Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ON2.četa

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
2.četa

Description:
odborná příprava

Author:
AVATAR

Creation Date:
21/10/2022

Category:
Others

Number of questions: 433
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Který druh lesního požáru je pro zasahujícího hasiče nejnebezpečnější? (rychlost šíření) korunový pozemní kořenový.
Ochranou proti fyzickému vyčerpání je…? trénovanost v oblasti vytrvalosti a příjem dostatečného množství energie v průběhu zátěže používání izolačního dýchacího přístroje příjem dostatečného množství energie po vykonané zátěži.
Krokové napětí vzniká: na zemi v místě spadlého vodiče pod napětím v okolí neuzeměného generátorů elektrické enerie vzniká při krokovém (postupném) rozjezdu elektromotoru.
Vyber lživé tvrzení: "K přehřátí organismu hasiče může dojít..." pouze při teplotě vzduchu nad 35° C při použití ochranného oděvu pro hasiče, obleků proti sálavému teplu a protichemic. obleků při velké energetické zátěži, např. u dlouhotrvajícího zásahu.
Co označuje v Kemler kódu písmeno X ? Látka nesmí přijít do kontaktu s vodou Látka se nesmí ničím hasit Látka se nesmí hasit práškévým hasícím přístrojem.
Při hašení na skládce hrozí především: otrava, infekce, popálení nebezpečí ionizujícího záření a poleptání infekce, poleptání, podchlazení a omrznutí.
Co snižuje nebezpečí utonutí hasičů? plavecký výcvik a použití záchranných vest vizuální kontakt se zachraňovanou osobou použití pouze záchranných vest.
Základní podmínkou při zásahu pod trakčním vedením (vzdálenost je menší než bezpečná vzdálenost): je vypnutí a zajištění vypnutého stavu TV v daném traťovém úseku a i na vedlejších kolejích je vybavenost jednotky prostředky pro práci u trakčního vedení je přítomnost drážních hasičů, kteří rozhodují o postupu a technologii prováděných prací.
Při zásahu se mohou hasiči dostat do kontaktu se zvířaty, které mohou zpanikařit, zdivočit, zvýší se jejich agresivita, shlukují se a bývají neovladatelná jsou vždy povolná a krotká, neboť jsou otupělá nastalou situací je nutno utratit, pokud napadají zasahující hasiče.
Vyskytující se problémy při zásahu jednotek v souvislosti s divoce žijícím hmyzem (včely...): je nutno hlídat alergické příznaky pobodaných, neboť mohou přerůst do stavu ohrožujícího život je potřeba tento hmyz usmrtit je potřeba udělat taková opatření, aby se hmyz do místa zásahu nedostal.
Při napadení a poranění hasiče zvířetem je nutné: nechat zvíře i hasiče odborně vyšetřit z důvodu nebezpečí přenosu nákazy nechat hasiče ošetřit, nákaza nehrozí - hasiči mají nutná přeočkování nechat hasiče odborně vyšetřit z důvodu nebezpečí přenosu nákazy a zvíře utratit .
Kterým z následujících opatření dochází k výraznému zvýšení bezpečí při zásahu na pozemních komunikacích? Vhodným ustavením zásahové techniky a jejím označením jako překážky v silnič. provozu, případně snížením průjezdnosti Zapnutím obrysových světel automobilu Přistavením techniky ke krajnici.
Při pohybu na podmáčených svazích eliminujeme nebezpečí jeho sesutí: pohybem po svahu jen v nejnutnějších případech pravidelným sledováním stability svahu jištěním všech dotčených hasičů lanem.
O nutnosti střídání příslušníka u zásahu z důvodu fyzického vyčerpání: informuje příslušník neprodleně svého velitele informuje příslušník svého velitele pokud již uběhla doba nejméně 3 hodiny od zahájení prací informuje příslušník svého velitele pokud již uběhla doba nejméně 4,5 hodiny od zahájení prací.
Vyber správné tvrzení: Nebezpečí udušení hrozí i zvířením prachu při zřícení konstrukcí. Nebezpečí úrazu elektrickým proudem nehrozí od akumulátorů. Nebezpečí ztráty orientace hrozí pouze u požárů se špatným odvodem spalin.
Vozidla se u zásahu výbušných látek stavějí: zádi k místu možného výbuchu na závětrnou stranu čelem k možnému místu výbuchu.
Nejvýznamnější rizika při práci na ledu jsou: fyzické vyčerpání, podchlazení a utonutí infekce, přehřátí a utonutí fyzické vyčerpání a přehřátí.
Vyber správné tvrzení: K nebezpečí zasypání a zavalení může dojít zejména při zásahu v demolicích a na staveništích. Nebezpečí úrazu elektrickým proudem nehrozí od akumulátorů. Nebezpečí udušení hrozí pouze u požárů se špatným odvodem spalin.
Pásma požáru jsou: pásmo hoření, pásmo přípravy, pásmo zakouření pásmo před požárem, pásmo hořící, pásmo po požáru pásmo přízemní, pásmo středně vysoké, vysoké pásmo.
Fáze požáru jsou: 4 doby volného rozvoje požáru požár pod napětím jedna z vyšetřovacích verzí příčin vzniku požáru.
K jevu zvanému Backdraft (explozivní hoření) dojde: pokud vnikne do místnosti naplněné hořlavými zahřátými plyny vzdušný kyslík pokud dojde k zahřátí všech hořlavých hmot v místnosti pokud koncentrace hořlavých plynů v kouři dosáhne meze hořlavosti.
Předávání tepelné energie (sdílení tepla) je třemi způsoby: vedením (kondukcí), sáláním (radiací), prouděním (konvekcí) dveřmi, okny, prostupy chemicky, biologicky, fyzikálně.
Hasiva ochlazující jsou: voda, těžká pěna hasící prášky nehořlavé plyny, CO2.
Hasiva izolující jsou: pěny, některé druhy prášků, nehořlavé sypké materiály voda halony.
Hasiva ředící jsou: nehořlavé plyny, spálené plyny, vodní páry hasící prášky, halony pěny.
Jaký je nejvýznamější hasební účinek vody: ochlazující dusivý zřeďující.
Proč je voda nejpoužívanější hasební látkou je nejlevnější, snadno dostupná je nevodivá, nereaktivní její hasební účinek je univerzální.
Jaká je teplota tuhnutí vody za normálních podmínek 0° Celsia 4° Celsia 6° Celsia.
Jaká je teplota varu vody za normálních podmínek 100° Celsia 80° Celsia 130° Celsia.
Ztráta orientace na místě zásahu má za následek: ztížení průzkumu, provedení záchrany nebo evakuace, znesnadňuje postup/ústup hasičů přehřátí organismu znemožňuje provedení zásahu na místě události.
Ztráta orientace je vyvolána z těchto důvodů: velké členitosti objektů, prostorů a terénu a jejich neznalost vzájemným zastíněním zasahujících hasičů mlhy, vánice a husté deště neovlivňují ztrátu orientace.
Chráněná úniková cesta tvoří? samostatný požární úsek základ každé stavby pomyslné písmeno U.
Zásahové cesty dělíme na: vnitřní a vnější chráněné a nechráněné přirozené a nepřirozené.
Kdy hrozí nebezpečí podchlazení a omrznutí hasiče? v přírodním prostředí v zimním období, teplota okolo 0°Celsia nebo za silného větru a vydatného deště v důsledku vyčerpání v důsledku přehřátí.
U jakých zásahů hrozí nebezpečí zasypání a zavalení? na podmáčených svazích, nezapažených výkopech, demoličních skládkách atd. zasypání a zavalení nikdy nehrozí při práci ve výškách.
Ztráta orientace hrozí při zásazích: v podzemních podlažích, sklepech, hromadných podzemních garážích není nutné se tím zabývat, nikde to nehrozí na volném prostranství.
Před zahájením zásahu kde hrozí úraz elektrickým proudem jednotka: provede vypnutí elektrického proudu elektrický proud nevypíná a volně pokračuje v zásahu odpojí všechny elektrické spotřebiče ze zásuvek.
Na místě zásahu jsou hasiči přímo podřízeni: veliteli své jednotky veliteli družstva veliteli zásahu.
Velitel zásahu je oprávněn vydat přímé rozkazy kterýmkoliv hasičům u zásahu: hrozí-li nebezpečí z prodlení kdykoli v daném bojovém useku.
Vyber chybné tvrzení: Systém řízení je stejný jak v operačním, tak v organizačním řízení. Velí vždy vyšší hodnost. Při zásahu platí jiný systém řízení než při organizačním řízení. Právo přednostního velení je uplatňováno pouze v operačním řízení.
O tom, která zvířata nebo majetek budou zachráněny přednostně rozhoduje: velitel zásahu jejich majitel zasahující hasiči.
Velitel zásahu může rozhodnout o nedodržení technických podmínek požární techniky a věcných prostředků, jestliže hrozí: nebezpečí z prodlení při záchraně osob nebezpečí z prodlení při záchraně osob a zvířat nebezpečí z prodlení při záchraně zvířat a majetku.
O snížení stupně ochrany, tedy např. nepoužití kabátu zásahového oděvu, přilby apod. rozhoduje: velitel zásahu zasahující hasič na základě podmínek zásahu, pro své rozhodnutí musí mít relevantní důvody zasahující hasič na základě ustanovení bojového řádu a informuje svého velitele jednotky.
Rozkazy, příkazy, povely a pokyny se vydávají: ústně či písemně v přímém kontaktu s podřízenými nebo prostřednictvím spojových prostředků písemně (zapsané výhradně do strážní knihy) ústně, písemně jen při nepřítomnosti velitele zásahu.
Nelze-li rozkazy či povely vydávat přímo ústně: pak se používají smluvené signály pak se používají motospojky pak se rozkazy vydávají písemně se záznamem do strážní knihy.
Je-li rozkaz vedoucího příslušníka HZS ČR ve zřejmém rozporu s právním předpisem: příslušník je povinen jej na tuto skutečnost upozornit příslušník není povinen jej na tuto skutečnost upozornit příslušník se nestará o smysluplnost rozkazu a vykoná jej.
Příslušník nesmí splnit rozkaz: jehož splněním by zřejmě spáchal trestný čin jehož splněním by porušil cvičební řád jednotek PO který byl vydan jen ústně bez písemného potvrzení.
Příslušníkům ZÚ HZS ČR na místě zásahu velí: určený velitel jednotky příslušný velitel čety velitel sektoru.
Vydaný rozkaz musí být adresátem (příjemcem v rádiovém provozu): potvrzen, případně zopakován, čímž se ověří, že adresát rozkazu rozumí potvrzen písemně evidován.
Případ bezprostředního ohrožení života, nebo nebezpečí z prodlení: je důvodem pro zrušení rozkazu není důvodem pro zrušení rozkazu je důvodem pro zrušení rozkazu v případě že tento vydal někdo jiný než VZ. Rozkazy VZ se v takovém případě neruší.
Znemožní-li dopravu jednotky ZÚ HZS ČR na místo zásahu porucha, nehoda, nesjízdnost komunikace nahlásí to velitel jednotky: operačnímu středisku ZÚ HZS ČR veliteli zásahu nemusí nic hlásit a až to bude možné pokračuje v jízdě na místo mimořádné události.
Střídání hasičů na místě zásahu se provádí podle rozhodnutí: velitele zásahu velitele jednotky řídícího důstojníka.
Hasič na místě zásahu: dodržuje pravidla spojení vyhledává místo kde mu hrozí nejmenší nebezpečí poslouchá rozkazy výhradně od velitele zásahu.
Hasič na místě zásahu: používá ochranné pracovní prostředky vyhledá velitele jednotky, který má co nejmenší úsek snaží se co nejdříve ukončit zásahovou činnost bez ohledu na ohrožení života ostatních zasahujících.
Štáb velitele zásahu zpravidla tvoří: náčelník štábu, člen štábu pro spojení, týl, analýzu, nasazení sil a prostředků náčelník štábu, člen štábu spojení, řídící důstojník náčelník štábu, řídící důstojník, velitelé jednotek a starosta zasažené obce.
Jedním z cílů průzkumu u mimořádné události je: zjištění zda nejsou ohroženy osoby, zvířata a majetek nalezení všech domácích a exotických zvířat na trase přesunu zajištění statiky všch budov v místě zásahu.
Jedním z cílů průzkumu u mimořádné události je: zjistit přítomnost nebezpečných látek a předmětů, které mohou nepříznivě ovlivnit průběh zásahu očistit všechny informační tabule v místě zásahu jakož i jejich montáž na původní místa nalezení všech možných úkrytů před vodou, kterou je prováděno hašení.
Jedním z cílů průzkumu u mimořádné události je: zjistit rozsah požáru, způsob a směry jeho šíření a druh hořících materiálů, nebo rozsah účinků mimořádné události systematické pozorování okolí z přistaveného vozidla zjištění fyzického stavu zasahujících hasičů.
Jedním z cílů průzkumu u mimořádné události je: zjištění terénních a jiných podmínek význámných pro použití požární techniky a VPPO systematické pozorování okolí zpoza přistaveného vozidla zjištění fyzického stavu zasahujících hasičů.
Příslušník je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu, která: neuposlechla jeho výzvy nebo se nepodrobila omezením vyplývajícím ze zásahu fotografuje mimo místo zásahu přírodu pobíhá nepo pojíždí za vymezeným prostorem zásahu.
Příslušník je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu, která: je podezřelá, že porušila předpisy na úsek požární ochrany, IZS, krizového řízení nebo ochrany obyvatelstva dává zřetelně najevo, že ji zásah nezajímá a nebo se zasahujícímu hači nelíbí používá v okolí místa zásahu fotoaparát, kolečkové brusle nebo běžky.
Příslušník je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu, která: se zdržuje v blízkosti místa, kde došlo k zásahu pořizuje z okolních budov záznam na mobilní telefon, i když k tomu nemá oprávnění filmového studia je na ivalidním vozíku.
Příslušník je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu, která: je evakuována, nebo v jejíž prospěch jsou organizována opatření ochrany obyvatelstva, zejména nouzové přežití nemá kladný vztah k hasičskému záchrannému sboru je viditelně pod vlivem omamných a psychotropních látek a kritizuje práci zasahujících hasičů.
Příslušník je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu, která: byla dekontaminována na místě zásahu zemřela byla poraněna střelnou zbraní policisty, který ji pronásledoval.
O použití dýchacího přístroje u zásahu bez vědomí velitele rozhoduje jeho uživatel v případě je-li jeho nasazení neprodleně nutné z hlediska ohrožení zdraví nebo života že velitel není momentálně přítomen u jednotky že uživateli dýchacího přístroje nefunguje radiostanice nebo ji není vybaven.
Rozhodnutí o odstranění stavby smí učinit jen: velitel zásahu řídící důstojník operační technik na operačním středisku.
Operačním řízením se rozumí činnost příslušníků řízená operačními středisky od vyhlášení poplachu po uvedení techniky do pohotovosti na stanici činnost pouze příslušníků sloužících na OPIS a KOPIS činnost příslušníků při zásahu ve zdravotnických a veterinárních zařízeních.
Organizačním řízením se rozumí: činnost příslušníků na stanici v době kdy není vyhlášen poplach vedení zásahu v v organizaci nebo podniku práce příslušníků jednoho územního odboru na území jiého územního odboru nebo jiného kraje.
Činnost v organizačním řízení začíná: příchodem do služby ranní zkouškou radiostanic a VRZ vyhlášením odpočinku po návratu na stanici.
Co je cílem vyprošťovacích prací? získat přístup pro poskytnutí první pomoci osobám zaklíněným ve vozidlech při dopravních nehodách ochrana životního prostředí a to zabráněním úniku ropných produktů zajistit plynulost provozu na pozemních komunikacích a přilehlém okolí.
Kdo stanovuje postup a způsob provedení vyprošťovacích prací u zásahu? velitel zásahu řídící důstojník odborně způsobilá osoba pro práci s vyprošťovacím agregátem.
Kdo rozdělí radiostanice členům družstva? velitel družstva velitel zásahu technik spojové služby prostřednictvím KOPIS.
Polohovací pás je určen: K bezpečnému jištění hasiče. K zachycení pádu prvolezce. Používá se k spouštění břemen.
Pro jaké účely je používán uzel typu UIAA (rybařský uzel)? Ke spojení lan stejného i různého průměru. Jako jisticí uzel. Jako kotvící uzel.
Dynamické lano se používá na: jištění, případně výstup prvolezce ke spouštění břemen na vytahování břemen.
Jaké jsou vhodné způsoby balení lana? Vak na lano, případně do tzv. panenky Jakkoliv Namotáním na hasičský žebřík.
Lano je v uzlu namáháno: Tahem i tlakem. Tahem i smykem. Tlakem a přeříznutím.
Jaké jsou výhody poloviční lodní smyčky? Funguje v obou směrech. Při jejím použití dochází k menšímu tření než při použití slaňovací osmy. Zanedbatelná deformace lana při použití.
Co je to kotevní bod? Bod, který musí odolat maximálnímu zatížení vzhledem k prováděné činnosti. Bod, který musí odolat polovičnímu zatížení vzhledem k prováděné činnosti. Bod, kde se hasič nekotví.
Od jaké výšky je hasič povinen se při práci jistit? 3 m 5 m 1,5 m.
Jaká je minimální pevnost prostředků pro práci VVH používaných u jednotek PO? 22 kN 24 kN 20 kN.
Jakým prostředkem vytvoříme Prusikův uzel? Pomocnou šňůrou Dynamickým lanem Ocelovou smyčkou.
Vyjmenuj kotevní uzly: Osmičkový uzel Osmičkový uzel, Dračí smyčka Osmičkový uzel, Prusíkuv uzel.
Jak se nazývá nouzový sestup po hadici? Dülferův sed Mulleruv sed spuštění po hadici.
Osobním ochranným prostředkem každého hasiče při zásahu je: Polohovací pás s karabinou typu HMS Ocelová či textilní smyčka a sedák Slaňovací osma a statické lano.
Můžeme blokant použít k zachycení volného pádu? ne ano ano, pouze do délky pádu do 3,5 m.
Co udělá hasič při nedostatečné nosnosti samostatného kotevního bodu? Vytvoří kotevní bod kombinací několika kotvících bodů, tak aby měly dostatečnou pevnost Vytvoří kotevní bod kombinací minimálně čtyř kotevních bodů, tak aby měly dostatečnou pevnost Použije jako kotevní bod druhého hasiče.
Jaké lana se používají pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou pro jednotky požární ochrany? Používají se nízko průtažná lana o průměru nejméně 10 mm s opláštěným jádrem a minimální pevnosti 22kN Používají se nízko průtažná lana bez jádra a minimální pevnosti 24kN Používají se nízko průtažná lana o průměru nejméně 10 mm s opláštěným jádrem a minimální pevnosti 18kN.
Při vytažení zachraňovaného v bezvědomí na plavidlo sundáme plovací vestu: okamžitě na plavidle abychom provedli základní vyšetření z důvodu bezpečnosti až na břehu ještě před samotným vytažením na plavidlo.
Přilba na vodu pro hasiče musí splňovat, mimo jiné, tyto požadavky: musí chránit uši a nesmí bránit ve výhledu nesmí bránit ve výhledu, nemusí chránit uši může být jakákoliv.
Skok do neznámé vody provádíme: po nohou s rozpaženýma rukama nelze provádět dle možností plavce.
Co patří mezi základní záchranné prostředky záchranáře: házecí pytlík suchý oblek neoprénové rukavice.
Při splouvání řeky s převrženým raftem je zachránce ve směru toku řeky: Za raftem Před raftem Na raftu.
Jaké jsou způsoby při dopomoci indisponovanému plavci: tažení nebo tlačení uvázání na zachránce uvázání k plavidlu.
Je povoleno sedět na raftu pokud je na souši: Ne, raft na souši se nesmí zatěžovat Ano, raft je odolný až do předepsaného zatížení Ano, ale smí sedět pouze jedna osoba.
Bezpečnostní popruh s hopšňůrou na plovoucí vestě slouží k: provádění záchrany upoutaným zachráncem k připevnění zachránce k zachraňovanému jištění zachránce na lodi.
Mezi stojaté vody nepatří: plavební kanály zatopené lomy slepá ramena řek.
Nedílnou součástí záchranářské vesty pro práci na tekoucí a divoké vodě: je bezpečnostní popruh, případně doplněn hop šňůrou není záchranný či bezpečnostní popruh je záchranný popruh a popruhy přes rozkrok.
Při plavání se k zachraňovanému přibližujeme: ze předu a snažíme se navázat komunikaci ze zadu a snažíme se navázat komunikaci z boku a snažíme se navázat komunikaci.
Pokud je zachraňovaný v panice se známkami agresivity snažíme se: udržet bezpečnou vzdálenost, uklidnit zachraňovaného, případně použít stříknutí vody do obličeje přiblížit se k postiženému ze zadu čekáme až se tonoucí unaví.
Proti chladu z vody se chráníme především: neoprenovými nebo suchými obleky třívrstvým zásahovým oděvem PS II.
Zachraňovaného vytahujeme na plavidlo: za vestu nebo oděv, popřípadě jej chytneme pod rameny za pomocí lana, které uvážeme zachraňovanému pod rameny za ruce.
Jaké jsou osobní ochranné prostředky záchranáře: přilba a záchranná vesta plavidlo házecí pytlík nebo záchranný kruh.
Při aktivním (tzv. agresivním) plavání se plave: intenzivně na břiše pomocí stylu kraul, nebo prsa intenzivně na zádech prsa.
Pro krátké vzdálenosti, které je třeba překonat razantně, je vhodný plavecký styl: kraul prsa znak.
Na plavidle platí pravidlo vzájemné kontroly. Znamená to: snažím se mít přehled o stavu a pozici ostatních členů posádky snažím se mít přehled o veliteli plavidla přehled o posádce musí mít velitel plavidla a o veliteli posádka.
Prvotně se zachraňují osoby z vody: při vědomí bez vědomí nejdále od břehu.
Prvotní záchrana z vody při příjezdu jednotky by měla být: házecím pytlíkem upoutaným zachráncem motorovým člunem.
Při záchraně tonoucího je na prvním místě: záchrana tonoucího prokázat osobní statečnost zavolat 112 a sehnat další pomoc.
Suchý oblek: nenahrazuje záchrannou vestu nahrazuje záchrannou vestu není ve výbavě jednotek.
Mezi záchranné prostředky nepatří: záchranný míč házecí pytlík záchranná vesta.
Při vyhledávání utonoulé osoby využijeme zejména: trhací hák vrhací tyč naviják osobního vozidla.
Jaké je základní bezpečnostní vybavení hasiče pro práci na vodě? záchranná vesta, přilba, suchý oblek přilba, lehká obuv, dalekohled, a rukavice zásahový oblek a pracovní neoprénové rukavice, sluneční brýle.
Jaké je nebezpečí při práci na zamrzlé hladině? proboření ledu a nebezpečí utonutí nebezpečí nachlazení a ztráta radiostanice nebezpečí ztráty osobních výstrojních součástek a mobilního telefonu.
Osobní pomoc tonoucímu použijeme: až po vyčerpání všech ostatních možnostech záchrany na prvním místě nepoužíváme nikdy.
Příslušník, který je určen k zachraňování osob skokem do vody (osobní pomoc) musí mít záchrannou vestu musí mít na sobě popruh s dynamickým lanem musí mít na sobě IDP.
Jaká je správná poloha tažení postiženého při užití osobního zásahu záchrany ve vodě? poloha zachraňovaného i zachránce je na znak poloha zachraňovaného je na znak a zachránce plave stylem prsa poloha zachraňovaného je na znak a zachránce plave stylem kraul.
Kdo musí být při práci na vodní hladině vybaven ochrannou přilbou? všichni členové posádky pouze ti příslušníci, kterým to nařídil velitel jednotky o použití přileb rozhoduje každý příslušník individuálně.
Rozkazů a pokynů velitele plavidla jsou povinni uposlechnout: všechny osoby na plavidle všechny osoby na plavidle s vyjímkou přímého nadřízeného velitele plavidla pouze osoby ve služebním poměru.
U nebezpečných látek lze evakuovat materiál: jen do vhodných nádob a prostorů s ohledem na vlastnosti nebezpečné látky kamkoliv z dosahu bezprostředního ohrožení požárem, z dosahu účinků živelné pohromy nebo jiné MÚ evakuace se neprovádí.
Jednotka může opustit místo zásahu: jen se souhlasem velitele zásahu jen se souhlasem velitele jednotky jen na pokyn příslušného OPIS, které jednotku vylsalo na místo MU, v případě ZÚ na pokyn operačního technika.
Odjezd z místa zásahu hlásí velitel jednotky: na příslušné OPIS nebo na příslušné místo, které jednotku vyslalo pouze veliteli zásahu není nutné hlásit.
Zásah jednotky končí: návratem do místa její dislokace odjezdem z místa zásahu předáním místa zásahu.
Uvedení jednotky do akceschopnosti: následuje bezprostředně po návratu z místa zásahu následuje po době nutné k odpočinku jednotky následuje až po vyhlášení poplachu k dalšímu výjezdu.
Příslušník HZS ČR ve služ. stejnokroji je oprávněn usměrňovat provoz na pozemních komunikacích v případě: že je to nezbytné v souvislosti s řešením MÚ že je k této činnosti vyzván policistou nebo strážníkem obecní policie v žádném případě není oprávněn.
Hasič, který usměrňuje provoz na pozemní komunikaci, používá: služební stejnokroj a výstražnou reflexní vestu s nápisem HASIČI služební stejnokroj, výstražná reflexní vesta je nutná pouze za snížené viditelnosti pouze služební průkaz k prokázání příslušnosti k HZS ČR.
Záchrana osob probíhá zpravidla v pořadí: děti, ženy, muži ženy, děti, muži děti, muži, ženy.
Záchranu osob, zvířat a majetku lze na nezbytnou dobu přerušit v případě: že pokračování v zásahu bezprostředně ohrožuje život zasahujících hasičů v žádném případě nelze přerušit! pouze pokud doba přerušení nepřesáhne 5 minut.
Zásah pro jednotku začíná: vyhlášením poplachu výjezdem jednotky z místa její dislokace příjezdem jednotlivých hasičů do místa dislokace jednotky.
Jednotku ZÚ na místo zásahu vysílá: operační a informační středisko MV - GŘ HZS ČR velitel ZÚ, popř. v jeho nepřítomnosti zástupce velitele pro úsek záchranné činnosti velitel jednotky - té záchranné roty, jejíž příslušníci jsou na zásah vysláni.
Síly a prostředky ZÚ vysílané na místo zásahu vyjíždí z místa své dislokace: do 30 minut, pokud k výzvě k výjezdu dojde v pracovní době pracovních dnů a jde o výjezd jednotlivé techniky s osádkou do 30 minut, pokud k výzvě k výjezdu dojde v pracovní době pracovních dnů a jde o výjezd celé jednotky do 30 minut, pokud k výzvě dojde v mimoprac. době a jedná se o síly a prostředky začleněné do záchranných odřadů.
Co je to smáčedlo? je to látka, která snižuje povrchové napětí vody a zlepšuje tedy její hasební účinky je to látka, která se přidává do nádrží cisteren z důvodu ochrany proti korozi je to látka, která zlepšuje hasební vlastnosti pěny a zamezuje její degradaci.
Kontrolu připravenosti jednotky k výjezdu: provádí velitel jednotky při výjezdu není nutné provádět dělají mezi sebou hasiči v jednotce.
Velitelem zásahu při uskutečněném použití radiologické zbraně je: příslušník HZS ČR, nebo funkcionář HZS ČR s právem přednostního velení velitel dekontaminačního odřadu Armády ČR funkcionář SÚJCHBO (Státní úřad jaderné, chemické a biolologické ochrany).
Požární techniku je nutné ustavit: tak, aby co nejméně omezovala průchodnost vchodů a bránila využití dalších tech. zařízení potřebných k likvidaci MU kamkoliv, aby měl řidič dobrý výhled na místo zásahu tak, aby byly dodrženy pokyny příslušníka PČR nebo strážníka obecní policie.
Hasiči vystupují z požárních automobilů: na pokyn velitele jednotky ihned po příjezdu na místo zásahu na pokyn řidiče - strojníka, že je možné bezpečné opuštění techniky.
Průzkum se provádí: po celou dobu zásahu pouze při dopravě na místo zásahu pouze po příjezdu jednotky na místo zásahu.
Průzkum na místě zásahu provádí: průzkumná skupina, kterou tvoří nejméně 2 hasiči pouze velitel zásahu příslušníci PČR.
Strojník, který v průběhu čtyř týdnů neřídil požární automobil, absolvuje kondiční jízdu v délce: nejméně 10 km nejméně 15 km nejméně 20 km.
Zásahová technika musí mít: stále nádrž PHM doplněnou minimálně na 90% jejího objemu stále nádrž PHM doplněnou minimálně na 75% jejího objemu nádrž PHM doplněnou na konci každého měsíce.
Maximální rychlost hasičského vozu jedoucího po dálnici se zapnutými majáky je: omezena konstrukční rychlostí vozu s ohledem na klimatické podmínky omezena hmotnostní kategorií vozu (90 / 130 km/h) omezena klimatickými podmínkami.
Jaká je doba výjezdu u jednotky typu JPO II? 5 min 2 min 10 min.
Za bezpečnost jízdy odpovídá: strojník velitel vozu velitel jednotky.
Zimní čepici s nápisem HASIČI smí strojník u zásahu mít: pokud takovou úlevu povolí velitel jeho jednotky, popř. velitel zásahu při teplotách nižších než 5°C a v případě, že se jedná o jinou událost, než požár při teplotách nižších než 5°C .
Pokud vozidlo jedoucí k zásahu zapadne tak, že nemůže pokračovat v zásahu: velitel vozu neprodleně oznámí tuto skutečnost operačnímu techniku OS ZÚ HZS ČR zajistí osádka toto vozidlo jako překážku v silničním provozu a zajistí si odvoz zpět na základnu velitel vozu zajistí přes starostu příslušné obce vyproštění vozu a poté jednotka pokračuje v jízdě.
Jednotkami požární ochrany s místní působností jsou: JPO IV, JPO V, JPO VI JPO II, JPO III, JPO V JPO I, JPO II, JPO III.
Optický signál "Nebezpečí! Všichni ZPĚT!" se provádí: nataženou paží několikrát kruh před čelem skříženými pažemi vztyčenými nad hlavu máváním oběma pažemi nad hlavou.
Pokud při jízdě k zásahu osádka vozidla spatří dopravní nehodu, u níž zatím nejsou přítomny složky IZS: oznámí osádka tuto skutečnost příslušnému operačnímu středisku, to rozhodne o dalším postupu. oznámí osádka tuto skutečnost příslušnému operačnímu středisku a poté pokračuje v jízdě. poskytne osádka potřebnou první pomoc raněným, vyčká příjezdu složek IZS a poté pokračuje v jízdě.
Součástí pracovního stejnokroje II je: pracovní holeňová obuv, černé polobotky, v zimním období pak zimní obuv. pracovní holeňová obuv, černé polobotky či sportovní obuv, v zimním období pak zimní obuv pracovní holeňová obuv, zimní obuv, v létě pak sportovní obuv.
Jednotkami požární ochrany s územní působností jsou: JPO I, JPO II, JPO III JPO I, JPO IV, JPO V JPO IV, JPO V, JPO VI.
Je-li řidič jedoucí k zásahu účastníkem dopravní nehody: neprodleně informuje o této skutečnosti operačního technika OS ZÚ HZS ČR a zůstává na místě. urychleně sepíše záznam o dopravní nehodě a pokračuje v jízdě. vymění si kontakt s ostatními účastníky DN, záznam o nehodě sepíše po skončení zásahu.
Hasič na místě zásahu: neopouští určené stanoviště pokud mu nehrozí bezprostřední ohrožení jeho života může opustit určené stanoviště dle vlastního uvážení neopouští určené stanoviště, i když mu hrozí bezprostřední ohrožení života.
Velitelem zásahu - pátrací akce v terénu je: zpravidla příslušník Policie ČR velitel jednotky HZS s místní působností velitel jednotky HZS s územní působností.
Hasiči na místě zásahu: dodržují pravidla spojení používají osobní ochranné pracovní prostředky, nedbají na bezpečnost ostatních hasičů pravidla spojení dodržují v závislosti na fázi mimořádné události.
Evakuační středisko je: cílovým bodem evakuace výchozím bodem evakuace ohraničený prostor v nebezpečné zóně.
Hasič – příslušník HZS ČR je oprávněn: požadovat od právnických a fyzických osob informace potřebné k plnění základních úkolů HZS ČR zabavit nemovitý majetek, který může být využit při výcviku vyzvat každého k osobní pomoci při prohledávání sutin staticky narušených budov.
Při výjezdu jednotky ZÚ HZS ČR k zásahu: určuje trasu operační technik OS ZÚ HZS ČR, v případě, kdy ji neurčí tak velitel jednotky určuje trasu strojník každého vozu s ohledem na specifické rozměry dané techniky určuje trasu velitel jednotky, v případě kdy ji neurčí tak koordinátor.
Příslušnost k hasičskému záchrannému sboru prokazuje příslušník: služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo ústním prohlášením „hasičský záchranný sbor“ nápisem s označením jednotky na přilbě ústním prohlášením „hasiči“.
Hasiči na místě zásahu: plní rozkazy a pokyny svých velitelů jednotek si určí místo odpočinku po zásahu vytvářejí dobrovolné skupiny pro hašení požárů.
Cílem uzavření místa zásahu je také: vymezit vnější zónu, vyloučit z tohoto prostoru všechny nepovolané osoby a odstranit případné překážky zajistit ve vnější zóně volný vstup a výstup prostřednictvím bezpečnostní uzávěry zamezit útěku zasahujících hasičů.
O uzavření místa zásahu rozhoduje: velitel zásahu na základě získaných poznatků o charakteru události, nebezpečí a způsobu nasazení sil starosta dotčené obce hasič na základě získaných poznatků o hrozícím nebezpečí pro obyvatele.
Příslušník (HZS ČR) je oprávněn, vyžaduje-li to účinné zabezpečení plnění úkolů HZS: vyzvat každého, aby se podrobil omezením vyplývajícím z provedení služebního zásahu vyzvat každého, aby se podrobil osobní kontrole svých zavazadel vyzvat každého, aby se podrobil dechové zkoušce.
Osoby pověřené plněním úkolů na úseku požární ochrany: jsou povinny zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, které mají zůstat utajeny před nepovolanými osobami mohou informovat o skutečnostech, které v obecném zájmu nebo v zájmu zúčastněných osob mají zůstat utajeny jsou povinny zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, které mají zůstat utajeny. Vyjímkou je poskytnutí inf. médiím.
Velitel zásahu může rozhodnout o nedodržení technických podmínek požární techniky a věcných prostředků: jestliže hrozí nebezpečí z prodlení při záchraně života osob kdykoliv v první fázi rozvoje požáru.
Objekty a zařízení armády mají různý stupeň utajení: a je nutno dbát o zachování povinnosti mlčenlivosti hasičů po zásahu a není nutno dbát o zachování povinnosti mlčenlivosti hasičů po zásahu, neboť informace stejně proniknou do médií a je nutno dbát o zachování povinnosti mlčenlivosti hasičů 24 hodin po zásahu.
Na jakém kmitočtu se hlásí jednotka, která dorazila na místo události veliteli zásahu? na kmitočtu K na kmitočtu I na libovolném kmitočtu - radiostanice VZ je vždy na příjmu.
Voda je oproti ropným produktům: těžší lehčí voda a ropné produkty mají naprosto stejnou hustotu.
Uzemnění EC7000 Honda: se musí provést a to z důvodu vyrovnání napěťového potenciálu mezi zemí a EC se nemusí provést, neboť napěťový potenciál mezi zemí a EC je nulový se nemusí provést, EC pracuje v izolované soustavě.
Při kácení stromu v rámci zásahu velitel zásahu: zabezpečí vymezení nebezp. prostoru a cestou peračního střediska vyrozumění vlastníka pozemku a orgánu ochrany přírody zabezpečí cestou peračního střediska vyrozumění vlastníka pozemku a orgánu ochrany přírody nemusí zabezpečit vymezení nebezpečného prostoru.
Při pohybu v místě výskytu krokového napětí (nebo tam, kde se dá toto napětí očekávat) se chráníme: tím, že se pohybujeme drobnými krůčky tím, že se pohybujeme plazením tím, že se pohybujeme pomocí skoků a se zemí je vždy v kontaktu pouze jedna noha.
Úplnost a uložení věcných prostředků na vozidle před odjezdem z místa zásahu kontroluje: strojník velitelem určený člen posádky velitel jednotky.
O děti v evakuačním středisku bez dohledu pečuje: obsluha evakuačního střediska policisté ostatní evakuovaní dospělí.
Vedoucím evakuačního střediska je zpravidla: příslušník HZS kraje příslušník Policie člen nestátní neziskové organizace.
Nouzové ubytování: jsou ubytovací kapacity v prostorách, které pro ubytování běžně neslouží je místo či zařízení, kde jsou shromažďovány zraněné osoby je výchozím bodem na evakuační trase.
Nejrozšířenějším druhem mobilní protipovodňové ochrany: pytle s pískem hliníkové bariéry nafukovací vaky.
Při stavění jednoduché hráze z pytlů s pískem se pytle ukládají: patou k vodě úvazkem k vodě nahodile, jak zrovna jej uchopím.
Signál "Všeobecná výstraha" trvá: 140 sekund u obou druhů sirén u elektronické sirény 120 sekund, u rotační 140 sekund u elektronické sirény 140 sekund, u rotační 120 sekund.
Varovný signál lze vyhlásit: 3× po tříminutových pauzách 2× po hodinových pauzách jedenkrát za den.
Signál "Požární poplach" slouží: ke svolání hasičů ke zkoušce sirén k varování obyvatelstva.
Povolení ke kácení dřevin či oznámení orgánu ochrany přírody(mimo vyjímky dle Vyhl.č.189/2013 Sb., o ochraně dřevin)se nevyžaduje: pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí (průměr kmena cca 25 cm) pro dřeviny o obvodu kmene do 120 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí (průměr kmena cca 40 cm) pro dřeviny o obvodu kmene do 150 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí (průměr kmena cca 50 cm).
V hydraulickém okruhu spojky u T 815 je: brzdová kapalina /SYNTOL HD 205/ hydraulický olej /HM 46/ převodový olej /PP 80/.
Kondiční jízdy řidičů - strojníků dle ŘSS se provádějí v délce nejméně ??? a po ??? době neřízení automobilu: 10 km - 4 týdny 15 km - 3 týdny 15 km - 2 týdny.
Řidič s právem přednostní jízdy je povinen: dbát potřebné opatrnosti a neohrožovat bezpečnost provozu na pozemních komunikacích mít rozsvícena obrysová světla užít zvláštní výstražné světlo oranžové barvy.
Při dojezdu k MÚ je strojník povinen: umístit vozidlo tak, aby dle možností nebyl rušen silniční provoz a při změně situace mohl odvézt vozidlo na bezpečné místo umístit vozidlo tak, aby maximálně usnadnil požární zásah s co nejmenším počtem hadic, bez ohledu na ostatní rizika umístit vozidlo vždy v souladu se zákonem 361/2000 Sb. a s ohledem na možné ekologické škody.
Kdo určuje ústroj při výkonu služby na stanici? velitel jednotky velitel družstva příslušník sám.
K havárii s neznámou nebezpečnou látkou přijíždíme za větru ze strany: návětrné závětrné kterékoliv.
Za bezpečnost jízdy s požární technikou odpovídá: řidič nebo strojník velitel vozu velitel družstva.
Kdo dává pokyn pro použití výstražného zařízení při dopravě na místo zásahu? velitel jednotky řidič, strojník číslo 1 v nepřítomnosti spojka.
Co označuje zkratka hasičské techniky - KDT? Kontejner dekontaminace techniky Státní dopravní kontrola Speciální dekontaminační technika.
Co označuje zkratka hasičské techniky - KDO? Kontejner dekontaminace osob Speciální dopravní obsluha Speciální dekontaminace osob.
Hasič ve výkonu služby v organizačním řízení nosí stejnokroj: v jednotné úpravě kterou určí velitel jednotky v úpravě kterou mu stanoví velitel zásahu v jednotné úpravě stanovené řídícím důstojníkem.
Příslušníkem HZS se rozumí: hasič, který je v požární jednotce HZS kraje hasič, který je v požární jednotce JSDH obce hasič který vykonává povolání jako občanský zaměstnanec.
Pravidelnou odbornou přípravou příslušníků se rozumí: prohlubování odborných znalostí, tělesná příprava, prověřovací a taktická cvičení denní výuka příslušníků a práce na technice zvyšování tělesné zdatnosti, činnost související se vzděláváním obyvatel a prezentace útvaru na veřejnosti.
Hasič který neuspěje při ověření odborné způsobilosti je umožněno do 3 měsíců toto pořezkoušení opakovat: jedenkrát dvakrát třikrát.
Akceschopností jednotky požární ochrany se rozumí: organizační, technická a odborná připravenost sil a prostředků k provedení zásahu naplněnost jednotky aspoň 85 % a doplnění PHM ve vozidlech na 90 % připravenost všech přísluzšníků k plnění rozkazů vydaných řídím důstojníkem.
Kde hasič získává osvědčení o odborné způsobilosti dle §72, Zák. 133/1985 Sb. VOŠ PO nebo SOŠ PO Školící zařízení JSDH Na střední škole s technickým zaměřením ukončeném maturitou.
Věcnou pomocí se rozumí poskytnutí: dopravního prostředku, zdroje vody, spojovacího prostředku a jiných věcí potřebných ke zdolání požáru stravy a občerstvení k cestě na základnu po zdolání požáru mycí linky k očistě vozidlel, které zasahovali u požáru a to zejména zástupcem obce na jejímž katastru požár probíhal.
Kolik je druhů jednotek požární ochrany 4 7 3.
Vojenská hasičská jednotka je druh jednotky obdobný jako: HZS podniku a JSDH podniku HZS kraje JSDH obce.
Hasičský záchranný sbor tvoří: generální ředitelství, HZS krajů, záchranný útvar, škola generální ředitelství, HZS krajů, záchranný útvar HZS krajů, záchranný útvar, škola.
Velitelem záchranného útvaru je: velitel útvaru ředitel útvaru generální velitel.
Jedním z hlavních úkolú Záchranného útvaru je: plnit úkoly jednotky požární ochrany při řešení mimořádné události nebo krizové situace zabezpečeit stravou a tekutinami ostatní jednotky krajů při zdolávání požárů na území ČR plnit rozkazy řídícího důstojníka GŘ HZS.
Odřad civilní obrany může zřizovat: generální ředitelství, HZS kraje a záchranný útvar Krajské zatupitelstvo na pokyn hejtmana Krajské zastupitelstvo na poky generálního ředitelství nebo ředitele HZS kraje.
Služební stejnokroj s označením příslušnost k hasičskému záchrannému sboru může nosit: příslušník a bývalý příslušník jemuž po skončení služebního poměru bylo toto umožněno příslušník a člen každý kdo je označený jako hasič nebo se cítí být hasičem.
Cílem činnosti jednotky při záchraně osob, zvířat a majetku je: odstranění bezprostředního ohrožení jejich života zajištění řádné náhrady jejich ustájení zajištění odborného a veterinárního dohledu.
Má občan, který poskytl své věcné prostředky k likvidaci požáru právo na náhradu ? ano ne ne, poskytnout pomoc je zákonnou povinností každého občana EU.
Zkratka DZP znamená: dokumentace zdolávání požáru dílčí zpráva požáru definování zdrojů požáru.
Jaké druhy služeb působí v jednotce HZS kraje/Záchranného útvaru HZS ČR: chemická služba, strojní služba, technická služba, spojová a informační služba stravovací služba, úklidová služba, služba radiačního nebezpečí velitelská služba, služba generálního ředitelství a služba technologické podpory.
Na co musí příslušník nastupující směnu upozornit svého velitele jednotky? na všechny skutečnosti, které by mohly nepříznivě ovlivnit jeho výkon služby že si zapoměl svačinu a oběd že na stanici není uklizeno.
Je příslušník povinnen používat předepsané ochranné pracovní prostředky? při výkonu služby pro kterou jsou předepsány nebo stanoveny pouze v případě, že to uzná za vhodné pouze v případě, že se podmínky práce prudce zhorší.
Jako další prvek ke zvýšení osobní bezpečnosti u dopravních nehod, používají hasiči u zásahu: výstražné vesty s napisem HASIČI červené světlo upevněné na přilbě zapnutý mobilní telefon pro případ přivolání pomoci.
Jaké jsou důvody pro vyřazení osobních ochranných prostředků? je-li zjevné, že došlo k jejich poškození, opotřebení a neplní tak svou ochrannou funkci je-li si třeba udělat zásobu pro vlastní potřebu po každém zásahu má příslušník nárok na kompletní výměnu OOP a to bez ohledu na jejich opotřebení a funkci.
Mezi základní dokumenty upravující činnost Strojní služby patří: Řád strojní služby HZS ČR Vyhláška o barevném značení hasičských vozidel Návody výrobců na používání strojních zařízení u jednotky.
Mezi základní dokumenty upravující činnost Technické služby patří: Řád technické služby HZS ČR Řád chemickotechnologické služby Vyhláška o vybavení jednotky technickými prostředky PO.
Hasič, jehož ochranný zásahový oděv je poškozen a není schopen dále plnit svou ochrannou funkci nahlásit tuto skutečnost veliteli jednotky a ten zajistí opravu, nebo případnou výměnu zásahového oděvu je povinnen tento oděv opravit na vlastní náklady zašle oděv k opravě výrobci.
Kondiční jízdy řeší: Řád strojní služby HZS ČR Řád technické služby HZS ČR Zákon o provozu na pozemních komunikacích.
Příslušník je povinnen dodržovat při výkonu služby právní předpisy a služební předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dodržovant pitný režim a stravovací režim sledovat povětrnostní situace v okolí silnice.
Kdo odpovídá příslušníkovi za škodu vzniklou služební úrazem? bezpečnostní sbor předposlední a poslední zaměstnavatel každý zaměstnavatel u kterého příslušník pracoval v posledních 10. letech.
Příslušníkům ve výkonu služby v organizačním řízení je zakázáno: provádět práce, k nimž nemají příslušnou způsobilost požadovanou pro výkon takových prací pít kávu a jíst udržovat čistotu na pracovištích.
Co mají dělat hasiči při jízdě k zásahu? sledovat jízdu, aby mohli předvídat a vhodným způsobem reagovat na případné prudké změny směru a rychlosti jízdy mají se školit mají fotografovat průběh jízdy.
Základní povinností státu dle zákona o bezpečnosti ČR je: Zajištění svrchovanosti, územní celistvosti ČR, ochrana demokr. základů a ochrana životů, zdraví a majet. hodnot výstavba dálnic a silnic trvalý nárůst mezd příslušníků bezpečnostních sborů.
Krizovým stavem není stav katastrofy stav nebezpečí válečný stav.
Jaká je doba výjezdu u jednotky typu JPO I? 2 min 5 min 10 min.
Jaká je doba výjezdu u jednotky typu JPO III? 10 min 5 min 2 min.
Jaké máme základní životní funkce: dech, tep a vědomí funkce všech orgánů funkce pouze nervové soustavy.
Podle čeho poznáme nejrychleji a nejspolehlivěji zástavu dechu: paciet je promodralý v obličeji, nehybnost hrudníku podle toho, že se zrcátko přiložené k ústům pacienta orosí podle slabě hmatného a zrychleného tepu pacienta.
První předlékařskou pomoc je povinen poskytnout: každý občan, pokud tím neohrozí svůj život či zdraví jen občan starší 18 let jen ten, kdo prošel zdravotnickým školením.
Hlavními příznaky bezvědomí jsou: paciet je zhroucený na podložce, chybí reakce na oslovení a bolestivý podnět, svalstvo je ochablé pacient leží, nereaguje na vnější podněty, končetiny má křečovitě staženy pacient je zhroucený na podložce, přítomnost vnějšího krvácení, chybí reakce na vnější podněty.
Kolik má zdravý člověk v klidu tepů za minutu: 60 - 80 40 - 60 100 - 120.
Do jaké polohy ukládáme pacienta s poraněním hrudníku: do polosedu či jeho úlevové polohy do zotavovací polohy v leže.
Krvácení krční tepny zastavíme: stlačením tepny přímo v ráně zaškrcení krční tepny, kravatovým šátkovým obvazem sterilním krytím rány, tlakovým obvazem.
Cizí těleso zaklíněné v ráně: obložíme sterilním materiálem a fixujeme, neodstraňujeme odstraníme a sterilně kryjeme odstraníme jen pokud jde o těleso bodného typu (nůž, vidlička apod.).
Hlavními příznaky infarktu myokardu jsou: svíravá bolest za hrudní kostí, vystřelující do levého ramene, slabost, pocit úzkosti, strach ze smrti bolest v pravém podžebří, pocit na zvracení, strach palčivá bolest na pravé straně hrudníku.
Jak postupujeme při vyšetření pacienta: zaměříme se na základní životní funkce, dále vyšetřujeme citlivou oblast a nakonec dovyšetříme od nohou přes ruce k hlavě trup, hlava a končetiny.
Druhý stupeň popálenin je charakterizován: zarudlou kůží, tvorbou puchýřů naplněných krevní plazmou zuhelnatělou kůží, odumřelou tkání zarudlou až brunátnou kůží, která nepílí, bez puchýřů.
Při tepenném krvácení: vystřikuje jasně červená krev z rány volně vytéká tmavě červená krev z rány volně vytéká jasně červená krev z rány.
Co je to šok a první pomoc při něm: je to reakce těla na poranění, které může přejít do bezvědomí a končit je to neschopnost těla bránit se proti bolesti - tišíme bolest je to stav bezvědomí - poskytujeme úmělé dýchání.
Kdy můžeme přestat s oživováním (KPR) : až v okamžiku předání záchranné služby nebo v případě vlastního vyčerpání u dospělého po 40 min., u dítěte po 30 min. u dospělého po 30 min., u dítěte po 40 min.
Při epileptickém záchvatu: zajistíme pacienta tak, aby se nezranil, kontrolujeme volné dýchací cesty zajistíme pacienta tak, aby se nezranil, násilím mu otevřeme čelist, aby povolil stisk držíme pacientovi otevřená ústa, abychom mohli kontrolovat, zda-li mu nezapadá jazyk.
Žilní krvácení se projevuje: krev tmavě červené barvy pozvolna vytéká z rány krev světle červené barvy pozvolna vytéká z rány krev světle červené barvy vystřikuje z rány v pravidelném rytmu.
Zlomeninu horní končetiny: šetrně znehybníme přes dva klouby a uložíme do šátkového závěsu není-li diagnóza jistá, nejsou zvláštní opatření nutná ošetříme pomocí elastického obinadla, provedeme protišoková opatření.
Šok je těžký, život ohrožující stav, se kterým se můžeme setkat: u všech úrazových i neúrazových stavů pouze při ztrátě tělesných tekutin pouze při větším úrazu.
Protišoková opatření - 5T: Ticho, Teplo, Tišení bolesti, Tekutiny - nepodáváme,Transport obyčejně postačí znehybnění končetin a uložení do polohy vleže na pacienta mluvíme, moc s ním nemanipulujeme, abychom mu neublížili, tekutiny podáme podle žízně.
Při otravě léčivy: přivolat záchrannou službu, vyvoláme zvracení nebo podáme sklenici vlažné vody se solí v žádném případě nevyvoláváme zvracení pacienta ponecháme v klidu do příjezdu lékaře.
Postup při první pomoci u popálenin: odstraníme zdroj tepla, přiškvařený oděv nestrháváme, chladíme tekoucí odstraníme zdroj tepla, chladíme tekoucí vodou, použijeme pudr a sterilně kryjeme na postižené místo naneseme mast na popáleniny.
Polití kyselinou nebo louhem: postižené místo poléváme co největším množstvím vody snažíme se tekutinu chemicky neutralizovat postižené místo otřeme kouskem látky do sucha.
Poměr kompresí a dýchání při resuscitaci dospělého je: 30:2 s frekvencí stlačení 100/min., hloubka stlačení je 1/3 hrudníku (4-5cm) 5:2 s frekvencí 120/min., hloubka stlačení je individuální 15:2 s frekvencí stlačení 100/min., hloubka stlačení je 4-5cm.
Postup při zprůchodňování dýchacích cest: dýchací cesty zprůchodňujeme záklonem hlavy, otevřením úst a předsunutím dolní čelisti otočíme pacienta na břicho vytáhneme jazyk.
Tlakový bod je místo, kde: v tomto bodě tlakem prstů proti kosti stavíme tepenné krvácení musíme vypodložit dlahu, aby nedošlo k otoku tkání kde můžeme poškodit nerv či cévu tlakem.
Při otevřeném poranění dutiny břišní s výhřezem střevních kliček: sterilně překryjeme, kličky nevpravujeme zpět do dutiny břišní s pacientam nehýbeme dokud nepřijede lékař opatrně kličky vpravím zpět a sterilně překryjeme.
Poměr kompresí a dýchání při resuscitaci dětí je: 5 úvodních vdechů, poměr 30:2, frekvence stlačení 100/min. 5 úvodních vdechů, poměr 15:2, frekvence stlačení 100/min. poměr 5:2, frekvence stlačení 120/min.
Při podvrtnutí kotníku: fixujeme elastickým obinadlem a chladíme, vyhledáme lékaře první pomoc neposkytujeme, otok časem sám zmizí pacienta uložíme do polohy na zádech a zvedneme obě dolní končetiny.
Nejčastější příznaky rozvinutého šoku jsou: pacient je spavý až ztrácí vědomí, promodrává na okraj.částech těla, tep nad 120/min., špatně hmatat.tep pacient je klidný, pomalu dýchá tep je do 60/min., komunikuje normálně pacient pociťuje únavu a má pocit žízně.
Při vytažení tonoucího z vody, který je v bezvědomí a bez základních životních funkcí nejdříve provedeme: kontrolu průchodnosti dutiny ústní, 5 vdechů a pak masáž srdce masáž srdce masáž srdce a umělé dýchání.
Opařeniny nazýváme: popáleniny způsobené parou nebo horkými tekutinami popáleniny způsobené kyselinami popáleniny způsobeny louhy.
Jaké příznaky bude mít pacient s akutní dehydratací: žízeň, závratě, slabost, únavu, obtížné mluvení, zmatenost, zvýšený puls v klidu, křeče pacient nemá žádné příznaky pacient má pouze žízeň.
Agonální dýchání – gasping (lapavé dýchání) při náhlém vzniku bezvědomí je indikací pro zahájení nepřímé srdeční masáže pacient ještě dýchá, to je důležité necháme ho dýchat do dlaní nebo do papírového pytlíku.
Status epilepticus - epileptický záchvat: fixuji hlavu pacienta,aby nedošlo k dalšímu poranění, nevkládám mu nic do úst přilehnu pacienta vší silou k podložce a uklidňuji ho za každou cenu musím pacientovi rozevřít ústa a nechat mu tam předmět, aby mohl dýchat.
Celkový klinický nález u pacientů s CMP - mozkovou mrtvicí zahrnuje: stejnosměrné oslabení končetin, obtížnou řeč, jednostrannou necitlivost, závrať, bolest hlavy pacient nemá žádné zvláštní příznaky pacienta bolí končetiny, je citlivý na dotek.
Jaký význam má metoda START: Snadné Třídění A Rychlá Terapie Současně Třídím A Rychle Transportuji Sleduji Trauma a Rychle Telefonuji.
Do kolika skupin třídíme raněné? IV III II.
Jaké barevné označení používáme k třídění raněných: I.červená, II.žlutá, III.zelená, IV.černá I.zelená, II.žlutá, III.červená, IV.černá I.černá, II.červená, III.žlutá, IV.zelená.
Crush syndrom je: poranění způsobené tlakem poleptání přehřátí.
Blast syndrom je: poranění způsobené tlakovou vlnou popálení podchlazení.
Chemické poranění neznámým prostředkem okamžité oplachování proudem studené vody, přiložit sterilní krytí, ad. lékařské zařízení nejdříve pátrám co to bylo za přípravek a raději na to nesahám není třeba zvláštních opatření.
Vědomí je: stav organismu při kterém je schopen přijímat a zpracovávat informace když osoba nedýchá když osoba nereaguje na bolestivý podnět.
Hypoxie je: nedostatek kyslíku v krvi přebytek kyslíku ve vzduchu kožní nemoc.
Nezvratné poškození mozku po zástavě srdeční činnosti nastává zpravidla po: 3-5 min bez přísunu kyslíku okamžitě 30-50 min bez přísunu kyslíku.
První pomoc je: základní soubor jednoduchých postupů, které slouží k záchraně života předsunutí dolní čelisti Příjezd záchranky na místo události.
Je časový faktor důležitý při první pomoci? ano ne ano, ale pouze u hromadných dopravních nehod.
Při dopravní nehodě zajišťujeme krční páteř: krčním límcem tlakovým obvazem ambuvakem.
U novorenců provádíme umělé dýchání: současně do úst i nosu neprovádíme provádíme jen se souhlasem rodičů.
Zraněný v bezvědomí je vždy ohrožen: zapadnutím jazyka a následným udušením přehřátím podchlazením.
Úžeh vzniká: přímím působením slunečního záření na nechráněnou hlavu, kdy dochází k podráždění mozku nedostatečným příjmem tekutin pobytem v chladném prostředí, kdy se teplota organismu vymyká termoregulaci.
Stabilizovaná poloha je: na boku na zádech na břiše.
Záklon hlavy při resuscitaci slouží: k uvolnění dýchacích cest k lepší prostupnosti nosu a úst zachránce k zabránění vniknutí zvratků do plic.
Krkavice je tepna která probíhá: po obou stranách krku středem stehení kosti vlevo od srdce.
Poleptání je: poranění vznikající působením kyselin a zásad na kůži nebo sliznici kožní nemoc poranění kůže způsobené dlouhodobým působením slunce na kůži.
Cizí tělesa z ran : neodstraňujeme, jenom sterilně překryjeme vždy odstraníme a sterilně překryjeme seřízneme co nejblíže u těla a počkáme do příjezdu záchranky.
Čím je způsoben syndrom zasypání? tlakovým působení sypkého materiálu na tělo zasažené osoby silným popálením organismu pádem z výšky do písku.
Při vdechnutí jedovatých par poskyneme první pomoc: vyneseme zasaženou osobu ne čerství vzduch, větráme, můžeme podávat kyslík vyvoláme zvracení dáme postiženého do stabilizované polohy.
Polytrauma je: závažné poranění nekolika systémů (hlavy,hrudníku, břicha apod.) předávkování přáškama zranění více osob při hromdném neštěstí.
Poranění oka chemickou ošetříme takto: opakovaně provedeme vypláchnutí oka proudem vody oko nevyplachujeme sterilně překryjeme obě oči.
Při popáleninách hrozí riziko vzniku: Hypovolemického a septického šoku asertivního chování rozsáhlého vnitřního krvácení.
Příznaky otřesu mozku jsou: po úrazu krátké bezvědomí v řádu minut, postižený si nepamatuje na událost, bolest hlavy, dezorientace, zvracení ... agresivita, nesrozumitelná komunikace bez ztráty vědomí a amnézie na událost velká ztráta krve, zrychlený dech, nitkovitý tep.
Pneumotorax je: přítomnost plynu v dutině pohrudní snížené množství cukru v krvi stav způsobený mikroby a jejich jedovatými produkty.
Zraněná/ný si po dopravní nehodě stěžuje na bolesti břicha a pocit žízně: nepodáváme mu žádné nápoje podáváme mu studené nápoje v dostatečném množství podáváme pouze chlazený sladký čaj.
Pokyny řídící radiostanice musí podřízená radiostanice respektovat: okamžitě a bez prodlení jen se souhlasem nadřízeného pouze v místě zásahu.
Kdy se zapíná základnová RDST? je zapnutá nepřetržitě při výjezdu jednotky z dané stanice dle potřeby.
Dle povolení a dokladu volací značka PZU 100 je? přidělená OPIS (OS ZÚ HZS ČR) přidělená řídícímu důstojníku otevřená.
Kde se zřizují ohlašovny požárů? v obcích a podnicích v každém domě ve sklepních prostorech každého domu.
Co je to radiový směr ? komunikace pouze mezi dvěma radiostanicemi komunikace mezi velitelem družstva a hasiči z družstva komunikace na místě zásahu.
Co je to rádiová síť? komunikace mezi více než dvěma radiostanicemi, ale jedna z nich musí být řídící komunikace radiostanicí do telefonní sítě komunikace mezi dvěma radiostanicemi.
Co je otevřená volací značka? slovním vyjádřením definujeme funkční zařazení obsluhy radiostanice v radiových sítích zřizovaných v místě zásahu volací značka podnikových HZS a občanských radiostanic volací značka, která se používá jen při možnosti vstupu do OCH sítě Pegas anal. radiostanicí hasiče v místě zásahu .
Kde se převážně používají otevřené volací značky? v místě zásahu mezi OPIS mezi KOPIS a OPIS.
Kmitočet "K" je? celostátní zásahový celostátní součinnostní celostátní bojový.
Pro výkon státní správy v oblasti elektronických komunikací je zákonem zřízen? ČTÚ (Český telekomunikační úřad) ČOI (Česká obchodní inspekce) SPD (Státní požární dozor).
Jaké volací značky se používají v síti PEGAS u HZS ČR? shodné s analogovou rádiovou sítí HZS ČR celé identifikační číslo - RFSI jen otevřené volací značky.
Co znamená radiokomunikační zkratka "příjem" ? domluvil jsem a čekám odpověď zapnul jsem přijímač nevěnuji tomu pozornost.
Co je Motorola GM 360? mobilní analogová radiostanice přenosná analogová radiostanice vozidlový digitální terminál.
Co je terminál? ruční, vozidlová nebo základnová stanice systému Pegas programovací pracoviště řídící pracoviště.
Jaké jsou linky tísňového volání? 150,155,158,112 156,158,112,123 158,911,151,155.
Zkouška jednotného systému varování a vyrozumění se zpravidla provádí? každou první středu v měsíci (kolem 12.00hod) každé první pondělí v měsíci (kolem 12.00hod) podle potřeby.
K čemu slouží tlačítko nouze u terminálů Pegas? k vyhlášení Tísňového stavu obsluhy terminálu k ohlášení Mimořádné situace kterou obsluha terminálů vidí pro příjem tísňového hlášení.
Umožňuje systém PEGAS posílání statusů (kódů typické činnosti)? ano ne jen s přídavným zařízením.
Co zabezpečuje síť PEGAS? hlasové a datové spojení nejen u HZS ČR jen hlasové spojení uvnitř HZS ČR jen datové spojení mezi složkami IZS.
Co znamená zkratka TKG 1508? hovorová skupina v rámci kraje s dokrytím pro ZÚ HZS ČR - Jihlava a Zbiroh nouzový kanál pro ZÚ HZS ČR digitální převaděč pro ZÚ HZS ČR.
Co znamená zkratka TKG? hovorová skupina převaděč digitální režim přímého spojení.
Jaké je číslo celostátního IZS kanálu v síti PEGAS? 112 150 155.
Co znamená zkratka TKG 502? celostátní hovorová skupina přidělená jen pro ZÚ HZS ČR nouzový kanál pro ZÚ HZS ČR digitální převaděč pro ZÚ HZS ČR.
Co znamenají zkratky "EASY, EASY+, SMART, TPH 600, TPH 700, THP 900" ? přenosné digitální terminály přenosné analogové radiostanice mobilní digitální terminály.
Jaké číslo organizace F(flotila) má v RFSI čísle HZS ČR? 5 7 3.
Co je kmitočet I? celostátní součinnostní celostátní datový společný.
Jak nazýváme kmitočet N ? celostátní zásahový celostátní součinostní celostátní záložní.
Nouzový otevřený kanál OCH u HZS je? EMOCH 199 HZS OCH 160 OCH 245.
Co je to IDR 3G? zkratka digitálního opakovače (převaděče) režim přímého spojení (DIR) režim hovorových skupin (Talking group).
Při používání vzduchového dýchacího přístroje může dojít k jeho závadě a k zastavení dodávky vzduchu. V takové situaci se zachováme správně pokud: se snažíme nepodlehnout panice, situaci ihned nahlásíme veliteli, necháme nasazenou masku, držíme se při zemi a snažíme se neprodleně opustit nedýchatelný prostor přičemž zbytečně neutíkáme sundáme si masku a pokračujeme v další činnosti neprodleně opustíme nedýchatelný prostor, vyměníme si tlakovou láhev a pokračujeme v další činnosti, veliteli zásahu nejsme povinni takovou situaci hlásit.
Co urychluje zamrzání redukčního ventilu u vzduchových dýchacích přístrojů: velká spotřeba vzduchu vysoká teplota prostředí redukční ventily zamrzají víceméně stejně rychle nezávisle na podmínkách.
Číslo 8 v kemler kódu znamená: žíravost radioaktivitu jedovatost.
Výpočet spotřeby vzduchu si spočítám podle vzorce: počáteční tlak vzduchu v tlakové láhvi – konečný tlak vzduchu v takové láhvi / dobou dýchání x objem láhve vodní objem láhve x doba dýchání / počáteční tlak v talkové láhvi vodní objem láhve x doba dýchání / koncový tlak v talkové láhvi.
Zdvojené nebo ztrojené číslice v Kemler kódu vyjadřují: stupňování nebezpečí dané látky převoz více druhů látek najednou velké množství uvedené látky.
Když nás zastihne tzv, dýchací krize, bránímé se jí: rytmickým a hlubokým dýcháním zastavíme si plícní automatiku a pak ji opět odaretujem výměnou tlakové lahve za plnou.
Izolační dýchací přístroj smí používat pouze uživatel dýchací techniky: který prokázal odborné znalosti a praktické dovednosti pro jejich používání který prokázal odborné znalosti a v ročním intervale i praktické dovednosti dýchací přístroj smí běžně užívat každý příslušník HZS ČR.
O použití izolačních dýchacích přístrojů u zásahu rozhoduje: velitel jednotky u zásahu štáb velitele zásahu každý příslušník sám.
Před nasazením izolačního dýchacího přístroje musíme: provést uživatelskou kontrolu izolačního dýchacího přístroje nasadit tlakovou láhev a otevřít si plicní automatiku utáhnout bederní pás.
Výcvik v o ochranném obleku OPCH-90 provádíme: 1x za 1/2 roku 1x za rok 1x za 2 roky.
Číslo 4 v Kemler kódu znamená: hořlavost tuhých látek vznětlivost par kapalin a plynů radioaktivitu.
Tlaková láhev kaštanové barvy značí, že se jedná o: acetylen kyslík mediciální argon.
Poskytnutí první pomoci při zasažení amoniakem (čpavkem): vyvést postiženého z místa zasažení a zajistit přívod čerstvého vzduchu nic, počkat až se zasažený prostor odvětrá s pacientem nehýbeme a vyčkáme do příjezdu lékaře.
Číslo 5. v Kemler kódu značí: oxidační vlastnosti, podporují hoření jedná se o plynnou látku radioaktivita.
Mezi základní vlastnosti amoniaku za normálních podmínek patří: bezbarvý jedovatý plyn se štiplavým zápachem, hořlavý a výbušný jedovatý bez zápachu se zápachem po hořkých mandlích.
Základní vlastnosti chloru za normálních podmínek: žlutozelený nehořlavý plyn, jedovatý, ostře štiplavého zápachu bezbarvý jedovatý plyn bez chuti a zápachu.
U nositelů dýchací techniky se za bezpečnopu úpravu zevnějšku považuje: hladce oholená tvář, povolen je pouze krátce střižený knír, který nezasahuje do polomasky vous do délky 3mm, povolen je pouze krátce střižený knír, který nezasahuje do polomasky i zarostlá tvář. Vousy nemají na bezpečné použití dýchacího přístroje vliv.
Uživatel dýchací techniky musí: znát svoji průměrnou spotřebu vzduchu a musí si ji umět vypočítat umět plnit tlakové lahve po použití přístroje použít izolační dýchací přístroj minimálně 2 x za 12 měsíců.
První číslice v Kemler Kódu označuje: hlavní nebezpečí NL míru rizika NL nutný stupeň ochrany při práci s NL.
Uživatelská kontrola přetlakového vzduchového dýchacího přístroje se provádí v následujících krocích: vizuální kontrola, kontrola dotažení všech spojů, kontrola těsnosti vysokotlaké části a tlaku v lahvi, kontrola středotlaké části, kontrola funkce plicní automatiky, kontrola varovného signálu, kontrola těsnosti nízkotlaké části vizuální kontrola, kontrola tlaku vzduchu, kontrola masky a kontrola správného nasazení filru, kontrola popruhů, kontrola dotažení spojů kontrola zásoby vzduchu v lahvi a dotažení spojů.
Číslo 2. v Kemler kódu značí: uvolňování plynů pod tlakem nebo chemickou reakcí výbušnost oxidační vlastnosti, podporují hoření.
Kde je umístěn UN kód na převozové tabulce dle ADR? Ve spodní části převozové tabulky V horní části převozové tabulky Pokaždé jinde.
Co označuje UN kód? Je to charakteristické identifikační čtyřčíslí převážené látky Je to kód cisterny Jsou to písmena převážené látky.
Kde nalezneme Kemler kód na převozové tabulce? V horní části tabulky Ve spodní části tabulky Pokaždé jinde.
Co označuje Kemler kód? Označuje povahu nebezpečí látky při její přepravě Značí nebezpečnost látky při skladování ve vnitřních prostorách Značí druh látky a její množství.
Nákladní vozidlo při přepravě, má v místech výstražné tabulky pro označování nebezpečných nákladů, prázdné oranžové cedule: Vozidlo převáží více nebezpečných látek Vozidlo je určeno pro převoz nebezpečných látek, ale nyní je zcela prázdné Takto označené vozidlo nesmí po komunikaci jezdit.
Při kolika Bar/MPa na IDP by měl příslušník začít opouštět zasahující prostor? Při dvounásobně větším tlaku v láhvi , než který spotřeboval na přesun do nebezpečného prostoru Až sám uzná za vhodné Až je zavolán velitelem zásahu.
Za látky hořlavé se považují: dřevo, sláma, papír, benzin, metan retardované plasty, preyže, asfalt kyslík, dusík, chlór.
Za látky nesnadno hořlavé se považují: polyvinylchlorid - PVC, bakelit, heraklit mokrý papír, zinek, křemík kyslík, propan-butan, fosfor.
Za látky nehořlavé se považují: cihly, písek, beton, hlína kůže, peří, olej Nomex, hliník, sodík.
Podmínky k tomu, aby látka mohla hořet jsou: hořlavá látka, oxidovadlo, zápalná teplota množství látky, vzduch, zápalný zdroj teplota vznícení, kyslík, hořlavá látka.
Nejpoužívanější hasební látka je: voda pěna prášek.
Hasební efekt vody je: ochlazovací dusivý inhibiční.
Hasební efekt pěny: izolační antikatalický (inhibiční) zřeďovací.
Hasební efekt hasících plynů je: dusivý a zřeďovací antikatalický (inhibiční) zřeďovací.
Základní efekt hasících prášků je: antikatalický (inhibiční) ochlazovací zřeďovací.
Třída požáru A: požáry pevných látek požáry automobilů požáry plynů.
Třída požáru B: požáry kapalin požáry bagrů požáry plynů.
Třída požáru C: požáry plynů požáry karavanů požáry kovů.
Třída požáru D: požáry kovů požáry domů požáry elektrického zařízení.
Třída požáru F: požáry jedlých olejů a tuků požáry formulí požáry kovů.
Jaký druh plynu je na tlakové lahvi označen bílou barvou? kyslík vodík dusík.
Jaký druh plynu je na tlakové lahvi označen červenou barvou? vodík CO2 dusík.
Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných látek se nazývá: ADR RID IATA.
Horní řada čísel na oranžové tabulce na vozidlech převážejících látky dle ADR znamená: číslo nebezpečnosti tvz. Kemlerův kód UN - kód tzv. identifikační číslo látky množství nebezpečné látky v tunách.
Spodní řada čísel na oranžové tabulce na vozidlech převážejících látky dle ADR znamená: UN - kód tzv. identifikační číslo látky číslo nebezpečnosti tvz. Kemlerův kód množství nebezpečné látky v tunách.
K disociaci (rozpadu) vody na vodík dochází: při požárech, kdy se vyskytují velmi vysoké teploty (obecně nad 2000°C) k disociaci vody za normálního tlaku nedochází při jakém koliv požáru.
Velitel jednotky, která vyjela k zásahu svůj výjezd hlásí: operačnímu středisku, popř. na pracoviště, které jednotku vyslalo příslušníku v pohotovosti vedení, popř. veliteli ZÚ HZS ČR veliteli zásahu.
Po příjezdu jednotky ZÚ HZS ČR na místo události kontaktuje velitel jednotky: velitele zásahu příslušné KOPIS velitele roty.
Dojezd na místo zásahu potvrdí operačnímu středisku (nebo jinému pracovišti, které jednotku vyslalo): všechny jednotky, které se na místo dostavili jen první jednotka, která zároveň upřesní druh události všechny jednotky vybavené radiostanicí, ostatní jednotky příjezd hlásit nemusí.
Místem zásahu se rozumí: místo nasazení jednotek a dalších složek IZS a prostor předpokládaných účinků mimořádné události pouze místo nasazení složek IZS, místem zásahu není prostor předpokládaných účinků mimoř. události prostor soustředění složek IZS a prostor, který může velitel zásahu vizuálně kontrolovat.
Rozkazy se vydávají: ústně, písemně a mohou se využít signály pouze ústně a vyjímečně písemnou formou pouze ústně.
Zprávu o zásahu zpracovává: velitel zásahu velitel místní jednotky každý velitel sektoru.
Dílčí zprávu o zásahu zpracovává: velitel jednotky velitel zásahu velitel úseku.
Koordinaci záchranných a likvidačních prací provádí na operační úrovni: operační a informační středisko IZS starosta obce velitel zásahu.
Velitel zásahu může přerušit záchranné práce: jen na nezbytně nutnou dobu, a to po dobu bezprostředního ohrožení životů hasičů jen na nezbytně nutnou dobu, a to po dobu podávání jídla kdykoliv.
Štáb velitele zásahu se zřizuje: za účelem podpory VZ při jeho rozhodování a řízení zásahu jen se svolením OPIS při vyhlášení některého z krizových stavů.
Kdo je zodpovědný za zajištění organizace bezpečnosti práce na místě zásahu? velitel zásahu pracovník inspekce bezpečnosti práce operační a informační středisko.
Změna v osobě velitele zásahu se musí ohlásit: příslušnému KOPIS majiteli pozemku, na ketrém hasiči zasahují příslušníkovi v pohotovosti vedení.
VZ na místě zásahu zřídil sektory a úseky. Velitel JPO zařazené do jednoho z úseku je na místě zásahu přímo podřízen: veliteli příslušného úseku veliteli zásahu veliteli příslušného sektoru.
Platný zákon o požární ochraně má ve sbírce zákonů číslo: 133/1985 239/2000 247/2010.
Platný zákon o Hasičském záchranném sboru ČR má ve sbírce zákonů číslo: 320/2015 239/2000 238/2000.
Platný zákon o krizovém řízení má ve sbírce zákonů číslo: 240/2000 320/2015 232/2000.
Platný zákon o IZS má ve sbírce zákonů číslo: 239/2000 240/2000 361/2003.
Zákon o služebním poměru příslušníků má ve sbírce zákonů číslo: 361/2003 239/2015 247/2000.
Hasičský záchranný sbor ČR dle zákona 320/2015 Sb.tvoří: Generální ředitelství HZS ČR, HZS krajů, Záchranný útvar HZS ČR, škola Generální ředitelství HZS ČR, Záchranný útvar HZS ČR, škola Generální ředitelství HZS ČR, HZS okresů, účelová a technická zařízení GŘ.
Ústředním orgánem statní správy na úseku požární ochrany je: Ministerstvo vnitra ČR kancelář prezidenta ČR Generální ředitelství HZS ČR.
Rozhodnutí o odstranění stavby může učinit pouze: velitel zásahu velitel jednotky operační důstojník.
Kolik existuje kategorií jednotek PO zařazených do plošného pokrytí? 6 4 5.
Základní složky integrovaného záchranného systému jsou: HZS ČR a jednotky PO zařazené do plošného pokrytí, Policie ČR, poskytovatelé zdravotnické záchranné služby HZS ČR, Policie ČR, poskytovatelé zdravotnické záchranné služby, Vodní záchranná služba, Horská služba HZS ČR a jednotky PO zařazené do plošného pokrytí, Městská policie, Letecká záchranná služba.
Integrovaným záchranným systémem se rozumí: koordinovaný postup jeho složek při přípravě na mimořádné události a při provádění záchranných a likvidačních prací samostatný odbor Ministerstva vnitra, který se svolává u mimořádne události meziresortní odbor řízený Ministerstvem vnitra a Ministerstvem zdravotnictví.
Příslušníci HZS ČR jsou vůči svému zaměstnavateli v poměru: služebním pracovním smluvním.
Družstvo o zmenšeném početním stavu je tvořeno počtem: 1+3 1+5 1+4.
Jednotka hasičského záchranného sboru je tvořena z: příslušníků zaměstnanců členů.
Jednotka kategorie JPO V je jednotka s působností: místní omezenou územní.
Vyzvat každého, aby při zásahu nevstupoval na určená místa je oprávněn: každý příslušník HZS ČR jen velitel jednotky jen velitel zásahu.
Veliteli zásahu jsou na místě zásahu podřízeny: všechny jednotky, které se na místo zásahu dostavili všechny jednotky mimo Záchranný útvar HZS ČR všechny jednotky, které byly operačním střediskem vyslány na místo zásahu.
Trojnásobná požární ochrana znamená: přípravu pro použití tří základních druhů hasiv - vody, pěny a hasícího prášku přípravu pro použití plných proudů, tříštěných proudů nebo vodní mlhy vytvoření vodních clon pomocí deflektorů ze tří stran při úniku jedovatých, žíravých či jinak nebezpečných plynů.
Kdo organizuje pravidelnou odbornou přípravu příslušníků záchranných rot? velitelé rot, velitelé čet a velitelé družstev oddělení přípravy a řízení jednotek velitel Záchrannéhu útvaru.
Motorový člun pro šest osob může vést: vůdce malého plavidla kdokoliv kapitán.
Při uskutečněném a ověřeném použití tzv. "špinavé bomby" je velitelem IZS: hasič policista PČR vedoucí lékař.
Při demonstrativním úmyslu sebevraždy se stává velitelem zásahu IZS: policista PČR hasič vedoucí lékař.
Dle společných typových činností IZS (STČ) se: musí postupovat v souladu s listy nemusí postupovat musí postupovat jen jiné složky IZS.
Při zásahu IZS u mimořádné události s velkým počtem raněných a obětí je velitelem zásahu: hasič zdravotník PČR.
Kterou barvou jsou označeny nejakutnější případy dle systému START? červená černá žlutá.
Na jídlo mají zasahující nárok dle nř. vl. 172/2001 za: 4,5 hodiny 2,5 hodiny 12 hodin.
Dolní mez výbušnosti je: nejnižsí koncentrace hořlaviny ve směsi se vzduchem, která je již výbušná koncentrace, při které dosahují výbuchové parametry nejnižších hodnot nejvyšší koncentrace hořlaviny ve směsi se vzduchem, která je ještě výbušná.
Horní mez výbušnosti je: nejvyšší koncentrace hořlaviny ve směsi se vzduchem, která je ještě výbušná ideální koncentrace, při které dosahují výbuchové parametry nejvyšších hodnot nejnižsí koncentrace hořlaviny ve směsi se vzduchem, která je již výbušná.
Nejdůležitější, co je zjišťováno průzkumem, je: zda nejsou ohrožení lidé zjištění ohniska požáru kudy se šíří požár.
Oxid uhličitý je: těžší než vzduch lehčí než vzduch přibližně stejně těžký jako vzduch.
CO (oxid uhelnatý) je: bezbarvý, výbušný, jedovatý plyn hasivo použitelné zejména na elektrická zařízení pod napětím vhodná náplň pro dýchací přístroje.
Kdo z uvedených povolává pohřební službu? policie ČR hasiči zdravotnická záchranná služba.
Spotřeba vzduchu při při použití DP je sice závislá na mnoha faktorech, ale orientačně jak dlouho vydrží uživateli jedna láhev? 25 - 30 min 15 - 20 min 40 - 45 min.
V případě pracovního úrazu je potřeba tento: nahlásit veliteli, který jej zaznamená do knihy úrazů nahlásit koordinátorovi, který jej zapíše do Alarmu nahlásit bezpečnostnímu managerovi, který jej zapíše do strážní knihy.
Základní povinností státu dle zákona o bezpečnosti ČR je: Zajištění svrchovanosti a územní celistvosti České republiky, ochrana jejích demokratických základů a ochrana životů, zdraví a majetkových hodnot je základní povinností státu. výstavba dálnic a rychlostních komunikací ochrana národnostních většin.
U příslušníka, který se nezúčastní pravidelné odborné přípravy: je potřeba zajistit pozdější doškolení témat v témže roce se témata nedoškolují, příslušník se proškolí příští rok při dalším školení daných témat je potřeba zajistit pozdější doškolení témat pouze pokud se jedná o bezpečnost práce.
Přesvědčit se, že rozkaz skutečně pronikl k adresátovi (příjemci): je nutné není nutno je nutné, pokud adresáta neznám.
Velitelem zásahu při výskytu výbušných látek před jejich iniciací je: policista hasič řídící důstojník.
Stupně povodňové aktivity známe: stav bdělosti, stav pohotovosti, stav ohrožení stav bdělosti, stav pohotovosti, stav nebezpečí stav pohotovosti, stav ohrožení, stav nebezpečí.
Co znamená zkratka DZOZ? dílčí zpráva o zásahu druhotná zpráva o zásahu dílčí znění o zásahu.
Jaký čas se započítává pro výpočet proplacení náhrady zasahující jednotky PO u dopravní nehody? od vyhlášení poplachu po návrat jednotky na základnu od příjezdu jednotky na místo události po návrat jednotky na základnu od vyhlášení poplachu po opuštění jednotky místa mimořádné události.
Zpracování, zaslání a kontrola dokumentace k zásahu (DZOZ) se provede: nejpozději do 3 dnů od ukončení příslušného zásahu nejpozději do 6 dnů od ukončení příslušného zásahu nejpozději do 9 dnů od ukončení příslušného zásahu.
Velitel jednotky je na místě zásahu podřízen: veliteli úseku, pokud úsek není zřízen, je podřízen veliteli zásahu veliteli své roty výhradně veliteli zásahu.
Jaký je rozsah pravidelné odborné přípravy pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou? probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 16 hodin probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 24 hodin probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 36 hodin.
Jaký je rozsah pravidelné odborné přípravy pro práci s přenosnou motorovou řetězovou a rozbrušovací pilou? probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 8 hodin probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 16 hodin probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 24 hodin.
Jaký je minimální rozsah pravidelné odborné přípravy pro práci na vodě a zamrzlých hladinách? probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 16 hodin probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 8 hodin probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 24 hodin.
Jaký je minimální rozsah pravidelné odborné přípravy pro vůdce malých plavidel? probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 4 hodin probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 8 hodin probíhá každoročně dle osnov v rozsahu minimálně 24 hodin.
Požární útoky se dělí na: čelní, boční, obchvatný, frontální účinný a neúčinný hlavní a vedlejší.
Jaké hlavní nebezpečí hrozí při dopravní nehodě vozidel s tzv.: "hybridním pohonem"? nebezpečí úrazu elelktrickým proudem nebezpečí utonutí žádné.
O zahájení cvičení jednotky požární ochrany musí být vlastník (správce, uživatel)nemovitosi, v souvislosti s §22 zák.č.133/85 o PO - Vstup na nemovitosti, uvědoměn nejpozději do: 24 hodin před zahajením cvičení 7 dnů před zahájením cvičení 3 dnů před zahájením cvičení.
Příslušník HZS kraje (ZÚ HZS ČR) prokazuje svou příslušnost slovy: Hasičský záchranný sbor Policie české republiky, otevřete! Tady jsou hasiči!.
Minimální výbavou hasičů při jízdě k zásahu je dle BŘ: ochranná přilba kompletní zásahový oblek pracovní stejnokroj, boty a tričko s označením příslušnosti k územnímu odboru HZS kraje.
Průzkum se při požáru provádí: Nepřetržitě od příjezdu do odjezdu Před nasazením sil a prostředků Před zásahem a po zásahu.
V době před příjezdem lékařské pomoci zajistí poskytnutí první pomoci zachraňovaným a zraněným osobám při přítomnosti hasičů na místě MÚ: zasahující hasiči dobrovolníci z řad přihlížejících osob nejbližší ambulance praktického lékaře.
Na jakém kmitočtu se hlásí jednotka, která dorazila na místo události veliteli zásahu? na kmitočtu K na libovolném kmitočtu - radiostanice VZ je vždy na příjmu na kmitočtu I.
Nedokonalé hoření je nebezpečné: tvorbou CO (oxidu uhelnatého) tvorbou CO2 (oxidu uhličitého) extrémně rychlým rozvojem požáru vlivem plamenného hoření.
Při zásahu s přítomností tzv. B-agens, velí zásahu IZS: hasič PČR ZZS.
Report abuse Consent Terms of use