Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONB 850-900

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
B 850-900

Description:
850-900

Author:
notme
(Other tests from this author)

Creation Date:
28/04/2021

Category:
Others

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
851. Počas puberty: je organizmus v období zrelosti pohlavné žľazy začínajú vylučovať hormóny začína sa pravidelné dozrievanie pohlavných buniek vyvíjajú sa sekundárne pohlavné znaky objavuje sa pohlavné cítenie objavujú sa pohlavné chromozómy končí sa rast dlhých kostí vývin prebieha pomalšie ako v detstve.
852. Reflex cicania: je vrodený je obranný je získaný sa stráca v novorodeneckom období je prítomný v dojčenskom období patrí k nepodmieneným reflexom patrí k podmieneným reflexom patrí k získaným reflexom.
853. Čo je podstatou systému vlastností krvných skupín: existencia aglutinogénov a aglutinínov činnosť krvných doštičiek a aglutinogénov úloha aglutinínov vo väzbe s červenými krvinkami funkcia bielych krviniek existencie dvoch zložiek - aglutinogénu a protilátky existencie dvoch zložiek - aglutinogénov a aglutinínov existencie dvoch zložiek - plazmy a leukocytov existencie dvoch zložiek - leukocytov a trombocytov.
854. Erytrocyty dospelého človeka sa tvoria: v slezine vo svaloch v okostici dlhých kostí v kostnej dreni krátkych kostí v kostnej dreni plochých kostí v obličkách v pečeni v miazgových uzlinách.
855. Pri pôrode u človeka: sťahuje sa svalovina maternice plod je vytláčaný z maternice sa na riadení podieľajú najmä motorické nervy sa na riadení podieľajú autonómne nervy sa na riadení podieľajú hormóny sa otvára hrdlo maternice a ostatné pôrodné cesty placenta zostáva v meternici a tu sa resorbuje placenta sa odlúči od maternice a vypudí.
856. Ktoré úseky má neurón z funkčného hľadiska: vstupný výstupný priebežný aktívny pasívny neutrálny pozitívny negatívny.
857. Človek počuje zvukové vlny s frekvenciou : 2 000 Hz 15 kHz 10 Hz nad 20 000 Hz 20 Hz 5 000 Hz 30 000 Hz 25 kHz.
858. Graafov folikul po uvoľnení vajíčka: sa zmení na žlté teliesko sa zmení na corpus luteum sa zmení na morulu sa dostáva do proliferačnej fázy sa dostáva do folikulárnej fázy začína v luteálnej fáze produkovať adrenalín začína v luteálnej fáze produkovať progesterón začína v sekrečnej fáze produkovať gestagény.
859. Čo je slepá škvrna: miesto, kde vstupuje do oka zrakový nerv a kde je veľa svetlocitlivých buniek miesto, kde vstupuje do oka zrakový nerv a sú prítomné len čapíky miesto, kde vstupuje do oka zrakový nerv a cievy miesto, kde sa nachádzajú iba tyčinky ústredná jamka sietnice miesto nahromadenia tyčiniek v sietnici miesto nahromadenia čapíkov v sietnici miesto na sietnici, kde sa nenachádzajú žiadne svetlocitlivé bunky.
860. Inzulín u človeka vylučujú: bunky Langerhansových ostrovčekov podžalúdkovej žľazy Payerove bunky pečene niektoré bunky kôry nadobličiek niektoré bunky štítnej žľazy niektoré bunky slinivky brušnej niektoré bunky pečene niektoré bunky pankreasu niektoré bunky epifýzy.
861. Akú funkciu má testosterón: riadi pohlavnú aktivitu samíc ovplyvňuje rast pohlavných orgánov samcov ovplyvňuje vývin pohlavných znakov má katabolický účinok riadi pohlavnú aktivitu samcov riadi priebeh tehotnosti má podobné účinky v tele ženy ako estrogény v tele muža má podobné účinky v tele muža ako estrogény v tele ženy .
862. Horná a dolná dutá žila: ústi do ľavej predsiene ústi do ľavej komory ústi do pravej predsiene ústi do pravej komory dopravuje odkysličenú krv z veľkého obehu dopravuje odkysličenú krv z malého obehu dopravuje odkysličenú krv do srdca dopravuje okysličenú krv zo srdca.
863. EKG je: záznam zmien elektrických potenciálov pri činnosti srdcového svalu elektroencefalogram grafický záznam mechanickej práce srdca elektrokardiogram záznam, ktorý má u stavovcov dosť podobný tvar znázorňuje činnosti chlopní znázorňuje prúdenie krvi v dutinovom systéme srdca záznam statickej práce srdca.
864. Čo je miestom najostrejšieho videnia: žltá škvrna ústredná jamka sietnice miesta s nahromadením tyčiniek slepá škvrna miesto nahromadenia tyčiniek v sietnici miesto nahromadenia čapíkov v sietnici miesto nahromadenia tyčiniek v rohovke miesto nahromadenia čapíkov v rohovke.
865. Ktoré svaly hlavy pohybujú kožou: mimické svaly análne zvierače žuvacie svaly dlhé svaly očné zvierače ústne zvierače svaly mäkkého podnebia drobné svaly stredného ucha.
866. Kĺbové spojenie kostí: je spojenie kostí dotykom je vystlané okosticou má dotykové plochy vystlané chrupkou má dotykové plochy vystlané kostným tkanivom má kĺbové púzdro, miestami je spevnené väzmi má vo vnútri kĺbovej dutiny kĺbový maz obsahuje tekutinu, ktorá vyživuje chrupku je zvyčajne tvorené jamkou a hlavicou .
867. Tvorba moču sa začína v: zberových kanálikoch močovom mechúri obličkovom teliesku močovode glomerule a Bowmanovom vačku panvičke obličky močovej rúre Malpighiho teliesku.
868.Nedostatok ktorého vitamínu nebol opísaný u človeka: B1 B2 B5 B12 kobalamínu C kyselina pantoténovej kyselina folovej .
869. K základným chuťovým vnemom patrí vnímanie: sladko kyslo trpko horko mokro slano teplo štipľavo.
870. V ktorej časti mozgu človeka je ústredie pre čuch: na hornej ploche čelových lalokov na spodnej ploche čelových lalokov v kôre temenného laloka v sliznici nosovej dutiny na hornej ploche záhlavových lalokov na spodnej ploche záhlavových lalokov na hornej ploche temenných lalokov na spodnej ploche temenných lalokov.
871. V koľkých percentách sa u detí objavuje vrodené vykĺbenie bedrového kĺbu: asi u 2% asi u 20% asi u 10% asi u 3-5% asi u 5-10% asi u 5% asi u 7% asi u 8%.
872. Hemoglobín (najmä u dojčiat) sa vplyvom zvýšeného prísunu dusíkatých látok do organizmu mení na: metylhemoglobín oxyhemoglobín etylhemoglobín methemoglobín karboxyhemoglobín karbonylhemoglobín metanolhemoglobín meristém.
873. Čo patrí k spojivám: epitely kostné tkanivo svaly väzivo chrupka krv nervy žľazy.
874. Kde sa formuje vedomá činnosť človeka: v dolnej časti čelového laloka v mozgovej kôre v bielej hmote mozgu v lôžku medzimozgu v palliu v mieche v sympatiku v parasympatiku.
875. Patelárny reflex sa vyvolá úderom na: jabĺčko šľachu štvorhlavého svalu stehna pod spodným okrajom jabĺčka šľachu trojhlavého svalu stehna pod jabĺčkom šľachu štvorhlavého svalu stehna nad jabĺčkom šľachu trojhlavého svalu stehna pod spodným okrajom jabĺčka šľachu štvorhlavého svalu stehna pod spodným okrajom píšťaly šľachu trojhlavého svalu stehna pod spodným okrajom píšťaly šľachu štvorhlavého svalu stehna pod spodným okrajom ihlice .
876. Žlté teliesko produkuje: progesterón choriongonadotropín glukagón testosterón vazopresín pepsín trypsín tyroxín .
877. Graafove folikuly vylučujú: aldosterón progesterón gonadotropín estrogény glukagón luteinizačný hormón folikulostimulačný hormón oxytocín.
878. Čo produkujú vaječníky: pohlavné hormóny adrenalín testosterón estrogény glukagón luteinizačný hormón prolaktín folikulostimulačný hormón.
879. Ktoré hormóny zvyšujú odolnosť organizmu proti stresu: hormóny drene nadobličiek a glukokortikoidy aldosterón adrenalín mineralokortikoidy noradrenalín kortizol inzulín parathormón.
880. Ktorý hormón riadi u stavovcov a človeka hospodárenie s vodou: oxytocín adrenokortikotropný hormón vazopresín antidiuretický hormón kortizol inzulín prolaktín parathormón.
881. Ktorý vitamín sa zúčastňuje okysličovacích dejov vo všetkých bunkách: A B1 B2 B12 aneurín riboflavín tiamín laktoflavín.
882. Ktorý z vitamínov je veľmi nestály: vitamín A vitamín E vitamín C vitamín K kyselina folová kyselina askorbová vitamín PP aneurín.
883. Priemerná hmotnosť ľudského mozgu je: 800 g 1000 g 1300 g 2050 g 1800 g 1900 g 1000 g 500 g.
884. Anti-Rh protilátky sa môžu vytvárať ak: matka je Rh negatívna a dieťa Rh negatívne matka je Rh negatívna a dieťa Rh pozitívne matka je Rh pozitívna a dieťa Rh negatívne matka je Rh pozitívne a dieťa Rh pozitívne sa Rh pozitívnemu jedincovi dostanú do krvného obehu Rh pozitívne krvinky sa Rh pozitívnemu jedincovi dostanú do krvného obehu Rh negatívne krvinky sa Rh negatívnemu jedincovi dostanú do krvného obehu Rh negatívne krvinky sa Rh negatívnemu jedincovi dostanú do krvného obehu Rh pozitívne krvinky.
885. Nedostatok ktorého vitamínu zapríčinuje smrťeľnú chorobu beri-beri: B1 B2 B6 B12 pyridoxínu aneurínu tiamínu laktoflavínu.
886. Astigmatizmus: je rovnomerné zakrivenie rohovky je nerovnomerné zakrivenie sklovca patrí k refrakčným chybám je nerovnomerné zakrivenie rohovky spôsobuje ďalekozrakosť spôsobuje krátkozrakosť prejavuje sa nejasným videním koriguje sa spojnými šošovkami.
887. Kde sa uskutočňuje subjektívne vnímanie polohy hlavy a jej zmien u človeka: v statickom a kinetickom receptore v spánkovom laloku mozgovej kôry na spodnej ploche temenných lalokov v temennom laloku mozgovej kôry v záhlavnom laloku mozgovej kôry na spodnej strane čelového laloku na hornej strane čelového laloku v mozgovej kôre.
888. Kyselina chlorovodíková vytvára v žalúdku človeka kyslé prostredie, ktoré: bráni znehodnocovaniu vitamínu B1 bráni znehodnocovaniu vitamínu K ničí veľa choroboplodných mikroorganizmov umožňuje pôsobenie žalúdočnej lipázy uľahčuje vstrebávanie niektorých minerálnych látok bráni znehodnocovaniu vitamínov B2 a C neutralizuje zásadité prostredie v pažeráku je nevyhnutné pre pôsobenie pepsínu.
889. Sekrécia glukokortikoidov je riadená: z medzimozgu cez zadný lalok hypofýzy z medzimozgu cez predný lalok hypofýzy z hypotalamu cez adenohypofýzu z mozočku cez predný lalok hypofýzy z hypotalamu cez predný lalok hypofýzy z medzimozgu cez adenohypofýzu z medzimozgu cez stredný lalok hypofýzy z hypotalalamu cez zadný lalok hypofýzy.
890. Svaly hrtana sa zúčastňujú: hltania dýchania ovulácie fonácie žuvania resorpcie potenia peristaltiky.
891. Aké tráviace enzýmy vylučuje človek do hrubého čreva: amylázy pepsín lipázu žiadne kvasné trypsín ptyalín disacharidázy.
892. Na trávení bielkovín v žalúdku človeka sa zúčastňuje: trypsín amyláza pepsín peptóny mucín disacharidáza žlč lipáza.
893. Akú funkciu má progesterón: pripravuje sliznicu maternice na prijatie oplodneného vajíčka je nevyhnutný pre normálny priebeh tehotenstva pôsobí pri rozvoji mliečnej žľazy priamo riadi pohlavnú aktivitu ženy riadi hospodárenie s iónmi vápnika udržuje sekrečnú fázu sliznice maternice v začiatočnom období vývinu oplodneného vajíčka bráni rozvoju oplodneného vajíčka v začiatočných obdobiach jeho vývinu ako hormón drene nadobličiek sa podieľa na ochrane organizmu pred účinkami stresu .
894. Glukóza je nepostrádateľná pre: ústrednú nervovú sústavu tráviacu sústavu hormonálnu sústavu krvnú tekutinu centrálnu nervovú sústavu osmotické procesy glomerulárnu filtráciu pôsobenie žlčových kyselín.
895. Konečným produktom oxidácie všetkých živín u človeka je: kyslík glukóza dusík oxid uhličitý voda C6H12O6 H20 CO2.
896. K tráviacej sústave človeka patrí: ústna dutina hltan pažerák žalúdok tenké črevo hrubé črevo hrtan priedušnica.
897. Medzi vitamíny rozpustené vo vode patrí: A,D,E,K B1,B2,C B6,A,K,PP D,E,A všetky vitamíny okrem A,D,E,F,K všetky vitamíny skupiny B A,C,E a všetky vitamíny skupiny B B1,B2,PP,B6,C.
898. Koľko moču vylúči priemerne zdravý človek za deň: 0,5 l 1 až 1,5 l 2,5 l 3000 ml 2 l 4 l 1000 - 1500 ml 1500 - 2000 ml.
899. Čo zapríčiňuje zhubnú málokrvnosť: nedostatok vitamínu B2 nedostatok vitamínu B5 nedostatok vitamínu B6 nedostatok vitamínu B12 nedostatok riboflavínu nedostatok kyseliny pantoténovej nedostatok pyrídoxínu nedostatok kobalamínu.
900. Premenu vápnika v tele riadi hormón: tyroxín kortizol parathormón aldosterón inzulín prolaktín glukagón progesterón.
Report abuse Consent Terms of use