Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONbiologie 12

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
biologie 12

Description:
practise

Author:
Anet
(Other tests from this author)

Creation Date:
14/06/2022

Category:
Others

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
551. Součástí převodního systému srdce je (jsou): a) sinoatriální uzel b) atrioventrikulární uzel c) síňokomorový svazek (Hisův) d) Purkyňova vlákna.
552. Srdeční revoluce je: a) systola levé a pravé síně b) systola pravé síně a pravé komory c) diastola levé síně a levé komory d) cyklus systoly a diastoly síní a komor.
553. Na systolické ozvě se podílí: a) uzávěr poloměsíčitých chlopní b) otevření cípatých chlopní c) uzavření cípatých chlopní d) uzavření chlopní mezi pravou síní a horní dutou žilou.
554. Kolaterální oběh dostatečně zásobí krví: a) mozkovou tkáň b) srdeční sval c) kosterní svaly d) oční sitnici.
555. Na návratu krve z dolních končetin do srdce se podílí: a) činnost srdce b) záporný nitrohrudní tlak c) kontrakce kosterního svalstva d) přítomnost žilních chlopní.
556. V srdci jsou poloměsíčité chlopně: a) v místě odstupu srdečnice (aorty) a plicního kmene b) mezi síněmi a komorami c) v ústí horní a dolní duté žíly d) u ústí plicních žil.
557. V srdci jsou cípaté chlopně: a) v komorové přepážce b) mezi síněmi a komorami c) v místě odstupu věnčitých tepen d) v ústí dolní duté žíly.
558. Věnčité (koronární) tepny jsou větvemi: a) plicního kmene b) aorty c) hrudní aorty d) společné krkavice.
559. Plicní žíly: a) vedou krev ze srdce do plic b) vedou krev z plic do levé předsíně c) jsou zpravidla 4 d) vedou krev z plic do levé komory .
560. Srdečnice (aorta) je céva začínající v: a) levé síni b) pravé komoře c) levé komoře d) pravé síni.
561. Během fetálního vývoje jsou v krevním oběhu tyto zkratky: a) ductus venosus (spojka mezi pupečníkovou žilou a dolní dutou žilou) b) ductus arteriosus (spojka mezi plicnicí a aortou) c) foramen ovale, kterým proudí krev z levé do pravé sině d) foramen ovale, kterým proudí krev z pravé do levé síně.
562. U mužů přeládá typ dýchání: a) břišní (abdominální) b) žeberní (kostální) c) zevní d) vnitřní.
563. Při klidném dýchání se vymění v plicích dospělého člověka za minutu přibližně...litrů vzduchu: a) 7-8 b) 1,5-2 c) 15-20 d) žádná z uvedených alternativ není správná.
564. Ve vzduchu v plicních sklípcích je ve srovnání s atmosférickým vzduchem: a) více CO2 b) množství CO2 neměněno c) méně CO2 d) žádná z uvedených alternativ není správná.
565. Ve vzduchu v plicních sklípcích je ve srovnání s atmosférickým vzduchem: a) méně O2 b) množství O2 nezměněno c) žádná z uvedených alternativ není správná d) stejně O2 a CO2.
566. Výdech vzduchu z plic při klidném dýchání je dán činností: a) žádné z uvedených tvrzení není správní b) bránice c) mezižeberních svalů d) pomocných dýchacích svalů.
567. Ve vydechovaném vzduchu je ve srovnání s vzduchem vdechovaným: a) méně O2 b) stejně CO2 c) stejně O2 d) více O2.
568. Kyslíku spotřebuje průměrný dospělý člověk v klidu za minutu asi: a) žádné z uvedených tvrzení není správné b) 100 ml c) 1 l d) 8 l.
569. Při klidném dýchání je u průměrného dospělého člověka dechový objem asi: a) 500 ml b) 100 ml c) 200 ml d) 1000 ml.
570. Příčinou hypoxie může být: a) nedostatek hemoglobinu b) obsazení hemoglobinu CO c) zpomalení cirkulace krve d) nedostatek kyslíku ve vzduchu.
571. Kolik % CO2 obsahuje atmosférický vzduch: a) 0,03 % b) 1 % c) 5 % d) 0 %.
572. Hlasové vazy jsou rozepjaty: a) v nosohltanu b) v hrtanu c) v průdušnici d) v pravé průdušnici.
573. Hlavním vdechovým svalem je: a) trapézový sval b) bránice c) přímý břišní sval d) malý prsní sval.
574. Při smrštění bránice se objem pohrudniční štěrbiny: a) zmenšuje b) nemění se c) zvětšuje se d) zvětšuje se a klesá v ní tlak.
575. Dýchání je řízeno z: a) plicních sklípků b) dýchacího ústředí v hrudní míše c) receptorů v postranních mozkových komorách d) dýchacího ústředí v prodloužené míše.
576. Na trasportu dýchacích plynů mezi zevním prostředím a buňkami se podílí: a) pouze dýchací systém b) pouze oběhový systém c) kůže d) dýchací a oběhový systém.
577. Nejdůležitějším okamžitým zdrojem energie pro člověka jsou: a) cukry b) tuky c) bílkoviny d) aminokyseliny.
578. Při odbourávání (katabolismu) bílkovin se uvolněný dusík vylučuje u savců v podobě: a) amoniaku b) močoviny c) kyseliny močové d) vydechovaného molekulárního dusíku.
579. Hlavním zdrojem energie v naší potravě jsou: a) sacharidy b) tuky c) bílkoviny d) mastné kyseliny.
580. Typickým příznakem nedostatku vitaminu B2 je: a) šeroslepost b) praskání ústních koutků c) žádná z uvedených alternativ není správná d) porucha srážení krve.
581. Nepostradatelné aminokyseliny: a) žádná z uvedených alternativ není správná b) jsou přítomny jen v rostlinných bílkovin c) jsou zdrojem energie pro specifické buněčné reakce d) tvoří většinu z přijímaných aminikyselin.
582. Typickým příznakem nedostatku vitaminu B2 je: a) žádná z uvedených alternativ není správná b) šeroslepost c) vypadávání zubů d) porucha srážení krve.
583. Při uvolňování energie v organismu: a) žádná z uvedených alternativ není správná b) je nejvýznamnější chemická energie bílkovin c) je využitelná jen chemická energie cukrů a tuků d) jsou využívány i jiné druhy energie než je chemická.
584. Mezi nezbytné stopové prvky patří: a) kadmium b) kobalt c) vápník d) stroncium.
585. Mezi metabolické děje v organismu patří: a) katabolické děje b) anabolické děje c) tvorba bílkovin d) odbourávání bílkovin.
586. Vitamín D je obsažen nejvíce v: a) obilovinách b) kvasnicích c) rybím tuku d) mrkvi.
587. Šeroslepost je důsledkem nedostatku vitamínu: a) B b) A c) D d) K.
588. Centrum řízení příjmu potravy je lokalizováno v : a) dutině ústní b) krční míše c) hypotalamu d) mozkové kůře.
589. Základní energetická přeměna je nutná k udržení činnosti: a) žaludku b) srdce c) sleziny d) mozku.
590. Mezi hlavní sacharidy nacházející se v živočišných buňkách patří: a) manóza a fruktóza b) laktóza a arbinóza c) celulóza a laktóza d) glykogen a glukóza.
591. Žluč: a) se tvoří ve žlučníku b) je tvořena jaterními buňkami a ve žlučníku je jen skladována c) je tvořena ve slinivce břišní (pankreas) a ve žlučníku je jen skladována d) je důležitá pro trávení cukrů.
592. Kompletní chrup dospělého člověka má celkem: a) 36 zubů b) 28 zubů c) 32 zubů d) 30 zubů.
593. Kyselina chlorovodíková v žaludku způsobuje: a) polymeraci aminokyselin b) depolymeraci aminokyselin c) koagulaci bílkovin d) koagulaci lipidů.
594. Podstatou trávení je: a) žádná z uvedených alternativ není správná b) zvyšování energie c) přeměna jednotlivých složek živin na tělu vlastní látky d) polymerace bílkovinných řetězců.
595. Sliny obsahují enzym štěpící: a) žádná z uvedených alternativ není správná b) bílkoviny c) sacharózu d) glukózu .
596. Prořezávání mléčného chrupu: a) jeukončeno v 1. roce věku b) je ukončeno v 18. měsíci c) je ukončeno ve 24. měsíci věku d) pokračuje do konce 4. roku věky.
597. Žaludeční šťáva obsahuje: a) gastrin b) pepsinogen c) glukagon d) ptyalin.
598. Sliny jsou produkovány v dutině ústní: a) pouze velkými slinnými žlázami b) stále c) jejich aktuální rychlost tvorby se může výrazně měnit d) pouze při vyvolávání podmíněného reflexu.
599. Sliny: a) mohou štěpit všechny tuky b) mohou štěpit všechny bílkoviny c) mohou štěpit všechny polysacharidy d) žádná z uvedených možností není správná.
600. pH žaludeční šťávy: a) závisí na koncentraci H+ v žaludeční šťávě b) závisí na činnosti pankreatu c) se může pohybovat pod hodnotou 2 d) se může pohybovat po hodnotou 7,5.
Report abuse Consent Terms of use