Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONbiologie 13

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
biologie 13

Description:
practise

Author:
Anet
(Other tests from this author)

Creation Date:
14/06/2022

Category:
Others

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
601. V žaludku se vystřebávají: a) aminokyseliny b) bílkoviny c) monosacharidy d) žádná z uvedených odpovědí není správná.
602. Označte, kde jsou oba výroky pravdivé: a) žaludek slouží jako zásobárna a tvoří se v něm žaludeční šťáva b) v žaludku vznikají peristaltické vlny, které se normálně pohybují do vrátníku k česlu c) v žaludku se rozkládají bílkoviny působením HCl a její působením se též rozvolňuje vazivo d) působení bloudivého nervu zvyšuje sekreci žaludeční šťávy a zvyšuje napětí stěny žaludku.
603. Pankreas (slinivka břišní): a) produkuje kyselou šťávu b) produkuje zásaditou šťávu c) má část s vnitřní sekrecí d) produkuje žluč.
604. Červovitý výběžek (appendix vermiformis) je výchlipkou: a) slepého střeva b) vzestupného tračníku c) sestupného tračníku d) kyčelníku.
605. Žluč: a) je tvořena játry a pankreatem b) je nezbytná pro trávení tuků c) obsahuje také některé odpadní látky d) je nezbytná pro trávení bílkovin.
606. Tenké střevo se skládá z těchto úseků: a) dvanáctníku, lačníku a tračníku b) dvanáctníku, lačníku a kysčelníku c) dvanáctníku, esovité kličky a příčného tračníku d) dvanáctníku, esovité kličky a příčného tračníku.
607. Vývody slinivky břišní ústí do: a) kyčleníku b) vzestupného tračníku c) dvanáctníku d) žlučníku.
608. Játra jsou svou stavbou: a) jen endokrinní žláza b) exokrinní žláza produkující žluč c) žláza s vnitřní sekrecí produkující žluč d) jen endokrinní žláza produkující žluč.
609. Sliznice žaludku je pokryta: a) hlenem b) škrobem c) myelinem d) vazivem.
610. Sliny obsahují enzym: a) lipázu b) amylázu c) peptidázu d) gastrin.
611. Příušní žlázy patří mezi: a) žlázy s vnitřní sekrecí b) slinné žlázy c) mazové žlázy zevního zvukovodu d) kožní žlázy boltce.
612. Žvýkání přijaté potravy v dutině ústní: a) umožňuje z bílkovin tvorbu bazických aminokyselin b) zvyšuje lipolýzu c) snižuje produkci slin d) uvedené alternativy nejsou správné.
613. Tenké střevo je místem: a) dlouhodobého skladování potravy b) trávení c) vstřebávání d) obrany organismu proti infekci.
614. Tvorbu moči v ledvinách zahajuje proces: a) ultrafiltrace krevní plazmy b) ultrafiltrace tkáňového moku c) resorpce krevní plazmy d) resorpce tkáňového moku.
615. Součástí moči u zdravého člověka není: a) voda b) močovina c) sodík d) glukóza.
616. Definitivní moč je vytvořena až po průchodu: a) proximálním tubulem b) vzestupným raménkem Henleovy kličky c) Henleovou kličkou d) sběracím kanálkem.
617. Na řízení činnosti ledvin se podílí: a) aldosteron b) antidiuretický hormon c) renin - angiotensin d) erytropoertin.
618. Močový měchýř je uložen: a) za sponou stydkou b) před sponou stydkou c) za křížovou kostí d) před nad sponou stydkou.
619. Hlavní úkol ledvin je: a) filtrovat z krve odpadní látky b) zachycovat a ukládat zásobní látky c) akumulovat energii organismu d) vylučovat cukry.
620. Mezi močové cesty patří: a) pouze močový měchýř, ureter a močová trubice b) pouze nefron, ledvinná pánvička a ureter c) pánvička ledvinná, močovod, močová trubice d) močový měchýř, pánvička ledvinná, močovod.
621. Mezi části nefronu patří: a) pouze tubuly a kapilární klubíčko b) Henleova klička a tubuly c) kanálky a parenchym d) kapiláry a parenchym.
622. Ledviny mají velký význam pro: a) syntézu bílkovin a tvorbu enzymů b) pro detoxikaci cizorodých látek a jejich rychlou metabolitaci c) pro udržení stálého složení a objemu tělesných tekutin d) pro zajištění metabolismu kyselin, tuků a zejména cukrů.
623. Volní kontrola močení dozrává mezi: a) 6. a 7. měsícem intrauterinně b) 1. a 2. měsícem života c) 1. a 2. rokem života d) 3. a 4. rokem života.
624. Šedá hmota nervového systému je tvořena: a) výběžky neuronů b) těly neuronů c) tukovou hmotou d) buňkami mozkových plen.
625. Přední míšní kořeny: a) obsahují motorická i sensitivní vlákna b) obsahují motorická vlákna c) obsahují senzitivní vlákna d) obsahují vegetativní vlákna.
626. Objem mozkomíšního moku je: a) 150 ml b) 500 ml c) 750 ml d) 1500 ml.
627. Novorozenec spí denně cca: a) 8 hodin b) 10 hodin c) 15 hodin d) 20 hodin.
628. Bílá hmota míšní je tvořena: a) výběžky nervových buněk b) těly nervových buněk c) tukovou tkání d) krvetvornou tkání.
629. Na povrchu míchy člověka je: a) šedá hmota b) bílá hmota c) vrstva tvořená těly neuronů d) vrstva holých jader neuronů.
630. Chemická synapse (zápoj): a) umožňuje jednosměrný přenos vzruchu mezi neurony b) je místem vzniku nervového vzruchu c) slouží k zesílení převáděného vzruchu d) umožňuje oboustranný přenos elektrických signálů mezi neurony.
631. Mozek dospělého člověka má průměrnou hmotnost: a) 300 g b) 500 g c) 1300 g d) 2500 g.
632. Pro udržování rovnováhy těly a koordinaci pohybů je důležitý: a) mozeček b) prodloužená mícha c) talamus d) mozková kůra.
633. Činnost vnitřních orgánů a žláz s vnitřní sekrecí je řízená z: a) hypotalamu b) talamu c) prodlužené míchy d) mozečku.
634. Centrum řeči je uloženo v: a) talamu b) mozečku c) prodloužené míše d) mozkové kůře.
635. Hlavní ústředí pro řízení tělesné teploty v: a) hrbolu b) hypotalamu c) středním mozku d) prodloužené míše.
636. Mícha obsahuje: a) nervové buňky b) nervová vlákna odstředivá c) nervová vlákna dostředivá d) specializované buňky receptorů.
637. Mezimozek (diencaphalon) je tvořen: a) prodlouženou míchou a mozečkem b) především talamem a hypotalamem a hipokampem c) talamem, hypotalamem, hypofýzou a epifýzou d) mostem a hypotalamem.
638. Střední mozek leží mezi: a) mozkovými hemisférami b) mostem a mozečkem c) mostem a mezimozkem d) míchou a prodlouženou míchou .
639. Ganglia autonomních nervů jsou uložena: a) v kmeni mozkovém b) v míše c) v páteřním kanálu d) mimo centrální nervstvo.
640. Parasympatikus má své nervové buňky: a) v hrudní míše b) u všech jader hlavových nervů c) u některých hlavových nervů d) u některých hlavových nervů a v skalární části míchy.
641. Zrakové informace jsou zpracovávány: a) temenním lalokem mozku b) týlním lalokem mozku c) hypotalamem d) prodlouženou míchou.
642. K obvodové (periferní) nervové soustavě patří: a) autonomní a motorické nervy b) mozek a mícha c) prodloužená mícha d) bederní mícha.
643. Hladká svalovina je ovládána: a) jen sympatikem b) buňkami předních rohů míchy c) autonomním nervstvem d) jen parasympatikem.
644. Nervosvalová ploténka: a) patří mezi čidla svalové tkáně b) je zvláštním typem synapse c) uplatňuje se při přenosu vzruchu z nervu na sval d) je zakončením dostředivých nervových vláken.
645. Nervový vzruch se u člověka může po nervovém vláknu šířit maximálně rychlostí: a) 120 km/s b) 120 m/s c) 120 mm/s d) 120 µm/s.
646. Senzitivní nervová vlákna: a) řídí činnost hladkého svalstva b) vedou vzruchy dostředivě c) přenášejí informace z čidel d) jsou součástí reflexního oblouku.
647. Autonomní nervový systém: a) řídí činnost žláz b) řídí činnost hladkého svalstva c) řídí pohyby očních bulbů d) zahajuje polykací reflex.
648. Reflexní oblouk se skládá z: a) dostředivé dráhy b) výkonného orgánu c) čidla d) dostředivé dráhy.
649. Bloudivý nerv: a) vede vzruchy ke svalům bránice b) obsahuje vlákna autonomního nervstva c) vstupuje do míchy v oblasti krční páteře d) je desátým hlavovým nervem.
650. Signály pro cílené pohyby rukou vycházejí z: a) hypotalamu b) mozečku c) mozkové kůry d) hrudní míchy.
Report abuse Consent Terms of use