Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONbiologie 15

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
biologie 15

Description:
practise

Author:
Anet
(Other tests from this author)

Creation Date:
15/06/2022

Category:
Others

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
701. Přední lalok hypofýzy secernuje: a) somatotropin (STH) b) lutropin (LTH) c) progesteron d) glukagon.
702. Činnost většiny žláz s vnitřní sekrecí je řízena z: a) thalamu b) hypotalamu c) bazálních ganglií d) mozečku.
703. Somatotropin se tvoří v: a) neurohypofýze b) hypotalamu c) adenohypofýze d) buňkách kosterních svalů.
704. Kortikotropin se tvoří v: a) neurohypofýze b) hypotalamu c) adenohypofýze d) kůře nadledvin.
705. Folitropin se tvoří v: a) neurohypofýze b) hypotalamu c) adenohypofýze d) ovariích.
706. Tyrotropin: a) se tvoří ve štítné žláze b) stimuluje tvorbu hormonů štítné žlázy c) stimuluje růst buněk štítné žlázy d) tlumí tvorbu hormonů ve štítné žláze.
707. Kortisol: a) je hormon dřeně nadledvin b) je produkován adenohypofýzou c) je produkován kůrou nadledvin d) má vliv na metabolizmus bílkovin.
708. Mineralokortikoidy: a) působí hlavně v kostech b) působí v ledvinách c) zvyšují zpětnou resorpci sodíku a vody v ledvinách d) zvyšují vylučování draslíku ledvinami.
709. Noradrenalin: a) zvyšuje systolický i diastolický tlak krve b) zvyšuje jen systolický tlak krve c) zvyšuje jen diastolický tlak krve d) snižuje systolický tlak krve.
710. Spermatogeneza začíná: a) před narozením b) až v dospělosti c) těsně po narození d) v období puberty.
711. Ovulace nastává (při pravidelném 28 denním menstruačním cyklu): a) 27.-28. den b) 12.-14. den c) 1.-4. den d) 5.-7- den.
712. Největší pravděpodobnost oplození je (při pravidelném 28 denním menstruačním cyklu): a) 1.-4. den b) 27.-28. den c) 5.-7. den d) 12.-14. den.
713. Prostatou prochází: a) začátek močové trubice muže b) zevní vyústění močové trubice muže c) močovod d) jen chámovod.
714. Příštítné žlázy jsou: a) žlázy s vnitřní sekrecí b) exokrinní část štítné žlázy c) endokrinní i exokrinní část štítné žlázy d) odštěpené čísti štítné žlázy.
715. Přední lalok podvěsku mozkového podléhá řídícímu vlivu: a) středního mozku b) hypotalamu c) mozečku d) talamu.
716. Hlavní částí štítné žlázy jsou: a) dva laloky b) čtyři laloky c) jeden lalok d) pět laloků.
717. Langerhansovy ostrůvky jsou: a) vnitřně sekretorické části slinivky brišní b) vnějšně sekretorické části slinivky břišní c) napojeny na vývody slinivky břišní d) napojeny na vývody žlučové.
718. Prostata je uložena: a) za močovým měchýřem b) pod močovým měchýřem c) v šourku d) v dutině břišní.
719. Tříselným kanálem u muže prochází: a) chámovod b) tepna zásobující varle c) žilní odtok z varlete d) lymfatická drenáž varlete.
720. Nedostatek růstového hormonu v mládí způsobí: a) nanismus b) gigantismus c) kretenismus d) akromegalii.
721. Diabetes mellitus je onemocnění, které může být způsobeno nedostatkem: a) glukagonu b) realeasing hormonů hypofýzy c) somatostatinu d) inzulínu.
722. Nadledviny jsou umístěny: a) za pobřišnicí na horním pólu ledvin b) před pobřišnicí c) uvnitř ledvin d) volně v břišní dutině.
723. Snížená hladina kalcia v krvi vyvolává: a) křeče svalů b) ochabnutí svalových stahů c) Ca^2+ nemá pro svalový stah význam d) kompenzaci p^2- ionty, svaly pracují normálně.
724. Termoregulace těla je zajišťována: a) pocením b) vyzařováním tepla c) svalovým třesem d) termostabilisátory.
725. Nejúčinnější prostředek odvádění nadbytku tepla z lidského těla je: a) pocení b) sálání c) vedení d) proudění.
726. Na regulaci tělesné teploty se pocení podílí hlavně tím, že: a) odvádí ohřátou část tělesných tekutin do zevního prostředí b) při tvorbě potu se spotřebovává energie, která by se jinak použila na tvorbu tepla c) smáčí chlupy, vlasy a eventuelně oděv a vytváří tak tepelně vodivý můstek mezi vnitřním a zevním prostředím d) při odpařování z povrchu těla pot přijímá skupenské teplo a tím povrch ochlazuje.
727. Když člověk spadne do ledové vody dobře oblečený: a) je to z hlediska přežití lepší než když je bez oděvu b) je lépe chráněn proti ztrátám tepla způsobeným vedením a prouděním c) musí se intenzivně pohybovat, aby zvýšil tvorbu tepla a tím se zahřál d) musí omezit pohyb, aby snížil ztráty tepla vedením a prouděním.
728. Potní žlázy se podílejí na: a) udržování tělesné teploty b) průtoku krve c) ochraně kůže proti působení vody d) resorpci látek.
729. Pocení umožňuje ztráty tepla z organismu při: a) teplotě těla vyšší než je teplota prostředí b) teplotě těly nižší než je teplota prostředí c) nízké vrstvě podkožního tuku d) nízkém průtoku krve kůží.
730. Kontraktilní aparát svalových buněk je spouštěn ionty: a) Ca^2+ b) Na^+ c) K^+ d) Mg^2+.
731. Růst kosti do délky se uskutečňuje: a) v růstových chrupavkách mezi diafýzou a epifýzou b) z okostice c) mitotickým dělením osteocytů difusně po celé kosti d) z kostní dřeně.
732. Buňky hladké svaloviny nacházíme například: a) ve stěně dělohy c) v srdečním svalu c) ve stěně žaludku d) ve stěně průdušek.
733. Celkový počet krčních obratlů je: a) 6 b) 7 c) 8 d) 9.
734. Okostice (periost): a) pokývá povrch kosti kromě kloubních ploch b) pokrývá povrch kosti včetně kloubních ploch c) má významnou úlohu při hojení zlomenin d) je tvořena chrupavkou.
735. Povrch kostí je pokryt: a) kompaktou b) okosticí c) tuhým vazivovým obalem d) vazy.
736. Čtyřhlavý sval stehenní (m. quadriceps femoris) a) ohýbá kolenní hloub b) natahuje kolenní kloub c) natahuje kolenní kloub, pomáhá při ohnutí kyčli d) ohýbá koleno, natahuje kyčel.
737. Sekundární osifikační centra dlouhých kostí se nachází: a) v diafýze b) v epifýze c) v metafýze d) v apofýze.
738. Kost radličná (vomer) a) je součástí pánve b) je jednou z kostí zápěstí c) je součástí přepážky nosní d) je jednou z kostí nártu.
739. Styčné (kloubní) plochy kostí pokrývá: a) okostice b) chrupavka c) vazivová membrána d) hladká svalovina.
740. Uvnitř kloubní dutiny je: a) kloubní maz b) tekutina sloužící výživě chrupavek: c) tekutina zmírňující tření d) krevní plazma.
741. První krční obratel se nazývá: a) čepovec b) atlas c) nosič d) Achilles.
742. Kyčelní kloub je tvořen: a) hlavicí stehenní kosti a jamkou kosti křížové b) hlavicí stehenní kosti a jamkou na kosti holenní c) hlavicí stehenní kosti a jamkou na kosti pánevní d) krčkem stehenní kosti a jamkou na kosti pánevní.
743. Stavební jednotkou kosterního svalu je: a) svalové vlákno b) svalová buňka c) motorická ploténka d) motorická jednotka.
744. Chrupavčité destičky (menisky) kolenního kloubu: a) spojují holení, lýtkovou a stehenní kost b) vyrovnání neodpovídající zakřivení kloubních ploch c) zabraňují natažení v kolenním kloubu d) upevňují češku.
745. Obrys šíje tvoří: a) široký sval zádový b) sval kápový (trapézový) c) zdvihače hlavy d) m. bices.
746. Termín parenchym lze použít pro označení: a) druhu cukru b) specifického hormonu c) rostlinného pletiva d) nespecifická jaterní tkáně.
747. Natažení horní končetiny v lokti způsobuje sval: a) dvouhlavý pažní b) trojhlavý pažní c) čtyřhlavý pažní d) kápový.
748. V útrobách a cévních stěnách je svalstvo: a) zejména příčně pruhované b) hladké c) převážně obojího typu d) minimálně přítomno a jeho význam je malý.
749. Kožní receptory jsou: a) dotykové b) chladové c) čichové d) volná zakončení nervová.
750. Hlavní význam mazových žláz spočívá: a) ve vylučování nadbytečné vody b) ve vylučování NaCl c) v účasti na termoregulaci d) ochraně kůže.
Report abuse Consent Terms of use