Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONbiologie 16

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
biologie 16

Description:
practise

Author:
Anet
(Other tests from this author)

Creation Date:
15/06/2022

Category:
Others

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
751. Bradavkovité výběžky škáry obsahují: a) specializovaná nervová zakončení b) receptory pro vnímání chladu c) potní žlázy d) četné drobné cévy.
752. Plocha kůže u průměrného dospělého člověka měří cca: a) 1,7 m2 b) 2,5 m2 c) 0,8 m2 d) 1,2 m2.
753. Termoregulační funkce kůže je dána: a) změnou prokrvení b) sekrecí potu c) neustálým odpařováním vody z jejího povrchu (ne potními žlázami) d) vrstvou elastických vláken.
754. Nitrokloubní diskus obsahují tyto klouby: a) čelistní b) loketní c) kyčelní d) kolenní.
755. Ve stěně jícku je svalstvo a) příčně pruhované b) hladké c) tvořeno kardiomyocyty d) minimálně přítomno a jeho význam je malý.
756. V útrobách a cévních stěnách je svalstvo: a) příčně pruhované b) hladké c) převážně objího typu d) minimálně přítomno a jeho význam je malý.
757. Věnčité (koronární) tepny zásobují krví: a) srdce b) ledviny c) mozek d) játra.
758. Slezina: a) je největší lymfatický orgán lidského těla b) je v dospělosti místem tvorby červených krvinek c) je místem zániku červených krvinek d) je uložena v levé brániční klenbě.
759. Hltan (pharynx): a) je součástí trávicího systému b) je součástí dýchacího systému c) se podílí na produkci trávicích enzymů d) podílí se na polykání.
760. Levá plíce má obvykle: a) 4 laloky b) 3 laloky c) 2 laloky d) 1 lalok.
761. Epitel dýchacích cest: a) je řasinkový epitel b) je dlaždicový epitel c) je pokryt hlenem d) je rohovějící epitel.
762. Tenké střevo: a) se anatomicky dělí na 3 části b) je jeden metr dlouhé c) je 3-5 metrů dlouhé d) je 7 metrů dlouhé.
763. Pakreas: a) obsahuje endokrinní tkáň b) obsahuje exokrinní tkáň c) jeho vývod ústí do dvanáctníku d) jeho vývod ústí do lačníku.
764. Dolní dutá žíla ústí do: a) pravé síně b) pravé komory c) levé síně d) levé komory.
765. Základní částí neuronu jsou a) dendrit, axon, tělo buňky (soma) b) neuroglie c) myelinové pochvy d) Henleova klička.
766. Hypofýza: a) se skládá ze 2 částí b) je spojena stopkou s hypothalamem c) se skládá z 5 částí d) není u člověka vytvořena.
767. Ovulace: a) je uvolnění zralého vajíčka z folikulu b) probíhá obvykle v polovině menstruačního cyklu c) je zahnízdění oplodněného vajíčka ve sliznici dělohy d) probíhá obvykle poslední dny menstruačního cyklu.
768. Sluchové kůstky: a) jsou složeny ve vnitřním uchu b) jsou uloženy ve středoušní dutině c) jsou celkem 4 d) jsou celkem 2.
769. Červená kostní dřeň: a) je místem tvorby červených krvinek a krevních destiček b) je v průběhu života nahrazena žlutou kostní dření c) je i v dospělosti přítomna ve všech kostech d) je přítomna v dospělosti v plochých kostech.
770. Mízní cévy: a) vznikají jako slepé kapiláry v tkáních b) přivádí mízu k uzlinám c) odvádí vstřebané bílkoviny z trávicí soustavy d) odvádí vstřebané tuky z trávicí soustavy.
771. Zubní dřeň - pulpa: a) je vazivová tkáň s větvením cév a nervů b) je krvetvorná c) vytváří dentin d) je jen v mléčném chrupu.
772. Nejvýznamnějším parasympatickým nervem je: a) X. hlavový nerv b) XII. hlvový nerv c) VIII. hlavový nerv d) V. hlsvový nerv.
773. Mezi plodové obaly patří: a) amnion b) placenta c) chorion d) alantois.
774. Součástí koncového mozku je/jsou: a) bazální ganglia b) mozková kůra c) thalamus d) hypofýza.
775. Kostěnný hlemýžď je uložen v: a) kosti čelní b) kosti skalní c) kosti klínové d) kosti bubínkové.
776. Cortiho orgán: a) slouží k registraci sluchových podnětů b) slouží k registraci podnětů z vestibulárního aparátu c) slouží k registraci zrakových podnětů d) jeho součástí jsou vláskové buňky.
777. Bránicí prochází: aú vrátnicová žíla b) horní dutá žíla c) aorta a jícen d) dolní dutá žíla.
778. Cípaté chlopně se nacházejí: a) v ústí srdečnice (aorty) b) v ústí plicní tepny c) mezi pravou síní a komorou d) mezi levou síní a komorou.
779. Viry způsobují u člověka všechny uvedené choroby: a) žádná z uvedených alternativ není správná b) zánět mozkových blan, neštovice, beri-beri, příušnice, chřipku c) neštovice, syphilis, infekční žloutenku, dětskou obrnu d) zánět mozkových blan, mor, spalničky, infekční žloutenku.
780. Bakteriálního původu jsou všechny čtyři choroby: a) spála, spalničky, tuberkulosa, infekční žloutenka b) malárie, vzteklina, hemogilie, úplavice c) záškt, angina, spála, kapavka d) břišní tyfus, tetanus, tuberkulosa, dýmějový mor.
781. Choleru vyvolává: a) streptokok b) vibrio c) spirocheta d) tyčinkovitá bakterie.
782. Spálu vyvolává : a) streptokok b) vibrio c) virus d) tyčinkovitá bakterie.
783. Příjici (syfilis) vyvolává: a) prvok b) streptokok c) spirocheta d) tyčinkovitá bakterie.
784. Mezi nákazy přenášené alimentární cestou patří: a) cholera b) úplavice c) růže d) záškrt.
785. Původce spavé nemoci přenáší: a) komár rodu Anofeles b) blecha c) veš d) moucha tse-tse.
786. Veš je: a) přenašečem původce moru b) původcem moru c) původcem skvrnitého tyfu d) přenašečem původce skvrnité tyfu.
787. Krevní skupina Rh znak: a) se dvěma fenotypovými projevy b) gonosomálně recesivně dědičný c) s neúplnou dominancí d) s vysokou dědivostí.
788. Příkladem dědičné (molekulární) choroby je: a) neuróza b) galaktosémie c) esenciální hyperteze d) skupinový systém AB0.
789. Turnerův syndrom je: a) autosomálně dominantní onemocnění b) dědičné onemocnění c) podmíněn odchylkou v počtu gonosomů d) polygenně podmíněn.
790. Dědičnost znaků u člověka lze zkoumat: a) za použití genealogické metody, tj. v několika generacích b) u obou členů manželského páru, tzv. gemelogický výzkum c) žádná z uvedených alternativ není správná d) cestou pokusného křížení.
791. Tělesná výška je příkladem znaku: a) kodominantního b) monogenního c) polygenně dedičného d) úplně dominantního.
792. Mezi lidské choroby s polygenně determinovanou dědičnou dispozicí patří: a) vysoký krevní tlak b) dědičná krvácivost c) galaktosemie d) mongolismus.
793. Kvantitativním znakem je u člověka např.: a) Downův syndrom b) inteligence c) pigmentace d) trpaslictví (achondroplasie).
794. Příkladem dědičné (molekulární) chroby je: a) neuróza b) žádná z uvedených alternativ není správná c) esenciální hypertenze d) krevněskupinový systém AB0.
795. V lidské populaci můžeme za panmiktické považovat tyto znaky: a) inteligenční kvocient b) výšku c) váhu d) krevně skupinový systém AB0.
796. V karyotypu chlapce postiženého Downovým syndromem jsou: a) 3 autosomy 21. páru a hetechromosomy XY b) 3 heterochromosomy 21. páru c) žádná z uvedených alternativ není správná d) 45 autosomů a heterochromosomy XX.
797. Hemofilie (dědičná krvácivost) je porucha tvorby: a) červených krvinek b) hemocyaninu c) faktorů srážení krve d) hemoglobin .
798. Hemofilie se vyskytuje: a) žádná z uvedených alternativ není správná b) stejně často u obou pohlaví c) častěji u žen d) u mužů, jejichž otec byl takto postižen.
799. Barvoslepost se vyskytuje: a) u žen homozygotních pro tento recesivní gen b) stejně často u obou pohlaví c) častěji u žen d) u mužů, jejichž otec byl takto postižen.
800. Barvoslepý muž a žena s normální barvocitem: a) mohou mít barvoslepé syny b) nemohou mít barvoslepé syny c) mohou mít barvoslepé dcery d) mohou mít barvoslepé dcery i syny.
Report abuse Consent Terms of use