Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONBIOLOGIE - Fyziologie - Žlázy s vnitř. sekr. a repr. syst

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
BIOLOGIE - Fyziologie - Žlázy s vnitř. sekr. a repr. syst

Description:
modelovky 1LF

Author:
AVATAR

Creation Date:
07/03/2021

Category:
Others

Number of questions: 88
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
1359. Antidiuretický hormon a oxytocin se tvoří v: hypothalamu zadním laloku hypofýzy předním laloku hypofýzy ledvinách.
1360. Antidiuretický hormon působí v ledvinách na: zpětné vstřebávání sodíku zpětné vstřebávání draslíku množství filtrované tekutiny žádná z uvedených alternativ není správná.
1361. Antidiuretický hormon: zvyšuje koncentraci moče řídí hospodaření s vápníkem a fosfáty ovlivňuje hospodaření s vodou navozuje stahy dělohy při porodu.
1362. Antidiuretický hormon: zvyšuje vylučování vody ledvinami zvyšuje zpětné vstřebávání vody v ledvinách zvyšuje tvorbu moči snižuje množství vylučované moči.
1363. Antidiuretický hormon působí v ledvinách na: zpětné vstřebávání vody zpětné vstřebávání sodíku zpětné vstřebávání draslíku množství filtrované tekutiny.
1364. Funkcí hormonů je: ovlivňovat činnost jednotlivých buněk poskytovat vysoce specifický stavební materiál dodávat energii pro specifické buněčné mechanismy žádná z uvedených alternativ není správná.
1365. Inzulín: umožňuje využití glukosy snižuje hladinu glukosy v plasmě zvyšuje hladinu glukosy v krvi využívá se při léčbě cukrovky.
1366. Inzulín: podporuje využití glukózy zvyšuje přeměnu bílkovin na cukry zvyšuje hladinu glukózy v krvi žádná z uvedených alternativ není správná.
1367. Tyroxin ve své molekule obsahuje: jod chlor zinek železo.
1368. Struma je důsledkem: odstranění předního laloku hypofýzy nadbytku vápníku nedostatečného přívodu jódu potravou nadměrné stimulace štítné žlázy TSH.
1369. Aldosteron: mění průsvit cév a zvyšuje činnost srdce mobilizuje zdroje energie při zátěži zasahuje do přeměny živin, zejména bílkovin žádná z uvedených alternativ není správná.
1370. Aldosteron: je tvořen dření nadledvin je tvořen v kůře nadledvin má silné protizánětlivé účinky se podílí na regulaci homeostázy.
1371. Aldosteron: má vliv na hospodaření se sodíkem a draslíkem mění průsvit cév a zvyšuje činnost srdce mobilizuje zdroje energie při zátěži zasahuje do přeměny živin, zejména bílkovin.
1372. Hormony štítné žlázy mají účinky: metabolické zvyšují tvorbu tepla podporují růst důležité pro vývoj centrálního nervového systému.
1373. Parathormon ovlivňuje plazmatickou hladinu: žádná z uvedených alternativ není správná draslíku hořčíku sodíku.
1374. Parathormon: snižuje zpětné vstřebávání vápníku v ledvinách zvyšuje zpětné vstřebávání vápníku v ledvinách snižuje zpětné vstřebávání fosfátů v ledvinách zvyšuje zpětné vstřebávání fosfátů v ledvinách.
1375. Parathormon: zvyšuje hladinu vápníku v krvi snižuje hladinu vápníku v krvi snižuje hladinu fosfátů v krvi zvyšuje hladinu fosfátů v krvi.
1376. Která z uvedených tkání se podílí na řízení plazmatické hladiny vápníku: ledviny slezina střevo plíce.
1377. Která z uvedených tkání se nepodílí na řízení plazmatické hladiny vápníku: ledviny slezina střevo plíce.
1378. Uvolnění vajíčka (ovulace) nastává u ženy zpravidla: 14. den po začátku menstruačního krvácení 24. den po začátku menstruačního krvácení 28. den po začátku menstruačního krvácení ihned po skončení menstruačního krvácení.
1379. Placenta: je zdrojem hormonů není zdrojem hormonů ovlivňuje činnost semenných váčků žádná z uvedených alternativ není správná.
1380. Hormony estrogenu se tvoří: ve zrajícím folikulu v semenných váčcích v předním laloku hypofýzy v děložní sliznici.
1381. Testosteron je hormon: varlat vaječníků předního laloku hypofýzy dřeně nadledvin.
1382. Výměna vápníku v lidském organismu je řízena hormonem: příštítných tělísek předního laloku hypofýzy kůry nadledvin prolaktinem.
1383. Vývoj lidského jedince v děloze trvá průměrně: 270 dní 250 dní 300 dní 290 dní.
1384. Růstový hormon se u člověka tvoří v: předním laloku hypofýzy mezimozku hypothalamu zadním laloku hypofýzy.
1385. Mezi druhotné pohlavní znaky muže patří: růst vousů rozvoj prostaty rozvoj semenných váčků růst vazivových buněk varlat.
1386. Tvorba hormonů štítné žlázy je závislá na přívodu: jódu železa kobaltu draslíku.
1387. Žluté tělísko vzniká: z prasklého folikulu v klimakteriu účinkem prolaktinu žádná z uvedených alternativ není správná.
1388. Ovulační cyklus probíhá v: adenohypofýze hypothalamu děložní sliznici ovariích.
1389. Mezi druhotné pohlavní znaky ženy patří: rozvoj mléčných žláz růst dělohy růst vejcovodů vývoj folikulu ve vaječnících.
1390. Při stresových stavech se nejprve mobilizují hormony: nadledvin zadního laloku hypofýzy štítné žlázy Langerhansových ostrůvků.
1391. Přední lalok hypofýzy podléhá řídícímu vlivu: hypothalamu středního mozku žádná z uvedených alternativ není správná thalamu.
1392. Hormony dřeně nadledvin: žádná z uvedených alternativ není správná mají vliv na hospodaření s vápníkem zasahují do přeměny živin, zejména bílkovin ovlivňují hospodaření se sodíkem a draslíkem.
1393. Tvorba hormonů štítné žlázy je závislá na přívodu: žádná z uvedených alternativ není správná železa kobaltu draslíku.
1394. Žluté tělísko vzniká: žádná z uvedených alternativ není správná v klimakteriu účinkem prolaktinu z buněk středu oční sítnice.
1395. Hormony dřeně nadledvin: mění průsvit cév a zvyšují činnost srdce mají vliv na hospodaření s vápníkem zasahují do přeměny živin, zejména bílkovin jsou uvolňovány při stresové reakci.
1396. Varlata produkují: spermie testosteron aldosteron humulín.
1397. Graafův folikl produkuje: estrogeny progesteron prolaktin oxytocin.
1398. Žluté tělísko produkuje především: progesteron estrogeny prolaktin oxytocin.
1399. Dospělý člověk má ochlupení: druhotné (sekundární) terciární prvotní (primární) kvartérní.
1400. Ústředím hormonální regulace je: hypothalamus přední lalok hypofýzy zadní lalok hypofýzy epifýza.
1401. Přední lalok hypofýzy secernuje: somatotropin (STH) lutropin (LTH) progesteron glukagon.
1402. Šišinka (epifýza) je součástí: mezimozku zadního mozku podhrbolí mozečku.
1403. Činnost většiny žláz s vnitřní sekrecí je řízena z: thalamu hypothalamu bazálních ganglií mozečku.
1404. Neurokrinie je schopnost: některých nervových buněk tvořit hormony nervových buněk vytvářet vzruchy nervových buněk vytvářet vzájemná spojení nervových buněk metabolizovat lipidy.
1405. Somatotropin se tvoří v: neurohypofýze hypothalamu adenohypofýze buňkách kosterních svalů.
1406. Prolaktin se tvoří v: adenohypofýze neurohypofýze hypothalamu mléčné žláze.
1407. Kortikotropin se tvoří v: neurohypofýze hypothalamu adenohypofýze kůře nadledvin.
1408. Tyrotropin se tvoří v: hypothalamu neurohypofýze štítné žláze adenohypofýze.
1409. Folitropin se tvoří v: neurohypofýze hypothalamu adenohypofýze ovariích.
1410. Prolaktin: je tvořen mléčnou žlázou zastavuje laktaci zahajuje a udržuje laktaci podporuje růst mléčné žlázy.
1411. Tyrotropin: se tvoří ve štítné žláze stimuluje tvorbu hormonů štítné žlázy stimuluje růst buněk štítné žlázy tlumí tvorbu hormonů ve štítné žláze.
1412. Oxytocin: zesiluje stahy hladké svaloviny dělohy vyvolává kontrakci svaloviny ve stěně mlékovodů vyvolává kontrakce ve stěně aorty zvyšuje kontrakce kosterní svaloviny.
1413. Kortisol: je hormon dřeně nadledvin je produkován adenohypofýzou je produkován kůrou nadledvin má vliv na metabolismus bílkovin.
1414. Glukokortikoidy: jsou tvořeny kůrou nadledvin jsou tvořeny dření nadledvin jsou tvořeny v adenohypofýze mají protizánětlivé účinky.
1415. Mineralokortikoidy: působí hlavně v kostech působí v ledvinách zvyšují zpětnou resorpci sodíku a vody v ledvinách zvyšují vylučování draslíku ledvinami.
1416. Noradrenalin působí hlavně na: kosterní svalovinu na hladkou svalovinu cév na hladkou svalovinu dělohy na hladkou svalovinu mléčných vývodů.
1417. Noradrenalin: zvyšuje systolický i diastolický tlak krve zvyšuje jen systolický tlak krve zvyšuje jen diastolický tlak krve snižuje systolický tlak krve.
1418. Glukagon: zvyšuje hladinu glukózy v krvi snižuje hladinu glukózy v krvi má stejný účinek na hladinu glukózy jako inzulín zvyšuje využití glukózy tkáňovými buňkami.
1419. Spermatogeneze začíná: před narozením až v dospělosti těsně po narození v období puberty.
1420. Menstruační cyklus probíhá v: adenohypofýze ovariích hypothalamu děložní sliznici.
1421. Ovulace nastává (při pravidelném 28 denním menstruačním cyklu): 27.-28. den 12.-14. den 1.-4. den 5.-7. den.
1422. V ovariích se tvoří: estrogeny a progesteron jen estrogeny jen progesteron folitropin.
1423. Největší pravděpodobnost oplození je (při pravidelném 28 denním menstruačním cyklu): 1.-4. den 27.-28. den 5.-7. den 12.-14. den.
1424. Placenta: odděluje krevní oběh matky a plodu zajišťuje výměnu dýchacích plynů mezi krví matky a plodu vytváří placentární hormony zajišťuje výměnu živin a odpadových látek mezi krví matky a plodu.
1425. Prostatou prochází: začátek močové trubice muže zevní vyústění močové trubice muže močovod jen chámovod.
1426. Štítná žláza se nalézá: mezi jícnem a průdušnicí na přední ploše krčních obratlů na zadní straně podjazylkových svalů za hltanem.
1427. Příštítné žlázy jsou: žlázy s vnitřní sekrecí exokrinní část štítné žlázy endokrinní i exokrinní část štítné žlázy odštěpené části štítné žlázy.
1428. Hypotalamus je součástí: adenohypofýzy neurohypofýzy šišinky mezimozku.
1429. Přední lalok podvěsku mozkového podléhá řídícímu vlivu: středního mozku hypotalamu mozečku talamu.
1430. Štítná žláza je vazivem připojena k: hrtanu a průdušnici hrtanu a jícnu jícnu a průdušnici prvnímu žebru a jícnu.
1431. Hlavní částí štítné žlázy jsou: dva laloky čtyři laloky jeden lalok pět laloků.
1432. Žláza připojená k mezimozku se nazývá: adenohypofýza hypofýza brzlík podvěsek mozkový.
1433. Langerhansovy ostrůvky jsou: vnitřně sekretorické části slinivky břišní vnějšně sekretorické části slinivky břišní napojeny na vývody slinivky břišní napojeny na vývody žlučové.
1434. Děloha je uložena: bezprostředně za sponou stydkou před konečníkem mezi močovým měchýřem a konečníkem v malé pánvi.
1435. Prostata je uložena: za močovým měchýřem pod močovým měchýřem v šourku v dutině břišní.
1436. Prostata: leží pod bazí močového měchýře, prochází jí močová trubice do prostatické části močové trubice ústí společná vyústění chámovodu a semenných váčků je exokrinní žláza je endokrinní žláza.
1437. Tříselným kanálem u muže prochází: chámovod tepna zásobující varle žilní odtok z varlete lymfatická drenáž varlete.
1438. Žluté tělísko vzniká: z prasklého folikulu v klimakteriu z buněk středu oční sítnice u lidských plodů mužského pohlaví.
1439. Nedostatek růstového hormonu v mládí způsobí: nanismus gigantismus kretenismus akromegalii.
1440. Nedostatek jódu způsobí poruchu činnosti: hypofýzy brzlíku štítné žlázy nadledvin.
1441. Diabetes mellitus je onemocnění, které může být způsobeno nedostatkem: glukagonu releasing hormonů hypofýzy somatostatinů inzulínu.
1442. Akromegalie nebo hypofyzární gigantismus jsou působeny nadbytkem: ACTH somatostatinu STH TSH.
1443. Nadledviny jsou umístěny: za pobřišnicí na horním pólu ledvin před pobřišnicí uvnitř ledvin volně v břišní dutině.
1444. Funkcí hormonů je: žádná z uvedených alternativ není správná navození kontrakce příčně pruhovaných svalů dodávat energii pro specifické buněčné mechanismy ovlivňovat činnost cílových buněk.
1445. Snížená hladina kalcia v krvi vyvolává: křeče svalů ochabnutí svalových stahů Ca2+ nemá pro svalový stah význam kompenzaci P2- ionty, svaly pracují normálně.
1446. Tělesná hmotnost a výška 12měsíčního dítěte se od narození zvýší přibližně takto: hmotnost dvojnásobně a výška o polovinu hmotnost trojnásobně a výška o polovinu hmotnost dvojnásobně a výška o třetinu hmotnost trojnásobně a výška o třetinu.
Report abuse Consent Terms of use