Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONBuňka

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Buňka

Description:
Buněčné dělení a genová exprese

Author:
AVATAR

Creation Date:
30/03/2020

Category:
Science

Number of questions: 36
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
součástí eukaryotických chromozomů jsou nukleohistonová vlákna geny sdružené do operonů geny rozdělené na exony a introny euchromatin a heterochromatin .
molekuly DNA a RNA se shodují v tom, že jsou tvořeny dvěma polynukleotidovými řetězci jsou tvořeny řetězci vzájemně spojených nukleotidů tvoří chromozómy eukaryotických buněk jsou nositelé genetické informace.
V interfázním jádře eukaryotické buňky nedochází k replikaci chromozomové DNA jsou dekondenzované, geneticky aktivní chromozomy se nenachází jadérko nedochází k transkripci chromozomovách genů.
při meiotickém dělení dochází k replikaci DNA po každém buněčném cyklu proběhnou dva buněčné cykly a jedna replikace DNA vznikají vždy přesné kopie mateřských buněk dochází k nepravidelnému rozdělení chromozómů.
při mitotické profázi přestáva být patrné jadérko se připojují chromozómy na mikrotubuly dělicího vřeténka se ztlušřují chromozómy, rozděluje se centriol a rozpadá se jaderný obal se seřazují chromozómy v centrální rovině a podélně se rozštěpí .
mitotické dělíci vřeténko vzniká v metafázi je tvořeno mikrofilamenty cytoskeletu je tvořeno mikrotubuly cytoskeletu zaniká v anafázi posouvá chromozómy k pólům spiralizací svých vláken se napojuje na centroméry chromozomů.
rRNA se tvoří v buněčném jádře za účasti jadérka na ribozómech za kontroly RNA genů.
replikace DNA probíha při meiotickém dělení dvakrát zabezpečuje přenos nezměnených genetických informací do všech buněk organismu probíha v počáteční G1 fázi buněčného cyklu probíha součastne podle obou vláken DNA, aniž se tato od sebe oddělí .
při replikaci DNA vznikaji dvě dceřiné molekuly DNA - jedna obsahuje původní mateřská vlákna, druhá je nově vytvořena jsou dceřiné molekuly vždy z jednoho původního a jednoho nově nasyntetizovaného vlákna působí katalyticky enzym DNA-polymeráza je pořadí nueklotidů komplementárně určeno pořadím nukleodidů v matricovém řetězci.
transkripce probíha současně podle obou vláken DNA za přítomnosti ribosomů v cytoplzmě za enzymové katalýzy RNA-polymerázy pouze v buněčném jádře.
translace probíha v ribozómech, které jsou složeny ze tří podjednotek dává přechodný vznik tzv. polyribosomu je zahajována připojením iniciační aminokyseliny alaninu je katalyzivána jediným enzymem .
do procesu diferenciace buňky nelze zahrnout ztrátu původních tkáňově specifických vlastností buňky ztrátu jádra savčích erytrocytů mnohonásobné prodloužení svalových buněk do délky maligní transformaci buňky.
pro živočišné buňky je typické dělení buněk přehrádečným dělením pučením volným novotvořením zaškrcením.
generační doba buňky je približně stejná u různych buněk se zpomaluje při zhoršení vnějších podmínek závisí jen na vnějších podmínkach - není dána geneticky je geneticky dána bez ovlivnění vnějšími podmínkami .
v G1 fáti buněčného cyklu probíha replikace jaderné DNA je hlavní kontrolní uzel buněčného cyklu se vytváři dělíci vreténko jsou chromozómy v geneticky aktivním stavu .
regulace buněčného cyklu se děje většinou zásahem do G1 fáze S fáze G2 fáze mitózy.
ve dvou různě diferencovaných buňkách je odlišné základní chemické složení je zachována různa genetická informace jsou aktivovány různe geny jsou různé vnitřní struktury.
diferencované, nedělíci se buňky, setrvávají po celý život V G1 fázi v S fázi v G2 fázi v G0 fázi v profázi v telofázi.
proteosyntéza neprobíha na ER na ribozómech v mitochondriach v chloroplastech v cytoplazmě v lyzozómech .
při transkripci nedocházi k rozvolnění dvoušrubovicové struktury DNA docházi ke katalitickému působení RNA polymerázy docházi ke katalitickému působení mnoha různych enzýmů docházi k přepisu genetické informace z RNA do DNA docházi k jejímu ukončení v oblasti DNA zvané terminátor eukaryt docházi k syntéze mRNA, nesouci informaci pro jediný polypeptidový řetězec.
operony nalezneme na chromozomech rostlin bakterii hub živočíchů .
při pozitivní regulaci operonu působí produkt jako korepresor působí substrát v okolí baktérie jako induktor je aktivován doposud neaktivní represor dochází k blokáde transkripce operonu.
negativní regulace operonu způsobuje spuštění transkripce operonu inaktivuje represor působením iduktoru způsobuje blokádu transkripce operonu zpomaluje transkripci operonu .
vyberte nesprávne tvrzení o genetickém kódu je degenerovaný není universální je jiný u eukaryot a jiný u prokaryot je tripletový je evolucí neměnný je nepřekryvný .
genetický kód je překryvný druhově specifický proakryotického a eukaryotického typu universální degenerovaný proměnlivý.
translace je proces připomínajíci replikaci DNA je proces přenosu genetické informace z DNA na mRNA je druhý stupeň genové exprese na molekulární úrovni je proces, při němž primární struktura bílkovinného řetězce je určena primární strukturou mRNA probíha pouze v buněčném jádře je překlad genetické informace z pořadí nukleotidů do pořadí aminokysel.
antikodon je trojicí bazí na homologním vláknu DNA je komplementární trojice nukleotidů na tRNA je triplet bazí na mRNA umožňující zařazení jedné aminokyseliny rozhoduje, která aminokyselina se naváže na molekulu tRNA znemožňuje navázaní tRNA na mRNA při translaci je mutací, působíci proti genetickému kódu.
cytokineze nastáva u kvasinek po skočení M fáze začína zpravidla v telofázi mitózy je regulovaná totožnými mechanismy jako karyokineze byla u vícejaderných buněk blokována probíha u všech eukaryotních buněk stejným spůsobem vede ke vzniku dcéřinych buněk .
hlavní kontrolní uzel buněčného cyklu se nacházi v mitotické fázi je v G1 fáz se nacházi v S fázi zastavuje cyklus v nepříznivých podmínkach ovlivňuje délku trváni všech jednotlivých fázi je u dělícich se buněk trvale blokován .
maligní transformace buněk může být mimo jiné způsobena viry vede k zástavé jejich dělení může vzniknou působením onkogenů neovlivňuje metabolismus těchto buněk nezabraňuje falší diferenciaci těchto buněk je přenos fragmentu DNA do těchto buněk .
homeotypické, ekvační meiotické dělení je zahajovací části meiózy vede k redukci chromozómů se ničím nelíši of normálni mitózy vede k rekombinaci chromozomů je mitózou haploidních buněk umožňuje segregaci chromozomů do nových sestav.
v prvním meiotickém dělení docházi ke crossing over vznikají ze dvou haploidních čtyži haploidni buňky vznikají z jedné diploidní dvě haploidní buňky nechocházi k redukci chromozómů vznikají zrále gamety docházi k tzv. homeotypickému dělení.
během meiózy docházi mezi 1. a 2. meioticým dělením ke tvorbě klidového jádra docházi k náhodné segregaci otcovských a mateřských chromozomů po dvou buněčných cyklech probíha jednou replikace DNA a jednou cytokineze jsou výsledkem dvou dělení 4 haploidní buňky po dvou buněčných cyklech probíha dvakrát replikace DNA a dvakrát cytokineze docházi v páru homologních chromozómů často ke crossing overu .
meiotická segregace chromozomů je vzájemná výměna části chromozómů je náhodné rozdělení otcovských a mateřských chromozómů do gamet je nezávislá kombinace chromozómů gamet do nových diploidních sad v zygotách probíha při prvním meiotickém dělení.
oogeneze u člověka. Výsledkem meiotického dělení jednoho primárniho oocytu jsou čtyři vajíčka jsou tři vajíčka a jeden pólocyt jsou dvě vajíčka a dva pólocyty je jedno vajíčko a tři pólocyty.
v průběhu diferenciace buněk mnohobuněčných organismů se nikdy neztrácejí základní buněčné struktury se postupně ztrácí část obsahu genetické informace v buňkách se postupně aktivují různé soubory genů zůstává zachváno poměrné množství funkčních struktur v buňkách se nemění původní tvar buňky přestávají specializované buňky reagovat na signály z řídicích center.
Report abuse Consent Terms of use