Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONDějiny

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Dějiny

Description:
dějiny zápočet

Author:
ustavko
(Other tests from this author)

Creation Date:
06/12/2022

Category:
Others

Number of questions: 85
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
1.Četnické stanice na území Čech, Moravy a Slezska byly zřizovány: v letech 1918 – 1919 se vznikem nového státu převážná část četnických stanic byla zřízen již v období monarchie byly zřizovány nově až v průběhu 20. a 30. let XX. století.
Johan Anton hrabě Pergen byl: zakladatelem jednotného policejního systému Rakouské monarchie, označován jako a „otec“ tajné policie zakladatelem Pražské policie v období Rakouského císařství poradce Františka Josefa I. pro vnitřní záležitosti státu.
3.Zákon č. 220/1920 Sb. z. a n. ze 14. 4. 1920 je: zákon o četnictvu zákon o služebním poměru příslušníků četnictva zákon o bezpečnostních sborech republiky Československé .
4.Jméno vrchního strážmistra Karla KNĚZE je spojováno s: odbojovou činností bezpečnostních sborů a akcí Ležáky kolaborací bezpečnostních sborů v letech 1939-1945 akcí Kameny .
Četnictvo a policie zanikají jako samostatné bezpečnostní sbory se vznikem Sboru národní bezpečnosti (SNB) na základě: Košického vládního programu ze 17. 4. 1945 (s účinností od června 1945) dohody spojenců o ukončení války dne 8. května 1945 návratu Londýnské vlády do ČSR 16. června 1945 .
Federální kriminální ústředna vznikla: v roce 1929 jako výkonná součást Policejního ředitelství v Praze a slovo federální vymezovalo působnost na území Československé republiky v roce 1989 jako součást Federálního ministerstva ČSFR v roce 1992 jako součást Federálního policejního sboru, a to na základě zákona č. 333/1991 o Federálním policejním sboru a Sboru hradní policie.
V 19. století byl termín „policie“ vysvětlován jako: péči o obec a věci veřejné zajištění bezpečnosti vlády zabezpečení vládnoucího panovnického rodu .
Útvar nazvaný „Presidium – oddělení pro Státní bezpečnost“ vznikl v rámci Policejního ředitelství v Praze: v roce 1938 jako projev integrace zpravodajských složek v působnosti ministerstva vnitra v roce 1923 jako jedno z organizačního opatření po atentátu na ministra Aloise Rašína v roce 1933 za účelem koordinace zpravodajských a policejních opatření proti komunistické straně .
První nově zákonem vytvořenou bezpečnostní institucí v roce 1990 se stal(a): Policie České republiky Správa ochrany prezidenta Československé socialistické republiky Federální policejní sbor .
Četnictvo od období Rakouska-Uherska bylo: uniformovaným policejním sborem pro zajištění veřejného pořádku především mimo města civilním ozbrojeným strážním sborem vojensky organizovaným bezpečnostním sborem.
11.Činnost obecních policií byla ukončena: na základě zásad, stanovených v Košickém vládním programu v roce 1945 a byla obnovena v roce 1949 v souvislosti se zavedením krajského zřízení nabytím účinnosti zákona č. 149/1947 Sb., o národní bezpečnosti a byla obnovena v roce 1991 po opětovném vytvoření obcí nabytím účinnosti zákona č. 286/1948 Sb. o Národní bezpečnosti a byla obnovena na základě zásad, obsažených v Akčním programu KSČ v roce 1968 .
.Diplomatika je: pomocná věda historická, jejímž objektem jsou rukopisné (literární) knihy neúřední povahy pomocná věda historická, jejímž objektem jsou písemnosti úřední provenience obor historiografie, který se zabývá dějinami diplomacie .
.Ministry vnitra v období Protektorátu Čechy a Morava (1939 - 1945) byli: Emanuel Moravec, Wilhelm Frick, SS-Standartenführer Horst Böhme Otakar Fischer, gen. Alois Eliáš, gen. Josef Ježek, Richard Bienert Emil Hácha, gen. Jan Syrový, K. H. Frank .
Prvním policejním ředitelem policie v Praze se v roce 1785 stal: Jan Jakub Riesmann František Sauer Alfred Windischgrätz .
Zpravodajské oddělení v rámci struktury pražského policejního ředitelství vzniklo: v roce 1919 na základě vyhodnocení bezpečnostní situace státu v roce 1922 na základě zákona na ochranu republiky v roce 1933 na základě tzv. "zmocňovacích zákonů" .
Všeobecné řízení bezpečnostních složek od roku 1918 spadalo pod: ministerstvo národní obrany ministerstvo národní bezpečnosti ministerstvo vnitra.
V období Protektorátu Čechy a Morava byl veřejný pořádek zajišťován těmito bezpečnostními složkami: protektorátní uniformovanou policií, obecní policií a protektorátním četnictvem vladním vojskem protektorátním četnictvem .
Zakladatelem „moderní“ policejní organizace rakouské je: Josef II Ferdinand I. Dobrotivý František Josef I. .
Vláním nařízení č. 270/1936 Sb. z. a n. byl(a) zřízen(a): Sbor ochrany státu Stráž obrany státu Stráž ochrany státních hranic .
Zákon č. 230/1922 Sb. z. a n. je: zákon o sborech stráže bezpečnosti zákon o přísežné bezpečnostní stráži zákon o bezpečnosti .
Četnictvo vykonávalo v období let 1918 - 1939 službu: na celém venkově v přidělených obvodech zejména tam, kde nebyly zřízeny státní policejní úřady všude tam, kde to bylo potřeba .
Státní policie vykonávala v období let 1918 - 1939 službu: v místech, kde o tom bylo rozhodnuto nařízením vlády pouze ve statutárních městech ve všech městech nad 10.000 obyvatel .
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který vznikl v roce 1995 je součástí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu v roce 2007 jeho prvním ředitelem se stal Pavel Žáček v roce 1990 a je zákonem charakterizován jako veřejná výzkumná instituce .
Oddělení historie Sboru národní bezpečnosti vzniklo: v šedesátých letech 20. století a jeho prvním náčelníkem byl Robert Maršan v sedmdesátých letech 20. století a jeho prvním náčelníkem byl Vlastislav Kroupa. koncem osmdesátých let 20. století a prvním náčelníkem byl František Roubík. .
Československo bylo ve válečném stavu s Německem (Velkoněmeckou Říší) od: 15. března 1939 17. září 1938 30. září 1938 .
.V rámci politických procesů v 50. letech bylo popraveno: Víc než 30 příslušníků Sboru národní bezpečnosti. Nebyl popraven žádný příslušník Sboru národní bezpečnosti. Jako jediný příslušník Sboru nádorní bezpečnosti byl popraven Heliodor Píka. .
Okrsková služba byla zřízena: v roce 1951 na základě přebírání sovětských zkušeností a v letech 1964 - 1965 nahrazena systémem obvodních oddělení Veřejné bezpečnosti. v rámci četnictva v roce 1918 a v roce 1921 na základě nabytí účinnosti zákona č. 290/1920 Sb. z. a n. o četnictvu v roce 1945 jako přechodné opatření k zajištění bezpečnosti ve venkovských lokalitách. .
Státní policie v letech 1918 – 1938 zahrnovala uniformovanou složku, která se nazývala: sbor uniformované stráže bezpečnosti veřejná bezpečnost uniformovaná bezpečnost .
generál Josef Kronenberg byl: první zemský velitel četnictva v Čechách (1851 - 1855) rakouský dvorní rada c.k. pošt a ředitel úřadu v Praze (Karmelitská 2) přednosta cenzurního oddělení vídeňského policejního ředitelství .
Ministrem vnitra se po skončení II. světové války v roce 1945 stal: Václav Nosek Richard Sacher Antonín Švehla.
SOS byla složena zejména z: příslušníků četnictva, policejních strážních sborů, obecní stráže bezpečnosti, finanční stráže a z vojenských osob příslušníků četnictva, finanční a celní stráže příslušníků četnictva, armády, policie, členů Sokola a automobilových klubů .
Četnictvo bylo na území historických zemí Koruny České zřízeno v roce: 1850 1785 1918 .
Základním úkolem Stb po skončení II. světové války v roce 1945 bylo: stíhání válečných a nacistických zločinců ke stíhání vnitřních nepřátel státu ke stíhání zvlášť závažné ekonomické trestné činnosti .
Zákon č. 149/1947 Sb., o Národní bezpečnosti: z pořádkové složky, kriminální složky a státně bezpečnostní složky, kterou v případě, že se zmenší rozsah jejích úkolů mohla, vláda svým nařízením sloučit s kriminální složkou z pořádkové složky, kriminální složky, dopravní složky a složky zpravodajské, kterou v případě, že se zmenší rozsah jejích úkolů mohla, jí vláda svým nařízením sloučit s kriminální složkou .
.První policejní úřad v kontinentální Evropě vznikl: za vlády císaře Františka I. na území rakouského mocnářství v roce 1805 ve Vídni po jejím obsazení císařem Napoleonem a policejním ředitelem byl jmenován Karl Ludwig Schulmeister. v roce 1667 v Paříži v době vlády Ludvíka XIV. a do jeho čela byl postaven Gabriel Nicolas de la Reynie s titulem leutenant de police. .
2. Termín „policie“ znamená v historickém pojetí že: b) péči o obec či věci veřejné a) zajišťování bezpečnosti vlády c) zabezpečení vládnoucího panovnického rodu .
3. Dualismus představuje v našem historickém pojetí a) rozdělení Rakouské říše na dvě části – Rakousko a Uhersko c) rozdělení Českého království na Čechy, Moravu a Slezsko b) rozdělení Rakouské vlády na jednotlivá ministerstva – resorty .
4. Hrabě Pergen byl: a) byl zakladatelem Pražské policie v období Rakouského císařství c) byl poradcem pro vnitřní bezpečnost Císaře Františka b) zakladatelem jednotného policejního systému Rakouské monarchie .
5. Alexandr von Bach byl: a) velitel Vídeňské policie v revolučním období roku 1848 b) místodržitelem? v Praze v druhé polovině ? c) Rakouský ministr vnitra v období absolutismu.
6. Četnictvo v období Rakouska-Uherska bylo: c) uniformovaným policejním sborem pro zajištění veřejného pořádku především mimo velká ? města a) civilním ozbrojeným strážním sborem b) vojensky organizovaným bezpečnostním sborem .
7. Nové Československo po roce 1918 mělo státní správu organizovanou: a) kraj, okres, obec c) země, okres, obec b) země, kraj, okres, obec .
8. Všeobecné řízení bezpečnostních složek spadalo pod resort: a) ministerstva vnitra a ministerstva obrany b) ministerstva vnitra c) ministerstva vnitra, ministerstva veřejných prací .
9. Vlastní výkon bezpečnostní služby byl rozdělen: a) mezi policii státní a komunální ve městech a četnictvem v terénu c) mezi státní policii ve městech a mezi četnictvem na venkově b) mezi četnictvem v terénu a obecní policií ve městech .
10. Četnické stanice na území Čech Moravy a Slezska byly zřizovány v letech: b) byly zřizované nové až v průběhu konce dvacátého a poloviny třicátých let a) 18-19 se vznikem nového státu c) převážná část četnických stanic byla zřízena již v období monarchie.
11. Státní policie zahrnovala uniformovanou složku, která se nazývala: a) uniformovaná stráž bezpečnosti b) uniformovaná policie c) uniformovaná stráž bezpečnosti .
12. Četnictvo v ČSR bylo řízeno generální velitelem četnictva s řídícími orgány na Ministerstvu vnitra. Jim byla přímo podřízena: a) zemská četnická velitelství b) četnická ředitelství c) četnická oddělení .
13. Četnictvo v ČSR bylo řízeno generálním velitelem četnictva s řídícími orgány na Ministerstvu vnitra. Jim byla přímo podřízena: a) četnická ředitelství b) zemská četnická velitelství c) četnická oddělení .
14. Četnické pátrací stanice byly zřízeny: a) ke dni 1.1.1920 b) ke dni 1.1.1928 c) ke dni 1.1.1933.
15. Četnické silniční kontrolní stanice byly zřizovány: a) od 1.5.1932 c) od 1.5.1935 b) od 1.1.1930 .
16. Pro zajištění ochrany státních hranic byla v roce 1936 vydána zákonná norma pro SOS, což byla : a) sbor ochrany státu c) služba ochrany státního území b) stráž obrany státu .
17. SOS byla složena z těchto branně bezpečnostních svazků: a) četnictva, státní uniformované policie, finanční stráže a armády (vojska), b) některých policejních městských organizací a branných? c) četnictva, armády a policie .
18. Pro zajištění v době ohrožení státu veřejného pořádku byla státní uniformovaná policie v roce 1938 vybavena: a) lehkými tanky b) automatickými ručními zbraněmi c) obrněnými automobily Škoda, zvanými „želva“ .
19. V období Protektorátu Čechy a Morava byl veřejný pořádek zajišťován těmito bezpečnostními složkami: a) vládním vojskem c) obecní policií a protektorátním četnictvem b) protektorátní uniformovanou policií .
20. Požární ochranná policie byla od roku 1944 organickou součástí: c) uniformované protektorátní policie b) protektorátního četnictva a) neuniformované protektorátní policie .
21. Protektorátní uniformovaná policie byla oprávněna řešit dopravní přestupky na základě: b) jednotného sazebníku pokuty a) správního uvážení c) správního řízení obce .
22. V poválečném období vznikají nové dopravně bezpečnostní útvary, Dopravní inspektoráty, nejprve Dopravní inspektoráty SNB, od roku 1990 potom Dopravní inspektoráty Okresních ředitelství Policie ČR. DI vznikly na základě silničních kontrolních stanic roku: a) 1948 b) 1953 c) 1946 .
23. Agendy motorových vozidel přechází od Policie ČR do působnosti obcí s rozšířenou působností od roku: a) od 1. 1. 2000 b) od 1.1.1990 c) od 1. 7. 2001.
24. Pplk. Antonín VLK byl: zakladatelem četnických pátracích stanic velitelem četnických leteckých hlídek zemským velitelem četnictva .
25. generál Josef JEŽEK byl: velitelem uniformované policie v Československu v meziválečném období velitelem SOS do roku 1939 velitelem četnictva .
Četnické pátrací stanice byly zřízeny: ke dni 1.1.1928 x.
Četnické silniční kontrolní stanice byly zřizovány: od 1.5.1935 c.
Pro zajištění ochrany státních hranic byla v roce 1936 vydána zákonná norma pro SOS, což byla: stráž obrany státu x.
SOS byla složena z těchto branně bezpečnostních svazků: četnictva, státní uniformované policie, finanční stráže a vojska x.
V období Protektorátu Čechy a Morava byla protektorátní policie a četnictvo: vyzbrojeno pouze puškami a pistolemi x.
Protektorátní uniformovaná policie byla oprávněna řešit dopravní přestupky na základě: jednotného sazebníku pokut x.
Agendy motorových vozidel přechází od Policie ČR do působnosti obcí s rozšířenou působností od roku: 2001 c.
Všeobecná kriminální ústředna byla zřízena: v roce 1929 při policejním ředitelství v Praze c.
Oddělení dopravní policie – dopravní stráže vzniklo při departmentu II.: 15. 07. 1919 x.
V roce 1931 došlo ke změně uniforem, úředníci politické a policejní správy nosili brigadýrky a blůzy: tmavě zelené barvy x.
„Umění vzbuditi a udržovati u velitelství dobrého ducha, horlivost, smysl pro povinnost, rozšafnost a ctižádostivost“ bylo jednou z požadovaných vlastností: zemského četnického velitele x.
Požární ochranná policie byla od roku 1944 organickou součástí: uniformované protektorátní policie c.
2. světová válka oficiálně začala napadením Polska: 01. 09. 1939 dsfv.
Protektorát Čechy a Morava vznikl: 16. 03. 1939 vgdf.
Exilové ministerstvo zahraničí 23. února 1944 stanovilo, že válečný stav mezi Čsl. republikou trvá od okamžiku…: od 17. 09. 1938 dfv.
Po ukončení přímé vojenské okupace přešla po 15. 04. 1939 výkonná moc v protektorátu na: německou civilní správu dfc.
K atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha došlo dne: 27. 05. 1942 v c.
Po roce 1942 speciální složky Ústřední četnické pátrací oddělení v Praze či četnické pátrací stanice, četnické pohotovostní oddíly a četnické silniční kontrolní stanice: byly zachovány v fdc.
Dokument „Budování národní bezpečnosti“ schválila vláda národní fronty: v Košicích dne 17. 04. 1945 vcf .
Benešovým dekretem ze dne 04. 12. 1944 vzniklo: prozatímní národní shromáždění dfv.
Oddělení dopravní policie – dopravní stráže vzniklo při departementu II. : a) 15. 4. 1918 c) 15. 7. 1919 b) 12. 7. 1927 .
Četnické pátrací stanice působily jako samostatné útvary: !!!! x 28 a) ke dni 1.1.1920 b) ke dni 1.1.1933 c) ke dni 1.1.1928.
Okrsková služba byla zřízena: v rámci četnictva v roce 1918 a v roce 1921 na základě nabytí účinnosti zákona č. 290/1920 Sb. z. a n. o četnictvu v roce 1951 na základě přebírání sovětských zkušeností a v letech 1964–1965 nahrazena systémem obvodních oddělení Veřejné bezpečnosti. v roce 1945 jako přechodné opatření k zajištění bezpečnosti ve venkovských lokalitách.
První nově zákonem vytvořenou institucí v roce 1990 se stal(a): !!!! Policie České republiky Správa ochrany prezidenta Československé socialistické republiky Federální policejní sbor.
3. Útvar nazvaný „Presidium – oddělení pro Státní bezpečnost“ vznikl v rámci Policejního ředitelství v Praze: !!! 23 v roce 1923 jako jedno z organizačního opatření po atentátu na ministra Aloise Rašína v roce 1938 jako projev integrace zpravodajských složek v působnosti ministerstva vnitra v roce 1933 za účelem koordinace zpravodajských a policejních opatření proti komunistické straně .
9. Federální kriminální ústředna vznikla: !!! v roce 1929 jako výkonná součást Policejního ředitelství v Praze a slovo federální vymezovalo působnost na území Československé republiky v roce 1992 jako součást Federálního policejního sboru, a to na základě zákona č. 333/1991 o Federálním policejním sboru a Sboru hradní policie v roce 1989 jako součást Federálního ministerstva ČSFR .
Report abuse Consent Terms of use