Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONmediator

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
mediator

Description:
ministerstvo spravedlnosti

Author:
dk
(Other tests from this author)

Creation Date:
28/12/2019

Category:
University

Number of questions: 246
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Před zahájením mediace je mediátor povinen poučit strany konfliktu o svém postavení při mediaci, o účelu a zásadách mediace, o účincích smlouvy o provedení mediace a mediační dohody, o možnosti mediaci kdykoliv ukončit, o odměně mediátora za provedenou mediaci a o nákladech mediace jen o účincích smlouvy o provedení mediace a mediační dohody jen o účelu a zásadách mediace jen o odměně mediátora za provedenou mediaci a o nákladech mediace před zahájením mediace není mediátor povinen poučit strany konfliktu, musí tak však učinit neprodleně po jejím zahájení.
Mediátor je povinen strany konfliktu výslovně poučit o tom, že: zahájení mediace brání straně konfliktu domáhat se ochrany svých práv a oprávněných zájmů soudní cestou, a že za obsah mediační dohody jsou odpovědné pouze strany konfliktu zahájením mediace není dotčeno právo stran konfliktu domáhat se ochrany svých práv a oprávněných zájmů soudní cestou, a že za obsah mediační dohody nejsou odpovědné strany konfliktu zahájením mediace není dotčeno právo stran konfliktu domáhat se ochrany svých práv a oprávněných zájmů soudní cestou, a že mediační dohoda vyžaduje ke své platnosti schválení mediátorem po zahájení mediace je k uplatnění práva strany konfliktu domáhat se ochrany svých práv a oprávněných zájmů soudní cestou nutný souhlas mediátora, a že za obsah mediační dohody jsou odpovědné pouze strany konfliktu zahájením mediace není dotčeno právo stran konfliktu domáhat se ochrany svých práv a oprávněných zájmů soudní cestou, a že za obsah mediační dohody jsou odpovědné pouze strany konfliktu.
Mediace je dle zákona o mediaci zahájena: rozhodnutím soudu o nařízení mediace zaplacením zálohy za provedení mediace uzavřením smlouvy o provedení mediace dnem, kdy bylo doručeno všem stranám konfliktu písemné oznámení mediátora o zahájení mediace na základě smlouvy o provedení mediace dne, kdy byl doručen návrh smlouvy o provedení mediace druhé ze stran konfliktu.
Smlouva o provedení mediace musí vždy obsahovat: den uskutečnění prvního setkání se stranami konfliktu určení strany konfliktu, která uhradí odměnu mediátora za provedenou mediaci a náklady mediace skutková tvrzení stran konfliktu a označení důkazů k jejich prokázání vymezení konfliktu, který je předmětem mediace návrh mediační dohody.
Smlouva o provedení mediace musí obsahovat den, kdy byl mediátor zapsán do seznamu musí obsahovat datum narození mediátora musí obsahovat jméno, popřípadě jména, příjmení a adresu místa podnikání mediátora může být uzavřena ústně podléhá schválení soudem, který mediaci nařídil.
Smlouva o provedení mediace musí obsahovat: den, kdy má mediace skončit uvedení prvního setkání stran konfliktu s mediátorem dobu, po kterou má mediace probíhat, nebo ujednání o tom, že mediace má probíhat po dobu neurčitou maximální počet setkání stran konfliktu s mediátorem minimální počet setkání stran konfliktu s mediátorem.
Mediátor odmítne uzavření smlouvy o provedení mediace, jestliže: se zřetelem na jeho poměr k věci, ke stranám konfliktu nebo k jejich zástupcům je tu důvod pochybovat o jeho nepodjatosti se zřetelem na jeho poměr k věci, ke stranám konfliktu nebo k jejich zástupcům je tu důvod pochybovat o jeho nepodjatosti, nebo jestliže je toho názoru, že mediace v daném případě nemůže vést k vyřešení konfliktu mezi stranami alespoň jedna ze stran konfliktu nemá bydliště nebo sídlo v obvodu okresního soudu, v němž má mediátor zapsané místo podnikání se specializuje na jiné typy sporů než je konflikt mezi stranami mediátor nemá možnost odmítnout uzavření smlouvy o provedení mediace.
Mediátor může odmítnout uzavření smlouvy o provedení mediace, jestliže: některá ze stran nesložila sjednanou zálohu je narušena nezbytná důvěra mezi ním a některou ze stran konfliktu jestliže je toho názoru, že mediace v daném případě nemůže vést k vyřešení konfliktu mezi stranami jednou ze stran konfliktu je advokát a jedná-li se o mediátora z řad advokátů mediátor nemůže odmítnout uzavření smlouvy o provedení mediace.
Mediátor již zahájenou mediaci ukončí, jestliže: se strany konfliktu s mediátorem nesešly déle než 3 měsíce se strany konfliktu s mediátorem nesešly déle než 6 měsíců se strany konfliktu s mediátorem nesešly déle než 1 rok se strany konfliktu s mediátorem nesešly déle než 2 roky se strany konfliktu nedostavily na první setkání s mediátorem .
Mediátor již zahájenou mediaci ukončí, jestliže: se v průběhu mediace ukáže, že strany nejsou schopny vyřešit konflikt uzavřením mediační dohody strany konfliktu nesouhlasí s mediátorem předloženým návrhem mediační dohody se dozví, že strany konfliktu jednaly v jeho nepřítomnosti vznikne důvod pochybovat o jeho nepodjatosti v době, po kterou má mediace probíhat dle smlouvy o mediaci, není mediátor oprávněn již zahájenou mediaci ukončit.
Mediace končí: souhlasným písemným prohlášením všech stran konfliktu o ukončení mediace podepsaným mediátorem souhlasným písemným prohlášením všech stran konfliktu o ukončení mediace písemným prohlášením jedné ze stran konfliktu, že v mediaci nebude nadále pokračovat okamžikem, kdy je mediátorovi doručeno písemné prohlášení jedné ze stran konfliktu, že v mediaci nebude nadále pokračovat souhlasným prohlášením jedné ze stran konfliktu a mediátora o ukončení mediace.
Mediace končí: okamžikem doručení písemného oznámení jedné ze stran konfliktu mediátorovi, že v mediaci nebude nadále pokračovat pokud se strany konfliktu s mediátorem nesešly déle než 3 měsíce pokud strany nesložily zálohu pokud strany vyřešily konflikt, který je předmětem mediace, jiným způsobem žádná z uvedených odpovědí není správná.
Mediační dohoda musí: být uzavřena do 6 měsíců od zahájení mediace být obsahově schválena soudem být obsahově schválena mediátorem obsahovat podpis mediátora, kterým se stvrzuje, že byla uzavřena v rámci mediace obsahovat úředně ověřené podpisy stran konfliktu.
Mediační dohoda musí obsahovat datum jejího uzavření, doplněné mediátorem musí obsahovat datum jejího uzavření, doplněné jednou ze stran konfliktu nemusí obsahovat datum jejího uzavření se považuje za uzavřenou dnem jejího schválení soudem se považuje za uzavřenou dnem stanoveným ve smlouvě o provedení mediace.
Mediátor není povinen: soustavně se vzdělávat a prohlubovat své odborné znalosti pro řádný výkon činnosti mediátora bez zbytečného odkladu informovat strany konfliktu o všech skutečnostech, pro které by se zřetelem na jeho poměr k věci, ke stranám konfliktu nebo k jejich zástupcům mohl být důvod pochybovat o jeho nepodjatosti respektovat názory stran konfliktu a vytvářet podmínky pro jejich vzájemnou komunikaci a pro nalezení řešení, které zohledňuje zájmy obou stran a které v případě, kdy se předmět konfliktu bezprostředně týká práv nezletilého dítěte, zohledňuje i zájem dítěte provádět mediaci osobně, nezávisle, nestranně a s náležitou odbornou péčí poskytovat stranám konfliktu právní poučení o předmětu konfliktu .
Mediátor je povinen v případě nařízeného setkání vynucovat účast stran konfliktu na setkání s mediátorem, předložit stranám konfliktu návrh mediační dohody vydat stranám konfliktu při ukončení mediace na požádání potvrzení o tom, že uzavřely mediační dohodu a v jaké věci stvrdit svým podpisem písemné prohlášení jedné ze stran konfliktu, že v mediaci nebude nadále pokračovat schválit svým podpisem mediační dohodu, která byla uzavřena mezi stranami konfliktu v rámci mediace .
V případě, že se předmět konfliktu bezprostředně týká práv nezletilého dítěte: je mediátor povinen informovat o mediaci orgán sociálně-právní ochrany dětí může být mediační dohoda uzavřena jen se souhlasem soudu může být mediace provedena jen mediátorem, který je zároveň advokátem je mediátor povinen vytvářet podmínky pro nalezení řešení, které zohledňuje i zájem dítěte nesmí doba trvání mediace přesáhnout 6 měsíců.
Zásadou soukromého práva je: zásada zákazu reformationis in peius zásada autonomie vůle zásada mores maiorum zásada nejvyšší hodnoty zásada znečišťovatel platí.
Mezi prameny soukromého práva nepatří: zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém. zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích. zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Tzv. emancipace v občanském zákoníku představuje: zrovnoprávnění mužů a žen. změnu pohlaví. přiznání svéprávnosti. nabytí vlastnického práva k movitým věcem. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Zásada „Pacta sunt servanda“: se v soukromém právu prakticky neprojevuje, ale je typická pro právo veřejné. odpovídá tomu, že každý může činit to, co mu zákon výslovně nezakazuje. se projevuje jako zásada, že smlouvy mají být dodržovány vyplývá z ní, že nikomu nemůže být přiznáno více práv, než odpovídá jeho rozumové a volní vyspělosti. ani jedna z uvedených odpovědí není správná.
Osoba, která nedovršila 18 let, může plnou svéprávnost získat dle občanského zákoníku: přiznáním svéprávnosti nebo uzavřením manželství. přivolením soudu s uzavřením manželství. uzavřením manželství. uzavřením registrovaného partnerství a přiznáním svéprávnosti. ani jedna z uvedených odpovědí není správná.
Lhůta určená podle dní: počíná dnem, ve kterém došlo k události, jež je rozhodující pro její počátek počíná dnem, který následuje po události, jež je rozhodující pro její počátek počíná dnem, který se pojmenováním shoduje se dnem, na který připadá událost, jež je rozhodující pro její počátek počíná dnem, který se shoduje se dnem, jež je rozhodující pro její počátek žádná z uvedených odpovědí není správná.
Předběžné prohlášení podle občanského zákoníku může osoba učinit: pokud očekává, že u ní nastane stav nezpůsobilosti právně jednat. potřebuje-li nápomoc při rozhodování, které ji činí obtíže. jestliže je osvědčena její neschopnost obstarat si vlastní záležitosti. jestliže chce dát najevo svůj úmysl uzavřít smlouvu s určitou osobou, ale ještě si potřebuje vše řádně promyslet. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Mezi absolutní práva nepatří: osobnostní práva. vlastnické právo. závazkové právo. práva odpovídající věcnému břemeni. žádná z uvedených odpovědí není správná.
O úpravě omezení svéprávnosti dle NOZ neplatí: osobu lze zbavit svéprávnosti. omezit svéprávnost může vždy jen soud. tento zásah je přípustný teprve tehdy, kdy není možné účelu dosáhnout mírnějšími prostředky. osobě omezené ve svéprávnosti je ustanoven opatrovník. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník nabyl účinnosti dne: 1. 1. 2013 1. 1. 2014 15 dní po nabytí platnosti 15 dní po uplynutí dne nabytí účinnosti. doposud se nejedná o účinný právní předpis, pouze nabyl platnosti.
Osoba blízká není: prarodič. obecně soused. manžel. bratr. registrovaný partner.
Kolik osob je nejméně potřeba k založení spolku? Dvě. Tři. Čtyři. Pět. Není stanoven minimální počet. .
Zástupcem je: vždy ten, kdo to o sobě tvrdí ten, kdo je oprávněn jednat za jiného jeho jménem kdo je oprávněn jednat za jiného jeho jménem, i když není sám právně způsobilý vždy osoba, kterou ze sebe ustanovil zástupce, přičemž postačí, je-li toto ustanovení pro zástupce účelné žádná z uvedených odpovědí není správná.
Právnická osoba vzniká: vždy uzavřením písemné smlouvy o jejím zřízení dnem, ke kterému je zapsána do obchodního rejstříku nebo jiného zákonem určeného rejstříku, pokud zákon nestanoví jinak vždy přímo ze zákona po nabytí účinnosti rozhodnutí vydaného živnostenským úřadem žádná z uvedených odpovědí není správná.
Mezi tzv. fundace terminologicky řadíme: nadace a nadační fondy. korporace a nadace. ústavy. spolky. společnosti s ručením omezeným.
Mezi zvláštní soukromá práva nepatří: autorské právo. pracovní právo. občanské právo. směnečné a šekové právo. všechny výše uvedené možnosti jsou správné.
Občanský zákoník v sobě zahrnuje také právní úpravu: pracovního poměru. výchovy a výživy nezletilých dětí. registrovaného partnerství. obchodních korporací. mezinárodního práva soukromého.
Manželství vzniká: svobodným a úplným souhlasným projevem vůle muže a ženy, kteří hodlají vstoupit do manželství, že spolu vstupují do manželství. jednostranným prohlášením obou manželů o přijetí společného příjmení nebo prohlášením o ponechání si vlastních příjmení. svobodným a úplným souhlasným prohlášením jednoho ze snoubenců, že vstupuje do manželského svazku. svobodným a úplným souhlasným projevem vůle muže a ženy, kteří hodlají vstoupit do manželství, že spolu vstupují do manželství, bez nutnosti účasti svědků. ani jedna z výše uvedených možností není správná. .
Matkou dítěte je žena, která je porodila. která je určena jako matka v rodném listě dítěte. která dítě vychovává bezprostředně po sedm předcházejících kalendářních let. která před matričním orgánem jednoznačně prohlásí svoje mateřství podle § 775 občanského zákoníku. ani jedna z výše uvedených možností není správná.
Vyživovací povinnost podle občanského zákoníku mají pouze předci. mají pouze potomci. mají předci i potomci. zákon vyživovací povinnost jednoznačně nestanoví. ani jedna z výše uvedených možností není správná.
U relativní neplatnosti neplatí: lze ji namítat jen v případech vymezených občanským zákoníkem soud k ní přihlíží pouze na návrh adresuje se vždy soudu nastává ex tunc nemůže se jí dovolat ten, kdo ji sám způsobil.
Plody, které vydává zvíře, náleží: vlastníku pozemku, na němž plod zvíře vydalo. vlastníku zvířete. osobě, která plod prvně vezme do rukou. vlastníku stáda, v němž se zvíře v době vydání plodu nacházelo, přestože zvíře trvale ke stádu nenáleží. ani jedna z výše uvedených variant není správná.
K písemné formě smlouvy se podle občanského zákoníku: obecně vyžaduje, aby projevy vůle stran byly na téže listině. obecně nevyžaduje, aby změna nebo zrušení bylo provedeno písemně. obecně nevyžaduje, aby projevy vůle stran byly na téže listině. nevyžaduje, aby projevy stran byly na téže listině, pokud jde o koupi bytu s příslušenstvím. nevyžaduje, aby projevy stran byly na téže listině, pokud jde o koupi podniku.
Držba se podle § 1093 občanského zákoníku přeruší: nevykonával-li ji držitel v průběhu vydržecí doby déle než jeden rok. nevykonával-li ji držitel v průběhu vydržecí doby déle než dva roky. nevykonával-li ji držitel v průběhu vydržecí doby déle než tři roky. nevykonával-li ji držitel v průběhu vydržecí doby déle než deset let. držba nemůže být přerušena.
Závěť: nemá zákonem stanovenou formu. může být pořízena pouze ústně před svědky. vyžaduje vždy písemnou formu, ledaže byla pořízena s úlevami. může být pořízena výlučně ústně před notářem. může být pořízena pouze písemně.
Občanský zákoník definuje: tři třídy dědiců. čtyři třídy dědiců. pět tříd dědiců šest tříd dědiců. žádná z uvedených odpovědí není správná.
V první třídě dědiců dědí: prarodiče zůstavitele zůstavitelovy děti a jeho manžel pouze zůstavitelovy děti pouze manžel zůstavitele ti, kteří žili se zůstavitelem před jeho smrtí nejméně po dobu jednoho roku.
Při dražbě podle občanského zákoníku je: smlouva uzavřena podpisem dražitele. smlouva uzavřena podpisem vyhlašovatele. smlouva uzavřena podpisem navrhovatele. smlouva uzavřena příklepem. všechny výše uvedené podmínky musí být splněny zároveň.
Příslušenství věci: je vše, co nemůže být od věci odděleno, aniž by se tím věc znehodnotila jsou věci náležející vlastníku věci hlavní určené k trvalému užívání spolu s věcí hlavní jsou úroky z prodlení může být pouze věc nemovitá se prodává vždy samostatně.
Spotřebitel má právo od smlouvy odstoupit podle § 1829 občanského zákoníku: ve lhůtě 7 dnů. ve lhůtě 10 dnů. ve lhůtě 14 dnů. ve lhůtě 15 dnů. ve lhůtě 21 dnů.
Soused: může nechat vnikat na sousedící zahradu chovná zvířata (např. slepice, ovce, krávy) smí ohrozit sousední stavbu, aby upravil svoji nesmí umožnit sousedovi na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstoupit na vlastní pozemek, pokud je to nezbytné k obhospodařování jeho vlastního pozemku či stavby nesmí obtěžovat souseda hlukem nad míru přiměřenou poměrům pouze tehdy, jde-li o vztah mezi vlastníky sousedících pozemků nesmí vykonávat své vlastnické právo v rozporu s dobrými mravy .
Dodal-li podnikatel spotřebiteli podle § 1838 občanského zákoníku něco bez objednávky a ujal-li se spotřebitel držby, hledí se na spotřebitele jako na poctivého držitele. Spotřebitel: nemusí na své náklady podnikateli nic vracet, ale má povinnost ho vyrozumět o přijetí zboží. nemusí na své náklady nic vracet, ani nemá povinnost podnikatele o přijetí zboží vyrozumět. je povinen zboží do 15 dnů vrátit s tím, že náklady na vrácení nese podnikatel. je povinen zboží do 21 dnů vrátit s tím, že náklady na vrácení nese podnikatel. ani jedna z uvedených možností není správná.
Při podílovém spoluvlastnictví: jsou vždy podíly všech spoluvlastníků stejné podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci se spoluvlastníci mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání; v žádném případě nesmí být vyžadována písemná forma v žádném případě nerozhoduje o vypořádání soud převádí-li se spoluvlastnický podíl, nemohou mít spoluvlastníci předkupní právo.
Právnická osoba zapsaná do veřejného rejstříku podle § 185 občanského zákoníku zaniká: dnem prohlášení zahájení insolvenčního řízení. dnem skončení likvidace. dnem výmazu z veřejného rejstříku. dnem rozhodnutí soudu o zrušení společnosti. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Držet: věc znamená fakticky s věcí nakládat jako s věcí vlastní. věc oprávněným držitelem znamená, nestanoví-li zákon jinak, že oprávněný držitel nemá právo na plody, a na užitky z věci po dobu oprávněné držby. nelze právo odpovídající věcnému břemeni. lze právo objednatele na jednorázovou opravu střechy domu. nelze právo průchodu cizí loukou.
Právnická osoba vzniká: dnem splacení základního kapitálu. dnem složení minimální jistiny vyžadované zákonem u bankovní instituce a následného schválení notářem. vždy dnem zápisu do veřejného rejstříku. dnem zápisu do veřejného rejstříku, nejedná-li se o právnickou osobu zřízenou zákonem nebo nestanoví-li zákon jinak. žádná z uvedených možností není správná.
Které z uvedených slovních spojení není postačující jako obsah názvu konkrétního spolku: „zapsaný spolek“. „z.s.“. „spolek“. „z.spolek“. žádná z uvedených možností není správná.
Příbuzenství podle občanského zákoníku je: pouze vztah osob založený na pokrevním poutu. vztah osob založený na pokrevním poutu, nebo vzniklý osvojením. vztah osob založený manželstvím. vztah osob založený pouze osvojením. žádná z uvedených možností není správná.
Veřejná obchodní společnost je společnost alespoň dvou osob, které se účastní na jejím podnikání nebo správě jejího majetku a ručí za její dluhy společně a nerozdílně. alespoň tří osob, které se účastní na jejím podnikání nebo správě jejího majetku a ručí za její dluhy společně a nerozdílně. alespoň dvou osob, které se účastní na jejím podnikání nebo správě jejího majetku avšak nikterak neručí za její dluhy. o maximálním počtu 50 osob, které se účastní na jejím podnikání nebo správě jejího majetku a ručí za její dluhy v rozsahu, v němž vlastní počet zakládacích listin, resp. v rozsahu finanční částky, kterou tyto listiny mají. alespoň tří osob, které se účastní na jejím podnikání nebo správě jejího majetku avšak nikterak neručí za její dluhy.
O společné odpovědnosti za způsobenou škodu neplatí: způsobí-li škodu více škůdců, odpovídají za ni poměrně kdo odpovídá za škodu společně a nerozdílně s jinými, vypořádá se s nimi podle účasti na způsobení vzniklé škody kdo odpovídá za škodu způsobenou zaviněním jiného, má proti němu postih byla-li škoda způsobena také zaviněním poškozeného, nese škodu poměrně v odůvodněných případech může soud rozhodnout, že ti, kteří škodu způsobili, odpovídají za ni podle své účasti na způsobení škody.
Komanditní společnost je společnost, v níž alespoň jeden společník ručí za její dluhy neomezeně (komanditista) a alespoň jeden společník omezeně (komplementář). společnost, v níž alespoň jeden společník ručí za její dluhy omezeně (komanditista) a alespoň jeden společník neomezeně (komplementář). společnost, v níž alespoň dva společníci ručí za její dluhy omezeně (komanditisté) a alespoň jeden společník neomezeně (komplementář). společnost, v níž alespoň jeden společník ručí za její dluhy omezeně (komanditista) a alespoň dva společníci neomezeně (komplementáři). ani jedna z výše uvedených možností není správná.
O bezdůvodném obohacení neplatí: kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, musí obohacení vydat bezdůvodně se obohatil i ten, za nějž bylo plněno, co po právu měl plnit sám předmět bezdůvodného obohacení se musí vydat tomu, na jehož úkor byl získán za bezdůvodné obohacení se nepovažuje, bylo-li přijato plnění promlčeného dluhu nebo dluhu neplatného jen pro nedostatek formy ten, kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, nemusí obohacení vydat.
Závazky vznikají: pouze ze smluv v zákoně výslovně uvedených pouze ze smluv a dalších právních úkonů, se kterými zákon spojuje vznik, změnu či zánik práv a povinností, jsou-li takové právní úkony, resp. smlouvy výslovně v zákoně uvedeny z právních jednání, zejména ze smluv, jakož i ze způsobené škody, z bezdůvodného obohacení nebo z jiných skutečností uvedených v zákoně i mezi osobami bez právní subjektivity žádná z uvedených odpovědí není správná.
Z platného závazku dlužník není povinen: něco dát něco konat něčeho se zdržet něco obdržet něco trpět.
Věřitel je v prodlení: jen za situace, kdy je v prodlení i dlužník jestliže nepřijal řádně nabídnuté plnění dokud je v prodlení i dlužník pokud poskytl v době plnění součinnost potřebnou ke splnění dluhu žádná z uvedených odpovědí není správná.
Převzít dluh lze: i bez současného souhlasu věřitele a dosavadního dlužníka jen se souhlasem věřitele jen se souhlasem dosavadního dlužníka i bez současného souhlasu věřitele žádná z uvedených odpovědí není správná.
Pro kupní smlouvu neplatí: prodávajícímu vzniká povinnost odevzdat kupujícímu předmět koupě kupujícímu vzniká povinnost předmět koupě převzít kupujícímu nevzniká povinnost zaplatit dohodnutou cenu není-li dohodnuto jinak, přechází na kupujícího nebezpečí nahodilé zkázy prodávající je oprávněn odevzdání předmětu koupě odepřít, nezaplatí-li kupující cenu včas.
Obligatorní firemní dodatek společnosti s ručením omezeným nemůže obsahovat označení: „společnost s ručením omezeným“. „spol. s r.o.“. „spol. s.r.o.“. „s.r.o.“. všechny výše uvedené formy označení.
Minimální výše vkladu, neurčí-li společenská smlouva vyšší, u společnosti s ručením omezeným činí: 1 Kč. 100 000 Kč. 200 000 Kč. 250 000 Kč. zákon o obchodních korporacích minimální výši vkladu nestanovuje.
Výše základního kapitálu akciové společnosti činí alespoň: 1.000.000 Kč nebo 40.000 eur. 2.000.000 Kč nebo 80.000 eur. 5.000.000 Kč nebo 200.000 eur. 10.000.000 Kč nebo 400.000 eur. 1.000.000 Kč. .
Akcie podle § 259 zákona o obchodních korporacích nemusí obsahovat: označení, že jde o akcii. jednoznačnou identifikaci společnosti. jmenovitou hodnotu. označení formy akcie, ledaže akcie byla vydána jako zaknihovaný cenný papír. u akcie na majitele jednoznačnou identifikaci akcionáře.
U nájmu bytu neplatí, že: vzniká nájemní smlouvou je chráněn zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem může pronajímatel vypovědět z jakýchkoliv důvodů nájem bytu, který byl sjednán na dobu výkonu práce pro pronajímatele, skončí posledním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž nájemce přestal bez vážného důvodu na své straně vykonávat práce pro pronajímatele.
Zatímní list je cenný papír na řad, který neobsahuje: označení „Z. L. T.“. jednoznačnou identifikaci společnosti. jednoznačnou identifikaci vlastníka zatímního listu. jmenovitou hodnotu tvořenou součtem jmenovitých hodnot nesplacených akcií. splacenou a nesplacenou část emisního kurzu akcií a lhůty pro jeho splácení.
Ručitel: je povinen zpravidla dluh splnit, i když nebyl ke splnění dlužník věřitelem písemně vyzván je povinen v zásadě dluh splnit, nesplní-li jej dlužník, ačkoli byl k tomu věřitelem písemně vyzván je povinen dluh splnit, jakmile je dlužník k jeho splnění vyzván věřitelem alespoň ústně není povinen dluh splnit, dokud neuplatní vůči věřiteli všechny námitky, které by měl proti věřiteli dlužník žádná z uvedených odpovědí není správná.
Do katastru nemovitostí: se zapisují pouze stavby spojené se zemí pevným základem se zapisují všechny nemovitosti v ČR se nezapisují drobné stavby se zapisují pouze pozemky se zapisují drobné stavby.
U prodeje nemovité věci evidované v katastru nemovitostí dojde k převodu vlastnického práva: předáním a převzetím věci okamžikem platnosti kupní smlouvy záznamem vlastnického práva do katastru nemovitostí právní mocí rozhodnutí katastrálního úřadu o povolení vkladu vlastnického práva datem odeslání návrhu na vklad vlastnického práva katastrálnímu úřadu.
Neurčí-li společenská smlouva jinak, rozhodují podle §125 zákona o obchodních korporacích ve věcech, které nepřísluší statutárnímu orgánu komanditní společnosti: pouze komplementáři. pouze komanditisté. všichni společníci, přičemž zvlášť hlasují komplementáři a zvlášť komanditisté. všichni společníci, přičemž komplementáři i komanditisté hlasují společně. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Promlčecí doba neběží: po dobu řízení před soudem, které bylo zahájeno v promlčecí době a v zahájeném řízení se řádně pokračuje nejde-li o právo mezi zákonným zástupcem na straně jedné a nezletilcem na straně druhé jde-li o právo mezi osobou, která je osvojencem na straně jedné a jejím opatrovníkem na straně druhé mezi partnerem a partnerkou mezi druhem a družkou.
Prekluze: nastává bez dalšího samostatným uplynutím posledního dne prekluzivní lhůty nastává uplynutím posledního dne prekluzivní lhůty a neuplatněním práva v této lhůtě působí pouze zánik nároku, nikoliv též zánik subjektivního práva nepřekáží tomu, aby dlužník splnil prekludovaný dluh; v takovém případě nejde o bezdůvodné obohacení její lhůta může být stranami libovolně prodlužována.
Dědictví dědic nabývá podle zákona zásadně: jakmile soud dědictví potvrdí jakmile soud o dědictví rozhodne rozsudkem přihláškou dědice okamžikem zůstavitelovy smrti žádná z uvedených odpovědí není správná.
Obchodní společností podle zákona o obchodních korporacích není: veřejná obchodní společnost. komanditní společnost. společnost s ručením omezeným. akciová společnost. družstvo.
Kapitálovou společnost: může založit jediný zakladatel. mohou založit nejméně dva zakladatelé. mohou založit nejméně dva zakladatelé, nejedná-li se o komanditní společnost nebo akciovou společnost. mohou založit nejméně čtyři zakladatelé, jedná-li se o komanditní společnost. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Obchodní firma je: totéž co podnik název, pod kterým je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku název provozovny podnikatele název odštěpného závodu podnikatele totéž co obchodní společnost .
Statutárním orgánem společnosti: nemůže být za žádných okolností zaměstnanec této společnosti nemůže být za žádných okolností vedoucí zaměstnanec této společnosti je jedním z pojmových znaků právnických osob soukromého práva; každá právnická osoba musí mít statutární orgán určen může být vedoucí zaměstnanec této společnosti, jsou-li naplněny podmínky uvedené v ust. §66d zákoníku práce žádná z uvedených odpovědí není správná.
Družstvo: je společenství minimálně pěti a maximálně 50 osob, které je založeno za účelem vzájemné podpory svých členů nebo třetích osob, případně za účelem podnikání. je společenství minimálně pěti a maximálně 50 osob, které je založeno výhradně za účelem vzájemné podpory svých členů. je společenství neuzavřeného počtu osob, které je založeno za účelem vzájemné podpory svých členů nebo třetích osob, případně za účelem podnikání. je společenství neuzavřeného počtu osob, které je založeno výhradně za účelem podnikání. žádná z uvedených možností není správná.
Prokura: zahrnuje oprávnění zcizovat nemovitosti a zatěžovat je je-li omezena vnitřními pokyny, omezení působí i vůči třetím osobám je účinná udělením a převzetím lze ji udělit jen fyzické osobě žádná z uvedených odpovědí není správná.
Stanovy družstva podle § 553 zákona o obchodních korporacích nemusí obsahovat: firmu družstva. předmět podnikání nebo činnosti. způsob svolání členské schůze a pravidla jejího rozhodování. počet členů dozorčí rady. žádná z uvedených možností není správná.
Mezi skutkové podstaty nekalé soutěže dle obchodního zákoníku nepatří: klamavé označování zboží a služeb úplatek podplácení ohrožování zdraví spotřebitelů a životního prostředí žádná z uvedených odpovědí není správná.
Obchodní společnost vznikne: vyhotovením notářského zápisu o založení obchodní společnosti založením podpisem zakladatelské smlouvy dnem, ke kterému byla zapsána do obchodního rejstříku podpisem společenské smlouvy.
Převod členských práv a povinností souvisejících s členstvím v družstvu: nepodléhá souhlasu představenstva družstva nelze stanovami vyloučit jde-li o převod práv a povinností souvisejících s členstvím v bytovém družstvu na základě dohody, nepodléhá souhlasu orgánů družstva musí být bez průtahů zapsán v rejstříku družstev žádná z uvedených odpovědí není správná.
Společnost s ručením omezeným odpovídá za porušení svých závazků: do výše nesplacených vkladů svých společníků celým svým majetkem do výše základního jmění do výše obchodním zákoníkem stanoveného kapitálu do výše splacených vkladů.
Hlavním účelem manželství je podle § 655 občanského zákoníku: založení rodiny, řádná výchova dětí a vytváření společného majetku. vzájemná pomoc a podpora manželů po dobu trvání manželství. utvoření základní jednotky státu. založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná pomoc a podpora. ani jedna z výše uvedených možností není správná.
Při likvidaci společnosti: likvidaci provádí statutární orgán společnosti likvidaci provádí likvidátor, na něhož jmenováním přechází veškerá působnost statutárního orgánu likvidaci provádí likvidátor, který se okamžikem jmenování stává statutárním orgánem společnosti likvidátora může jmenovat výhradně soud likvidaci provádí likvidátor, na něhož jmenováním přechází působnost statutárního orgánu v rozsahu stanoveném občanským zákoníkem.
Druhá část občanského zákoníku upravuje: absolutní majetková práva. relativní majetková práva. rodinné právo. věcná práva. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Manželství může být uzavřeno: mezi předky a potomky. mezi osobami stejného pohlaví. mezi sourozenci. mezi osobami, jejichž příbuzenství vzniklo osvojením. podle všech výše uvedených možností nemůže být manželství uzavřeno.
Manželé podle § 687 občanského zákoníku nejsou: povinni žít spolu. povinni být si věrni. povinni vzájemně respektovat svou důstojnost. povinni podporovat se. povinni žít, umožňuje-li to zdravotní stav obou manželů, pravidelným intimním životem.
Manžel nemá právo, aby mu druhý manžel sdělil: informace o příjmech a stavu jmění druhého manžela. informace o uvažovaných pracovních činnostech druhého manžela. informace o studijních činnostech druhého manžela. informace o předcházejícím intimním životě druhého manžela. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Společenství vlastníků vzniká: dnem ustavující schůze, na které je zvolen výbor společenství. dnem vzniku třetího vlastnického práva ke konkrétní nemovitosti nebo jejím společným částem. dnem zápisu do veřejného rejstříku. dnem přidělení identifikačního čísla. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Nejvyšším orgánem společenství vlastníků je: výbor. předseda společenství vlastníků. shromáždění vlastníků. dozorčí rada. kontrolní komise.
V prodlení může být: pouze věřitel pouze dlužník dlužník i věřitel pouze poplatník pouze plátce.
Stanovy společenství vlastníků nemusí obsahovat: název obsahující slovo „společenství vlastníků“ a označení domu, pro který společenství vlastníků vzniklo. sídlo určené v domě, pro který společenství vlastníků vzniklo; není-li to možné, na jiném vhodném místě. členská práva a povinnosti vlastníků jednotek, jakož i způsob jejich uplatňování. informaci, zda byl schválen domovní řád, a kde je tento veřejně přístupný. určení prvních členů statutárního orgánu.
Shromáždění společenství vlastníků: tvoří všichni vlastníci jednotek. tvoří všichni vlastníci bytových jednotek, a po dobu nájmu taktéž osoby, které mají s pronajímatelem uzavřen platný nájemní vztah. tvoří všichni vlastnící bytových jednotek. tvoří všichni vlastníci bytových jednotek, po dobu nájmu taktéž osoby, které mají s pronajímatelem uzavřen platný nájemní vztah a dále osoby, které uzavřely s vlastníkem jednotky platnou smlouvu o budoucí kupní smlouvě. ani jedna z výše uvedených variant není správná. .
Shromáždění vlastníků je způsobilé se usnášet: za přítomnosti všech vlastníků jednotek. za přítomnosti všech vlastníků bytových jednotek. za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. za přítomnosti nadpoloviční většiny vlastníků jednotek. za přítomnosti nadpoloviční většiny vlastníků bytových jednotek.
Statutární orgán shromáždění vlastníků svolá shromáždění k zasedání tak, aby se shromáždění konalo alespoň: jednou za půl roku. jedenkrát ročně. dvakrát ročně. jednou za čtyři měsíce. občanský zákoník časový interval nestanovuje.
Řízení ve věcech svéprávnosti je upraveno především v: zákoně č. 141/1961 Sb., trestní řád zákoně č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních zákoně č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád zákoně č. 500/2004 Sb., správní řád žádná z uvedených odpovědí není správná.
Odstoupením od smlouvy: zanikají všechna práva a povinnosti smluvních stran ze smlouvy, vyjma těch, která vzhledem ke své povaze mají trvat i po ukončení smlouvy. zanikají všechna práva a povinnosti smluvních stran, vyjma těch, která podle projevené vůle stran mají trvat i po ukončení smlouvy zanikají všechna práva a povinnosti smluvních stran, vyjma těch, o kterých tak stanoví zákon. zanikají všechna práva a povinnosti smluvních stran, vyjma těch, o kterých tak stanoví zákon nebo která podle projevené vůle stran nebo vzhledem ke své povaze mají trvat i po ukončení smlouvy. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Zákon o zvláštních řízeních soudních neupravuje řízení o podpůrných opatřeních a ve věcech svéprávnosti. řízení ve věcech nezvěstnosti a smrti. řízení o pozůstalosti. výkon rozhodnutí. žádná z uvedených odpovědí není správná.
V řízení o prohlášení člověka za nezvěstného rozhoduje podle § 50 zákona o zvláštních řízeních soudních: vždy krajský soud, podle místa trvalého bydliště nezvěstného. soud, který byl naposledy obecným soudem toho, jenž má být prohlášen za nezvěstného. vždy krajský soud ve správním soudnictví, podle místa trvalého bydliště nezvěstného. v rámci své specializace vždy Obvodní soud pro Prahu 2. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Objeví-li se po právní moci rozhodnutí, jímž bylo řízení o pozůstalosti zastaveno, majetek, který tvoří aktivum pozůstalosti soud nemá povinnost dědictví projednat. soud má povinnost na návrh dědictví projednat. soud má povinnost dědictví projednat; dědictví však nebude projednáno, objeví-li se pouze aktivum pozůstalosti. po právní moci rozhodnutí již není možné k novým skutečnostem přihlížet. žádná z uvedených možností není správná.
Podle zákona o zvláštních řízeních soudních nerozhodují krajské soudy v prvním stupni: ve věcech opatrovnictví. ve věcech kapitálového trhu. o předběžném souhlasu s provedením šetření ve věcech ochrany hospodářské soutěže. ve statusových věcech právnických osob, včetně jejich zrušení a likvidace. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Státní zastupitelství nemůže vstoupit do zahájeného řízení: ve věci ochrany proti domácímu násilí. o svéprávnosti. o prohlášení za mrtvého. o určení data smrti. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Nedohodnu-li se strany jinak, odpovídá prodávající za vady: které má zboží v okamžiku předání kupujícímu které má zboží v okamžiku uzavření kupní smlouvy které má zboží v okamžiku, kdy přechází nebezpeční škody na zboží na kupujícího které jsou zjevné žádná z uvedených odpovědí není správná.
V občanském soudním řízení je v prvním stupni věcně příslušný Nejvyšší správní soud. okresní soud, nestanoví-li zákon jinak. vždy okresní soud. vždy krajský soud. vrchní soud.
Smlouvou o dílo: se objednatel zavazuje k provedení určitého díla a zhotovitel se zavazuje k zaplacení ceny za provedení díla se pouze zhotovitel zavazuje k provedení určitého díla a nemůže zhotovením pověřit jinou osobu se objednatel nemusí zavázat k zaplacení ceny za provedení díla se prodávající zavazuje dodat kupujícímu zboží určené jednotlivě a převést na něho vlastnické právo k této věci a kupující se zavazuje zaplatit kupní cenu se zhotovitel zavazuje k provedení určitého díla a může tímto pověřit i jinou osobu.
Povinnosti skladovatele ve smlouvě o skladování není: uložit věc opatrovat věc převzít věc převzetí věci písemně potvrdit bezplatně skladovat věc.
O smlouvě o zprostředkování platí: zájemce se zavazuje, že bude vyvíjet činnost směřující k tomu, aby zprostředkovatel měl příležitost uzavřít určitou smlouvu s třetí osobou, a zprostředkovatel se zavazuje zaplatit zprostředkovateli úplatu zprostředkovatel není povinen sdělovat zájemci okolnosti důležité pro jeho rozhodování o uzavření zprostředkovávané smlouvy zprostředkovateli nevzniká nárok na provizi, je-li uzavřena smlouva, jež je předmětem zprostředkování zprostředkovatel se zavazuje, že bude vyvíjet činnost směřující k tomu, aby zájemce měl příležitost uzavřít určitou smlouvu s třetí osobou, a zájemce se zavazuje zaplatit zprostředkovateli úplatu zprostředkovatel není povinen pro potřebu zájemce uschovat doklady, jež nabyl v souvislosti se zprostředkovatelskou činností.
Na směnce je peněžní suma vyjádřena ciferně částkou 950 000 Kč a slovy pak „devět set padesát korun“. O směnce platí, že je: platná a zní na částku 950 000 Kč platná a zní vždy na částku vyšší neplatná pro rozpor v peněžní sumě platná a zní na částku 950 Kč neplatná pro neurčitost směnky.
Mezi podstatné náležitosti směnky vlastní podle zákona směnečného a šekového patří: označení, že jde o směnku, bezpodmínečný příkaz zaplatit směnečnou sumu, směnečná suma, jméno směnečníka, doba a místo splatnosti označení, že jde o směnku, bezpodmínečný slib zaplatit určitou směnečnou sumu, směnečná suma, doba a místo splatnosti označení, že jde o směnku, bezpodmínečný slib zaplatit směnečnou sumu, směnečná suma, jméno směnečníka, doba a místo splatnosti označení, že jde o směnku, bezpodmínečný slib zaplatit směnečnou sumu, směnečná suma slovy i čísly, doba a místo splatnosti označení, že jde o směnku, bezpodmínečný příkaz zaplatit směnečnou sumu, směnečná suma slovy i čísly, doba a místo splatnosti.
Pracovní poměr vzniká: dnem, který byl sjednán v pracovní smlouvě jako den nástupu do práce dnem uzavření pracovní smlouvy dnem, kdy zaměstnanec poprvé přijde na své pracoviště dnem platnosti pracovní smlouvy dnem účinnosti pracovní smlouvy.
Pracovní poměr se zakládá: pouze pracovní smlouvou dnem prvního příchodu na pracoviště pracovní smlouvou nebo jmenováním zpravidla na vedoucí pracovní místo volbou nebo jmenováním pouze písemně uzavřenou pracovní smlouvou.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je možné z důvodu: nadbytečnosti zaměstnavatel mu nevyplatil část mzdy do 15 dnů po uplynutí období splatnosti organizačních změn na pracovišti nemožnosti plnění pracovněprávních povinností zaměstnavatel po dobu jednoho měsíce nepřiděloval zaměstnanci práci.
Okamžité zrušení pracovního poměru nastává: dnem doručení úkonu v písemné formě druhé smluvní straně po dvouměsíční výpovědní lhůtě dnem odevzdání písemnosti na poště dnem, který je na písemnosti uveden jako den odeslání po tříměsíční výpovědní lhůtě.
Zaměstnavatel může od zaměstnance požadovat informace o: rodinných a majetkových poměrech členství v odborové organizaci původu které bezprostředně souvisejí s výkonem práce a se základním pracovněprávním vztahem sexuální orientaci.
Zaměstnanec není povinen: bezodkladně oznamovat svému nadřízenému vedoucímu zaměstnanci svůj pracovní úraz, pokud mu o jeho zdravotní stav dovolí nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době účastnit se školení zajišťovaných zaměstnavatelem zaměřených na bezpečnost a ochranu zdraví při práci bezodkladně oznamovat svému nadřízenému vedoucímu zaměstnanci změnu rodinných a majetkových poměrů podrobit se preventivním prohlídkám, vyšetřením nebo očkováním stanoveným zvláštními právními předpisy.
Mzda zaměstnance: musí být vždy stanovena v pracovní smlouvě musí být vždy stanovena v mzdovém výměru je vždy pouze peněžité plnění poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci za práci je peněžité plnění a plnění peněžité hodnoty (naturální mzda) poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci za práci žádná z uvedených odpovědí není správná.
Poskytování peněžních a jiných prostředků na náklady společné domácnosti jedním z manželů: může být zcela nebo zčásti vyváženo osobní péčí o společnou domácnost a děti druhým z manželů nemůže být nikdy zcela vyváženo osobní péčí o společnou domácnost a děti druhým z manželů může být vyváženo výkonem náročného povolání druhým z manželů by mělo být vždy alespoň zčásti vyváženo osobní péčí o společnou domácnost a děti druhým z manželů je jeho povinností, neplní-li ji, rozhodne i bez návrhu druhého manžela soud.
Nedohodnou-li se rodiče o podstatných věcech při výkonu rodičovské odpovědnosti, rozhodne: orgán sociálněprávní ochrany dětí soud osoba pověřená orgánem sociálněprávní ochrany dětí rodič, jemuž bylo dítě svěřeno do péče dítě, dosáhlo-li věku 15 let.
Soud k návrhu jednoho z manželů, ke kterému se druhý manžel připojí, manželství: vždy rozvede vždy rozvede, pokud manželství trvalo alespoň 1 rok a manželé spolu nejméně 6 měsíců nežijí nerozvede, dokud mu není předloženo pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o vypořádání vzájemných majetkových vztahů a otázky bydlení manželů pro dobu po rozvodu nemůže rozvést, bylo-li by to v rozporu se zájmem nezletilých dětí manželů, daným zvláštními důvody nerozvede, není-li druhý manžel schopen sám se živit.
Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby: pokud děti nejsou samy schopny se živit, nejdéle však do 26 let jejich věku pokud děti nejsou samy schopny se živit, vždy však, pokud jsou vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání u příslušného úřadu práce vždy pokud děti nejsou samy schopny se živit a připravují se studiem na své budoucí povolání, nejdéle však do 26 let jejich věku pokud děti nejsou samy schopny se živit žádná z uvedených odpovědí není správná.
V řízení o určení a popření otcovství je místně příslušný vždy obecný soud dítěte. obecný soud dítěte a není-li možné jej určit, je pro řízení příslušný obecný soud matky. obecný soud dítěte a není-li možné jej určit, je pro řízení příslušný obecný soud popírajícího otce. vždy obecný soud předpokládaného otce. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Právo stavby je: věc movitá není věcí. je věcí sui generis věc nemovitá žádná z uvedených možností není správná.
Pracovní poměr na dobu určitou je-li sjednán na jeden měsíc, nesmí být sjednána zkušební doba smí být sjednán poprvé mezi týmiž stranami nejdéle na 3 roky smí být sjednán nejdéle na 2 roky nesmí být sjednán s absolventem školy, s osobou pečující o dítě do 3 let věku žádná z uvedených odpovědí není správná.
Je- li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než: 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne podpisu pracovní smlouvy 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru u vedoucího zaměstnance 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru u vedoucího zaměstnance 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne podpisu pracovní smlouvy 5 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru vedoucího zaměstnance.
Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr: se zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou se zaměstnancem, nezískal-li předem souhlas odborové organizace s osamělým zaměstnancem nebo zaměstnankyní pečujícími o dítě do 8 let jestliže nebyl zaměstnanec v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost okamžitého zrušení pracovního poměru žádná z uvedených odpovědí není správná.
Povinností zaměstnance vyplývající z pracovního poměru není: konat práci podle pokynů zaměstnavatele konat práci osobně konat práci v rozvržené měsíční pracovní době konat práci v rozvržené týdenní pracovní době dodržovat povinnosti vyplývající z pracovního poměru.
Zaměstnavatel neodpovídá zaměstnanci za škodu: na dopravním prostředku, kterého použil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním bez jeho souhlasu která mu vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním porušením právních povinností nebo úmyslným jednáním proti dobrým mravům kterou utrpěl zaměstnanec při odvracení škody hrozící zaměstnavateli nebo nebezpečí hrozící životu nebo zdraví, jestliže škoda nevznikla úmyslným jednáním zaměstnance a zaměstnanec si počínal způsobem přiměřeným okolnostem kterou mu způsobil porušením právních povinností v rámci plnění pracovních úkonů zaměstnavatele zaměstnanec jednající jeho jménem na věcech, které se obvykle nosí do práce a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném nebo obvyklém.
Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu na věcech: které zaměstnanci obvykle nosí do práce v hodnotě do 15.000 Kč které zaměstnanci obvykle nosí do práce a odkládají si je na místě k tomu určeném nebo obvyklém které zaměstnanci obvykle nosí do práce a nemusí je odkládat na místě k tomu určeném nebo obvyklém které zaměstnanci obvykle do práce nenosí, pokud jsou v hodnotě do 5.000 Kč.
228/ Jedním z předpokladů odpovědnosti zaměstnance za ztrátu svěřených věcí je: zavinění zaměstnance zničení věci ústní dohoda zkáza věci konkludentní dohoda.
Povinnými náležitostmi pracovní smlouvy jsou: funkce, délka zkušební doby, místo výkonu práce druh práce, místo výkonu práce, mzda druh práce, místo výkonu práce, den nástupu funkce, místo výkonu práce, konkurenční doložka žádná z uvedených odpovědí není správná.
Pracovní smlouva: musí být vždy písemná a obsahovat zákonem stanovené náležitosti u pracovního poměru s délkou do jednoho kalendářního měsíce může být i ústní obsahuje povinné náležitosti, jimiž jsou funkce, místo výkonu práce a mzda musí vždy obsahovat ujednání o mzdě či platu může být uzavřena jen ústně.
O pracovní smlouvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, pokud je sjednána ústně, platí následující tvrzení: zaměstnanec se může dovolat její relativní neplatnosti, jen bylo-li již započato s plněním lze ji dodatečně uzavřít v písemné formě zaměstnavatel může být sankcionován Českomoravskou konfederací odborových svazů nedojde ke vzniku pracovního poměru zaměstnanec se nemůže dovolat její neplatnosti.
Dohoda o pracovní činnosti: může být sjednána i ústně dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, i když rozsah práce nebude přesahovat v témže kalendářním roce 300 hodin dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, jen když rozsah práce nebude přesahovat v témže kalendářním roce 300 hodin nemusí obsahovat dobu, na kterou se dohoda uzavírá žádná z uvedených odpovědí není správná.
Pro dohodu o provedení práce platí následující tvrzení: u téhož zaměstnance lze odpracovat jen 150 hodin maximum ročně odpracovaných hodin je 300 minimální počet odpracovaných hodin je 150 maximum ročně odpracovaných hodin je 150 minimální počet odpracovaných hodin je 300.
Pracovní poměr nemůže být rozvázán: dohodou výpovědí okamžitým zrušením okamžitým přerušením ve zkušební době zrušením v zkušební době.
Skončení pracovního poměru: zaměstnavatel je povinen do dohody o rozvázání pracovního poměru uvést odůvodnění, jestliže jej o to zaměstnanec požádá zaměstnanec musí podat výpověď písemně a odůvodnit ji zaměstnanec má právo na odstupné, podal-li výpověď z tzv. kvalifikovaných důvodů pracovní poměr může být rozvázán jen výpovědí, dohodou, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době žádná z uvedených odpovědí není správná.
O výpovědi zaměstnanci z pracovního poměru platí následující tvrzení: důvod výpovědi může být dodatečně měněn může být bez udání důvodu může mít jakoukoli formu může být dána z jakéhokoliv důvodu musí být písemná.
Výpověď zaměstnavatele je platná, pokud je daná: zaměstnankyni, která je těhotná a závažným způsobem porušila svoje povinnosti zaměstnankyni na mateřské dovolené z důvodu nadbytečnosti rodiči na rodičovské dovolené, protože se ruší zaměstnavatel pro nadbytečnost za předpokladu, že nadbytečného pracovníka nesmí vybírat zaměstnavatel pro nadbytečnost, která nemusí nastat v důsledku organizačních změn .
Zrušení pracovního poměru se zaměstnancem ve zkušební době: musí být dáno alespoň 3 dny před skončením zkušební doby musí být doručeno nejpozději poslední den zkušební doby musí být dáno ze zákonem stanovených důvodů musí být dáno nejdříve poslední den zkušební doby musí být dáno ústně na pracovišti.
Zkušební doba musí být sjednána písemně, může být dodatečně prodloužena, je-li sjednána kratší než 3 měsíce je povinná, i pokud nebyla sjednána u vedoucího zaměstnance nesmí být delší než 6 po sobě jdoucích měsíců může být sjednána jak u pracovních smluv, tak u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr o dobu celodenní dovolené se neprodlužuje.
Ochranná doba, kdy se zakazuje dát zaměstnanci výpověď, není: doba, kdy je zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce doba, kdy je zaměstnankyně těhotná doba dočasné pracovní neschopnosti z důvodu úmyslného zneužití návykových látek doba, kdy je zaměstnanec, který pracuje v noci, uznán poskytovatelem pracovnělékařských služeb na základě lékařského posudku dočasně nezpůsobilým pro noční práci doba, kdy zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou.
Přeložit zaměstnance: lze i bez jeho souhlasu lze i za situace, pokud to nezbytně nevyžaduje provozní potřeba zaměstnavatele lze jen s jeho souhlasem a v rámci zaměstnavatele, pokud to nezbytně vyžaduje jeho provozní potřeba lze i bez jeho souhlasu a v rámci zaměstnavatele lze i mimo rámec zaměstnavatele.
Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci, jestliže: pečuje o nezletilé dítě do 3 let a zaměstnavatele o převedení písemně požádá to je nutné podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany zdraví jiných fyzických osob před infekčním onemocněním požádá-li o převedení těhotná zaměstnankyně bylo-li proti zaměstnanci zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti žádná z uvedených odpovědí není správná .
V dohodě o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí: musí být uvedena hmotnost věci musí být určen účel svěření musí být identifikována svěřená věc nemusí být určena doba, na kterou se dohoda uzavírá musí být zobrazena svěřovaná věc .
Délka směny nesmí přesáhnout: 16 hodin 14 hodin 10 hodin 12 hodin 15 hodin.
Za výkon práce se nepovažuje doba: dovolené kdy si zaměstnanec vybírá náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek rodičovské dovolené kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho mzda nebo plat nekrátí kdy zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci, s výjimkou doby pracovního volna poskytnutého na žádost zaměstnance.
Přestávka v práci na jídlo a oddech: poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se započítávají do pracovní doby přestávku v práci na jídlo a oddech lze poskytnout na začátku a konci pracovní doby zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 20 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4 hodinách nepřetržité práce zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce žádná z uvedených odpovědí není správná.
Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na pracovní cestu mimo obvod obce pouze po dohodě s ním. Souhlas s vysláním musí být: vždy ke každé cestě, jedná-li se o osamělého zaměstnance pečujícího o dítě do 15 let udělen vždy již v pracovní smlouvě vždy písemný dán až po skončení zkušební doby žádná z uvedených odpovědí není správná.
Konkurenční doložka nesmí obsahovat: ujednání o smluvní pokutě dobu trvání méně než 1 rok po skončení zaměstnání nemožnost výpovědi ze strany zaměstnance pro nevyplacení peněžitého vyrovnání ujednání o peněžitém vyrovnání ve výši průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc plnění závazku ujednání o možnosti odstoupení zaměstnavatele po dobu trvání pracovního poměru.
Zaměstnavatel je povinen: (prověřit) projednat s odborovou organizací souhlasně předem výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele projednat s odborovou organizací souhlasně předem okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele projednat s odborovou organizací předem výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele projednat s odborovou organizací předem výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, jde-li o člena orgánu odborové organizace, který působí u zaměstnavatele, v době jeho funkčního období a v době 1 roku po jeho skončení, souhlas odborové organizace se nevyžaduje žádná z uvedených odpovědí není správná.
Co je bossing: šikana ze strany vedoucího zaměstnance šikana ze strany podřízených výčet práv a povinností vedoucího zaměstnance výčet práv a povinností podřízeného zaměstnance žádná z uvedených odpovědí není správná.
Co je mobbing: zajištění mobility zaměstnanců sdílení služebních vozidel utužování pracovního kolektivu společnými aktivitami mimo pracovní dobu šikana ze strany spoluzaměstnanců žádná z uvedených odpovědí není správná.
Švarcsystém je: nelegální zaměstnávání formou zastření faktického pracovněprávního vztahu jinou smlouvou práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr práce u téhož zaměstnavatele na základě více pracovních smluv nelegální práce bez uzavření smlouvy žádná z uvedených odpovědí není správná.
Byl-li uzavřen církevní sňatek: nelze současně uzavřít občanský sňatek je nutno následně učinit prohlášení o uzavření manželství před matričním úřadem je k jeho platnosti nutno následně uzavřít občanský sňatek nebyli snoubenci povinni prokázat, že jejich dřívější manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné nelze jej následně rozvést.
Rodičovskou odpovědnost: nemůže soud rozhodnutím pozastavit nemůže soud rozhodnutím omezit soud jí nemůže rozhodnutím zbavit nemůže orgán sociálněprávní ochrany dětí pozastavit může orgán sociálněprávní ochrany dětí pozastavit.
Narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí ……… (doplňte) dne po zániku manželství nebo po jeho prohlášení za neplatné, považuje se za otce manžel matky. dvoustého čtyřstého třístého stopadesátého žádná z výše uvedených odpovědí není správná.
Účastníkem řízení o osvojení není: osvojenec. zákonný zástupce osvojence. má-li osvojenec sourozence, pak ten sourozenec. osvojitel. s výjimkou § 432 zákona o zvláštních řízeních soudních rodiče osvojence.
Dohoda o styku rodičů s dítětem ……. (doplňte) schválení soudu. nepotřebuje potřebuje zákon o rodině danou problematiku neupravuje potřebuje, je-li dítě nezletilé nepotřebuje, mají-li oba rodiče skutečné bydliště v jedné obci.
Styk dítěte s rodičem: nemůže soud omezit ani zakázat může soud pouze omezit je nutno řešit soudním rozhodnutím může soud omezit nebo i zakázat je nevynutitelný.
V případě rozvodu rodičů nezletilých dětí je vždy nutno: soudně upravit výkon rodičovské odpovědnosti soudně upravit styk rodičů s nezletilými dětmi upravit výživné na nezletilé děti a manžela, kterému budou děti svěřeny do výchovy mimosoudně upravit poměry k nezletilým dětem a majetkové poměry rodičů pro dobu po rozvodu žádná z uvedených odpovědí není správná.
Styk rodičů s nezletilým dítětem v době po rozvodu: musí být upraven soudem; tento buď rozhodne bez návrhu, nebo schválí dohodu rodičů soud upraví, vyžaduje-li to zájem na výchově dítěte a poměry v rodině soud upravuje pouze na návrh opatrovníka dítěte upravený mimosoudní dohodou rodičů nemůže být změněn soudním rozhodnutím vždy sleduje orgán sociálněprávní ochrany dětí.
Pokud jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí, zásadně platí, že: manželství nemůže být rozvedeno je to pouze jeho procesní stanovisko druhý manžel ho o souhlasu k rozvodu musí přesvědčit stanoví soud manželům lhůtu, ve které se musí pokusit o obnovu manželského soužití soud vždy nařídí setkání s mediátorem.
Tzv. tvrdostní klauzule u rozvodu manželství znamená: že manželství nelze vůbec rozvést že manželství lze rozvést až po uplynutí lhůty tříletého odděleného soužití že manželství lze rozvést až po uplynutí jednoletého odděleného soužití že jednomu z manželů je v rozsudku přiznána vina na rozvratu manželství žádná z výše uvedených odpovědí není správná.
V řízení ve věcech péče soudu o nezletilé soud nerozhoduje ve věcech jména a příjmení nezletilého dítěte. ve věcech výživy nezletilého dítěte. ve věcech přibližného data početí nezletilého dítěte. ve věcech ochranných opatření. ve věcech přiznání svéprávnosti nezletilého dítěte.
Dovolání je přípustné proti rozhodnutí podle hlavy páté části druhé zákona o zvláštních řízeních soudních, ledaže jde o: rozsudek o omezení nebo zbavení rodičovské péče. pozastavení nebo omezení výkonu rodičovské odpovědnosti. určení nebo popření rodičovství. nezrušitelné osvojení. ani jedna z výše uvedených odpovědí není správná.
Kdy je vykonatelné rozhodnutí o předběžném opatření upravující poměry dítěte dle zákona o zvláštních řízeních soudních, kterým bylo návrhu vyhověno: jeho vydáním. jeho doručením účastníkům řízení. po uplynutí 15 denní lhůty od jeho doručení. po uplynutí 3 denní lhůty od jeho doručení. ani jedna z výše uvedených odpovědí není správně.
Vyživovací povinnost rodičů ke zletilým dětem: upraví soud i bez návrhu, došlo-li ke změně poměrů upraví soud vždy jen na návrh upraví soud vždy po dosažení zletilosti dítěte, které není schopno živit se samo upraví soud i bez návrhu, jestliže bylo doposud výživné upraveno rozhodnutím soudu, rodiče dítěte však spolu přestali žít a dítě není v důsledku studia schopno živit se samo žádná z uvedených odpovědí není správná.
Vzájemná vyživovací povinnost mezi manžely: trvá po celou dobu manželství nemá přednost před vyživovací povinností dětí vůči rodičům nemůže být předmětem soudního řízení není zákonem o rodině upravena trvá pouze po dobu vedení společné domácnosti.
Účastníkem při projednání pozůstalosti nemůže být: vykonavatel závěti. neopominutelný dědic. zůstavitel. správce pozůstalosti. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce: po dobu 2 let od narození dítěte hradit výživu a náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím přispívat přiměřeně na výživu po dobu 2 let od narození dítěte a na náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím zajistit slušnou výživu po dobu 2 let od porodu dítěte a hradit náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím hradit příspěvek na výživu její i nezletilého dítěte a hradit náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím žádná z uvedených odpovědí není správná.
Které řízení lze zahájit i bez návrhu? řízení o úschovách. řízení ve věci péče o nezletilé dítě. řízení o soudním prodeji zástavy. řízení o povolení uzavřít manželství. ani jedna z výše uvedených odpovědí není správná.
Rodič zbavený rodičovské odpovědnosti: nemá ani vyživovací povinnost k dítěti má i nadále vyživovací povinnost k dítěti má vyživovací povinnost, jen když on i dítě nadále žijí ve společné domácnosti má vyživovací povinnost jen, když o dítě projevuje zájem má vyživovací povinnost k dítěti, pokud jeho čistý měsíční příjem činí alespoň dvojnásobek životního minima jednotlivce.
277/ Za právnickou osobu podle § 21 občanského soudního řádu nejedná: člen statutárního orgánu. zaměstnanec, který byl statutárním orgánem pověřen. vedoucí odštěpného závodu, jde-li o věci týkající se závodu. prokurista společnosti. žádná z výše uvedených odpovědí není správná.
Tzv. smluvený rozvod lze realizovat: kdykoli za trvání manželství pokud manželství trvalo alespoň 6 měsíců nikdy zjistí-li soud příčiny rozvratu manželství žádná z výše uvedených odpovědí není správná.
Nejsou-li rodiče zákonnými zástupci dítěte: dítě zastupuje kolizní opatrovník dítě zastupuje poručník dítě zastupují prarodiče dítě zastupuje vždy některý příbuzný žádná z výše uvedených odpovědí není správná.
Rodiče zastupují nezletilé dítě při právních úkonech, ke kterým není plně způsobilé, kromě případu: jde-li o právní úkon ve věcech, při nichž by mohlo dojít ke střetu zájmů mezi rodiči a dítětem nebo ke střetu zájmů dětí týchž rodičů jde-li o nabytí majetku od třetí osoby schválené soudem jde-li o nabytí nemovitosti jde-li o správu jmění dítěte zastupují dítě při všech právních úkonech bez výjimky.
Nezletilé dítě, které je schopno s ohledem na stupeň svého vývoje vytvořit si vlastní názor a posoudit dosah opatření jeho se týkajících, má právo: obdržet potřebné informace a být slyšeno v každém řízení, ve kterém se rozhoduje o podstatných záležitostech týkajících se jeho osoby svobodně se vyjadřovat ke všem rozhodnutím rodičů týkajících se podstatných záležitostí jeho osoby a o těchto záležitostech spolurozhodovat a podávat návrhy v každém řízení, v němž se o takových záležitostech rozhoduje obdržet potřebné informace, svobodně se vyjadřovat ke všem rozhodnutím rodičů týkajících se podstatných záležitostí jeho osoby, přičemž jeho názor je rozhodujícím v každém řízení, v němž se o takových záležitostech rozhoduje účastnit se samostatně každého řízení, ve kterém se rozhoduje o podstatných záležitostech týkajících se jeho osoby žádná z uvedených odpovědí není správná.
Tzv. sankční výživné rozvedeného manžela se uplatní: bez časového omezení, není-li rozvedený manžel schopen sám se živit nejdéle po tři roky od rozvodu manželství nejdéle po pět let od rozvodu manželství do uzavření dalšího sňatku povinným manželem žádná z výše uvedených odpovědí není správná.
Když se dítě narodí do 180. dne od uzavření manželství: domněnka, že otec je manžel matky, se neuplatní manžel matky je vždy zapsán do matriky jako otec dítěte lze po dohodě manžela a jiného muže zapsat do matriky tohoto muže musí matka uvést do matriky, zda je otcem manžel nebo jiný muž žádná z výše uvedených odpovědí není správná.
Doručovacím orgánem není: soudní doručovatel. orgán Justiční stráže. soudní exekutor. provozovatel poštovních služeb. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Dojde-li k výkonu rozhodnutí o styku s nezletilým dítětem a povinný neplní povinnost uloženou soudem, soud mu uloží pokutu až do výše: 10.000,-Kč u každé jednotlivé pokuty 30.000,-Kč 50.000,-Kč u každé jednotlivé pokuty 100.000,-Kč v souhrnu všech udělených pokut výkon rozhodnutí se provádí jiným způsobem.
K řízení o vypořádání společného majetku nebo zrušení společného nájmu bytu mezi bývalými manželi je výlučně příslušný soud: v jehož obvodu má bydliště žalovaný v jehož obvodu má bydliště žalobce který rozhodoval o rozvodu dle dohody účastníků řízení žádná z uvedených odpovědí není správná.
Manžel je oprávněn zastupovat druhého manžela: v jeho běžných záležitostech, zejména přijímat za něho běžná plnění ve všech jeho záležitostech, bez ohledu na výši plnění není oprávněn jej zastupovat rozsah záležitostí, v nichž je oprávněn k zastupování, je dán písemnou dohodou mezi manželi a zavazovat jej až do výše 500.000 Kč.
Je jednou z možností zániku práva na výživné rozvedeného manžela poskytnutí jednorázové částky na základě písemné smlouvy? ne, pro rozpor s dobrými mravy ne, pro rozpor s principem smluvní volnosti ne ano ano, pokud byla uzavřena v rámci mediace.
Doručenka nemusí obsahovat: označení soudu, který písemnost předal k doručení. označení doručujícího orgánu. označení doručované písemnosti. označení adresáta a adresy, na niž má být písemnost doručena. ani jedna z uvedených možností není správná.
Proti pohledávkám na výživné je započtení možné: jednostranným právním úkonem vždy jen dohodou jen dohodou, ale proti pohledávkám na výživné, které je poskytováno nezletilým dětem, není započtení přípustné pokud s tím vyslovil souhlas soud ve zvláštním řízení po vyjádření orgánu sociálněprávní ochrany dětí, jde-li o výživné poskytované nezletilým dětem.
Schválení mediační dohody soudem upravuje: občanský soudní řád. zákon o mediaci. soudní řád správní. zákon o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů. žádná z výše uvedených variant není správná.
Stranou v řízení nemůže být: žalobce. žalovaný. žalobce ani žalovaný. soudní znalec. žádná z uvedených odpovědí není správná.
293/ Spotřebitelské smlouvy mohou být uzavřeny na dálku: nikdy pouze v případě kupních smluv pouze v případě smluv o dílo za zákonem stanovených podmínek žádná z uvedených odpovědí není správná.
Odvolání je přípustné proti: usnesení, jímž se upravuje vedení řízení. usnesení, jímž byl schválen smír. usnesení, jímž bylo rozhodnuto, že doručení je neúčinné. usnesení, jímž byl žalovaný vyzván, aby se vyjádřil. ani jedna z výše uvedených možností není správná.
Spotřebitel v rámci spotřebitelských smluv, jde-li o smlouvy distanční a smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé pro podnikatelovo podnikání: je oprávněn v zákonné lhůtě odstoupit od smlouvy bez jakékoli sankce je oprávněn v zákonné lhůtě odstoupit od smlouvy s odpovídající sankcí není oprávněn odstoupit v žádné lhůtě je silnější stranou žádná z uvedených odpovědí není správná.
Odvolání z hlediska obsahových náležitostí nemusí obsahovat: proti kterému rozhodnutí směřuje. v jakém rozsahu se rozhodnutí napadá. v čem se spatřuje nesprávnost rozhodnutí. čeho se odvolatel domáhá. ani jedna z výše uvedených možností není správná.
Spotřebitel není oprávněn odstoupit od: žádné spotřebitelské smlouvy uzavřené na dálku spotřebitelské smlouvy uzavřené na dálku v prvních 10 dnech od uzavření smlouvy spotřebitelské smlouvy uzavřené na dálku, pokud je dodávka upravena podle jeho přání spotřebitelské smlouvy uzavřené na dálku, pokud si dodávku nepřevzal žádná z uvedených odpovědí není správná.
Spotřebitelem je označován/a pro účely zákona o ochraně spotřebitele: fyzická osoba, která nejedná v rámci své podnikatelské činnosti nebo povolání fyzická osoba podnikající na základě živnostenského oprávnění jakýkoli kupující právnická osoba, která nejedná v rámci své podnikatelské činnosti fyzická osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy jedná v rámci samostatného výkonu svého povolání.
Dovoláním: se napadá rozhodnutí orgánu prvního stupně. lze napadnout závěrečné rozhodnutí okresního soudu. lze napadnout jakékoliv správní rozhodnutí podle občanského soudního řádu. lze napadnout pravomocná rozhodnutí odvolacího soudu, pokud to zákon připouští. všechny uvedené možnosti jsou správné.
Prodávající není dle zákona o ochraně spotřebitele povinen: prodávat výrobky ve správné hmotnosti prodávat výrobky a poskytovat služby v předepsané nebo schválené jakosti prodávat výrobky za ceny sjednané v souladu s cenovými předpisy prodávat výrobky a poskytovat služby na území celé ČR žádná z uvedených odpovědí není správná.
Nekalými obchodními praktikami není: jednání vůči spotřebiteli v rozporu s požadavky odborné péče, které je způsobilé podstatně ovlivnit jeho rozhodování klamavé obchodní praktiky agresivní obchodní praktiky internetový prodej a reklama žádná z uvedených odpovědí není správná.
Aby byla obchodní praktika označena za klamavou, musí při ní uvedený údaj být: vždy pouze nepravdivý sám o sobě pravdivý, avšak způsobilý vzhledem k okolnostem a souvislostem užití uvést spotřebitele v omyl pouze klamavou reklamou pravdivý žádná z uvedených odpovědí není správná.
Při posuzování, zda se jedná o agresivní obchodní praktiku, se nezkoumá: načasování, místo a doba trvání obchodní praktiky vědomé využití nepříznivé situace spotřebitele hrozba protiprávním jednáním subjekt, který toto jednání vykonává žádná z uvedených odpovědí není správná.
Dozor nad dodržováním zákona o ochraně spotřebitele nevykonává: Česká obchodní inspekce Státní zemědělská a potravinářská inspekce obecné živnostenské úřady Policie ČR Česká národní banka.
Spotřebitelem dle zákona o ochraně spotřebitele rozumíme: fyzickou osobu, která nejedná v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání fyzickou i právnickou osobu, která nejedná v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání právnickou osobu, která nejedná v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání obchodní korporaci žádná z uvedených odpovědí není správná.
Soud hodnotí důkazy dle jejich významu určeného hierarchií důkazních prostředků danou zákonem aniž by byl povinen přihlížet k tomu, co k důkazům uvedli účastníci řízení dle volného uvážení s tím, že největší váhu musí přikládat veřejným listinám tak, že nejdříve před jejich provedením předběžně posoudí jejich význam pro posouzení věci a jejich pravděpodobnou věrohodnost a následně tyto zhodnotí podle jejich skutečného provedení podle své úvahy, a to každý důkaz jednotlivě a všechny důkazy v jejich vzájemné souvislosti.
Jednání před civilním soudem: není veřejnosti přístupné je přístupné pouze účastníkům a osobám blízkým účastníkům je veřejnosti přístupné, s výjimkou jednání v rámci rozvodových řízení je veřejnosti přístupné, pokud soud nerozhodne o opaku z důvodu ochrany utajovaných informací, obchodního tajemství, důležitých zájmů účastníků nebo mravnosti není přístupné dětem.
Občanský soudní řád nese číselné označení: 1999/63 Sb. 1990/63 Sb. 1990/64 Sb. 89/2012 Sb. žádná z uvedených možností není správná.
V řízení před soudem v civilní věci může být účastník zastoupen: jedním nebo dvěma advokáty pouze jedním procesním zástupcem neomezeným počtem zástupců jedním nebo dvěma obecnými zmocněnci soudním exekutorem.
Za právnickou osobu v civilním soudním řízení nikdy nemůže jednat: prokurista člen statutárního orgánu zaměstnanec osoba, jejíž zájmy jsou v rozporu se zájmy právnické osoby vedoucí odštěpného závodu.
Žalovaný v civilním soudním řízení: se musí zúčastnit projednání vždy osobně může být při jednání zastoupen výhradně advokátem může mít v téže věci dva a více zástupců může být vždy zastoupen právnickou osobou (např. advokátní kanceláří) na základě písemné plné moci se může dát zastoupit také kteroukoliv fyzickou osobou, která má způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu.
V insolvenčním řízení rozhoduje jako soud prvního stupně okresní soud krajský soud vrchní soud Nejvyšší soud ČR Ústavní soud ČR.
O dovolání rozhoduje: krajský nebo vrchní soud, podle toho, který soud vydal napadené rozhodnutí vždy vrchní soud vždy Nejvyšší správní soud ČR vždy Nejvyšší soud ČR vždy Ústavní soud ČR.
V řízení před okresním soudem rozhoduje: vždy samosoudce samosoudce a v případech stanovených zákonem senát vždy senát skládající se z jednoho soudce a dvou přísedících vždy senát skládající se ze tří soudců vždy senát skládající se z pěti soudců.
Tzv. procesní plná moc je: plná moc s přesně vymezenými úkony, které je její držitel v řízení oprávněn provádět za zastoupeného plná moc udělovaná daňovým poradcům pro podání daňového přiznání plná moc udělovaná libovolné fyzické osobě pro konkrétní ústní jednání před soudem plná moc udělovaná exekutorům za účelem zajištění majetku žalovaného plná moc udělovaná pro celé řízení.
Státní zastupitelství může vstoupit do zahájeného civilního soudního řízení mj. ve věci: pozastavení, omezení nebo zbavení rodičovské odpovědnosti peněžitého plnění nad 1.000.000,- Kč určení neplatnosti nájemní smlouvy sousedských sporů sporů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Ti, kteří nehovoří českým jazykem: nemohou být účastníky řízení před soudy v ČR mají právo, aby v řízení rozhodoval soudce hovořící jejich mateřským jazykem mají právo, aby se řízení konalo před soudem státu, jehož úředním jazykem je jejich mateřský jazyk mají právo na ustanovení tlumočníka se musí v jazyce českém naučit a přednést před soudem alespoň závěrečný návrh.
Zástupce účastníka řízení musí oprávnění k zastupování doložit: do 3 dnů od jeho udělení při prvním úkonu, který ve věci učiní do zahájení ústního jednání do započetí dokazování do nabytí právní moci rozhodnutí ve věci.
Při rozhodování v senátu: jsou přísedící pouze poradci soudce, kteří ve věci fakticky nerozhodují má soudce při rozhodování 2 hlasy, přísedící 1 hlas mají soudce i přísedící při rozhodování po 1 hlasu rozhodují vždy 3 soudci, institut přísedících se v právním řádu ČR neuplatňuje přísedící rozhodují pouze o skutkových otázkách, soudce o právních .
Předběžně vykonatelnými rozsudky jsou: rozsudky odsuzující k plnění výživného rozsudky o vypořádání společného jmění manželů rozsudky ve všech věcech, v nichž lze uzavřít smír rozsudky ve věcech ochrany osobnosti předběžně vykonatelné rozsudky český právní řád nezná.
Nalézací řízení sporné je charakteristické: neveřejností ústního jednání před soudem povinností soudu vyhledat a provést důkazy k úplnému zjištění skutkového stavu tím, že důkazní břemeno nese žalovaný tím, že ho lze zahájit výhradně na návrh jedné ze stran sporu tím, že soud nesmí poučovat účastníky o jejich procesních právech v zájmu zachování rovnosti zbraní.
Nalézací řízení nesporné je charakteristické: povinností soudu zjistit přesně a úplně skutkový stav nezbytnou účastí státního zástupce jako účastníka řízení tím, že nemůže být zahájeno z úřední povinnosti tím, že soud nesmí vyhledávat důkazy nad rámec návrhů účastníků řízení tím, že se jeho průběhu zásadně nekoná ústní jednání před soudem.
Alternativou k ukončení sporného řízení rozsudkem je: usnesení o schválení soudního smíru usnesení o předání spisu k rozhodnutí rozhodci vybranému soudem odložení spisu bez vydání rozhodnutí v bagatelních sporech uzavření ústní dohody před asistentem předsedy soudu uzavření písemné smlouvy o ukončení soudního sporu mezi spornými stranami a soudcem.
Soud nemůže rozhodnout o schválení mediační dohody ve formě smíru, pokud: je dohoda z pohledu soudce pro jednu ze stran nevýhodná na ní chybí rodná čísla účastníků je v rozporu s právními předpisy neobsahuje doložku o vykonatelnosti není soudu předložena ve třech stejnopisech s platností originálu.
Pro předsedu senátu neplatí: může, je-li to vhodné a účelné, nařídit účastníkům řízení první setkání se zapsaným mediátorem v rozsahu 3 hodin a přerušit řízení, nejdéle na dobu 3 měsíců rozhodne o tom, zda schvaluje mediační dohodu uzavřenou podle zákona o mediaci, nejdéle do 15 dnů od zahájení smírčího řízení vybere ze seznamu mediátorů osobu mediátora, pokud se na ní účastníci bez zbytečného odkladu nedohodnou je-li to s ohledem na povahu věci vhodné, upozorní účastníky na možnost využití mediace nařídí první setkání s mediátorem usnesením, není proti němu přípustné odvolání.
Předseda senátu může nařídit účastníkům první setkání se zapsaným mediátorem a zároveň přerušit řízení nejdéle na dobu: 10 dnů 30 dnů 3 měsíců 6 měsíců 1 roku.
Předseda senátu může účastníkům řízení nařídit první setkání se zapsaným mediátorem, a to v rozsahu: 1 hodiny 2 hodin 3 hodin 5 hodin 10 hodin.
Pokud předseda senátu účastníkům řízení nařídí první setkání se zapsaným mediátorem, a strany se bez zbytečného odkladu nedohodnou na osobě mediátora: je mediátor určen náhodným výběrem pomocí speciálního softwaru vybere jej ze seznamu vedeného ministerstvem předseda senátu určí předseda senátu závaznou lhůtu, ve které se musí strany dohodnout na osobě mediátora určí předseda senátu mediátora, jehož sídlo je nejblíže trvalému bydlišti nebo sídlu žalovaného mediace se nemůže konat a soudní řízení pokračuje.
Účastník občanského soudního řízení nemůže být zastoupen: na základě plné moci. na základě zákona. na základě ústního pověření. na základě rozhodnutí. ani jedna z uvedených možností není správná.
Má-li zastoupený pro tutéž záležitost více zástupců, má se za to, že: musí jednat všichni společně. musí jednat nadpoloviční většina z nich. každý z nich může jednat samostatně. musí jednat kvalifikovaná dvoutřetinová většina z nich ani jedna z uvedených možností není správná.
Soud rozhodne o tom, zda schvaluje mediační dohodu uzavřenou podle zákona o mediaci: nejdéle do 7 dnů od zahájení smírčího řízení nejdéle do 10 dnů od zahájení smírčího řízení nejdéle do 15 dnů od zahájení smírčího řízení nejdéle do 90 dnů od zahájení smírčího řízení žádná z uvedených odpovědí není správná.
Je-li to vhodné, může předseda senátu ještě před prvním jednáním ve věci: nařídit první setkání s mediátorem účastníky řízení upozornit na možnost využití mediace podle zákona o mediaci podmínit pokračování v zahájeném řízení pokusem vyřešit spor mediací nařídit první setkání s mediátorem, a za tím účelem přerušit řízení žádná z uvedených odpovědí není správná.
Při přípravném jednání předseda senátu: může účastníkům řízení nařídit první setkání s mediátorem, je-li to účelné a vhodné vždy nejprve zahájí a provede smírčí řízení může nařídit účastníkům vyřešit věc za pomoci mediátora, je-li to účelné a vhodné účastníky řízení vždy upozorní na existenci mediace žádná z uvedených odpovědí není správná.
Odmítne-li účastník řízení se bez vážného důvodu zúčastnit prvního setkání s mediátorem nařízeného soudem: musí k tomu soud přihlédnout při rozhodování o náhradě nákladů řízení soud nařídí první setkání s mediátorem opětovně nemusí soud výjimečně náhradu nákladů řízení zcela nebo zčásti přiznat soud je povinen účastníkovi vysvětlit principy mediace hradí vždy náklady řízení.
Smír nelze uzavřít: v řízení o rozvod v řízení o vypořádání společného jmění manželů v řízení o výživné na rozvedeného manžela v řízení o zaplacení náhrady škody žádná z uvedených odpovědí není správná.
Vhodnost a účelnost navrhovaných a zamýšlených opatření stran nezletilých dětí soud zpravidla konzultuje s: ředitelem školy a třídním učitelem dítěte vzdálenějšími příbuznými dítěte dětským psychologem příslušným orgánem sociálně-právní ochrany dětí sousedy obeznámenými s poměry v rodině dítěte.
Pobočka je taková část závodu: která vykazuje hospodářskou a funkční samostatnost. která vykazuje výhradně funkční samostatnost. která vykazuje výhradně hospodářskou samostatnost. která nemá hospodářskou ani funkční samostatnost, a tak netvoří společný funkční celek. ani jedna u uvedených možností není správná.
Součástí věci není: klika u dveří. volant u automobilu. sekačka ve sklepních prostorech. první díl z třídílného souboru knih Jaroslava Foglara. ani jedna z uvedených možností není správná.
Cenný papír není: akcie. náložní list. směnka. šek. ani jedna z uvedených možností není správná.
Tzv. „kolizním opatrovníkem“ je ve věcech péče soudu o nezletilé zpravidla ustanoven(a): jeden z rodičů dítěte některý z příbuzných dítěte vyjma rodičů (např. prarodič, teta, strýc apod.) orgán sociálně-právní ochrany dětí státní zástupce osoba zapsaná v seznamu kolizních opatrovníků vedeného Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.
Cenný papír nemůže mít formu: na doručitele. na řad. na jméno. na viděnou. ani jedna z uvedených možností není správná.
Věcí ve smyslu občanského zákoníku není: právo stavby. zahrada bezprostředně přilehlá k domu. papoušek. obraz po babičce s významnou osobní hodnotou. ani jedna z uvedených možností není správná.
Příbuzenství: je vztah vzniklý výhradně pokrevním poutem. je vztah vzniklý výhradně osvojením. je vztah vzniklý pokrevním poutem nebo osvojením. není občanským zákoníkem definováno. žádná z uvedených odpovědí není správná.
Za schválení mediační dohody uzavřené podle zákona o mediaci se vybírá soudní poplatek ve výši: 1000 Kč bez zřetele k tomu, co je předmětem mediační dohody 500 Kč bez zřetele k tomu, co je předmětem mediační dohody 0 Kč shodné s výší soudního poplatku vybíraného za schválený smír uzavřený ve smírčím řízení žádná z uvedených odpovědí není správná.
Report abuse Consent Terms of use