Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONmultiplechoice

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
multiplechoice

Description:
skuska multiple choice otazky

Author:
AVATAR

Creation Date:
10/01/2021

Category:
Others

Number of questions: 215
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
označte všechna správná tvrzení týkající se frekvenčních rozsahů: rozsah slyšitelnosti u člověka se zdravým sluchem je větší než dvanáct oktáv jestliže má frekvenční rozsah pěti oktáv dolní mez na 150 Hz, pak horní mez je nižší než 4 kHz když poměr frekvencí tříčárkovaného c ́ ́ ́ a velkého C je 16:1, tak pak interval mezi nimi obnáší 4 oktávy rozsah slyšitelnosti zvuku při hladině intenzity 60 dB je u normálního ucha větší než při hladině intenzity 40 dB.
Dopplerovské zobrazení v ultrasonografii: užívá se ke zjištění rychlosti pohybujících se rozhraní se užívá k zobrazení jinak neviditelných objektů nacházejících se v akustickém stínu je založeno na posunu frekvence odraženého ultrazvuku užívá se pro zlepšení rozlišení na rozhraní kost–měkká tkáň.
Označte všechna správná tvrzení: lipidy v lipidové vrstvě se otáčejí rychleji okolo své podélné osy lipidy v dvojné vrstvě se ochotně překlápějí z jedné monovrstvy do druhé lipidy v dvojné vrstvě si v rovině membrány rychle vzájemně vyměňují svá místa lipidová dvojná vrstva je propustná pro všechny nabité molekuly.
V případě přenosu iontů přes membránu: se změní membránový potenciál se situace na membráně z hlediska koncentrací iontů nezmění dojde ke změně koncentrace iontů na obou stranách membrány se nikdy nezmění membránový potenciál.
Označte všechna správná tvrzení: pohyb bičíku je umožněn molekulovým motorem dyneinem svalová kontrakce je závislá na vzájemném posunu aktinových a myosinových vláken pro svalovou kontrakci není třeba energie dodaná ve formě ATP živočišné buňky jsou odolné vůči mechanickému namáhání díky středním filamentům.
O mezibuněčných spojích v epitelech živočichů platí: těsný spoj umožňuje pouze průnik malých rozpustných molekul a iontů mezerový spoj umožňuje výměnu iontů a malých molekul mezi buňkami adhezní spoj spojuje svazky aktinových vláken desmozom spojuje intermediární filamenta.
Označte všechna správná tvrzení týkající se pojivových tkání: napětí je přenášeno z cytoskeletu buněk na kolagenová vlákna díky své struktuře poskytují proteoglykany pevnost v tahu, kolagen pak odolnost vůči tlaku napětí je přenášeno přímo z buňky do buňky přes mezibuněčné spoje pojivové tkáně jsou tvořeny buňkami s extracelulární hmotou.
Youngův modul pružnosti je v Hookově zákoně: bezrozměrnou veličinou proměnnou veličinou konstantou úměrnosti materiálovou konstantou.
Dynamická viskozita: se vzrůstající teplotou klesá krve je přibližně 4krát větší než viskozita vody ovlivňuje způsob proudění roztoku podmiňuje hodnotu Reynoldsova čísla.
Velikost středního tlaku krve odhadneme jako: 1/2 systolického tlaku + 1/2 diastolického tlaku 1/3 systolického tlaku + 2/3 diastolického tlaku 2/3 systolického tlaku + 1/3 diastolického tlaku diastolický tlak + 1/3 tlakové amplitudy.
Označte všechna pravdivá tvrzení: diastolický tlak 75 torr odpovídá zhruba 10 kPa systolický tlak 20 kPa představuje hypertenzi jednotku torr užíváme při měření krevního tlaku; 1 torr je roven tlaku, kterým působí 760 mm vysoký sloupec rtuti tlak 2 atmosféry můžeme naměřit například v hloubce 10 m pod hladinou jezera; na nadmořské výšce jezera přitom nezáleží.
Hlavní elektrická srdeční osa vypovídá o směru elektrického srdečního vektoru v době: komorové systoly systoly síní vlny T PQ intervalu.
Na EKG záznamu vypadalo zobrazení QRS komplexu v I. a II. svodu podobně, s amplitudou asi 1 mV, amplituda ve III. svodu byla velmi malá. To znamená, že sklon hlavní elektrické srdeční osy: je přibližně 30° je v normálu by byl v normálu pouze v případě, že sestra omylem prohodila elektrody na horních končetinách leží mimo normu.
Hluboké dýchání během EEG vyšetření je: nativním vyšetřením provokačním testem vyšetřením evokovaných potenciálů testem při suspektní epilepsii.
Změny povrchové teploty můžeme sledovat pomocí: CCD snímače termočlánku termistoru kapalných krystalů.
Ionizace je: proces, k němuž je nutno dodat atomu energii přechod elektronu z vyšší energetické hladiny na nižší přechod elektronu z nižší energetické hladiny na vyšší uvolnění elektronu z atomu nebo molekuly.
Rentgenové záření: vzniká v důsledku zpomalení elektronů v pevné látce je elektromagnetické povahy je tvořeno vysokoenergetickými elektrony má kratší vlnové délky než ultrafialové záření.
Fotony: mají nulovou klidovou hmotnost jsou projevem částicové povahy elektromagnetického vlnění jsou elektricky neutrální rentgenového záření mají obvykle nižší energii než fotony záření γ.
Fotoelektrický jev: rozeznáváme vnitřní a vnější dokazuje částicovou (kvantovou) povahu světla je emise světla při průchodu elektrického proudu tenkým vodičem (např. v žárovce) nastává při bombardování kovového terčíku elektrony.
Fotony ionizujícího elektromagnetického záření mohou s prostředím interagovat: Comptonovým rozptylem, kdy je část energie fotonu předána elektronu na vnější energetické hladině elektronového obalu atomu prostředí fotoelektrickým jevem, kdy je pouze zbývající část energie fotonu předána elektronu na vnější energetické hladině elektronového obalu atomu prostředí za vzniku brzdného záření, vznikajícího při zpomalení fotonu v elektrostatickém poli jádra atomu prostředí za vzniku elektron–pozitronového páru.
Pro detektory ionizujícího záření platí: filmové detektory se využívaly v osobní dozimetrii scintilační detektory se využívají v magnetické rezonanci (MRI) ionizační komora a Geiger–Müllerův detektor jsou plynové detektory, vzájemně se lišící například používaným pracovním napětím fotonásobič slouží k zesílení signálu v scintilačních detektorech.
Označte všechna pravdivá tvrzení: intenzita zvuku I = 10^–10 W/m^2 je rovna hladině intenzity 100 dB intenzita zvuku I = 10^–14 W/m^2 je rovna hladině intenzity –20 dB tlak 380 torr je roven přibližně 99 kPa 1 atm (fyzikální atmosféra) odpovídá hydrostatickému tlaku 760 mm Hg sloupce.
Označte všechna pravdivá tvrzení: elektrické napětí může být udáno v elektronvoltech tlak může být udáván v J.m^–2 akustická impedance může být udána v Pa.s.m^–1 optická mohutnost může být udána v m.
Označte všechna pravdivá tvrzení o mikroskopii: při interferenční mikroskopii je světlo z koherentního zdroje rozděleno, část projde objektem a část mimo něj amplitudové objekty, které mění amplitudu prošlého vlnění, můžeme zvýraznit barvením neprůhledné vzorky pozorujeme mikroskopem pro procházející světlo při použití metody temného pole je světelný kužel odkloněn a do objektivu vstupují pouze paprsky v důsledku rozptylu, odrazu či ohybu.
Určete všechna správná tvrzení porovnávající vlnové délky a frekvence různých druhů záření: mikrovlnné záření má nižší frekvenci než záření infračervené ultrafialové záření má větší vlnovou délku než viditelné světlo viditelné světlo má vyšší frekvenci než záření ultrafialové ultrafialové záření má menší vlnovou délku než světlo fialové barvy.
Pro elektromagnetické vlnění platí: vlnění s frekvencí 30 GHz má ve vakuu vlnovou délku 100 m energii fotonu můžeme vyjádřit v elektronvoltech rentgenové a gama záření je ionizující energie fotonu elektromagnetického záření je nepřímo úměrná jeho frekvenci.
označte všechna správná tvrzení o možnosti aplikace liposomů jako nosičů léčiv: pomocí specifických ligandů lze připravit „řízené–cílené“ liposomy imunoliposomy nesou uvnitř enkapsulovanou účinnou látku (léčivo) navázanou na protilátku mohou být použity pro hydrofóbní i hydrofilní substance aplikují se nejčastěji perorálně.
mezi termodynamické potenciály patří: entropie teplota enthalpie Helmholtzova volná energie.
Angiografie je zobrazovací metoda založená na: aplikaci radiofarmaka do cévního systému pacienta rtg snímkování po aplikaci kontrastní látky detekci fotonů záření γ detekci radioaktivního β– záření.
Blízký bod je: vzdálenost, na kterou vidí oko ostře při maximální akomodaci vzdálenost, na kterou vidí oko ostře bez akomodace u normálního oka v konečné vzdálenosti konvenčně bod ve vzdálenosti 25 cm.
Pro převod akustického signálu v uchu platí: akustická impedance středního a vnitřního ucha se výrazně liší převodní systém je umístěn ve středním uchu převod kůstkami je méně účinný než převod skalní kostí kůstka zvaná třmínek doléhá na oválné okénko, za nímž se nachází perilymfa; kůstka zvaná kladívko doléhá na bubínek.
Pro převod akustického signálu v uchu platí: tři drobné kůstky středního ucha zajišťují mechanický převod akustické energie z vnějšího do vnitřního ucha účinnost převodu akustické energie je omezeně regulovatelná drobnými svaly, vnitřní ucho se tím chrání před příliš silnými zvuky i když není převod kůstkami funkční, může se uplatnit méně citlivý akustický přenos skalní kostí akustická impedance prostředí středního ucha je přibližně stejná jako akustická impedance prostředí ve vnitřním uchu.
Sluch člověka umožňuje vnímání zvuků přibližně v oblasti: 16 Hz–20 kHz 16–20 kHz 16–20 Hz pod 16 Hz.
pro práh slyšení platí: je charakterizován nejmenší intenzitou, od níž zvuk vnímáme jeho hodnota je funkcí frekvence je charakterizován zvuky větších intenzit, které mohou v uchu vyvolat bolest existuje pro každou slyšitelnou frekvenci.
Čisté tóny jsou určeny dvojicemi frekvence a intenzity zvuku, nebo frekvence a hladiny intenzity zvuku. Označte ty, které uslyší člověk se zdravým, průměrným sluchem: f = 10 kHz, I = 10^–4 W/m^2 f = 500 Hz, I = 10^–14 W/m^2 f = 15 kHz, L = 3 dB f = 2 Hz, L = 70 dB.
při audiometrii slyšel pacient zkoumaným uchem při frekvenci 1 kHz tón o intenzitě 10^–13 W/m^2, slabší tón už neslyšel. To znamená: ucho slyší lépe než normální zdravé ucho hladina intenzity na prahu slyšitelnosti je –10 dB intenzita zvuku, který pacient na této frekvenci ještě slyší, je u něj desetkrát nižší než u člověka se zdravým průměrným sluchem na prahu slyšitelnosti je pro něj intenzita –13 dB.
Běžný audiometr slouží k: záznamu evokovaných kochleárních odpovědí vyšetření vestibulárního ústrojí objektivnímu vyšetření sluchu subjektivnímu vyšetření sluchu.
Vyberte všechna správná tvrzení o ultrazvuku: na rozhraní tkání s různou akustickou impedancí se částečně odráží má frekvenci vyšší než 20 kH jeho podstatou je elektromagnetické vlnění v měkkých tkáních je částečně absorbován.
Ultrazvuk z níže uvedených prostředí se šíří nejrychleji: v měkkých tkáních v plynech ve vodě v kostech.
Pro koeficient odrazu ultrazvuku na rozhraní objektů je rozhodující různost: skupenství teplot hustot akustických impedancí.
Vyšetření ultrazvukem je založené na: měření odrazu vlnění rozdílné hustotě tkání rozdílných akustických impedancích různých tkání rozdílném skupenství.
O diagnostice ultrazvukem platí: využívá odraz ultrazvuku na rozhraní dvou prostředí využívá absorpci ultrazvuku na rozhraní dvou prostředí je založena na rozdílných akustických impedancích různých tkání na členitých plochách dochází k vyššímu odrazu než na hladkých.
Při vyšších frekvencích ultrazvuku: se zlepšuje kvalita rozlišení detailů, klesá pronikavost ultrazvuku vyšetřujeme hluboko uložené struktury se pronikavost ultrazvuku nemění se zhoršuje kvalita rozlišení detailů, vzrůstá pronikavost ultrazvuku.
Vyberte všechna pravdivá tvrzení týkající se ultrazvukových zobrazovacích metod: účelem podání ultrazvukových kontrastních prostředků je zvýšit množství odrazných rozhraní změna frekvence odraženého vlnění je způsobena pohybujícím se rozhraním akusticky odlišných prostředí absorpce ultrazvukového vlnění v plynech a podstatně menší akustická impedance plynů oproti měkkým tkáním způsobuje obtížné zobrazování tkání s vysokým obsahem vzduchu používané ultrazvukové vlnění má vlnovou délku ve vodě vždy větší než 2 cm.
Při ultrasonografickém vyšetření: je třeba zajistit, aby mezi sondou a kůží bylo prostředí s obdobnou akustickou impedanci jako kůže, proto je nezbytné nanesení gelu (nebo alespoň vody) v místě kontaktu sondy a pokožky akustická impedance neovlivňuje velikost odrazu při dopadu zvukové vlny na rozhraní prostředí o různých akustických impedancích poměr intenzit odražené k dopadající ultrazvukové vlně není podmíněn vlastnostmi prostředí před a za odrazným rozhraním prostředí se využívá absorpce ultrazvuku.
označte všechna správná tvrzení o dopplerovské sonografii: v důsledku Dopplerova posunu je frekvence přijímaného ultrazvukového vlnění vyšší, pohybuje–li se zdroj a detektor vzájemně od sebe metoda dopplerovské sonografie je založena na využití slyšitelného zvuku a Dopplerova jevu při dopplerovské sonografii získáme informaci o charakteru krevního proudu (např. turbulenci) při dopplerovské sonografii získáme informaci o rychlosti krevního proudu.
Difúze: nemůže zprostředkovávat pohyb látek přes membránu je samovolný přenos látek z místa o nižší koncentraci na místo o vyšší koncentraci je pohyb rozpouštědla přes membránu (rozpuštěná látka nemůže membránou procházet) je samovolný proces přesunu látek z místa s vyšší koncentrací na místo s nižší koncentraci.
osmóza: je pohyb molekul rozpouštědla přes semipermeabilní membránu z oblasti vysoké koncentrace rozpuštěné látky do oblasti její nízké koncentrace může způsobit prasknutí buněk je pohyb molekul rozpuštěné látky přes semipermeabilní membránu z oblasti její vysoké koncentrace je pohyb molekul rozpouštědla přes semipermeabilní membránu z oblasti nízké koncentrace rozpuštěné látky do oblasti její vysoké koncentrace.
které z uvedených látek budou nejsnáze pronikat lipidovou dvojvrstvou? : malé polární molekuly malé nepolární molekuly velké polární molekuly velké nepolární molekuly.
Označte, které z uvedených funkcí plní plasmatická membrána: transport látek tok energie fyzikální bariéra tok hmoty.
pro pasivní transport platí: probíhá samovolně, pomocí kanálů a přenašečových proteinů probíhá samovolně proti směru gradientu koncentrace nebo elektrochemického potenciálu může probíhat pomocí prosté difúze nikdy není zprostředkován usnadněnou difúzí.
O iontových kanálech lze říci: nevykazují iontovou selektivitu mohou být regulované napětím otevírají se a zavírají se nemohou být regulované mechanicky.
pro aktivní transport platí: je zprostředkován kanálovými a přenašečovými proteiny probíhá proti směru gradientu elektrochemického potenciálu nevyžaduje přísun energie látky mohou být přenášeny pomocí spřaženého transportu.
Označte všechna správná tvrzení: symport by fungoval jako antiport, pokud by jeho orientace v membráně byla obrácená při antiportu se vždy transportuje stejný počet iontů v obou směrech plasmatická membrána není propustná pro nabité molekuly kanálové proteiny (kanály) umožňují rychlejší transport látek přes membránu než přenašečové proteiny (přenašeče).
Označte všechna správná tvrzení: transport pomocí kanálových proteinů může být aktivní i pasivní transport pomocí přenašečových proteinů může být aktivní i pasivní transport kanálovými proteiny je aktivní transport kanálovými proteiny je pasivní.
Na+/K+–ATPáza (sodno–draselná pumpa): nepatří mezi membránové transportní proteiny transportuje sodík a draslík ve stejném poměru je odpovědná za aktivní transport sodíku a draslíku je odpovědná za pasivní transport sodíku a draslíku.
O Na+/K+–ATPáze (sodno–draselné pumpě) lze říci: využívá jako zdroj energie ATP je odpovědná za transport iontů sodíku do buňky a draslíku z buňky je odpovědná za transport iontů sodíku z buňky a draslíku do buňky její funkce není ovlivněna srdečními glykosidy.
označte všechna správná tvrzení: klidový membránový potenciál je membránový potenciál při takovém ustáleném stavu, kdy je tok záporných a kladných iontů přes plasmatickou membránu přesně vyvážen, takže se ani na jedné straně membrány nehromadí náboj v případě klidového membránového potenciálu membránou nemohou být transportovány žádné ionty klidový membránový potenciál se vyjadřuje jako záporná hodnota, protože vnitřek buňky je vzhledem ke svému okolí záporný akční potenciál nabývá nižších hodnot než klidový membránový potenciál.
Akční potenciál: by se nemohl šířit bez přítomnosti iontových kanálů se za normálních okolností fyziologicky šíři pouze jedním směrem a to díky tomu, že kanály zaujímají také inaktivovanou konformaci se za normálních okolností fyziologicky šíři obousměrně nabývá vyšších hodnot než klidový membránový potenciál.
Označte všechna správná tvrzení: makrobiomechanika člověka studuje mechanické vlastnosti a chování na subbuněčné, buněčné a tkáňové úrovni z mechanického hlediska není kost homogenní útvar mikrobiomechanika člověka se zabývá organismem, orgány a orgánovými systémy pojivové tkáně jsou charakteristické svým složením z buněk a mezibuněčné hmoty.
buněčná organizace tkání je aktivně udržována: buněčnou komunikací extracelulární hmotou selektivní mezibuněčnou adhezí buněčnou stěnou.
Označte všechna polární vlákna cytoskeletu: aktinová vlákna střední filamenta mikrotubuly kolagen.
označte všechna správná tvrzení týkající se mikrotubulů: dynamická nestabilita mikrotubulů je regulována hydrolýzou ATP s mikrotubuly jsou asociované molekulové motory vlastností mikrotubulů je dynamická nestabilita – mikrotubuly mohou střídavě růst a zkracovat se mikrotubuly jsou duté trubice.
intermediární filamenta: jsou zakotvena k bazální lamině prostřednictvím desmozomů zpevňují živočišné buňky, bez jejich přítomnosti by mohlo při mechanickém napínání vrstvy buněk dojít k silné deformaci až k roztržení plasmatické membrány a epitelu u dvou sousedních buněk jsou propojena hemidesmosomem připomínají svou strukturou lano.
Označte všechna správná tvrzení: kinesin posunuje membrány endoplazmatického retikula podél mikrotubulů takovým způsobem, že v důsledku je membránový systém endoplazmatického retikula roztažen uvnitř buňky kinesiny i dyneiny patří mezi molekulové motory spojené s mikrotubuly kinesiny transportují náklad směrem k plus koncům mikrotubulů dyneiny transportují náklad směrem k minus koncům mikrotubulů.
Protein aktin: vytváří mikrofilamenta vytváří mikrotubuly se podílí na pohybu bičíku vytváří intermediární filamenta.
Bičíky a řasinky obsahují: mikrotubuly aktinová filamenta kinesinové rameno dyneinové rameno.
Kinesiny a dyneiny: transportují náklad podél mikrotubulů, konec motoru (lehké řetězce) rozhoduje o typu přepravovaného nákladu se pohybují podél mikrotubulů stejným směrem se pohybují podél aktinových filement mají globulární hlavičky schopné hydrolyzovat ATP.
Označte všechna správná tvrzení o kloubní chrupavce: je typem hyalinní chrupavky při zatížení dochází k nepružné (plastické) deformaci při zatížení dochází nejprve k deformaci, v následné fázi zatížení se tvar chrupavky téměř nemění (jedná se o tzv. bifazické zatížení chrupavek) při zatížení dochází k pružné deformaci.
Hookův zákon popisuje: pevnost materiálu plasticitu materiálu lineární závislost napětí a deformace materiálu nelineární jevy v materiálu.
pomocí Hookova zákona lze vyjádřit vztah mezi velikostí zátěže a: deformací materiálu teplotní konstantou pevností struktur, které způsobují tuto zátěž součinitelem teplotní roztažnosti.
Relativní prodloužení je v Hookově zákoně: bezrozměrnou veličinou proměnnou veličinou konstantou úměrnosti materiálovou konstantou.
Normálové napětí je v Hookově zákoně: konstantou úměrnosti bezrozměrnou veličinou proměnnou veličinou materiálovou konstantou.
Pro Youngův modul pružnosti E, normálové napětí σ, původní délku materiálu l(0), prodloužení materiálu ∆l a relativní lineární deformaci ε platí: E =ε/σ σ = ε ⋅ E ε =∆l/l0 ∆l=l0 ⋅ σ/E.
Youngův modul pružnosti E: má fyzikální rozměr stejný jako tlak je poměr normálového napětí σ a relativní lineární deformace ε u chrupavky je větší než u kosti má fyzikální rozměr Pa/m.
Vyberte všechna správná tvrzení: s rostoucí rychlostí stoupá tlak v ideální kapalině Bernoulliova rovnice vyjadřuje zákon zachování energie v proudící ideální kapalině proud krve může mít charakter laminární i turbulentní velikosti okamžitých rychlostí molekul reálné kapaliny se v celém průřezu trubice neliší.
Podle Poiseuillova zákona je objemová průtoková rychlost: nepřímo úměrná čtvrté mocnině poloměru trubice nepřímo úměrná dynamické viskozitě přímo úměrná čtvrté mocnině poloměru trubice přímo úměrná dynamické viskozitě.
Zmenšíme–li v nějakém místě průřez trubice, v níž proudí ideální kapalina, pak tomto místě: klesne tlak kapaliny se zvýší rychlost kapaliny se sníží rychlost kapaliny se zvýší hustota kapaliny.
Dynamická viskozita roztoku je ovlivněna: změnou koncentrace velikostí částic rozpuštěné látky změnou teploty přidáním rozpustné příměsi.
Tlak krve měřený manometrem a fonendoskopem: je rozdíl tlaku v manžetě a atmosférického tlaku se určuje pomocí akustických fenoménů vznikajících protékáním krve artérií zúženou tlakem manžety je v diastole vyšší než při systole se určuje pomocí akustických fenoménů vznikajících vířením krve v místě, kde tlak manžety úplně zamezí průtoku krve arterií.
Jakou fyzikální povahu má analyzovaný signál při auskultačním vyšetření krevního tlaku? elektrickou akustickou magnetickou termickou.
Tlaková amplituda je definovaná jako (TKs je krevní tlak systolický a TKd krevní tlak diastolický): (TKs – TKd)/3 TKs – TKd maximální krevní tlak zjištěný opakovaným měřením krevního tlaku pacienta TKd – TKs.
Vzorec pro přibližný výpočet středního tlaku krve TKm, kde TKd je krevní tlak diastolický a TKs je krevní tlak systolický, zní: TKm = (2/3) ⋅ TKd + (1/3) ⋅ TKs TKm = (TKs – TKd)/3 TKm = (2/3) ⋅ TKs – (1/3) ⋅ TKd TKm = TKs – TKd.
Vyberte všechna správná tvrzení o myokardu, srdeční práci a cyklu: fáze vypuzování krve z komor se nazývá ejekční tlakově–objemová práce levé komory srdeční je menší než tlakově–objemová práce pravé komory srdeční cyklus se skládá ze systoly (plnění dutin) a diastoly (vypuzení krve) při uzavírání komor se uplatňuje účinek hydrodynamických sil.
O myokardu platí: tlakově–objemová práce levé komory je větší než u pravé komory pro udržení svalového tonu se spotřebuje více energie než pro vlastní krevní transport fáze rychlého plnění komor se nazývá ejekční minutový krevní průtok levou komorou je výrazně vyšší než průtok pravou komorou.
Elektrokardiogram je: kardiologická vyšetřovací metoda záznam signálů mozku přístroj pro vyšetřování EKG grafický záznam (tj. křivky) EKG.
Aké je správné barevné označení končetinových elektrod EKG? žlutá – levá horní končetina černá – pravá dolní končetina červená – pravá horní končetina zelená – pravá dolní končetina.
O zemnící EKG elektrodě platí: je označena černě je označena zeleně umísťuje se na levou dolní končetinu má stejný potenciál jako Wilsonova svorka.
O Einthovenově trojúhelníku platí: znázorňuje zapojení unipolárních svodů III. svod je mezi pravou rukou a levou nohou znázorňuje zapojení bipolárních končetinových svodů jeho součástí je Wilsonova svorka.
II. Einthovenův svod odpovídá rozdílu napětí mezi elektrodami, označenými barvami: zelenou a černou žlutou a zelenou zelenou a červenou červenou a žlutou.
Goldbergerovo zapojení je: unipolárním zapojením monopolárním zapojením augmentovaným zapojením bipolárním zapojením.
Svod aVF znamená: augmentovaný svod unipolární svod z levé nohy bipolární svod mezi oběma nohama zařazení vysokofrekvenčního filtru.
Hrudní elektroda V2 se běžně umísťuje: do čtvrtého mezižebří do pátého mezižebří vlevo od sterna vpravo od sterna.
Hrudní EKG elektrody: leží přibližně v transverzální rovině leží přibližně ve frontální rovině zapojují se zpravidla bipolárně zapojují se zpravidla unipolárně.
Standardní 12 svodové EKG vyšetření zahrnuje následující svody: 3 bipolární končetinové (Einthovenovy) 6 bipolárních hrudních 3 unipolární augmentované končetinové (Goldbergerovy) 4 unipolární končetinové (Wilsonovy).
P vlna v EKG záznamu odpovídá: depolarizaci komor depolarizaci síní repolarizaci síní repolarizaci komor.
QRS komplex odpovídá: depolarizaci síní depolarizaci komor repolarizaci komor hyperpolarizaci komor .
Je–li rychlost posunu EKG záznamu 2,5 cm/s, pak při délce R–R intervalu 2 cm: R–R interval trvá 800 ms srdeční frekvence je 75 min^–1 srdeční frekvence je asi 0,75 Hz doba mezi dvěma systolami je 1,25 s.
Je–li rychlost posunu EKG záznamu 5 cm/s a citlivost 2 cm/mV, pak QRS komplex široký 4 mm a vysoký 1 cm má: amplitudu 0,5 mV mplitudu 2 mV trvání 80 ms trvání 20 ms.
Mezi vyšetření biosignálů zahrnujeme: RTG (rentgenografie) EKG (elektrokardiografie) EEG (elektroencefalografie) ERG (elektroretinografie).
Diferenční zesilovač zesiluje: rozdíl vstupních signálů součin vstupních signálů derivaci vstupního signálu integrál vstupního signálu.
Při bipolárním zapojení výsledná křivka zaznamenává: potenciál elektrody vůči společné referenční elektrodě potenciál elektrody vůči nulovému potenciálu země rozdíl potenciálů mezi dvěma elektrodami součet potenciálů dvou elektrod.
EEG (elektroencefalografie) se používá při: vyšetření elektrické aktivity šedé kůry mozkové vyšetření elektrické aktivity hlubokých mozkových struktur diagnóze epilepsie sledování vyzrálosti (maturace) CNS.
Pri běžném EEG zaznamenáváme: akční potenciály jednotlivých neuronů sumační potenciál mnoha neuronů aktivitu mozkové kůry aktivitu hlubokých mozkových struktur (např. amygdaly).
EEG alfa rytmus: má frekvenci kolem 4 Hz se vyskytuje v occipitální oblasti se projevuje při otevřených očích se projevuje při zavřených očích.
Brainmapping zobrazuje: Fourierovu transformaci NMR vyšetření hustotu mozkové tkáně rozložení frekvenčních pásem EEG na povrchu kalvy povrchovou teplotu mozku.
EMG (elektromyografie) se používá při vyšetření: myopie mykóz svalů motorických nervů.
Při elektromyografii můžeme sledovat: rychlost vedení nervů akční potenciály motorických jednotek metastázy myomů stupeň myopie.
Při okulografii sledujeme: reakci sítnice na světelné záblesky pohyby očních bulbů rychlost vedení očního nervu vyhodnocení sledovaného pohybu třetím sítnicovým neuronem.
Kapnometrie znamená měření: pohybů novorozence v děloze magnetického pole mozku koncentrace kyslíku v krvi koncentrace oxidu uhličitého v krvi.
Spirometrie vyšetřuje: rychlost pohybu spirochet průtok vzduchu dýchacími cestami spiralitu DNA vitální kapacitu plic.
Pro zaznamenání objemových změn orgánů slouží: kardiograf plethysmograf encefalograf stenograf.
Co která metoda zjišťuje: spirometrie – pohyblivost spirochet plethysmografie – změny objemu kapnometrie– parciální tlak CO2 oxymetrie – parciální tlak O2.
O silových interakcích platí: elektromagnetické interakce spočívají ve vzájemném působení částic s elektrickými náboji elektromagnetické interakce jsou slabší než gravitační interakce silné interakce jsou důležité při β–rozpadu silnou interakcí na sebe působí kvarky v jádře atomu.
Stejnosměrný proud procházející organismem: má elektrolytické účinky má dráždivé účinky jen při náhlé změně má elektrostimulační účinky nelze využít terapeuticky.
Elektrický proud může mít na organismus účinky: dráždivé (od 100 Hz) narušení bioelektrických rytmů tepelné (vyhřívací) popálení vlivem velkého odporu kůže.
Vysokofrekvenční proud můžeme v medicíně využít při: diatermii řezání tkání iontoforéze elektrošoku.
Označte všechna správná tvrzení: diamagnetické látky mají poměrnou permeabilitu μr < 1 mezi paramagnetické látky patří např. voda, měď, zlato paramagnetické látky mají poměrnou permeabilitu μr > 1 mezi feromagnetické látky nepatří železo a nikl.
Označte všechna správná tvrzení: elektrochemický potenciál je definován jako součet chemické a elektrostatické složky vnější (Voltův) potenciál je definován jako vnitřní potenciál dané fáze (tuhé) v prostředí jiné fáze chemický potenciál charakterizuje Gibbsovu energii, tj. práci odpovídající chemické změně i–té složky vnitřní (Galvaniho) potenciál je definován jako práce potřebná k přenesení jednotkového náboje z nekonečna do vzdálenosti zhruba 10^–8 m od povrchu elektricky nabité tuhé fáze.
Mezi ionizující záření patří: fotonové záření vysokých energií brzdné záření částice α mikrovlnné záření.
Mezi ionizující záření patří: rentgenové záření infračervené záření proud rychlých elektronů elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než 10 nm.
Mezi ionizující záření patří: částice β+ částice β– gama záření televizní vlny.
Izotopy: se liší počtem neutronů, protonové číslo je stejné se liší nukleonovým číslem, protonové číslo je stejné se liší protonovým číslem, počet neutronů je stejný se liší nukleonovým číslem, počet neutronů je stejný.
Radioaktivita: je proces rozpadu atomového obalu je proces rozpadu atomového jádra je vlastností všech prvků může být vyvolána uměle.
Radioaktivní záření: je pouze částicové povahy je pouze vlnové (elektromagnetické) povahy má jak částicovou, tak vlnovou (elektromagnetickou) složku obsahuje jak elektricky nabité, tak neutrální částice (neutrony).
Při radioaktivním a rozpadu: se mění pouze náboj jádra (Z), hmotnost (A) zůstává stejná se mění pouze hmotnost jádra (A), náboj (Z) se nemění se mění jak hmotnost (A) tak náboj (Z) jádra se zachovává součet A+Z.
Při radioaktivním β+ rozpadu: se nemění chemická identita prvku protonové číslo o 1 klesne, uvolňuje se pozitron protonové číslo o 1 vzroste, uvolňuje se elektron protonové číslo o 1 klesne, uvolňuje se elektron.
Záření β– je tvořeno: elektrony pozitrony jádry atomu hélia fotony.
Po průchodu vrstvou o tloušťce 2 polotlouštěk daného materiálu intenzita záření: klesne o 1/4 původní intenzity klesne na nulu klesne na 1/4 původní intenzity klesne o 3/4 původní intenzity.
Mezi základní principy ochrany před zářením patří: desinfekce zvyšování odolnosti používáním olověného a hliníkového nádobí ochrana časem ochrana vzdáleností.
Pro veličiny a jednotky v radiační ochraně platí: efektivní dávka je definována jako energie záření absorbovaná v objemu tkáně o jednotkové hmotnosti jednotkou efektivní dávky je Sv (sievert) jednotka Sv (sievert) byla zavedena kvůli odlišení biologických účinků rozličných druhů záření a rozličné radiosenzitivity jednotlivých tkání dávka záření je definována jako podíl energie záření absorbované v určitém objemu tkáně a velikosti tohoto objemu.
Lux je jednotkou: světelného toku svítivosti osvětlení absorbance.
Označte všechna pravdivá tvrzení: entropie může být udána v J napětí může být udáno v elektronvoltech tlak může být udán v N.m^–2 energie vazby může být udána v J/mol.
Označte všechna pravdivá tvrzení: jednotkou entalpie je 1 J jednotkou akustického odporu (akustické impedance) je 1 Ω jednotkou zesílení u zesilovače je 1 dB jednotkou tlaku může být kg.m^–2.
Při deexcitaci atomu (jeho elektronového obalu) může dojít k emisi přebytečné energie formou: ultrafialového záření gama záření fosforescence viditelného světla.
Laserové záření: vzniká konverzí jiného druhu energie (např. elektrické, chemické, světelné) je emitováno tepelnými světelnými zdroji se obecně vyznačuje vysokým stupněm koherence a divergence se obecně vyznačuje vysokou kolimovaností a monochromatičností.
Označte všechna správná tvrzení o laseru: je zdrojem vysoce monochromatického elektromagnetického vlnění s vysokým stupněm koherence vyzařovaný paprsek má jen nepatrnou divergenci skládá se z aktivního prostředí, zdroje budící energie a optického rezonátoru jeho činnost je založena na indukované emisi záření.
Lasery se používají například: v přesných laboratorních přístrojích jako průtokový cytometr nebo FACS a to díky nízké divergenci laserového světla ve fotodynamické terapii CO2 laser v oftalomologii ke skenování preparátu v konfokální mikroskop.
O fluorescenci platí: doba života excitovaného stavu je určena průměrným časem, který molekula stráví v excitovaném stavu před návratem do stavu základního jedná se o emisi záření jedním či více spontánními energetickými přechody z excitovaného elektronového stavu má podstatně delší dobu dohasínání než fosforescence (>>10^–8 s) emisní spektrum je závislost intenzity fluorescence na vlnové délce při konstantní vlnové délce emitovaného záření1.
Vyberte všechna správná tvrzení: při fluorescenci je vlnová délka emitovaného záření delší než vlnová délka záření použitého pro excitaci při fosforescenci je vlnová délka záření použitého po excitaci delší než vlnová délka emitovaného záření při luminiscenci nastává emise při přechodech elektronů z excitovaných stavů fluorofor může být pouze přirozeně se vyskytující fluorescenční látka.
Fluorescenci lze využít: v metodě FACS v mikroskopii pouze pokud má látka vlastní fluorescenci (obsahuje přírodní fluorofor vyskytující se přirozeně) pro určení intra– a intermolekulárních vzdáleno.
Pro obraz vytvořený objektivem optického mikroskopu platí: je přímý vytváří se v oblasti zvané optický interval mikroskopu je skutečný je zvětšený.
Označte všechna správná tvrzení: mikroskop má kladný optický interval mezi obrazovým ohniskem objektivu a předmětovým ohniskem okuláru objektiv mikroskopu má dlouhou ohniskovou délku (zobrazuje blízké předměty) u dalekohledů splývá předmětové ohnisko okuláru s obrazovým ohniskem objektivu objektiv dalekohledu má krátkou ohniskovou délku (zobrazuje vzdálené předměty v ohnisku.
Označte všechna správná tvrzení o mikroskopii: užitečné zvětšení je zvětšení, kterým dostaneme jen větší obraz již patrné struktury (jemnější detaily již nejsou rozlišeny) prázdné zvětšení je zvětšení na velikost rozlišitelnou prostým okem (0,2 mm) Abbeho kritérium říká, že pro rozlišení skutečného obrazu mřížky musí být v obrazové rovině maximum nultého a prvního řádu mez rozlišení je vzdálenost dvou bodů v objektu, které ještě rozlišíme.
Pro mikroskopii platí: optickým mikroskopem je možné pozorovat předměty řádově 1000–krát menší než prostým okem elektronové mikroskopy mohou zobrazovat s rozlišením řádově 1000–krát větším než mikroskopy optické optický mikroskop využívá dvou spojných optických soustav, objektivu a okuláru konfokální mikroskopie využívá pro zobrazování většinou rentgenovéhoho záření.
Pro mikroskopii platí: mikroskopie atomárních sil patří mezi metody optické mikroskopie rozlišovací schopnost optické mikroskopie je přibližně 10^6 krát větší, než rozlišovací schopnost lidského oka konfokální mikroskopie využívá pro zobrazování většinou laserového zdroje světelného záření jako zdroje elektronů se v elektronových mikroskopech využívají radioaktivní zdroje záření β–.
Pro mikroskopii platí: elektronová mikroskopie využívá absorpce elektronů preparátem rozlišovací schopnost elektronového mikroskopu je přibližně 0,2 nm v elektronových mikroskopech přebírá funkci světelných paprsků proud nabitých částic v elektronových mikroskopech se ve funkci čoček používají elektromagnetické cívky.
Pro mikroskopii platí: elektronové mikroskopy mohou mít v porovnání s lidským okem maximální rozlišovací schopnost přibližně 10^6 krát větší v elektronových mikroskopech je nutné používat dokonale čiré čočky z křemenného skla elektronová mikroskopie na rozdíl od konfokální mikroskopie umožňuje pozorování nativních preparátů v konfokální mikroskopii přebírá funkci světelných paprsků proud elektronů.
Určete všechna správná tvrzení porovnávající vlnové délky a frekvence různých druhů záření: mikrovlnné záření má vyšší frekvenci než záření ultrafialové infračervené záření má větší vlnovou délku než světlo červené barvy rentgenové záření má kratší vlnovou délku než záření infračervené ultrafialové záření má větší vlnovou délku než viditelné světlo.
Světelné vlnění je: vždy podélné vždy příčné má vždy příčnou i podélnou složku příčné nebo podélné v závislosti na prostřed.
Pro viditelné světlo platí: za viditelné světlo považujeme elektromagnetické záření o vlnových délkách přibližně v rozmezí 380–700 nm má vlnové délky větší než infračervené záření lidské oko je při dostatečném osvětlení nejvíc citlivé na vlnovou délku cca 555 mm při poklesu osvětlení se maximum citlivosti lidského oka posouvá směrem k modro–fialové části spektra.
Huygensův princip: nelze použít ve vakuu říká, že světelný paprsek si vždy vybere nejkratší možnou dráhu popisuje šíření světelných vln vysvětluje lom, odraz a ohyb světla.
Absolutní index lomu: je bezrozměrná veličina je vždy menší než 1 ovlivňuje vlnovou délku světla dané frekvence nezávisí na frekvenci světla.
Polarizaci světla: lze vyvolat průchodem světla opticky aktivní látkou lze vyvolat průchodem světla některými krystaly lze užít k měření koncentrací v geometrické optice obvykle neuvažujeme.
Lambert–Beerův zákon: vyjadřuje závislost absorpce záření v prostředí na koncentraci absorbující látky určuje koncentraci opticky aktivní látky, jestliže známe její měrnou optickou otáčivost a geometrické uspořádání experimentu se využívá ve spektrofotometrii se využívá v refraktometrii.
Úplný odraz může nastat: nezávisle na úhlu dopadu je–li úhel lomu menší než mezní úhel pouze jako odraz od prostředí opticky řidšího je–li úhel dopadu větší než mezní úhel.
Duté kulové zrcadlo vytváří obraz: vždy vzpřímený vždy zvětšený zatížený sférickou vadou vždy reálný.
Rozptylná čočka vytváří obraz: vždy zdánlivý vždy zmenšený vždy vzpřímený zatížený barevnou vadou.
Optická mohutnost je fyzikální veličina: charakterizující odrazné vlastnosti čočky odvozená od převrácené hodnoty velikosti optotypu odvozená od ohniskové vzdálenosti udávaná v dioptriích D, definovaných 1 D = 1 m.
Sférická vada: je způsobena disperzí se vyskytuje jak u zrcadel, tak u čoček se vyskytuje pouze u zrcadel se vyskytuje pouze u čoček.
O liposomech platí: mají amfifilní charakter jejich membrána je propustná pro ionty jejich povrch je tvořen jednou vrstvou fosfolipidů – hydrofóbní konce jsou orientované směrem do nitra liposomu použití liposomů je omezené, protože jejich vlastnosti lze změnit jen velmi obtížně.
Obsah liposomů lze do těla pacienta uvolnit: použitím ultrazvuku pouze chirurgicky (invazivním zákrokem) použitím rázové vlny změnou vlastností prostředí (např. pH, teplota, tlak).
Liposomy: jako nosiče léčiv snižují riziko degradace a poškození léčiva v nich enkapsulované látky mají hydrofobní charakter substance integrované v jejich membráně jsou vždy hydrofilní jsou biokompatibilní.
Příčinou osteoartrózy často bývá: věk – je velmi častá u mladých lidí obezita dědičnost úrazy a operace kloubů.
Mezibuněčná kloubní hmota chrupavky jen složena převážně z: kolagenu kyseliny hyaluronové proteoglykanů elastinu.
Označte vlastnosti kloubní chrupavky dospělého člověka: z biomechanického hlediska má pevnou a pružnou matrix pružnost chrupavky se s věkem zvyšuje i nezatížená kloubní chrupavka je vystavena velkému tlaku s věkem se zvyšuje výška chrupavky.
Nosiče používané ve tkáňovém inženýrství by měly splňovat tyto vlastnosti: musí být imunogenní biokompatibilita umožnění růstu a diferenciace buněk dostatečnou kapacitu přísunu živin pro buňky.
Na buňky používané ve tkáňovém inženýrství jsou kladené tyto požadavky: musí se s nimi dobře manipulovat v laboratoři nesmí být schopné diferenciace na různé specializované typy buněk musí být imunogenní musí vykazovat velmi nízkou proliferaci.
Označte všechna správná tvrzení: tkáňové inženýrství využívá v laboratoři připravených molekul, buněk, tkání a orgánů k obnově nebo náhradě defektní nebo poraněné části těla tkáňové inženýrství využívá umělých (např. kovových) protéz k náhradě defektní nebo poraněné části těla tkáňové inženýrství představuje náhradu tkáně živou tkání na rozdíl od transplantace od jiného dárce je při implantaci tkáně připravené postupy tkáňového inženýrství z autologních buněk nutná imunosuprese příjemce.
Vyberte správná přiřazení přístroje určeného k měření teploty a principu zařízení: rtuťový lékařský teploměr – závislost viskozity rtuti na teplotě termistor – závislost elektrického odporu polovodiče na teplotě termočlánek – závislost elektrických vlastností polovodiče na teplotě bimetalový teploměr – změna elektrického odporu kovů v závislosti na teplotě.
1. termodynamický zákon: platí pouze pro neživé systémy je zákonem zachování energie je zákonem kvantitativním platí pro živé i neživé systémy.
Na základě 2. termodynamického zákona lze tvrdit, že: všechny děje probíhají oběma směry některé procesy jsou ireverzibilní účinnost tepelného stroje je vždy větší než 1 celková entropie izolované termodynamické soustavy nemůže klesat.
Mezi termodynamické parametry patří tlak vnitřní energie objem Gibbsova volná energie.
Při dějích v biologických systémech: nedochází k přeměnám energie platí 2. termodynamický zákon neplatí termodynamické věty nastane úplný stav rovnováhy až po smrti organismu.
Na tepelných ztrátách organismu se podílí: proudění vyzařování exotermické reakce vedení.
Je–li teplota povrchu lidského organismu vyšší než teplota vzduchu v okolí, pak: proudění, které snižuje vlhkost v blízkosti povrchu těla, umožňuje tepelnou ztrátu organismu může dojít ke ztrátě tepla organismu díky záření velikost povrchu těla nehraje roli z hlediska termoregulace nemůže dojít k příjmu tepla organismem díky absorpci záření.
Mezi základní regulační mechanismy snižování teploty patří: vasodilatace vasokonstrikce pocení zvýšení metabolismu.
Pro termoregulační mechanismy platí: větší vlhkost vzduchu usnadňuje snižování tělesné teploty pomocí odpařování vody nejdůležitějším mechanismem šíření tepla v lidském organismu je proudění tepla zprostředkované krevním oběhem asi 60 % tepelných ztrát organismu je za běžných podmínek způsobeno vyzařováním mezi tepelné izolátory organismu patří kůže a tuková tkáň.
Označte všechna správná tvrzení o kryoterapii: využívá vysokých teplot při použití extrémních teplot může dojít k destrukci buněk lze ji užít pouze lokálně podporuje vasokonstrikci.
V sauně je velmi nízká vlhkost vzduchu. Ve srovnání s parní lázní: tělo snese vyšší teplotu vzduchu, neboť se víc ochlazuje prouděním (konvekcí) okolního vzduchu tělo snese v sauně vyšší teplotu vzduchu, neboť suchý vzduch má nižší tepelnou vodivost tělo snese vyšší teplotu vzduchu, neboť se víc ochlazuje pocením tělo snese nižší teplotu vzduchu.
Rentgenové záření: je elektromagnetickým zářením, stejně jako např. viditelné světlo je vyzařováno při dopadu elektronového svazku, urychleného vysokým napětím, na anodu RTG lampy má vlnové délky větší než 10 nm lze účinně odstínit lehkými materiály.
Rentgenové záření: není ionizující, díky čemuž má široké uplatnění v medicíně je vyzařováno při dopadu elektronového svazku na katodu RTG lampy má vlnové délky menší než 10^–16 mlze stínit baryem .
Rentgenové záření: je pronikavější než ultrafialové záření může při dlouhodobé expozici ohrozit zdraví lze použít pouze diagnosticky, nikoli terapeuticky lze použít jak diagnosticky, tak terapeuticky.
Rtg diagnostika je založena na: lomu (refrakci) ohybu (difrakci) pohlcování (absorpci) fotoelektrickém jevu.
Počítačová tomografie využívá: záření γ neutronové záření rentgenové záření ultrafialové záření.
Scintigrafie je zobrazovací metoda založená na: aplikaci radiofarmaka do cévního systému pacienta detekci radioaktivního β– záření detekci fotonů záření γ anihilaci radioaktivního β+ záření.
Záření γ: se využívá jak diagnosticky, tak terapeuticky lze využít pouze diagnosticky lze využít pouze terapeuticky je pronikavější než rentgenové záření.
Pozitronová emisní tomografie využívá, resp. je založena na aplikaci radiofarmaka do cévního systému pacienta rtg snímkování po aplikaci kontrastní látky detekci fotonů záření γ anihilaci radioaktivního β+ záření.
Jako kontrastní látky se pro zlepšení obrazu magnetické rezonance (MR) používají látky: fluorescenční paramagnetické volné nebo enkapsulované mikrobubliny neškodného plynu nelze použít žádné kontrastní látky.
Pro zobrazování magnetickou rezonancí (MR) platí: rychlost relaxace spin–mřížka se označuje jako longitudinální relaxační čas T1 transverzální relaxační čas T2 popisuje rychlost postupné ztráty příčné magnetizace kontrastní látky používané pro zlepšení obrazu MR prodlužují relaxační dobu T1 i T2 kontrastní látky používané pro zlepšení obrazu MR zesilují T1 a zeslabují T2 vážený obraz.
Označte všechny izotopy, které je možné v medicíně využít ke zobrazování pomocí magnetické rezonance: 1H 12C 31P 14N.
Larmorova frekvence: nezávisí na intenzitě vnějšího magnetického pole nezávisí na magnetických vlastnostech jádra závisí na tzv. gyromagnetickém poměru udává úhlovou frekvenci precesního pohybu atomových jader v magnetickém poli.
Vyberte všechna pravdivá tvrzení týkající se principu tvoření obrazu u zobrazovacích metod: termografie – na základě detekce elektromagnetického záření absorbovaného zobrazovanými strukturami skiagrafie – na základě rozdílu v absorpci elektromagnetického záření, procházejícího zobrazovanými strukturami pozitronová emisní tomografie – na základě detekce anihilačních fotonů, vzniklých při interakci pozitronu rozpadlého radiofarmaka s elektronem z blízké okolní tkáně nebo tělní tekutiny scintigrafie – na základě detekce gama záření vyzářeného při rozpadu radiofarmaka.
Vyberte všechna pravdivá tvrzení týkající se principu tvoření obrazu u zobrazovacích metod: NMR – na základě rezonance atomových jader, která mají vlastní magnetický moment, ve vnějším magnetickém poli sonografie – na základě akustického vlnění odraženého na rozhraní různých prostředí SPECT – emise gama záření termografie – na základě elektromagnetického záření vyzařovaného zobrazovanými strukturam.
Z uvedených diagnostických metod zaškrtněte ty, které používají mechanické vlnění: sonografie scintigrafie audiometrie termografie.
Z uvedených diagnostických metod zaškrtněte ty, které používají elektromagnetické vlnění s vlnovou délkou delší než je vlnová délka viditelného světla: audiometrie termografie PET scintigrafie.
Z uvedených diagnostických metod zaškrtněte ty, které využívají elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než je vlnová délka viditelného světla: CT RTG termografie SPECT.
Pro viditelné světlo platí: za viditelné světlo považujeme elektromagnetické záření o vlnových délkách přibližně v rozmezí 380–780 nm má frekvence nižší než infračervené záření lidské oko je při dostatečném osvětlení nejvíc citlivé na žlutozelenou barvu světla při poklesu osvětlení se maximum citlivosti lidského oka posouvá směrem k delším vlnovým délkám.
Barevný model CMYK: je založen na aditivním míchání barev je založen na subtraktivním míchání barev se používá především u reprodukčních zařízení je založen na subtraktivním míchání barev – červené, modré a zelené.
Čípky: odpovídají za rozeznávání intenzity světla, barvy, sytosti mají největší hustotu ve žluté skvrně zprostředkovávají noční vidění obsahují světločivý pigment rhodopsin.
Pro skotopické vidění platí: je zprostředkované čípky je zprostředkované tyčinkami je barevné křivka citlivosti oka se posouvá ke kratším vlnovým délkám.
Vyberte všechna správná tvrzení: vidění zprostředkované čípky nazýváme fotopické při skotopickém vidění dochází ke ztrátě barevného vidění barevné vidění za světla zprostředkovávají čípky fotopické vidění se uplatňuje za dostatečného osvětlení.
Zorné pole: se vyšetřuje pomocí refraktometru je projekce všech bodů, které jsou registrovány při pohybu očí nahoru a dolů je projekce všech bodů, které jsou registrovány při fixaci oka je projekce všech bodů, které jsou registrovány při pohybu očí doleva a doprava.
Rozlišovací mez oka: udává rychlost adaptace oka na světlo je zorný úhel 1 minuta se dá zjistit pomocí optotypů je zorný úhel 1 vteřina.
Minimum separabile je: u člověka s normálním zrakem 1' základní rozlišení barev rozlišovací mez oka u člověka s normálním zrakem asi 10'.
Pro optická prostředí v oku platí: refrakční schopnost oka se může měnit – tuto schopnost nazýváme akomodací schopnost akomodace s věkem klesá, následkem je porucha vidění nazývaná astigmatismus nejvyšší optickou mohutnost má čočka indexy lomu jednotlivých průhledných prostředí se pohybují přibližně v rozmezí 1,3 – 1,5.
Průměrná optická mohutnost lidského oka je přibližně: součtem optických mohutností jeho jednotlivých částí 20 D hodnotu nelze určit ani odhadnout pomocí modelu oka 60 D.
O akomodaci oka lze říci: je to schopnost oční čočky měnit svoji optickou mohutnost v závislosti na vzdálenosti pozorovaného objektu daleký bod je ostře viděn s maximální akomodací a u zdravého oka leží v nekonečnu blízký bod je ostře viděn s uvolněnou akomodací a u zdravého oka leží ve vzdálenosti 25 cm schopnost akomodace se s postupujícím věkem jedince snižuje.
Pro oční čočku platí normálně je její optická mohutnost je proměnlivá nikdy nemění svůj tvar má největší podíl na celkové optické mohutnosti oka s věkem se její elasticita nemění.
Pro presbyopii platí: blízký bod se vzdaluje a akomodační šíře ubývá s přibývajícím věkem se vada zmenšuje jedná se o asférickou ametropii jedná se o ojedinělou vadu, kterou nelze korigovat.
Při dalekozrakosti: se korekce provádí rozptylkou může být oční koule příliš dlouhá může být oční koule příliš krátká se korekce provádí pouze pomocí kontaktních čoček, nelze použít brýle.
O krátkozrakosti platí: obraz předmětu se vytváří před sítnicí oko může být oproti normálnímu oku protaženo do délky její příčinou může být menší optická mohutnost optického systému při normální délce oční koule koriguje se spojkami.
Uvedené termíny znamenají: hypermetropie – krátkozrakost presbyopie – stařecká vetchozrakost emetropie – správná (normální) refrakční schopnost oka myopie – dalekozrakost.
Brýlemi lze korigovat: myopii presbyopii pravidelný atigmatismus nepravidelný astigmatismus.
Astigmatismus: patří mezi sférické vady oka nelze korigovat je formou emetropie bývá často způsoben asymetrií optické mohutnosti rohovky.
Report abuse Consent Terms of use