Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONneurobiologie_2

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
neurobiologie_2

Description:
neuro_2.čast

Author:
lazovka
(Other tests from this author)

Creation Date:
17/01/2021

Category:
Others

Number of questions: 44
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Mezi glie PNS nepatří a) mikroglie b) Schwanovy b. c) satelitní buňky spinálních ganglií d) protoplasmatické astrocyty.
Purinergní receptory a) se nacházejí jen v CNS b) jsou inhibovány po navázaní purinu c) jsou závislé na ATP d) nejsou metabotropní ani ionotropní.
Jak dochází k uvolnění neurotransmiterů na synapsi? a) exocytózou z povrchu dendritických trnových výběžků b) regulovanou sekrecí c) prostřednictvím membránových pórů selektivních pro neurotransmitery d) iontovými kanály.
Mezi druhé posly nepatří a) IP3 b) PKA c) cAMP d) DAG.
Astrocyty zajišťují a) produkci ATP pro aktivní neurony ve svém okolí b) strukturální stabilitu (vzájemné prostorové vztahy mezi neurony a jejich výběžky) c) odstraňování molekul neuropřenašeče ze synaptické štěrbiny d) odstraňování draslíku z okolí aktivních neuronů.
Které glie se nacházejí CNS a) astrocyty b) oligodendrocyty c) ependym d) mikroglie.
Neokortex a) 6 vrstev, ty jsou dále děleny do sloupců b) 6 sloupců, ty dále děleny do vrstev c) ze 3 vrstev d) ze sloupců, které mohou být tréninkem posilovány.
11) Vodivost kanálu pro daný ion závisí na: a) permeabilitě kanálu pro daný ion b) jen na koncentračním gradientu iontu c) na elektrochemickém gradientu d) jen na membránovém potenciálu.
fce botulotoxinu a) blokuje vylití acetylcholinu b) blokuje vychytání katecholaminu c) blokuje acetylcholinové receptory d) myslím, že taky něco o receptorech.
Kvantový výlev váčku je závislý na: a) vstupu draslíku do synapse b) pouze na depolarizaci membrány c) mj. na ATP d)mj. na vstupu Ca2+ .
Kde jsou skladovány neurotransmitery v neuronech? a) v synaptických granulích b) ve specializovaných endosomech a neurosomech c) v synaptických váčcích d) v endoplasmatickém retikulu .
Synaptické váčky a) jeden neuron má vždy pouze jeden typ synaptických váčků b) transport transmiterů do váčků závisí na elektrochemickém gradientu c) slouží k ukládání nízkomolekulárních neurotransmiterů, neuropeptidů a Ca2+ iontů d) jsou v nich syntetizovány neuropeptidy .
Jak probíhá reuptake neurotransmiterů, díky čemu se neurotransmitery vrátí do presynaptické membrány a.) pasivní difúze b) hydrolýza ATP c) elektrochemický gradient .
53) Plnění váčků neurotransmitery: a) se děje difuzí b) je nezávislé na přenašečích pro neurotransmitery c) je závislé na hydrolýze ATP d) se děje na základě rozdílu koncentrace protonů .
37) K vylití váčku může dojít, když je: a) váček přemístěn do blízkosti aktivní zóny b) min 100 000 neurotransmiteru ve váčku c) ve váčku jen 1 typ neurotransmiteru d) vylití Ca2+ do cytoplasmy terminálu .
Fúze synaptického váčku s plazmatickou membránou a) je spuštěna zvýšením koncentrace Ca2+ iontů v aktivní zóně presynaptického knoflíku b) je prvním krokem při recyklaci neurotransmiterů a neuropeptidů c) závisí na přítomnosti a funkci SNARE proteinů d) dochází k ní pouze při změně membránového potenciálu .
Synaptické váčky se podle toho, jaký neuropřenašeč dominantně obsahují, liší a) velikostí b) tvarem c) denzitou d) způsobem recyklace .
Ca2+ a) může být skladován v endoplazmatickém retikulu muze byt metabolisovan v... c) jeho intracelulární množství je nižší než intracelulární množství Na+ d) reaguje se synaptotagminem a způsobuje vylití váčku z presynaptických zakončení .
Jak dochází k uvolnění neurotransmiterů na synapsi? a) exocytózou z povrchu dendritických trnových výběžků b) regulovanou sekrecí c) prostřednictvím membránových pórů selektivních pro neurotransmitery d) iontovými kanály .
Pro gliové buňky koncového mozku platí, že a) je jich méně než neuronů b) se liší velikostí, tvarem i funkcí c) mezi sebou komunikují např. pomocí elektrických impulsů impulsů (např. pulsů a oscilací Ca2+) d) hrají roli v neuroimunitě .
Cytokiny a)Lymfokin b) IL c)IF d)leukotrieny .
Kritická perioda ve vývoji nervové soustavy znamená a) časově omezené období citlivosti nervové soustavy ke stimulům z vnějšího prostředí, které způsobují nevratné funkční a morfologické změny v cílových strukturách b) časově omezené období citlivosti růstového kužele k adhezním molekulám okolních buněk c) období diferenciace nervové trubice d) období diferenciace zrakové soustavy .
Z neurální lišty se vyvíjejí a) nervové buňky ganglií sympatiku a parasympatiku b) Schwannovy buňky c) buňky ependymu d) buňky ganglií zadních kořenů míšních .
Z nervové trubice se vyvíjejí a) astrocyty a oligodendrocyty b) neurony CNS c) buňky mikroglie d) postgangliové neurony autonomního nervového systému .
Z nervové trubice vzniká a) páteř b) centrální nervová soustava c) mozkové komory d) kůra nadledvin .
Morfogen „bone morphogenetic protein“ indukuje a) tvorbu epidermis z ektodermu b) tvorbu epidermis z mezodermu c) zavírání neurálních valů d) tvorbu neurálních prekursorů z ektodermu .
Sonic hedgehog a) determinuje identitu neuronů při dorso-ventrální diferenciaci nervové trubice b) patří do rodiny "bone morphogenic" proteinů c) váže se na receptor Patched a aktivuje transkripční faktor Gli1 a Gli2 d) indukuje tvorbu spodinové ploténky .
Neuromery a) vznikají při rostro-caudální diferenciaci nervové trubice b) jsou udržované Hox geny c) jsou udržované Delta/Notch signalizací d) jsou zodpovědné za pětiváčkové stádium vývoje mozku .
Na směrování růstového kužele axonu se podílí a) adhezní molekuly extracelulární matrix (firbronektin, laminin rozpoznávané integrinem) (semaphoriny) b) repulsivní chemorepelenty c) aktivita nervosvalové ploténky d) radiální glie .
16. Filopodia růstového kužele a) jsou tvořena tzv telodendriemi b) jejich tvar závisí na aktinových filamentech, která polymerizují a depolymerizují v závislosti na signálech z prostředí c) tvoří senzorický výběžek axonu, který směruje růst axonu v závislosti na gradientu signálních molekul d) tvoří senzorický výběžek dendritu, který směruje růst axonu v závislosti na gradientu signálních molekul .
Centrální nervový systém a) se skládá z mozku a spinální míchy b) se během embryogeneze vyvíjí z neurální lišty c) se během embryogeneze vyvíjí z neurální trubice d) se během embryogeneze vyvíjí z neuroektodermu .
61) Hlavním neuropřenašečem uvolňovaným na zakončeních parasympatiku je a) noradrenalin b) acetylcholin c) adrenalin d) norepinefrin .
Hlavové nervy mají jádra v a) mozečku b) hypotalamu c) mozkovém kmeni d) talamu.
Talamus je zásadní pro a) koordinaci volních pohybů b) převod senzorických informací do kortexu c) ukládání paměti d) podmiňování .
Neurofilamenta a) jsou nezbytná pro pohyb dyneinu retrográdním směrem b) jsou stabilnější než mikrotubuly c) vyskytují se především v axonech d) skládají se z α a β podjednotek a jsou polarizovaná .
34) Rychlý axonální transport: a) retrográdní i anterográdní b) transportují mitochondrie a další organely c) nezávisí na ATP d) rychlost vetší než 400 mm/den .
35) Mikrotubuly: a) transport kinesinu retrográdně b) dimer 2 alfa šroubovic c) není polarizovaný d) závisí na GTP .
#Mikrotubuly a) jsou nezbytné pro pohyb myosinu retrográdním směrem b) mají vždy stejnou orientaci v axonu i v dendritech c) skládají se z α a β podjednotek a jsou polarizované d) nevyskytují se v dendritech .
Pomalý axonální transport a) dopravuje všechny proteiny stejnou rychlostí b) probíhá vždy anterográdním směrem c) jeho rychlost je asi 10 – 20 mm/den d) je důležitý pro dopravu neurotransmiterů .
Rychlý axonální transport a) probíhá vždy retrográdním směrem b) jeho rychlost nezávisí na typu nákladu a je asi 400 mm/den c) je důležitý především pro dopravu mikrotubulů d) má význam v dopravě recyklovaných materiálů .
57) Jestliže je v neuronu rovnovážný potenciál pro sodné ionty +55mV, pro draselné ionty -80mV a klidový membránový potenciál je -70mV, pak a) v tomto neuronu je draslíková propustnost nižší než sodíková b) intracelulární koncentrace draslíku je nižší než extracelulární koncentrace c) jisté množství sodných iontů prochází trvale membránou z vnějšího prostředí do buňky d) membrána je mnohem propustnější pro draselné ionty, než pro ionty sodné .
Klidová propustnost membrán buněk vzrušivých tkání a) je nejvyšší pro ionty sodíku b) je nejvyšší pro ionty draslíku c) její poměry pro různé ionty určují spolu s koncentracemi daných iontů hodnotu klidového membránového potenciálu d) je dána v podstatě náhodným otevíráním kanálů pro určitý ion .
Když se zvýší extracelulární koncentrace Na+, tak dojde k: a) zvýšení klidového membránového potenciálu b) snížení klidového membránového potenciálu c) zvýšení amplitudy akčního potenciálu d) snížení amplitudy akčního potenciálu.
Neuron pracuje jako analogo-digitalní převodník, což znamená, že a) reaguje odpovědí vše nebo nic (+-, ano ne, 0 1) b) odpovídá jen na excitační vstupy c) reaguje jen na inhibiční vstupy d) odpovídá jen v případě, že integrace excitačních a inhibičních synaptických vstupů dosáhne prahové (spouštěcí), nebo vyšší úrovně depolarizace.
Report abuse Consent Terms of use