Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONOrganická chémia 3

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Organická chémia 3

Description:
Kyslíkaté deriváty 2

Author:
AVATAR

Creation Date:
02/04/2021

Category:
Others

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Hexametyléntetraamín vznikne pôsobením amoniaku na benzaldehyd formaldehyd kyselinu octovú kyselinu propánovú.
Etylmetylketón vzniká oxidáciou 1-butanolu oxidáciou 2-butanolu oxidáciou 2-propanolu oxidáciou 1-propanolu.
Na tvorbe CH3-CH2-O-CH-(OH)-CH3 sa nepodieľa etylalkohol acetaldehyd kyselina etánová etanal.
Acetály sa pripravujú reakciou medzi alkoholom a karboxylovou kyselinou reakciou medzi alkoholom a éterom reakciou medzi alkoholom a aromatickým amínom nič z uvedeného.
Medzi chrakteristické vlastnosti hexametyléntetraamínu patrí je surovinou na výrobu výbušniny Hexogén vyrába sa pôsobením amoniaku na formaldehyd pod názvom hexa sa používa ako pevný lieh platí a, b aj c.
Pre ketóny platí obsahujú skupinu -C-O-C- pri ich oxidácii vznikajú karbonylové kyseliny sú menej reaktívne ako aldehydy ani jedna odpoveď nie je správna.
Z ktorej zlúčeniny po oxidácii vznikne aldehyd C6H5-CH2-COOH C6H5-OH C6H5-CH2-OH C6H5-CH=CH-COOH.
Vyberte produkt reakcie 2CH3-COH -> s (OH-) ---> A kyselina octová kyselina 3-hydroxybutánová metyletylketón 3-hydroxybutanal.
produkty reakcie CH3-COH + I2 + NaOH ----> A+B trijódmetán + mravčan sodný jódbutanal + jodid sodný jodoform + octan sodný kyselina 3-jódbutánová.
Reakciou CH3CHO + NaOH + I2 vznikne trijódbutanol a mravčan sodný trijódmetán a mravčan sodný trijódmetán a CO2 + NaOH 3-trijódmetán a CO2 + NaOH + H2O.
Acetály vznikajú reakciou karboxylovej kyseliny a alkoholu pripravujú sa reakciou alkoholu a éteru vznikajú tzv. aldolovou kondenzáciou za vzniku aldolu vznikajú nukleofilnou adíciou a následnou nukleofilnou substitúciou .
Poloacetály vznikajú kondenzáciou 2 aldehydov vznikajú hydrolytickým štiepením acetálov na 2 molekuly môžu vznikať z cukrov ako furanózy a pyranózy neplatí nič z uvedeného .
Acetály vznikajú kondenzáciou 2 aldehydov a jedného alkoholu oxidáciou sekundárneho alkoholu kondenzáciou dvoch poloacetálov všetky odpovede sú nesprávne.
Poloacetál vzniká adíciou vodíka na aldehyd adíciou alkoholu na aldehyd adíciou vody na aldehyd aldolovou kondenzáciou.
reakciou CH3-CH2-CHO + CH3-CH2-CHO ---> CH3-CH2-CH(OH)-CH(CH3)-CHO vzniká poloacetál 3-hydroxyhexanal 2-metyl-3-hydroxypentanal iná látka ako je uvedené.
O dimetylketóne platí poskytuje pozitívnu reakciu s Fehlingovým činidlom poskytuje pozitívnu reakciu so Schiffovým činidlom poskytuje pozitívnu biuretovu reakciu poskytuje pozitívnu jodoformovú reakciu .
ktorá z uvedených látok nedáva aldolovú kondenzáciu formaldehyd propanal acetaldehd ani jedna nedáva.
O kyseline octovej neplatí jej vodný roztok môžeme používať ako ocot jej soľ octan železitý sa používa v lekárstve môžeme ju pripraviť oxidáciou uhľovodíkov s maým počtom uhlíkov je najvýznamnejšia karboxylová kyselina v priemysle.
Dehydrogenáciou a dekyrboxyláciou kyseliny 3-hydroxymaslovej vzniká 3-oxomaslová acetoctová acetón kys. pyrohroznová.
vo vode sa najviac disociuje CH3-COOH CHCl2-COOH CH3-CH2-COOH HCOOH.
medzi dikarboxylové kyseliny nepatrí kyselina maleínová kyselina malónová kyselina adipová kyselina citrónová.
Hydrogenáciou 2 atómov vodíka na kyselinu linolovú dostaneme kyselinu steárovú linolenovú olejovú palmitovu.
O kyseline šťaveľovej platí je dikarboxylová kyselina má redukčné účinky je kyseliná oxálová všetko z uvedeného .
Vyberte správne tvrdenie o kyseline jantárovej vzniká z nej kyselina fumárová je hydroxykyselina obsahuje 3 uhlíky všetko z uvedeného.
Vyberte správnu dvojicu vzorec-názov HOOC-CH2-CO-COOH - kyselina acetoctová CH3-CO-CH2-COOH - kyselina oxáloctová HOOC-CO-CH3 - kyselina mliečna HOOC-CH=O - kyselina glyoxylová.
redukčné vlastnosti má kyselina CH3-COOH CH3-CH2-COOH HCOOH ani jedna z uvedených .
kyselina vínna je karboxylová kyselina, ktorá obsahuje 2 karboxylové a 1 hydroxylovú skupinu 1 karboxylovú a 1 hydroxylovú skupinu 2 karboxylové a 2 hydroxylové skupiny 3 karboxylové a 2 hydroxylové skupiny .
Správny názov CH3-C(CH3)=CH-COOH 2-metyl-2-buténová kyselina 2-metyl-3-buténová kyselina 3-metyl-2-buténová kyselina kyselina izomaslová .
Vyber správnu dvojicu HOOC-CH2-COOH - kyselina jantárová HOOC-(CH2)2-COOH - kyselina glutárová CH2=CH-COOH - kyselina akrylová CH3-CH2-CH2-CH2-COOH - kyselina maslová.
medzi karboxylové kyseliny nepatrí alanín kyselina karbolová kyselina pikrová kyseliny b, c .
nesprávne tvrdenie o kyseline citrónovej má 6 uhlíkov a jednu hydroxylovú skupinu zráža vápenaté iony v krvi vzniká z acetylkoenzýmu A a oxáloctovej kyseliny vzniká pri svalovej práci .
Silu karboxylových kyselín určuje počet funkčných skupín -COOH ich disociačná konštanta hodnota pH ich látková koncentrácia .
medzi kryštalické kyseliny nepatrí kyselina ftalová kyselina mliečna kyselina benzoová platí b aj c .
Kyselina vínna je dihydroxydikarboxylová jej soľ sa nachádza vo Fehlingovom roztoku má opticky aktívny uhlík všetky sú správne .
medzi opticky aktívne kyseliny radíme kyselinu citrónovú kyselinu jablčnú kyselinu maleinovu kyselinu benzoovú .
o kyseline octovej platí vzniká z kyseliny maleínovej dekarboxyláciou vzniká redukciou kyseliny šťaveľovej vzniká dekarboxyláciou kyseliny malonovej vzniká dekarboxyláciou kyseliny jantárovej .
kyselina mravčia vzniká karboxyláciou mravčanu sodného pôsobením kyseliny chlorovodíkovej z kyseliny octovej dekarboxyláciou včetkými uvedenými spôsobmi .
pravdivé tvrdenie o kyseline citrónovej má 3 karboxylové a 1 hydroxylovú skupinu, celkový počet uhlíkov 5 má 3 karboxylové a 2 hydroxylové skupiny, celkový počet uhlíkov 6 má 3 karboxylové a 1 hydroxylovú skupinu, celkový počet uhlíkov 6 má 2 karboxylové a 1 hydroxylovú skupinu, celkový počet uhlíkov 8 .
o kyseline 2-hydroxypropánovej platí vzniká ako produkt metabolizmu lipidov je prítomná v sladkom mlieku vzniká ako produkt metabolizmu sacharidov vo svaloch ani jedna odpoved nie je správna .
správne tvrdenie o sile karboxylových kyselín zvyšuje ju +I efekt zvyšuje ju dĺžka reťazca zvyšuje ju -I efekt znižuje ju -I efekt.
nepravdivé tvrdenie o sile karboxylových kyselín sila karboxylových kyselín závisí od prítomnosti inej karboxylovej skupiny sila karboxylových kyselín závisí od charakteru jednoväzbovej skupiny -R silu karboxylových kyselín zvyšuje -I efekt silu karboxylových kyselín znižuje -I efekt.
Kyselina octová je produktom redukcie etanolu oxidácie etínu oxidácie etanolu redukcie acetaldehydu.
Tautomérom kyseliny pyrohroznovej je kyselina mliečna kyselina propénová kyselina 2-hydroxyakrylová nemá tautomérnu formu.
oxidáciou p-xlénu vzniká kyselina p-metylbenzoová kyselina ftalová kyselina tereftalová kyselina benzová .
kyselina tereftalová vzniká hydrlýzou ftalanhydridu oxidáciou o-xylénu oxidáciou p-xylénu nič z uvedeného .
o kyseline tereftalovej neplatí je aromatická kyselina je polohový izomér kyseliny ftalovej nevytvára anhydrid má okrem funkčnej skupiny -COOH aj funkčnú skupinu -OH.
Kyselina acetylsalicylová má na benzénovom jadre skupinu -COOH aj -OOC-CH3 tvorí účinnú zložku acylpyrínu je funkčný derivát kyseliny etánovej platí odpoveď a, b aj c .
o kyseline benzoovej neplatí má -COOH priamo na jadre vzniká oxidáciou benzaldehydu ľahko dekarboxyluje na aldehyd vzniká oxidáciou toluénu .
kyselina jablčná je kyselina -hydroxybutánová dekarboxyláciou vznikne kyselina mliečna dehydrogenáciou môže vzniknúť kyselina oxáloctová odpoveď a, b aj c je správna .
nesprávne tvrdenie kyselina pyrohroznová je medziproduktom metabolizmu sacharidov hydrogenáciou prechádza na kyselinu mliečnu kyselina mliečna môže vytvárať racemickú zmes kyselina pyrohroznová patrí k funkčným derivátom kyselín.
Report abuse Consent Terms of use