Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONZpravodajstvi

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Zpravodajstvi

Description:
Test ze studijnich materialu 2022

Author:
Mina
(Other tests from this author)

Creation Date:
12/05/2022

Category:
Others

Number of questions: 106
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Cesta od tipu přes téma a článek ke čtenáři Zdroj Kladné/záporné posouzení informace Téma, rešerše a ověřování informace/ Vyradenie tipu Výber spracovania informácií do výslednéjo materiálu Konečná úprava, doplnenie informácií Zverejnenie informácií v médiu Prijatie čitatelmi Spätná väzba od publika/pokračovanie v téme.
Pokial sú informácie posúdené záporne, čo sa s nimi ďalej robí tip sa vyradí ďalej sa s ním nepracuje posudzujú sa redaktorom overujú sa pri ďalších zdrojoch.
Pokial sú informácie posúdené ako kladné, čo sa s nimi ďalej robí tip sa vyradí ďalej sa s ním nepracuje nasleduje rešerš overujú sa pri ďalších zdrojoch získavanie informácií z ďalších zdrojov.
Při zpracovávání informací do podoby žurnalistických produktů využívají média publicistický jazykový styl zpravodajský jazykový styl a daný styl v sebe zahrňuje nejen styl publicistiky, ale i styl zpravodajství, a daný styl v sebe zahrňuje jen styl publicistiky a daný styl v sebe zahrňuje jen styl zpravodajství,.
Vyber pravdivé tvrzení Vždy existuje nějaké pravidlo. Všechna pravidla je třeba se nejen naučit, ale také je dodržovat. Až se všechna pravidla naučíme a budeme je umět dodržovat, můžeme je někdy se znalostí věci a odůvodněně modifikovat či porušovat pravidla nemužeme nikdy porušovat ne vždy existuje nejake pravidlo není potreba se naučit všechny pravidla.
Zásadnější změny profesních pravidel jsou spíše pomalé nebo rychlé pomalé rychlé.
Co například dělat, když se při tvorbě textu novinář „zasekne“, neví jak dál, chybí mu výraz, neví, jak navázat další text, a navíc je třeba i v časovém stresu? Když nevíš, vymaž! Když nevíš, hledej! Když nevíš, tak si neskousený a tedy špatný žurnalista!.
Kdo je nejvyšším šéfem novináře, kdo rozhoduje o tom, co má nebo nemá novinář psát? čtenář majitel šéfredaktor zákony.
základní pravidlo sběru informací a zní: Méně je někdy více (novinář ví o problematice ktoré se věnuje méňe) je potřeba mít a vědet toho co nejvíce, jinak není dobré ani psát věnovat se jenom témam, o kterých neco vím .
Co je nejúčinnější metodou používanou pro ovlivnění zpravodajství public relations bezpracné informace informace které sami přicházejí inzerenti vlastníci zákony.
oznámení o tom, že majitel hledá ztraceného psa, do zpravodajství nepatří lze zprávu napsat když je ztráta psa něčím zajímavá do zpravodajství patří zprávu nelze napsat v žádnem případu.
Co je základem pro vznik kvalitního, vyváženého a věrohodného žurnalistického textu. vyhledávání témat, správná interpretace informací, výběr a zapracování informací osobnost žurnalistu finančná stabilita média.
může novinář (nejen) věřit tomu, co vidí na vlastní oči ? ne ano, je to nejlepší zdroj.
Jaký by meli byt žurnalisti a v čem by meli být dobrý multitasking dokážou měnit zacílení své mysle pevne se drží sveho názoru, i když se ním neznaží nakazit publikum měli by toho videt více než ostatní zamerení na téma, které je zajímají zamerení na témy, kterých obory vystudovali.
Klasické rozdelení rubrík zpravodajství Domácí zpravodajství zahraniční zpravodajství ekonomické zpravodajství, kultura, sport, publicistika lifestyle ženy auto nazory.
Relevanci témat, jejich vhodnost pro konkrétní médium je řeba posuzovat zejména vzhledem k cílovému publiku příslušného média Pokud téma nebude zajímat čtenáře, nemá smysl ho zpracovávat Pokud téma nebude zajímat čtenáře, stále muže mít smysl ho zpracovávat, protože u čtenáře vzhledem k aktuálnosti témy zájem muže vzniknout Nikdo neví co lidi a publikum zajíma, je dobré to skúšať na všechny strany.
Které zprávy se prodávají lépe podle výsledku čtenosti, poslechovosti a sledovanosti? špatné dobré je to narovnako není známo, se současnými metodami se to nedá zistit.
Kritéria pro výběr vycházejí z takzvaných zpravodajských hodnot, které v 60. letech 20. století stanovili badatelé Johann Galtung a Mari Ruge Velikosti skupiny čtenářů, které má šanci oslovit (čím více, tím lépe), posouzení toho, zda se informace čtenáře dotýkají, zda ovlivní jeho život, blízkosti děje z hlediska čtenáře exkluzivity tématu (unikátní téma má přednost před tím, které mají i jiná média), aktuálnosti (aktualita má přednost před „nadčasovým“ tématem), objevnosti, novosti, překvapivosti, neobvyklosti, originality, zajímavosti tématu, konfliktnosti tématu (kontroverzní téma má přednost před nekonfliktním).32 posouzení toho, zda se informace čtenáře budou zajímat Množství zdroju, které má šanci novinář oslovit (čím více, tím lépe), univerzality tématu (univerzálni témy mají přednost, médiá musí mít vždy to, co mají i ostatní - konkurence).
Hierarchie článků se určuje z hlediska potreb čtenáře z hlediska potreb média Pro čtenáře významné téma patří významné umístění v novinách (na webu) velká událost by měla mít přednost před plánovaným či zjištěným tématem, čtenáři musí být vždy na první pohled jasné, které téma na stránce je hlavní Pro čtenáře významné téma nepatří významné umístění v novinách (na webu) velká událost by neměla mít přednost před plánovaným či zjištěným tématem inzerenti musí být vždy na první pohled jasné, které téma na stránce je hlavní.
Práci s tématy v redakci velmi usnadní co? dvě základní a průběžně doplňované databáze přístupné všem členům redakce vhodní inzerenti majitel, kterí se o práci redakce skutečne zajíma a není mu jedno o čem si kdo píše Centrální přehled událostí databáze námětů a témat.
Přiraď zpravodajská hodnota Výběr událostí a témat ovplyvňuje i.
Koncept zpravodajských hodnot Walter Lippmann jednoznačnost události, překvapení, prostorová blízkost osobní zaujetí a konflikt pro redakce velmi důležitým vodítkem při výběru událostí může se měnit ze dne na den nemění se.
kritérium relevance vodítko pro posouzení důležitosti rozhodovala o tom, zda se zpráva prosadí do novin či nikoli blízkost možnost obrazové prezentace musí to být důležité musí to být relevantní přednost mají události s nějakým širším dopadem než jednotlivosti výber ovlivňuje i snaha o exkluzivitu.
Základní zdroje informací Vlastní zjištění redaktora, například osobní účast či pozorování, rozhovor se svědky události, informátory nebo oficiálními představiteli, oficiální dokumenty všeho druhu tisková sdělení, tedy tiskové zprávy či sdělení mluvčích, tiskové agentury, různé internetové stránky jiná média archivy a databáze vlastní pozorování.
Přiraď Primární zdroje Sekundární zdroje.
Kompilát podepisujeme svojím jménem podepisujeme svou skratkou nepodepisujeme vubec měl by zůstat podpis toho, kdo materiál původně zpracoval.
Duveryhodné zdroje ta, kterou novinář sám zjistí (je to potvrzený fakt, vidí něco na vlastní oči apod.) má ji od vlastního spolehlivého zdroje. zprávy tiskových agentur informace z oficiálních zdrojů, tiskové zprávy sdělení mluvčích oficiální dokumenty a stanoviska sdělení odborníků spekulace anonymní informace.
NeDuveryhodné zdroje ta, kterou novinář sám zjistí (je to potvrzený fakt, vidí něco na vlastní oči apod.) má ji od vlastního spolehlivého zdroje. zprávy tiskových agentur mohou být základem duležité kauzy nelze s nimi pracovat lze s nimi pracovat nařčení pomluva, spekulace anonymní informace.
Způsob citace zdrojů Zdroje je třeba v článcích citovat s úplným uvedením příslušných údajů. Nejprve se zpravidla uvádí jméno a příjmení , pak funkce (a příslušná instituce) Nejprve se zpravidla uvádí funkce (a příslušná instituce), pak jméno a příjmení Stranická příslušnost zdroje se uvádí jen tehdy, když to má opodstatnění, Příslušnost je lépe uvádět jako součást věty a stranu vypsat slovy. vhodnou variantou je i uvést príslušnost do závorky za funkci, jméno a příjmení zdroje všeobecně známou zkratku – například ČSSD, ODS apod. Stranická příslušnost zdroje se NIKDY neuvádí Celé oficiální názvy funkcí a institucí se většinou neuvádějí, zjednodušují Celé oficiální názvy funkcí a institucí se musejí uvádet.
Způsob citace zdroju Akademické tituly a vojenské, policejní či hasičské hodnosti se v žurnalistických textech neuvádějí Akademické tituly a vojenské, policejní či hasičské hodnosti se v žurnalistických textech uvádějí akademické tituly uvádímé pokud to má přímý význam pro téma článku když bude tématem článku případ doktora práv, který užívá titul neoprávněně akademický titul se nepíše se zkratkou, ale celými slovy akademický titul se píše se zkratkou, ale celými slovy U citací zdrojů lze použít i dřívější vyjádření U citací zdrojů nelze použít starší vyjádření Nejmenované zdroje lze využívat Nejmenované zdroje nelze využívat .
Způsob citace zdroju Zdroj není nutné jmenovat v případech, kdy novinář použije informace například pro dokreslení citace si novinář smí v kontextu a předpokladu co by lidé řekli vymyslet Když novinář tomu, co mu zdroj sděluje, nerozumí, měl by se zeptat znovu Když novinář tomu, co mu zdroj sděluje, nerozumí, měl by pracovat na základe předpokladu, nebo informaci vypustit Zdroj může zasahovat do skladby, obsahu a kontextu článku identitu novináře lze zamlčet nebo ji prozradit až po získání informací, jestli jde o informace vo verejnem zájmu identitu novináře nelze zamlčet autorizace je nároková autorizace je nenároková Zdroj nemůže zasahovat do skladby, obsahu a kontextu článku.
Způsob citace zdroju pokud jde o zpravodajství, lze informace v původní podobě zveřejnit i po odvolání informací či změně prvotního vyjádření zdroje. pokud jde o zpravodajství, nelze informace v původní podobě zveřejnit po odvolání informací či změně prvotního vyjádření zdroje. Z pohledu práva by měl novinář před pořizováním takové nahrávky zdroj jasně upozornit, že hodlá rozhovor nahrávat. Pokud zdroj odmítne, měl by mu vyhovět Z pohledu práva novinář nemusí před pořizováním takové nahrávky zdroj jasně upozornit, že hodlá rozhovor nahrávat. Pokud zdroj odmítne a nechce, nemusí mu vyhovět, ale asi s ním mluvit nebude Zdroj může zasahovat do skladby, obsahu a kontextu článku identitu novináře lze zamlčet nebo ji prozradit až po získání informací, jestli jde o informace vo verejnem zájmu identitu novináře nelze zamlčet svodky hasičů a policistů, jsou PR informace. svodky hasičů a policistů, nejsou PR informace. Zdroj nemůže zasahovat do skladby, obsahu a kontextu článku.
K základním databázím, jež lze pro novinářskou práci využít, patří Obchodní a živnostenský rejstřík katastr nemovitostí telefonní seznamy internetové mapy Portál veřejné správy web Českého statistického úřadu oficiálních stránky českého soudnictví www.justice.cz www.kurzy. cz.
Přiraď Newton Anopress.
Kdo zejména využíva agentúrni správa Metro A15 Denik HN.
Která z TA se změnila na zpravodajský portál? Mediafax ČTK ČTA Rebel.
Která z TA úplne zanikla? Mediafax ČTK ČTA Rebel.
Která TA byla založená v roce 2007 vydavatelstvím Vltava-Labe-media? Mediafax ČTK ČTA Rebel.
Co se stalo s agenturou Rebel? úplne zanikla funguje len pre vnútorné potreby Vltava-Labe-Medi prvým odberateľom bol Atlas.cz snažila se nahradit ČTK funguje nadále.
Čo je to Headline servis? najrýchlejšie spravodajstvo na trhu o krátké zprávy přímo od reportérů ČTK v terénu o délce maximálně 144 znaků o délce minimálně 144 znaků o délce maximálně 244 znaků Denně jich vychází asi 500 Denně jich vychází asi 50.
Co patrí mezi základní strukturu agentúrni zprávy? titulek domicil podtitulek perex zkratka agentury datum vydání zpráva podpis autora hlavička s údaji.
Co patrí mezi údaje v hlavičce agentúrní zprávy? titulek zprávy datum, hodina klíčováslova perex ID servis, region priorita (kód 2 až 5 označuje důležitost zprávy), podpis autora kategorie › u obrazového zpravodajství, grafiky a zvuků agentura uvádí i tyto údaje: autor, lokace, audiotyp, mluví, širší tematická návaznost. 55.
klíčová slova v hlavičke agenturni správy a jejich umístnení 1. 2. 3.
Jaké klíčové slová bude mít Zpráva o hlasování o nedůvěře vládě má tedy klíčová slova (poradí) ČR; sněmovna; vláda; nedůvěra vláda; nedůvěra, ČR; sněmovna; sněmovna; ČR, neduvěra, vláda sněmovna; neduvěra, vláda, ČR,.
Agenturní zprávy typy: Fleše Headliny profily dokumenty deníky plány avíza souhrny tabulky.
Okrem toho ČTK poskytuje aj Archiv slovního zpravodajství v češtině a angličtině dokumentační databáze fotoarchiv prodata.
kde lze najít PR informace na ČTK Protex Prodata dokumentační databáze deníky.
kam mohou za poplatek vkládat své tiskové zprávy a další údaje různé firmy a instituce Protex Prodata dokumentační databáze deníky.
Kdo vede nadační fond nezávislé žurnalistiky od mája 2022 Orálek Dvořák Počátek Kratochvíl.
Komu byli odeleny první rychlé granty pro reportéry na Ukrajine? Akrualne.cz Deník N Sodomková Voxpot HN LN novinky.cz.
Kdo je novím poradcem premiéra pro mediálni otázky Klíma Zavaril Štětka Korbačov.
Kdo je novou pŕedsedem českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu Sedláčková Klíma Pozlátek Petrová.
Vyber správne tvrzení o titulcích Vyber správne tvrzení o titulcích Titulek by měl být aktivní, měl by obsahovat sloveso Titulek by měl obsahovat sepětí s místem Titulek by neměl obsahovat sepětí s místem, místo je upresnené v domicilu Titulek by měl být pasivní, neměl by obsahovat sloveso Titulek může mít jednu i několik vět. na konci se nepíše tečka titulek by neměl obsahovat vykřičník nebo otazník titulek by měl obsahovat vykřičník nebo otazník když je titulek dvouvětý a muže byt první veta otázkou.
Vyber správne tvrzení o titulcích citace se nepíše do úvozovek Titulek by měl být aktivní, měl by obsahovat sloveso Titulek by měl obsahovat sepětí s místem v citaci nesmou chybet uvozovky čísla se vypisují číslicemi čísla se vypisují slovy používa se kurzíva ve zpravodajství titulek by neměl obsahovat vykřičník nebo otazník používají se skratky když je titulek dvouvětý a muže byt první veta otázkou.
Vyber sprvne tvrzení o domicilu místo kde se událost stala místo kde novinář získal informace název města nebo obce název regionu první písmeno je malé Lze uvádět i vícečetný domicil maximálne tri názvy (například Brno, Olomouc, Ostrava). maximálne jeden název (například Brno, Olomouc, Ostrava). domicily městských a místních částí se nepoužívají když se týka celého česka, píše se zpravidla Praha.
Vyber sprvne tvrzení o Značka (zkratka) autora, podpis autora vždy nejprve jméno, teprve pak příjmení vždy nejprve příjmení, teprve pak jméno zpravodajské texty se zpravidla podepsiují zkratkou obsahově důležitější i delší se podepisují celým jménem správne je skratk SAN správne je skratka san zkratka se uvádí za domicilem v závorce zkratka se uvádí na konci textu, nemusí mít zátvorku.
Jak se podepisují texty v případe více než troch autorov skratkou redakce nebo oddelení skratkami za sebou skratkami, každá vo vlastnej závorce jméno a příjmení všech.
Vyber správne tvrzení o Perexu text obsahující obvykle shrnutí obsahu článku samostatný úvod umístěný pod titulkem musí být pokračovaním titulku není pokračovaním titulku začátek textu musí být pokračováním perexu začátek textu není pokračováním perexu zpráva začína akoby perex neexistoval od ostatního textu odlišen jiným písmem domicil se píše před začátkem perexu domicil až po perexu.
Co je pravda o krátke zpráve nazývaná krátce nazývaná kulička nazývaná notička základní novinářský žáner zalomena na jeden dva sloupce muže mít max 5 sloupcu nazývaná perlička.
Příklady multimediality v tištených médiích využití prvků takzvané rozšířené (augmentované) reality nevyužívání prvků takzvané rozšířené (augmentované) reality do vytištěné stránky novin lze přidat například mikročip i s malým displejem, umožní rozšířit článek o video. lze se přímo z novinové stránky díky sim karte připojit na internet a tím udělat například ze zprávy v dnešních novinách, kde jsou informace ze včerejška, nepřetržitě aktualizovanou online zprávu QR kódy odkazy na stránky v texte.
Jak se líši délka článku v online a tištených médiích? na zpravodajských serverech není ničím omezená čtenářské zvyklosti novinových a online čtenářů jsou rozdílné články na internetu jsou většinou kratší než v tištěných médiích čtenářské zvyklosti novinových a online čtenářů jsou stejné na zpravodajských serverech je taky omezená články na internetu jsou většinou delší než v tištěných médiích uvolnenejší jazyk smerujúci k bulváru i na serioznich zpravodajských serverech uzávérka v online světe neexistuje uzáverka v online svete je prubežná.
Jaký má být jazyk zpravodajství Stranická příslušnost se v žurnalistických textech uvádí jen v případě, že to má smysl národnost se v textech používá jen v opodstatněných případech Názvy institucí, firem, míst, funkcí a jména lidí musí být v žurnalistickém textu uvedeny jednoznačně. Názvy institucí, firem, míst, funkcí a jména lidí nemusí být v žurnalistickém textu uvedeny jednoznačně. používají se názvy oficiální používají se názvy obecně známé využívat kondenzaci, sevřenost výrazů celá slova se nepíšou verzálkami závorky je v plynulém textu lépe nepoužívat.
Vyber správne výrazy nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu vozovky jel příliš rychle ve většině případů většinou přistoupili ke koupi koupili veřejný prosto park, náměstí zranění v oblasti horní končetiny zranění ruky.
Vyber správny výraz alebo formuláciu oblast zdravotnictví zdravotnictví legislativní proces přijímání zákonů volební kampaň byla zahájena kandidáti do zastupitelstva zahájili volební kampaň Nevíte, koho volit? Kalkulačka vám může napovědět Pokud lidé nevědí, koho volit, může jim napovědět volební kalkulačka magistrát rozhodl úředníci magistrátu rozhodli.
Vyber správny výraz řekl nám zeptali jsme se řekl Mladé frontě Dnes, řekl Deníku, řekl Právu řekl na tiskové konferenci řekl zde tam víc jak více než.
Vyber správní výrazy díky povodním kvůli povodním u nás (na mysli Českou republiku) v České republice v tuzemsku naše (Česko) české tiskový mluvčí mluvčí totiž, doslova.
Vyber správní výrazy já věk (60) šedesát 20letá dvacetiletá padesátičtyřletý čtyřiapadesátiletý čísla od nuly do devíti se píšou slovy 3. října 13 000 Kč.
Vyber správní výrazy provádět stavbu provádět subjekt komodita v rámci podle toho a toho je to tak a tak prý, údajně, měl zavraždit podle obžaloby zavraždil.
Co musí obsahovat aktuální zpravodajství „Vlastní interpretaci faktů (co to znamená, jaké to má důsledky, co z toho vyplývá...). Nápad, jak informaci posunout – aby v ní čtenář našel více než v agenturní informaci na webu. Kritiku (při konfrontačních zprávách – kdo má pravdu, kdo uvádí zavádějící informace). Pointu pro čtenáře (proč o tom píšeme, jaké to má dopady na čtenáře HN, proč ho to má zajímat). „Cizí interpretaci faktů (co to znamená, jaké to má důsledky, co z toho vyplývá...). Nesmí obsahovat Kritiku Pro čtenáře to nemá mít pointu, má byt jenom informován.
Priraď Angažovaná žurnalistika kritéria objektivity a vyváženosti objektivitu článku snižují.
Rozšírená zpráva základní žurnalistický žáner ucelenější informace než krátká zpráva muže obsahovat i autorův komentář k popisované události či tématu nemuže obsahovat i autorův komentář k popisované události či tématu vložení názoru autora do zprávy porušením jednoho ze základních pravidel Vkládáním vlastního autorského názoru do zprávy není, když novinář ve zprávě fakta také analyzuje a interpretuje musí obsahovat titulek, domicil, značku (nebo úplný podpis) autora a vlastní text obsahu. musí obsahovat titulek, značku (nebo úplný podpis) autora a vlastní text obsahu.
Prvý samostatný český spravodajský server akrtualne.cz novinky.cz denikn.cz iHned.cz.
Označ správne tvrdenia o Zpravodajskej ankete Obvykle lidé odpovídají na stejnou anketní otázku, někdy i na více otázek. Dotazovaní nemají možnost seznámit se s názory ostatních účastníků ankety a reagovat na ně. Dotazovaných se ptáme rozdílne otáky každého Dotazovaní mají možnost seznámit se s názory ostatních účastníků ankety a reagovat na ně. Výsledky nelze zobecňovat Výsledky lze zobecňovat Nejucelenější forma ankety má titulek, domicil a úvodní odstavec, v němž je do textu zahrnuta otázka, která může být i parafrázovaná. Pak následují údaje o jednotlivých respondentech a jejich odpovědi. doprovází fotografie respondentů V online médiích se používá také anketa ve formě grafu, kdy se čtenáři mohou rozhodovat pro jednu z nabízených variant a výsledek (počet hlasů pro jednotlivé varianty) se pak automaticky zahrnuje do grafu V tištených médiích se používá také anketa ve formě grafu, kdy se čtenáři mohou rozhodovat pro jednu z nabízených variant a výsledek (počet hlasů pro jednotlivé varianty) se pak automaticky zahrnuje do grafu.
Titulek ankety Titulek nesmí informace uváděné v odpovědích respondentů zevšeobecňovat Titulek musí informace uváděné v odpovědích respondentů zevšeobecňovat součástí titulku muže být slovo anketa součástí titulku nesmí být slovo anketa U anket, které nemají úvodní odstavec, je titulek anketní otázkou U anket, které nemají úvodní odstavec, je perex anketní otázkou Do úvodního odstavce, je-li součástí ankety, se mimo otázku zpravidla zahrnuje i přímá citace buď jednoho z dále uváděných respondentů , nebo respondenta jiného jeli respondentova príma citace soucasti uvodního odstavce, pak už se citace v textu ankety neopakuje.
Zdroje ankety Anketa má zpravidla lichý počet respondentů různého věku, pohlaví a povolání. Výjimkou jsou tematicky zaměřené ankety, například na studenty, seniory, různé experty a podobně. Anketa má zpravidla sudý počet respondentů různého věku, pohlaví a povolání. Anketa má zpravidla lichý počet respondentů stejného věku, pohlaví a povolání. U respondentů novináři zjišťují jméno a příjmení, věk, povoláni U respondentů novináři zjišťují věk U respondentů novináři zjišťují povoláni U respondentů novináři zjišťují bydlište (mesto) U respondentů novináři zjišťují jenom jméno a příjmení, věk nelze použít odpoved bez uvedení celého jména.
Priraď Dlouhodobé plány Střednědobé plány Krátkodobé plány.
Na co by se mněli v současnosti zaměřovat tištěné deníky? události souvislosti background udalostí analýzy.
Které plány se zejména využívají v tištených denícich? denní a týdenní čtvrtletní roční pulroční.
Priraď plán na víkend zvláštní plány denní týdenní.
U každého tématu v plánu by mal být uveden autor návrh rozsahu materiálu způsob jeho zpracování jak dlouho ho bude psát.
prvky zvyšujúce čtenost obsah vizuální prvky titulky a zahájení textu článku délka. autor.
Co se využívá na zpravodajských serverech video audio videoreportáž videopŕenos v reálnem čase.
Pravidlá videí a audia v zpravodajství příspěvky musí být velmi krátké maximálně několika minut z technického hlediska kvalitní ne datově náročné spustitelné ve všech běžně používaných prohlížečích z technického hlediska nemusí být kvalitní, nejde přece o TV minimálně štyřy minuty příspěvek býva delší.
Infografika grafika zahrnující více různých prvků s textovými doplňujícími údaji k článku Musí být především názorná, srozumitelná Neměla by být banální a nikdy ne větší, než si téma zaslouží. vždy větší není potřeba textové legendy dobře vybavená textovou legendou.
Priraď Statiská infografika Pohyblivá infografika.
Dátová žurnalistika soustředí se zejména na tvrdá data soustředí se zejména na měkká data Hlavním výrazovým prostředkem je grafika Hlavním výrazovým prostředkem je graf výsledné materiály mohou mít například podobu interaktivní mapy s popisky a krátkým textem Prvním krokem pri tvořbě musí být porozumění datům.
Co je základním a nejvíce využívaným vizuálním prvkům fotografie video audio.
Zpravodajské fotografické žánry Fotografická zpráva agenturní fotozpráva fotoreferát ilustrovaná zpráva věcná ilustrace.
Součastí fotografie by mal byt i popisek, co obsahuje? se zpravidla uvádí popis a místo děje na snímku funkce, jméno a příjmení zobrazených lidí, role zobrazených lidí méno a příjmení fotografa, název agentury či média, pro které fotograf pracuje.
Přiraď Online rozhovor Online reportáž.
Text bývá opravdu časově strukturovaný, k uvedenému času bývá vždy přiřazeno několik řádků textu news genering automatizvaná tvorba obsahov distribuce žurnalistických obsahov.
Označ pravdivé tvrzení o News feature má titulek domicil nemá domicil autor se podepisuje celým jménem autor se podepisuje skratkou titulek by mal být publicistický titulek by mal být zpravodajský titulek má odkazovat na popisované téma titulek má odkazovat na popisovaný příběh nebo člověka typicky začína příběhem konkrétniho člověka.
Označ pravdivé tvrzení o News feature Hlavní je příběh Hlavní je vlastní téma news feature není zpráva, která má pouze příběhový začátek news feature je zpráva, která má pouze příběhový začátek. měl by odpovídat na základní zpravodajské otázky nemusí odpovídat na základní zpravodajské otázky postupuje se od důležitého k méně důležitému bez ohledu na chronologii důraz je také na příběh běžně se používá i přítomný čas, především v uvozování citac běžně se nepoužívá přítomný čas, především ne v uvozování citac.
Označ pravdivé tvrzení emoce ve zpravodajství být nesmí Emoce mohou udělat zpravodajství konkurenceschopné prevažují soft news v žurnalistice prevažují hard news v žurnalistice správy v súčasnosti často začínajú minipríbehom News feature může být delší a může postihovat významné momenty a detaily celého vývoje popisovaného tématu News feature nemůže být delší role autora nemá být v news feature podobně jako ve zprávě znát role autora má být v news feature podobně jako ve zprávě znát.
Co je základním zákonem regulujícim práci žurnalistu tiskový zákon Zákon č. 46/2000 Sb. o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů trestní zákoník.
Důležitý je také takzvaný Náhubkový zákon, novelizace trestního řádu z roku 2009 Jeho hlavním cílem je ochrana obětí před nežádoucí medializací, původně zakazoval také zveřejňování odposlechů. zakazuje zveřejňovat některé údaje lze zveřejňovat informace z odposlechů, pokud to bude ve veřejném zájmu nelze zveřejňovat informace z odposlechů, pokud to bude ve veřejném zájmu.
etické kodexi samoregulace Jde o pravidla jejichž dodržování není právně vymahatelné, Jde o pravidla jejichž dodržování je právně vymahatelné, Etický kodex novináře je závazný pro členy Syndikátu novinářů České republiky Etický kodex novináře je závazný pro všechny novináře České republiky.
Čo je to Watergate? termín popisujúci komplexný web politických škandálov Nixona medzi rokmi 1972 a 1974 brána, cez ktorú prechádzajú informácie gatekeeper.
Kterí novináři byli zapletený do watergate? Woodward, Bernstein Woodward, Klarnstein Klarstein, Bernstein Bernstein, Wills.
Co potŕebuje investigativní žurnalistika? Investigativní žurnalista musí mít podporu svého vydavatele Investigativní žurnalista nepotřebuje podporu svého vydavatele Případ šetřený investigativním žurnalistou musí získat podporu ve společnosti a v jejím politickém systému Případ šetřený investigativním žurnalistou nepotŕebuje podporu ve společnosti a v jejím politickém systému, stačí že něco prevratné objaví Případ šetřený investigativním žurnalistou musí mít podporu i moci výkonné a soudní.
Kolik žurnalistu bylo zatím zabitých v roce 2022? 17 5 8 13.
V kterým roce bylo zabyto nejvíce žurnalistu? 2009 2000 1992 2014.
Kolik žurnalistu bylo zatim od roku 1992 zabito? 1443 776 230 65.
Priraď proces spracovania príspevku Prvá fáza Druhá fáza Tretia fáza Štvrtá fáza.
Čo je apretácia textu? štylistická a jazyková úprava rukopisu do definitívnej podoby oprava chýb a pripravenie do definitívnej podoby prepis textu vkladanie do požadovaného formátu.
Vyber správnu formuláciu Polievka bola uvarená rýchlo Polievku uvarili rýchlo FB Facebook.
Report abuse Consent Terms of use