Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONCHE SZU 350-400

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CHE SZU 350-400

Description:
Chémia LF SZU

Author:
R
(Other tests from this author)

Creation Date:
16/03/2024

Category:
Science

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
351. Vyberte, čo platí o osmotickom tlaku: je pri rovnakej koncetracii rovnaky v roztoku elektrolytu aj neelektrolytu ak sa v roztoku nachadza elektrolyt aj neelektrolyt, osmoticky tlak zavisi len od koncetracie elektrolytu pomocou osmotickeho tlaku mozeme zistit molekulovu hmotnost neelektrolytu podla rovnice M = (i.m.R.T) / (π.V) je tlak, ktorym musime posobit na povrch roztoku, aby sa zabranilo prenikaniu rozpustadla cez polopriepustnu membranu.
352. Difuzia: je prechod castic rozpustadla z miesta s vyssou koncetraciou rozpustanej latky na miesto s jej nizsou koncetraciou je samovolny prechod castic latky v smere koncetracneho spadu nastane napr. pri rozpustani krystalickeho KMnO4 vo vode je formalne opakom dialyzy.
353. Osmoticky tlak: je urceny koncetraciou vsetkych osmotickych aktivnych castic v roztoku krvi cloveka je podmieneny najma mineralnymi solami krvi cloveka je priblizne 780kPa elektrolytov je mensi ako neelektrolytov pri rovnakej koncetracii .
354. O osmoze plati ak dame bunky do sile hypotonickeho prostredia, po chvili prasknu velkost cervenych krviniek po ich vlozeni do fyziologickeho roztoku zostane nezmenena osmoticky tlak nezavisi od poctu castic v roztoku, ktore vzniknu v roztoku po rozpusteni elektrolytu v danom rozpustadle a jeho ionozacii nie je dolezita pri aplikacii injekcie do zily.
355. Medzi primarne biogenne makroprvky patri: N,P,B,C,O C,H,O,N P,Ca,S,N C,Mg,H,N.
356. Medzi biogenne mikroprvky patri: Mn,Zn,Se,Mo Cu,Cd,Fe,As Pd,Hg,Fe,Cu C,H,O,N.
357. Organicke zluceniny: su len zluceniny, ktore sa nachadzaju v zivých organizmoch su zluceniny, ktore vo svojich molekulach obsahuju najma uhlik, vodik, ale aj kyslik, dusik, fosfor a siru typu uhlovodikov, okrem metanu a jeho derivatov, maju vo svojej molekule uhlikovy retazec nemozeme ich pripravit aj z anorganickych zlucenin.
358. uhlik v organickych zlučeninach: moze byt len v hybridizacii sp3 moze byt v hybridizacii sp3, sp2, sp tvori najcastejsia dvojite a trojite vazby je stvorvazbovy.
359. Elektronova konfiguracia atomu uhlika v zakladnom stave je: 1s2, 2s1, 2p3 1s2,2s2,2p2 1s2, 2s2, 2px1, 2p1 (He) 2s2 2p2.
360. Atom uhlika je: primarny, ak v molekule zluceniny priamo viaze jeden atom uhlika sekundarny, ak sa viaze s tromi dalsimi atomami uhlika terciarny, ak su tento atom naviazane tri rozne substituenty nularny, ked sa nachadza v nezlucenom stave.
361. Medzi primarne biogenne makroprvky patri: selen fosfor dusik zelezo.
362: Medzi biogenne mikroprvky nepatri: barium zinok arzen med.
363. Uhlik v organickych zluceninach tvori 4 jednoduche vazby, ak sa nachadza v hybridizacii sp2 sa moze viazat tak, ze tvori vazbove uhly 109° je stvorvazbovy, preto nemoze tvorit vazbove uhly 120° ak je v hybridizacii sp tvori vazbove uhly 180° .
364. Atomy uhlika sa mozu medzi sebou navzajom spajat vazbou: vodikovou kovalentnou nepolarnou nasobnou kovalentnou ionovou .
365. Organicke zluceniny: obsahuju vo svojich molekulach prevazne nepolarne kovalentne vazby nie su dobre rozpustne vo vode, ale rozpustaju sa v polarnych rozpustadlach prevazne su rozpustne v nepolarnych rozpustadlach, napr. v benzene alebo inych kvapalnych uhlovodikoch su horlave a pri ich spalovani vznika CO2 a voda.
366. Vyberte spravne dvojice nerozvetveny nasyteny uhlovodik (obrázok) rozvetveny nasyteny uhlovodik (obrázok) cyklicky nenasyteny uhlovodik (obrázok) aromaticky uhlovodik (obrázok).
367. O chemickych vzorcoch v organickej chemii plati: pouzivame len sumarne, molekulove vzorce, ktore urcuju pocet jednotlivych atomov v molekule nestaci poznat len molekulovy vzorec, lebo v organickej chemii je dolezite poznat aj strukturu molekuly strukturny vzorec vyjadruje poradie, sposob a typ viazania jednotlivych atomov v molekule strukturny elektronovy vzorec uvadza aj usporiadane valencnych elektronov v atome alebo molekule.
368. Molekulovy vzorec vyjadruje len typy atomov v molekule vyjadruje typy atomov a ich pocet v molekule je napr. CH3-CH2-OH,C2H5OH je napr. C6H12O6, C3H7Cl.
369. Strukturny vzorec: vyjadruje poradie, sposob a typ viazania jednotlivych atomov v molekule nazyva sa aj konstitucny vzorec vyjadruje okrem vazieb aj pocet valencnych elektronov a elektronove pary vyjadruje celkove usporiadanie molekul v priestore.
370. Kovalentna vazba v organickych zluceninach moze posobenim cinidiel: zanikat vzdy len homolyticky sa stiepit homolyticky alebo heterolyticky, podla charakteru vazby zanikat len heterilyticky nemoze zanikat, je vzdy potrebna pritomnost katalyzatora .
371. Homolyticky sa stiepi: kazda kovalentna vazba vplyvom radikaloveho cinidla len nepolarna kovalentna vazba jednoducha alebo nasobna nepolarna kovalentna vazba polarna alebo nepolarna kovalentna vazba .
372. Homolyticky sa stiepi vazba: tak ze vazbovy elektronovy par sa rozlozi rovnomerne medzi obidva atomy tak, ze cely vazbovy elektronovy par prejde na radikal posobenim radikaloveho cinidla alebo dodanim energie za vzniku radikalov len jednoducha .
373. Heterolyticky sa stiepi: napr. nepolarna jednoducha kovalentna vazba medzi dvoma atomami uhlika len polarna jednoducha kovalentna vazba jednoducha polarna kovalentna vazba alebo nasobna nepolarna vazba v pritomnosti heterolytickeho cinidla akakolvek kovalentna vazba, podmienkou je len pritomnost, vhodneho cinidla.
374. Heterolyticky sa stiepi: polarna kovalentna vazba tak, ze vazbovy elektronovy par sa presunie na stranu elektronegativnejsieho atomu v pritomnosti heterolytickeho cinidla napriklad vazba C = C napr. nasobna vazba medzi atomami uhlika posobenim NaOH aj vazba C-H v molekule benzenu vplyvom nukleofilneho cinidla.
375. O chemickych vlastnostiach organickych zlucenin plati: zavisia len od druhu atomov v retazci zavisi od struktury molekuly zavisia od typu charakteristickych skupin v molekule hlavne zavisia od poctu uhlikov v molekule.
376. Reaktivitu organickych zlucenin ovplyvnuje: pritomnost nasobnej vazby indukcny efekt len pocet atomov uhlika v retazci mezomerny efekt .
377. Nasobna kovalentna vazba medzi atomami uhlika: moze zanikat homolyticky aj heterolyticky, podla toho, ake cinidlo vyvolava zanik vazby je tvorena napr. jednou vazbou σ a jednou vazbou π napriek tomu, ze je nepolarna, moze zanikat posobenim heterolytickeho cinidla, pretoze predstavuje zvysenu elektronovu hustotu je tvorena len dvomi vazbami π.
378. Vazba C = C moze zanikat: len posobenim UV ziarenia posobenim elektrofilneho cinidla vzdy za vzniku biradikalu posobenim molekuly vody v pritomnosti H+ ako katalyzatora .
379. Homolyticke cinidlo: je Cl• ;H • moze byt Br2 v pritomnosti UV ziarenia je aj Cl2 v pritomnosti FeCl3 moze byt len ultrafiaove ziarenia, ionizacne ziarenie alebo zvysena teplota .
380. Radikalove cinidlo: je malo reaktivna castica s minimalne jednym nesparenym elektronom je velmi reaktivna castica s minimalne jednym nesparenym elektronom je castica s minimalne jednym nesparenym elektronom, preto ma zaporny naboj vacsinou nie je elektricky nabita castica.
381. Heterolyticky môže zanikať väzba medzi atómami: C-Br akýmikoľvek C-NO2 C-C.
382. Elektrofilne cinidlo: sa navazuje na tu cast molekuly, kde je zvysena elektronova hustota sa navazuje na tu cast molekuly, kde je znizena elektronova hustota moze byt len kation moze byt len anion .
383. Elektrofilnym cinidlom nemoze byt: kation Na+ , pretoze ma konfiguraciu vzacneho plynu a je nereaktivny H+, NO2+ castica s ciastkovym kladnym nabojom δ+ H2O,NH3 .
384. Nukleofilne cinidlo: je napriklad molekula s volnym elektronovym parom moze byt len anion alebo kation moze byt len anion sa navazuje na tu cast molekuly, kde je ciastkovy kladny naboj .
385. Nukleofilnym cinidlom moze byt: kation vodika alebo kation draslika anion atom s elektronovym zriedenim H2O alebo NH3.
386. Indukcny efekt: vznika v dosledku pritomnosti elektronegativnejsieho atomu, resp. polarnej vazby ide o posun elektronov σ-vazieb v uhlikovom retazci ovplyvnuje celu molekulu s rastucou dlzkou retazca straca intezitu .
387. Indukcny efekt moze byt: kladny, ak atomy alebo skupiny sposobia zvysenie elektronovej hustotyna susednom atome zaporny, ak atomy alebo skupina sposobia zvysenie elektronovej hustoty na susednom atome vzdy len zaporny, pretoze ide o posun elektronov kladny alebo zaporny .
388. Kladny indukcny efekt vyvola: -CH3 -R -COOH -SO3H.
389. Zaporny indukcny efekt vyvola: -Cl -R -NH2 -OH.
390. Mezomerny efekt: vznika posunom polarneho efektu po π vazbach je slabsi ako indukcny s rastucou dlzkou konjugovaneho systemu nestraca na intezite nema vplyv na reaktivitu molekuly .
391. O mezomernom efekte mozeme povedat: je kladny, ak atom alebo skupinu atomov poskytuje elektrony do konjugacie, teda dochadza k posunu elektronov po konjugovanom systeme smerom k uhliku zaporny vznika vtedy, ak atom lebo skupina atomov elektrony z konjugacie odtahuje, teda dochadza k posunu elektronov po konjugovanom systeme smerom od uhlika ovplyvnuje napriklad kyslost fenolov posobi len na aromatickom jadre .
392. Substitucia: je typ reakcie, pri ktorom dochadza k nahradeniu jedneho atomu uhlika v uhlovodikovom retazci inym atomom je typ reakcie, pri ktorom dochadza k nahradeniu atomu alebo skupiny atomov inym atomom alebo inou skupinou atomov je reakcie, pri ktorej nevznika vedlajsi produkt podla typu cinidla moze byt elektrofilna, nukleofilna, radikalova .
393. O adicnych reakciach plati: adicia je reakcia, pri ktorej sa atom alebo skupina atomov navazuje na nasobnu vazbu v molekula pri adicnych reakciach sa nasobnost vazby znizuje a nevznika vedlajsi produkt mozu byt len elektrofilne nemozu byt radikalove .
394. Pri adicii sa vazby medzi atomami uhlika: skracuju predlzuju excituju nemenia.
395. Spontanny (samovolny) presmyk je reakcia: ktora prebieha vzdy spolu s eliminaciou pri ktorej dochadza k stabilizacii molekuly, pricom sa jej vnutorna energia znizuje pri ktorej dochadza napr. k zmene konstitucnej izomerie exotermicka alebo endotermicka .
396. O oxidacii a redukcii organckych zlucenin plati: v zivych organizmoch ide najma o priamy prenos elektronu oxidacia je dehydrogenacia alebo oxygenacia redukcia je dehydratacia alebo deoxygenacia redukcia je hydrogenacia alebo deoxygenacia.
397. Medzi eliminacne reakcie plati: vznik etenolu vznik vinylchloridu z etinu redukcia propenu na propan vznik kyseliny butendiovej z kyseliny jablcnej .
398.Adicia je reakcia: pri ktorej nevznika vedlajsi produkt pri ktorej sa atom alebo skupina atomov navazuje na nasobnu vazbu pri ktorej sa znizuje nasobnost vazby nemoze byt nukleofilna.
399. Adicne reakcie: su charakteristicke pre vsetky uhlovodiky su charakteristicke pre nenasytene uhlovodiky na benzenovom jadre prebiehaju ako elektrofilne adicie alkenov a alkinov su elektrofilne adicie .
400. Substitucne reakcie: su reakcie, pri ktorych dochadza k naviazaniu alebo skupiny atomov na nasobnu vazbu mozu byt radikalove, elektrofilne alebo nukleofilne su reakcie, pri ktorych dochadza k nahradeniu atomu alebo skupiny atomov inym atomom alebo inou skupinou atomov su len homolyticke .
Report abuse Consent Terms of use