Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONGenetika

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Genetika

Description:
Genetika 2

Author:
AVATAR

Creation Date:
29/03/2020

Category:
Science

Number of questions: 20
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
K redukci počtu chromozomů z diploidního na haploidní dochází při meióze I při meióze II při meiotickém heterotypickém dělení při meiotickém homeotipickém dělení při obou meiotických děleních v anafázi prvních meiotického dělení .
mitochondriální a plastidové chromozomy jsou tvořeny nukleohistonovými vlákny jsou chromozomy prokaryotního typu jsou lineárni jsou kružnicové molekuly obsahují geny s matroklinní dědičnosti se replikují pouze v S fázi.
Matroklinita je jeden z typů autozomální dědičnosti s manifestací znaků jen u žen je jeden z projevů mimojaderné dědičnosti je jev vyskytujíci se pouze u rostlin znamená dědění vlastnosti výhradně po matce nezávisí na poměrné velikosti vajíček a spermií je fenotypový projev znaků ovlivněný ženskými pohlavními hormony.
recesívní mutací genů na chloroplastové DNA dochází k "panašování" (skvrnitosti) listů snížením obsahu chlorofylu. Jaké rostlny lze očekávat v potomstvu, křížime-li panašovanou mateřskou rodičovkou rostlinu a zelenou otcovskou rodičovskou rostlinu? jen zelené zelené i panašované v poměru 3:1 jen panašované zelené i panašované v poměru 1:1.
mimojaderné geny se ztrácejí při zrání mikrogamet jsou buď v chromozómech některých organel, nebo volně v cytoplazmě se replikují zároveň s jadernými geny a pravidelně se přenášejí do dceřiných buněk se nacházejí jen u eukaryotických buněk se vyskytují v buňkách vždy v jedné kopii nenesou vždy informace nezbytné pro život buňky.
Plastidová DNA (P-DNA) je volně uložená cyklická molekula DNA tvoří chromatidový komplex s histony obsahuje informaci o enzymech katalyzujícih procesy buněčného dýchaní obsahuje informaci o tvořbě chlorofylu obsahuje informaci o vzniku rezistence buňky neobsahuje genetickou informaci.
při kterém z uvedených procesů se mění kvantita nebo kvalita genu? mutace segregace rekombinace modifikace.
modifikace je typ nedědičné proměnlivosti býva vyvolána odlišnými podmínkami prostředí vzniká rekombinací alel je změna znaku, která má trvalý charakter.
Adicí nebo delecí páru nukleotidů v DNA vzniká mutace genová chromozómová posunová aneuploidní.
strukturní gen se skladá z kilobází. U které z následujících mutací v oblasti první kilobáze genu dojde k největšímu poškození molekuly bílkoviny vzniklé exoresní genu? dojde-li k deleci jednoho nuklotidu dojde-li k adici tří nukleotidů dojde-li k deleci tří nukleotidú po sobě následujícich dojde-li k deleci tří nukleotidů na různých místech molekuly DNA.
genomové mutace mění pořadí nukleotidů v genu vedou ke změně počtu chromozómů způsobují změnu struktury chromozómů vznikají nepravidelným rozdělením chromozómů při dělení buňky.
chromozomové mutace mění vždy počet chromozomů v buňce mění složení jednotlivých genů mění strukturu chromozomů vedou k abnormálnímu průběhu meiózy.
trisomie patří mezi mutace genové genomové chromozomové aneuploidní .
mutace měnící sekvenci bazí označujeme jako mutace genové mutace chromozomové mutace genomové mutace bodové mutace anuploidní mutace sekvenční.
genomové mutace postihují strukturu DNA, ale nenarušují stavbu chromozomů vedou k přestavbám chromozomů, ale nikdy nemění jejich počet vedou ke ztrátám nebo nadbyteěné přítomnosti jednotlivých chromozomů zahrnují zejména monosomie a trisomie mění počet chromozomových sad v somatické buňce nelze pozorovat mikroskopem.
mezi genomové aneuploidní mutace patří triploidie polyploidie trisomie haploidie tetraploidie monosomie.
turnerův syndrom vzniká po mutaci genové chromozomové genomové euploidní.
downův syndrom se dá vyléčit, je-li včas diagnostikovan vzniká po genové mutaci je polygenne založen se objevuje častěji u mužů než u žen lze identifikovat studiem karyotypu je způsben přítomností jednoho nadbytočného chromozomu v každé buňce.
somatická mutace vzniká po oplození gamety, nesouci mutaci je mutace postihujíci gametogenní tkáň je přítomná ve všech buňkách těla může vést ke vzniku rakoviny vzniká v somatické buňce během života jedince je pro jedince nebezpečnejší, než mutace gametická.
mezi chromozomové mutace patří trisomie tetraploidie změna sekvence bazí v genu posunová mutace translokace fragmence chromozómu.
Report abuse Consent Terms of use