Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONMikro - VšM

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Mikro - VšM

Description:
Test - mikrobiológia

Author:
Domcsi
(Other tests from this author)

Creation Date:
27/02/2024

Category:
University

Number of questions: 30
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
1. Archea: majú eukaryotický typ buniek transkripcia v nich prebieha podobne ako v eukaryotických bunkách viaceré mezofilné druhy sú súčasťou mikrobioty človeka väčšina z nich nerastie na dostupných kultivačných pôdach obsahujú unikátne enzýmy v bunkovej stene majú peptidoglykán DNA replikujú podobne ako baktérie sú citlivé na statíny všetky sú v raste inhibované teplotou nad 70 C nie sú citlivé na fágy.
2. Bakteriálne bunky sa líšia od eukaryotických: jednoduchšou štruktúrou a organizáciou bunky tvorbou ATP na cytoplazmatickej membráne neprítomnosťou jadra a jadrovej membrány odlišným typom mitochondrií neprítomnosťou fimbrií polyploidným genómom odlišným typom ribozómov zložitejšou stavbou bičíkov odlišným spôsobom replikácie DNA neprítomnosťou lamelárnych systémov v cytoplazme.
3. Pre baktérie sú typické nasledujúce vlastnosti: v bunkovej stene väčšiny baktérií sa nachádza peptidoglykán bakteriálne ribozómy sú vždy umiestnené voľne v cytoplazme štruktúry bunkovej steny baktérií sú rozpoznávané PRR receptormi hostiteľa všetky baktérie sú schopné tvoriť vlastné molekuly ATP všetky baktérie sú kultivovateľné na kultivačných médiách baktérie sú schopné prejsť do stavu perzistencie pre baktérie je východnejšia biofilmová forma rastu dýchací reťazec majú baktérie lokalizovaný na cytoplazmatickej membráne väčšina baktérií môže vytvárať spóry proteosyntéza baktérií prebieha ináč než v eukaryotickej bunke.
4. V cytoplazme baktérií sa nachádza: bakteriálny chromozóm plazmidy ribozómy mRNA a tRNA zásobné granuly lyzozómy mitochondrie fagocytárne vakuoly Golgiho komplex jadro s jadierkom.
5. Cytoplazmatická membrána baktérií: s výnimkou mykoplaziem a ureaplaziem neobsahuje cholesterol generuje sa na nej energia pre bičíky, transportné systémy a tvorbu ATP obsahuje efluxné systémy pre antibiotiká a iné toxické látky nie je spojená s ribozómami ani s bakteriálnym chromozómom jej základ tvorí fosfolipidová dvojvrstva podmieňuje tvar a osmotickú stabilitu bakteriálnej bunky antimikrobiálne liečivá ju nepoškodzujú pasívne cez ňu prechádzajú aj väčšie hydrofilné molekuly sú v nej ukotvené bičíky a fimbrie baktérií sú v nej ukotvené sekrečné systémy baktérií.
6. Bunková stena baktérií: baktérie po jej strate vždy lyzujú rozhoduje o type farbiteľnosti podľa Grama poskytuje baktériám mechanickú a osmotickú stabilitu prekrýva a maskuje dôležité adhezíny baktérií obsahuje antigény využiteľné v mikrobiologickej diagnostike chýba pri rodoch Mycoplasma a Ureaplasma je cieľovou štruktúrou pre beta-laktámové a glykopeptidové ATB na jej lýze sa zúčastňujú proteolytické enzýmy fagocytov je pravidelne rezistentná voči lyzozýmu L-formy baktérií majú bunkovú stenu významne zhrubnutú.
7. Bunková stena grampozitívnych baktérií obsahuje/môže obsahovať: hrubú vrstvu peptidoglykánu proteíny vonkajšej membrány kyselinu teichoovú puzdro cholesterol poríny proteínové adhezíny proteíny viažuce penicilín (PBP) vonkajšiu fosfolipidovú membránu s lipopolysacharidom mykolové kyseliny.
8. Bunková stena gramnegatívnych baktérií obsahuje: lyzozým kovalentne viazanú penicilinázu arabinogalaktan kyselina teichoová lipopolysacharid proteíny vonkajšej membrány (OMP) tenšiu peptidoglykánovú vrstvu vyššie nenasýtené mastné kyseliny poríny periplazmatický priestor.
9. Vonkajšia membrána gramnegatívnych baktérií: je tvorená asymetrickou lipidovou dvojvrstvou sú v nej včlenené molekuly lipopolysacharidu po jej rozpade sa uvoľní do prostredia veľké množstvo endotoxínu obsahuje proteíny vonkajšej membrány, exportné systémy a receptory sú do nej včlenené porínové proteíny regulujúce priechod veľkých molekúl je rezistentná voči lytickému komplexu komplementu je stabilná aj v prostredí chelátotvorných látok je odolná voči pôsobeniu nepolárnych rozpúšťadiel poškodzuje ju pôsobenie lyzozýmu je priepustná pre všetky antibiotiká.
10. Bunková stena acidorezistentných baktrérií obsahuje: peptidoglykán mykolové kyseliny arabinogalaktan lipoarabinomanan dimykolát trehalózy cholesterol lipopolysacharid kyselinu lipoteichoovú poríny chitín.
11. Bunková stena acidorezistentných baktérií je zodpovedná za: hydrofóbnosť povrchu acidorezistentných baktérií extrémnu citlivosť na kyseliny, zásady a alkoholy rezisztencia voči vysušeniu dobrú farbiteľnosť podľa Grama citlivosť mykobaktérií na izoniazid, etionamid a etambutol rezistenciu voči degradácií baktérií komplementom a lyzozýmom zvýšenú citlivosť na dezinfekčné prostriedky akútny priebeh tuberkulózy a mykobakterióz pomalý rast acidorezistentných baktérií tvorbu granulómov a chronický priebeh infekcie.
12. Bakteriálne puzdro: je súčasťou bunkového povrchu všetkých baktérií chráni baktérie pred fagocytózou antigény puzdra sa môžu využiť pri rýchlej diagnostike meningitídy a sepsy je súčasťou viacerých subjednotkových vakcín tvorí ho vysoko hydratovaná sieťovitá štruktúra polysacharidu alebo proteínu je alternatívnym promenovaním pre biofilmový matrix nie je pevne pripojené k bakteriálnemu povrchu môže byť kódované mobilnými genetickými elementmi štruktúry puzdra sú obvykle vysoko antigénne znižuje virulenciu baktérií.
13. Puzdro je dôležitým faktorom virulencie týchto baktérií: Neisseria meningitidis Neisseria gonorrhoeae Borreliella burdorferi Corynebacterium diphtheriae Yersinia pestis Vibrio cholerae 01 Bacillus anthracis Streptococcus pneumoniae Haemophilus influenzae Mycoplasma pneumoniae .
16. Označte rody baktérií s lipopolysacharidom, ktoré sa nefarbia podľa Grama: Treponema, Borrelia a Leptospira Rickettsia, Orientia a Coxiella Mycoplasma a Ureaplasma Chlamydia Ehrlichia Tropheryma whipplei Atopobium Mycobacterium Peptoniphilus, Finegoldia a Schleiferella Bacteroides, Tanerella a Prevotella.
17. Označte rody G+ baktérií, ktoré tvoria vetviace sa vlákna: Nocardia Actinomyces Actinomadura Actinobacillus Streptomyces Streptococcus Streptobacillus Gardnerella Bifidobacterium Fusobacterium.
18. Medzi výrazne acidorezistentné baktérie patria: Enterococcus spp. Staphylococcus spp. Eubacterium spp. Lactobacillus spp. Mycobacterium spp. Mycobacteriodes spp. Mycolicibacterium spp. Mycolibacter spp. Mycolibacillus spp. Mycoplasma spp.
19. Medzi slabo acidorezistentné baktérie patria: Nocardia asteroides komplex Rhodococcus equi Tsukamurella spp. Gordonia spp. Corynebacterium spp. Cutibacterium spp. Actinomyces spp. Streptomyces spp. Bifidobacterium spp. Tropheryma whipplei.
20. Medzi ohnuté a helikálne baktérie s externými bičíkami patria: Haemophilus Vibrio Elisabethkingia Bifidobacterium Campylobacter Arcobacter Helicobacter Wolinella Spirillum Francisella.
15. Označte rody baktérií, ktoré sú gramnegatívne: Arcanobacterium Erysipelothrix Vibrio Enterococcus Campylobacter Faecalibacterium prausnitzii Helicobacter Klebsiella Moraxella Neisseria.
21. Medzi špirálovité baktérie s axiálnymi filamentmi patria: Lactobacillus Leptospira Listeria Legionella Borrelia Brucella Treponema Tanerella Vibrio Porphyromonas.
14. Označte rody baktérií, ktoré sú grampozitívne: Lactobacillus Listeria Legionella Leptospira Staphylococcus Shigella Salmonella Streptococcus Streptobacillus Stenotrophomonas.
22. Označte baktérie nekultivovateľné v kultivačných médiách: Tropheryma whipplei Treponema pallidum Mycobakterium leprae Rickettsia spp. Chlamydia spp. Spirillum minus Mycoplasma spp. Mycobacterium avium Borrelia burgdorferi Leptospira spp.
23. Medzi anaeróbne baktérie patria: baktérie bez enzýmov rozkladajúcich reaktívne radikály kyslíka Clostridium tetani a Clostridium histolyticum Pseudomonas fluorescens a Neisseria meningitidis pôvodcovia botulizmu Bacteriodes fragilis, Prevotella melaninogenica baktérie s kompletním dýchacím reťazcom Helicobacter pylori a Campylobacter coli Mycobacterium tuberculosis a Nocardia spp. baktérie prenosné vodou a aerosólom Veillonella a Actinomyces.
24. Medzi mikroaerofilné alebo kapnofilné baktérie patria: striktne anaeróbne baktérie Neisseria gonorrhoeae a Haemophilus influenzae všetky baktérie kožnej mikrobioty človeka Helicobacter pylori a Campylobacter spp. baktérie skupiny HACEK stafylokoky, enterokoky a listérie pôvodcovia sapronóz viaceré rastovo náročné baktérie gramnegatívne nefermentujúce baktérie pôvodcovia infekcií žalúdka.
25. Medzi gramnegatívne nefermentujúce baktérie patria: baktérie s výlučne oxidatívnym metabolizmom Pseudomonas a Acinetobacter Burkholderia a Stenotrophomonas viacerí dôležití pôvodcovia nozokomiálnych infekcií Alcaligenes a Elisabethkingia baktérie a výbornou citlivosťou na antibiotiká a dezinfekčné prípravky Providentia, Bacteroides a Prevotella pôvodcovia aseptických meningitíd Vibrio a Campylobacter Aeromonas a Plesiomonas.
26. Medzi baktérie skupiny HACEK patria: drobné gramnegatívne kapnofilné rastovo náročné baktérie viacerí pôvodcovia subakútnej endokarditídy viaceré baktérie prítomné v subgingiválnom zubnom plaku Eikenella, Cardiobacterium a Aggregatibacter Haemophilus a Kingella mikroaerofilné črevné baktérie (Campylobacter) aeróbne baktérie rezistentné voči všetkým cefalosporínom Cutibacterium, Corynebacterium a Actinomyces Helicobacter, Erysipelotrix a Klebsiella najčastejší pôvodcovia zubného kazu.
27. Baktérie a faktory prostredia: acidofilné alebo acidotolerantné sú laktobacily a bifidobaktérie acidofilné a acidotolerantné sú kariogénne streptokoky pri 4 C sa množí Listeria monocytogenes a Yersinia enterocolitica pri 4 C sa množí Haemophilus influenzae a Streptococcus pneumoniae acidofilný a acidotolerantný je Helicobacter pylori halofilné alebo halotolerantné je Mycobacterium marinum acidofilné alebo acidotolerantné sú gardnerelly a črevné anaeróbne G-paličky halofilné alebo halotolerantné sú listérie, stafylokoky a enterokoky halofilné alebo halotolerantné sú okrem vibrií aj všetky mykobaktérie pri 4 C prežíva a množí sa Neisseria meningitidis a Neisseria gonorrhoeae.
28. V organizme hostiteľa sa množia prednostne intracelulárne tieto baktérie: Escherichia coli Francisella tularensis Vibrio cholerae Brucella melitensis Legionella pneumophila Mycobacterium tuberculosis Streptococcus pyogenes Pseudomonas aeruginosa Listeria monocytogenes Enterococcus faecalis.
29. Označte striktne intracelulárne rody baktérie: Chlamydia Mycoplasma Mycobacterium Rickettsia Coxiella Ehrlichia Anaplasma Orientia Pateurella Brucella.
30. L-formy baktérie vzikajú: pôsobením lyzozýmu pod vplyvom niektorých antibiotík reverzibilnou startou bakteriálnych puzdier u niektorých baktérií počas liečby penicilínom často pri mykoplazmách počas antibiotickej terapie reverzibilnou startou peptidoglykánu v bunkovej stene aki následok sporulácie za zníženého parciálneho tlaku kyslíka v prostredí pri zmene osmotického tlaku v kultivačnom prostredí iba v laboratórnych podmienkach.
Report abuse Consent Terms of use