option
Questions
ayuda
daypo
search.php

1000-1050

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
1000-1050

Description:
Chémia SZU

Creation Date: 2024/05/01

Category: Science

Number of questions: 50

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

1001. O ligazach a lyazach plati: Ligazy katalyzuju syntezu dvoch substratov v prítomnosti ATP. Ligazy katalyzuju syntezu dvoch substratov v prítomnosti NAD+. Lyazy nehydrolyticky stiepia vazbu medzi atomami uhlika. lyazy a ligazy mozu katalyzovat rovnake typy reakcií.

1002. V oboch danych koenzymoch oxidoreduktaz: NAD+, FAD sa nachádza: Pyridin. Purin. Vitamin PP. Riboza.

1003. Nukleove kyseliny: Zodpovedaju za organizaciu a reprodukciu zivej hmoty. Su polypeptidy. Obsahujú kyslu, neutralnu a zasaditu zlozku. Su biomakromolekulove látky a ich strukturnou jednotkou su peptidy.

1004. DNA sa lisi od RNA : Len obsahom pentozy, DNA obsahuje deoxyribozu a RNA ribozu. Vyskytom v bunkovom jadre. obsahom dusikatych baz. štruktúrou.

1005. O zlozeni nukleotidu plati: obsahuje H3PO4 naviazanu fosfoesterovou vazbou na purinovu alebo pyrimidinovu bazu. Baza sa viaze N-glykozidovou vazbou na prvý uhlik pentozy. pentoza sa viaze fosfoesterovou vazbou na kyselinu fosforecnu. kysla a zasadita zlozka nukleotidu sa viaze amidovou vazbou.

1006. Polynukleotid vznika: kondenzaciou nukleotidov. polymerizaciou nukleotidov. tak, že nukleotidy sa navzajom viazu 3',5' - fosfodiestovou vazbou. polyadiciou nukleozidov.

1007. Nukleotidy a nukleozidy: sa lisia obsahom kyslej zlozky. v bunkach sa nachádzajú aj volne a plnia rôzne funkcie. sa nenachádzajú volne v bunkach. vo svojich molekulach maju zasadite bazy viazane makroergickou vazbou, preto mozu prenasat v organizme energiu.

1008. ATP: je adenozintrifosfat a v organizme pri biochemickych procesoch prenáša energiu. Uvoľňuje energiu stiepenim N-glykozidovej vazby. Uvolnuje energiu podla schémy ATP--> ADP--> AMP, pricom sa odstiepia dve molekuly H3PO4. Obsahuje tri makroergicke vazby.

1009. Kyselina H3PO4: je súčasťou molekuly AMP, NAD+. Je to trojsytna stredne silna kyselina, tvori len 2 typy soli: fosforecnany a hydrogenfosforecnany. Je zlozkou membranovych lipidov a súčasťou nukleovych kyselín. Ma vyznam v metabolizme sacharidov.

1010. Makroergicke zlúčeniny: Su napr. ATP,GTP,NAD+,FAD. obsahujú v molekule makroergicku vazbu. uvolnuju energiu pri hydrolytickom stiepeni fosfoesterovej vazby. su napr. ATP,GTP, acetyl-CoA.

1011. O štruktúre DNA plati: primarna struktura je dana sekvenciou nukletidov, ktoré su viazane intramolekulovou 3',5'-fosfodiesterovou vazbou. porucha v poradi nukleotidov spôsobuje geneticke mutacie. obsahuje štyri typy nukleotidov: adeninovy, cytozinovy, guaninovy a uracilovy. ma podobnu primarnu, sekundarnu, terciarnu a kvarternu štruktúru ako proteíny.

1012. Komplementarita baz: je dana prítomnosťou charakteristikych skupin baz, medzi ktorými sa môžu tvoriť vodikove vazby. znamena, že medzi adeninom a cytozinom sa tvoria vzdy dve vodikove väzby. znamená, ze cytozina guanin sa navzajom spajaju tromi vodikovymi vazbami. Znamená znamenitelnost castu retazca DNA castou retazca mRNA.

1013. Vyberte nesprávny vyrok: komplementaritu baz sa uplatňuje medzi kodonom a antikodonom v procese proteosyntezy. kodon a antikodon sa viazu esterovou vazbou. v makromolekule DNA je vždy pomer baz A: U = 1:1. na komplementarite baz je zalozena transkripcia.

1014. Sekundarna štruktúra DNA : je dvojitý α-helix. je podmienena komplementaritou purinovych a pyridinovych baz. vznika vytvorenim vodikovych vazieb medzi purinovymi a pyrimidinovymi dusikatymi bazami dvoch polynukleotidovych reťazcov. je tvorená vodikovymi vazbami, van der Waalsovym silami a disulfidovymi vazbami.

1015. Súčasťou DNA nie je: guanidin. guanin. riboza. kyselina trihydrogenfosforecna.

1016. Medzi nukleozidy nepatrí (otazka rozlisuje nukleozidy a deoxynukleozidy). adenozin. tymidin. guanidin. uridin.

1017. Mediatorova RNA (mRNA): vznika v cytoplazme. ma štruktúru dvojitého α-helixu. obsahuje adenin, guanin, cytozin a tymin. Je jednovlaknova a tvori sa v bunkovom jadre.

1018. Transferova RNA(tRNA): ma sekundarnu strukturu,,datelinoveho listu". Pri transkripcii prenasa nukleotidy na miesto tvorby mediatorovej RNA. na dlhsom konci ma vzdy triplet CCA, na ktorý sa viaze aminokyselina. Obsahuje kodon.

1019. Vyberte správne vyroky o RNA: ma mRNA sa nachádzajú kodony. sekundárna štruktúra rRNA je dvojity α-helix a v miestach, kde je porusena komplementarita baz sa tvoria ovalne vybezky, laloky. rRNA sa tvorí v ribozomoch. rRNA je len dvojvlaknova.

1020. tRNA: ma vzdy na jednom z koncov adeninovy nukleotid. pri translacii ma aminokyselínu naviazanu esterovou vazbou na tretom uhlíku ribozy adeninoveho nukleotidu koncoveho tripletu CCA. pri translacii ma aminokyselina naviazanu esterovou vazbou na antikodon. pri translacii ma aminokyselinu naviazanu esterovou vazbou na prvom uhlíku ribozy adeninoveho nukleotidu koncového tripletu CCA.

1021. Transkripcia: Je preklad poradia nukleotidov do poradia aminokyselin. je prepis genetickej informácie z DNA na mRNA na základe komplementarity baz. prebieha v bunkovom jadre. prebieha aj v cytoplazme.

1022. Aminoacyl-tRNA vznika: tak, že na dlhsom konci tRNA sa aktivovana aminokyselina naviaze na posledný adeninovy nukleodid esterovou vazbou na tretí uhlik ribozy. Naviazanim aktivovanej aminokyseliny na antikodon. naviazanim aminokyseliny amidovou vazbou na kyselinu fosforecnu posledného nukleotidu. Naviazanim aminokyseliny N-glykozidovou vazbou na adenin posledneho nukleotidu dlhšieho ramienka.

1023 Translacia: je preklad poradia nukleotidov do poradia aminokyselin peptidoveho reťazca. Zacina vždy na štart kodone AUG. Na začiatku translacie sa metionyl-tRNA nachádza na peptidylovom mieste ribozomu. Medzi iniciatorom a start kodonom sa vytvorí peptidova vazba.

1024. O peptidylovom (P) a aminoacylovom (A) mieste ribozomu mozeme povedať: peptidylove miesto P je miesto, kde sa nachádza iniciator alebo tRNA s narastajúcim peptidovym reťazcom. acylove miesto A obsadzuje vždy nový aminoacyl- tRNA. pri elongacii musí byť v ribozome obsadene len P miesto. P miesto sa v priebehu elongacie meni na A miesto.

1025. O elongacii plati: je predlzovanie peptidoveho reťazca. je predlzovanie mRNA. pri elongacii musi byt obsadene P aj A miesto ribozomu. je časť transkripcie.

1026. Terminacia je: ukoncenie transkripcie. Dana prítomnostou stop kodonov, ku ktorým nie je komplementarny ziadny antikodon. dej, pri ktorom terminacne faktory uvolnia vzniknuty peptidovy retazec. zaverecna faza tvorby mRNA.

1027. Start kodon je: UAA. UGA. AUG. GUA.

1028. Štart kodon: je iniciacny kodon. Určuje naviazanie metionyl-tRNA na mRNA. urcuje naviazanie metionyl-tRNA na rRNA. nie je komplementarny k žiadnemu kodonu, len dodava energiu na translaciu.

1029. Stop kodony su: UAA, AUG,UGA. UAA, UAG UGA. nie sú komplementarne k žiadnemu antikodonu. komplementarne len k metionyl - tRNA.

1030. Geneticka informacia bunky človeka je zakodovana v: histonoch. chromozomoch. tRNA. DNA.

1031. O antikodone platí: nenachádza sa v DNA ale v mRNA. sklada sa z troch pyrimidinovych alebo dvoch purinovych nukleotidov. urcuje poradie aminokyselin v mRNA. vodikovymi vazbami sa viaze na kodon v mRNA.

1032. Metabolicka draha: je subor biochemickych reakcií, ktore na seba nadvazuju. Je subor reakcií, pricom produkt jednej reakcie je východiskovou latkou nasledujucej reakcie. je napríklad reakcia neutralizacie alebo komplexotvornej reakcie. je vždy vratna.

1033. Metabolicke drahy mozu byt: len anabolicke, pri ktorých z jednoduchých latok vznikaju latky zlozite, napr. proteosynteza. len katabolicke, pri ktorých sa zlozite latky v organizme rozkladaju za vzniku energie. anabolicke, katabolicke a amfibolicke. redoxne a hydrolyticke.

1034. Medzi amfibolicke reakcie zaraďujeme: tvorbu glykogenu. glykolyzu. β-oxidaciu mastných kyselín. transaminaciu.

1035. Vyberte správne tvrdenie: gibbsova energia je energia využiteľná aj na mechanickú prácu. prenos voľnej energie zabezpecuju makroergicke zluceniny, napr. ATP, NAD, GTP. Amfibolicke reakcie nemaju výraznejši energeticky prinos pre organizmus. katabolicky rozklad prebieha vzdy az po aktivácii substratu a takto je regulovana premena substrátu na produkt.

1036. Mechanizmus redoxnych dejov je zalozeny na prenose: atomov vodika na pyridinovom jadre NAD+. atomov vodika na purinovom jadre NAD+. Atomov vodika na pyrimidinovom jadre NAD+. atomov vodika na purinovom jadre NADP.

1037. Endergonicke procesy: prebiehaju len v anaerobnych podmienkach. prebiehaju len pri znizenej teplote. Sú napríklad anabolicke metabolicke drahy. ziskavaju energiu stiepenim makroergickych vazieb.

1038. O exergonickych a exotermickych reakciách plati: nelisia sa nicim. v obidvoch typoch sa uvolnuje teplo, ale exergonicke reakcie prebiehajú len v živých sustavach. pri exergonickych reakciach sa uvoľňuje Gibssova energia, ktorá sa uklada do ATP. pri exotermickych reakciách sa uvolnuje reakcne teplo, ktoré sustava odovzda okoliu.

1039 . Degredacia zivin prijimanych v potrave: nastáva priamo v bunkach za vzniku acetyl-CoA. zacina uz v ustnej dutine, kde enzymy stiepia bielkoviny a sacharidy. Zacina v tenkom čreve a pokračuje v hrubom čreve. Sacharidov zacina v ústach, tukov a bielkovín v zaludku a pokracuje v tenkom creve.

1040. Krebsov cyklus: prebieha v mitochondriach, kde sa nachádzajú enzymy a koenzymy oxidoreduktaz. prebieha v ribozomoch. ma katabolicky efekt, ale napriek tomu patri medzi amfibolicke metabolicke drahy. Sluzi organizme ako hlavný zdroj na ziskavanie energie.

1041. Význam citratoveho cyklu pre organizmus je v tom, ze: medziprodukty cyklu organizmus vyuziva napr. na tvorbu neesencialnych aminokyselín. vznikajú redukovane koenzymy NADH a FADH2. je hlavný zdroj energie pre cely organizmus. je zdroj kyseliny citrónovej.

1042. V citratovom cykle prebiehajú reakcie: fosforylacie. deaminacie. dehydrogenacie. dekarboxylacie.

1043. O citratovom cykle plati: Zacina kondenzaciou acetyl-CoA s kyselinou oxaloctovou. kondenzaciou acetyl-CoA s kyselinou oxaloctovou vzniká kyselina citrónová. kyselina citronova v cykle hydrolyzuje na kyselinu 2-oxoglutarovu. dehydrogenaciou a dekarboxylaciou kyseliny 2-oxoglutarovej vzniká priamo kyselina oxaloctova.

1044. Citratovy cyklus: Prebieha v cytoplazme. prebieha v mitochondriach. je lokalizovany v ribozomoch. prebieha aj v bunkovom jadre.

1045. Ocl citratovom cykle plati: dehydrogenaciou a dekarboxylaciou kyseliny vznika kyselina 2-oxoglutarova. konecnym produktom cyklu je voda a energia. výsledným produktom Krebsovho cyklu je kyselina oxaloctova. je hlavným zdrojom energie pre organizmus.

O význame citratoveho cyklu plati: z medziproduktov, citratoveho cyklu môže v organizme vzniknúť napríklad neesencialne aminokyseliny, glukoza. je zdrojom redukovanych koenzýmoch. je zdroj kyseliny citrónovej. vznika 8 molekúl ATP.

1047. KOR- koncovy oxidačný reťazec je: Lokalizovany na vnútornej membráne mitochondrii. Postupny prenos atomov vodika z oxidovanych koenzymov a prenos elektronov cez cytochromy na kyslik. postupný prenos vodikov z redukovanych koenzýmoch, prenos elektronov cez cytochromy na kyslik transportovany do buniek hemoglobínom a jeho nasledna reakcia s voľnými protonmi za vzniku vody. lokalizovany v cytoplazme.

1048. Vyberte správne tvrdenie o dýchacom reťazci: postupný prenos elektrónov z atomov vodika na kyslik cez system cytochromov umoznuje bunke uvolnenu energiu využiť na tvorbu ATP. Ak by doslo k priamemu prenosu elektronov z vodika na kyslík, uvoľnila by sa taká velka energia, ze bunka by ju nedokazala ulozit do ATP a celá by sa premenila na teplo. nie je potrebný postupný prenos elektrónov z vodika na kyslík, lebo reakcia je amfibolicka. redukovane koenzymy NAD+ a FAD sa oxiduju v koncovom oxidacnom retazci na NADP+ a FADH2.

1049. Pry glykolyze dochádza k: fosforylacii glukozy v prítomnosti voľnej kyseliny H3PO4. aktivacii a fosforylacii glukozy v prítomnosti ATP, aby sa zabranilo jej prechodu cez membránu. vzniku glukoza -6-fosfatu. izomeracii glukozy na galaktozu.

1050. Glykolyza: prebieha v mitochondriach. je lokalizovana v cytoplazme. je lokalizovana v ribozomoch. prebieha aj v bunkovom jadre.

Report abuse