option
Questions
ayuda
daypo
search.php

TEST 1041-1060

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
TEST 1041-1060

Description:
short test

Creation Date: 2020/05/22

Category: Science

Number of questions: 20

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

1041. Sliny človeka obsahujú: Trypsín. Ptyalín. Lyzozým. Lipazu. Hlien. Pepsín. Glukagón. Inzulín.

1042. Glykogén sa ukladá v: Bunkách pečene. Nervových bunkách. Bunkách sleziny. Kostrových svaloch. Bunkách mozgu. Tenkom čreve. Krvnej plazme. Oxidatívnej fosforylácii.

1043. Koľko párov veľkých slinných žliaz vylučuje sliny: Dva páry. 3 páry. 4 páry. Jeden pár. Na každej strane 3 páry. Na každej strane dva páry. 5 párov. 6 párov.

1044. Štítna žľaza: Je u stavovcov fylogeneticky najstaršou žlazou s vnútorným vylučovaním. Je u stavovcov fylogeneticky najmladšou žlazou s vnútorným vylučovaním. Má rozličný tvar. U niektorých rýb sa skladá z množstva samostatných vačkov. U väčšiny plazov ja nepárová. U všetkých plazov je párová. U cicavcov sa skladá z dvoch navzájom spojených lalokov. Je typickou žľazou s vonkajším vylučovaním.

1045. Vitamíny vznikajú: Oxidatívnou fosforyláciou. V tele vyšších rastlín. Anaeróbnou glykolýzou. Činnosťou niektorých kvasiniek. Rozkladom aminokyselín. Fotosyntézou u kvasiniek. Činnosťou niektorých baktérií. Rozkladom enzýmových systémov.

1046. Svalové vlákna podľa spôsobu sťahovania, štruktúry a obsahu určitých látok rozdeľujeme na: Rýchle bledé. Rýchle červené. Pomalé biele. Pomalé červené. Autonómne motorické. Pohybové autonómne. Rýchle bordové. Pomalé čierne.

1047. Koľko tepov za minútu priemerne ma zdravý dospelý človek pri telesnom pokoji: 90. 70. 100. 40 – 50. 50. 10 –20. 17 – 27. 170.

1048. Mozoček človeka je: Uložený v zadnej lebečnej jame. Sídlom podmienených reflexov. Súčasťou medzimozgu. Zodpovedný za koordináciu pohybových funkcii. Tvorený 3 hemisférami. Pokrytý mozgovou kôrou. Súčasťou riadenia pohybovej koordinácie. Súčasťou riadenia svalového napätia.

1049. Akú funkciu má miecha: Je miestom produkcie mozgovo – miechového moku. Je miestom realizácie takzvaných miechových reflexov. Sprostredkuje komunikáciu mozgu s mozočkom. Sprostredkuje prenos vzruchov miechovými dráhami. Je časťou CNS. Má prevodovú funkciu – prechádzajú ňou zostupné dráhy z rôznych časti mozgu. Je centrom zraku. Je centrum rovnováhy.

1050. Hypotalamus je: Časť predĺženej miechy. Časť centrálnej nervovej sústavy, mozgu. Ústredie dýchanie. Najvyššie podkôrové ústredie. Sídlom riadenia činnosti vnútorných orgánov. Sídlom riadenia úmyselných pohybov. Sídlom riadenia svalového napätia. Podlôžko.

1051. Kinetické a statické orgány (receptory) človeka sú uložené: V mozgových hemisférach. V medzimozgu. Vo vnútornom uchu. V labyrinte skalnej kosti lebky. Vete temenných lalokoch medzimozgu. Vo vonkajšom uchu. V strednom uchu. V blízkosti Cortiho orgánu.

1052. Trvalý chrup človeka obsahuje: 8 hryzakov. 8 očných zubov. 4 očné zuby. 8 črenových zubov. 12 stoličiek. 4 stoličky. 2 hryzáky. 2 črenové zuby.

1053. Čo odvádza odkysličenú krv z tela do srdca: Pľúcne žily. Horná dutá žila. Dolná dutá žila. Vrátnica. Srdcovina. Aorta. Zberný systém veľkého obehu. Distribučný systém obehovej sústavy.

1055. Čo môže spôsobiť nedostatok železa: Málokrvnosť. Zvýšenie počtu bielych krviniek. Krivicu. Skorbut. Chorobu beri – beri. Šeroslepotu. Infekčnú hepatitídu. Cukrovku.

1054. Na tvorbu hemoglobínu a erytrocytov je potrebné: Železo. Jód. Zinok. Vápnik. Kyselina Listová. Kobalamín. Axeroftol. Vitamín K.

1056. Tlak a obeh krvi: Je riadený nervovou reguláciou. Je riadený hormonálnou reguláciou. Je nezávislý od intenzity svalovej práce. Nesúvisí s veľkosťou organizmu. Je závislý od intenzity svalovej práce. Súvisí s veľkosťou organizmu. Súvisí s pohlavím jedinca. Nesúvisí s pohlavím jedinca.

1057. Činnosti, ktoré riadi podkôrové ústredie hypotalamu sú: Udržiavanie stálej teploty tela, hospodárenie s vodou a soľami, dýchanie a krvný obeh, príjem potravy, sexuálne funkcie. Hospodárenie s vodou a soľami. Príjem potravy a sexuálne funkcie. Riadenie obehu krvi, dýchania. Somatické reflexy. Vedomá činnosť. Koordinácia rovnováhy. Myslenie.

1058. Hlavnou funkciou červených krviniek je: Obranná reakcia organizmu. Riadenie zrážania krvi. Prenos kyslíka z tkanív do pľúc. Prenos kyslíka z pľúc do tkanív. Účasť na diapedéze. Účasť na vonkajšom dýchaní. Účasť na vnútornom dýchaní. Účasť na tvorbe primárneho močom.

1059. Veľký krvný obeh: Končí v pravej predsieni. Začína v ľavej predsieni. Začína v ľavej komore. Začína v pravej komore. Začína sa srdcovnicou. Začína sa hornou a dolnou dutou žilou. Končí sa hornou a dolnou dutou žilou. Končí sa pľúcnymi žilami.

1060. Ktorá hemisféra je dominantná: Pravá hemisféra u pravákov. Ľavá hemisféra u pravákov. U ľavákov pravá hemisféra. Pravá aj ľavá hemisféra. U pravákov obidve. U pravákov žiadna. U ľavákov žiadna. Pravá hemisféra u ľavákov.

Report abuse