option
Questions
ayuda
daypo
search.php

bio

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
bio

Description:
BIO SZU. 100-150 radio

Creation Date: 2023/03/09

Category: Science

Number of questions: 51

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

100. Vírusy patria medzi : prokaryotické organizmy. eukaryotické organizmy. nukleoproteínové častice. nebunkové organizmy.

101. Vírus je tvorený : DNA a RNA, ktoré sú obalené bielkovinovým plášťom. DNA a RNA a bielkovinou. DNA,RNA a tukovým obalom. nukleovou kyselinou a viriónom z tukových častočiek.

102. Pre rozmnožovanie vírusov platí,že : je viazané na hostiteľskú bunku. začína vytvorením spór. uskutočňnuje sa pričnym delením viriónu. obvykle vedle k zániku hostiteľskej bunky.

103. Z hľadiska životných procesov sú vírusy chrakteristické tým,že : majú jednoduchý látkový metabolizmus. ich životné procesy sú viazané na hostiteľskú bunku. ich metabolizmus začíná v S-fáze bunkového cyklu. nemajú vlastný metabolizmus,nie sú schopné samostatnej reprodukcie.

104. Je správne tvrdenie,že vírusy sa rozmnožujú mimo hostiteľskej bunky ?. nie,nemajú vlastný genóm,preto musia na svoju reprodukciu využívať DNA hostiteľskej bunky. nie, nemajú vlastný metabolizmus ,preto nie sú schopné zabezpečiť samostatne žiadne životné funkcie. áno, vírusy tvoria spóry a rozmnožujú sa aj mimo hostiteľskej bunky. áno, vo vhodných podmienkách tvoria infekčné virióny,ktoré potom napádajú bunky.

106. Onkovírusy spôsobujú : škvrny na povrchu listov. slintačku a krívačku hospodárskych zvierat. vznik zhubných nádorov. nekontrolovateľné delenie buniek.

105 .Ktoré z uvedených ochorení spôsobujú vírusy ?. chrípka. angína. tuberkulóza. hepatitída.

107. Medzi detské choroby spôsobené vírusmi patria: chrípka. osýpky. ovčie kiahne. žltačka.

108. Ktoré vnútrobunkové štruktúry nemajú bunky baktérií?. mitochondrie. ribozómy. jadro. vakuoly.

109. Bakteriofágy sú vírusy : napadajúce baktérie. spôsobujúce choroby ľudí. spôsobujúce choroby rastlín. využívané v génovom inžinierstve.

110. Pre vírusy platí : sú to vnútrobunkové parazity. môžu ich prenášať živočíchy. môžu vyvolávať nádorové ochorenia. môžeme sa pred nimi chrániť antibiotikami.

111. AIDS je nevyliečiteľné ochorenie: spôsobujúce vírusom HIV. spôsobujúce baktériou HIV. prenosné telesnými tekutinami. imunitného systému.

112. Pre všetky baktérie platí,že : spôsobujú ochorenia ľudí,zvierat alebo rastlín. sú schopné vytvárať odolné spóry. z jednej baktérie vznikajú vždy len dve dcérske. uhlík získavajú z organických zlučenín.

113. Medzi prokaryotické organizmy patria : vírusy, baktérie a sinice. iba baktérie. baktérie, sinice a archeóny. baktérie,sinice a prvoky.

114. Majú všetky baktérie bunkovú stenu ?. áno, je pevná a pružná. áno, obsahuje peptidoglykan. nie, bunkovú stenu majú iba niektoré baktérie. nie, baktérie majú iba cytoplazmatickú membránu.

115. Základnou zložkou bunkovej steny baktérií je : glykogén. peptidoglykan. chitín. jedna vrstva fosfolipidov.

116. Tvar tela baktérií môže byť : tyčinkovitý. vláknitý. guľovitý. kryštalický.

117. Bacily sú baktérie : guľovitého tvaru. tyčinkovitého tvaru. špirálovitého tvaru. vláknite.

118. streptokoky sú baktérie : guľovitého tvaru,ktoré tvoria retiazky. guľovitého tvaru,ktoré tvoria strapce. tyčinkovitého tvaru. nie sú to baktérie, ale vírusy.

119. Stafylokoky sú baktérie : guľovitého tvaru,ktoré tvoria retiazky. guľovitého tvaru,ktoré tvoria strapce. tyčinkovitého tvaru. nie sú to baktrérie, ale vírusy.

120. Anaerobné baktérie sa od aerobných líšia tým,že : pre svoj život potrebujú kyslík. nepotrebujú kyslík,pôsoní na ne toxický. uhlík získavajú z CO2. uhlík získavajú heterotrofne.

121. Medzi autotrofné organizmy patria : anaerobné baktérie. chemoautotrofné baktrérie. rastliny. sinice.

122. Je správne tvrdenie ,že bez baktérií by sme mohli mať zdravotné problémy?. nie,naopak ,patogenné baktérie spôsobujú vážne zdravotné ťažkosti. nie, neexistujú baktérie s pozitívnym vplyvom na zdravie človeka. áno, baktérie v našom organizme produkujú vitamíny. áno, symbiotické baktérie ako súčasť črevnej mikroflóry pomáhajú pri trávení.

123. Ktoré z uvedených ochorení spôsobujú baktérie ?. angína. tuberkulóza. salmonelóza. besnota.

124. Mnohé patogenné baktérie spôsobujú pohlavne prenosné ochorenia. Sú to : syfilis. AIDS. mykóza. kvapavka.

125. Mnohé patogenné baktérie spôsobujú závažné hnačkovité ochorenia. Sú to baktérie z rodu: Salmonella. Escherichia. Streptococcus. Lactobacilus.

126. Mnohé baktérie sa využívaju v priemysle pri výrobe : mliečných produktov. kvasných produktov. farmaceutických produktov. pekárenských produktov.

127. Na výrobu antibiotik sa využívajú : spájavé plesne. paplesňotvaré huby. kvasinkotvaré huby. kyjaničkotvaré huby.

129. Obsah vody v bunkách závisí od : životného prostredia. veku organizmu. metabolickej aktivity. orgánu.

128. Kvasinkové ochorenia človerka vyvolávajú : zástupcovia rodu Candida. paplesňotvaré huby rodu Aspergillus. plesne rodu Mucor. kvasinky rodu Saccharomyces.

130. Prečo obsah vody v bunkách vekom klesá ?. staršie bunky majú obmedzený príjem vody. v starších bunkách sa znižuje metabolická aktivita. v starších bunkách prevládajú katabolické deje. stare bunky vodu viac uvoľňujú ako prijímajú.

131. Vyšší obsah vody v bunke majú : pletivá aktívnych častí orgánov. pletivá pasívnych častí orgánov. pletivá rastlinných buniek. pletivá živočíšnych buniek.

132. Najdôležitejšie prvky pre živé organizmy sú : C,O,H,N. C,Cl,Zn,O. C,Cl,H,Zn. C,N,Zn,H.

133. Kostrou všetkých organických látok je : dvojväzbový uhlík. štvorväzbový uhlík. väzba uhlíka s kyslíkom. väzba uhlíka s vodíkom.

134. Ktorý prvok je dôležitou súčasťou hemoglobínu ?. Na. Ca. Fe. K.

135. Ktoré polysacharidy plnia stavebnú funkciu ?. sacharóza. celulóza. glykogén. chitín.

136. Ktoré polysacharidy predstavujú pre bunku zdroj energie?. glykogén. glukóza. škrob. chitín.

137. Najväčší obejm organických molekúl v bunke tvoria : cukry. tuky. bielkoviny. minerálne látky.

138. Základnou stavebnou jednotkou bielkovín sú : monosacharidy. aminokyseliny. nukleotidy. proteíny.

139. Stavebnou jednotkou polypeptidových reťazcov molekúl proteínov sú : aminokyseliny. bielkoviny. sacharidové peptidy. nukleotidy.

140. Aké funkcie plnia v bunke bielkoviny ?. sú to základné stavebné látky. sú zdrojom energie. regulujú chemické procesy. rozpustné vo vode tvoria základné prostredie v bunke.

141. Vláknité (fibrilárne) bielkoviny zabezpečujú : mechanické funkcie. metabolické funkcie. imunitu. regulačné funkcie.

142. Guľovité ( globulárne) bielkoviny zapezbečujú : metabolické funkcie. regulačné funkcie. imunitu. mechanické funkcie.

143. V bielkovinách živých organizmov sa pravidelne vyskytuje : 12 aminokyselín. 20 aminokyselín. 22 aminokyselín. 200 aminokyselín.

144. Koľko druhov aminokyselín vyúžívajú živé systémy na proteosyntézu ?. 5. 10. 15. 20.

145. Aké funkcie plnia v bunke sacharidy. sú zdrojom energie. sú to stavebné látky. podieľajú sa na termoregulácii. katalyzujú chemické procesy.

146. Ktoré organické zlučeniny v bunke majú stavebnú funckiu ?. cukry. tuky. bielkoviny. nukleové kyseliny.

147. Ktoré organické zlučeniny plnia v bunke zásobnu funkciu ?. cukry. tuky. bielkoviny. nukelové kyseliny.

148. Glykogén je zásobná látka : iba živočíchov. živočíchov a húb. niektorých rastlín. vírusov.

149. Glukóza sa v organizme živočichov ukladá ako zásoba energie vo forme : škrobu. celulózy. glykogénu. tuku.

150. Cukor sa v organizme rastlín ukladá ako zásoba energie vo forme : tuku. škrobu. glykogénu. celulózy.

Report abuse