option
Questions
ayuda
daypo
search.php

600-650

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
600-650

Description:
Chémia SZU

Creation Date: 2024/03/29

Category: Science

Number of questions: 50

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

601. Oxidáciou propán-2-olu vzniká: acetón. glycerol. aldehyd. ketón.

602. Oxidáciou etándiolu môže vzniknúť: glyoxál. etylénglykol. kyselina glyoxalová. kyselina oxálová.

603. O terciárnom alkohole platí: vzniká reakciou sekundárneho alkoholu s vodou v kyslom prostredí. je kyslejší ako primárny alkohol. je napr. pyrogalol. nemôže sa oxidovať za vzniku aldehydu.

604. Reakciou kyseliny s alkoholom vzniká: alkoxid. alkoxóniová soľ. karboxylová kyselina. alkohol s kyselinou nemôže reagovať lebo má mierne kyslý charakter.

605. Hydroxyderiváty uhľovodíkov sú podľa Brönsteda: len kyseliny. len zásady. amfolyty. nemôžu prijať ani odštiepiť kation vodíka.

606. Glycerol je: trojsýtny alkohol. terciarny alkohol. opticky aktívny. súčasťou kozmetických krémov.

607. Oxidáciou glycerolu: na primárnom uhliku vzniká glyceraldehyd. na sekundárnom uhliku môže vznikať acetón. na sekundárnom uhliku môže vznikať dihydroxyaceton. do druhého stupňa vzniká kyselina citrónová.

608. O glycerole platí: nachádza sa v organizme človeka ako koenzým. vzniká v organizme pri proteosyntéze. vzniká v organizme pri enzýmovej hydrolýze lipidov. je súčasťou lipidov a nukleovylch kyselín.

609. Glycerín: je roztok glycerolu vo vode a používa sa v kozmetickom priemysle. zvláčňujú pokožku. vzniká redukciou glyceraldehydu. je roztok glycerolu v alkohole.

610. Reakciou alkoholu s alkalickým hydroxidom vzniká: alkoxid. napr. alkoholát sodný. fenoxid. soľ alkoholu.

611. Zlúčenina CH3CH2OK: je etoxid draselný. etanoát draselný. etanolát draselný. vzniká reakciou draslíka s etanolom.

612. Fenoxid draselný: pripravíme reakciou kyseliny benzoovej s draslikom. vzniká reakciou fenolu s hydroxidom draselným. ma v molekule ionovu väzbu. vzniká reakciou toluénu s draslíkom.

613. Alkoxóniove soli vznikajú: oxidáciou alkoholu. reakciou alkoholu s minerálnymi kyselinami. reakciou kyseliny s fenoxidom. redukciou karboxylových kyselín.

614. Fenoly sú kyslejšie ako alkoholy: v dôsledku konjugacie volneho elektronoveho paru kyslíka a delokalizovaneho oblaku pí elektrónov na aromatickom jadre. v dôsledku pozitívneho mezomerneho efektu -OH skupiny. v dôsledku negatívneho mezomerneho efektu -OH skupiny. nie sú kyslejšie, pretože kyslík je silne elektronegativny a priťahuje si elektróny z aromatického jadra.

615. Metanol od etanolu rozlišime: podľa vône. reakciou KMnO4. reakciou s I2 v prostredí alkalického hydroxidu. jodoformovou reakciou.

616. Medzi fenoly zaraďujeme: kyselinu salicylovu. krezol. o-xylen. hydrochinon.

617. Oxidáciou hydrochinonu vzniká: p-benzochinon. m-benzochinon. kyselina tereftalová. nenasýtený diketón.

618. p-benzochinon vzniká: redukciou pyrogalolu. dehydrogenáciou hydrochinónu. dehydratáciou hydrochinónu. oxdiáciou hydrochinonu.

619. Vyberte správne tvrdenie: fenoly s FeCl3 dávajú farebne reakcie. fenol je dobre rozpustný vo vode. fenol vzniká oxidáciou kuménu. úplnou hydrogenáciou fenolu vzniká cyklohexán.

620. Etanol je kvapalina a etán je plyn, pretože: etan ma nižšiu molekulovu hmotnosť. etanol je kyslejší. medzi molekulami etanolu sa tvoria vodíkové väzby a medzi molekulami etánu nie. medzi molekulami etánu pôsobia pevne kovalentné väzby.

621. Dimetyldisulfid vzniká: dehydratáciou metántiolu. oxidáciou metántiolu. redukciou metántiolu. z organických peroxidov.

622. Disulfidová väzba: vzniká oxidáciou tiolov. sa nachádza aj v molekulách bielkovín. vzniká hydrogenáciou etántiolu. sa podieľa na sekundárnej štruktúre bielkovín.

623. Metamérom dibutyléteru je: CH3-CH2-CH2-O-CH2-CH2-CH2-CH2-CH3. CH3-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-O-CH3. CH3-CH2-CH2-O-CH2-CH2-CH3. CH3-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CHO.

624. O éteroch môžeme povedať: majú nižšie teploty varu ako príslušné alkoholy. medzi molekulami éterov sa tvoria kyslíkové väzby. na svetle môžu tvoriť výbušné peroxyzlúčeniny. sú dobre rozpúšťadla organických zlúčenín a môžu prijať kation vodíka na voľný elektrónový pár kyslíka.

625. Reakciou alkoholov s: alkalickými hydroxidmi vznikajú alkoxidy a voda. alkalickymi kovmi vznikajú alkoxidy a vodík. aldehydmi v kyslom prostredí vznikajú poloacetály alebo acetály. fenolmi vznikajú aldoly.

626. Oxidáciou primárneho alkoholu vzniká podľa podmienok reakcie: karboxylová kyselina. keton. acetal. aldehyd.

627. Reakciou hydroxyderivátov uhľovodíkov s: ketonmi vznikajú aldoly. halogenvodikovymi kyselinami vznikajú alkoxoniove soli. kyslikatými minerálnymi kyselinami vznikajú estery. aldehydmi vznikajú acetály.

628. Primárne alkoholy vznikajú: redukciou ketonov. dehydrogenáciou aldehydov. redukciou karboxylových kyselín do druhého stupňa. hydrogenáciou aldehydov alebo ketónov.

629. Vinylakohol: vzniká adiciou vody na acetylen. vzniká adíciou vody na etylen. vzniká dehydratáciou etanalu. je nestabilný a prešmykuje na acetaldehyd.

630. Pre alkoholy platí: jednosytne s najnižším počtom atómov uhlíka v molekule su bezfarebne kvapaliny príjemnej vône. s najnižším počtom atómov uhlíka v molekule sú vo vode veľmi dobre rozpustné. sú vo vode nerozpustné, pretože nedochádza k disociácii. ich rozpustnosť vo vode stúpa s rastúcim počtom atómov uhlíka v molekule.

631. Alkoholy majú vyššie teploty varu v porovnaní so základnými uhľovodíkmi pretože: medzi molekulami alkoholov sa netvoria vodíkové väzby. medzi molekulami alkoholov sa tvoria vodíkové väzby. vzniká vodíková väzba medzi molekulami vody a -OH skupinou alkoholov. majú vyššiu molekulovu hmotnosť.

632. Etándiol: je kvapalina sladkej chuti a používa sa ako sladidlo v potravinarstve. používa sa na výrobu nemrznucich zmesi. vzniká kyslou alebo zásaditou hydrolýzou etylenoxidu. je toxický.

633. Medzi aromatické alkoholy nepatrí: fenol. hydroxyderivát, ktorý ma -OH skupinu naviazanú na postrannom reťazci aromatického kruhu. pyrokatechol. benzylalkohol.

634. Alkoholy: sú amfotéry. majú väčšiu polaritu väzby O-H ako voda. ktoré majú hydroxylovu skupinu naviazanú na terciárnom uhliku sú, po metanole, najkyslejšie. ktoré majú hydroxylovú skupinu naviazanu na primárnom uhliku sú, po metanole, najkyslejšie.

635. Medzi fenoly patria: pyrokatechol, o-krezol. hydrochinón, rezorcinol. benzylakohol, o-xylén. benzochinón, etylénglykol.

636. Fenol: je biela kryštalická látka vo vode malo rozpustná. ľahšie odštiepi katión vodíka ako primárny alkohol. je slabšia kyselina ako metanol. používa sa v medicíne ja dezinfekciu rán.

637. Alkoholy: dehydratáciou poskytujú alkény. môžu vzniknúť reakciou halogenalkánov s NaOH. v molekule obsahujú aspoň jednu nepolarnu -OH skupinu. so silnymi zásadami nereagujú.

638. O etántiole platí: je kvapalina príjemnej vône, preto sa používa na odorizáciu zemného plynu. ma v molekule dve -SH skupiny. je sirna obdoba etylalkoholu. dehydrogenáciou vzniká dietyldisulfid.

639. Reakciou etanolu s H2SO4 vzniká: pri zvýšenej teplote eten. za studena ester. CH3-CH2-O-SO3H pri nízkej teplote. CH3-CH2-O-O-SO3H pri nízkej teplote.

640. Hydroxyderivaty uhľovodíkov poskytujú reakcie: produktom dehydrogenácie sekundárneho alkoholu je zlúčenina typu R-CO-R. oxidáciou -OH skupiny v kyseline mliečnej vzniká oxoskupina. produktom oxidácie primárneho alkoholu môže byť acetón. fenol dáva dehydrogenáciou cyklohexanol.

641. Z uvedených reakcii môže prebiehať: oxidácia 1-propanolu (propán-1-olu) na propanal. oxidácia formaldehydu na kyselinu mravčiu. redukcia ketokyseliny na oxokyselinu. redukcia metanalu na kyselinu metanovu.

642. Vyberte správne výroky o hydroxyderivatoch uhľovodíkov: sorbitol patrí k hydroxyderivátom uhľovodíkov. elektrofilne substitúcie fenolov prebiehajú ľahšie ako nesubstituovaných arénov. hydroxylove skupiny sa vyskytujú aj v molekulách sterolov, sacharidov, bielkovín, cholesterolu, vitamínu A, vitamínu E. etylalkohol je jednosýtny sekundárny alkohol.

643. Vyberte čo platí o fenole: reakciou s Cl2 v prítomnosti FeCl3 vzniká o-chlorfenol alebo p-chlorfenol. reakciou s HCl vzniká fenyloxónium chlorid. reakciou s metanolom vzniká fenylester. reakciou s draslikom vzniká fenoxid draselný.

644. Vyberte karbonylove zlúčeniny: CH3-CO-C6H5. acetofenón. pyrogalol. R-CO-O-R.

645. Vyberte, ktoré zo zlúčenín sú karbonylove zlúčeniny: CH2O. NH2-CO-NH2. CH3-O-CH3. CH3-CO-CH3.

646. Pre karbonylové zlúčeniny platí: môžu byť primárne, sekundárne, terciárneho, podľa počtu charakteristických skupín v molekule. karbonylový uhlík je v hybridizácii sp2, preto má karbonylova skupina rovinnú štruktúru. nespáreny elektrón atómu uhlíka tvorí s nespáreným elektrónom atomom kyslíka pí-väzbu. majú charakteristickú skupinu C=O.

647. O karbonylových zlúčeninách platí: majú nižšiu teplotu varu ako hydroxyderivaty uhľovodíkov, lebo medzi ich molekulami sa netvoria vodíkové väzby. nižšie aldehydy a ketony sú dobre rozpustné vo vode, lebo s molekulami vody tvoria vodíkové väzby. okrem karbonylovej skupiny sa v ich molekule už nemôže nachádzať žiadny iný substituent. všetky vznikajú oxidáciou primárnych alkoholov.

648. O reaktivite aldehydov a ketonov neplatí: závisí od charakteru jednoväzbovych skupín, ktoré sú naviazané na karbonylovom uhliku. je približne rovnaká, pretože aldehydy aj ketony obsahujú rovnakú karbonylovu skupinu. aldehydy sú pri nukleofilnych adíciach reaktivnejšie ako ketony. reaktivita karbonylovych zlúčenin závisí od pozitívneho čiastkového kladného náboja na karbonylovom uhliku.

649. Formaldehyd je reaktivnejsi ako acetlaldehyd, pretože: atómy vodíka formaldehydu majú malý +I efekt na funkčný uhlík. ma menšiu molekulovú hmotnosť. je plyn. +I efekt alkylovej skupiny acetaldehydu znižuje veľkosť čiastkového záporného náboja na jeho karbonylovom uhliku.

650. Acetón a vinylalkohol: sú optické izomery. sú tautomery. sú metamery. nie sú izomery.

Report abuse