option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Bio 1-25

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Bio 1-25

Description:
test prvých 25

Creation Date: 2015/08/28

Category: Science

Number of questions: 25

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Podľa bunkovej teórie: všetky prvky pozostávajú z tých istých prvkov a molekúl. každá bunka vzniká len delením už existujúcej bunky. každá bunka pozostáva predovšetkým z anorganických molekúl. základom každého organizmu rastlín a živočíchov je bunka.

Prvú ucelenú evolučnú teóriu živých organizmov sformuloval: J.B. Lamarck. C. Linné. francúzsky prírodovedec J.B. Lamarck v roku 1809. Ch. Darwin.

Ktoré tvdenie je správne: J.B. Lamarck je autorom binomickej nomenklatúry. L.Pasteur definitívne vyvrátil možnosť samooplodnenia i tých najmenších organizmov. T. Schwann patrí k autorom bunkovej teórie. pre skúmanie biologických objektov použil mikroskrop medzi prvými R. Hooke.

Bunkovú teóriu formulovali: M.J. Schleiden. J.E. Purkyne. T. Schwann. R. Hooke.

Základy novodobej anatómie ľudského tela položil: W.Harwey. R.Hooke. Galenos. A. Vesalius.

Medzi fyziologické vedy patria: fyziológia človeka. vedy, ktoré študujú funkciu jednotlivých bunkových orgánov živých sústav. fyziológia živočíchov. fyziológia rastlín.

Parazitológia študuje: cuzdopasné organizmy. cuzdopasné mikroorganizmy. vzťahy medzi hostiteľom a parazitom. definuje biologické zákonitosti vzťahov medzi parazitom a hostiteľom.

Dvojzávitnicovú štruktúru DNA a jej význam pre prenos genetickej informácie objasnil: v roku 1944. v roku 1953. J.D.Watson. F.H.Crick.

Voda v bunkách má funkciu: zásobnú. substrátovú - vytvára vhodné prostredie pre chemické deje. ako účinné rozpúšťadlo. ako dôležitý faktor tepelného hospodárenia.

Monomérom bielkovín sú: peptidy. aminokyseliny. nukelozidy. nukleotidy.

Jednotlivé aminokyseliny sú v bielkovinovom reťazci pospájané väzbou: esterou. peptidovou. kovalentnou. glykozidovou.

Bielkoviny majú funkciu: informačnú. metabolickú - globulárne bielkoviny. mechanickú - fibrilárne bielkoviny. štruktúrnu.

Monomérom nukleových kyselín sú: nukleotidy. ribonukleotidy alebo deoxyribonukleotidy. pentózy. aminokyseliny.

Z chemického hľadiska sú nukleové kyseliny: polynukleotidy. biopolyméry. markomolekulové látky. monoméry.

Lipidy: môžu byť súčasťou vitamínov. sú súčasťou niektorých hormónov. katalyzujú chemické reakcie v bunke. sú hlavnou zložkou protilátok. sa podieľajú na regulačných procesoch v bunke. sú najhospodarenejším zdrojom energie. sú sučasťou biomembrán. maú ochrannú funkciu napr. vosky.

Za najmenší systém schopný samostatného života sa považuje: vírus. bunka. kolónia. nukleoproteínová častica. biopolymér.

Základom cytoplazmatickej membrány je: dvojvrstva lipidov, do ktorej sú ponorené bielkoviny. cytosol. fosfolipidová dvojvrstva. bielkovinová dvojvrstva do ktorej sú ponorené fosfolipidy.

K základným bunkovým povrchom eukaryotickej bunky patrí: plazmaléma. bunková stena. cytoplazmatická membrána. jadrová membrána.

Cytoplazmatická membrána: je väčšinou jedninou biomembránou v prokaryotických bunkách. reguluje príjem látok do bunky. sa nazýva plazmaléma. sa nazýva karyoléma. patrí k bunkovým povrchom. obsahuje receptory na zachytenie signálov.

Vírusy sú: schopné uchovávať genetickú informáciu. nebunkové organizmy. z hľadiska organizácie najjednoduchšie živé sústavy. schopné trvalo existovať len ako parazity buniek. rozmnožovaním viazané len na živé bunky.

Podľa všeobecnej štruktúry rozlišujeme dva základné typy buniek: prokaryotické a eukaryotické. jednoduché a zložené. rastlinné a živočíšné. jadrové a bezjadrové.

Bunky určitého funkčného a štruktúrneho typu sa spájajú do: pletív - pri rastlinách. organizmov. tkanív - pri živočíchoch. bunkových organel.

Pravé individuá vyššieho rádu: sú spoločenstvá tzv. sociálneho hmyzu. sú obligátne spoločenstvá organizmov. majú jedincov trvalo anatomicky a funkčne diferencovaných. sú spoločenstvá organizmov, v ktorých je funkčná špecializácia jedincov nezmeniteľná.

Cytológia sa zaoberá štúdiom: javov na úrovni bunky. živých sústav na úrovni ich základnej štruktúrnej a funkčnej jednotky. tvaru a štruktúry buniek a bunkových organel. živých sústav na úrovni molekúl.

Obsah vody v bunkách: je v priemere 65%. závisí od ich prostredia. závisí od orgánu, v ktorom sa nachádzajú. závisí od ich veku.

Report abuse