option
Questions
ayuda
daypo
search.php

BIO 1121-1140

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
BIO 1121-1140

Description:
short test

Creation Date: 2020/06/02

Category: Science

Number of questions: 19

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

1121. O svaloch predlaktia u človeka platí, že: Končia na ramennej kosti. Patrí k nim vretenný sval. Patrí k nim m. biceps. Niektoré začínajú na lopatke. Niektoré začínajú na ramennej kosti. Niektoré začínajú na kostiach predlaktia. Patrí k nim trojhlavý sval ramena. Ich šľachy dosahujú až na kostru ruky.

1122. Predný mozog človeka: Je pokrytý mozgovou kôrou. Obsahuje mozgovú kôru – pallium. Je uložený v zadnej lebečnej jeme. Má dva oddiely, talamus a hypotalamus. Zúčastňuje sa na riadení svalového napätia. Tvorí mozgové pologule – hemisféry. Sa skladá zo 4 hemisfér. Obsahuje bazálne ganglia, ktoré sú zhlukmi bielej hmoty.

1123. Ako sa nazýva spojenie, pri ktorom sú kosti oddelené kĺbovou štrbinou: Pevné. Súvisle. Kĺbové. Spojenie chrupkou. Spojenie kostým tkanivom. Väzivové. Lonová spona. Šev.

1024. O vitamíne D u človeka platí, že: Podporuje vstrebávanie vápnika v tenkom čreve. Ovplyvňuje ukladanie vápnika v kostnom tkanive. Jeho nedostatkom u detí vzniká krivica. Jeho výdatným zdrojom je rybí tuk. Jeho nedostatok u dospelých vedie k rednutiu a mäknutiu kosti. Jeho nedostatkom u deti vzniká cukrovka. Tvoria ho baktérie v hrubom čreve. Jeho nedostatok vyvoláva u dospelých málokrvnosť.

1125. Priečna os tela človeka sa odborne nazýva: Kaudálna. Kraniálna. Transverzálna. Proximálna. Distálna. Ventrálna. Dorzálna. Hĺbková.

1126. O obsahu oxidu uhličitého v plynoch pri dýchaní u človeka platí, že: Atmosférický vzduch obsahuje 0,04% CO2. Alveolárny vzduch obsahuje 5,6% CO2. Vydychovaný vzduchu obsahuje 4,0% CO2. Atmosférický vzduch obsahuje 29,04% CO2. Atmosférický vzduchu obsahuje 4,1% CO2. Vydychovaný vzduch obsahuje 2,92% CO2. Alveolárny vzduch obsahuje 2,1% CO2. Vydychovaný vzduch obsahuje 0,3% CO2.

1127. O svaloch ramena u človeka platí, že: Vykonávajú natiahnutie v lakťovom kĺbe. Vykonávajú ohnutie v lakťovom kĺbe. Dvojhlavý sval ramena je m.triceps. Trojhlavý sval ramena je ohýbač. Dvojhlavý sval ramena je ohýbač. Dvojhlavý sval ramena je naťahovač. Trojhlavý sval ramena je naťahovač. Dvojhlavý sval ramena je m.biceps.

1128. Medzimozog človeka: Tvorí lôžko a podlôžko. Je tvorený talamom a hypotalamom. Má oddiel talamus, v ktorom sa prepájajú prakticky všetky zostupné dráhy vedúce do miechy. Má oddiel talamus, v ktorom sa prepájajú prakticky všetky vzostupné dráhy vedúce do mozgovej kôry. Obsahuje hypotalamus, ktorý je sídlom riadenia vonkajších orgánov. Obsahuje talamus, ktorý je sídlom riadenia vnútorných orgánov. Obsahuje hypotalamus, ktorý je sídlom riadenia vnútorných orgánov. Obsahuje hypotalamus, ktorý zodpovedá za koordináciu pohybových funkcii.

1129. Nedostatok kyseliny pantoténovej u človeka: Sa prejaví ako beri-beri. Sa prejavuje rôznymi zápalovými zmenami. Sa prejavuje šeroslepotou. Nebol opísaný. Sa vyskytuje pri hemofílii. Nespôsobuje pernicióznu anémiu. Spôsobuje pernicióznu anémiu. Vyvoláva šeroslepotu.

1131. Svaly brucha u človeka: Tvoria pružnú brušnú stenu. Zúčastňujú sa na zmene polohy lopatky. Podporujú vytláčanie stolice. Sú tvorené bedrovými svalmi. Podporujú vyprázdňovanie žalúdka pri zvracaní. Podporujú vytlačenie plodu pri pôrode. Sú v činnosti pri predklonoch. Sú v činnosti pri úkonoch a otáčaní trupu.

1132. Kĺbový maz v zdravom kĺbe: Vyživuje kosť. Rozhoduje o tvare dotykových plôch. Vyrovnáva zakrivenia plôch kosti v kĺbe. Vyživuje chrupku. Inervuje kosť. Rozhoduje o pohyblivosti kĺbu. Je dôležitou súčasťou kĺbu. Zmierňuje trenie.

1133. Ktorý sval sa zúčastňuje na zmenách polohy lopatky človeka: Sval, ktorý tvorí obrys šije. Brušný lis. Bránica. M.biceps. Dlhý sval stehna. Dvojhlavý sval ramena. Trojhlavý sval ramena. Lichobežníkový sval.

1134. O pepsíne u človeka platí, že: Sa vylučuje ako neúčinný pepsinogén. Aktivuje sa v neutrálnom prostredí. Aktivuje sa v zásaditom prostredí. Sa vylučuje ako neučinný pepsinogén, ktorý sa aktivuje v silne kyslom prostredí na učinný pepsín. Sa vylučuje ako neučinný pepsinogén, ktorý sa aktivuje v silne zásaditom prostredí na učinný pepsín. Zráža mlieko. Štiepi bielkoviny. Štiepi tuky.

1135. Spánok: Je základný fyziologický jav. Je základný patologicky jav. Priaznivo pôsobí na celý organizmus. Tlmí činnosť mozgovej kôry. Nepriaznivo pôsobí na celý organizmus. Sa objavuje u rastlín – mikrospánok. Sa vyskytuje u jednobunkovcov. Potreba spánku je u ľudí rozličná.

1136. Prištítne telieska človeka: Sú malé oválne útvary. Väčšinou sú 4. Sú uložené na zadnej strane štítnej žľazy. Vytvárajú parathormón, ktorý riadi hospodárenie organizmu s vápnikom. Pri jeho nedostatku vzniká kreténizmus. Väčšinou sú dve. Sú uložené na prednej strane štítnej žľazy. Vytvárajú tyroxín, ktorý riadi hospodárenie organizmu s vápnikom.

1137. Rastový hormón u človeka: Sa nazýva aj folikulostimulačný hormón. Je produkovaný zadnom laloku hypofýzy. Podporuje súmerný rast kostí a mäkkých orgánov. Pri jeho nadbytku v detstve vzniká gigantizmus. Pri jeho nedostatku detstve vzniká nanizmus. Pri jeho nedostatku detstve vzniká gigantizmus. Pri jeho nadbytku v detstve vzniká nanizmus. Je produkovaný v adenohypofýze.

1138. Tenké trámčeky kosti človeka: Jej dodávajú veľkú pevnosť. Sú miestom zániku erytrocytov. Tvoria priestorovú sieť. Sú pokryté okosticou. Sú pravidelne usporiadané v určitých smeroch. Sú usporiadané nepravidelne. Sú usporiadané rovnako vo všetkých kostiach. Sú súčasťou hubovitého tkaniva kosti.

1139. Dlhé svaly chrbta u človeka: Ležia pod širokým svalom chrbta. Sa nachádzajú nad širokým svalom chrbta. Sa zúčastňujú rotácie hlavy. Tvoria obrys šije. Sa zúčastňujú ukláňania hlavy. Sa zúčastňujú vzpriamovania trupu. Sa nezúčastňujú otáčania trupu. Sa zúčastňujú ukláňania trupu.

1140. Svaly, ktoré spôsobujú odtiahnutie, sa nazývajú: Odťahovače. Priťahovače. Adduktory. Ťahače. Pronátory. Levátory. Supinátory. Abduktory.

Report abuse