option
Questions
ayuda
daypo
search.php

CH LF UK 1100-1160

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CH LF UK 1100-1160

Description:
DNA RNA, N-bazy

Creation Date: 2022/04/07

Category: Science

Number of questions: 59

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

1102. Kyselina močová: je u plazov a vtákov konečným produktom metabolizmu purínových látok aj bielkovín. vzniká ako produkt katabolizmu pyrimidínových látok u človeka. tvorí tautomérne formy. obsahuje -COOH skupinu. je silná organická kyselina. vzniká degradáciou AMP. vzniká degradáciou guanidínu. u človeka vzniká degradáciou rovnakých dusíkových látok ako močovina.

1103. Na odstraňovaní bolesti sa z alkaloidov podieľa: nikotín. guanín, patriaci medzi purínové alkaloidy. morfin. alkaloid patriaci medzi námelové alkaloidy. alkaloid s cyklom pyrimidínu. kofeín. teofylín. alkaloid patriaci medzi ópiové alkaloidy.

1104. Na tlmenie kašla sa používa alkaloid: kodeín. heroín. nikotín. zo skupiny ópiových alkaloidov. atropín. kokaín. kofeín patriaci medzi purínové alkaloidy. s cyklom pyridínu.

1105. Na stimuláciu centrálnej nervovej sústavy sa používa alkaloid: atropín. nikotínamid. teobromín. kofeín. morfin. teofylín. ktorý patrí medzi analeptiká. kodeín.

1106. Adenín: nepatrí medzi stavebné zložky ribonukleových kyselín. tak ako guanín je odvodený od purínu. obsahuje heterocyklus s dvoma kondenzovanými jadrami, z ktorých jedno je pyrolové. je odvodený substitúciou atómu vodíka -NH2 skupinou v pyrimidíne. s ribózou tvorí nukleozid. je 2-amino-6-hydroxypurín. so sacharidovou zložkou je spojený N-glykozidovou väzbou. sa nachádza v RNA.

1107. Cytozín, uracil a tymín: sú odvodené od heterocyklov s dvoma kondenzovanými jadrami a obsahujú dva heteroatómy dusíka. na rozdiel od adenínu sú odvodené od pyrimidínu. obsahujú šesťčlánkový heterocyklický kruh s dvoma atómami dusíka. sú kyslé a uvoľňujú do prostredia protón. sú odvodené od pyridínu. všetky sa nachádzajú v DNA. všetky sa nachádzajú v rRNA. tvoria triplet DNA.

1108. Medzi pyrimidínové dusíkové bázy nepatrí: šesťčlánková heterocyklická zlúčenina s jedným heteroatómom kyslíka. tymín. cytozín. guanín. kofeín. nikotínamid. uracil. 5-metyluracil.

1109. Medzi heterocyklické zlúčeniny s kondenzovanými heterocyklami patrí: kyselina močová. pyridín. cytozín. adenín. teobromín. purín. kyselina močová a močovina. guanín.

1110. 6-aminopurín je: látka, ktorú si organizmus nevie syntetizovať. guanín. adenín. zlúčenina, ktorá obsahuje rovnaký heterocyklus ako teofylín. súčasťou DNA aj RNA. kofeín. časť pyrimidínu. heterocyklická zlúčenina.

1111. O adeníne a guaníne môžeme povedať: sú ako súčasť nukleotidov stavebnou zložkou nukleových kyselín. adenínje 2-amino-6-oxopurín. sú odvodené priamo od pyrimidínu. sú purínové dusíkaté zásady. nachádzajú sa len v DNA. obsahujú heteroatómy dusík a kyslík. obsahujú 4 heteroatómy dusíka. sa nachádzajú v nukleových kyselinách aj v nukleotidoch.

1112. Pyrimidínové aj imidazolové jadro je v štruktúre: purínov. aminokyselín tryptofán a prolín. imidazolu. 6-aminopurínu spolu obsahujú 2 heteroatómy dusíka. adenínu. tymínu aj adenínu. guanidínu. nikotínamidu.

1113. Zlúčenina obsahujúca viazané zložky cytozín, ribózu a kyselinu fosforečnú: je nukleozid. je nukleotid nachádzajúci sa v DNA a nie v RNA. je monomér, ktorý je stavebnou zložkou DNA. je triplet. tvorí deoxynukleotid. je ako nukleotid stavebnou zložkou RNA. obsahuje vo svojej molekule N-glykozidovú a esterovú väzbu. je v mRNA komplementárny ku guanínovému deoxynukleotidu v DNA.

1114. V nukleozide sa nenachádza: kyselina fosforečná. kyselina fosforečná. ribóza alebo deoxyribóza. N-glykozidová väzba. kyselina nikotínová. cystein. fosfoesterová väzba, ale sa nachádza väzba N-glykozidová. sacharidová zložka. fosfodiesterová väzba.

1115. Medzi zložkami nukleozidtrifosfátov môžeme nájsť väzbu: ktorá patrí medzi makroergické väzby. esterovú. O-glykozidovú. N-glykozidovú. kovalentnú. medzi dusíkovou bázou a ribózou. medzi ribózou a H3PO4. vodíkovú medzi dvomi bázami.

1116. V AMP sa nenachádza väzba: makroergická. karboxyesterová. N-glykozidová. vodíková. medzi adenínom a kyselinou fosforečnou. medzi guanínom a ribózou. medzi ribózou a H3PO4. fosfodiesterová.

1117. Kyselina trihydrogenfosforečná je v ATP viazaná: väzbou esterovou s ribózou. väzbou N-glykozidovou. väzbou makroergickou s ďalšou molekulou kyseliny fosforečnej. väzbou iónovou. na ribózu. s ďalšou molekulou kyseliny fosforečnej väzbou anhydridovou. na deoxyribózu. väzbou kovalentnou.

1118. Guanín je heterocyklická zlúčenina: a patrí medzi alkaloidy s cyklom purínu. nachádzajúca sa v DNA a nie v RNA. len s pyrimidínovým kruhom. s purínovým kruhom. ktorá sa u človeka katabolizuje za vzniku kyseliny močovej. kde na dusíku v polohe 6 je viazaná -NH2 skupina. obsahujúca 4 heteroatómy dusíka. s dvoma kondenzovanými heterocyklami.

1119. O tymíne a uracile môžeme povedať: obidva patria medzi kyslé zložky nukleových kyselín. sú to zásadité zložky nukleových kyselín. tymín patrí medzi hlavné bázy DNA. uracil vzniká metyláciou tymínu. príslušných nukleových kyselinách majú obidva komplementárnu bázu adenín. v príslušných nukleových kyselinách je komplementárnou bázou tymínu adenín a uracilu cytozín. patria medzi pyrimidínové dusíkové bázy. patria medzi pyridínové dusíkové bázy.

1120. Medzi alkaloidy s cyklom purínu patria: kofeín. deriváty látok obsahujúcich 2 heteroatómy dusíka. tzv. analeptiká, stimulujúce určité oblasti centrálnej nervovej sústavy. deriváty morfinu. 6-aminopurín. teofylín. nikotínamid. teobromín.

1121. Medzi zásadité zložky deoxyribonukleových kyselín patria: tie zložky nukleových kyselín, ktoré môžu uvoľňovať protón do prostredia. adenín. guanidínový (guanidylový) nukleotid. uracil. deoxyribóza. purínové bázy. guanín. tymín.

1122. O sacharidovej zložke DNA a RNA môžeme povedať: je to rovnaká sacharidová zložka. v DNA je aldopentóza v RNA ketopentóza. aldopentóza DNA neobsahuje kyslík na druhom uhlíku pentózy. aldopentóza RNA neobsahuje kyslík na treťom uhlíku pentózy. v DNA aj v RNAje viazaná N-glykozidovou väzbou na dusíkovú bázu. je to medziprodukt glykolýzy. sacharidová zložka RNA vzniká v pentózovom cykle. sacharidová zložka DNA sa nachádza aj v ATP.

1123. Konečný produkt látkovej premeny purínových látok u človeka je: močovina a CO2. látka vznikajúca ich úplnou redukciou. aminopurín. kyselina močová. karboxypurín. 2,6,8-trihydroxypurín. produkt vznikajúci deamináciou a oxidáciou purínových látok. amoniak a C02.

1124. Kyselina močová je u človeka konečným produktom metabolizmu: pyrimidínových látok a obsahuje tri -COOH skupiny. purínových látok a obsahuje tri -OH skupiny. a tvorí tautomérne formy. močoviny. bielkovín. adenínových nukleotidov. uridínových nukleotidov. guanínových nukleotidov.

1125. O kyseline močovej platí: u človeka je konečným produktom látkovej premeny purínových nukleotidov. u človeka je konečným produktom látkovej premeny pyrimidínových nukleotidov. je veľmi málo rozpustná vo vode. má jednu karboxylovú skupinu. na rozdiel od močoviny je lepšie rozpustná. nachádza sa v keto- a enol- forme. môže vyväzovať z roztoku protóny. obsahuje -OH skupiny.

1126. Vzorec kyseliny močovej môžeme odvodiť od: heterocyklickej zlúčeniny obsahujúcej dva heteroatómy dusíka. pyrimidínových látok. purínových látok. močoviny. guanidínovej skupiny. toho istého základného heterocyklu, od ktorého odvodzujeme xantín. toho istého základného heterocyklu, od ktorého odvodzujeme guanidín. od kondenzovaného heterocyklu obsahujúceho 4 heteroatómy dusíka.

1127. Aké druhy nukleotidov sa nachádzajú v DNA: obsahujúce nikotínamid a ako sacharidovú zložku deoxypentózu. obsahujúce uracil a ako sacharidovú zložku deoxyribózu. obsahujúce cytozín. obsahujúce tymín. odvodené od pyridínu. odvodené od purínu. také, ktoré majú ako sacharidovú zložku ribózu. také, ktoré majú ako sacharidovú zložku deoxyaldopentózu.

1128. Aké druhy nukleotidov sa nachádzajú v rRNA: s obsahom 5-metyluracilu a so sacharidovou zložkou ribózou. obsahujúce tymín a so sacharidovou zložkou deoxyribózou. obsahujúce guanidín a ako sacharidovú zložku aldopentózu. obsahujúce uracil a ako sacharidovú zložku ribózu. obsahujúce cysteín. odvodené od purínu. obsahujúce cytozín. odvodené od pyridínu.

1129. Makroergickou väzbou sú viazané: dva komplementárne reťazce mRNA pri vzniku sekundárnej štruktúry mRNA. dva zvyšky kyseliny fosforečnej v ATP. kyselina fosforečná s purínovou bázou. ribóza s purínovou bázou. dva polynukleotidové reťazce DNA. aminokyseliny v peptidoch. dva fosfáty v substrátoch, z ktorých sa syntetizujú nukleové kyseliny. dva zvyšky kyseliny fosforečnej v guanozíntrifosfáte.

1130. O deoxyribonukleových kyselinách platí: sú nositeľmi genetickej informácie. sú obsiahnuté v chromozómoch. vznikajú prepisom zo štruktúry bielkovín. nachádzajú sa hlavne v jadre buniek. ich primárnu štruktúru tvoria nukleotidy obsahujúce monosacharid deoxyribózu. ich primárna štruktúra sa prepisuje do RNA na ribozómoch. patria medzi biopolyméry. obsahujú sacharidovú zložku ribózu.

1131. RNA a DNA môžeme od seba odlíšiť: sacharidovou zložkou. v RNA je tymín v DNA uracil. funkciou v bunke. zastúpením pyrimidínových nukleotidov. zastúpením základných purínových nukleotidov. miestom ich tvorby v bunke. podľa druhu nukleotidov. obsahom kyseliny fosforečnej.

1132. O transkripcii a translácii môžeme povedať: transláciaje prepis z DNA a prebieha v jadre. transkripcia znamená prepis, translácia znamená preklad. obidva procesy prebiehajú v jadre bunky. transkripciou sa tvoria RNA. translácia prebieha na ribozómoch. v procese transkripcie jeden triplet určuje zaradenie jednej aminokyseliny do tvoriaceho sa reťazca bielkoviny. v procese translácie jeden triplet určuje zaradenie jednej aminokyseliny do tvoriaceho sa reťazca polypeptidu. sú procesy, pri ktorých je potrebná účasť DNA aj RNA.

1133. DNA ako sacharidovú zložku obsahuje: deoxyaldopentózu. deoxyribózu, ktorá je viazaná medzi dusíkovou bázou a H3PO4. deoxyglukózu. pentózu, ktorá na druhom uhlíku neobsahuje viazaný kyslík. rôzne sacharidy. rôzne monosacharidy v závislosti od živočíšneho druhu. disacharid. deoxyribózu, pričom deoxyskupina je na treťom uhlíku pentózy.

1134. Z porovnania DNA a RNA môžeme povedať: DNA sa syntetizuje v jadre bunky, RNA mimo jadra. DNA sa od RNA líši zastúpením pyrimidínových nukleotidov. ako sacharidovú zložku majú aldopentózu, ale v nukleotidoch DNA nie je kyslík na druhom uhlíku pentózy. DNA aj RNA sa nachádzajú u človeka v chromozómoch. DNA aj RNA slúžia u človeka ako matrica pri transkripcii. DNA, na rozdiel od mRNA odovzdáva svoju informáciu v jadre bunky, kým mRNA na ribozómoch. majú rovnaké hlavné purínové bázy. líšia sa od seba zastúpením tymínu a uracilu.

1135. V RNA sa nachádzajú zastúpené hlavne bázy: metyluracil. z ktorých dve patria medzi pyridínové bázy. uracil. guanín. 6-aminopurín. pyridínové. ktoré patria medzi puríny a pyrimidíny. dioxopyrimidín.

1136. Uracil: na rozdiel od tymínu sa nachádza v DNA. sa nenachádza v RNA. sa nenachádza v DNA, kým tymín sa v DNA nachádza. je odvodený od pyrimidínu. degradáciou dáva kyselinu močovú. ako aj cytozín a tymínje odvodený od purínov. v nukleotidoch je s ribózou spojený N-glykozidovou väzbou. patrí medzi heterocyklické zlúčeniny.

1137. V nukleových kyselinách sa môžu nachádzať viazané: H3P04 na deoxyribózu. aldohexózy. ketohexózy. ketopentózy. deoxymonosacharidy odvodené od pentóz a hexóz. ribózy. aldopentózy. puríny a pyridíny.

1138. Nukleotid je zložený z: nukleozidu a ribózy. dvoch zložiek: dusíkovej bázy a pentózy. dusíkovej bázy, pentózy a kyseliny fosforečnej a je stavebnou jednotkou nukleových kyselín. guanidínu, H3PO4 a ribózy. pyridínovej bázy, pentózy a H3PO4. dusíkovej bázy a pentózy spojenej cez H3PO4. troch zložiek spojených N-glykozidovou a fosfoesterovou väzbou. nukleozidu a kyseliny fosforečnej.

1139. Polynukleotid: je tvorený základnými jednotkami - nukleozidmi. môže obsahovať až milióny základných jednotiek, nukleotidov. je tvorený základnými jednotkami, v ktorých sú viazané: dusíková báza, aldopentóza a kyselina fosforečná. je tvorený základnými jednotkami - nukleotidmi. je tvorený na ribozómoch. obsahuje peptidové väzby. obsahuje fosfodiesterové väzby. neobsahuje amidovú väzbu.

1140. O jednotlivých typoch RNA môžeme povedať: niektoré sú syntetizované v jadre (mRNA), iné na ribozómoch. majú rôznu funkciu v bunke. líšia sa molekulovou hmotnosťou. niektoré obsahujú ribózu, iné deoxyribózu. mRNA má jednoduchý polynukleotidový reťazec. majú charakter dvojzávitnice. rRNA má bočné sľučky a miesto pre väzbu aminokyseliny. tRNA obsahuje antikodón, ostatné nie.

1141. O DNA a RNA môžeme tvrdiť: líšia sa miestom účinku v bunke. líšia sa sacharidovou zložkou. líšia sa zastúpením pyrimidínových nukleotidov. líšia sa zastúpením purínových nukleotidov. nelíšia sa prítomnosťou tymínu. líšia sa obsahom uracilu. líšia sa prítomnosťou adenínu. nukleotid odvodený od cytozínu je len v RNA.

1142. Polynukleotid: vzniká v jadre bunky. je tvorený z nukleotidov spojených fosfodiesterovou väzbou. obsahuje purínové a pyridínové bázy, aldopentózu a kyselinu fosforečnú. tvorí základ štruktúry DNA. tvorí základ štruktúry mRNA. vzniká z príslušných nukleozidtrifosfátov. obsahuje deoxyglukózu. z báz obsahuje aj dusíkovú bázu cysteín.

1143. Dedičná informácia bunky je u človeka zapísaná v: biopolyméroch, nachádzajúcich sa v jadrách buniek. rRNA. bielkovinách. chromozómoch. ribozómoch. vo všetkých druhoch RNA. DNA, v ktorej je dôležitou vlastnosťou komplementarita purínových a pyrimidínových báz. deoxyribonukleovej kyseline.

1144. Dvojvláknová závitnica DNA (sekundárna štruktúra DNA) je stabilizovaná: typom väzby, ktorá sa tvorí medzi dvoma elektronegatívnymi prvkami, z ktorých jeden musí obsahovať vodík. vodíkovými väzbami medzi adenínom a uracilom. rovnakými väzbami ako dvojvláknová závitnica mRNA. vodíkovými väzbami medzi adenínom a tymínom. N-glykozidovými väzbami. väzbou medzi kodónom a antikodónom. peptidovými väzbami. vodíkovými väzbami medzi komplementárnymi bázami.

1145. Vodíkové väzby v molekule DNA sa vytvárajú medzi: pyrimidínovými bázami. purínovými bázami a ribózou. dvoma reťazcami DNA a spevňujú tým jej sekundárnu štruktúru. purínovými bázami. cysteínom a guanínom. adenínom a uracilom. adenínom a tymínom v jednom polynukleotidovom reťazci. adenínom a tymínom dvoch antiparalelných reťazcov DNA.

1146. Prepis poradia nukleotidov z mRNA do poradia aminokyselín pri proteosyntéze. zabezpečený komplementaritou kodónu a antikodónu. transkripcia. replikácia. transaminácia. proces, pri ktorom sa aminokyseliny za pomoci tRNA spájajú peptidovou väzbou. proces, v ktorom sa tvorí reťazec bielkovín. proces, pri ktorom sa aminokyseliny spájajú vodíkovou väzbou. proces, ktorý sa volá translácia.

1147. O DNA a RNA môžeme povedať: pre DNA je z pyrimidínových dusíkových báz charakteristický uracil a pre RNA tymín. líšia sa sacharidovou zložkou. líšia sa kyslou zložkou. líšia sa zastúpením pyrimidínových báz. miesto ich biologického účinkuje v jadre. líšia sa obsahom aldózy a ketózy. líšia sa funkciou pri prenose genetickej informácie. líšia sa miestom biologického účinku.

1148. O antikodóne môžeme tvrdiť: nachádza sa na 5' konci v tRNA. nenachádza sa v mRNA ale v tRNA. vodíkovými väzbami sa viaže s kodónom. je zložený z troch nukleotidov. je zložený z troch nukleozidov. určuje poradie aminokyselín v mRNA. je zložený z troch deoxynukleotidov. je komplementárny ku kodónu v mRNA.

1149. Aminokyselina sa pri syntéze bielkovín viaže na RNA: peptidovou väzbou medzi -COOH skupinou aminokyseliny a -NH2 skupinou adenínu tRNA. cez -NH2 skupinu aminokyseliny na tRNA. vždy na ribózu AMP toho konca reťazca tRNA, ktorý sa končí nukleotidmi označenými. na antikodón. esterovou väzbou na tRNA. -CO-NH- väzbou na ribózu tRNA. aminokyselina sa viaže na rRNA. cez svoju karboxylovú skupinu s aminoskupinou GMP.

1150. V DNA sú komplementárne dusíkové bázy: rovnaké ako v RNA. tymín a guanín. cytozín a guanín. uracil a adenín. adenín a 5-metyluracil. odvodené od purínu. viazané vodíkovými väzbami. jedna odvodená od purínu a druhá od pyrimidínu.

1151. Antikodón je: charakteristický úsek molekuly, zložený z troch nukleotidov v tRNA. charakteristický úsek molekuly, zložený z troch nukleozidov v tRNA. miesto, kde sa v rRNA viaže aminokyselina. poradie troch nukleotidov v DNA. komplementárny ku kodónu v mRNA. je miesto v tRNA a tento úsek je rovnaký pre všetky tRNA. umiestnený v tRNA a je špecifický pre danú aminokyselinu. umiestnený v tRNA a jeho triplet určuje poradie troch aminokyselín.

1152. O proteosyntéze hovoríme vtedy: keď prebieha replikácia. ak vznikajú bielkoviny. keď vznikajú bielkoviny priamo v procese transkripcie. keď prebieha proces translácie. keď sa tvorí mRNA. keď sa sprostredkuje preklad genetickej informácie z mRNA za tvorby peptidového reťazca. keď z DNA vznikajú v jadre bunky bielkoviny. keď na ribozómoch za účasti mRNA a tRNA vznikajú bielkoviny.

1153. Mediátorová RNA sa od tRNA líši tým, že: vzniká v jadre v procese translácie. vzniká pri prepise z DNA v jadre, kým tRNA sa tvorí na ribozómoch. neobsahuje bázu cytozín. obsahuje tymín ako jedinú pyrimidínovú bázu. mRNA neobsahuje antikodón. mRNA obsahuje kodón a tRNA obsahuje antikodón. mRNA je jednoduchá jednovláknová RNA, kým tRNA má určité úseky reťazca pospájané vodíkovými väzbami. má pri proteosyntéze inú funkciu.

1154. Informáciu o primárnej štruktúre bielkovín pri proteosyntézě odovzdáva v procese translácie: jeden nukleotid mediátorovej RNA. polypeptidový reťazec. 20 aminokyselín. kodón tRNA. DNA. pre danú aminokyselinu kodón v mRNA. poradie nukleotidov v mediátorovej RNA. kodón mRNA skladajúci sa z dvoch nukleotidov.

1155. Ribozómová RNA sa tvorí: v jadre v procese translácie z nukleozidtrifosfátov. na ribozómoch. v cytoplazme. prepisom určitého úseku DNA. prepisom z mRNA na ribozómoch. z aminokyselín. zo substrátov deoxynukleozidtrifosfátov. v jadre a tvorí súčasť bunkových štruktúr, na ktorých prebieha proteosyntéza.

1156. Sekundárna štruktúra DNA: je charakterizovaná priestorovým uložením jedného reťazca DNA. má tvar dvojitej pravotočivej závitnice. je tvorená dvomi proti sebe prebiehajúcimi polynukleotidovými reťazcami stočenými do závitnice. môže mať štruktúru skladaného listu. udáva poradie nukleotidov v DNA. je udržiavaná peptidovými väzbami. je stabilizovaná vodíkovými väzbami medzi komplementárnymi dusíkovými bázami dvoch vlákien DNA. je udržiavaná vodíkovými väzbami medzi purínovými bázami.

1157. Ktoré vlastnosti molekuly DNA majú význam pri prenose genetickej informácie u človeka: existencia dvojitej pravotočivej závitnice DNA a možnosť jej zdvojenia pri reprodukcii. komplementarita dusíkových báz. možnosť translácie z DNA do mRNA. pevnosť molekuly vďaka obsahu peptidových väzieb. možnosť reduplikácie molekúl DNA pri delení buniek. jednoduchý polynukleotidový reťazec mRNA. komplementarita aminokyselín. možnosť prenosu informácie z DNA prostredníctvom mRNA do primárnej štruktúry bielkovín.

1158. Jednoduchý polynukleotidový reťazec (bez zdvojených častí reťazca) má: molekula mediátorovej RNA. molekula RNA, ktorá prenáša aminokyseliny na miesto proteosyntézy. molekula tRNA. majú všetky druhy nukleových kyselín. ATP. len jednoduché bielkoviny. molekula RNA, ktorá v procese translácie odovzdáva informáciu o primárnej štruktúre bielkoviny. molekula DNA u človeka.

1159. Informáciu o poradí aminokyselín v reťazci bielkoviny majú bunky zakódovanú: v poradí deoxyribonukleotidov v DNA. v poradí nukleotidov v tRNA. v primárnej štruktúre DNA. v primárnej štruktúre bielkovín. v DNA tak, že jeden nukleotid určuje jednu aminokyselinu. v DNA tak, že po transkripcii v procese translácie vznikajú bielkoviny. v molekule DNA tak, že tri nukleotidy kódujú jednu aminokyselinu. v štruktúre ribozomálnej RNA.

1160. Pojem transkripcia a translácia pri proteosyntéze znamená: prepis informácie z DNA do mRNA je transkripcia. prepis informácie z DNA priamo do bielkovín tvorených v jadre bunky. prepis informácie z mRNA do bielkovín je transkripcia. prepis informácie z mRNA do tRNA. prepis primárnej štruktúry DNA na molekulu mRNA a ďalej do primárnej štruktúry bielkovín. prenos časti molekuly reťazca mRNA na ribozóm je translácia. vznik jednovláknovej mRNA v jadre ako komplementárny prepis časti chromozómu je transkripcia. syntézu ribozómu.

Report abuse