option
Questions
ayuda
daypo
search.php

CH LF UK 1300-1360

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CH LF UK 1300-1360

Description:
peptidy

Creation Date: 2022/04/20

Category: Science

Number of questions: 61

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

1301. Triviálne názvy aminokyselín sú: rovnaké ako názvy systémové. napr. serín. sú názvy ktoré nevystihujú chemickú podstatu zlúčeniny. napr. kyselina glutámová. napr. cytozín (aminokyselina obsahujúca síru). napr. aminooctová. napr. kyselina 2-amino-3-hydroxybutánová. napr. metionín.

1302. Neesenciálne aminokyseliny: si organizmus dokáže syntetizovať z oxokyselín. môžu vznikať transamináciou z pyruvátu aj z oxalacetátu. musia byť prijímané potravou. sú kyselina asparágová a glutámová. sú postrádateľné aminokyseliny. sú prijímané tiež v potrave. sú aj kyslé aminokyseliny. sú tryptofán a fenylalanín.

1303. Aminokyselina s aromatickou štruktúrou je: fenylalanín. aminokyselina, ktorá sa nachádza len v peptidoch a nie v bielkovinách. valín. tyrozín. kyselina 2-amino-3-fenylpropánová. kyselina glutámová. tá, ktorá obsahuje na beta-uhlíku alanínu viazané benzénové jadro. kyselina glutámová a jej amid - glutamín.

1304. O kyslých aminokyselinách môžeme povedať: obsahujú v molekule dve aminoskupiny. sú to kyselina asparágová a glutámová. majú v molekule dve karboxylové skupiny. okrem karboxylových skupín majú v molekule jednu -NH2 skupinu. majú hodnotu pH vodného roztoku vyššiu ako 7. majú hodnotu pH vodného roztoku nižšiu ako 7. v organizme z nich vznikajú príslušné amidy. obsahujú dve -COOH skupiny a jednu aminoskupinu v molekule.

1305. Zásadité aminokyseliny: môžu viazať z prostredia protón. sú tie, ktoré obsahujú -SH skupinu. sú kyseliny asparágová a glutámová. majú v molekule napríklad jednu karboxylovú skupinu a dve skupiny -NH2. patrí sem lyzín, ktorý je esenciálna aminokyselina. patri sem serin. nachádzajú sa viac zastúpené v bielkovinách tvoriacich nukleoproteíny. sú viac zastúpené v histónoch.

1306. Aminokyseliny patria medzi amfolyty pretože: obsahujú funkčné skupiny ktoré môžu do roztoku uvoľňovať aj z roztoku viazať protón. ich roztoky nevedú elektrický prúd. obsahujú v molekule kovalentnú väzbu. môžu v roztoku vytvárať amfión. môžu viazať aj uvoľňovať -OH skupinu z roztoku. môžu viazať aj uvoľňovať elektróny z roztoku. v závislosti od pH sú vo forme amóniového katiónu alebo karboxylového aniónu. môžu byť ako kyseliny tak aj zásady.

1307. Izoelektrický bod je pH, pri ktorom: sa aminokyselina pohybuje v elektrickom poli jednosmerného prúdu k anóde. sa aminokyselina pohybuje v elektrickom poli jednosmerného prúdu ku katóde. aminokyselina nevykazuje navonok náboj. funkčné skupiny aminokyseliny nemajú žiadny náboj. má aminokyselina navonok najvyšší výsledný náboj. je aminokyselina v podobe obojakého iónu. sa aminokyselina nepohybuje v elektrickom poli jednosmerného prúdu. aminokyselina nevytvára amfión.

1308. Aminokyselina v tejto podobe CH3-CH(NH3+)-COO-: môže mať takto disociované funkčné skupiny vo vodnom roztoku. je obojaký ión. nevykazuje navonok nijaký náboj. v elektrickom poli sa pohybuje polovica molekúl ku katóde, polovica molekúl k anóde. sa v elektrickom poli jednosmerného prúdu nepohybuje. predstavuje jej amónnu soľ. je neutrálna aminokyselina. je alanín.

1309. Aminokyseliny sú: kyslé, ak obsahujú viac karboxylových skupín ako -NH2 skupín v molekule. substitučné deriváty karboxylových kyselín. funkčné deriváty karboxylových kyselín, napr. fenylalanín. neutrálne len vtedy, ak nie je vôbec disociovaná žiadna ich funkčná skupina. stavebnými jednotkami bielkovín. stavebnými jednotkami enzýmov. väčšinou vo vode nerozpustné. vo vode rozpustné.

1310. Chirálny atóm uhlíka obsahujú v molekule aminokyseliny: 2-aminooctová. alanín. glycín. fenylalanín. všetky. len D-aminokyseliny. aminoetánová. tie, ktoré majú uhlík so štyrmi rôznymi substituentmi.

1311. Kyslá skupina aminokyselín: sa v kyseline asparágovej nachádza dvakrát. je skupina -COOH. je preto kyslá, že vyväzuje protóny z roztoku. môže odštiepiť atom vodíka do roztoku. je guanidylová skupina arginínu. môže v roztoku uvoľniť do prostredia protón. sa zúčastňuje na tvorbe peptidovej väzby. môže sa podieľať na udržiavaní pH v organizme uvolňovaním protónu z aminokyseliny.

1312. O aminokyselinách, ktoré sa nachádzajú v bielkovinách človeka môžeme povedať: ich aminodusík sa po degradácii nachádza v kyseline močovej. majú L-konfiguráciu. majú L-alebo D-konfiguráciu. majú jednu skupinu -NH2 viazanú na alfa uhlíku (voči karboxylovej skupine). nachadzaju sa aj v bielkovinách potravy. tvoria sa v organizme človeka z C02, H2, NH3. pri ich degradácii vzniká ako odpadový produkt močovina. obsahujú len funkčné skupiny -NH2 a -COOH.

1313. Aminokyseliny, nachádzajúce sa v bielkovinách človeka, neobsahujú tieto funkčné skupiny: oxoskupinu na treťom uhlíku. -NH2. -COOH. -OH. guanidylovú (guanidínovú). amidovú. aldehydovú. -SH.

1314. Amidová skupina: je skupina -NH2 viazaná na uhlík v reťazci aminokyseliny. je prítomná v aminokyselinách bielkovín. má silne kyslý charakter. aminokyseliny uvoľňuje do roztoku protón. môže viazať protón z roztoku silnejšie ako aminoskupina. v molekulách aminokyselín v polohe alfa sa zúčastňuje tvorby peptidovej väzby. nachádza sa v glutamíne. je v základných stavebných jednotkách bielkovín viazaná priamo na uhlíkový reťazec -CH(NH2)-.

1315. Esenciálne aminokyseliny: si organizmus môže tvoriť z oxokyselín transamináciou. sú nepostrádateľné aminokyseliny. musia sa nachádzať v potrave. sú glycín a alanín. obsahujú -NH2 skupinu v beta-polohe. sú napr. lyzín a tryptofán. majú alfa-aminoskupinu. nachádzajú sa v organizme voľné aj viazané v bielkovinách.

1316. Ak karboxylová kyselina obsahuje na uhlíku v reťazci viazanú skupinu -NH2 je to: sekundárny amín napr. 2-aminobután. aminokyselina. zlúčenina, ktorá môže na túto skupinu viazať z prostredia protón. amid kyseliny. skupina amínová. skupina amidová. jej zásaditá funkčná skupina. funkčný derivát kyseliny.

1317. Ak v butáne nahradíme vodík na druhom atóme uhlíka skupinou -NH2, dostaneme: aminokyselinu. primárny amín. sekundárny amín. substitučný derivát aminokyseliny. 2-amidobután. 2-aminobután. kyselinu aminobutánovú. zlúčeninu, ktorá nepatrí medzi aminokyseliny.

1318. -OH skupinu vo svojej molekule obsahujú nasledovné aminokyseliny: etanolamín. serín. metionín. treonín. fenylalanín. cholín. prolín. tyrozín.

1319. Kyselina 2-aminojantárová je: kyselina asparágová. alanín. aminokyselina, ale nenachádza sa v bielkovinách. aminokyselina s dvomi karboxylovými skupinami v molekule. zlúčenina vzorca: HOOC-CH(NH2)-CH2-COOH. kyslá aminokyselina. zlúčenina, ktorá má ojeden uhlík viac ako kyselina glutámová. štvoruhlíková aminokyselina.

1320. Kyselina 2-aminopropánová je: alanín. glycín. aminokyselina s jedným chirálnym uhlíkom v molekule. neutrálna aminokyselina. súčasťou bielkovín a v organizme človeka sa nachádza ako L-aminokyselina. CH3-CH(NH2)-COOH. u človeka vo forme D-aminokyseliny. aminokyselina, ktorá nemá chirálny uhlík v molekule.

1321. CH3-CH(NH2)-COOH je: alfa-aminokyselina. alanín. vzniká transamináciou z kyseliny pyrohroznovej. neutrálna aminokyselina. glycín. zásaditá aminokyselina. v bielkovinách zastupitelná zlúčeninou: NH2-CH2-CH2-COOH. v roztoku pri pH = pl vo forme amfiónu.

1322. Kyselina 2-amino-3-fenylpropánová: má -NH2 skupinu v beta polohe voči -COOH skupine. je fenylalanín. obsahuje benzénové jadro. je heterocyklická zlúčenina. je aromatická aminokyselina. je aminokyselina, z ktorej hydroxyláciou vznikne tyrozín. je tryptofán.

1323. Peptidová väzba: nie je prítomná v molekulách aminokyselín. sa v zložkách potravy v tráviacom trakte štiepi napr. pepsínom. dá sa dokázať Fehlingovou reakciou. nenachádza sa v dipeptidoch. spája aminokyseliny v bielkovinách. je väzba -CO-NH-. tvorí sa v procese transkripcie v jadre. tvorí sa v procese translácie pri proteosyntéze.

1324. Základné stavebné jednotky bielkovín sú spojené väzbou: ktorá sa neštiepi pri denaturácii. ktorá patrí medzi kovalentné väzby. vodíkovou. disulfidovou. peptidovou. -CO-NH-. N-glykozidovou. iónovou polárnou.

1325. O peptidovej väzbe môžeme povedať: sú ňou spojené aminokyseliny v dipeptidoch. pri jej tvorbe sa spotrebuje voda. je to väzba iónová nepolárna. je silná kovalentná väzba. na jej tvorbu je potrebná energia. dva reťazce bielkovín pri tvorbe sekundárnej štruktúry bielkovín sú spojené touto väzbou. ruší sa pri denaturácii bielkovín. štiepi sa proteinázami.

1326. Pri vzniku peptidovej väzby: sa môžu viazať rovnaké, alebo rozdielne aminokyseliny. sú potrebné proteinázy. reaguje -COOH skupina jednej aminokyseliny s -NH2 skupinou tej istej aminokyseliny. reaguje -COOH skupina jednej aminokyseliny s -NH2 skupinou ďalšej aminokyseliny. sa cez -CO-NH- spoja aminokyseliny. sa uvoľňuje velké množstvo energie. sa energia spotrebuje. sa uvoľňuje voda.

1327. Dipeptid: je zložený z dvoch aminokyselín. je zložený z dvoch peptidov. je zložený z dvoch bielkovín. je zložený z troch aminokyselín. je napr. alanyl-glycín. na rozdiel od bielkovín nemá vyššie štruktúry. obsahuje dve peptidové väzby. obsahuje jednu väzbu -CO-NH-.

1328. O kyslých aminokyselinách platí: obsahujú viac karboxylových skupín ako skupín -NH2. sú kyselina asparágová a kyselina glutámová. nachádzajú sa aj v enzýmoch. sú kyselina 2-oxoglutárová a kyselina asparágová. sú monokarboxydiaminokyseliny. viazané v bielkovinách obsahujú oxo- skupinu na druhom atóme uhlíka. pri tvorbe bielkovín jedna kyslá aminokyselina zapája obidve karboxylové skupiny na tvorbu peptidových väzieb. tieto aminokyseliny a ich amidy sa nachádzajú v bielkovinách.

1330. V molekulách bielkovín sa nachádzajú tie aminokyseliny, ktoré majú -NH2 skupinu viazanú: vždy v amidovej skupine. na beta uhlíku voči -COOH skupine (napr. alanín). na alfa uhlíku voči -COOH skupine (napr. serín). na ktoromkoľvek atóme uhlíka v reťazci. esterovou väzbou. na druhom uhlíku aminokyseliny. na kyselinu vždy tak, že vznikne funkčný derivát kyseliny. priamo na benzénové jadro.

1331. Základnými stavebnými jednotkami bielkovín sú: neutrálne aminokyseliny, ako napr. kyselina asparágová. 2-aminokarboxylové kyseliny. alfa-aminokyseliny. substitučné deriváty karboxylových kyselín (s -NH2 skupinou viazanou na alfa uhlíku). všetky funkčné deriváty karboxylových kyselín. hlavne iminokyseliny. nukleotidy. napr. zlúčeniny, ktoré sa môžu tvoriť z oxokyselín transamináciou.

1332. O bielkovinách možno povedať: živočíchy aj človek majú schopnosť tvoriť bielkoviny z jednoduchých anorganických zlúčenín (CO HO NH3). nenachádzajú sa v jadrách buniek. ich základné stavebné jednotky obsahujú dusík hlavne v aminoskupinách. ich základné stavebné jednotky sú spojené peptidovou väzbou. obsahujú v svojich molekulách viazané aminokyseliny. ich molekuly obsahujú len funkčné skupiny: -COOH a -NH2. ich molekuly obsahujú aj funkčné skupiny -SH, -OH. z aminokyselín neobsahujú arginín.

1333. Primárna štruktúra bielkovín: znamená usporiadanie reťazca v priestore napr. alfa-helix. znamená poradie aminokyselín v bielkovinovom reťazci. podmieňuje vlastnosti bielkovín. je určovaná poradím nukleových báz v bielkovinovom reťazci. je zakódovaná v DNA. je fixovaná väzbami medzi -NH2 a -COOH skupinami za sebou idúcich aminokyselín. je fixovaná esterovými väzbami. sa ruší denaturáciou.

1334. Ak bielkovina stráca biologickú aktivitu, hovoríme o: nevratnom porušení sekundárnej a terciárnej štruktúry. o nevratnom porušení jej N-glykozidovej väzby. denaturácii bielkovín. jej hydrolýze na stavebné jednotky - nukleotidy. vratnom porušení primárnej štruktúry. tvorbe peptidových väzieb. tvorbe vodíkových väzieb. napr. o strate jej enzýmovej aktivity.

1335. Koncový (odpadový) produkt metabolizmu bielkovín u človeka: je močovina. je diamid kyseliny uhličitej. je kyselina močová. sú aminokyseliny, ktoré sa vylučujú do moča. je urea. je málo rozpustná látka, ktorá je súčasťou močových kameňov. je zlúčenina vzorca H2N-CO-NH2. je len amoniak.

1336. Aminokyseliny: niektoré obsahujú aj dusík v heterocyklickej štruktúre. vznikajú hydrolýzou bielkovín. esenciálne nemôžu vznikať v organizme z oxokyselín transamináciou. sú monomérnoujednotkou všetkých biopolymérov v organizme. sú funkčné deriváty karboxylových kyselín. všetky obsahujú skupinu -C(NH2)=O. sú v bielkovinách viazané kovalentnou väzbou. sú amfolyty.

1337. Glycín: je najjednoduchšia aminokyselina. nemá vo svojej molekule asymetrický uhlík. je substitučný derivát kyseliny octovej. patrí medzi funkčné deriváty kyseliny etánovej. je funkčný derivát kyseliny octovej. má vzorec H2N-CH2-COOH. je kyselina aminopropiónová. je neutrálna aminokyselina s tromi uhlíkmi.

1338. O esenciálnych aminokyselinách môžeme povedať: prijímame ich v bielkovinách potravy. niektoré z nich majú rozvetvený uhlíkový reťazec. patrí k nim kyselina glutámová. v molekule neobsahujú -NH2 skupinu. v molekule obsahujú alfa-NH2 skupinu. môžu mať aromatickú štruktúru. patrí k nim aminokyselina tryptofán. patrí k nim cytozín.

1329. Pri transaminácii sa tvoria aminokyseliny: a koenzýmom tejto reakcie je tiamín. neesenciálne (aj u človeka). z príslušných oxokyselín. z vyšších karboxylových kyselín. ktoré sa nachádzajú v bielkovinách napr. alanĺn. napr. kyselina asparágová. tryptofán z tyrozínu. a koenzýmom tejto reakcie je derivát vitamínu B6.

1339. Kyselina glutámová: patrí spolu s kyselinou asparágovou medzi kyslé aminokyseliny. je dikarboxylová 2-oxokyselina. je päťuhlíková monoaminotrikarboxylová kyselina. v molekule má dve karboxylové skupiny. je esenciálna aminokyselina. je neesenciálna aminokyselina. v molekule má jednu -NH2 skupinu. a jej amid sa nachádzajú v bielkovinách.

1340. Aminokyseliny: neutrálne získávajú v zásaditom prostredí kladný náboj a pohybujú sa ku katóde. neutrálne v kyslom prostredí tvoria katióny a pohybujú sa v elektrickom poli jednosmerného prúdu ku katóde. pri pH hodnote, ktorá odpovedá izoelektrickému bodu, sa v elektrickom poli nepohybujú. sa pohybujú v elektrickom poli jednosmerného prúdu, ale nie v závislosti od pH. sú amfolyty. sa degraduju tak,že ich aminodusík sa vylučuje z organizmu človeka hlavne ako amoniak. nachádzajú sa len v mäsitej potrave. niektoré môžu byť zdrojom pre tvorbu glukózy v organizme.

1341. Históny: sú zásadité bielkoviny. nachádzajú sa v bunkových jadrách. sa viažu s nukleovými kyselinami. obsahujú veľa kyseliny asparágovej. sú silne kyslé bielkoviny a v jadre sa viažu s DNA. obsahujú veľa aminokyseliny histamínu. sú hormóny. majú vyšší obsah zásaditých aminokyselín.

1342. Kyselina fosforečná je vo fosfoproteínoch viazaná: na piaty uhlík ribózy. väzbou esterovou. väzbou kovalentnou. väzbou iónovou. na -OH skupiny aminokyselín. na aminoskupiny aminokyselín. a po disociácii má záporný náboj. napríklad na aminokyselinu serín a tyrozín.

1343. Peptidovú väzbu: môžeme dokázať biuretovou reakciou. môžeme dokázať Fehlingovou reakciou. môžeme dokázať reakciou s jódom. obsahujú molekuly enzýmov. voľnej aminokyseliny môžeme dokázať s príslušným činidlom. nachádzajúcu sa v celulóze môžeme dokázať s príslušným činidlom. môžeme dokázať s príslušným činidlom v bielkovinách. tvorí karboxylová skupina jednej aminokyseliny s aminoskupinou druhej aminokyseliny.

1344. O sekundárnej štruktúre bielkovín môžeme povedať: môže byť rušená len hydrolýzou peptidovej väzby. môže mať formu alfa helixu. je stabilizovaná vodíkovými väzbami. udáva poradie aminokyselín v reťazci. na rozdiel od primárnej štruktúry môže byť rušená denaturáciou. je stabilizovaná len peptidovými väzbami. je stabilizovaná väzbami vytváranými medzi skupinami >C=O...H-N< peptidových väzieb. môže mať formu skladaného listu.

1345. Medzi dôležité látky v organizme obsahujúce dusík patria: enzýmy. triacylglyceroly. aminokyseliny. nukleové kyseliny. ATP. glykogén. vitamín C. NAD+.

1346. Tyrozín: patrí medzi neutrálne aminokyseliny. je hormón. obsahuje -OH skupinu vo svojej molekule. môže byť fosforylovaný v bielkovinách. líši sa od fenylalanínu prítomnosťou hydroxylovej skupiny v molekule. obsahuje vo svojej molekule heterocyklus, amino-, hydroxy- a karboxylovú skupinu. je aromatická aminokyselina. je podmienene esenciálna aminokyselina.

1347. Vzorce CH2(OH)-CH(NH2)-COOH a HOOC-CH2-CH(NH2)-COOH patria: aminokyselinám obsahujúcim aminoskupinu v beta-polohe. aminokyselinám, ktoré sa nachádzajú v bielkovinách. serínu a kyseline 2-aminojantárovej. serínu a kyseline glutámovej. dvom neutrálnym aminokyselinám. jednej neutrálnej a jednej kyslej aminokyseline. 2-amino-3-hydroxypropánovej kyseline a kyseline jantárovej. substitučným derivátom karboxylových kyselín.

1348. Kyselina 2-amino-3-hydroxypropánová je: neutrálna aminokyselina. serín. alanín. zlúčenina vzorca HOOC-CH2-CH(NH2)-CH2-OH. esenciálna aminokyselina. neesenciálna aminokyselina. súčasťou niektorých fosfolipidov. funkčný derivát kyseliny propánovej.

1349. O peptidovej väzbe môžeme povedať: priamo podmieňuje terciárnu štruktúru bielkovín. môžeme ju dokázať Fehlingovou reakciou. môžeme ju dokázať biuretovou reakciou. nenachádza sa v dipeptidoch. je silná kovalentná väzba. môže byť štiepená hydrolázami. nachádza sa aj v enzýmoch. je väzba nazývaná tiež amidová.

1350. Bielkovinové molekuly: sú zložené z kyselín obsahujúcich ako funkčnú skupinu len skupinu -NH2. sú zložené z 20 rôznych aminokyselín. obsahujú aminokyseliny v L-konfigurácii. sa u zdravého človeka nenachádzajú v krvi. rozdeľujeme na fibrilárne a globulárne. majú význam ako biokatalyzátory. môžu byť denaturované in vitro vysokou teplotou. denaturáciou nestrácajú biologickú aktivitu.

1351. Pri denaturácii bielkovín: bielkovina stráca biologické vlastnosti, lebo dochádza ku štiepeniu peptidových väzieb. dochádza k porušeniu ich primárnej štruktúry. sa štiepi polypeptidový reťazec na menšie časti. dochádza k trvalej zmene priestorového usporiadania molekúl. nie sú porušené vyššie štruktúry. sa strácajú ich biologické vlastnosti. nedochádza k porušeniu sekundárnej štruktúry. sú porušené vyššie štruktúry bielkovín.

1352. Terciárna štruktúra bielkovín: je podmienená viacerými typmi väzieb medzi stavebnými zložkami bielkovinového reťazca. môže sa meniť vplyvom vonkajších podmienok. nemôže sa meniť vplyvom silných kyselín. je tvorená podjednotkami viacerých polypeptidových reťazcov. je podmienená len vodíkovými väzbami. nemá vplyv na biologickú aktivitu bielkovín. predstavuje priestorové usporiadanie bielkoviny. je štiepená nukleotidázami.

1353. Primárna štruktúra bielkovín: je daná poradím aminokyselín v polynukleotidovom reťazci. môže mať formu skladaného listu. podmieňuje vlastnosti bielkovín a ich biologickú funkciu. je kódovaná v molekule DNA. je daná poradím aminokyselín v polypeptidovom reťazci. nemôže byť porušená hydrolázami. je určená poradím nukleotidov v mRNA v procese translácie. je podmienená amidovou väzbou.

1354. Históny: viažu sa na nukleové kyseliny. sú kyslé bielkoviny. obsahujú vyšší podiel zásaditých aminokyselín. majú v molekule viazanú aj nebielkovinovú zložku, ktorou sú lipidy. nachádzajú sa v jadrách buniek. patria medzi glykoproteíny. sú hormóny bielkovinovej povahy. podieľajú sa na výstavbe chromozómov.

1355. Syntéza bielkovín je dej: ktorý má endergonický charakter. nazývaný proteolýza. katabolický. anabolický. prebiehajúci na ribozómoch. oxidačno-redukčný. ktorý vyžaduje energiu vo forme GTP. ktorý môže byť inhibovaný chloramfenikolom.

1356. Kolagén: patrí medzi globulárne bielkoviny. nachádza sa v kostiach a chrupavkách. môžeme z neho získať glej. má stavebnú funkciu. je lipoproteín. z aminokyselín obsahuje najviac glycínu. je základná zložka nervového tkaniva. podieľa sa na výstavbe kĺbových púzdier.

1357. Fosfoproteíny: obsahujú vo svojej molekule kyselinu fosforečnú. majú H3P04 viazanú na -OH skupiny aminokyselín v bielkovinách. viažu sa s nukleovými kyselinami vjadrách buniek. sú bohato zastúpené vo vajcovom žltku. sú jednoduché bielkoviny. sú bohato zastúpené vo vajcovom bielku. obsahujú esterovo viazanú H3PO4. sú hlavnou súčasťou bunkových membrán.

1358. Bielkoviny: sú štiepené v žalúdku a tenkom čreve. zúčastňujú sa transportu niektorých látok v krvi, napr. lipidov. sú aj biokatalyzátory. sú štiepené amylázou. žiadne nemajú regulačnú funkciu. sú tiež niektoré hormóny. nemôžu byť syntetizované v organizme, sú prijímané len potravou. niektoré majú stavebnú funkciu.

1359. Hemoglobín: patrí medzi hemoproteíny. obsahuje v molekule Mg. jeho nebielkovinova ćast je odvodena od porfinu. sluzi ako zasoba kyslika pre intenzivnu svalovu prac. prenáša kyslík z tkanív do pľúc. predstavuje dôležitý tlmivý systém v krvi. prenáša CO2 z tkanív do pľúc. obsahuje železo.

1360. Hemoproteíny: sú jednoduché bielkoviny prenášajúce hem. patria medzi zložené bielkoviny. sú tiež hemoglobín, myoglobín a cytochrómy. obsahujú v molekule nehemové železo. sú aj súčasťou dýchacieho reťazca. majú vo svojej molekule železo. sú zložené bielkoviny, obsahujúce vo svojej molekule hem. sú fosfoproteíny.

66. Peptidová väzba: je amidová väzba v peptidoch. môže sa štiepiť hydrolázami. vzniká v procese proteosyntézy. patri medzi salbe vazby. zodpovedá za primárnu štruktúru bielkovín. je zoskupenie atómov -CO-NH-. vyskytuje sa napríklad u dipeptidov. moze byt stepena amylazou.

Report abuse