option
Questions
ayuda
daypo
search.php

CH LF UK 740-800

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CH LF UK 740-800

Description:
otazky 740-800

Creation Date: 2022/03/27

Category: Science

Number of questions: 51

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

741. Zlúčenina vzorca C6H6-CO-CH3 má názov: fenylketón. acetylbenzén. acetofenón. benzoketón. fenylmetylketón. acylpyrín. anizol. fenylmetyleter.

742. Pre skupinu -C=O platí, že: I. kyslík má čiastkový kladný náboj. kyslík má čiastkový záporný náboj. na atóm uhlíka sa môžu viazať nukleofilné činidlá. je to polárna skupina. sa nazýva tiež karbonylová skupina. sa nazýva aj karboxylová skupina. je charakteristickou skupinou aldehydov a ketónov. je charakteristickou skupinou karbonylových zlúčenín.

743. Reakcia CH3-CHO+ CH3-CHO → CH3-CH(OH)-CH2-CHO. je dehydrogenácia. sa spája so vznikom aldolu. je elektrofilná substitúcia. je aldolová kondenzácia. je nukleofilná adícia. prebieha s aldehydmi, ktoré obsahujú v molekule α-vodík. neprebieha s aldehydmi, ktoré majú na α-uhlíku viazaný aspoň jeden atóm vodíka. je reakcia vzniku 3-hydroxybutanálu.

744. Chloroform je triviálny názov pre: monochlórmetán. dichlórmetán. trichlórmetán. tetrachlórmetán. zlúčeninu vzorca CHCl3. zlúčeninu vzorca CH3Cl. zlúčeninu vzorca CH2Cl2. zlúčeninu vzorca CCl4.

745. Relatívne vysoké teploty varu alkoholov v porovnaní s izomérnymi étermi sú podmienené: prítomnosťou -CH2- v reťazci. hydrofóbnymi vlastnosťami uhľovodíkového reťazca. medzimolekulovými vodíkovými väzbami. vznikom alkoholátov. medzimolekulovými interakciami, ktoré sťažujú prechod z kvapalného skupenstva do plynného. kovalentnými väzbami medzi molekulami alkoholov a vody. amfotérnym charakterom alkoholov. prítomnosťou väzieb, ktoré vznikajú priťahovaním atómov vodíka s čiastočne kladným nábojom a atómov kyslíka s čiastočným záporným nábojom medzi dvomi molekulami.

746. Pri dehydratácii 1-butanolu vznikne: nenasýtený uhľovodík. nasýtený uhľovodík. alkén. 1-butén (but-1 -én). butín. butadién. 2-butén (but-2-én). bután.

747, Oxidáciou etylénglykolu môže vzniknúť: glyoxál. kyselina glykolová. kyselina glyoxálová. kyselina šťavelová. glykolaldehyd. kyselina oxálová. kyselina octová. acetón.

748. Zlúčenina vzorca je: pyrokatechol. p-benzochinón. dvojsýtny fenol. dvojsýtny alkohol. 1,4-dihydroxybenzén. pyrogalol. rezorcinol. hydrochinón.

749. Pri porovnaní vlastností alifatických alkoholov a fenolov môžeme tvrdiť, že: fenolátový anión je účinkom mezomérneho efektu stabilnejší ako alkoholátový anión. fenoly majú kyslejší charakter ako alkoholy. acyklické alkoholy majú kyslejší charakter ako fenoly. fenoly dávajú farebné reakcie s roztokom FeCl3. alifatické alkoholy majú reaktívnejší atóm vodíka v skupine -OH ako fenoly. ide o látky s rovnakými chemickými vlastnosťami. alkoholy dávajú farebnú reakciu s roztokom FeCl3. fenoly majú nižšie hodnoty konštánt kyslosti ako alkoholy.

751. O zlúčenine CH3-CH2-O-CH2-CH3 formiatu môžeme tvrdiť, že: je to ketón. má narkotické účinky. je neprchavá kvapalina. sa používa ako organické rozpúšťadlo. je to etoxyetán. je to dietyléter. vyrába z etanolu. so vzduchom vytvára stabilnú zmes.

752. Oxidáciou hydroxyskupiny glycerolu na sekundárnom atóme uhlíka vzniká. glyceraldehyd. dihydroxyacetón. kyselina mliečna. kyselina malónová. 1,3-dihydroxy-2-propanón (1,3-dihydroxypropán-2-ón). kyselina glyoxálová. glyoxál. kyselina glykolová.

753. O zlúčenine CH3-CH2-SH môžeme tvrdiť, že: má názov dimetylsulfid. je sírnou obdobou etanolu. jej oxidáciou vzniká dietyldisulfid. patrí medzi tioalkoholy. má narkotické účinky. je etántiol. je kvapalina príjemnej vône. sa používa na odorizáciu zemného plynu.

754. Pri redukcii disulfidov vzniknú: tioétery. tioly. sulfokyseliny. látky so skupinou -S-S-. tioestery. tioalkoholy. látky so skupinou -SH. sírne obdoby alkoholov.

757. O zlúčenine môžeme tvrdiť, že: sa vodnými roztokmi kyselin a zásad štiepi na etylénglykol. je málo reaktívna. je podozrivá z kancerogénnych účinkov. patrí medzi étery. sa pripravuje katalyzovanou oxygenáciou etánu. má zvýšenú pevnosť väzieb v trojčlennom kruhu. je to etylénoxid. je látka veľmi stabilná.

758. Oxidáciou etántiolu vzniká zlúčenina: CH3-CH2-S-S-CH2-CH3. CH3-CH2-S-CH2-CH3. CH3-CH2-SH. CH3-S-S-CH3. CH3-CH2-S-O-S-CH2-CH3. CH3-CH2-O-O-CH2-CH3. dietyldisulfid. dimetyldisulfid.

759. Zlúčenina CH3-C(CH3)=O je: dimetyléter. acetón. dimetylketón. látka, ktorá vzniká redukciou kyseliny propánovej. látka, ktorá vzniká oxidáciou 1-propanolu (propán- I -olu). propanón. látka, ktorá vzniká hydratáciou propénu. látka, ktorá vzniká oxidáciou 2-propanolu (propán-2-olu).

760. Benzyl je jednoväzbová skupina odvodená od: benzénu. toluénu. styrénu. fenolu. metylbenzenu. kyseliny benzoovej. benzaldehydu. naftalénu.

761. Fenyl je jednoväzbová skupina odvodená od: benzylalkoholu. toluénu. pyridínu. kyseliny benzoovej. benzénu. cyklohexánu. xylénu. fenantrénu.

762. Kyslíkové deriváty uhľovodíkov, v ktorých sa nachádza skupina -C=O I. sa nazývajú oxozlúčeniny. sa nazývajú étery. sa nazývajú karbonylové zlúčeniny. sa nazývajú hydroxylové zlúčeniny. môžu byť aldehydy. môžu byť ketóny. môžu byť karboxylové kyseliny. môžu byť chinóny.

763. Sekundárny alkohol vznikne redukciou: CH3COOH. CH3-CHO. CH3-C(CH3)=O. CH3-CH2-C(CH3)=O. CH3-O-OC-CH3. C6H5-CO-CH3. CH3-CH2-CO-O-CO-CH2-CH3. CH3-CH2-CO-CH3.

765. Oxidáciou CH3-CH2-CH2-CH2-OH do druhého stupňa vznikne: butanol. butanal. kyselina butánová. metyletyléter. kyselina jantárová. kyselina maslová. kyselina maleínová. kyselina fumarová.

766. Oxidáciou CH3-CHO vznikne: kyselina eténová. kyselina octová. etanol. dimetylketón. kyselina etánová. kyselina glykolová. HOOC-COOH. CH3-COOH.

767. Redukciou propanalu vzniká: CH3-CH2-CHO. CH3-CH2-CH2OH. CH3-CH(OH)-CH3. CH3-CH3. primárny alkohol. 2-propanol (propán-2-ol). 1 -propanol (propán- 1-ol). vinylalkohol.

768. Acetón je produktom oxidácie: 1-propanolu (propán-l-olu). 2-propanolu (propán-2-olu). propanalu. kyseliny propánovej. sekundárneho alkoholu. etanolu. izopropylalkoholu. glycerolu.

769. O glycerole platí, že: dehydratáciou za tepla a v prítomnosti KHSO4 formiatu dáva akroleín. oxidáciou dáva acetaldehyd. esterifikáciou s karboxylovými kyselinami dáva acylglyceroly. oxidáciou primárnej -OH skupiny molekuly poskytuje dihydroxyacetón. oxidáciou sekundárnej -OH skupiny molekuly vzniká glyceraldehyd. oxidáciou jednej primárnej hydroxylovej skupiny molekuly do druhého stupňa vzniká kyselina glycerová. je najjednoduchší triol. je sirupovitá, bezfarebná kvapalina sladkej chuti.

770. Hydrogenáciou acetónu vzniká: primárny alkohol. sekundárny alkohol. izopropylalkohol. jednosýtny alkohol. 1-propanol (propán-1-ol). propanón. propanal. 2-propanol (propán-2-ol).

771. Reakcia medzi alkoholom a kyselinou je. napr. reakcia, pri ktorej vzniká glyceroltrinitrát. napr. reakcia, pri ktorej vzniká etylacetát. zmydelňovanie. hydrolýza. esterifikácia. hydrogenácia. dehydrogenácia. oxidácia.

772. Medzi ketóny radíme: hydrochinón. p-benzochinón. poloacetál. acetón. acetofenón. cyklohexanón. propanal. etylmetylketón.

773. Primárny alkohol vzniká redukciou: glycerolu. benzaldehydu. CH3-C(O-CH3)=O. CH3-CH2-C(CH3)=O. CH3-CH2-CHO. CH3-CH2-CH2-CHO. OH-CH2-CHO. acetónu.

774. Zlúčenina 1,2,3-propántriol: je vysoko prchavá kvapalina. sa vyrába hydrolýzou tukov. vytvára s kyselinami estery. je glycerol. je nerozpustná vo vode. sa môže pripraviť zmydelňovaním tukov. sa nachádza v jednoduchých bielkovinách. sa nazýva triacylglycerol.

775. Oxidáciou hydroxyskupiny glycerolu na primárnom atóme uhlíka vzniká: dihydroxyacetón. glyceraldehyd. 1,3-dihydroxy-2-oxopropán. najjednoduchšia aldotrióza. najjednoduchšia ketotrióza. zlúčenina s chirálnym atómom uhlíka v molekule. 1,2,3-propántriol. aldehydová skupina.

777. Metamérom dipropyléteru je: metyletyléter. etylbutyléter. metylpentyléter. vinylalkohol. etylester kyseliny etánovej. dioxan. CH3-O-CH2-CH2-CH3. CH3-CH2-O-CH2-CH2-CH2-CH3.

778. Oxidáciou 2-butanolu vzniká: butanón. butanal. kyselina butánová. kyselina maslová. CH3-CO-CH2-CH3. CH3-CH2-CO-CH3. CH3-CH2-CH2-CHO. CH3-CO-O-CO-CH3.

779. p-benzochinón vzniká: oxidáciou aromatického alkoholu. oxidáciou benzaldehydu. oxidáciou hydrochinónu. oxidáciou kyseliny tereftalovej. oxidáciou p-difenolu. oxidáciou rezorcinolu. oxidáciou pyrokatecholu. oxidáciou pyrogalolu.

780. Hydrochinón vzniká: redukciou aromatických ketónov. hydratáciou chinónov. hydrogenáciou 1,4-benzochinónu. hydrogenáciou aldehydov. oxidáciou chinónov. dehydrogenáciou chinónov. dehydrogenáciou zlúčenín s dvomi keto skupinami. redukciou p-benzochinónu.

781. Hydroxyzlúčeniny so silnými zásadami: dávajú alkoholáty alebo fenoláty. dávajú alkoxóniové soli. môžu tvoriť alkoxidy. reagujú za vzniku solí alkoholov alebo fenolov. môžu tvoriť fenoxidy. nereagujú. reagujú tak, že -OH skupina molekuly hydroxyzlúčeniny sa nahradí iónom kovu. reagujú tak, že v -OH skupine molekuly hydroxyzlúčeniny sa H+ nahradí iónom kovu.

782. Ktoré z uvedených zlúčenín sú fenoly: p-benzochinón. hydrochinón. pyrokatechol. rezorcinol. o-xylén. alfa-naftol. o-krezol. pyrogalol.

783. Fehlingovo činidlo sa používa na dôkaz: aldehydov. ketónov. redukčných vlastností glukózy. alkoholov. fenolov. redukujúcich sacharidov. peptidov. škrobu.

784. Étery majú všeobecný vzorec: R-O-CO-R. R-O-R. R-O-O-R. R-O-H. R-O-NO2. R-CO-O-CO-R. R-CH(OH)-CO-R. R-O-H.

785. Étery: sú výbornými rozpúšťadlami lipidov. tvoria epiméry. majú nižšie teploty varu ako ich izomérne alkoholy. so vzdušným kyslíkom tvoria explozívne peroxidy. vytvárajú navzájom medzi molekulami vodíkové väzby. poznáme jednoduché a zmiešané. tvoria metaméry. tvoria anoméry.

786. Etylénoxid: má vzorec CH2-O-CH2. vzniká oxygenáciou etylénu. má tiež názov dioxán. sa kyselinami alebo zásadami štiepi na etándiol. je cyklický éter. s kyselinami aj zásadami sa štiepi na etylénglykol. je málo reaktívny.

787. Zlúčenina C6H5-C(CH3)=O je: cyklohexanón. fenylmetylketón. acetylbenzén. metoxybenzén. fenylmetylchinón. metylesterkyseliny benzoovej. benzoan netylový. acetofenon.

788. Reakciou CH3CHO +3I2+ 4OH- →. vznika CHI3+ HCOO- + 3I- + 3H2O. vznika 2HCOOH+ 6I-. možno dokázať etanal. možno dokázať acetaldehyd. dokážeme oxidačné vlastnosti aldehydu. vzniká prevažne monojódetán. vzniká jodoform. možno dokázať methanol.

789. Zlúčenina. kyselina sulfosalicylová. kyselina p-aminobenzoová. kyselina sulfanilová. kyselina salicylová. benzénsulfonamid. kyselina p-aminobenzénsulfónová. acylpyrín. kyselina 4-aminobenzénsulfónová.

790. Zlúčenina. kyselina benzoová. kyselina p-aminobenzoová. kyselina p-aminosalicylová. fenylamín. rastový faktor baktérií. typické antituberkulotikum. kyselina antranilová. súčasť molekuly kyseliny listovej.

791. Reakciou propanolu a kyseliny etánovej vzniká zlúčenia. CH3-CH2-CO-O-CH2-CH3. CH3-CO-O-CH2-CH2-CH3. CH3-CH2-CH2-O-CO-CH3. CH3-CH2-O-CO-CH2-CH3. propylacetát. etylester kyseliny propánovej. octan propylový. propylester kyseliny mravčej.

792. Pri esterifikácii môže vstúpiť do reakcie. alkohol a chlorid organickej kyseliny. organická karboxylová kyselina a silná zásada. organická karboxylová kyselina a alkohol. alkohol a voda. anorganická kyslíková kyselina a silná zasada. anorganická kyslíková kyselina a alkohol. anhydrid organickej karboxylovej kyseliny a alkohol. aldehyd a alkohol.

793. Na tvorbe zlúčeniny CH3-CH2-O-CH(OH)-CH3 sa podieľa: metylalkohol. kyselina propánová. etanal. kyselina etánová. etanol. propanol. dietyléter. acetaldehyd.

794. Zlúčenina vzorca CH3-CH(OH)-O-CH2-CH3 je: aldol. ester. poloacetál. etylester kyseliny etánovej. acetál. produkt adície I mol etanalu na I mol etanalu. produkt adície I mol etanolu na I mol etanalu. produkt adície 2 mol etanolu na 1 mol acetaldehydu.

795. Jodoformová reakcia: prebieha v alkalickom prostredí. je reakcia I2 s etanolom v alkalickom prostredí. je reakcia I2 s metanolom v alkalickom prostredí. sa môže použiť aj na dôkaz acetaldehydu. sa používa na rozlíšenie etanolu od metanolu. sa používa na rozlíšenie aldehydu od ketónu. je reakcia, ktorej produktom je aj zlúčenina CHI3. je reakcia, ktorej produktom je zlúčenina CH3I.

796. Zlúčenina: CH3-CH(OH)-CH2-CHO. vzniká reakciou alkoholu a aldehydu. vzniká reakciou alkoholu a kyseliny. vzniká z dvoch molekúl aldehydu za katalýzy silným hydroxidom. vzniká z dvoch molekúl alkoholu. vzniká z dvoch molekúl etanalu za katalýzy silným hydroxidom. vzniká reakciou jednej molekuly acetaldehydu a jednej molekuly etanolu. je β-hydroxyaldehyd. vzniká reakciou, ktorá sa nazýva aldolová kondenzácia.

Report abuse