Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONCHEMIA LF UK 82-101

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CHEMIA LF UK 82-101

Description:
LF UK CHEMIA 82-101

Author:
Alona
(Other tests from this author)

Creation Date:
08/10/2022

Category:
University

Number of questions: 20
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Kyslo reaguje roztok, keď: pH=4,8 pOH=11,9 pOH > 7 pH < 6 pH > 8 pOH < 6 pH = 7 pOH = 7.
Zásadito reaguje roztok, keď: pOH < 7 pH < 6 pOH = 4,5 pOH > 7 pH = 5,5 pOH = 13 pOH = 7 pH = 9.
Zásadito reaguje roztok, ked': c(H₃O⁺)=2.10⁻⁸mol.l⁻¹ c(OH⁻)=7.10⁻¹⁰mol.l⁻¹ c(H₃O⁺)=1.10⁻⁷mol.l⁻¹ c(H₃O⁺)=7.10⁻¹mol.l⁻¹ c(H₃O⁺)=1.10⁻⁶mol.l⁻¹ c(OH⁻)=1.10⁻⁷mol.l⁻¹ c(OH⁻)=7.10⁻³mol.l⁻¹ c(H₃O⁺)=2.10⁻¹²mol.l⁻¹.
Kyslo reaguje roztok, keď: c(OH⁻)=4.10⁻¹²mol.dm⁻³ c(H₃O⁺)=7.10⁻⁵mol.dm⁻³ c(OH⁻)=3.10⁻⁵mol.dm⁻³ c(H₃O⁺)=7.10⁻¹⁰mol.dm⁻³ c(OH⁻)=1.10⁻⁷mol.dm⁻³ c(H₃O⁺)=1.10⁻⁷mol.dm⁻³ c(H₃O⁺)=7.10⁻²mol.dm⁻³ c(OH⁻)=8.10⁻⁹mol.dm⁻³.
Sú dané pK hodnoty pre tieto kyseliny: pK(CH₃COOH) = 4,75; pK(HF) = 3,1; PK(HCN)=9,2; pK(CCI₃COOH) = 0,6. Z uvedených hodnôt vyplýva: najsilnejšia je kyselina kyanovodiková kyselina octová je slabšia ako kyselina fluorovodiková najsilnejšia je kyselina fluorovodiková kyselina trichlóroctová je silnejšia ako kyselina octová všetky kyseliny vo vodnom roztoku pri rovnakej koncentrácii (mol.l⁻¹) rovnako ionizujú sila kyselin klesá v poradi: kys, trichlóroctová - kys, octová - kys, kyanovodiková - kys. fluorovodiková najsilnejšia je kyselina trichloroctová sila kyselin stúpa v poradí: kys, kyanovodiková-kys, octová - kys. fluorovodíková -kys. trichloroctová.
Ak ionizačná konštanta kyseliny dusitej je 4,5.10⁻⁴, (log 4,5 0,65), potom platí, že kyselina dusitá je slabá kyselina kyselina dusitá je silná kyselina kyselina dusitá je slabý elektrolyt roztok HNO₂ bude reagovať len so slabými zásadami hodnota pK=3,35 hodnota pK=4,65 v jej vodnom roztoku budú iba ióny H₃O⁺ a NO₂⁻ vo vodnom roztoku bude rovnováha medzi molekulami HNO₂ a jónmi NO₂⁻ a H₃O⁺ dana rovnovážnou konštantou.
Ionizačná konštanta zásady: sa vždy číselne rovná ionizačnej konštante konjugovanej kyseliny sa vždy číselne rovná autoprotolytickej konštante vody charakterizuje schopnosť viazať protón udáva silu zásady sa číselne rovná ionizačnému stupňu zásady charakterizuje schopnosť odštiepiť protón udáva rozpustnosť zásady v danom rozpúšťadle udáva množstvo iónov OH v roztoku zásady.
Kyslosť roztoku, charakterizovaná hodnotou pH alebo pOH, sa zvyšuje v poradí: pH7<pH5<pH2<pH1 pH14<pH7<pH6<pH5 pOH13<pOH12<pOH11<pOH10 pH12<pH11<pH10<pH9 pH7<pH9<pH11<pH13 pH1<pH5<pH9<pH12 pH4<pH3<pH2<pH1 pOH1<pOH5<pOH7<pOH11.
Zásaditosť roztoku, charakterizovaná hodnotou pH alebo pOH, sa zvyšuje v poradí: pH7<pH8<pH9<pH10 pH3<pH4<pH5<pH6 pH14<pH12<pH11<pH10 pOH8<pOH6<pOH3<pOH1 pH1<pH5<pH9<pH13 pH13<pH9<pH5<pH2 pOH7<pOH9<pOH12<pOH13 pH1<pH3<pH5<pH7.
Ak rozpúšťame vo vode (pH vody=7) soľ: KCIO, pH výsledného roztoku bude vyššie ako 7 mravčan sodný, pH výsledného roztoku bude v kyslej oblasti pH roztoku bude závisieť len od koncentrácie soli a nie od jej zloženia silnej zásady so slabou kyselinou - pOH roztoku bude nižšie ako 7 slabej zásady so silnou kyselinou - pH roztoku bude nižšie ako 7 pH roztoku sa vždy bude rovnať 7 silnej zásady so slabou kyselinou, nezmení sa pôvodné pH (tj. pH = 7) silnej kyseliny so silnou zásadou - nastane hydrolyza soli a pH roztoku bude vždy nižšie ako 7.
Zásaditú reakciu majú dvojice vodných roztokov soli: CH₃COONa, KCN NH₄CI, CH₃COONH₄ Fe₂(SO₄)₃, Na₂SO, CH₃COOK, Na₂S KCIO₄, Na₂CO₃ NaCN, K₂SO₃ K₂SO₄, Na₂HPO₄ Mg(HCO₃)₂, NH₄CH.
Kyslú reakciu majú dvojice vodných roztokov: K₂S, Ca(HCO₃)₂ CH₃COONa, Na₃PO₄ (NH₄)₂SO,, Fe(NO₃)₃ KCN, KNO₃ H₂CO₃,HNO NaNO₂, (NH₄)₂S NH₄Cl, NH₄NO₃ NaNCO₃, KNO₂.
Vyberte správne tvrdenie: po rozpustení soli vo vode vždy dostaneme neutrálne roztoky hydrolýza je rozklad látok pomocou elektrického prúdu hydrolýza soli je formálne opakom neutralizácie hydrolýza je reakcia soli s nevodným rozpúšťadlom po hydrolýze soli vždy vznikne roztok, ktorého pH >7 po hydrolyze soli silnej kyseliny so slabou zásadou, bude pOH jej vodného roztoku vyššie ako 7 po rozpustení soli silnej zásady so slabou kyselinou, bude pH jej vodného roztoku v zásaditej oblasti hydrolýza soli je protolytická reakcia, pri ktorej ióny vzniknuté elektrolytickou ionizáciou soli reagujú s vodou.
Po rozpustení KCN vo vode (pH vody = 7): nemôže prebiehať čiastková reakcia: CN⁻ + H₂O<-------->HCN+OH⁻ v roztoku nastane ionizácia soli sa nezmeni pôvodná hodnota pH vody POH vzniknutého roztoku bude nižšie ako 7 budú vo vzniknutom roztoku len molekuly KCN a H₂O v roztoku nastane hydrolyza soli pH vzniknutého roztoku bude v kyslej oblasti sa pridaný lakmusový papierik zafarbi na červeno.
Vo vodných roztokoch hydrolýze takmer nepodliehajú soli: K₂SO₃, BiCl₃ RbCl, Na₂SO₄, NaCN, (NH₄)₂S Li₂SO₄, NaClO₄ Cs₂SO₃, KF CH₃COOK, K₂HPO₄ K₂SO₄, NaCl Na₂S, KCN.
Vo vodnom roztoku soli, ktorá vznikne reakciou roztokov HCl a NaOH s rovnakou koncentráciou (danej v mol.l-') a v rovnakom objemovom pomere: nebude prebiehať hydrolyza vzniknutej soli bude po pridani fenolftaleinu roztok zafarbený na červenofialovo bude mať pH hodnotu v oblasti 7,8-9,0 bude mat pH takú istú hodnotu, ako má vodný roztok NaCN (pri rovnakej koncentrácii v mol.l-) bude mat pH hodnotu odpovedajúcu neutrálnemu roztoku prebehne hydrolýza NaCl vzniknutý NaCl bude prakticky úplne ionizovaný nastane elektrolýza NaCI.
Po rozpusteni CH₃COOK vo vode (pH vody = 7) bude vo vzniknutom roztoku: metylová žltá zafarbená na červeno hodnota pOH nižšia ako 7 hodnota pH rovná 7 hodnota pH nižšia ako 7 hodnota pH, ktorá sa so vzrastajúcou koncentráciou soli bude znižovať, až po pH = 4,5 rovnaká koncentrácia molekúl CH₃COOK a iónov K⁺ a CH₃COO⁻ prebiehať hydrolýza soli CH₃COOK prakticky úplne ionizovaný.
Vo vodnom roztoku CH₃COOH a vo vodnom roztoku jej sodnej soli sú rovnaké koncentrácie rozpustených látok: e=1.10⁻¹ mol.l⁻¹. Potom c(CH₃COO) je: v roztoku kyseliny rovná 0,5 mol.l⁻¹, (ak α = 50%) v roztoku soli rovná 0,1 mol.l⁻¹, (ak α = 1) v roztoku kyseliny aj soli rovná 0,05 mol.l⁻¹, (ak α = 1) nižšia v roztoku soli vyššia v roztoku kyseliny rovnaká v oboch roztokoch vyššia v roztoku soli nižšia v roztoku kyseliny.
Vo vodnom roztoku HCN a vo vodnom roztoku jej draselnej soli sú rovnaké koncentrácie rozpustených látok: c = 1000 mmol.l⁻¹. Potom c(CN⁻) v roztoku HCN je rovná 1 mol.l⁻¹, (ak α=1) v roztoku KCN je rovná 1 mol.l⁻¹ a v roztoku KCN je rovna 0,1 mol.l⁻¹, (ak α= 1) je v roztoku HCN rovná 1 mol.l⁻¹ (ak a = 0,5) je nižšia v roztoku kyseliny je nižšia v roztoku soli je rovnaká v oboch roztokoch je vyššia v roztoku soli je vyššia v roztoku kyseliny.
Protolytické reakcie: sú také reakcie, pri ktorých kyseliny reagujú s neušľachtilými kovmi za vzniku vodíka sú reakcie, pri ktorých zásady aj soli prijímajú -OH skupiny pri ktorých molekula kyseliny reaguje s molekulou vody, sú podstatou ionizácie kyseliny sú reakcie, pri ktorých zásada odovzdáva protón a kyselina protón prijima sú reakcie, pri ktorých soli v roztoku ionizujú a na elektródach sa vylučujú kovy pri ktorých reagujú ióny soli s vodou, sa nazývajú hydrolyza sú formálne opakom elektrolýzy sú reakcie, pri ktorých kyselina odovzdáva protón a zásada protón prijíma.
Report abuse Consent Terms of use