Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONFylogeneza- TS, VS, termoregulácie, biorytmy

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Fylogeneza- TS, VS, termoregulácie, biorytmy

Description:
LFUK- bio

Author:
AVATAR

Creation Date:
01/02/2022

Category:
Science

Number of questions: 45
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
658. K častiam žalúdka prežúvavcov patrí: Bachor Čepiec Kniha Slez Hrvoľ Kloaka Nefrón Šál .
665. Vnútrobunkové trávenie sa vyskytuje u: Protozoí Ploskavcov Obrúčkavcov Vtákov Bičíkovcov Článkonožcov Koreňonožcov Cicavcov.
666. U ktorých živočíchov sa po prvý raz vyskytuje mimobunkové trávenie: U pŕhlivcov U Nepŕhlivcov U obrúčkavcov U jednobunkových organizmov U ploskavcov U článkonožcov U Annelida U Plathelminthes.
710. Spálením živín pri použití 1l kyslíka sa uvoľní energia: 10,9 J 121 kJ 20,1 kJ 2,1 kJ 0,109 kJ 12100 J 20100 J 2010 J.
714. U ktorých živočíchov prebieha biologické trávenie v hrubom čreve: U neprežúvavých bylinožravcov U medveďa U koňa U človeka U nosorožcov U tapírov U nepárnokopytníkov U prežúvavých párnokopytníkov.
716. U ktorých živočíchov sa v slinných žlazách tvoria enzými: U všežravcov U prežúvavcov U mäsožravcov U vtákov U levov U psov U jeleňov U holubov.
730. Resorpčná plocha sliznice tenkého čreva je zväčšená: Veľkou dĺžkou orgánu Klkmi Výrastkami Mikroklkmi Mikroorganizmami Prenikaním telových tekutín Sekrečnymi bunkami Baktériami .
732. Najdôležitejším orgánom metabolizmu je: Pečeň Dvanástnik Slezina Oblička Podžalúdková žľaza Duodenum Slinivka brušná Hrubé črevo.
743. Miazgové uzliny zachytávajú: Mikroorganizmy Toxíny Prachové čiastočky Sérové bielkoviny Tukové kvapôčky Glukózu Vitamín B O2 a CO2.
745. Trávenina z tenkého do hrubého čreva sa dostáva: Peristaltickými pohybmi Sťahmi svaloviny Kmitaním riasiniek Pomocou gravitácie Činnosťou baktérií Vlastnou hmotnosťou Hltaním Pozitívnym geotropizmom.
746. Kvalitatívne správne zložená potrava obsahuje: Bielkoviny Tuky Nestráviteľné latky, ako napr. Celulózu Vodu Nepostradatelné aminokyseliny Nenasýtené mastné kyseliny Minerálne látky Vitamíny.
757. Ktoré látky štiepi amyláza: Bielkoviny Tuky Škrob Polysacharidy Nukleové kyseliny Lipidy Nukleotidy Polypeptidy.
785. Ako získavajú živočíchy a človek energiu na životne deje: Anorganockými látkami z potravy Premenou tepla na chemickú energiu Enzymatickým rozkladom organických látok Enzymatickým rozkladom anorganických látok Premenou anorganických látok na energiu Rozkladom organických látok výlučne pôsobením enzymov Premenou tepla na osmotickú energiu Z chemickej energie obsiahnutej v anorganických látkach.
787. Lipáza sa môže vyskytovať v žalúdočnej šťave: Prežúvavcov Neprežúvavcov Mäsožravcov Hlodavcov Myši Mačky Tigra Koňa.
791. Najmenšie množstvo energie, potrebnej na udržanie života v úplnom pokoji, nalačno a pri optimálnej teplote sa nazýva: Optimálny látkový metabolizmus Bazálny metabolizmus Optimálny metabolizmus Minimálny katabolizmus Optimálny katabolizmus Optimálny anabolizmus Maximálny metabolizmus Submaximálny metabolizmus.
792. Na aké formy energie sa transformuje energia, získaná enzymatickým rozkladom organických látok potravy: Na energiu chemickú Na energiu mechanickú Na energiu elektrickú Na energiu osmotickú Na energiu svetelnú Na energiu jadrovú Na energiu membránovú Na energiu svalovú.
649. U ktorých živočíchov sa amoniak vylučuje ako kyselina močová: U človeka U vtákov U veslonožcov U cicavcov U kamzíkov U zúbkozobcov U primátov U placentálií.
651. U ktorých živočíchov sa amoniak vylučuje ako močovina: Veľrýb Vtákov Placentálií Cicavcov Sysľov Zúbkozobcov Človeka Netopierov.
652. Čo sa tvorí z dusíkatých zvyškov aminokyselín pri premene bielkovín: Oxidy uhlíka Nitráty Amoniak Bielkoviny Nitrozamíny NH3 CO2 Amíny.
677. Ako sa nazývajú bunky, ktoré tvoria základ protonefrídií: Lievikovité Plamienkovité Obličkové Kĺbovité Plameňové Epitelové Gangliové Obrúčkové.
687. Aký typ vylučovacích ústrojov majú ploskavce: Gonády Pronefrídie Mezonefrídie Protonefrídie Metanefrídie Nefrídie Schizonefrídie Paranefrídie.
694. Z organických látok sa močom vylučujú najmä: Chloridy Zlúčeniny uhlíka Zlúčeniny dusíka Zlúčeniny červeného krvného farbiva Polyvinylchlorid Hemoglobin Bielkoviny Glykogén.
701. Číry moč majú: Vtáky Plazy Ryby Obojživelníky Hady Korytnačky Žaby Mloky.
704. Z anorganických látok sa močom vylučujú najmä: Zlúčeniny dusíka Draslík Chloridy Kyseliny Zlúčeniny uhlíka Močovina Kyselina močová Zlúčeniny dusíka .
706. Malpigiho telieska: Tvoria aj glomeruly Tvoria aj Bowmanove vačky Tvoria aj Henleho kľučky Tvoria aj zberné kanáliky Sa nachádzajú v pečeni Sa nachádzajú v obličkách Sú miestom vzniku protilátok Sú miestom vzniku moču.
718. Vylucovacími ústrojmi niektorých článkonožcov sú: Malpigiho rúrky ústiace do čreva Nefrídie Tykadlové žľazy Protonefrídie Obličky Malpigiho rúrky ústiace na povrch tela Golgiho rúrky ústiace do čreva Obličkové telieska .
744. U ktorých živočíchov sa amoniak vylučuje z tela priamo: U vtákov U vodných živočíchov U plazov U kaprov U hydiny U rýb U hadov U človeka.
773. Obličky rozdelené na samostatné lalôčiky majú: Kôň Delfín Pes Človek Medveď Králik Myš Potkan .
776. Obrúčkavce odstraňujú odpadové látky: Plamienkovými bunkami Protonefrídiami Malpigickými trubicami Nefrídiami Tykadlovými žlazami Nefrídiami, z každého článku osobitne Nefrídiami, z každého páru článkov osobitne Obličkami .
777. Protonefrídie: Sa prvý raz objavujú u prvokov Sa prvý raz objavujú u ploskavcov Sa prvý raz objavujú u hlavonožcov Sa prvý raz objavujú u lariev hmyzu Vyúsťujú vývodmi do telovej dutiny Vyúsťujú vývodmi Na povrch tela Sú základom plamienkových buniek Začínajú sa plamienkovými bunkami.
797. Vylučovacími ústrojmi stavovcov sú: Mazové žľazy Obličky Močové cesty Močový mechúr Protonefrídie Metanefrídie Nefros Malpigiho rúrky.
705. Od čoho závisí aktivita živočíchov s nestálou teplotou tela: Od novoročného obdobia Od tepla prijatého z vonkajšieho prostredia Od hrúbky kože Od premeny živín v organizme Od tepla odobratého vonkajším prostredím Od nedostatku vody Od bazálneho metabolizmu Od hustoty ochlpenia.
782. U ktorých živočíchov sa vyskytuje heterotermia: Mlok Jazvec Chrčok Človek Syseľ Korytnačka Netopier Jež.
783. Ktoré živočíchy sú ektotermné: Obojživelníky Kruhoústnice Aves Drsnokožce Chondrichtyes Ryby Plazy Vtáky .
786. Ako sa nazývajú živočíchy s premenlivou teplotou tela: Homeotermné Ektotermné Mezotermné Mixotermné Exotermné Autotermné Heterotermné Autonómne.
793. Ktoré z uvedených zvierat sú hibernanty: Jež Plch Chrčok Svišť Syseľ Netopier Vlk Líška.
799. Ako sa nazývajú živočíchy so stálou teplotou tela: Endotermné Ektotermné Teplomilné Polytermné Exotermné Autotermné Monotermné Homotermné.
805. Na čo sa premení väčšia časť energie, získanej enzymatickým rozkladom organických látok potravy, ktorá sa biogénne netransformuje: Na teplo Na chemickú energiu Na mechanickú energiu Na glukózu CO2+H2O Osmotickú energiu Elektrickú energiu Energetický ekvivalent .
817. O zimných spáčoch platí, že: Sú to hypernanti Patria k ním netopier, jazvečík, syseľ Zimný spánok začína pri trvalom poklesnutí teploty pod 20ºC Zimný spánok sa začína pri trvalom poklesnutí teploty prostredia na 4ºC Zimný spánok sa začína pri trvalom poklesnutí teploty prostredia pod 10ºC Ich telesná teplota počas spánku je 3,5-4ºC Počas zimného spánku sa ich fyziologické funkcie neznížia Počas zimného spánku srdce udrie 10-11krát za minútu.
678. K endogénnym biorytmom zaraďujeme: Rytmus dýchania Rytmus činnosti srdca Rytmická aktivita nervovej sústavy Sťahy hladkých svalov Rytmus striedania svetla a tmy Rytmus striedania prílivu a odlivu Rytmus striedania mesačných fáz Rytmus striedania ročných období.
681. Exogénne biorytmy: Závisia od pravidelných javov vonkajšieho prostredia Závisia od striedania ročných období Závisia od striedania cyklov pohlavnej aktivity Závisia od striedania svetla a tmy Závisia od striedania prílivu a odlivu Môže sa vyskytovať sezónne Možno ich úplne oddeliť od endogénnych Súvisia s endogénnymi.
767. Narušenie biorytmov môže ohroziť: Rozmnožovanie niektorých živočíchov Život živočíchov Život človeka Činnosť organizmu Vývin organizmu Smrť organizmu Striedanie ročných období Činnosť prílivu a odlivu.
778. Ako sa rozdeľujú biorytmy: Exogénne a homogénne Mezogénne a homogénne Homogénne a heterogénne Endogénne a exogénne Exogénne a heterogénne Mezogénne a homogénne Mezogénne a heterogénne Autogénne a heterogénne.
800. Prejavom čoho sú endogénne biorytmy: Vlastnej a spoločnej činnosti organizmov Izolovanej činnosti organizmov Vlastnej činnosti organizmov Autonómnej činnosti organizmov Spoločnej činnosti orgánov Rytmickej činnosti spoločnosti Javov v spoločnosti Nepravidelných javov prostredia .
1104. O biorytmoch platí, že: Môžu byt na úrovni buniek Nemôžu byt na úrovni orgánov Rozlišujeme endogénne a exogénne biorytmy k exogénnym patria napr. rytmus dychania môzu byt' na úrovni molekúl su zmeny funkcie živých sústav, ktoré sa časom menia k exogénnym patrí činnost' srdca narušenie biorytmov neovplyvňuje život človeka.
Report abuse Consent Terms of use