option
Questions
ayuda
daypo
search.php

FYZ - Stejnosměrný elektrický proud

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
FYZ - Stejnosměrný elektrický proud

Description:
FYZ - Stejnosměrný elektrický proud

Creation Date: 2013/06/02

Category: Science

Number of questions: 21

Rating:(1)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Tři rezistory o odporech R1 = 30Ω, R2= 20Ω a R3 = 10Ω jsou připojeny ke zdroji elektrického napěti zasebou(sériově). Na kterém rezistoru je největší napětí?. na prvním. na druhém. na třetím. na všech stejné.

Tři rezistory o odporech R1 = 30Ω, R2= 20Ω a R3 = 10Ω jsou připojeny ke zdroji elektrického napěti zasebou(sériově). Kterým rezistorem prochází největší proud?. na prvním. druhým. třetím. všemi stejný.

Tři rezistory o odporech R1 = 30Ω, R2= 20Ω a R3 = 10Ω jsou připojeny ke zdroji elektrického napěti zasebou(sériově). Který rezistor má největší elektrický příkon?. první. druhý. třetí. všechny stejný.

Ve vlastním polovodiči: je hustota děr menší než hustota volných elektronů. je hustota volných elektronů menší než hustota děr. poměr mezi hustotami děr a volných elektronů závisí na příměsích. je hustota děr rovna hustotě volných elektronů.

Obrazové elektronky osciloskopu jsou založeny na principu: uvolňování elektronů tepelnou emisí z anody. uvolňování elektronů z anody fotoemisí. uvolňování elektronů tepelnou emisí z katody. autoemisí z anody.

Při vloženi izolantu (dielektrika) do elektrického pole: se v dielektriku nevytvoří žádné elektrické pole. dielektrikum získá záporný náboj. částice dielektrika se polarizují a vytvoří se vnitřní elektrické pole opačného směru. dielektrikum ziská kladný náboj.

V malém intervalu teplot můžeme předpokládat, že elektrický odpor vodiče: roste přibližně lineárně s teplotou. je nepřímoúměrný teplotě. je přímo úměmý druhé mocnině teploty. roste exponenciálně s narustajícíteplotou.

Jako odporové materiály se používají pevné látky: s malým měrným elektrickým odporem. s měrným odporem zcela nezávíslým na teplotě. s veľkým měrným elektrickým odporem. s jakoukoliv hodnotou měrného elektrického odporu.

Proud v obvodu měříme ampérmetrem, kteý: zapojujeme do obvodu do série se spotřebičem. musí mít co největší odpor, aby na něm vznikalo zanedbatelné napětí. získáme sériovým zapojením galvanometru a předřadného odporu. může mít zvětšen svůj rozsah n-krát po předřazení odporu Rp = (n - 1)RA.

Ampérhodina (Ah) je: hlavní jednotkou elektrické energie. hlavní jednotkou elektrického výkonu. vedlejší jednotkou elektrického náboje. vedlejší jednotkou výkonu elektrického proudu.

Závislosti odporu polovodiče na teplotě se využívá k měření teploty pomocí: kovoých odporových teploměru. termočlánku. termistoru. bimetalových teploměru.

Zánik páru volný elektron - díra v polovodiči se nazývá: excitace. termoemise. rekombinace. disociace.

V polovodiči typu P: je děrová vodivost větší než elektronová. poměr mezi hustotami děr a volných elektronů závisí na typu poruch krystalové mříže. je hustota děr rovna hustotě volných elekÍronů. je hustota děr menší nežhustota volných elektronů.

Aby se plyn stal vodivým: musí být ionizován. je podmínkou rekombinace iontu. musí dojít k anihilaci iontu. musí nastat disociace na ionty.

V plynu vznikne elektrický proud jako uspořádaný pohyb: pouze elektronů ke katodě. záporných iontů ke katodě a elektronů k anodě. kladných iontu k anodě. kladných iontu ke katodě, zápomých iontu a elektronů k anodě.

Vodivost elektrolytu je způsobena: volnými elektrony. odevzdáním kladného náboje aniontu katodě. kladnými a zápomými ionty (kationty a anionty). excitací původně neutrálních molekul.

Elektrický proud je skalární fyzikáIni veličina závislá: přímo úměrně na velikosti náboje, kteý projde příčným řezem vodiče. přímo úměrně na době, za kterou projde celkový náboj částic. přímo úměrně elektrickému napětí U mezi konci vodičů. přímo úměrně na měrném odporu vodiče. přímo úměrně na délce vodiče, kteým proud prochází. nepřímo úměrně na rychlosti pohybu elektronů v elektrickém poli.

Elektrický odpor kovových vodičů: se snižuje se zvyšujícím se měrným odporem, ze kterého je vodič vyroben. se přímo úměrně zvyšuje s délkou vodiče. je tím větší,čím je větší obsah příčného řezu vodiče. se s rostoucí teplotou zvyšuje přibližně lineárně. extrémně narůstá při teplotách blízkých absolutní nule. závisí jen na látce,ze které je vodič, nikoliv na geometrických rozměrech vodiče.

Vyberte správná tvrzení pro vedení elektrického proudu v elektrolytech: v elektrolytech dochází k přenosu Iátky mezi elektrodami a k příslušným chemickým reakcím. na rozdíl od kovoých vodičů je proud v elektrolytech zprostředkován jen vodivostními elektrony. v důsledku elektrolytické disociace docházi ke spojování kladného a záponého iontu. kationty jsou záporné ionty a anionty kladné ionty. anoda je kladná elektroda, katoda je záporná elektroda. pro vzájemnou přeměnu elektrické a chemické energie se v elektrolýech uplatňuje Faradayův indukční zákon.

Vyberte správná tvrzeni pro vedení elektrického proudu v plynech: elektrický proud v plynech je zprostředkován pouze kladnými a zápornými ionty. v ionizovaném plynu dochází k tzv. rekombinaci, kdy se mění polarita kladného a záporného iontu. prostředky, kteými se vyvolává íonizace plynu, se nazývaji ionizátory. elektrický proud v ionizovaném plynu je označován jako elektrický výboj v plynu. elektrický pruraz plynu způsobuje přechod samostatného výboje na nesamostatný. nárazová ionizace je vyvolána samostatným výbojem.

Pro vedení elektrického proudu v polovodičích platí následujíci tvrzení: na rozdíl od kovů se odpor polovodičů s narastající teplotou snižuje. donory jsou příměsové atomý které tvoří polovodič typu P (s pozitivní vodivostí). akceptory jsou příměsové atomy, které vytváří polovodič s elektronovou vodivostí. závislost elektrického proudu polovodiče s přechodem PN na polaritě vnějšího zdroje napětí připojeného k polovodiči se nazývá diodoý jev. vlastní polovodiče se vyznačují vyšší koncentrací elektronů. proud elektronů a děr stejným směrem vytváří elektrický proud v polovodiči.

Report abuse