option
Questions
ayuda
daypo
search.php

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ON Imunologia.31-50

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Imunologia.31-50

Description:
fuck off, povedal santa a nedoniesol darčky

Author:
AVATAR
UWU
Other tests from this author

Creation Date: 21/12/2024

Category: Driving Test

Number of questions: 20
Share the Test:
New CommentNuevo Comentario
No comments about this test.
Content:
Ktoré tvrdenie je správne: DC-SIGN sa nachádza v membráne dendritových buniek. CD21 je aj receptor pre EBV na B-lymfocytoch. B lymfocyt neexprimuje CD3, CD25 a CD45. CD4 a CD8 zabezpečujú transport antigénu do vnútra T bunky. CD16 je nízkoafinitný receptor pre IgG a exprimuje sa aj na NK-bunkách.
Ktoré tvrdenie je správne: Chronická granulomatózna choroba vzniká v dôsledku mutácie génu pre NADPL-oxidázu. DiGeorgeov syndróm je vrodenou abnormalitou vo funkcii monocytov. Syndróm nahých lymfocytov vzniká v dôsledku chýbania transkripčných faktorov pre syntézu HLA molekúl I. aj II. triedy. Ťažká kombinovaná imunodeficiencia (SCID) je dôsledkom poruchy humorálnej aj bunkovej adaptívnej imunity. Chýbanie DAF sa prejaví hereditárnym angioedémom.
Ktoré tvrdenie je správne: iTreg-Ly sa diferencujú z naivných CD4+ T-Ly v prítomnosti TGF-β a kyseliny retinovej počas imunitnej odpovede. Th9 subbpopulácia lymfocytov produkuje IL-9, IL-5 a IL-13, ktoré zabezpečujú imunitu voči helmintom. Regulačné T-lymfocyty produkujú najmä TGF-β, a preto majú imunostimulačné účinky. Pamäťové T lymfocyty vznikajú počas diferenciácie B-lymfocytov na plazmatické bunky. Cytotoxické T lymfocyty odstraňujú terčové bunky pomocou perforínov a adhezínov.
Ktoré tvrdenie je správne: NK bunky exprimujú na svojom povrchu TCR, ktorým rozpoznávajú terčové molekuly. NK bunky a cytotoxické T lymfocyty produkujú rovnaké cytolytické molekuly, napr. perforíny a granzýmy. NK bunky rozpoznávajú IgG protilátky pomocou molekuly CD16. NK bunky sa diferencujú z lymfoidnej progenitorovej bunky v kostnej dreni vplyvom IL-15. NK bunky majú inhibičné receptory, ktoré viažu HLA molekuly I. triedy, čím sa aktivuje ich cytotoxická funkcia. NKT bunky rozpoznávajú najmä lipidové antigény na antigén prezentujúcich bunkách.
Ktoré tvrdenie je správne: Typ II hypersenzitívnej reakcie zahŕňa aktiváciu ADCC reakcie a komplementu spôsobených protilátkami triedy IgM a IgG. Typ III hypersenzitívnej reakcie sa lokálne prejavuje ako sérová choroba. Typ III hypersenzitívnej reakcie je výsledkom ukladania imunokomplexov a rozvoja zápalovej reakcie. Typ II hypersenzitívnej reakcie vzniká po intradermálnom podaní antigénu.
Ktoré tvrdenie je správne: Viaceré zo zložiek komplementu sa tvoria už ako aktívne enzýmy. Komplex C4b2a má aktivitu C3-konvertázy alternatívnej dráhy. Klasickú cestu komplementu aktivujú antigén-protilátkové komplexy obsahujúce len sekrečný IgA. Aby nastala lýza každej terčovej bunky, C9 sa musí k zložkám C5b678 vždy pripojiť. Alternatívnu cestu komplementu aktivuje LPS, poškodené bunky a nádorové bunky. Prvý enzým klasickej cesty je NADPH-oxidáza. .
Ktoré tvrdenie je správne: Skorá fáza alergickej reakcie spočíva vo väzbe IgE na receptory Th2-lymfocytov a monocytov. Atopia na rozdiel od anafylaxie sa môže prejaviť u každého jedinca. Systémová anafylaktická reakcia môže byť spôsobená jedom včiel, penicilínom, po podaní rádiokontrastných látok alebo aj očkovacej látky proti Covidu od Pfizer Za poškodenie tkaniva pri oneskorenej reakcii I. typu zodpovedajú neutrofily a eozinofily. V diagnostike alergií in vivo sa využíva vbodávací (prick) test. .
Ktoré tvrdenie je správne: B-lymfocyt nedokáže prezentovať antigén. B lymfocyt rozpoznáva solubilný antigén naviazaný na BCR receptor. Prezentácia glykolipidových antigénov je zhodná s exogénnou prezentáciou a antigén je rozpoznávaný gama/delta T-Ly. Pomocný T-lymfocyt rozpoznáva antigén pomocou TCR, len ak je naviazaný v žliabku HLA molekuly II. triedy. Fenomén imunologickej reštrikcie je závislý aj od interakcie kostimulačných molekúl (napr. CD28 CD80).
Ktoré tvrdenie je správne: Precipitácia sa v praxi využíva na určovanie krvných skupín. V diagnostike solubilných onkomarkerov sa využíva aj metóda ELISA. Alergie diagnostikujeme vyšetrovaním špecifických IgE protilátok metódou ImmunoCAP. Coombsov test sa využíva v diagnostike porúch komplementu. Na dôkaz autoprotilátok v sére pacienta sa používa metóda imunofluorescencie. .
Ktoré tvrdenie je správne: Obalový glykoproteín gp120 sa pri infekcii viaže na CD4 molekulu terčových buniek. Genóm HIV tvoria 2 molekuly dsRNA obalené kapsidom. Obalový glykoproteín gp120 sa pri infekcii viaže na CXCR4 receptor Th lymfocytov Kapsidový antigén p24 je dôležitým diagnostickým markerom HIV infekcie. AIDS patrí k primárnym imunodeficienciám.
AIDS patrí k primárnym imunodeficienciám. HLA-molekuly triedy I a II sa odlišujú predovšetkým tkanivovou distribúciou, biochemickým zložením a typom dedičnosti. HLA-molekuly triedy I viažu do žliabku endogénne peptidy, ktoré sú prezentované APC bunkám. HLA-molekuly triedy II, ako napr. HLA-DP, -DQ, -DR prezentujú exogénne peptidy cytotoxickým T lymfocytom. Medzi HLA molekuly s imunosupresívnym účinkom patria HLA-E, HLA-F a HLA-G. Medzi významné imunogénne HLA-molekuly patria HLA-DR, HLA-B a HLA-A.
Ktoré tvrdenie je správne: Biologický význam HLA molekúl spočíva aj v indukcii tolerancie na vlastné antigény. Nezhoda v HLA molekulách triedy II môže byť príčinou rejekcie transplantovaného orgánu. K HLA molekulám nepatria TAP molekuly a DM molekuly. Prítomnosť určitých molekúl slúži ako marker imunodeficientných stavov. Gény HLA komplexu sú lokalizované na 6. chromozóme. .
Ktoré tvrdenie je správne: Monomér imunoglobulínu obsahuje jedno väzbové miesto pre antigén. Monomér imunoglobulínu je tvorený 2 ľahkými (L) a 4 ťažkými (H) reťazcami. Väzbové miesto pre antigén vzniká medzi Fab-doménami H-reťazcov. Ľahké reťazce protilátok sa tvoria v makrofágoch. Jeden B-lymfocyt tvorí vždy len jeden typ L reťazcov. Monomérny IgM sa nachádza v membráne zrelých B-lymfocytov ako ich receptor.
Na patogenéze akých chorôb sa zúčastňujú Th2 lymfocyty? Vymenujte aspoň 2 choroby a vysvetlite ich patogenézu. .
Autozápalové choroby: Autozápalové choroby sa vyznačujú zápalovým procesom bez zjavnej infekčnej príčiny. Niektoré autozápalové choroby sú spôsobené poruchou funkcie intracelulárneho vzorkového receptora CR1 Autozápalové choroby sú podobne ako autoimunitné choroby asociované s HLA génmi. Medzi polygénové autozápalové choroby patria morbus Crohn a morbus Behcet. .
Ktoré tvrdenie je správne: Mutácie v géne pre CD40L na B lymfocytoch spôsobujú chorobu hyper IgM syndróm. TCR gama delta receptor sa vyskytuje na väčšine periférnych T-lymfocytov. Kostimulačnú molekulu CD80 exprimuje antigén prezentujúca bunka a molekula CD28 T-lymfocyt. B-bunkový antigénový receptor je často asociovaný s koreceptorom, ktorý je tvorený molekulami CD19, CD21 a CD81. CD4 antigén sa vyskytuje na Th-Ly, Treg-Ly a niektorých NKT. .
Ktoré tvrdenie je správne: M2 makrofágy podporujú imunitnú obranu proti nádorom. V protinádorovej imunite najdôležitejšiu úlohu hrajú nasledovné bunky imunitného systému: Tc lymfocyty, NK bunky a LAK bunky. Rast nádorov podporujú supresorové faktory syntetizované nádorovými bunkami, napr. IL-12, IFN gama TIL-bunky patria k NK-bunkám alebo k T-lymfocytom. Všetky v-onc kódujú receptory pre rastové faktory, kým c-onc kódujú rastové faktory. Pohyblivosť malígnych buniek zvyšujú chemokíny.
Ktoré tvrdenie je správne: Hyper IgM syndróm vzniká v dôsledku mutácie génu pre CD40L na Th-Ly. LAD syndróm je výsledkom mutácie génov pre β2 integríny, akými sú LFA-1, Mac-1 (CR3), CR4. Imunodeficiencia C3-zložky komplementového systému sa klinicky prejaví vznikom paroxyzmálnej nočnej hemoglobinúrie. Agamaglobulinémia viazaná na pohlavie (tzv. Brutonova agamaglobulinémia) vzniká v dôsledku poruchy src-kinázy, ktorá umožňuje prenos signálu do vnútra B-Ly. Selektívna deficiencia IgA patrí k závažným primárnym imunodeficienciám humorálnej imunity. .
Ktoré tvrdenie je správne: Imunogén charakterizujú dve vlastnosti, imunogénnosť a degradovatelnosť. Haptén sám dokáže vyvolať adaptívnu imunitnú odpoveď. Medzi významné imunogény patria glykoproteíny. Kompletným antigénom môže byť len baktéria alebo vírus. Hapténom môže byť liečivo alebo hormón. .
Ktoré tvrdenie je správne: Fenomén molekulového mimikri znamená zhodu nosičov antigénov pri rôznych antigénových determinantoch. AI choroba vzniká aj pri poruche mechanizmov centrálnej (recesívnej) tolerancie buniek, nachádzajúcich sa na periférii. Polyklonovú aktiváciu self-reaktívnych lymfocytov môžu indukovať superantigény, EBV alebo LPS. Genetická výbava, najmä gény pre CD molekuly, významne predisponujú k rozvoju AI choroby. Medzi sekvestrované antigény patria napr. šošovka alebo spermie. Hormón leptín inhibuje Th1-Ly a tým sa podieľa na potláčaní AI choroby. Defekt v géne AIRE spôsobuje poruchu negatívnej selekcie self-reaktívnych T-Ly počas ich vývoja v týmuse.
Report abuse