Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONMI testové otázky PAČR test 1

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
MI testové otázky PAČR test 1

Description:
MI testové otázky

Author:
TM
(Other tests from this author)

Creation Date:
19/04/2022

Category:
Others

Number of questions: 101
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Informatika se dělí na: informační teorie, komunikační technologie, informační funkce a služby selektivní, kvantitativní adekvátní, extrémní.
Informatika je: vědní obor o získávání, přenosu a zpracování informací (prováděnými za pomoci počítačů) vizualizační forma prezentování informací v grafické podobě portál pro podporu informačního vzdělávání (informační gramotnosti) na vysokých školách.
Co je předmětem informatiky: nalézání obecných zákonitostí vytváření informací, transformace, přenos a využívání v činnosti člověka studium zákonitostí přírody příležitostné vzdělávání a výchova.
Co je cílem informatiky: propracovat optimální způsoby a prostředky pro zobrazení, shromažďování, deduktivní a induktivní zpracování, ukládání, vyhledávání a rozšiřování informací verbální či nonverbální způsob předání zprávy měření toku informací ve vědě a analýza účinnosti informačních systémů .
Jaký je rozdíl mezi manažerskou informatikou a informačním managementem: Informační management je částí manažerské informatiky zabývá se jinou oblastí informačních technologií žádný rozdíl mezi nimi není.
Jaké je pojetí informačního managementu: zabývá se sběrem dat, ale také formulací informačních potřeb pro všechny pracovníky podniku příprava a realizační řízení racionálních a efektivních změn v organizaci funkční vedení pracovníků manažerem.
Jaké jsou oblasti manažerské informatiky: člověk, úkoly, informační a komunikační technologie, informační management komunikační technologie, informační management úkoly, informační a komunikační technologie.
Informace je: je chápána jako sdělení, ale též poučení, popis něčeho výchovně-vzdělávací příprava člověka na život v informační společnosti spontánně vznikající abstraktní malba.
Co jsou data údaje, používané pro popis nějakého jevu nebo vlastnosti pozorovaného objektu. pokyn k opakování části hudební skladby od začátku nahrazení mluveného slova ve zvukovém filmu mluveným slovem jiného herce.
Stránky informace jsou : kvalitativní, kvantitativní materiální, funkční konvenční, kvantové.
Kvantitativní pojetí informace: snaží se o číselné vyjádření množství informace aby byla informace co nejhodnotnější a nejužitečnější označující rozsah platnosti nějakého tvrzení.
Kvalitativní pojetí informace: vyjadřuje význam informace pro příjemce nejhodnotnější a neužitečnější je nespojitost některých fyzikálních veličin lehké a přechodné nedostatky ve srozumitelnosti.
Druhy informací z hlediska stability jsou : informace stálé (fixní), informace proměnné regresivní, progresivní systémové, výkonné.
Co jsou to datové soubory: např. soubor dat objednávek spolu se souborem dat zboží a souborem zákazníků (objednatelů) např. kolekce vzájemně souvisejících položek, např. záznam o objednávce např. záznam o objednávce.
Jak jsou chápány znalosti: jako využití relevantních informací v praktické činnosti znakový jazyk, kterým se dorozumívají neslyšící něco, co něco jiného zastupuje.
definuj pojem sociální informace: jsou informace týkající se života lidí obíhající ve společnosti sociální klima ve školní třídě schopnost a dovednost vstupovat do vztahů ve společnosti.
Podle čeho se dělí druhy sociální informace: podle funkce informace v procesu řízení, původu, aktuálnosti, zdroje, zobrazované oblasti reality, cíle podle cíle a zdroje podle aktuálnosti a reality.
Co je zdrojem informací: věda, studium dokumentů, sledování médií, styk řídících pracovníků s lidmi sledování médií studium dokumentů.
Jaké jsou požadavky na sociální informace: komplexnost, optimálnost a úplnost, přesnost, spolehlivost, aktuálnost, hospodárnost, stručnost, logičnost, užitečnost, soulad informace s pravomocemi stručnost, logičnost, užitečnost optimálnost a úplnost.
Jaké jsou druhy redukce prvotních informací: selekce, agregace aktivní, prioritní asertivní, prioritní.
Informační proces je sled operací, zahrnující: získávání, sběr informací, přenos informací, soustřeďování informací, registrace, evidování zpracování, archivování, vyhledávání, využívání archivování, vyhledávání soustřeďování informací, registrace.
Funkce informačního procesu jsou: poznávací, rozhodovací, ovlivňovací, kontrolní rozhodovací, ovlivňovaní ovlivňovaní, kontrolní.
Zdrojem informací v policejní činnosti může být : např. sdělení občana, vlastní aktivita, vyhledávací a vyšetřovací činnost, údaje v evidencích, anonymní upozornění např. statistické údaje porodnosti v ČR např. počet srážek na Gerlachovském štítě.
Vyjmenujte analytické obecné metody: indukce, dedukce, analogie, abstrakce analogie, abstrakce, stanovování hypotéz dedukce, analogie, brainstorming.
Vyjmenujte vlastní analytické metody: klasifikační metoda, kauzální metoda, obsahová metoda, systémová analýza, metoda stanovování hypotéz systémová analýza, metoda stanovování hypotéz, abstrakce kauzální metoda, obsahová metoda, dedukce.
Mezi analyticko-prognostické metody patří například: Extrapolace trendů, Expertní metoda, Brainstorming, Delfská metoda Analýza v modelování, metoda diskuse Matematické scénáře, regresivní analýza.
Základními metodami zkoumání informací je: metoda analýzy a syntézy metoda kvalitní a nekvalitní metoda stimulací a myšlení.
Co je cílem konkurenční zpravodajství: získat informace, které pomohou správně se rozhodovat v konkurenčním prostředí penalizovat postavení konkurence zjistit o konkurenci všechny informace.
Při rozhodování se setkáváme se dvěma kategoriemi problémů: hádanky a záhady záhady a kouzla hádanky a kouzla.
Subjekty konkurenčního zpravodajství jsou: hráči, cíle a motivace; situace a její vývoj; dostupné zdroje, herní pravidla legislativa, vyhlášky, omezení technologie, finance, pracovní síla.
Pro potřeby zpravodajství je nutné zajistit dva druhy zdrojů informací: primární a sekundární zdroje informační a publikační zdroje environmentální a energetické zdroje.
Teorie systémů: má za úkol teoreticky vysvětlit obecné zákonitosti chování komplexů prvků nacházejících se ve vzájemné interakci poskytuje vědecký výklad a vysvětlení struktury zkoumaných jevů se zabývá měřením informací.
Jak se dělí systémy z hlediska původu: přirozené systémy, umělé systémy, systémy vytvořené člověkem, transcendentní systémy, sociální systémy systémy lidských aktivit, transcendentní systémy, politické systémy navrhované umělé systémy, systémy lidských aktivit, systémy jednotek.
Rozdělení systémů podle vztahu k objektům: reálné systémy, abstraktní systémy fundované a adaptabilní systémy komplexní a diferenciované systémy.
Podle vztahu k prostředí dělíme systémy: uzavřené systémy, otevřené systémy, relativně izolované systémy uspořádané a neuspořádané systémy monolitické a operační systémy.
Podle chování dělíme systémy: deterministické a stochastické morální a estetické progresivní a redukční.
Sociální systémy jsou: systémy, jejichž struktura je tvořena lidmi nebo skupinami lidí systémy pro plánování sociálních služeb ustálené způsoby výběrového vnímání a hodnocení druhých osob.
Základní rysy sociálních systémů jsou: dynamičnost, složitost, stochastické chování, adaptivnost, cílevědomost stochastické chování, adaptivnost složitost, stochastické chování.
Kybernetika je: věda zkoumající zákonitosti přenosu, zpracování a uchovávání informací věda o motorice člověka věda o dědičnosti.
Úkolem kybernetiky je: odhalovat všeobecné zákonitosti organizace a činnosti určitých dynamických systémů různého materiálního charakteru určovat dráhu pohybujících se hmotných bodů a těles zabývat se stanovením identifikací jednotlivce.
Jaké jsou odvětví kybernetiky: teoretická, experimentální, technická, aplikovaná genetická a akustická dynamická a chemická.
Jaké máme metody kybernetiky: metoda černé schránky, statistická metoda, metoda analogií, metoda modelování diagnostická a aktivizační metoda prenatální a projektivní metody.
Pojem informační systém dle ČSN: je definován jako systém zpracování informací spolu s návaznými organizačními prostředky (personálem, technickými prostředky) je definován jako grafické znázorňování a ujasňování vztahů mezi pojmy je výchovně-vzdělávací příprava člověka na život v informační společnosti.
Informační požadavky uživatelů lze rozdělit do dvou kategorií: funkční a výkonové požadavky formální a neformální požadavky relevantní a nerelevantní požadavky.
Druhy informačních systémů podle zdrojů informací: informace vnější a vnitřní informace otevřené a uzavřené informace komplexní a dílčí.
Druhy informačních systémů podle vztahu k procesu řízení: direktivní, metodické a sdělovací exekutivní a informační geologický a geografický.
Druhy informačních systémů podle věcného obsahu bibliografické, referenční, faktografické digitální a analogové aktivní, pasivní a neutrální.
Životní cyklus informačního systému je: časové období životnosti a vývojových změn od jeho zadání až k jeho zániku časové období životnosti od jeho zániku až po vznik nového systému časové období životnosti a vývojových změn bez vymezení jeho zadání a zániku.
Jaké jsou etapy životního cyklu informačního systému před analytická fáze, analýza, vývoj systému, správa systému induktivní a deduktivní fáze systému např. syntéza.
Typy životních cyklů vývoje systému: např. Síťový typ a Spirálový typ např. Koncentrický typ a Excentrický typ např. Frontální typ a Rajónový typ.
Jaké jsou obecné informační systémy: např. důchodové IS, zdravotní IS, daňové IS např. PATROS, PATRMV např. deník vyšetřovacích spisů (DVS).
Jaké máme civilně správní informační systémy: registr obyvatel, vozidel, evidence cestovních pasů, občanských průkazů stíhané osoby ve vyšetřování (SOV) důchodové informační systémy.
Policejní a zpravodajské informační systémy jsou např. informační systém pátrání po osobách (PATROS), pátrání po odcizených vozidlech (PATRMV), informační systém událost zdravotní informační systémy evidence občanských průkazů.
Podpůrné a manažerské informační systémy jsou např. EKIS, IS EDN, IS ESSK Schengenský informační systém Evidence IS spotřebních daní.
Zvláštní informační systémy jsou např. Schengenský informační systém, Evidence IS spotřebních daní, databáze vojenské policie EKIS, IS EDN, IS ESSK evidence občanských průkazů.
Základními prvky databáze jsou: data a program pro práci s těmito daty datum a projekce projekt a prohibice.
Podle typu obsažených dat se databáze rozlišují na: textové, numerické, obrazové a multimediální numinózní, textologické, multikriteriální multimodální, tenacitativní.
Databáze je: souhrn systematicky uspořádaných dat a obslužný program souhrn systematicky neuspořádaných dat souhrn náhodně vymazaných dat.
Databáze obsahují 4 komponenty vlastní data, vztahy mezi daty, podmínky kladené na data, uživatelský popis struktury dat zvuk, obraz, video, text chráněné heslo, transakce, modelové číslo, schéma.
Charakteristické vlastnosti systému řízení bází dat jsou např.: zotavení z chyb, zpracování v reálném čase a práce s multimediálními daty oprava chyb, zpracování v minulém čase a práce s obrazovými daty redukce chyb, zpracování v budoucím čase a práce se zvukovými daty.
Nejznámějším konceptuálním modelem je: E-R model A-R model E-A model R-E model.
Jaké máme DATABÁZOVÉ MODELY např.: hierarchický, síťový, relační hipodromní, sigmatický, receptivní hipogryfní, simplexní, redistribuční.
Vyhledávání v databázi např.: hašováním, indexováním handsfree, incidentální haprovat, incipientní.
Pojem datový sklad (data warehouse): je označení pro specifické databáze zaměřené na podporu rozhodování manažérů je obecnější označení pro systémy umožňující systematické zpracování dat je obecnější označení pro systémy umožňující podrobné zpracování dat.
Datová pumpa je : proces, kterým se zajišťuje převod dat z provozního IS do primární databáze datového skladu proces, kterým se zajišťuje převod dat z primární databáze datového skaldu do provozního IS proces, kterým se zajišťuje převod dat ze sekundárního IS do primární databáze datového skladu.
Podstata datového skladu: integruje data z různých zdrojů do jednoho systému integruje data z jednoho zdroje do více systémů rozděluje data z jednoho zdroje do více systémů.
Přínosem datových skladů je např.: snadná a rychlá dostupnost informace, možnost grafického výstupu, samostatné provádění úprav v existujících přehledech podpora grafologického výstupu, nepřehledná dostupnost informací datování informací a provádění úprav v neexistujících přehledech.
Využití datových skladů např.: zpřístupnění dat uživatelům, přesně zaznamenaná minulost, porcování a krájení dat nezaznamenává žádnou minulost, oddělení analogického zpracování transakční zpracování.
Datová pumpa je proces: který zajišťuje převod dat z provozního informačního systému do primární databáze datového skladu který zajišťuje převod dat z typového informačního systému do sekundární databáze datového skladu který zajišťuje převod dat z L-systému informačního systému do terciální databáze datového skladu.
Datové tržiště (data mart): obsahuje pouze podmnožinu celopodnikových dat, která je určená pro specifickou skupinu uživatelů obsahují množinu celopodnikových dat, která je určená pro širší veřejnost skupinu uživatelů obsahuje pouze podmnožinu veřejných dat, která je určená pro specifickou skupinu uživatelů.
Datový sklad je: dlouhodobým úložištěm, kam data shromážděná klasickými IS přibývají periodicky po jednotlivých dávkách krátkodobým úložištěm, kam data shromážděná klasickými IS přibývají periodicky po celkových dávkách dlouhodobým úložištěm, kam data shromážděná klasickými IS přibývají nepravidelně po jednotlivých dávkách.
Pojem Dolování dat je: proces, který používá různé analytické nástroje pro odhalení ukrytých vzorů a závislostí v datech proces, který používá různé induktivní nástroje pro odhalení přístupných vzorů a závislostí v datech proces, který používá různé induktivní nástroje pro odhalení přístupných vzorů a závislostí v datech.
Mezi etapy dobývání znalostí patří např.: definování cílů, porozumění datům, příprava dat, modelování, hodnocení výsledků, implementace vytvořeného modelu znehodnocení výsledků, neuskutečnění vytvořeného modelu definování problému, řešení problému, inovace.
Mezi dolování dat patří např.: rozhodovací pravidla, neuronové sítě, případové usuzování, Asociační pravidla, Statistické metody, Nejbližší soused protonové sítě, vzdálený soused experimentální metody, asanační pravidla.
Části expertního systému jsou: báze znalostí, báze dat, řídící mechanismus báze požadavků, báze pojmů, řídící mechanismus báze pravidel, báze dat, prvotní mechanismus.
Podstatou informační bezpečnosti je: zabezpečit informace v informačních a komunikačních technologií nezabezpečit informace v informačních a komunikačních technologiích ukládat informace jen v počátečním životním cyklu.
Aktivum je: vše, co má pro uživatele IS jistou hodnotu (peníze, data, informace, hardware, software dluh, závazek, který má uživatelský subjekt uhradit a provádí ve formě bilance chemický prvek s vyšším atomovým číslem.
Charakterizujte bezpečnost: stav nějakého subjektu nebo objektu, který je chráněn proti možným škodám nebo hrozbám vlastnost určitého objektu, která určuje stupeň jeho ochrany proti možným škodám nebo hrozbám představuje ochranu objektu ve všech jejich formách.
Hrozby informačního systému jsou: objektivní a subjektivní operační a L-systémový objektivní a systémový.
Bezpečnost IS je: zajištění ochrany prvků IS neúmyslné škodlivé činnosti osob (zvnějšku i zevnitř) úmyslné působení lidského faktoru.
Bezpečnostní incident je: poškození dat, ztráta dat, vyřazení systému z provozu, rozšíření virů opatření umožňující opakování průniku do IS zprovoznění systému pomocí hackera.
Útočníci na informační systém jsou: amatéři a profesionální zločinci ambiciózní a problémoví zločinci amfoterní a produktivní zločinci.
Kryptografická opatření (šifrování) jsou: techniky transformace dat k utajení obsahu dat a informací šifrovaná data a jsou všemi prostředky čitelná považovány za nejprimitivnější způsob zabezpečení informací.
Počítačová kriminalita je: kriminalita, v níž figuruje nějakým významným způsobem počítač (HW a SW) případ, kdy někdo ukradne počítač za účelem jeho dalšího prodeje TČ, v níž figuruje určitým způsobem podvod (HW a SW).
Informační kriminalita: zdůrazňuje skutečnost, že TČ má vztah k uloženým či přenášeným informacím zdůrazňuje skutečnost, že TČ má vztah k HW, k otevřeným informacím zdůrazňuje skutečnost, že TČ má vztah v oblasti ochrany osob.
Kdo provádí objasňování kybernetické kriminality: policie, správní orgány, soudy,… finanční a správní orgány,… katastrální a geodetické orgány,….
Etika: je nauka, která se zabývá správným jednáním člověka ve společnosti je nauka, která se zabývá kongregací jednání ve společnosti je nauka, která se zabývá právním jednáním ve společnosti.
Morálka: hodnotí lidské jednání z hlediska jeho souladu se svědomím je nauka, která se zabývá správným jednáním ve společnosti lehce mentálně retardovaný jedinec.
Etické kodexy v informační etice upravují např.: 121/2000 Sb., Autorský zákon, 106/1999 Sb., O svobodném přístupu k informacím, 257/2001 Sb., Knihovní zákon, 101/2000 Sb., ‐ O ochraně osobních údajů), mezinárodní úmluvy a etické kodexy různých oblastí (knihovnické, novinářské atd.). 561/2001 Sb., Zákon robotiky, zákon o zachování energie, zákon o dějinách 143/2001Sb., Zákon o dějinách, silniční zákon.
Právní ochrana informací je: právní ochrana informací, na které se vztahuje autorské právo primární ochrana ve smyslu ochrany změny autorů, na které se nevztahuje autorské právo právní ochrana ve smyslu ochrany životního prostředí a jejich autorů.
Ochranu osobních údajů upravují např. z. č. 227/2000 o elektronickém podpisu, z.č. 101/2000 o ochraně osobních údajů z.č. 143/1999 Sb., o osobních věcech z.č. 215/2006 Sb., o osobním vlastnictví.
Objekt informačního systému v kontextu bezpečnostní politiky organizace je: pasivní entita aktivní entita interní entita.
Slabina informačního systému využitelná ke způsobení škod nebo ztrát útokem na informační systém nazýváme: zranitelnost zranitelné místo hrozba.
Zajištění toho, že informace je dostupná pouze osobám s autorizovaným přístupem, je: integrita dostupnost důvěryhodnost.
Postup úpravy programového kódu programu s cílem odstranit ochranu programu se nazývá: cracking hacking sniffin.
Program, který má za úkol zjišťovat informace z počítače uživatele bez jeho vědomí a odesílat zjištěná data na předem zadané místo v internetu se nazývá: spyware firmware freeware.
Zneužití telekomunikačních služeb, kdy se používá pevná linka bez zaplacení za tyto služby provozovateli, se nazývá: phishing phreaking netting.
Neoprávněné monitorování elektronické komunikace za využití speciálních programů se nazývá: sniffing IP spoofing pivoting.
Moderní počítačové pirátství, kdy se sdružují skupiny crackerů za účelem prolomení softwarových ochran programů, se nazývá: hacking cracking warez.
Postup úpravy či zkoumání programového kódu programu se nazývá: hacking cracking kybergrooming.
Softwarový produkt, který dokáže kód aplikace naprogramované v jakémkoliv jazyku přeložit zpět da jazyka symbolických adres, se nazývá: debugger disassebler dekompiler.
Report abuse Consent Terms of use