option
Questions
ayuda
daypo
search.php

moje neuro 3/6

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
moje neuro 3/6

Description:
moje neuro 3/6

Creation Date: 2024/12/19

Category: University

Number of questions: 21

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Pro pasivní (elektrotonické) šíření elektrického signálu v membráně platí, že hodnota délkové konstanty λ (lambda). je úměrná celkové délce axonu. udává vzdálenost, v níž pasivně se šířící změna membránového potenciálu poklesne o 37 % původní hodnoty. udává vzdálenost, v níž pasivně se šířící změna membránového potenciálu poklesne na 37 % původní hodnoty. udává vzdálenost mezi synaptickým vstupem a iniciálním segmentem.

Nemyelinizovaný axon o průměru 16 µm vede vzruchy rychlostí asi 4 m/s. Jakou rychlost vedení bude mít myelinizovaný axon o stejném vnějším průměru (včetně myelinové pochvy)?. 48 m/s. 80 m/s. 96 m/s. 112 m/s.

Myelizovaný axon, který vede vzruchy rychlostí 90 m/s má průměr (včetně myelinové pochvy) přibližně. 10 μm. 15 μm. 16 μm. 18 μm.

Rychlost vedení vzruchu axonem. klesá při vzrůstu odporu membrány axonu. nezávisí na průměru axonu, který je nemyelinizovaný. stoupá se vzrůstem hodnoty délkové konstanty lambda. je přímo úměrná průměru axonu, pokud je myelinizovaný.

Rychlost vedení vzruchu axonem. klesá při vzrůstu časové konstanty τ (tau). je v nemyelinizovaných axonech úměrná druhé odmocnině z průměru axonu v µm. nezávisí na hodnotě délkové konstanty lambda, pokud je axon myelinizovaný. stoupá při vzrůstu odporu membrány.

Při zablokování části Na/K-ATPázy (např. srdečními glykosidy) dojde následně k určité hyperpolarizaci membrány kardiomyocytu díky stimulaci nezablokované Na/K-ATPázy vyvolané. poklesem extracelulární koncentrace K. poklesem intracelulární koncentrace Na+. vzrůstem intracelulární koncentrace Na+. k žádné hyperpolarizaci nedojde.

Neuron, z jehož zakončení se uvolňuje neuropřenašeč GABA, jehož působením se v postsynaptické membráně otvírají kanály pro chloridové ionty, vytváří inhibiční synapse. když otevřením chloridových kanálů dojde k hyperpolarizaci postsynaptické membrány. jen když je působením GABA postsynaptická membrána hyperpolarizována. jen když je působením GABA postsynaptická membrána depolarizována. i když se působením GABA potenciál postsynaptické membrány nezmění.

Iontové kanály některých ionotropních receptorů se otvírají jen po depolarizaci postsynaptické membrány asi o 20 mV. Jde o ionotropní receptory. acetylcholinové nikotinového typu. acetylcholinové muskarinového typu. glutamátové NMDA. glutamátové non-NMDA.

V endocytóze klatrinových váčků mají důležitou roli mj. tyto proteiny. kalmodulin a kalcineurin. dynamin. některé defosfíny. protein dynamitin s GTPázovou aktivitou.

Mezi faktory ovlivňující synaptický přenos na chemické synapsi NEpatří. počet a typ Ca2+ kanálů přítomných na presynaptické membráně. počet a stav příslušných receptorů pro daný neurotransmiter na postsynaptické denzitě. pouze množství metabotropních receptorů pro laktát na presynaptické membráně. nálož synaptických váčků a kinetika uvolňování neurotransmiteru.

Chemická synapse. má presyn a postsyn element od sebe cca 10x vzdálenější než synapse elektrická. funguje zejména na principu výlevu anorg iontů. je v savčím organismu dominantní, častější než el. obsahuje vždy jen jeden typ neuropřenašeče.

Mezi nízkomolekulární neuropřenašeče NEpatří. dopamin. dynorfin. acetylcholin. melanin.

Mezi tzv. biogenní aminy patří následující neuropřenašeč. serotonin. dopamin. adrenalin. melanopsin.

Elektrické synapse (gap junctions) byste v dospělém savčím organismu nalezli zejména. mezi gliovými buňkami a také mezi vlákny srdeční svaloviny. v sítnici. mezi vlákny kosterní svaloviny. mezi enterocyty.

Katecholaminy vylučované na synapsích sympatiku. štěpí acetylcholinesterasa. jsou zcela degradovány v synaptické štěrbině. jsou zcela degradovány v krevní plazmě. bývají zpětně vychytávány ze synaptické štěrbiny.

Ve váčcích připravených k výlevu na synapsi. bývá vždy jen jediný neuropřenašeč. může být i více různých nueropřenašečů. se může nacházet až několik tisíc molekul neuropřenašeče v jednom váčku. nebývají peptidové neuropřenašeče, ty se ze synapse vylučují jinou cestou.

Enkefaliny. jsou krátké peptidické neuropřenašeče. jejich receptory se nazývají opioidní. nazývají se také endogenní opiáty. patří mezi faloidní alkaloidy.

Enkefaliny. jsou krátké peptidické neuropřenašeče. jejich receptory se nazývají opioidní. nazývají se také endogenní opiáty. v mozku jsou uvolňovány zejména v limbickém systému a bazálních gangliích.

Dopamin. nepatří mezi katecholaminy. je ze synaptické štěrbiny velmi účinně zpětně vychytáván. porucha sekrece dopaminu NEsouvisí s parkinsonismem. není odbouráván pomocí enzymů monoaminooxidáz.

Jako neuropřenašeče působí také. puriny. THC (9-tetrahydrokanabiol). substance P. NO2, cholin a Zn2+ ionty.

Synaptické váčky se podle toho, jaký neuropřenašeč dominantně obsahují, liší. velikostí. tvarem. denzitou. způsobem recyklace.

Report abuse