option
Questions
ayuda
daypo
search.php

moje neuro 4/6

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
moje neuro 4/6

Description:
moje neuro 4/6

Creation Date: 2024/12/19

Category: University

Number of questions: 21

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

GABAA receptory jsou v CNS lokalizovány zejména. postsynapticky. presynapticky. jsou rozloženy presynapticky i postsynapticky zcela rovnoměrně. jsou jen na tělech neuronů.

Glycinový receptor. propouští monovalentní kationty. je polypeptidem gephyrinem zakotven do submembránového cytoskeletu postsynaptické denzity. má vysokou afinitu ke strychninu. u savců se dominantně nachází v mozkovém kmeni a páteřní míše.

Vyberte pravdivá tvrzení týkající se γ-aminomáselné kyseliny (GABA). v CNS obratlovců je koncentrace GABA větší než koncentrace acetylcholinu a noradrenalinu. vzniká dekarboxylací glutamátu. je z většiny degradována přímo v synaptické štěrbině. primárním prekursorem její biosyntézy je kyselina beta-aminomáselná.

Vyberte nepravdivá tvrzení týkající se γ-aminomáselné kyseliny (GABA). v CNS obratlovců je GABA méně rozšířený inhibiční neuropřenašeč než glycin. patří mezi hlavní peptidické neurotransmitery. po zpětném vychytání ze synaptické štěrbiny není GABA odbourávána v mitochondriích glií, ale v jejich cytoplasmě. GABA působí jen na jednom typu GABA receptorů.

Vyberte pravdivá tvrzení týkající se peptidických neuropřenašečů a neuromodulátorů. mezi jejich receptory patří tzv. opioidní receptory, což jsou receptory metabotropní. mezi jejich receptory patří tzv. opioidní receptory, což jsou receptory ionotropní. mezi tyto neuropřenašeče nepatří tzv. substance P. mezi tyto neuropřenašeče nepatří tzv. melanopsin.

Receptory spřažené s G-proteiny jsou. mj. adrenergní receptory. mj. acetylcholinové receptory muskarinového typu. mj. opsiny fotoreceptorů. metabotropní.

Chemicky ovládané kanály mohou být aktivovány. zvýšením extracelulární koncentrace sodných iontů. neuropřenašečem. alfa podjednotkou trimerního G proteinu. cGMP.

Endokrinní funkce nervového systému spočívající v produkci a uvolňování hormonů přímo z nervových buněk zahrnují. neuromodulátory, tj. lokální hormony CNS (např. opioidní peptidy). melatonin ze suprachiazmatických jader hypotalamu. tropní hormony z adenohypofýzy. vazopresin (ADH) z neurohypofýzy.

Endokrinní funkce nervového systému spočívající v produkci a uvolňování hormonů přímo z nervových buněk zahrnují. oxytocin z adenohypofýzy. liberiny a statiny z hypotalamu. tropní hormony (např. ACTH) z předního laloku hypofýzy. melatonin z epifýzy.

Nervový systém řídí produkci a uvolňování hormonů v endokrinních žlázách. nepřímo prostřednictvím tropních hormonů adenohypofýzy. nepřímo potravním chováním a složením potravy, a tím uvolňování hormonů zažíva- cího traktu. přímo prostřednictvím liberinů a statinů z hypotalamu. prostřednictvím parasymaptiku výlev katecholaminu (hlavně adrenalinu) z dřeně nadledvin.

Endokrinní žlázy mohou ovlivnit činnost nervového systému. působením hormonů na specifické receptory v hypotalamu. působením hormonů na specifické receptory v hypofýze. pohlavními a tyroidními hormony jen během vývoje CNS. pohlavními a tyroidními hormony po celou dobu života.

Endokrinní žlázy mohou ovlivnit činnost nervového systému. pohlavními a tyroidními hormony jen během vývoje CNS. pohlavními a tyroidními hormony po celou dobu života. působením hormonů na specifické receptory v hypotalamu a hypofýze. nemají vliv na činnost CNS.

Neuroendokrinní systém ovlivňuje systém imunitní. přímo prostřednictvím sympatické inervace lymfoidních tkání. nepřímo prostřednictvím hormonů (např. glukokortikoidů). během stresu po aktivaci parasympatiku. po aktivaci osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny.

Ovlivnění činnosti imunitních buněk nervovým systémem se projevuje. v potlačení buněčné imunity prostřednictvím katecholaminů z nervových zakončení sympatiku v lymfoidních tkáních. ve zvýšení buněčné imunity acetylcholinem z nervových zakončení parasympatiku. zvýšením tvorby protilátek (imunoglobulinů) působením acetylcholinu. potlačením buněčné imunity prostřednictvím katecholaminů z kůry nadledvin po aktivaci sympatiku.

Excitotoxická smrt neuronu může být způsobena. nadměrnou aktivací glutamátových receptorů v postsynaptických membránách neuronu. poruchami funkce glutamátového transportéru v astrocytech. nadměrným vtokem iontů vápníku do buňky z extracelulárního prostředí. nadměrnou vlastní vzruchovou aktivitou neuronu.

Pro gliové buňky koncového mozku platí, že. je jich méně než neuronů. se liší velikostí, tvarem i funkcí. mezi sebou komunikují např. pomocí elektrických impulsů impulsů (např. pulsů a oscilací Ca2+). hrají roli v neuroimunitě.

Mezi tzv. pasivní elektrické charakteristiky membrány vzrušivých tkání patří. vodivost napěťově ovládaných sodíkových kanálů. délková konstanta. časová konstanta. podélný odpor membrány.

Jak dochází k uvolnění neurotransmiterů na synapsi?. exocytózou z povrchu dendritických trnových výběžků. regulovanou sekrecí. prostřednictvím membránových pórů selektivních pro neuro- transmitery. iontovými kanály.

Mezi druhé posly NEpatří. IP3. PKA. cAMP. DAG.

Maturované ("dospělé") iontové kanály v plasmatické membráně vzrušivých tkání. propouští vždy jen jediný typ iontu. jsou tvořeny zásadně pěti podjednotkami. jsou charakterizovány mj. dobou otevření. jsou charakterizovány mj. vodivostí.

Kde jsou skladovány neurotransmitery v neuronech?. v synaptických granulích. ve specializovaných endosomech a neurosomech. v synaptických váčcích. v endoplasmatickém retikulu.

Report abuse