Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONneurobiologie_1

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
neurobiologie_1

Description:
neuro_1.čast

Author:
lazovka
(Other tests from this author)

Creation Date:
16/01/2021

Category:
Others

Number of questions: 49
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Z ektodermu vzniká a)neurální ploténka b)neurální lišta c)neurální trubice d)notochord.
Mezi neurotrofiny nepatří: a)neurexiny b)integriny c)BDNF d)semaforiny.
Ephriny: (bohužel si nevzpomenu na přesný znění, ale správně bylo C) a)alkaloidy, ... b)alkaloidy, ... c)něco o růstovém kuželu d).
Enkefaliny A) jsou krátké peptidické neuropřenašeče B) jejich receptory se nazývají opioidní C) nazývají se také endogenní opiáty D) patří mezi faloidní alkaloidy.
Astrocyty (tahle otázka tady je, ale je tu napsáno, že D je špatně, ale opravdu to je dobře, dneska mi to opravil): A) reagují na aktivitu neuronů ve svém okolí depolarizací B) reagují na aktivitu neuronu ve svém okolí hyperpolarizací C) metabolizují neuropřenašeč glutamát na glutamin, který pak uvolňují jako substrát pro syntézu glutamátu v neuronech D) mají v membráně transportér glutamátu, jehož poruchy mohou přispívat k excitotoxické smrti neuronu.
Jako neuropřenašeče působí také A) puriny B) anandamid C) substance P D) NO2 + Zn ionty.
1) Schwannovy buňky se liší od oligodendrocytů tím,že: a) vytvářejí myelinovou pochvu jen v periferních axonech b) vytvářejí jen jeden internodální úsek myelinu c) vykazují fagocytární aktivitu d) podporují regeneraci poškozených axonů.
2)Klidový membránový potenciál je udržován a) vtokem vápníku b) vtokem draslíku c) výtokem sodíku d) činností Na+K+ATPázy.
3)Dospělé (maturované) napěťově ovládané sodíkové kanály a)jsou citlivé na tetrodotoxin (TTX) b)jsou tvořeny třemi podjednotkami (velkou alfa, 2x beta) - nebo nějak tak, každopádně to nebylo dobře c)jsou otevírané hyperpolarizací d) propouští také ionty vápníku.
4)Časová konstanta tau a) představuje dobu, za kterou dosáhne aplikovaný puls 63% své maximální hodnoty b) představuje dobu, za kterou dosáhne aplikovaný puls 37% své maximální hodnoty c)se typicky pohybuje v rozmezí 1-20ms d)by se z hlediska nejvýhodnější časoprostorové sumace měla mít na synapsích co nejvyšší hodnotu.
5)Elektrické synpase (gap junction) byste v dospělém savčím organismu nalezli zejména: a)mezi gliovými buňkami a také mezi vlákny srdeční svaloviny b) v sítnici c) mezi vlákny kosterní svaloviny d) mezi erytrocyty.
6)Chemická synapse a) má presynaptický a postsynaptický element od sebe cca 10x vzdálenější než synapse elektrická b) funguje zejména na principu výlevu anorganických iontů c) je v organismu dominantní, častější než elektrická d) obsahuje vždy jen jeden typ neuropřenašeče.
7)Mezi nízkomolekulární přenašeče nepatří: a) dopamin b) dynorfin c) acetylcholin d) melanin.
8)Mezi tzv. biogenní aminy patří následující neuropřenašeče a) serotonin b) dopamin c) adrenalin d) melanopsin.
9)Endokrinní žlázy mohou ovlivňovat činnost nervového systému pomocí: a) působení hormonů na specifické receptory v hypothalamu a hypofýze b) pohlavními a tyroidními hormony jen během vývoje CNS c) pohlavními a tyroidními hormony po celou dobu života d)nemají vliv na činnost CNS.
10)Neurální ploténka vzniká z: a) ektodermu b) neurální trubice c) blastoporu d) mezodermu.
11)Syntaxin a) nepatří mezi t-snare b) může tvořit tzv SNARE komplexy se synaptobrevinem a proteinem SNAP-25 c) je spražen s G proteiny (nebo nějak tak) d) je základní stavební jednotkou membrány synaptických váčků.
12)Buňky schopné fagocytózy a) Schwannovy buňky b) oligodendrocyty c) astrocyt d) mikroglie.
13) Nejrychleji vedoucí vlákna a) mají nocicepční funkci (aferentní dráhy bolesti) b) vedou rychlostí až 120m/s c) mají průměr okolo 1mikrometru d) označují se jako A-delta vlákna.
14)Z neurální lišty vznikají a) melanocyty b) svaly c) kosti d) pokožka.
15)Heterotrimerní G-proteiny (nepamatuji si přesně znění odpovědí ani otázky) a) zprostředkovávají tzv ionotropní odpověď b) patří mezi ATP vazebné proteiny c) zprostředkovávají tzv metabotropní odpověď d) jsou složeny ze 4 podjednotek.
16. Filopodia růstového kužele a) jsou tvořena tzv. telodendriemi b) jejich tvar závisí na aktinových filamentech, která polymerizují a depolymerizují v závislosti na signálech z prostředí c) tvoří senzorický výběžek axonu, který směruje růst axonu v závislosti na gradientu signálních molekul d) tvoří senzorický výběžek dendritu, který směruje růst axonu v závislosti na gradientu signálních molekul.
)Časová konstanta tau a) představuje dobu, za kterou dosáhne aplikovaný puls 63% své maximální hodnoty b) představuje dobu, za kterou dosáhne aplikovaný puls 37/ své maximální hodnoty c)se typicky pohybuje v rozmezí 1-20s d)by se z hlediska nejvýhodnější časoprostorové sumace měla mít na synapsích co nejvyšší hodnotu.
Rychlost vedení vzruchu axonem: a) klesá při vzrůstu odporu membrány axonu b) nezávisí na průměru axonu, který je nemyelizovaný c) stoupá se vzrůstem hodnoty konstanty lambda d) je přímo úměrná průměru axonu pokud je myelizovaný.
Evoluční význam myelinizace spočívá a) ve zvýšení rychlosti vedení vzruchu b) ve snížení synaptického zpoždění c) ve zkrácení doby reflexních reakcí organismu d) v možnosti vzniku složitějších nervových systémů.
V hypotalamu se nenachází: a) nějaké jádro b) jiné jádro c) viscerocerebellum d) amygdala.
4) Pia mater a) blíž ke kosti b) blíž k mozku c) součást neokortexu d) ohraničuje subarachnoidální prostor.
5) Co není součástí mozkového kmene a) most b) střední mozek c) prodloužená mícha d) hypofýza.
6) V endocytóze klatrinových váčků mají důležitou roli mj. tyto proteiny a) kalmodulin a kalcineurin b) dynamin c) defosfíny d) protein dynamitin s GTPasovou aktivitou.
7) Vyberte pravdivá tvrzení týkající se γ-aminomáselné kyseliny (GABA) a) v CNS obratlovců je koncentrace GABA větší než koncentrace acetylcholinu a noradrenalinu b) vzniká dekarboxylací glutamátu c) je z většiny degradována přímo v synaptické štěrbině d) primárním prekursorem její biosyntézy je kyselina beta-aminomáselná.
8) Vtok K+ do cytoplazmy způsobí a) hyperpolarizaci b) depolarizaci c) rychlou oscilaci membránového potenciálu d) nic.
9) Synaptotagmin a) V-snare b) T-snare c) to s kinázovou aktivitou d) reguluje Ca v cytoplazmě.
10)Vyberte pravdivá tvrzení týkající se peptidických neuropřenašečů a neuromodulátorů a) mezi jejich receptory patří tzv. opioidní receptory, což jsou receptory metabotropní b) mezi jejich receptory patří tzv. opioidní receptory, což jsou receptory ionotropní c) mezi tyto přenašeče nepatří tzv. substance P d) mezi tyto přenašeče nepatří tzv. melanopsin.
11) Otázka na neuropeptidy a) syntetizovány na zakončení a tam baleny b) syntéza v perykarionu a pak doprava na zakončení c) narozdíl od nízkomolekulárních látek jsou účinně recyklovány d) není to enkefalin.
12) Výlev váčků a) když dojde ke splynutí váčku s membránou b) Ca jde do synaptické štěrbiny c) může proběhnout i bez elektrického impulsu d) rychlost záleží na typu neurotransmiteru.
14) Pro délkovou konstantu λ (lambda) platí, že a) její hodnota se typicky pohybuje v mezi 0,1-1,0 mm b) různé části membrány jednoho neuronu mohou mít různou hodnotu délkové konstanty c) je-li λ nízká, stejný depolarizační podnět odezní pomaleji než na struktuře s vyšší d) nesouvisí s odporem membrány.
15) Dospělé (maturované) a nezralé iontové kanály (např. nikotinické acetylcholinové receptory) se mohou lišit a) dobou otevření b) způsobem zakotvení v membráně c) citlivostí ke stejnému antagonistovi d) složením podjednotek.
16) Purinergní receptory a) se nacházejí jen v CNS b) jsou inhibovány po navázaní purinu c) jsou závislé na ATP d) nejsou metabotropní ani ionotropní.
17)Spemannův organizátor a) vylučuje proneurální morfogeny b) je dorzální okraj blastoporu mesodermálního původu c) vytváří se z něho nervová trubice d) vytváří se z něho struna hřbetní.
18) Klidový (trans)membránový potenciál a) jenom vzrušivé buňky b) je záporný (např. -70mV) c) všechny živé buňky d) všechny buňky stejný.
19) K tvorbě myelinové pochvy Schwannovými buňkami nebo oligodendrocyty dochází a) vždy po vzájemné interakci axonu s příslušnou gliovou buňkou b) jen v axonech s vysokou vzruchovou aktivitou c) za předpokladu, že z axonu vycházejí signály stimulující gliovou buňku k tvorbě myelinu d) jen za předpokladu, že gliová buňka je schopna myelinovou pochvu vytvářet.
Astrocyty a) přispívají k udržování stálého iontového složení extracelulární tekutiny v CNS b) podporují vznik hematoencefalické bariéry c) mohou generovat akční potenciály d) poskytují laktát jako energetický substrát pro aktivní neurony.
1) Evoluční význam myelinizace a) snížení spotřeby ATP b) vyšší účinnost synaptického přenosu c) vznik složitějších funkcí d) byla myslím rychlost vedení vzruchu.
Mezi faktory ovlivňující synaptický přenos na chemické synapsi nepatří: a) počet a typ Ca2+ kanálů přítomných na presynaptické membráně b) počet a stav příslušných receptorů pro daný neurotransmiter na postsynaptické denzitě c) množství metabotropních receptorů pro laktát na presynaptické membráně (nebylo tam oproti vzorovému testu to slovo pouze) d) nálož synaptických váčků a kinetika uvolňování neurotransmiteru.
9. Jedním z efektorů G-proteinů je fosfolipáza C (PIP2 fosfolipáza). Výsledkem její aktivace je produkce následujícího druhého posla a) cAMP b) IP3 a DAG c) cGMP d) PGE2 a tromboxanů.
10. Heterotrimerní G-proteiny a) prostředkovávají tzv ionotropní odpověď b) patří mezi ATP vazebné proteiny c) zprostředkovávají tzv metabotropní odpověď d) jsou složeny ze 4 podjednotek.
19. Elektrické synapse (gap junctions) byste v dospělém savčím organismu nalezli zejména a) mezi gliovými buňkami a také mezi vlákny srdeční svaloviny b) v sítnici c) mezi vlákny kosterní svaloviny d) mezi enterocyty.
20. Syntaxin a) je zákl stavební jednotkou membrány synaptických váčků b) může tvořit tzv SNARE komplexy se synaptobrevinem a proteinem SNAP-25 c) nepatří mezi tzv t-SNARE d) je GTP vazebný protein.
13. Aby mohlo dojít k výlevu neuropřenašeče a) musí být naplněný váček dopraven do tzv aktivní zóny synapse b) musí mj. dojít ke vtoku vápníku do nervového zakončení c) musí váček obsahovat aspoň 100k molekul neuropřenašeče d) musí být ve váčku přítomen pouze jeden typ neuropřenašeče.
Report abuse Consent Terms of use