option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Obecná didaktika

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Obecná didaktika

Description:
otázky k písemnému testu

Creation Date: 2022/05/25

Category: University

Number of questions: 20

Rating:(3)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Čím se zabývá obecná didaktika?. Problematikou vzdělávání a výchovy školní mládeže. Problematikou vzdělávání a vyučování. Problematikou výchovy v širším pojetí. Problematikou výuky v určitých předmětech.

Vyberte, co je mimo jiné předmětem zájmu obecné didaktiky?. Vzdělávání, výchova, metodologie, metodika. Oborová didaktika, předmětová didaktika, metodika. Proces výuky, cíle výuky, obsah výuky, technologie výuky. Výzkum, výuka, školní management.

Vyberte fáze výuky: Motivace, expozice, fixace, diagnóza, aplikace. Cíle výuky, obsah výuky, technologie výuky, hodnocení výuky. Úvod, sdělení cíle výuky, opakování probraného učiva, výklad nového učiva, shrnutí, závěr. Výukové metody, organizační formy výuky, materiální výukové prostředky.

Vyberte, co je hierarchie výukových cílů: Uspořádání výukových cílů podle náročnosti. Členění výukových cílů podle oblastí. Obecné rozdělení výukových cílů podle oblasti, náročnosti a obecnosti. Uspořádání cílů podle obecnosti od nejobecnějších k nejkonkrétnějším.

Vyberte, co je obsahem výuky: Je to podoba činnosti učitele a žáků ve výuce. Náplň činnosti, soustava vědomostí, dovedností a postojů, které mají být osvojeny. Veškeré postupy a organizace výuky ve škole. Jsou to sdělené cíle výuky a veškeré postupy ve výuce.

Vyberte, co patří do technologie výuky: Vědomosti, dovednosti a návyky. Motivace, expozice, fixace, verifikace. Výukové metody, organizační formy výuky, materiální výukové prostředky. Cíle výuky, obsah výuky, postupy výuky, hodnocení výuky.

Vyberte aktivizující výukové metody: Diskuse, didaktické hry, problémová metoda výuky. Vysvětlování, popis, práce s textem. Demonstrace, instruktáž, práce v odborné učebně. Přednáška, seminář, cvičení.

Co jsou organizační formy výuky?. Plánovaný a uspořádaný systém činnosti učitele a žáků, které vedou ke stanoveným výukovým cílům. Organizační uspořádání podmínek výuky tak, aby učitel mohl stanovené výukové cíle optimálně realizovat. Souhrnné označení pro optimální podmínky výuky a odpovídající prostředí výuky. Je to způsob uspořádání (organizace) výukových metod ve výuce.

Co je didaktický test?. Jakákoliv písemná zkouška. Jakákoliv zkouška, jejímž výstupem je známka. Prostředek systematického zjišťování (měření) vzdělávacích výsledků žáků. Způsob ústního, písemného nebo praktického zkoušení žáků.

Jak členíme materiální výukové prostředky?. Reálné výrobky, modely, přírodniny, učebnice. Zobrazovací technika, projekční technika, výpočetní technika. Učební pomůcky, didaktická technika, vybavení škol a školských zařízení. Učebny, specializované učebny, mimoškolní výuková pracoviště.

Vyberte správné tvrzení: Struktura a pojetí písemné přípravy na výuku je dána, učitelé se jí musí držet. Struktura a pojetí písemné přípravy na výuku není pevně dána, je věcí učitele. Učitel je povinen se písemně připravovat na výuku za všech okolností. Písemné přípravy na výuku jsou součástí školního vzdělávacího programu.

Vyberte, co představuje klima školy: Krátkodobější jev ve škole nebo ve třídě. Dlouhodobější stav, dlouhodobější sociálně emocionální naladění, zobecněné postoje a vztahy... Pojem, který je souhrnným označením pro prostřední a atmosféru ve škole a výuce. Jiné označení pro atmosféru a aktuální naladění ve třídě.

Jaké jsou způsoby komunikace?. Ústně, písemně a činností. Detailně připravený, orientačně připravený a nepřipravený způsob. Verbální, neverbální, komunikace činností (činem). Formální a obsahový.

Vyberte, co nepatří mezi didaktické zásady: Soustavnost. Názornost. Postupnost. Rozmanitost.

Diskuse ve výuce představuje: Rozhovor a dialog ve výuce. Vzájemné kladení otázek s odpověďmi, kolektivní řešení problému, který nemá jednoznačné řešení. Řešení nějakého problému ústní formou. Jakákoliv debata mezi učitelem a žáky, jejímž cílem je dospět k jednomu správnému řešení.

Která didaktická teorie předpokládá, že poznání je strukturováno aktivitou subjektu. Struktury vznikají organizováním postupných aktivit, které žáci vykonávají s předměty: Herbartismus. Konstruktivismus. Konektivismus. On-line vzdělávání.

Expozice jako fáze výuky představuje: Získání zájmu žáků. Procvičování a upevňování učiva. Zprostředkování nových poznatků žákům, zahrnuje i jejich aktivitu. Dochází v ní k používání získaných vědomostí a dovedností v praktické činnosti, v praxi.

Pohledy, výrazy očí a pohyby patří do: Formální stránky verbální komunikace. Obsahové stránky verbální komunikace. Komunikace činem. Neverbálního způsobu komunikace.

Aktuální (krátkodobá) příprava výuky představuje: Písemnou přípravu výuky na jedno čtvrtletí. Podrobnou písemnou přípravu na jednu vyučovací jednotku. Rámcovou písemnou přípravu. Přípravu na jednu, případně několik vyučovacích jednotek.

Perspektivní (dlouhodobá) příprava výuky představuje: Příprava výuky s vizí celého školního roku. Příprava víc jak jedné vyučovací jednotky. Příprava dlouhodobého projektu. Příprava v rámci celé odborné přípravy s perspektivou dvou až čtyř let.

Report abuse