option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Mikro. 27-53

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Mikro. 27-53

Description:
Zápočet,Skúška

Creation Date: 2024/04/05

Category: Science

Number of questions: 27

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

1027Bakteriocíny. sú prirodzenými antibiotikami baktérií. pomáhajú baktériám pri konkurenčnom boji o osídľované biotopy. prednostne poškodzujú eukaryotické bunky. po chemickej stránke sú to proteíny. na osídlených slizniciach človeka sa podieľajú na tzv. kolonizačnej rezistencii. cieľové baktérie inaktivujú viacerými mechanizmami. schopnosť produkovať bakteriocíny sa obvykle prenáša plazmidmi. pôsobia nešpecificky na všetky baktérie. producentské baktérie sú chránené voči vlastným bakteriocínom. pre pôsobenie bakteriocínov je nevyhnutný vzájomný kontakt baktérií.

1028Bakteriálny genóm. baktérie majú obvykle haploidný genóm. esenciálne gény sú pre baktériu životne dôležité. prídavné gény pomáhajú baktériám prežívať v stresových podmienkach. prídavné gény sú pre baktérie životne dôležité. bakteriálny pangenóm zahŕňa iba najdôležitejšie prídavné gény príslušného druhu. mobilné genetické elementy majú úlohu v evolúcii baktérií. chromozómové gény baktérií nie je možné mobilizovať. ostrovy patogénnosti sú nahromadením génov virulencie v bakteriálnom genóme. chromozómové kazety obsahujú vždy len jeden gén rezistencie voči antibiotikám. bakteriálny genóm sa môže využiť pri identifikácii a typizácii baktérií.

1029Replikácia, transkripcia a translácia v baktériách. tieto procesy prebiehajú v baktériách odlišne než v eukaryotickej bunke. môžu byť selektívne blokované antimikrobiálnymi liečivami. replikáciu bakteriálnej DNA poškodzujú fluorochinolóny. gény pre bakteriálnu DNA-gyrázu sú vysoko konzervatívne a nemutujú. bakteriálna DNA je stabilná a nie je poškodzovaná antimikrobiálnymi liečivami. transkripcia a translácia v bakteriálnej bunke nemôže prebiehať simultánne. bakteriálna RNA-polymeráza je cieľovým miestom zásahu rifampicínu. translácia bakteriálnej mRNA prebieha na ribozómoch identických s eukaryotickými. perzistujúce bakteriálne bunky majú tieto procesy utlmené. tieto procesy sú inhibované lipopeptidovými antibiotikami.

1030Horizontálny transfer bakteriálnych génov. sa uskutočňuje pomocou bakteriofágov. sa uskutočňuje prenosom plazmidov. sa uskutočňuje extracelulárne uvoľnenou bakteriálnou DNA. prenášajú sa ním predovšetkým gény prídavného metabolizmu baktérií. môže sa uskutočniť iba v rámci kmeňov toho istého druhu baktérií. je inhibovaný subinhibičnými dávkami antibiotík. je to selektívny prenos esenciálnych bakteriálnych génov. transpozóny sa na ňom nezúčastňujú. prenášajú sa ním gény rezistencie. prenášajú sa ním gény kódujúce faktory virulencie.

1031Transdukcia. je prenos genetickej informácie do baktérie bakteriofágom. vyžaduje bezprostredný kontakt donorskej a recipientnej baktérie. generalizovaná transdukcia vzniká po vbalení bakteriálnej DNA do fágovej častice. transdukčná fágová častica spôsobí lýzu recipientnej bunky. špecializovaná transdukcia vzniká po chybnom vyštiepení profága. je vstup voľnej DNA do bakteriálnej bunky. prebieha prostredníctvom sex-pilusov. je synonymom pre lyzogénnu konverziu. uskutočňuje sa medzi G+ aj medzi G- baktériami. generalizovanou transdukciou sa môžu preniesť rôzne bakteriálne gény.

1032Transformácia. je prenos voľnej DNA z prostredia do bakteriálnej bunky. môže mať za následok zmenu genetickej informácie baktérie. je prijatie cudzej bakteriálnej DNA kompetentnými baktériami. pre transformáciu sú prirodzene kompetentné rody Bacillus a Haemophilus. pre transformáciu sú prirodzene kompetentné streptokoky a neisserie. transformovaná DNA sa integruje do bakteriálneho genómu. prebieha pomocou sex-fimbrií. je oprava zmutovanej bakteriálnej DNA. je zmena bakteriálnej DNA vyvolaná mutáciou. je vzájomná výmena DNA medzi baktériami.

1033Plazmidy. vyskytujú sa v cytoplazme baktérií. replikujú sa samostatne, nezávisle od bakteriálneho chromozómu. všetky sú konjugatívne. plazmidy bez transferových génov sú mobilizovateľné konjugatívnymi plazmidmi. tvorí ich dvojvláknová kruhová molekula RNA. môžu obsahovať prídavné gény pre prežívanie v špeciálnych podmienkach. prenášajú sa z baktérie do baktérie iba zriedkavo. môžu kódovať dôležité faktory virulencie. nachádzajú sa na nich gény základného metabolizmu baktérií. majú približne rovnakú veľkosť ako bakteriálny genóm.

1034Konjugácia. je prenos plazmidovej DNA medzi baktériami. je prenos plazmidovej DNA pomocou fágov. je prenos extracelulárnej DNA prostredníctvom sex-fimbrií. uskutočňuje sa po priblížení baktérií pomocou sex-fimbrií. intenzívne prebieha medzi baktériami črevnej mikrobioty človeka. šíria sa ňou gény rezistencie v nemocničnom prostredí. prebieha iba medzi patogénnymi baktériami. prebieha nešpecificky medzi rôznymi baktériami. môže prebiehať aj medzi baktériami rôznych druhov a rodov. je veľmi častá medzi extracelulárnymi gramnegatívnymi baktériami.

1035Sex pilus je štruktúra, ktorú baktéria využíva. pri iniciácii priečneho delenia baktérie. ako adhezín pri sexuálnom prenose baktérie na nového hostiteľa. pri horizontálnom prenose génov. pri adhézii na hostiteľskú bunku. pri adhézii na akceptorovú baktériu. pri prenose plazmidov. pri výmene genetického materiálu transdukciou. pri výmene genetického materiálu konjugáciou. pri prenose genetickej informácie transformáciou. pri prenose génov typickom pre gramnegatívne baktérie.

1036Plazmidy môžu v bakteriálnej bunke determinovať. tvorbu lipopolysacharidu. tvorbu enterotoxínov. tvorbu bičíkov. syntézu ribozómov. produkciu kolicínov. rezistenciu voči antimikróbnym liečivám. tvorbu sex pilusov. tvorbu peptidoglykánu. tvorbu niektorých exotoxínov. tvorbu enzýmov energetického metabolizmu.

1037Bakteriofágy. v kapside obsahujú DNA aj RNA. infikujú vnímavé bakteriálne bunky. infikujú aj eukaryotické bunky. po kontakte s receptorom inzertujú svoj genóm do baktérie. môžu vyvolať ochorenie človeka. pri lyzogénnom cykle sa inkorporujú do genómu baktérie. pri lytickom cykle ostáva infikovaná baktéria intaktná. môžu sa využiť pri typizácii baktérií. sú súčasťou mikrobioty človeka. môžu sa podieľať na prenose génov medzi baktériami.

1038Lyzogénna konverzia bakteriálnej bunky. je získanie novej genetickej informácie kódovanej genómom profága. vzniká po prenose bakteriálnej DNA transdukciou. je zmenou vlastností baktérie po prijatí voľnej bakteriálnej DNA. je následok infekcie lyzogénnym bakteriofágom. je následok infekcie lytickým fágom. je následok účinku fágových endolyzínov. je pravidelnou súčasťou fágovej terapie infekčných chorôb. je zmena vlastností baktérie po včlenení profága do jej chromozómu. je následkom abortívnej infekcie fágom. je zodpovedná za tvorbu difterického a botulinického toxínu.

1039Fágová terapia. využíva detailne charakterizované fágy. využíva lyzogénne fágy. je vhodná pre pacientov s chronickými infekciami. je vhodná pre pacientov infikovaných polyrezistentnými baktériami. pre zvýšenie spektra účinku sa používajú fágové koktejly. fágy sa na mieste infekcie aktívne množia. nie je určená deťom a gravidným ženám. nie je určená imunosuprimovaným pacientom a seniorom. aplikuje sa prevažne lokálne. vedľajším účinkom fágovej terapie je črevná, vaginálna a orálna dysbióza.

1040Patogenita predpokladá schopnosť mikroorganizmu. vyvolať ochorenie vnímavého hostiteľa. vyvolať ochorenie neimúnneho imunokompetentného človeka (primárny patogén). vyvolať ochorenie až po znížení imunity (primárny patogén). vyvolať ochorenie len u imunokompromitovaného človeka (oportúnny patogén). meniť zloženie normálnej bakteriálnej flóry hostiteľa. prekonať vrodené obranné mechanizmy hostiteľa. poškodzovať hostiteľa (štruktúry alebo funkcie jeho organizmu). potláčať množenie nepatogénnychbaktérií. kolonizovať kožu a sliznice človeka. sporulovať v infikovanom tkanive hostiteľa.

1041Virulencia mikroorganizmu. je schopnosť mikrobiálneho druhu vyvolávať ochorenia. je rodová charakteristika mikroorganizmu. je druhová charakteristika mikroorganizmu, kódovaná esenciálnymi génmi. je konkrétny stupeň patogénnosti daného kmeňa. je geneticky podmienená vlastnosť kódovaná akcesórnymi génmi. závisí od spektra a kvantity produkovaných faktorov virulencie. je stabilnou vlastnosťou bakteriálneho kmeňa. môže sa zvýšiť alebo znížiť prirodzene alebo génovými manipuláciami. jej znížením vznikne atenuovaný kmeň vhodný pre vakcináciu. jej zvýšením sa môže pripraviť biologická zbraň.

1042Vznik infekčného ochorenia človeka podporuje. vnímavosť človeka voči infekčnému pôvodcovi. vyšší stupeň virulencie pôvodcu. znížená imunita hostiteľa (vekom, základným ochorením). vysoký počet infikujúcich mikroorganizmov. vhodná brána vstupu. vakcinácia v minulosti. prekonané ochorenie v minulosti. dobre fungujúci imunitný systém. adekvátny stav výživy človeka. prechod mikroorganizmu do latencie.

1043Faktory virulencie baktérií. sú zodpovedné za poškodenie tkanív a funkcií hostiteľa. pomáhajú baktériám prežívať v organizme hostiteľa a zároveň ho poškodiť. ich tvorbu môžu synchronizovať „quorum-sensing“ systémy. baktéria ich môže stratiť, ale aj prijať horizontálnym transferom génov. umožňujú prekonať obranné mechanizmy človeka. začínajú pôsobiť až po vzniku infekcie človeka. všetky sú esenciálnou súčasťou baktérie. produkujú sa konštitutívne. neovplyvňujú imunitné reakcie človeka. ich tvorbu regulujú faktory prostredia.

1044Medzi faktory virulencie baktérií a ich funkcie patria. adhezíny – chránia baktérie pred odstránením mechanickými faktormi. puzdro - stimuluje zápalové reakcie organizmu. fimbrie – inaktivujú komplement. sekrečné systémy 3. typu – iniciujú inváziu baktérií do hostiteľskej bunky. exotoxíny – špecificky poškodzujú integritu alebo funkcie cieľových buniek. bakteriálny fibrinolyzín – pomáha baktériám pri šírení v organizme hostiteľa. štruktúry cytoplazmatickej membrány – inhibujú opsonizáciu bunkového povrchu. bakteriálne poríny – pomáhajú pri adhézii baktérií na sliznice. extracelulárne proteázy a hyaluronidáza - degradujú tkanivá hostiteľa. tracheálny cytotoxín – poškodzuje funkciu a integritu mukociliárneho epitelu.

1045Funkciu mukociliárneho epitelu poškodzujú. Staphylococcus aureus na sliznici nosohltanu. tracheálny cytotoxín počas pertussis a kvapavky. Haemophilus influenzae počas pneumónie a otitis media. Haemophilus ducreyi počas genitálnej infekcie. Bordetella pertussis počas čierneho kašľa. extracelulárna polymérová substancia baktérií pri chronickej prostatitíde. pertraktín produkovaný bordetelami počas čierneho kašľa. Mycoplasma pneumoniae počas infekcie dýchacích ciest. Neisseria gonorrhoeae počas adnexitídy. Corynebacterium diphtheriae počas záškrtu.

1046Lipopolysacharid (LPS). je súčasťou cytoplazmatickej membrány všetkých baktérií. bakteriálne bunky ho aktívne uvoľňujú do prostredia. masívne sa uvoľňuje z G- baktérií po ich poškodení. za biologickú aktivitu LPS je zodpovedná jeho lipidová časť. za antigénovú špecifickosť LPS zodpovedá jeho polysacharidová časť. je jedinou zložkou bakteriálnych buniek s endotoxínovou aktivitou. tlmí reaktivitu prirodzenej imunity v infekčnom ložisku. stimuluje tvorbu proteínov akútnej fázy pečeňovými bunkami. veľké množstvo LPS v krvnom obehu tlmí akútnu zápalovú odpoveď. viaže sa na TLR-4 cicavčích buniek, čím v nich stimuluje tvorbu cytokínov.

1047Endotoxín gramnegatívnych baktérií (LPS). inhibuje účinok komplementu a brzdí hemokoagulačné procesy. stimuluje diseminovanú intravaskulárnu koaguláciu. zvyšuje telesnú teplotu priamym pôsobením na hypotalamus. aktivuje degranuláciu trombocytov, PMNL a aktivuje mastocyty. ovplyvňuje endotel a zvyšuje cievnu permeabilitu. nepôsobí na krvné doštičky ani na granulocyty. aktivuje makrofágy, ktoré začnú tvoriť cytokíny (IL-1, TNF). zvyšuje hladinu cAMP a cGMP v endotelových bunkách. pri masívnom uvoľnení do krvného obehu spôsobuje hypovolémiu a septický šok. lokálne v primeraných množstvách má pozitívny efekt na imunitnú odpoveď.

1048Proteín-A. je súčasťou slizovej vrstvy baktérií. je produktom Streptococcus pneumoniae. je produktom Staphylococcus aureus. je produktom proteolytických kmeňov enterobaktérií. je produktom Listeria monocytogenes. sa využíva pri diagnostike a identifikácii Staphylococcus aureus. viaže Fc-fragment IgG. je súčasťou bunkovej steny streptokokov skupiny A. inhibuje opsonizáciu bakteriálnej bunky. inhibuje fagocytózu baktérií.

1049Pre exotoxíny baktérií je charakteristické. sú to proteíny. viaceré sú termolabilné. produkujú ich len G+ baktérie. majú špecifický biologický účinok. sú súčasťou bunkovej steny G- baktérií. možno ich zvyčajne detoxifikovať bez zmeny antigénnosti. môžu pôsobiť len lokálne na mieste ich produkcie. do prostredia sa uvoľňujú len pri rozpade bakteriálnej bunky. účinkujú len na bunky, ktoré majú príslušný receptor. neutralizáciu v napadnutom organizme zabezpečujú protilátky.

1050Označte toxíny, ktoré majú vlastnosti superantigénov. TSST-1. choleratoxín. streptokokové pyrogénne exotoxíny. toxín A a toxín B Clostridium difficile. pertusový toxín. difterický toxín. stafylokokové enterotoxíny. toxíny spôsobujúce príznaky šarlachu. toxín spôsobujúci stafylokokový toxický šok. shigatoxín.

1051Medzi enterotoxíny patria. choleratoxín. TSST-1. pyrogénny exotoxín. shigatoxín. tetanospazmín. botulotoxín. difterický toxín. endotoxín. termolabilný a termostabilný toxín ETEC. toxín A a toxín B Clostridium difficile.

1052Enterotoxíny obvykle tvoria tieto baktérie. Staphylococcus aureus. Clostridium perfringens. Bacillus cereus. Bacteroides fragilis. Vibrio cholerae. Listeria monocytogenes. Faecalibacterium prausnitzii. Enterococcus faecalis. Helicobacter pylori. Lactobacillus spp.

1053Nezápalový typ hnačky spôsobujú nasledujúce toxíny. choleratoxín. termolabilný a termostabilný enterotoxín Escherichia coli. enterotoxíny Staphylococcus aureus. emetický toxín a enterotoxíny Bacillus cereus. enterotoxín Clostridium perfringens. beta-toxín Clostridium perfringens. shigatoxín. toxín B Clostridium difficile. botulotoxín. shiga-like toxín E. coli.

Report abuse