option
Questions
ayuda
daypo
search.php

ped muni szz 1

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
ped muni szz 1

Description:
vzor_test_4

Creation Date: 2023/06/05

Category: University

Number of questions: 40

Rating:(4)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Psychopedie se zabývá jedinci s. poruchami chování. rozumovou nedostatečností. psychickou poruchou/poruchami. psychickými problémy a poruchami.

Při frontální výuce se. pracuje individuálně s každým žákem. klade důraz na kreativitu a samostatnost žáků. zohledňují individuální potřeby a zájmy jednotlivých žáků. učitel snaží, aby probírané učivo zvládli všichni žáci přímo ve vyučování, bez domácích úkolů.

Rada školy, je orgán, který. umožňuje nezletilým žákům podílet se na správě školy. umožňuje pracovníkům škol, občanům obce a dalším osobám podílet se na správě školy. volí ředitele školy. je zřizovatelem školy.

Anticipační cíle primárně zdůrazňují. adaptaci jedince na stávající podmínky. rozvoj soustavy vědomostí (encyklopedismus). přípravu na budoucí svět (př. v oblasti informačních technologií). interiorizaci heteronomních cílů edukace.

Interdisciplinární vědecká disciplína zabývající se teorií a praxí učení a vyučování cizích jazyků se nazývá: lingvopedagogika. lingvistika. lingvodidaktika. obecná didaktika.

Samosprávu ve školství vykonává: ředitel školy, obec, kraj. obec, kraj. ředitel školy, kraj, okres, obec. MŠMT ČR, kraj, obec.

Vzdělávání v odborné pedagogické terminologii je chápáno jako proces: ve kterém se rozvíjí postoje, přesvědčení, potřeby, zájmy. ve kterém se rozvíjí vědomosti, dovednosti, návyky a schopnosti. jehož převaha je v psycho-motorické sféře. jehož převaha je dnes viděna v rozvoji citové a volní stránky.

Obecnější odborné označení školní, mimoškolní či rodinná výchovy je: činitelé výchovy. formy výchovy. prostředky výchovy. metody výchovy.

Vznik psychologie jako vědy můžeme zařadit již do: 19. století. 16. století. 18. stoleti. již do starověku.

Jméno Carl Rogers je spojeno především s psychologií: funkcionalistickou. humanistickou. kognitivní. hlubinnou.

Epizodická paměť je součástí: sémantické paměti. procedurální paměti. deklarativní paměti. fotografické (eidetické) paměti.

K vlastnostem pozornosti nepatří: tenacita. intenzita. rozsah. validita.

Které stádium je nesprávněně zařazeno do Piagetova pojetí kognitivního vývoje?. senzomotorické stádium. předoperační stádium. stádium prekognitivní. stádium formálních operací.

Při zvládání neobvyklých situací či řešení nových problémů se uplatňuje především: divergentní myšlení. dispoziční myšlení. konvergentní myšlení. konkrétní myšlení.

Skutečnost, že se člověku dlouhodobě nedostává podnětů ke kvalitnímu rozvoji a růstu nejlépe vyjadřuje pojem: depravace. deprivace. deprimace. deprese.

Autorem teorie kognitivní disonance je: L. Festinger. G. W. Allport. A. Adler. G. Th. Fechner.

Který z uvedených znaků nelze vztahovat bezprostředně k tvořivosti: flexibilita. originalita. fluence - nápaditost. sociabilita.

Pojmy introvert – extrovert souvisejí s teorií: E. H. Ericksona. H. J. Eysencka. J. S. Browna. W. P. Browna.

Mezi hlavní představitele pragmatismu ve filozofii patří: E. Husserl, C. Lévi-Strauss, J. F. Lyotard. M. Heidegger, K. Jaspers, G. Marcel. W. James, Ch. S. Peirce, J. Dewey. A. Gramsci, G. Lukács, R. Garaudy.

Dětská mozková obrna se definuje jako: syndrom nepokračujícího postižení nezralého mozku. virové onemocnění. senzomotorické poškození držení a pohybu. metabolická porucha.

Demence je dána věkovou hranicí: od narození. od 2 let. od 4 let. nad 60let.

Fyziologická nemluvnost trvá: do 1 roku. do 2 let. do 3 let. do 4 let.

Epizodická paměť je součástí: sémantické paměti. procedurální paměti. deklarativní paměti. fotografické (eidetické) paměti.

Které stádium je nesprávně zařazeno do Piagetova pojetí kognitivního vývoje?. senzomotorické stádium. předoperační stádium. stádium prekognitivní. stádium formálních operací.

Při zvládání neobvyklých situací či řešení nových problémů se uplatňuje především: divergentní myšlení. dispoziční myšlení. konvergentní myšlení. konkrétní myšlení.

Který z uvedených znaků nelze vztahovat bezprostředně k tvořivosti: flexibilita. originalita. fluence. sociabilita.

Tvrzení, že základním principem, z něhož vše vzniká a do něhož vše zaniká, je oheň, je základní myšlenkou filosofie: Pythagorovy. Hérakleitovy. Thalétovy. Platónovy.

Výchova v užším slova smyslu je proces, který: lze prakticky oddělovat od procesu vzdělávání. je jinak zvaný edukace. se primárně zaměřuje na rozvoj postojů, přesvědčení, potřeb, zájmů. se primárně zaměřuje na rozvoj vědomostí, dovedností, návyků a schopností.

Jaký směr v rámci teorií vzdělávání zdůrazňuje význam kulturních a sociálních faktorů při tvorbě poznatků, sociální a kulturní interakci, sociální dimenzi učení? Jeho představitelem je L. S. Vygotskij. personalistické teorie. kognitivně psychologické teorie. sociokognitivní teorie. sociální teorie.

Disciplína pedagogiky zabývající se primárně učením a vzděláváním lidí v ekonomicky postaktivním věku se odborně nazývá: agogika. andragogika. gerontagogika. pedagogika stáří.

Výraz „explanativní“ účel a poslání pedagogiky vyjadřuje, že: pedagogika má sloužit potřebám praxe a být v praxi bezprostředně využívána. pedagogika má být rozvíjena jako samostatná věda a má rozšiřovat oblast lidského poznání. pedagogika coby věda má objevovat a zkoumat pouze explicitní jevy. jedním z úkolů pedagogiky je edukační realitu objasňovat.

Mezi základní metody kvantitativního výzkumu v pedagogice nepatří: dotazníky a statistické zpracování dat. zúčastněné pozorování, přirozené interview. didaktické testy, testování. strukturované pozorování, laboratorní experiment.

Tzv. Pygmalion – efekt je primárně obrazným označením pro: opačné působení určitých opatření, která měla způsobit změnu, např. opatření, která měla směřovat ke změně názorů, vedla k utvrzení daného názoru. promítání vlastních psychických procesů a stavů, motivů a vlastností do druhého člověka; „podle sebe soudím tebe“. očekávání, že zkoumaná osoba má takové myšlení, schopnosti, motivy aj. vlastnosti jako my; s tím souvisí individuální subjektivní zkreslení vlivem našeho preferovaného (pozitivního či pesimistického) pohledu na svět. důsledek učitelova očekávání týkající se např. toho, jak se žák bude chovat, jaký je atd., který funguje na principu sebesplňující předpovědi.

Zobecněné odborné označení vyučování, umění, sportu, médií, práce, hry v pedagogice je „výchovné či edukační…“: formy. prostředky. činitelé. metody.

Nejméně ovlivnitelný pedagogickým působením je: styl učení. kognitivní styl. strategie učení. technika učení.

Rozlišovány bývají mimo jiné dva základní druhy edukačních cílů – materiální a formální. Na co se primárně zaměřují formální resp. formativní cíle? Na: získávání znalostí. interiorizaci poznatků a učiva. rozvoj jedince a jeho schopností. spojení školy se životem.

Jak se nazývá škola, jejímž zakladatelem je H. Parkhurstová, zdůrazňující samostatné učení, vhodné pomůcky a práci na měsíčních úkolech?. Daltonská škola. Waldorfská škola. Jenská škola. moderní Freinetova škola.

Disciplína zabývající se základními kategoriemi pedagogiky s objasňováním základních jevů a procesů, vymezováním vědeckých termínů označujících tyto jevy a procesy se nazývá: teorie výchovy. obecná pedagogika. obecná didaktika. metodologie.

Hodnocení žáka založené na hodnocení splnění konkrétního výkonu, bez ohledů na výkony ostatních žáků se odborně označuje jako: kriteriální hodnocení. formativní hodnocení. sumativní hodnocení. normativní hodnocení.

Hierarchie kognitivních výukových cílů podle taxonomie B. S. Blooma má toto pořadí: porozumění, analýza, syntéza, posouzení, aplikace, znalost. porozumění, znalost, analýza, syntéza, posouzení, aplikace. znalost, porozumění, aplikace, analýza, syntéza, hodnotící posouzení. znalost, analýza, syntéza, aplikace, posouzení.

Report abuse