option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Soustavy 2

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Soustavy 2

Description:
Soustavy 2 - obehova, dychaci

Creation Date: 2020/04/05

Category: Science

Number of questions: 23

Rating:(1)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Monocyty. nikdy nevystupují z krve do tkání. migrují z krve do tkáni a tělních tekutín. jsou po změně v makrofágy schopny fagocytózy. tvoři 50% bílych krvinek. patří mezi granulocyty. jsou největší leukocyty.

sedimentace červených krvinek. je ovlivňována bílkovinami krevní plazmy. je rýchlejší při zánětech a infekčních onemocněních. je stejně rychlá u mužů i u žen. je vyšetrována po přidaní protisrážlivé látky do vzorku krve. je odečítaná po 1 a 2 hodinách. umožňuje přesnou diagnózu choroby.

hematokrit je. poměr erytrocytů k trombocytům. poměr erytrocytů k leukocytům. výsledkem úplné sedimentace krvinek. poměr objemu krvinek ke krevní plazmě. důležitý skupinový systém erytrocytů. krevní sraženina při hemokoagulaci.

trombin. je enzym měníci krevní sérum na krevní koláč. je antihemokoagulační látka v krvi. je mukopolysacharid, který zahajuje aktivaci prekursoru protrombinu. mění rozpustnou krevní bílkovinu fibriogen na nerozpustný fibrin.

protrombin vzniká. ve slezině. v pankreatu. v ledvinách. v pankreatu i ve slezině. v játrech.

tepny (arterie). mají tenčí stěny než žíly. se postupně větví ve vlásečnice. vedou krev směrem ze srdce. mají velmi pevné a pružné stěny. nejsou uvnitř vystlané endotelem. mají odlišné složení vrstev stěny než žíly.

krevní vlásečnice. mají stěnu zesílenu vazivem. mají stěnu tvořenou jednou vrstvou endotelových buněk. mají průsvit velikosti erytrocytu. jsou ve všech tkáních. regulují průtok krve podle potřeb organismu. mají stěnu, kterou mohou postupovat leukocyty.

do pravé srdeční síně ústí. vrátnicová žíla. plicní žíla. horní dutá žíla. dolní dutá žíla. krční žíla.

diapedéza. nastáva vlivem negativní chemotaxe. je specifickou imunitní reakcí organismu. je součást protilátkové obrany organismu. je schopnost bílých krvnicek prostupovat stěnu kapiláry. je vylučování cytotoxických látek.

O lymfocytech, patřících mezi agranuloyty, platí. T lymfocyty dozrávají v brzlíku. T Lymfocity odpovídají za humorální imunitu. B Lymfocity produkují protilátky. T Lymfocity odpovídají za buněčnou imunitu. B Lymfocity jsou hojné zejmnéna v lymfatických uzlinách a ve slezině. B Lymfocity nemají ve svém povrchu receptory pro antigen.

specifická imunita se projevuje. vytvářením imunoglobinů. vytvářením cytotoxických látek. fagocytózou lymfocytů. ničením bakterii lyzozymem ve slinách. při některých typech očkovaní. diapedézou.

Míza. má shodné složení jako krevní plazma. je ve srovnaní s plazmou bohatší na bílkoviny. odvádi do krevního oběhu ty látky z tkáňového moku, teré neprojdou stěnou krevních kapilár. se filtruje v mízních uzlinách. se v mízních uzlinách zbavuje lymfocytů. je odváděná do žilní krve.

slezina. obsauje červenou a bílou dreň. má červenou dřeň tvořenou mízními uzlíčky. není lymfatický orgán. je místem tvorby lymfocytů. obsahuje odvodnou tepnu a přívodnou žílu. je místem zániku opotřebovaných červených krvinek.

krev netozvádi po těle. živiny. teplo. dýchací plyny. zplodiny metabolismu. acetylcholin. hormony.

dutinu hrudní od dutiny břišní odděluje. přímý sval bříšní. sval prsní. bránice. svaly mezižeberní.

vitálni kapacita plic je. minutový dechový objem. počet dechů za minutu. objem vzduchu, který maximálně vydecheneme po nejhlubším vdechu. u žen menší, než u mužů.

při klidném dýcaní se každým vdechem a výdechem vymění asi. 1.5 L vzduchu při frekvenci přibližně 25krát za min. 2.5 L vzduchu při frekvenci 18-22 krát za min. 0.5 L vzduchu při frekvenci 14-18 krát za minutu. 1 L vzduchu při frekvenci 8-12 krát ta min.

vnitřní dýchaní. je výměna dýchacích plynů mezi krví a plícemi. je výměna O2 a CO2 mezi krví a tkáněmi. je výměna O2 a CO2 mezi krví a alveolárním vzduchem. probíha v plícních sklípcích.

hlavním činitelem ovlivňujícim plicní ventilaci je. parciální tlak O2. parciální tlak CO2. stopy CO v krevní plasmě. nahromadění N v plicích.

hrtan. je součástí horních cest dýchacích. je místem rodělení cest polykacích a dýchacích. je orgán tvorby hlasu. se u konce rozvětvuje na dvě průdušky. je soubor nepohyblivě spojenýh chrupavek. přecházi v průdušnici.

správne tvrzení o anatomii plic je. porch plic kryje vazivová blána - poplicnice. pravá plice ma tři laloky, levá dva. pravá plíce je větší, než levá. obě plíce mají stejní počet laloků, ale různou velikost. průdušnice se větví na jednu pravou a dvě levé průdušky. průdušky se zanořují do plic a větví se na průšinky.

říení dýchacích pohybů. je ovlivňováno změnou koncentrace CO2 a O2 v krvi. nelze ovlivnit vědomě. je ovlivňováno pouze hormonálně. není vůbec ovlivňováno ústřední nervovou soustavou. se uskutečňuje přes dýchací centrum v prodloužené míše. probíha prostřednictvím chemoreceptorů v aortě a v krkavicích.

tón hlasu. je tvořen pohyby přiklopky hrtanové. má výšku nezávislou na šířce hlasivkové štřebiny. má výšku závislou na délce hlasových vazů. vzniká rozkmitáním hlasových vazů při výdechu. nezávisí na napětí hlasových vazů. je ovlivňován také velikosti hrtanu.

Report abuse