option
Questions
ayuda
daypo
search.php

SZU BIO 150-200

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
SZU BIO 150-200

Description:
biológia

Creation Date: 2022/02/21

Category: Science

Number of questions: 50

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Medzi detské choroby spôsobené vírusmi patria: chrípka. osýpky. ovčie kiahne. žltačka.

Ktoré vnútrobunkové štruktúry nemajú bunky baktérii ?. mitochondrie. ribozómy. jadro. vakuoly.

Bunky siníc majú fotosyntetické farbivá lokalizované na: cytoplazmatickej membráne. voľne v cytoplazme. tylakoidoch. ribozómoch.

Bakteriofágy sú vírusy: napadajúce baktérie. spôsobujúce choroby ľudí. spôsobujúce choroby rastlín. využívané v génovom inžinierstve.

Pre vírusy platí: sú to vnútrobunkové parazity. môžu ich prenášať živočíchy. môžu vyvolávať nádorové ochorenia. môžeme sa pred nimi chrániť antibiotikami.

AIDS je nevyliečiteľné ochorenie: spôsobené vírusom HIV. spôsobené baktériou HIV. prenosné telesnými tekutinami. imunitného systému.

Bielkovinový obal nukleovej kyseliny vírusu sa nazýva: vírusová spóra. kapsid. virión. nukleoméra.

Pre všetky baktérie platí že: spôsobujú ochorenia ľudí, zvierat alebo rastlín. sú schopné vytvárať odolné spóry. z jednej baktérie vznikajú vždy len dve dcérske. uhlík získavajú z organických zlúčenín.

Pri rozmnožovaní vzniknú z jednej vírusovej častice- viriónu: dva nové virióny. 4 virióny. stovky viriónov. vírusy sa nerozmnožujú.

Medzi prokaryotické organizmy patria: vírusy, baktérie a sinice. iba baktérie. baktérie, sinice a archeóny. baktérie, sinice a prvoky.

Baktérie sa od prvokov líšia tým, že: nemajú bunkové jadro ohraničené membránou. nerozmnožujú sa mitózou. nefotosyntetizujú. všetky sú patogénne.

Pre baktérie a sinice je spoločné to, že: ich bunka je prokaryotická. ich bunka je eukaryotická. majú tylakoidy. nemajú jadrovú membránu.

Majú všetky baktérie bunkovú stenu ?. áno, je pevná a pružná. áno, obsahuje peptidoglykan. nie, bunkovú stenu majú iba niektoré baktérie. nie, baktérie majú iba cytoplazmatickú membránu.

Základnou zložkou bunkovej steny baktérií je: glykogén. peptidoglykan. chitín. jedna vrstva fosfolipidov.

Tvar tela baktérií môže byť: tyčinkovitý. vláknitý. guľovitý. kryštalický.

Bacily sú baktérie: guľovitého tvaru. tyčinkovitého tvaru. špirálovitého tvaru. vláknité.

Streptokoky sú baktérie: guľovitého tvaru, ktoré tvoria retiazky. guľovitého tvaru, ktoré tvoria strapce. tyčinkovitého tvaru. nie sú to baktérie, ale vírusy.

Stafylokoky sú baktérie: guľovitého tvaru, ktoré tvoria retiazky. guľovitého tvaru, ktoré tvoria strapce. tyčinkovitého tvaru. nie sú to baktérie, ale vírusy.

Anaeróbne baktérie sa od aeróbnych líšia tým, že: pre svoj život potrebujú kyslík. nepotrebujú kyslík, pôsobí na ne toxicky. uhlík získavajú z CO2. uhlík získavajú heterotrofne.

Medzi autotrofné organizmy patria: anaeróbne baktérie. chemoautotrofné baktérie. rastliny. sinice.

Baktérie môžu získavať uhlík: z CO2 v procese fotosyntézy. z organických zlúčenín. autotrofne. heterotrofne.

Chemotrofné baktérie môžu získavať energiu: oxidáciou organických zlúčenín. oxidáciou anorganických zlúčenín. fotosyntézou. kvasením.

Je správne tvrdenie, že všetky bakteriálne bunky sú vždy haploidné ?. nie, pri bunkovom delení sa počet ich chromozómov zdvojnásobí. nie, ich genetický materiál tvorí diploidný počet molekúl DNA. áno, ich nukleoid predstavuje jediný prokaryotický chromozóm. áno, majú iba jednu kruhovú dvojreťazcovú makromolekulou DNA.

Medzi rozmanité spôsoby rozmnožovania baktérí patrí: priečne delenie. pučanie. mitotické delenie. rozpad vláken.

Je pravda, že baktérie majú v prírode nezastupiteľné miesto?. áno, sú dôležitým zdrojom potravy pre živočíchy. áno, sú to reducenty, majú schopnosť mineralizovať organický materiál. áno, žijú v symbióze s inými organizmami. nie, majú skôr negatívny význam, spôsobujú ochorenia, znečisťujú vodu a pôdu.

Ktoré z uvedených ochorení spôsobujú baktérie?. angína. tuberkulóza. salmonelóza. besnota.

Je správne tvrdenie, že bez baktérií vy sme mohli mať zdravotné problémy ?. nie, naopak, patogénne baktérie spôsobujú vážne zdravotné ťažkosti. nie, neexistujú baktérie s pozitívnym vplyvom na zdravie človeka. áno, baktérie v našom organizme produkujú vitamíny. áno, symbiotické baktérie ako súčasť črevnej mikroflóry pomáhajú pri trávení.

Mnohé patogénne baktérie spôsobujú pohlavne prenosné choroby. Sú to: syfilis. AIDS. mykóza. kvapavka.

Mnohé patogénne baktérie spôsobujú hnačkovité ochorenia. Sú to baktérie z rodu: Salmonella. Escherichia. Streptococcus. Lactobacilus.

Mnohé baktérie sa využívajú v priemysle pri výrobe: mliečnych produktov. kvasných produktov. farmaceutických produktov. pekárenských produktov.

Archeóny sú: fosílne prvoky, ktoré tvorili schránky. prokaryotické organizmy podobné baktériam. jednobunkové organizmy schopné žiť v extrémnych podmienkach. vnútrobunkové parazity.

Význam archeónov spočíva v tom, že: sú pravdepodobnými fylogenetickými predchodcami baktérií. ich vlastnosti sa využívajú v modrených biotechnológiách. sa využívajú v potravinárskom priemysle. sa využívajú pri obnove životného prostredia.

Vyberte dôvody, pre ktoré nezaraďujeme huby do ríše rastlín. patria medzi prokaryota. ich zásobnou látkou je glykogén. neobsahujú chloroplasty. rozmnožujú sa výtrusmi.

Vyberte, ktoré z tvrdení charakterizujú huby. predstavujú samostatnú ríšu. sú to prokaryotické organizmy. môžu byť jednobunkové aj mnohobunkové. niektoré sú vážne patogény ľudí aj tvierat.

Huby sa môžu vyživovať. symbioticky. paraziticky. mixotrofne. saprofyticky.

Pre bunky húb sú charakteristické polysacharidy: škrob a chitín. chitín a glykogén. glykogén a celulóza. celulóza a škrob.

Bunkovú stenu húb spevňuje: glykogén. glukóza. škrob. chitín.

Zásobnou látkou húb je: glykogén. glukóza. škrob. chitín.

Huby sa rozmnožujú nepohlavne: tvorbou hýf vo vreckách alebo bazídiách. premenou primárneho podhubia na sekundárne. delením, výtrusmi, pučaním alebo časťami hýf. iba delením, ostatné spôsoby patria k pohlavnému rozmnožovaniu.

Huby sa rozmnožujú pohlavne: spórami. izogamiou, oogamiou alebo anizogamiou. splynutím plazmy a neskôr jadier buniek pohlavných orgánov. výtrusmi alebo konídiami.

Kvasinky sa využívajú na výrobu: jogurtov a kefíru. vitamínových liečiv. piva a vína. antibiotík.

Paplesne sa využívajú pri výrobe: vitamínov. antibiotík. jogurtov. syrov.

Na výrobu antibiotík sa využívajú: spájavé plesne. paplesňotvaré huby. kvasinkovotvaré huby. kyjaničkotvaré huby.

Mykózy sú: povlaky, ktoré tvoria plesne na potravinách. mikroskopické huby, žijúce v symbióze so živočíchmi. klíčiace spóry snetí. ochorenia rastlín, živočíchov aj človeka vyvolané hubami.

Kvasinkové ochorenia človeka vyvolávajú: zástupcovia rodu Candida. paplesňotvaré huby rodu Aspergillus. plesne rodu Mucor. kvasinky rodu Saccharomyces.

Ktoré z uvedených tvrdení platia pre kyjaničku purpurovú?. semenník raže premieňa na jedovatý námeľ. môže spôsobiť hromadné otravy. využíva sa vo farmaceutickom priemysle. poškodzuje uskladnené potraviny.

Námeľ je: ražná hubka. synonymum pre kyjaničku purpurovú. semenník raže infikovaný kyjaničkou purpurovou. povlak na tráve spôsobený hrdzou trávnou.

Ktoré z uvedených skupín húb sa rozmnožujú pučaním?. kvasinky a plesne. paplesňotvaré huby a spájavé plesne. zástupcovia všetkých skupín. iba kvasinky.

Niektoré huby sa rozmnožujú pomocou konídií. Sú to: výtrusy húb, ktoré sa tvoria na nosičoch výtrusníc. vlákna húb, ktoré tvoria podhubie. púčiky kvasiniek. typy bazídií s redukovaným počtom výtrusov.

Pre bazídiové huby sú charakteristické bazídiá. Sú to: kyjakovité bunky, ktoré tvoria výtrusnorodú vrstvu. bunky, ktoré produkujú bazidiospoŕy. plodnice, členené na hlúbik a klobúk. rúrky, v ktorých sú uložené bazidiospóry.

Report abuse