Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONSZU BIO 50-100

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
SZU BIO 50-100

Description:
biológia

Author:
ninka
(Other tests from this author)

Creation Date:
20/02/2022

Category:
Science

Number of questions: 51
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
50. Biologická oxidácia môže prebiehať: len aeróbne aj bez prístupu kyslíka iba za prístupu kyslíka anaeróbne aj aeróbne .
51. Anaeróbna glykolýza prebieha: v cytoplazme všetkých aktívnych organizmov v mitochodriách iba v cytoplazme prokaryotických buniek v endoplazmatickom retikule.
52.Biologická oxidácia znamená: postupné odbúravanie uhlíka z biologického substrátu postupné štiepenie organických látok, spojené s uvoľňovaním energie súhrn anabolických dejov v bunke za prístupu kyslíka procesy spojené s okysličovaním cytoplazmy .
53. Anaeróbne dýchanie znamená: výmenu kyslíka medzi krvou a pľúcnymi alveolami úplnou oxidáciou organických látok za prítomnosti kyslíka okysličovanie krvi rozklad glukózy bez prístupu kyslíka .
54.Respiračný kvocient- RQ vyjadruje: množstvo O2 spotrebovaného pri oxidácii glukózy intenzitu dýchania pomer vyprodukovaného CO2 k spotrebovanému O2 závislosť uvoľnenej energie od spotrebovaného O2 pri dýchaní .
55.Konečným produktom štepenia organických látok pri dýchaní je : glukóza ATP CO2 a O2 CO2 a H2O.
56.Jedinou formou energie ,ktorú sú schopné využívať všetky bunky na svoje životné procesy je : svetelná energia energia chemických väzieb tepelná energia môžu využívať viaceré formy energie .
57.Univerzálny prenášač energie v bunke je : molekula ATP kyselina adenozíntrifosforečná aktívny chlorofyl a molekula adenínu .
58.Molekula ATP slúži v bunke ako : univerzálny prenášač energie urýchľovač enzymatických reakcií zdroj dusíkatých báz energetická konzerva .
59.Môže molekula ATP prenášať energiu z jednej bunky do druhej? áno, je to univerzálny prenášač energie áno, je to malá molekula, preto môže prejsť cez cytoplazmatickú membránu nie, ľahko prechádza iba cez membrány mitochondrií do cytoplazmy nie, energetický metabolizmus prebieha v každej bunke osobitne .
60.Ktoré z uvedených organizmov nemajú vlastný metabolizmus? riasy baktérie vírusy endoparazity .
61.Homeostáza znamená: rovnováhu medzi organizmom a prostredím schopnosť organizmov prijímať potrebné látky z prostredia stálosť vnútorného prostredia organizmu schopnosť vyvíjať sa .
62.Stálosť vnútorného prostredia sa nazýva: homonómia homeostáza homológia izonómia.
63.Schopnosť samoregulácie v organizme sa uplatňuje prostredníctvom systému: reakcií na podnety reflexov spätných väzieb imunitných reakcií .
64.K nebunkovým organizmom patria: vírusy, baktérie a sinice iba vírusy len baktérie a sinice nebunkové organizmy neexistujú .
65.Príkladom bunkových kolónií sú : organizácia buniek váľača gúľavého bunky prvokov, ktoré po delení zostávajú spolu bakteriofágy v hostiteľskej baktérii plazmódiá v krvi hostiteľa .
66.Indivíduá vyššieho rádu sú: spoločenstvá jedincov s trvalou anatomickou a funkčnou diferenciáciou, ktorí nemôžu existovať samostatne jedince s funkčnou špecializáciou trvale žijúce v skupinách čriedy, svorky, kŕdle včelstvá, mraveniská .
67.Medzi heterotrofné organizmy patrí: iba živočíchy a rastlinné parazity iba živočíchy a huby iba živočíchy a jednobunkové organizmy živočíchy, huby, prvoky a nezelené rastliny .
68. Organizmy rozdeľujeme na heterotrofné a autotrofné podľa spôsobu prijímania uhlíka kyslíka dusíka draslíka .
69.Heterotrofné organizmy sú charakteristické tým, že : živia sa organickými látkami organické látky si tvoria z anorganických prijímajú uhlík vo forme oxidu uhličitého uhlík prijímajú vo forme organických látok .
70.Autotrofné organizmy sú charakteristické tým, že : živia sa organickými látkami uhlík prijímajú vo forme organických látok organické látky si tvoria z anorganických uhlík prijímajú vo forme oxidu uhličitého .
71.Chemosyntentické organizmy patria k organizmom: heterotrofným autotrofným mixotrofným hemiparazitickým.
72.Chemoautotrofné organizmy nájdeme medzi: prvokmi riasami sinicami baktériami .
73.Medzi autotrofné organizmy patria: všetky rastliny zelené rastliny chemoautotrofné mikroorganizmy len vyššie rastliny.
74.Ak organizmy využívajú na syntézu organických chemickú látok energiu, ide o proces: chemosyntézy chemoautotrofie heterotrofie také organizmy neexistujú .
75.Pohlavné rozmnožovanie je charakteristické: len pre živočíchy pre živočíchy, huby a rastliny pre živočíchy, rastliny a baktérie pre živočíchy, rastliny , baktérie aj vírusy .
76.Je rozdiel medzi gamétou a výtrusom? nie, obe vznikajú meiózou a majú rovnakú funkciu áno, gaméta vzniká meiózou a výtrus mitózou nie, obe vznikajú mitózou a majú rovnajú stavbu áno, vznikajú meiózou, ale líšia sa stavbou aj funkciou .
77.Je pravda , že každá zygota je totipotentná? nie, lebo každá zygota vznikne z jedinečných gámet nie, vlastnosť totipotencie majú iba gaméty áno, lebo v jadre obsahuje kompletnú genetickú informáciu áno, dáva základ pre diferenciáciu všetkých znakov a vlastností .
78.Proces diferenciácie sa uskutočňuje: už počas embryonálneho vývinu jedinca začína sa po narodení a prebieha skokom postupne pod vplyvom regulačných mechanizmov v bunke ako proces špecializácie buniek podľa tvaru a funkcie .
79.Pojem ontogenéza znamená: individuálny vývin organizmu je synonymum pre embryológiu vývin organizmu od oplodnenia až po zánik evolučný vývoj .
80.Pojem fylogenéza znamená: vývin organizmu od oplodnenia až po zánik hystorický vývoj organizmu je synonymum pre evolučnú biológiu je to veda o vzniku o vývoji organizmu .
81.Predpokladá sa, že život na Zemi vznikol pred: 1,5 - 2 miliardami rokov 2,5 - 3 miliardami rokov 3,5 - 4 miliardami rokov 4,5 - 6 miliardami rokov .
82.Najstaršia perióda prvohôr je : ordovik kambrium trias perm.
83.Okrem trilobitov žili v prvohorách aj: ostnatokožce prvé stavovce hubky a pŕhlivce trilobity sa objavili až v druhohorách .
84.K periódam druhohôr patria: trias, jura a krieda kambrium, ordovik, silúr. devón, karbón a perm karbón , devón a perm silúr, jura, krieda a karbón .
85.Ložiská uhlia sa tvorili v močiaroch: druhohornej kriedy prvohorného kambria prvohorného karbónu druhohorného triasu.
86.Najväčší rozmach dosiahli plazy: v období triasu v druhohorách v prvohorách v treťohorách .
87.Prvé stavovce sa na Zemi objavili: v prvohorách v druhohorách v treťohorách v štvrtohorách .
88.Prvé cicavce sa na Zemi objavili: v prvohorách v druhohorách v treťohorách v štvrtohorách .
89.Predchodcovia človeka sa na Zemi objavili: v prvohorách v druhohorách v treťohorách v štvrtohorách .
90.Evolučným predchodcami cicavcov boli: druhohorné cicavcovité plazy morské plazy na konci prvohôr druhohorné vtáky drobné suchozemské plazy v treťohorách .
91.Kreacionizmus sa od evolučnej teórie líši tým, že uznáva: stvorenie sveta a života prirodzený vývoj organizmov skokom evolúciu podľa Božieho plánu nelíšia sa, je to odborné pomenovanie evolúcie .
92.Antroposiogenéza označuje procesy : evolúcie človeka pod vplyvom spoločenského vývoja hominidizácie, hominizácie a sapientácie spoločenských zmien od vzniku Homo sapiens vývoja ľudskej činnosti.
93.K základným zmenám, ktoré charakterizujú proces hominidizácie patrí: chôdza na dvoch končatinách zväčšovanie mozgu využívanie ohňa zdokonaľovanie ľudskej ruky .
94. K základným zmenám, ktoré charakterizujú proces hominizácie patrí: rozvoj kultov a rituálov zväčšovanie mozgu využívanie ohňa zdokonaľovanie ľudskej ruky .
95.K základným zmenám, ktoré charakterizujú proces sapientácia patrí: zväčšovanie mozgovej časti lebky rozvoj kultov a rituálov využívanie ohňa zdokonaľovanie ľudskej ruky .
96. Ktorý z významných predstaviteľov dejín biológie zaradili človeka do živočíšneho systému medzi primáty ako prvý? K. Linné E. Heackel CH.R.Darwin Aristoteles .
97.Neodarwizmus je: hnutie proti Darwinovej evolučnej teórii kresťanské hnutie uznávajúce evolúciu organizmov syntézu Darwinovej teórie evolúcie s princípmi Mendelovej dedičnosti a poznatkami populačnej genetiky deformovania princípov evolúcie .
98.Darwinove tézy o evolúcii sa zakládajú na: variabilite znakov u indivíduí v populácii prírodnom výbere lepšie adaptovaných jedincov v populácii vnútrodruhovom a medzidruhovom boji o existenciu reprodukčnej výhode lepšie prispôsobovaných jedincov .
99.Odlišné znaky, ktoré majú spoločný fylogenetický pôvod nazývame: analogické izologické homologické heterologické .
100.Podobné znaky,ktoré nemajú spoločný fylogenetický pôvod a vyvinuli sa ako adaptácia na prostredie nazývame: homologické analogické izologické heterologické .
Report abuse Consent Terms of use