option
Questions
ayuda
daypo
search.php

UPJS Biologia 351-400

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
UPJS Biologia 351-400

Description:
univerzita

Creation Date: 2022/06/06

Category: University

Number of questions: 50

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

301. Chromozómy: sú viditeľné len počas delenia bunky. sú viditeľné v interfáze. homologické majú rovnaký tvar a vždy rovnaké alely. majú centroméru v mieste druhotného zúženia. sú tvorené nukleoproteínovými vláknami. majú ramená, ktoré sa spájajú v mieste centroméry. v metafáze mitózy sú zložené z dvoch chromatid, ktoré sú geneticky identické. v jadre eukaryotických buniek môžu byť aj kruhové.

302. V profáze mitózy: sa centriol delí a každá polovica putuje na opačný pól jadra. sú chromozómy dvojchromatidové. sú chromozómy jednochromatidové. sa chromozómy skracujú. sa chromozómy špiralizujú. zaniká jadrová membrána. sa chromozómy dešpiralizujú. sa centriol delí a každý putuje na opačný pól bunky.

303. V metafáze mitózy: sú chromozómy dvojchromatidové. sú chromozómy jednochromatidové. sa jednochromatidové chromozómy zdvojujú na dvojchromatidové. sú chromozómy zoradené do cétrálnej roviny. sa chromozómy d'alej despiralizujú. sa rozchádzajú dcérske chromatidy na protiľahlé póly bunky. vrcholí špiralizácia chromozómov. sa mikrotubuly deliaceho vretienka upínajú na centroméru každého chromozómu.

304. V telofáze mitózy: sa chromozómy postupne špiralizujú. sa chromozómy postupne dešpiralizujú. sú chromozómy dvojchromatidové. sú chromozómy jednochromatidové. zaniká deliace vretienko. sa rozpúšťa jadrová membrána. zaniká jadierko. sa obnovuje štruktúra jadra.

306. Telové bunky živočíchov: sú haploidné. sú diploidné. majú 2n chromozómov. sú geneticky homologické. sú geneticky identické. sú geneticky odlišné. diferencované sú geneticky odlišné. vznikajú heterotypickým a homotypickým delením.

305. Cytokinéza: je veda, ktorá skúma tvar a štruktúru buniek. sa začína a končí rozdelením jadra na dve dcérske. je pozdĺžne rozdelenie bunky a jadra. podmieňuje vznik viacjadrových buniek. je súčasť'ou interfázy. je obdobie rastu bunky. označuje pohyby bunky. je rozdelenie materskej bunky na dve samostatné dcérske bunky.

307. Bivalenty vznikajú: v profáze homeotypického delenia meiózy. v anafáze heterotypického delenia meiózy. v profáze heterotypického delenia meiózy. párovaním homologických chromozómov. párovaním geneticky identických chromozómov. párovaním heterologických chromozómov. v profáze I a zanikajú v anafaze I. v profáze heterotypického delenia mitózy.

308. Označte správnu odpoved': meiózou sa delia len diploidné bunky. meiózou sa delia len haploidné bunky. v anafáze I putujú k protiľahlým pólom bunky jednotlivé chromatidy. v anafáze I putujú k protiľahlým pólom bunky dvojchromatidové chromozómy. v metafáze I sa sústreďujú v centrálnej rovine jednotlivé chromozómy. v metafáze I sa sústreďujú v centrálnej rovine bivalenty. crossing-over prebieha v profáze homeotypického delenia. druhé meiotické delenie je charakteristické redukciou počtu chromozómov na polovicu.

309. Zygota: je oplodnené vajíčko. vzniká redukčným delením. je zrelá pohlavná bunka. má vlastnost' totipotencie. je haploidná. je diploidná. obsahuje v jadre kompletnú genetickú informáciu a v cytoplazme mechanizmus na jej realizáciu. obsahuje v cytoplazme kompletnú genetickú informáciu a v jadre mechanizmus na jej realizáciu.

310. Karyokinéza je: rozdelenie jadra na dve dcérske. rozdelenie bunky na dve dcérske. súčasťou interfázy bunkového cyklu. súčasť'ou bunkového cyklu. proces zdvojenia jadrovej hmoty. veda, ktorá študuje tvar a štruktúru jadra. reprodukcia buniek. rozdelenie centriolu na dva dcérske.

311. Bunkové delenie: sa označuje ako karyokinéza. môže byť priame - mitóza. je zvyčajne súčasťou M - fázy bunkového cyklu. prebieha v interfáze bunkového cyklu. zabezpečuje regeneráciu poškodených tkanív a orgánov. zabezpečuje náhradu opotrebovaných buniek. znamená reprodukciu buniek. zahŕňa karyokinézu a cytokinézu.

312. Počet chromozómov v dcérskych bunkách vzniknutých mitotickým delením je vzhľadom k materskej bunke (2n): rovnaký, lebo sa priečne rozdeli každý chromozóm podobne ako v II. meiotickom delení. rovnaký, lebo sa pozdĺžne rozdelí každý chromozóm podobne ako vL meiotickom delení. rovnaký, lebo sa priečne rozdeli každý chromozóm podobne ako v I. meiotickom delení. polovičný, lebo sa pozdĺžne rozdelí každý chromozóm podobne ako v II. meiotickom delení. rovnaký, lebo sa pozdĺžne rozdelí každý chromozóm podobne ako v II. meiotickom delení. haploidný, lebo sa priečne rozdelí každý chromozóm podobne ako v II. meiotickom deleni. polovičný, lebo sa priečne rozdelí každý chromozóm podobne ako v I. meiotickom delení. rovnaký, t.j. diploidný.

313. Bunky, ktoré vznikli meiózou: sú geneticky zhodné s materskou bunkou. nie sú geneticky zhodné medzi sebou. majú jednu chromozómovú sadu. sú vždy geneticky zhodné medzi sebou. majú dve chromozómové sady. sú pohlavné bunky. nie sú geneticky identické s materskou bunkou. sú základom variability organizmov.

314. Heterotypické delenie: sa priebehom podobá mitóze. je charakteristické redukciou počtu chromozómov na polovicu. je druhé meiotické delenie. nezaručuje rovnomerné rozdelenie genetického materiálu. končí vznikom štyroch dcérskych haploidných buniek. je prvé meiotické delenie. nemení počet chromozómov. je prvé mitotické delenie.

315. Redukčné delenie: je priame bunkové delenie. je meiotické delenie. je špecializovaný spôsob delenia, výsledkom ktorého je vznik pohlavných buniek. je špecializovaný spôsob delenia, výsledkom ktorého je vznik diploidných gamét. je v prípade živočíchov jediný možný spôsob vzniku pohlavných buniek. nezaručuje rovnomerné rozdelenie genetického materiálu do dcérskych buniek. prebieha v dvoch po sebe nasledujúcich deleniach s odlišným priebehom. prebieha v dvoch po sebe nasledujúcich deleniach s rovnakým priebehom.

316. Homeotypické delenie: je prvé meiotické delenie. je druhé meiotické delenie. má profázu I, metafázu 1, anafázu I, telofázu I. má profázu II, metafázu II, anafázu II, telofázu II. je charakteristické zložitejším priebehem profázy, v ktorej dochádza ku crossing-overu. nasleduje po krátkej interfáze, kedy dochádza k replikácii DNA. nasleduje po krátkej interfáze, kedy nedochádza k replikácii DNA. redukuje počet chromozómov.

317. Proces postupného tvarového a funkčného odlíšenia buniek sa nazýva: stimulácia. totipotencia a uskutočňuje sa už počas zárodočného vývinu. diferenciácia. špecializácia. reprodukcia. autoregulácia. autoreprodukcia a výsledkom sú špecializované bunky podľa tvaru a funkcie. diferenciácia a výsledkom sú špecializované bunky podľa tvaru a funkcie.

318. Bunkový cyklus: sa označuje ako regeneračná doba bunky. je naprogramovaný geneticky. sa pri nedostatku živín v prostredí zastaví v S - fáze. je kontrolovaný mechanizmami pôsobiacimi hlavne v G1 fáze. môže byť narušený niektorými vírusmi. zahŕňa prípravné fázy G1 postmitotickú a G2 predmitotickú. prokaryotických buniek má G1, S, G2 a M-fázu. zahŕňa prípravne fázy G1- predmitotickú a G2- postmitotickú.

319. Poradie fáz bunkového cyklu je nasledujúce: karyokinéza a cytokinéza. profáza, metafáza, anafáza, telofáza. heterotypické a homeotypické delenie. G1, S, G, M. predmitotická fáza, S - fáza, postmitotická fáza, M- fáza. amitóza, mitóza, meióza. interfáza a M - fáza. postmitotická fáza, S- fáza, predmitotická fáza, M - fáza.

320. Generačná doba bunky: je daná geneticky. je pre rozličné bunky rovnaká. je časové trvanie bunkového cyklu. je pre rozličné bunky rozdielna. nezávisí od množstva živín v prostredí. je časové trvanie interfázy. je časové trvanie regenerácie bunky. je ovplyvnená množstvom vhodných živín v prostredi.

321. Interfáza: je obdobie, keď sa bunka nedeli. zahŕňa mitózu. sa označuje ako bunkový cyklus. sa označuje ako generačná doba bunky. zahŕňa profázu, metafázu, anafázu, telofázu. zahŕňa postmitotickú fázu, S-fázu a predmitotickú fázu. zahŕňa hlavný kontrolný uzol celého bunkového cyklu. je rastová fáza bunkového cyklu.

322. Pri nedostatku živín v prostredí sa generačná doba bunky: nemeni. zrýchľuje. predlžuje. zrýchľuje za vzniku nádorových buniek. skráti, pretože sa zastavuje priebeh G1 fázy. nemení, pretože sa zastavuje priebeh bunkového cyklu. predlžuje, pretože sa zastavuje nielen priebeh G-fázy, ale aj celého bunkového cyklu. zrýchľuje, pretože bunka urýchlene prechádza do M - fázy.

323. G1-fáza bunkového cyklu: sa označuje ako postmitotická. začína v okamihu vzniku dcérskej bunky. začína v okamihu zániku dcérskej bunky. je začiatkom vlastného bunkového cyklu dcérskej bunky. je charakterizovaná rastovými procesmi. z hľadiska časového trvania je najkratšia. z hľadiska časového trvania je najvariabilnejšia.

324. V G1 - fáze: prebieha syntéza bielkovín. sa nachádza hlavný kontrolný uzol bunkového cyklu. prebieha zdvojenie jadrových chromozómov. sa bunka pripravuje na rozdelenie jadra. sa nachádza kontrolný uzol karyokinézy. sa nachádza kontrolný uzol cytokinézy. dochádza k zmnoženiu bunkových štruktúr. neprebieha zdvojenie jadrových chromozómov.

325. Sesterské chromatidy: vznikajú replikáciou DNA v S-fáze. sú homologické. sú spojené centromérou. sa rozchádzajú v anafáze mitózy. sa rozchádzajú v anafáze I. meiotického delenia. sa rozchádzajú v anafáze II. meiotického delenia. sa rozchádzajú v anafáze heterotypického delenia. sú geneticky identické.

326. Označte nesprávnu odpoveď: v priebehu profázy sa chromozómy skracujú a hrubnú. v metafáze sa chromozómy zorad'ujú do centrálnej roviny a priečne sa rozdeľujú v centromére. v S - fáze bunkového cyklu prebieha syntéza DNA. v profáze sa centriol rozdelí a obidva nové sa presunú oproti sebe v centre jadra. v priebehu telofázy zanikajú vlákna deliaceho vretienka. na začiatku anafázy sa v blízkosti každého centriolu sústredí diploidný počet chromozómov. G1- fáza sa nazýva hlavný kontrolný uzol bunkového cyklu. v profáze I sa chromatidy homologických chromozómov prekrížia a vymenia si navzájom genetický materiál.

327. Bielkoviny, ktoré sa syntetizujú v G1 – fáze sa využívajú najmä: na tvorbu mitotického aparátu. na tvorbu bunkových organel. na tvorbu jednochromatidových chromozómov. na rastové procesy v bunke. na znásobenie bunkových štruktúr. na tvorbu zásobných štruktúr. na tvorbu deliaceho vretienka. na tvorbu plazmatickej platničky.

328. Kľúčovým procesom S- fázy je: syntéza DNA. zdvojenie jednochromatidových chromozómov. rozdelenie jadrových chromozómov. regenerácia jadra. zdvojenie bunkových organel. zdvojenie dvojchromatidových chromozómov. znásobenie genetického materiálu bunky. zdvojenie počtu homologických chromozómov.

329. Karyokinéza a cytokinéza prebiehajú: v interfáze bunkového cyklu. v M-fáze bunkového cyklu. v telofáze mitózy. v G1-fáze bunkového cyklu. v telofáze II. v metafaze bunkového cyklu. v postmitotickej fáze. v telofáze I.

330. Do interfázy bunkového cyklu patrí: G2 - fáza. G1 - fáza. M - fáza. meióza. mitóza. predmitotická G1 - fáza. S-fáza. postmitotická G2 - fáza.

331. Chemické regulačné mechanizmy bunkového cyklu: môžu mať stimulačný účinok na bunkové delenie. môžu mať inhibičný účinok na bunkové delenie. sú napr. cytostatiká. sú účinné najmä v G1 - fáze. sú účinné najmä v M - fáze, kde je hlavný kontrolný uzol bunkového cyklu. sú napr. vírusy, ktoré môžu spôsobiť nekoordinované delenie buniek. podmieňujú funkčné a tvarové odlíšenie buniek. sú účinné najmä na bunky, ktoré majú vzhľadom na svoju funkciu geneticky trvalo zablokovanú schopnost sa delit'.

332. Reguláciu bunkového cyklu môžu ovplyvniť: cytostatiká, ktoré spomaľujú alebo zastavujú bunkové delenie. cytostatiká, ktoré stimulujú bunkové delenie. vonkajšie faktory, napr. teplota. niektoré vírusy, za vzniku rakoviny. inhibítory - napr. kolchicin. rastové regulátory, ktoré sa môžu aplikovať aj zámerne. vonkajšie faktory, napr. dostatok živín v prostredí. rastové hormóny.

333. Stimulujúci účinok na bunkový cyklus: majú cytostatiká. má napr. kolchicin. majú niektoré inhibítory rastu. má hlavný kontrolný uzol bunkového cyklu v G1 - fáze. majú niektoré vírusy. majú rastové hormóny. majú niektoré rastové regulátory. majú antibiotiká.

334. Bunkové kultúry sa získavajú: kultiváciou buniek in vivo. kultiváciou buniek in vitro. bunkovou diferenciáciou. pestovaním buniek či tkanív mimo živého organizmu. pestovaním buniek či tkanív v živom organizme. priamym bunkovým delením in vivo. mitotickým delením buniek in vitro. mitotickým delenin buniek in vivo.

335. Bunková diferenciácia znamená: tvarové odlíšenie buniek. funkčné odlíšenie buniek. genetické odlíšenie somatických buniek. morfologické odlíšenie buniek. tvarové a funkčné odlíšenie buniek, ktoré začína už počas zárodočného vývinu organizmu. tvarové a funkčné odlíšenie buniek až po narodení jedinca. realizáciu kompletnej genetickej informácie vo všetkých bunkách. špecializáciu buniek na určité základné funkcie v mnohobunkovom organizme.

336. Diferencovaná bunka: má aktivované iba niektoré gény. má aktivované všetky gény v jadre. má vlastnost' totipotencie. obsahuje kompletnú genetickú informáciu. obsahuje iba tú časť' genetickej informácie, ktorá je potrebná pre jej tvarové a funkčné odlíšenie. je bunka embryonálna. je bunka svalová. má typicky tvar a je funkčne špecializovaná.

337. Endocytóza: je napr. pinocytóza. je proces, pri ktorom dochádza k štrukturálnej prestavbe plazmatickej membrány. je pasívny transport látok do bunky. je aktívny transport látok do bunky. je aktívny transport látok von z bunky. nevyžaduje spotrebu energie. sa uskutočňuje na báze difúzie a osmózy. je napr. fagocytóza.

338. Rastlinná bunka v hypertonickom prostredí: stráca vodu. nasáva vodu. sa nemení. podlieha plazmolýze. podlieha plazmoptýze. zväčšuje svoj objem. zmenšuje svoj vnútorný objem. stráca vodu a cytoplazmatická membrána sa oddeľuje od bunkovej steny.

339. Difúzia a osmóza majú spoločné to, že: ide o aktívny transport látok. vyžadujú spotrebu energie. ide o pasívny transport látok. ide o pohyb molekúl z miesta nižšej koncentrácie na miesto s vyššou koncentráciou. dochádza pri tom k štrukturálnej prestavbe plazmatickej membrány. ide o pohyb molekúl z miesta vyššej koncentrácie na miesto s nižšou koncentráciou. nevyžadujú spotrebu energie. nedochádza pri tom k štrukturálnej prestavbe plazmatickej membrány.

340. Bunkovou bariérou, ktorá selektívne prepúšťa potrebné látky do bunky a von z bunky, je: jadrová membrána. plazmaléma. bunková stena. cytoplazmatická membrána. slizové puzdro. plazmatická membrána. fibrilárna štruktúra na povrchu bunky. cytoskelet.

341. Pasívny transport látok cez plazmatickú membránu: nevyžaduje spotrebu energie. je napr. prenos glukózy a aminokyselín proti koncentračnému spádu. zabezpečuje prenos látok proti koncentračnému spád. je napr. difúzia. je napr. osmóza. prebieha v smere koncentračného spádu danej látky. nezávisí od koncentračného spádu danej látky. je typický pre prechod molekúl vody, plynov, etanolu.

342. Hypotonické prostredie: je prostredie s nižšou koncentráciou osmoticky aktívnych častíc. je prostredie s vyššou koncentráciou osmoticky aktívnych častíc. podmieňuje plazmolýzu rastlinných buniek. spôsobuje plazmoptýzu živočíšnych buniek. spôsobuje lýzu červených krviniek. spôsobuje oddeľovanie plazmatickej membrány od bunkovej steny. je napr. destilovaná voda. podmieňuje osmotické nasávanie vody bunkou.

343. Transportné bielkoviny plazmatickej membrány: prenášajú látky vo forme vezikúl v smere ich koncentračného spádu. sú univerzálne pre všetky látky. špecificky viažu transportované látky. špecificky prenášajú niektoré látky do bunky. sú dôležité pri endocytóze. sa uplatňujú pri difúzii a osmóze. prenášajú do bunky tie látky, ktorým ich štruktúra umožní prechod cez cytoplazmatickú membránu. sa uplatňujú pri sprostredkovanej difúzii.

344. Nesprávne odpovede sú: cytoskelet zabezpečuje funkciu pohybu len u riasiniek prvokov. vakuoly majú dôležitú úlohu pri metabolických pochodoch bunky. mikrotubuly obsahujú tubulin. mikrofilamenty obsahujú pektin. medzi centromérami vzniká deliace vretienko z mikrotubulov. jedným z typov chloroplastov sú plastidy. mikrofilamenty skracujú a mikrotubuly len naťahujú bunku. tylakoidy sa vyskytujú predovšetkým v chlorofyle a.

345. Difúziou môžu cez biomembránu prechádzať': do bunky všetky látky. z bunky všetky látky. plyny. etanol. niektoré ióny. tie látky, ktorým ich štruktúra umožní prechod plazmatickou membránou. voda. niektoré látky proti smeru koncentračného spádu.

346. Rýchlosť jednoduchej difúzie cez cytoplazmatickú membránu závisí: od štrukturálnej prestavby plazmatickej membrány. od množstva energie vo forme ATP. od aktivity transportných bielkovin. od rozdielu koncentrácie medzi rozpúšťadlom a roztokom. od koncentračného spádu. od aktivity cytoskeletu bunky. od enzýmovej aktivity membrány. od stupňa diferenciácie bunky.

347. Bunka vytvára pseudopódie: pri pinocytóze. pomocou cytoskeletu. pri fagocytóze. pri osmóze. pomocou mikrofilamentov. pričom uzatvára fagocytované čiastočky do fagocytovej vakuoly. pri exocytóze. pri pasívnom príjme látok do bunky.

348. Živočíšna bunka v hypotonickom prostredí: sa zmrští. sa nemení. praská. osmoticky nasáva vodu. podlieha plazmoptýze. podlieha plazmolýze. zväčšuje svoj objem. stráca vodu.

349. Živočíšna bunka v hypertonickom prostredí: sa zmrští. praská. stráca vodu. podlieha plazmolýze. podlieha plazmoptýze. aktívne transportuje molekuly vody von z bunky. nasáva vodu z prostredia s vyššou koncentráciou osmoticky aktívnych častíc. zmenšuje svoj objem.

350. Aktívny transport cez cytoplazmatickú membránu umožňuje prenos: vody. plynov. etanolu. iónov vápnika do svalovej bunky. látok pomocou transportných bielkovin. iónov sodíka z bunky. iónov draslíka do bunky. látok spravidla proti koncentračnému spádu.

Report abuse