option
Questions
ayuda
daypo
search.php

uvod do ped psy

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
uvod do ped psy

Description:
MUNI první semestr

Creation Date: 2020/05/24

Category: University

Number of questions: 50

Rating:(14)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Které tvrzení týkající se čití a vnímání je pravdivé?. tyto pojmy jsou v podstatě totožné. čití a vnímání jsou nesouvisející koncepty. vnímání je ovlivněno znalostí o předmětu. čití je ovlivněno znalostí o předmětu.

Pokud podmínky vnímání působní eufunkče, znamená to: že mají neutrální vliv na výchovu. že ovlivňují výchovu negativně. že neovlivňují výchovu ani negativně ani pozitivně. že pozitivně ovlivňují výchovu.

Jev charakterizovaný jako zaměřenost pozornosti pouze na určité podměty a „nevnímání“ podmětů jiných nazýváme: selektivita pozornosti. percepční zkušenost. intenzita pozornosti. oscilace pozornosti.

Zkoumání pudů a nevědomých procesů v lidské psychice se zabývá: sociální psychologie. psychoanalýzy. psychofyzika. tvarová psychologie.

Mezi základní sociologické charakteristiky profese nepatří: rozsáhlá příprava na vykonávání práce. vysoké výdělky. spojování se do profesních organizací. autonomnost vykonávané práce.

Úplnou ztrátu vůle (například u organických mozkových poruch) nazýváme: afázie. hypertenze. hyperbulie. abulie.

To že je moderní pedagogika prostoupena teoriemi a výzkumnými metodami z jiných vědních disciplín označuje pojem: internacionalizace. intersubjektivita. interdisciplinarita. interaktivita.

Pro souvislost (interakci) mezi vlivem prostředí dědičností na vývoj dítěte platí jedno z následujících tvrzení: nelze hovořit o žádných interakcích mezi těmito vlivy. dědičnými dispozicemi dítěte je dán celý jeho vývoj, prostředí hraje minimální roli. vliv situací v sociálním prostředí působí na každého jedince stejným způsobem, genetické dispozice nehrají roli. vliv podmětů ze sociálního prostředí nepůsobí na každého jedince stejným způsobem, ale bývá modifikován i genetickou „výbavou jedince.

Jak označujeme cíle výchovy, které jsou společné více výchovným procesům (např. rozvoj charakteru)?. cíle obecné. cíle adaptační. cíle odborné. cíle autonomní.

Jaké podněty obtížněji upoutávají jedincovu pozornost?. Ty, jež jsou často opakované a nepodstatné. ty, které jsou aspoň částečně srozumitelné. ty, které jsou něčím nové a zajímavé. ty, jež mohou uspokojit nějakou z aktuálních potřeb jedince.

Učení se bez opakování a posilování, kdy občas stačí jediný kontakt s důležitým podmětem, nazýváme: inhibice. imprinting. implikace. iniciace.

Mezi základní charakteristiky zkušenostního učení dle Rogerse nepatří: učení se opírá o iniciativu žáka. žáci jsou přirozeně zvídaví a chtějí se rozvíjet. žák v procesu učení, nese svou část zodpovědnosti. v procesu učení, jsou klíčové vzdělávací obsahy, které lze označit za klasické.

Která z následujících charakteristik není svým obsahem kompatibilní s ostatními?. cíle výchovy zahrnují výchovné zásady, metody a organizační formy výchovy. cíle výchovy znamenají orientaci k určitým hodnotám. cíle výchovy postihují vědomě zvolené pedagogické možnosti, vymezují směr žádoucího vývoje vychovávaných a působení vychovávajících. cíle mají být přiměřené vnějším i vnitřním podmínkám výchovy.

Který pojem nepatří do následujícího souboru kategorií charakterizujících sociální prostředí. mezoprostředí. megaprostředí. makroprostředí. mikroprostředí.

Co nepatří do základních pedagogických kategorií: prostředky výchovy. cíle výchovy. principy výchovy. zákonitosti výchovy.

Druh učení, při kterém pozitivní či negativní důsledky určitého chování vedou ke změně pravděpodobnosti jeho dalšího výskytu, nazýváme: instrumentální chování. asociační učení. klasické podmiňování. elementární učení.

Prvním profesorem pedagogiky u nás, s jeho jmenováním se pojí počátek pedagogiky jako soudobé vědní disciplíny, byl: Gustav Adolf Lindner. Jan Amos Komenský. Václav Příhoda. Jan Průcha.

Mezi formy výchovy nepatří: výchova mimoškolní. výchova školní. výchovná soustava. výchova rodinná.

Stejná slova použitá v různých situacích mohou mít poněkud odlišný význam. Obor, který se zaměřuje na vztahy mezi sdělujícím a jedincem v konkrétním kontextu se na ???? komunikace, se nazýva: syntax. proxemika. diskurzivita. pragmatika.

Pro schopnost metakognice, jakožto jeden z faktorů inteligence, neplatí. Je zcela závislá na vrozených dispozicích. souvisí se sebereflexí. týká se schopnosti zhodnotit vlastní znalosti či dovednosti. lze ji označit jako „přemýšlení o myšlení“.

Tzv. všeobecný adaptační syndrom (GAS) se v psychologii týká: nadměrného působení stresu. patologické poruchy adaptace. změn ve vnímání objektů. způsobu aktivace (mobilizace) energie jedince.

Mezi základní typy deprivace nepatří: emoční. behaviorální. senzorická. sociální.

Mezi základní funkce profesního portfolia učitele nepatří funkce: reprezentační. reflektivní. výzkumná. hodnotící.

Nižší sekundární vzdělávání dle klasifikace ISCED zahrnuje: nástavbové studium. druhý stupeň základní školy. první stupeň základní školy. středí školu.

Naše paměť pracuje do jisté míry selektivně. Které informace máme tendenci zapamatovat si hůře. ty, které jsou pro nás zajímavé a nové. takové, které vyvolávají emoční nebo kognitivní konflikt. ty, jež jsou pro nás důležité. takové, které souvisí s našimi zájmy.

Které z následujících tvrzení se netýká představivosti. představy vznikají častěji mimovolně, ale existuje i úmyslné vyvolávání představ jedincem. může pomáhat při řešení problémů. je hlavní složkou inteligence. jde o vytváření obrazů věcí, které jedinec aktuálně nevnímá.

Pojem paradigma vyjadřuje: soubor obecných názorů, přístupů a metod v pedagogice, které jsou sdíleny těmi, kdo realizují pedagogiku jako vědu. soubor obecných názorů, přístupů a metod v pedagogice, které jsou sdíleny učiteli v praxi. soubor obecných názorů, přístupů a metod v pedagogice, které jsou sdíleny širší veřejností. soubor obecných názorů, které jsou sdíleny tvůrci školské legislativy.

Učitel stále přemýšlí nad jednou vyučovací hodinou, která se nezdařila: „ Připravil jsem pro žáky aktivitu, kdy měli předvádět historické události, které jsme tento měsíc probírali, a ostatní měli hádat o co se jedná. S jinými třídami to fungovalo, ale tihle byli jako leklé ryby, i když jsem se tolik snažil to postrkovat. Stálo mě to tolik úsilí, ale nešlo to. Když už se někdo odvážil něco předvést, ostatní nekomunikovali. Občas se sice zasmáli, ale já dobře cítil, že se smějí, protože jim to přijde trapné. Cítil jsem, že jako učitel selhávám. Co jsem udělal špatně? Pomohlo by, kdybych nejprve vytvořil bezpečné prostředí? Nebo kdybych lépe zopakoval historické události, aby je dobře znali a mohli je předvést? Příště to tak zkusím udělat. „Tota složitá myšlenková aktivita se nazývá: reflexe. sebehodnocení. dedukce. syntéza.

Feminizace pedagogických profesí vyjadřuje, že: je třeba zvyšovat podíl žen v pedagogických profesích. je vysoké zastoupení žen v pedagogických profesích. součástí pedagogických profesí je feminismus. je třeba zvyšovat podíl mužů v pedagogických profesích.

O mezinárodním šetření PISA platí: zjišťuje úroveň znalostí a dovedností žáků 4. a/nebo 8. Ročníků základní školy v matematice a v přírodovědných předmětech. jsou v něm přímo dotazováni učitelé a ředitelé škol na školní prostředí. je zaměřeno na zjišťování úrovně gramotnosti (čtenářská, matematická, přírodovědná) patnáctiletých žáků. je zaměřeno na testování čtenářské gramotnosti žáků 4. Ročníků základních škol.

Míra frustrace, kterou se snášíme bez porušení ekvilibria (psychické homeostázy) se nazývá: stereotypie. stálost osobnosti. frustrační tolerance. frustrační atribuce.

Mezi sociální podmínky výchovy patří: Uspořádání společnosti, sociální struktura dané společnosti, styl a tradice společnosti, společenské skupiny, které ovlivňují vychovávaného jedince. zdravotní stav jedince. volní a charakterové vlastnosti. vlohy, schopnosti, nadání, temperament, talent, emoční úroveň, potřeby, motivace a zájmy, volní a charakterové vlastnosti.

Teotie rozvinutého a omezeného jazykového kódu Basila Bernsteina popisuje: vrozenou znalost základní gramatické struktury společnou všem lidským jazykům, tzv. univerzální gramatiku a formální gramatiku zodpovědnou za produktivitu jazyka. soubor činností, či plánů, rutinních postupů užívaných žáky k usnadnění, získávání, zapamatování, znovu vybavení a užití informací. rozdíly ve vývoji jazyka dětí v závislosti na jejich rodinném prostředí. kognitivní procesy, pomocí nichž jedinec aktivně organizuje získané informace, a tak je zpracovává.

Zkoumáním jedinců, jejichž psychika je nějakým způsobem narušena, se zabývá především. psycholingvistika. neuropsychologie. psychopatologie. psychopedie.

Pro temperament je charakteristické, že. je vnímán spíše jako biologická predispozice. zcela nesouvisí s lidskými emocemi. každý jedinec je přiřaditelný k jednomu „čistému“ typu temperamentu. je formová vlivem společnosti.

Situace: vidíme pouze část nějakého předmětu, ale přitom víme, jak vypadá v celku, takže jej tak i vnímáme. O jaký princip vnímání jde. blízkosti. symetrie. selektivity. konstantnosti.

Dle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV, 2016) jsou výstupem vzdělávání nejen vědomosti, ale také klíčové kompetence. Jaký je vztah mezi klíčovými kompetencemi a vědomostmi dle definice v RVP ZV: vědomosti zahrnují klíčové kompetence. klíčové kompetence a vědomosti lze ztotožnit. klíčové kompetence a vědomosti jsou nezávislé. klíčové kompetence zahrnují vědomosti.

Systém vědecky propracovaných pravidel a rad sloužících k udržení, prohloubení nebo znovuzískání duševního zdraví nazýváme: psychofarmakologie. psychohygiena. psychotronika. psychohistorie.

Se zkoumáním psychické deprivace bývá často spojováno jméno. M. Nekonečný. F. Matějček. P. Macek. J. Průcha.

Pokud jedinec při konfliktu motivů velmi obtížně vybírá ze dvou nepříjemných možností, hovoříme o konfliktu. dvojí apetence a averze. apetence a apetence. apetence a averze. averze a averze.

K základním fázím situačního pojetí výchovy nepatří: generalizační fáze. osobnostní fáze. situační fáze. anxiozitivní fáze.

Který z následujících výroků odpovídá jevu, který bývá označován jako „pedagogický pesimismus“. Člověk se už rodí básníkem, vědcem, virtuosem nebo tulákem, prostitutkou. Jsou v něm očekávání, která se opírají o vnější faktory vývoje člověka, ale zároveň respektující hranice vymezené vrozenými a dědičnými předpoklady pro vývoj jedince. Vše záleží na štěstí, které člověka v životě potká. Dejte mně tucet dětí a možnost zcela usměrňovat jejich prostředí a já vám z nich udělám, co si budete přát: vědce, komisaře, profesory nebo zločince.

Mezi vědecké pedagogické časopisy vydávané v současné době nepatří: Pedagogická orientace. Pedagogické listy. Studia Paedagogica. Orbis Scholae.

Ve kterém z následujících bodů je správně naznačen obecný postup řešení problémů. identifikace problému, vytvoření plánu nápravy, formulace hypotéz, ověření funkčnosti plánu nápravy. Vytvoření plánu nápravy, identifikace problému, formulace hypotéz, ověření funkčnosti plánu nápravy. formulace hypotéz, vytvoření plánu nápravy, identifikace problému, ověření funkčnosti plánu nápravy. identifikace problému, formulace hypotéz, vytvoření plánu nápravy, ověření funkčnosti plánu nápravy.

Mezi takzvané culture-fair testy inteligence, které nejsou zcela závislé na sociálním kontextu a poněkud lépe tak postihují obecnější faktory inteligence, patří testy. neverbální. kvantitativní. verbální. objektivní.

Proces, který zahrnuje všechny nevědomé i vědomé faktory, jež náš vedou k uskutečnění určitých činností a směřování k určitým cílům, můžeme nazvat. maladaptace. motivace. akceptace. atribuce.

Který směr vnímal psychologii především jako zkoumání chování lidí a jejich reakcí na různé podněty. psychoanalýza. interakcionalismus. psychofyzika. behaviorismus.

Genderově citlivá výuka, která se zaměřuje především na. podporu dívek ve školní třídě. reprodukci genderových stereotypů ve společnosti. vytvoření prostoru pro individuální a komplexní rozvoj žáků. prevenci homofobní šikany.

Když při řešení nějakého problému nacházíme nová řešení za pomoci divergentního myšlení. Strategie tvořivosti. Strategie heuristiky. Strategie Vhledu. Strategie pokusu a omylu. Strategie aplikace známého způsobu řešení,.

Školní poradenské pracoviště ve škole je v základní formě tvořeno činností: školního metodika prevence a speciálního pedagoga. výchovného poradce a školního psychologa. výchovného poradce a speciálního pedagoga. školního metodika prevence a výchovného poradce.

Report abuse