option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Vývojová biologie

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Vývojová biologie

Description:
Vývojová biologie

Creation Date: 2019/05/12

Category: Science

Number of questions: 99

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
Report comment
Dobrý den, v testu je otázka na určení pohlaví Drosophily a správná odpověď je podle testu X0 samec a XX samice. Podle snad veškerých zdrojů, které jsem našla by správná odpověď měla být XY a X0 samec a XX samice. V testu lze zaškrtnout XY samec, ale tato odpověď je vyhodnocena jako nesprávná. Chtěla bych se zeptat, jestli je to jen chyba testu nebo jestli existují nějaké zdroje potvrzující to, že se u Drosophil nevyskytují XY samci. Děkuji za Váš čas.
Answer
END OF LIST
Content:

Jak vzniká entoderm u Drosophily?. ivaginací z anteriorní a posteriorní části. invaginací jen z posteriorní části. epibolií budoucího ektodermu.

Jaké vajíčko má Drosophila?. telolecitální. polylecitální. centrolecitální. oligolecitální. mezolecitální. se superficiálním rýhováním. s parciálním rýhováním.

Jaké rýhování má Drosophila. superficiální. povrchové. diskoidální. totální.

Dorzo-ventrální osa u Drosophily je určena. proteinem Dorsal. průnikem spermie. gradientem Hunchbacku a Caudalu. polohou oocytu v mateřské ovariole.

Jak je určeno pohlaví u Drosophily. X0 samec. XX samice. XY samec. XZ samice.

Průnik spermie do vajíčka u Drosophily. do presumptivní anteriorní části. do presumptivní posteriorní části. nemají spermie.

Protein Dorsal. jeho transport do buněk je umožněn specificky do jader na ventrální straně embrya. jeho transport do buněk je umožněn specificky do jader na dorzální straně embrya. jeho transport do buněk je umožněn specificky do jader na obou stranách embrya. jeho mutace způsobí dorzalizaci celého embrya.

Pro časné rýhování je charakteristické. aktivita MPF. zachování G-fáze. zvětšování objemu zárodku. zvětšuje se objem buněk. buňky nerostou.

Regulační vajíčko. má determinovaný vývoj. má multipotentní buňky. je u ježovek a sumek. je u ježovek a savců. regulační vývoj. mozaikový vývoj. ježovka a měkkýši. ježovka a obratlovci.

Rozpoznání spermie a vajíčka je dáno. sekrecí rozpustných molekul vajíčkem. přichycením spermie k epitelu samičího pohlavního traktu. fuzí prvojader. proniknutím spermie přes extracelulární obaly.

Jaká vajíčka mají totální rýhování?. isolecitální. telolecitální. mesolecitální. centrolecitální. polylecitálních.

Které skupiny mají parciální diskoidální rýhování. ryby. ptáci.

Mezi extracelulární části X obaly vajíčka patří. vitelinní membrána. zona pelucida. gelový obal. cumulus.

Mozaikové vajíčko. má determinovaný vývoj. jeho buňky jsou multipotentní.

Vajíčko savců je oplodněno ve fázi. v první metafázi redukčního dělení. v druhé metafázi redukčního dělení. ve fázi primárního oocytu.

Blokace polyspermie u savců. vylití kortikálních granul zabraňuje průniku spermií. vylití kortikálních granul nezabraňuje vícenásobnému průniku spermií. splýváním kortikálních granul se zonou pelucidou. změnou konformace ZP proteinů.

Proces oplození charakterizuje. Regulace vniku spermie do vajíčka. Fúze genetického materiálu spermie a vajíčka. Spermatogeneze a oogeneze. Aktivace metabolizmu vajíčka a počátek vývoje zárodku.

Oplození charakterizuje. chemotaktický pohyb spermie. fúze genetického materiálu. aktivace vývoje zárodku. kontakt a rozpoznání vajíčka a spermie.

Výhradně z entodermu vzniká/vznikají. splanchopleura. výstelka ústní dutiny. gliové buňky. celé svalstvo. trávicí trubice. somatopleura. plíce.

Kterými zárodečnými listy je obklopena pravá tělní dutina. mezodermem. ektodermem. entodermem a mezodermem. více zárodečnými listy.

Jako první Hensenovým uzlem prochází. ektoderm. entoderm. mezoderm.

U koho se nevyskytuje mezoderm. u kroužkovců. u polostrunatců. u žahavců. u prvoústých.

Výhradně mezodermálního původu je/jsou: ledviny. srdce. škára. somatopleura.

Amnion a chorion jsou. z ekto- a mezodermu. z ento- a mezodermu.

Přes primitivní proužek jako první migrují. buňky mezodermu. buňky endodermu. neurony.

Syncitiální blastoderm. buněčný blastoderm. povrchová vrstva buněk zárodečného terčíku ptačího zárodku. u Drozofily. jádra volně v cytoplazmě.

Přeměna larvy v dospělce. larva aktivně přijímá potravu, aby doplnila nedostatečnou výživu ze žloutku. vývoj dospělého jedince žáby z larvy je pod kontolou nadjícnového ganglia předního mozku. u Holometabola je přímý vývoj. přeměna na dospělce je metageneze. při přeměně je nevyhnutelné stadium kukly. při přeměně nastává odvrhnutí některých genů a syntéza nových.

Proměna v dospělce u Holometabola je pod kontrolou. hormonů z corpora allata. thyreoidálních hormonů. hypofýzy. prothorakání žlázy.

Ve vývojovém cyklu. je možný u některých organizmů zvrat pohlaví. je možné i rozmnožování ve stadiu larvy. u Holometabola - imaginální terčíky- z nich se vyvinou tkáně budoucího dospělce.

Pair-rule geny. patří mezi ně fushi tarazu a even-skipped. jsou pod vlivem gap genů. ovlivňují geny polarity segmentů. jejich přičiněním se embryo rozdělí na 14 parasegmentů.

Mezi maternální geny nepatří. bicoid. giant. even-skipped. fushi tarazu.

Nanos a Caudal ovlivňují. vývoj hlavové a thorakální části. vývoj zadečkové části. anterio-posteriorní osu.

Rekombinace. je nutná při hojení rány dediferenciací buněk atd. probíhá v profázi meiotického dělení. je výměna části sesterských chromozomů. je zodpovědná za vznik mutantů.

Bicoid a Hunchback regulují. anterior-posteriorní uspořádání. vývoj hlavy a thoraxu. vývoj posteriorní oblasti.

Imprinting. synonymum methylace DNA. ovlivňuje štěpný poměr. inaktivace genů v závislosti na pohlaví. vyskytuje se hlavně u bezobratlých.

IP3: je inositol-3-fosfát X inositoltrifosfát. aktivuje vylévání Ca2+, který je v ER. aktivuje vylévání Ca2+, který je volně v cytoplazmě X způsobuje uvolnění Ca2+ z cytoplasmy. zvyšuje pH.

Jen enzym byl fosfolipáza C a možnosti. aktivní jen při oplození. při oplození se neúčastní signalizace. aktivní i po zbytek života. downstream indukuje zvýšení intracelulárního pH. indukuje vznik DAG a IP3. aktivuje produkci inositol trifosfátu (IP3) a diacylglycerolu (DAG).

Gonadotropní hormony z hypofýzy. určují pohlaví potlačením Müllerovy trubice a naopak podporou Wolffovy trubice. mají vliv na vaječníky, funkci varlat neovlivňují, tam působí Leydigovy buňky. FSH a LH působí stimulačně na tvorbu folikulů. stimulují dělohu k tvorbě hormonů.

P-granula u Caenorhabditis elegans. nejsou. specifikují germinální linii. jsou obsaženy ve všech blastomerách. jsou ribonukleoproteinový komplex.

Polytenní chromozomy. jsou v malpigických trubicích dipter. jsou ve slinných žlázách larev komárů. jsou v meristému cibule. jsou v endospermu rostlin.

Pohlaví je jednoznačně určeno. pohlavními žlázami. genotypem XY ženy, XX muži u člověka. genotypem XY samců, XX samic Drosophily. může být zvráceno vlivem vnějších podmínek.

Pohlavní znaky. sekundární jsou u savců dány činností pohlavních žláz. mohou být významně ovlivněny vnějšími faktory, podle nichž se určuje vývoj samice/samce. u člověka je XX žena a XY muž. u savců je XX pohlaví heterogametické.

Nepohlavní rozmnožování. hlavně u rostlin a u bezobratlých, u obratlovců neprobíhá. u savců neprobíhá v žádných fázích vývoje, hlavně díky jejich špatné regenerační schopnosti. u prokaryot je jediným způsobem rozmnožování. u jedinců odlišného pohlaví nikdy neprobíhá. vznikne klon identických buněk. takto vzniklí potomci nemohou vytvářet gamety.

V buňkách jsou 2 X chromosomy inaktivovány - jaký je genotyp. xxx. xxy. xy.

Syncitioblast. neoddělená jádra. neoddělené od žloutku cytoplasmatickou membránou. u drozofily.

Blastocoel. je dutina vyplněná tekutinou. je spojená výhradně s gastrulací obojživelníků. se nachází blíže animálnímu pólu. morula už má blastocoel.

U koho neprobíhá neurulace. nezmar. ježura. C. elegans.

Pulec žáby bez základů končetin je ve stádiu. moruly. blastuly. gastruly. neuruly.

Blastoporus. u prvoustých živočichů z něj vznikají ústa. u druhoustých živočichů z něj vznikají ústa.

Сo se stane, když se implantuje druhý dorzální ret blastoporu na vyvíjející se zárodek. vytvoří se druhé embryo, které bude spojené s prvním. implantované buňky migrují k původnímu blastoporu a splynou s ním. má za nasledek regresi zárodku z gastruly na stádium blastuly.

Derivát trávicí trubice je. brzlík. ledviny. středoušní dutina. vaječníky.

Kompaktace. je výlučně záležitost plazů a savců. vznikají těsné spoje mezi blastomerami. nevznikají vodivé spoje. vzniká ve stadiu 8 buněk , od kdy se savčí buňky dělí asynchroně. na povrchuje je embryo drzeno tesnymi spoji.

Placenta. vzniká jako endokrinní orgán. její klky jsou přímo omývány krví. je tvořená z vaječných obalů. v období těhotenství přebíra funkci žlutého tělíska. v období těhotenství produkuje progesteron. ve 3. měsíci těhotenství produkujie choriongonadotropin.

Reprodukce. dělení jedné buňky je jedině asexuální. při dělení prokaryotního typu nemůže docházet k rekombinaci. u organismů s oddělenými pohlavími nemůže docházet k nepohlavnímu rozmnožování.

Zárodek se vyvíjí v těle matky. jen u savců. i u jiných. klokan má plod ve vaku, protože je nedostatecně vyživován placentou.

Časné dělení buněk zárodku charakterizuje. růst zárodku. absence G fáze. aktivní MPF. buňky nerostou.

Energie pro pohyb bičíku je získávána. z mitochondriálního ATP. z mitochondriálního GTP. dyneinovou ATPázou. dyneinovou GTPázou.

Stárnutí organizmu. může být způsobeno zkracováním telomer. může být způsobeno oxidací důležitých makromolekul. druhove viac-menej specificke.

Apoptóza a proliferace. se uplatňují jen v embryonálním vývoji. se uplatňují víceméně celý život. při stárnutí se děje apoptóza. se uplatňují např. při vzniku končetin.

Proliferace a apoptóza. v různé míře se uplatňují v celém životním cyklu živočicha. úlohu v morfologii ve vývoji. jsou na etapy, proliferace na počátku vývoje, apoptosa při stárnutí. vývojové protiklady: výstavba a destrukce, apoptosa způsobuje vývojové defekty.

Co pomáhá při přibližování prvojader. aktinový cytoskelet. mikrofilamenta. mikrotubuly. bičík spermie.

Z ICM vzniká. embryo. trofoblast. alantois. amnion.

Marginální proužek je. tenká vrstva mezi area pellucida a area opaca.

Co přímo ovlivňuje Spemannův organizátor. vznik chordomezodermu a nervové trubice. tvorba pokožky.

Akrozóm. lytický váček. pochází z Golgiho komplexu. nachazí se na bázi spermie. Nachází se na bázi bičíku. nutný pro akrozomální reakci. u savců se přisaje na zónu pelucidu.

Klonování a přenos jader obratlovců se v laboratorních podmínkách provádí od. poloviny 19. stol. 60. let 20. stol. 90. let 20.stol. 21. století.

Vaječníky. produkují hormon estrogen. u savců uvolňují vajíčka v metafázi druhého meiotického dělení. produkují látky, ze kterých vzniká bílek. u hmyzu jsou tvořeny ovariolami.

Varlata. savců obsahují v zárodečné tkáni Sertoliho buňky, na jejichž povrchu jsou přisedlé spermie během spermatogonie a jsou spojené plasmatickými můstky. savců vycházejí při individuálním vývoji ze stejného základu jako vaječníky. savců netvoří narozdíl od vaječníku žádné hormony. člověka jsou činná celý život, nepodléhají žádným životním cyklům jako vaječníky. vznikají v časné embryogenezi ze stejného základu jako vaječníky. nemají cykly jako vaječníky. mohou tvořit spermie po celý život jedince.

Děloha ženy. v sekreční fázi umožňuje zanoření blastuly. ve 3. měsíci těhotenství produkuje chorion gonadotropin. u všech savců. v růstové a sekreční fázi produkuje hormony.

Somity - původ a co z nich vzniká. jsou z mezodermu. vznikají ve stádiu časné gastruly. vznikají z nich kosti a somatopleura.

Z ceho vznika skara. paraxialni mezoderm. somity. ektoderm. dermatom.

Buňky. buňky pohlavní linie putující do kortexu vytvoří oocyty a vznikne vaječník. produkují látky, ze kterých vzniká bílek. vaječné sekretují do svého okolí žloutkové granule, takže produkované vajíčko leží na žloutkové kouli jako u ptáků. Sertoliho mají ve vaječniku stejnou funkci jako Leydigovy ve varlatech.

Na diferenciaci buňky se podílí. pouze jádro. pouze cytoplasma. gradient morfogenu. alternativní splicing.

Význam centrioly ve spermii. růst mikrotubulů bičíku. spojuje hlavičku a bičík. ATPáza. po průniku do vajíčka vytvoří cetrosom.

Posttranslační modifikace nezahrnuje. alternativní splicing. adresaci proseinu. metylaci uracilu RNA. fosforylaci tyrosinových zbytků.

Spermie při průniku do vajíčka drozofily určí osu. anterior-posteriorní. dorso-ventrální. pravo-levou. žádnou.

Inaktivovaný chromosom X. se vyskytuje jen u samic savců. se nazývá Baarovo tělísko a vyskytuje se pouze v buňkách samců. na jeho inaktivaci se podílí Xist RNA. se nevratně inaktivuje už v dvoubuněčném stádiu.

Co se tvoří z hypoblastu savců. chorion. alantois. amnion. žloutkový váček.

Diminuce u škrkavek probiha. ve oogoniich. spermatogoniich. ve vsech bunkach. ve vsech somatickych bunkach.

Turneruv syndrom. je geneticky podlozena choroba, kdy chybi pohlavni chromozomy, je to zena bez vajecniku. geneticky dana choroba, kdy se zarodek vyviji zejmena jako zena, bez vajecniku.

Induktivni signalizace. hlavni mechanismus vzniku neuralni trubice. podili se na ni autokrinni a parakrinni faktory. nevyskytuje se u epitelu. souvisí s autokrinní a parakrinní regulací.

Pohlavni bunky. samci jsou uchyceny na Leydigovych bunkach, kde prochazi cely vyvoj. samici se vyviji ve vajecniku, kde jsou vyzivovany trofickymi bunkami, s kterymi jsou po cely zivot spojeny plazmatickymi můstky. ukladaji zloutek v procesu vitelogeneze, jeho hlavnim zdrojem je. savčí vajíčka získávají žloutek v procesu vitelogeneze, prekurzory žloutku jsou vylučovány buňkami ovaria. mitochondrie spermie přejde po splynutí spermie s vajíčkem do vajíčka, tím je zajištěna paternální dědičnost mitochondrií (možná to bylo u jiné otázky).

Gonadotropni hormony. jsou vylucovany vajecnikem. jsou vylucovany dreni nadledvinek. jsou vylucovany hypofyzou. jsou vylucovany hypofyzou a odtud krvi. ovlivnuji vyvoj spermii a vajicek. u samic vyvoj vajicek, na varlata nemaji vliv. indukuji produkci hormonu v deloze.

Pohlavni bunky se u Drosopholy zakladaji. na anterioru. na posterioru. v oblasti blastoporu. na ventralni strane.

Foliotropin. je to hormon, který ovlivňuje např. vaječníky savců. je to protein, který hypofýza uvolňuje do krve. stimuluje LH. je vylučován hypothalamem.

Pax6. má vazebné místo pro DNA a doménu pro protein-protein interakci. ovlivňuje vznik oka a pankreatu. indukuje tvorbu proteinu krystalinu v čočce a v pankreatu. může geny, které ovlivňuje i reprimovat.

Angelmanův syndrom. souvisí s imprintingem. je to degenerativní onemocnění mozku ve stáří. lze léčit antibiotiky.

Akrozomální reakci charakterizuje. vylití Ca2+ do extracelulárního prostoru. fúze membrán. tvorba mikrotubulů. tvorba aktinových filament.

Hormonální regulace. dá se využít v boji s hmyzem, analogy juvenilních hormonů. obojživelníci k metamorfoze potrebuji hormony stitne zlazy. nastava uz velmi v brzy pri regulaci zaniku samicich gonad u samcich embryi.

Polyspermie. vede k poškození a je letální. je jí zabráněno změnou potenciálu buněk. pomalou obranou je kortikální reakce. rychlou obranou je kortikální reakce.

Diferenciované buňky. jsou charakterizované absencí jádra. mají jinou expresi genů. nemohou proliferovat. mají výrazné přestavby genů.

Při vývoji kosterního svalu. nejpreve musí vzniknout jednojaderné myoblasty. se musí diferenciovat sklerotom. nutný TF MyoD. se dělí syncitium na jednotlivé buňky.

Spermatelioza. synteza biciku. kondenzuje chromatin. vznika akrozomalni vacek. probiha meioza.

Spermatelioza je definována. Druhým meiotickým dělením. Tvorbou akrozomálního váčku. Formováním bičíku. Kondenzací DNA.

Prvojadra savcu. fuzuji za vzniku zygoty. se replikuji pred splynutim. se replikuji po splynuti. se radi na mitoticke desticce.

Sekundarni neurulace. probiha v mezenchymu. misni kanal vznika az sekundarne. probiha jen u prvoustych. pri poruse vznika anencefalie.

mRNA interference. uplatňujese při destrukci dsRNA. podílí se na ní enzym Dicer.

Somatoleura je původu. entoderm+mezoderm. ektoderm+mezoderm. mezoderm. entoderm.

Intermediální mezoderm. prekurzorem urogenitálního systému. prekurzor genitálních rýh. tvoří somity.

Report abuse