Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONzáklady společenských věd 3

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
základy společenských věd 3

Description:
psychologie a sociologie ze scio

Author:
fironika
(Other tests from this author)

Creation Date:
17/02/2021

Category:
Others

Number of questions: 20
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
1) introverze – emoční labilita A) cholerik 2) extraverze – emoční labilita B) melancholik 3) introverze – emoční stabilita C) flegmatik 4) extraverze – emoční stabilita D) sangvinik Ve které z následujících možností jsou k dvojicím temperamentových dimenzí (1 až 4) správně přiřazeny klasické temperamentové typy (A až D) dle teorie Hanse Jürgena Eysencka? 1A; 2B; 3D; 4C 1B; 2D; 3C; 4A 1C; 2D; 3A; 4B 1B; 2A; 3C; 4D.
Která z následujících možností nejlépe vystihuje, co je cílem psychoanalytické metody? analyzovat bezprostřední reakce jedince na vnější kontrolované stimuly, podle nich pak získat psychologický portrét osobnosti analyzovat chování jedince na základě jeho chování ve zvláštních modelových situacích připravených psychology otevřít a analyzovat do nevědomí vytěsněné zážitky, impulsy a přání diagnostikovat odchylky od normality v prožívání jedince na základě analýzy jeho poznávacích procesů.
Který z následujících směrů není přírodovědně zaměřen, tedy nevysvětluje lidskou psychiku primárně pomocí poznatků z biologie? sociobiologie humanistická psychologie eugenika neuropsychologie.
Vývoj poznávacích procesů se projevuje dalším uvolněním z vázanosti na konkrétní realitu. Jedinci jsou schopni v této fázi uvažovat i hypoteticky, nezávisle na konkrétním vymezení problému, o různých možnostech, dokonce i o těch, které reálně neexistují. Pro tuto fázi je typická potřeba a schopnost uvažovat abstraktně o tom, co by mohlo nebo mělo být. (zdroj: Vágnerová, Marie. Vývojová psychologie I) Která z následujících fází psychického vývoje podle Jeana Piageta je popsána v uvedeném textu? fáze senzomotorické inteligence fáze symbolického a předpojmového myšlení fáze názorného a intuitivního myšlení fáze formálních operací.
Jedním z typů neverbální komunikace je tzv. proxemika. V rámci tohoto typu komunikace člověk vyjadřuje určitou informaci prostřednictvím vzdálenosti či blízkosti k jinému jedinci. Psychologie rozlišuje několik zón, do kterých vpouštíme osoby na základě sociálního kontextu a naší emoční blízkosti vůči nim. Nejbližší zónu nazýváme ..................a vpouštíme do ní jen partnery a nebližší osoby. Naopak nejvzdálenější zónu označujeme jako..................... . Které z následujících pojmů je zapotřebí doplnit na vynechaná místa ve výše uvedeném textu tak, aby byl napsán věcně správně? sexuální; komunitní egoidní; agorafickou vlastní; společenskou intimní; veřejnou.
Panický záchvat se projevuje silnou .............._, která vzniká náhle, většinou bez zjevné příčiny. Je doprovázena výraznými ............... a má vliv na následné chování: člověk se snaží ze situace utéci, později se vyhýbá místům, kde paniku prožil, nebo má strach, že by se mohla znovu objevit. Během záchvatu dochází k pocitu ztráty kontroly. Kterou z následujících možností je zapotřebí doplnit na vynechaná místa do výše uvedeného textu tak, aby byl napsán věcně správně? zmateností; výpadky paměti letargií; známkami únavy dezorientací; manickými symptomy úzkostí; tělesnými příznaky.
Pavel býval výborný učitel, který neustále vnášel do výuky nové nápady, vedl odpolední kurzy a se studenty pravidelně vyrážel na exkurze. Jenže teď ho učení přestalo uspokojovat. Studenti mu připadají neukáznění a nevděční, jejich rodiče apatičtí a on sám má již pocit, že jeho snaha nemá žádný efekt a ve školství stejně nemá smysl usilovat o jakoukoli změnu. Co se u Pavla nejspíše projevilo? sociální apatie ztráta asertivity sociální fobie syndrom vyhoření.
Talcott Parsons napsal: Struktura označovaná jako se vyznačuje tím, že stupňovitě zařazuje individua v obecné sociální hierarchii a ne v nějakých specifických souvislostech. Kterou z následujících možností je zapotřebí doplnit do výše uvedené citace tak, aby byla napsána věcně správně? sociální stratifikace sociální systemizace sociokulturní systém sociální komplex.
........je označení pro proces, během něhož dítě získává v rodině v rámci vztahů citové oddanosti k významným druhým veškerou výbavu základních sociálních dovedností a přesvědčení. (…) ..........je u svého konce, jakmile ve vědomí vykrystalizuje zobecnělý druhý. Kterou z následujících možností je zapotřebí doplnit na vynechaná místa do výše uvedeného textu tak, aby byl napsán věcně správně? Sociální internalizace Primární sociální adaptace Primární socializace Sociální objektivace.
Zakladatel sociologie Auguste Comte je představitelem pozitivismu. Která z následujících možností nejlépe vystihuje, co Comtova pozitivisticky orientovaná filosofie mimo jiné požaduje? Konstatovat fakta daná formou jevu, uspořádat je podle určitých zákonů, předvídat budoucí jevy ze zjištěných zákonitostí a řídit se podle nich. Z nasbíraných dat vybírat především ta, která mohou mít pozitivní dopad na společnost. Při ověřování hypotéz vždy postupovat od té nejpozitivnější po tu nejnegativnější. Hlavním cílem každého myšlení by měla být reforma společnosti, obnova morálních hodnot a stability.
Sociologická výběrová šetření – například předvolební průzkumy – opírají svou vypovídací schopnost o dobře provedený výběr respondentů. Která z následujících možností nejlépe charakterizuje, jaké z kritérií je klíčové pro dobře provedené výběrové šetření? Vzorek musí být reprezentativní, tedy výsledky musí být zobecnitelné na celou zkoumanou populaci. Vzorek musí být co nejrozsáhlejší, zahrnout co největší počet respondentů. Vzorek musí být relevantní, tedy zahrnovat pouze ty respondenty, kteří zkoumané problematice skutečně rozumějí. Vzorek musí být vyrovnaný, musí tedy rovnou měrou zahrnout všechny strany názorových střetů.
V západní společnosti je standardně za základní zdroj sociálního statusu považován materiální úspěch a za společensky ceněný přístup k němu je považována práce a sebedisciplína. Jak je možné v tomto kontextu podle Mertonovy teorie sociální deviace vnímat společenství squatterů, kteří preferují velmi skromný životní styl zaměřený na vlastní aktivní bytí než na pasivní materialistické hromadění? jako ritualismus jako inovace jako únik jako rebelii.
V roce 1935 uveřejnila Margaret Meadová v knize Sex a temperament analýzu kulturní podmíněnosti mužské a ženské role ve společnosti založenou na poznatcích z Nové Guineje. Meadová se zaměřila na kmen Arapešů obývající horské oblasti. Příslušníci kmene jsou vychováváni podle kulturního vzoru, který nerozlišuje psychiku muže a ženy a preferuje vlastnosti v západní kultuře považované za ženské, například poddajnost, mírnost a citovost. Pravým opakem Arapešů je kanibalský kmen lovců lebek Mundrugumor vychovávající muže i ženy k agresivitě, bojovnosti a soutěživosti, tedy hodnotám, které Evropan pokládá za mužské. Kmen Čampuli rozeznává ženskou i mužskou úlohu, ale z pohledu naší civilizace je převrací. Ženy se věnují lovu, práci na poli a vystupují energicky a dominantně, zatímco muži, považovaní za slabší pohlaví, se zabývají ručními pracemi, jsou mírní, nesamostatní a upovídaní. Uspořádání tohoto společenství připomíná klasické pojetí matriarchátu. Která z níže uvedených možností nejlépe charakterizuje, o co podle uvedeného textu Margaret Meadová usilovala ve svých výzkumech? o prokázání existence matriarchátu jakožto prapůvodního vzorce vztahů mezi muži a ženami o prokázání rozhodujícího vlivu kulturního determinismu při formování chování člověka o etablování terénního výzkumu jakožto klíčové metody gender studies o prokázání existence kulturních univerzálií (neměnných vzorců chování).
Osmnáctiletý Jirka vypráví svému o dva roky staršímu kamarádu Vojtovi o své zkušenosti s kapelou: Na začátku gymplu jsme si se třemi kamarády chodili jen tak zahrát do garáže. Po roce nás napadlo, že vytvoříme kapelu, a zaregistrovali jsme se jako spolek, od té doby se k nám přidali další dva členové. Většinou hrajeme na motorkářských srazech metal, ale chtěli bychom začít vystupovat i na festivalech. Vojta je Jirkovým vyprávěním nadšen a chtěl by se v budoucnosti stát v této kapele bubeníkem. Které z následujících atributů z hlediska sociálních skupin má Jirkova kapela pro Vojtu? integrační, nečlenská, formální primární, členská, neformální sekundární, pozitivní referenční, formální sekundární, negativní referenční, neformální.
Které z následujících tvrzení není projevem etnocentrického, ale spíše pozitivistického smýšlení? Turci jsou barbaři, protože nepoužívají splachovací, ale turecký záchod. Chtějí-li muslimští uprchlíci žít na našem území, musejí se naučit jíst vepřové řízky. Moderní věda je nositelkou pravdy, alternativní výklady jsou pověry a mýty. Evropská civilizace je nadřazena ostatním a má právo zabírat cizí území jako své kolonie.
Nejasně definovaný pojem, který určuje základní postoj vědců k určité oblasti jevů, otázek a problémů, jež jsou pokládány za relevantní, je to pojem, který určuje, jaké budou metody řešení. Jde o vzor, z něhož vyrůstají pevně zavedené tradice vědeckého výzkumu. Který z následujících pojmů zavedl výše uvedenou charakteristikou Thomas S. Kuhn do vědeckého poznání? falzifikace epistemologický zlom paradigma kritérium vyvratitelnosti.
Jestliže každá znalost takto svůj výkon správně utváří tím, že hledí ke středu a snaží se mu své výkony přiblížit – odtud se obyčejně říká o dobře vykonaných dílech, že jim nelze ani nic ubrat, ani přidat, ježto nadbytek a nedostatek ruší správnost, střed ji však zachovává – jestliže tedy […] dobří umělci pracují hledíce ke středu, ctnost pak […] nad všechno umění jest přesnější a lepší, bude asi ctnost směřovat ke středu jako k cíli. Mluvím ovšem o ctnosti ; neboť tato se projevuje v ovládání citů a v jednání, a v těch jest nadbytek, nedostatek a střed. […] Tak mezi bázní a smělostí jest středem statečnost; z lidí pak překročujících míru ten, kdo […] překročuje míru v odvážnosti, jest nerozvážný smělec, kdo v bázni míru překročuje a v odvážnosti ji nedosahuje, jest zbabělec. Při slastech a strastech, […] středem jest , nadbytkem nevázanost. Sotva jsou však lidé, kteří nedosahují míry ve slastech; pročež takoví ani jména nemají, snad je můžeme nazvat bezcitnými. (vzhledem k povaze úlohy není zdroj uveden) Kdo je autorem uvedeného textu? Aristotelés Sókratés Platón Hérakleitos.
Jestliže každá znalost takto svůj výkon správně utváří tím, že hledí ke středu a snaží se mu své výkony přiblížit – odtud se obyčejně říká o dobře vykonaných dílech, že jim nelze ani nic ubrat, ani přidat, ježto nadbytek a nedostatek ruší správnost, střed ji však zachovává – jestliže tedy […] dobří umělci pracují hledíce ke středu, ctnost pak […] nad všechno umění jest přesnější a lepší, bude asi ctnost směřovat ke středu jako k cíli. Mluvím ovšem o ctnosti ................; neboť tato se projevuje v ovládání citů a v jednání, a v těch jest nadbytek, nedostatek a střed. […] Tak mezi bázní a smělostí jest středem statečnost; z lidí pak překročujících míru ten, kdo […] překročuje míru v odvážnosti, jest nerozvážný smělec, kdo v bázni míru překročuje a v odvážnosti ji nedosahuje, jest zbabělec. Při slastech a strastech, […] středem jest .................., nadbytkem nevázanost. Sotva jsou však lidé, kteří nedosahují míry ve slastech; pročež takoví ani jména nemají, snad je můžeme nazvat bezcitnými. (vzhledem k povaze úlohy není zdroj uveden) Která z následujících možností uvádí termíny, jež je zapotřebí v daném pořadí doplnit na vynechaná místa do výše uvedeného textu tak, aby byl napsán věcně správně a v souladu s myšlenkovým odkazem autora? mravní; hédonismus intelektuální; uměřenost mravní; uměřenost intelektuální; hédonismus.
Cokoli jsem dosud připouštěl jako nejvíce pravdivé, jsem přijal ze smyslů nebo skrze smysly; postřehl jsem ale, že smysly občas klamou – a je rozvážné nikdy nedůvěřovat bezvýhradně těm, kdo nás byť jednou podvedli. Ale jakkoli nás smysly občas klamou v něčem, co je malé a příliš vzdálené, přesto je snad mnoho jiného, o čem nelze vůbec pochybovat, byť je to načerpáno z nich: například že jsem zde, sedím u krbu, jsem oděn v teplém županu, rukama sahám na tento papír a podobně. […] Vskutku skvělé: jako kdybych nebyl člověk, jenž v noci obvykle spí a ve snech pociťuje všechno to co oni, když bdí – občas dokonce něco ještě méně pravděpodobného. Jak často mne noční oddech přesvědčuje o takovýchto všednostech, jako že jsem zde, jsem oděn a sedím u krbu, zatímco bez šatů ležím v přikrývkách! A přece nyní bdělýma očima nahlížím tento papír, tato hlava, jíž hýbu, nespí a uváženě natahuji a cítím tuto ruku tak, že o tom vím; pro spícího by to nebylo tak rozlišené. Jako bych si nevzpomínal, že jsem se jindy ve snech podobnými myšlenkami nechal zmást; a když o tom přemýšlím pozorněji, přímo mne ohromuje zjištění, že ................ . (vzhledem k povaze úloh není zdroj uveden) Poslední věta uvedené úvahy není citována celá. Který z následujících závěrů patří na konec citace, neboť logicky nejlépe vyplývá z předchozího textu? jistotu poskytuje jedině víra, kterou jsem se také dosud ve svém životě nejvíce řídil bdění nikdy nelze žádnými jistými známkami odlišit od snu si můžeme být jisti tím, že sníme smyslům můžeme plně důvěřovat při poznávání blízkého a známého.
Cokoli jsem dosud připouštěl jako nejvíce pravdivé, jsem přijal ze smyslů nebo skrze smysly; postřehl jsem ale, že smysly občas klamou – a je rozvážné nikdy nedůvěřovat bezvýhradně těm, kdo nás byť jednou podvedli. Ale jakkoli nás smysly občas klamou v něčem, co je malé a příliš vzdálené, přesto je snad mnoho jiného, o čem nelze vůbec pochybovat, byť je to načerpáno z nich: například že jsem zde, sedím u krbu, jsem oděn v teplém županu, rukama sahám na tento papír a podobně. […] Vskutku skvělé: jako kdybych nebyl člověk, jenž v noci obvykle spí a ve snech pociťuje všechno to co oni, když bdí – občas dokonce něco ještě méně pravděpodobného. Jak často mne noční oddech přesvědčuje o takovýchto všednostech, jako že jsem zde, jsem oděn a sedím u krbu, zatímco bez šatů ležím v přikrývkách! A přece nyní bdělýma očima nahlížím tento papír, tato hlava, jíž hýbu, nespí a uváženě natahuji a cítím tuto ruku tak, že o tom vím; pro spícího by to nebylo tak rozlišené. Jako bych si nevzpomínal, že jsem se jindy ve snech podobnými myšlenkami nechal zmást; a když o tom přemýšlím pozorněji, přímo mne ohromuje zjištění, že .............. . (vzhledem k povaze úloh není zdroj uveden) Která z následujících informací platí o autorovi uvedeného textu? Jde o představitele empirismu. Jde o představitele pozitivismu. Jde o představitele racionalismu. Jde o představitele scholastiky.
Report abuse Consent Terms of use