Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONbio

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
bio

Description:
problemove

Author:
radka
(Other tests from this author)

Creation Date:
29/04/2022

Category:
Others

Number of questions: 29
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
113. Bakterie a huby maju v ekosystemoch nezastupitel'ne miesto, najma preto, lebo: rozkladaju organicku hmotu na anorganicke latky obsahuju vitaminy a su tak d6lezitou sucast'ou potravy viazu z ovzdusia mineralne latky a obohacuju nimi p6d ziju s mnohymi organizmami v symbi6ze.
Pocet hlavovych nervov cloveka je: A. 7 parov 14 20 12 parov.
Pocet krcnych miechovych nervov cloveka je: 7 parov 10 12 8 parov.
Driekovych miechovych nervov je: 10 parov 7 parov 5 parov 8 parov.
Zrenica sluzi na A. zaostrovanie obrazu B. regulaciu mnozstva svetla prichadzajuceho do oka C. vyzivovanie oka D. farebne videnie .
Sosovka zabezpecuje: A. akomodaciu oka B. lamanie svetelnych lucov, aby sa zbiehali na sietnici C. prenos obrazu na sklovec D. farebne videnie .
Mozocek sa podiel'a na riadeni: koordinacie pohybu B. motorickych reflexov C. udrziavani rovnovahy tela D. mimiky tvare .
972. Celkova plocha vlasocnic pre latkovu vymenu u cloveka je cca: 100 m2 1000 m2 10 000 m2 100 000 m2.
890. Hrube crevo cloveka je dlhe: cca 1,5 m B. cca 2,5 m C. cca 0,5 m D. cca 3 m.
Peristalticke st'ahy vyvolavaju: A. st'ahy stien pazeraka, ktore posuvaju potravu do zaludka B. reflexivne st'ahy pri prehltani potravy C. st'ahy zaludka, ktore vznikaju v d6sledku obranneho reflexu a vyvolavaju zvracanie st'ahy stien zaludka, ktore zabezpecuju premiesanie traveniny.
838. K svalom, ktore umoznuju vydych patria: A. branica B. vonkajsie medzirebrove svaly C. brusne svaly D. vnutorne medzirebrove svaly .
789. Dychacie cesty stavovcov vystiela: A. dychaci epitel obrveny epitel C. mucin D. resorpcny epitel.
745. K mlokotvarym obojzivelnikom patria: salamandra skvrnita B. cervone C. rosnicka zelena jaskyniar.
731. Ktore chordaty maju pocas celeho zivota zachovanu chordu? A. plast'ovce kopijovce C. kruhoustnice D. ostnatokozce.
Drsnokozce sa od ryb lisia tym, ze: A. maju chrupkovitu kostru spevnenu mineralnymi latkami B. ich plakoidne supiny su spevnene kostnymi bunkami C. nemaju plavaci mechur, nadl'ahcuje ich olej v peceni D. ziju vylucne v mori.
Odborny nazov Echinodermata oznacuje: A. ostnatokozce B. drsnokozce C. kruhoustnice D. kopijovce.
705. V ktorej z moznosti je spravne uvedeny priklad zivocicha na typ nervovej sustavy? A. pasova - kopijovec B. rebrickova - daz'ovka C. rurkova - meduza rozptylena - nezmar.
685. Ktore z nasledujucich tvrdeni o makkysoch je spravne? A. najdokonalejsie makkyse su hlavonozce B. najstarsou skupinou makkysov su schrankovce C. zaklad organizacie tela makkysov tvoria tri zarodocne vrstvy a druhotna telova dutina - celom D. vyvoj vsetkych makkysov prebieha nepriamo cez larvu veliger.
677. Pre ktore z uvedenych zivocichov je charakteristicka lucovita sumernost' tela? A. ostnatokozce B. plast'ovce pfhlivce drsnokozce.
646. K patogennym bicikovcom patria: trypanoz6ma spavicna B. plazm6dium malarie C. toxoplazma D. trichomonas posvovy.
647. K patogennym korenonozcom patria: A. plazm6dium malarie menavka cervienkova slzovickovka zhubna kokcidia pecenova.
632. Fenotyp kvantitativnych znakov je vysledkom: kombinacie genotypu a vplyvu prostredia B. kombinacie genov maleho a vel'keho ucinku C. premenlivosti polygenneho systemu D. suctu neutralnych a aktivnych alel s prostredim .
631. Polygenny system tvoria: neutralne a aktivne alely B. kvantitativne alely C. geny maleho a vel'keho ucinku geny maleho ucinku.
581. Genova mutacia vznika: A. ak nastane zmena v poradi chromoz6mov v jadre B. ke' nastane zmena informacie na urovni molekuly DNA C. ak sa strati, alebo pribudne cast' chromoz6mu D. ke' sa zmeni pocet chromoz6mov v jadre bunky.
579. Dedicna premenlivost' m6ze vzniknut' v d6sledku: A. r6znej kombinacie existujucich genov pri pohlavnom rozmnozovani trvalych zmien genov C. opakujucich sa zmien faktorov prostredia D. prirodneho vyberu.
290. K vstrebavaniu tukov v tenkom creve dochadza prostrednictvom: A. osm6zy B. pinocyt6zy C. fagocyt6zy D. bielkovinovych kanalikov.
192. Paplesne sa vyuzivaju pri vyrobe: A. vitaminov antibiotik jogurtov syrov.
191. Kvasinky sa vyuzivaju na vyrobu: jogurtov a kefiru vitaminovych lieciv piva a vina antibiotik.
175. Je pravda, ze bakterie maju v prirode nezastupitel'ne miesto? A. ano, su d6lezitym zdrojom potravy pre zivocichy B. ano, su to reducenty, maju schopnost ' mineralizovat' organicky material ano, ziju v symbi6ze s inymi organizmami nie, maju sk6r negativny vyznam, sp6sobuju ochorenia, znecist'uju vodu a p6du.
Report abuse Consent Terms of use