option
Questions
ayuda
daypo
search.php

IM3

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
IM3

Description:
obligatory

Creation Date: 2024/09/04

Category: Others

Number of questions: 15

Rating:(1)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Pre obranu proti mikromycétam sú dôležité. aktivované PMNL a makrofágy. neaktivované makrofágy. Th-17 cytokínová odpoveď. reaktívne radikály kyslíka a dusíka. lýza pomocou komplementu. dektíny a galektín 3 na povrchu makrofágov, slizničného epitelu a dendritových buniek. prednostne protilátková odpoveď. lyzozým. beta-defenzíny. Th-2 cytokínová odpoveď.

Pre obranu proti parazitickým prvokom sú dôležité. protilátková odpoveď pri giardióze. aktivovaný makrofág pri toxoplazmóze. antitoxické protilátky pri toxoplazmóze. sérový lyzozým pri malárii. Th1 cytokínová odpoveď pri malárii. bunková imunita pri toxoplazmóze. inaktivácia parazita Tc-lymfocytmi pri amébovej dyzentérii. mastocyty a IgE pri malárii. aktivácia makrofágov a produkcia NO pri trichomonóze. sérové protilátky pri hepatálnej fáze malárie.

Pre obranu proti vírusom sú dôležité. sIgA proti respiračným vírusom. interferóny. cytotoxické NK-bunky a cytotoxické T-lymfocyty. cirkulujúce protilátky (vo fáze virémie). Th-2 cytokínový profil pri podpore antivírusovej bunkovej imunity. komplementový systém (proti obaleným vírusom). lyzozým. plazmacytoidné dendritové bunky. lýza neobalených vírusov komplementom. protilátky triedy IgE.

Na obrane proti infekciám močových ciest sa zúčastňuje. pravidelné odplavovanie baktérií z uretry prúdom moču. mukociliárny epitel. sIgA a komplement. PMNL, makrofágy a NK-bunky. tvorba chemokínov a cytokínov urotelovými bunkami po stimulácii ich PRR. normálna flóra močového mechúra a obličiek. retencia moču. mikrobicídne peptidy produkované urotelom. bariérová funkcia, regulovaná exfoliácia a regenerácia urotelu. katetrizácia močového mechúra.

Na obrane proti infekciám genitálneho traktu žien sa zúčastňuje. normálna vaginálna flóra. zásaditý vaginálny sekrét. kyslé prostredie vo vagíne. fyziologické reflexy. cervikálna hlienová zátka. PMNL a slizničné protilátky. PRR a beta-defenzíny. metabolické produkty Gardnerella vaginalis. metabolické produkty laktobacilov. metabolické produkty kandíd.

Inaktivované vakcíny. obvykle navodia len protilátkovú odpoveď. v porovnaní s atenuovanými sú obyčajne menej účinné. môžu sa podať gravidným ženám. nepoškodia ľudí s imunodeficitom bunkového typu. podávajú sa v jedinej dávke. navodzujú prevažne iba protilátkovú odpoveď v triede IgG. vyžadujú použitie adjuvansu. polysacharidové a toxoidové vakcíny nepatria medzi inaktivované vakcíny. majú vyššiu imunogénnosť pri perorálnej aplikácii. u detí môžu vyvolať typické ochorenie.

Konjugované vakcíny. patria medzi subjednotkové vakcíny. stimulujú imunitu expozíciou protektívneho antigénu na vírusovom nosiči. obsahujú polysacharidové antigény baktérií naviazané na proteínový nosič. obsahujú živý vakcinačný kmeň pôvodcu naviazaný na polysacharidový nosič. obsahujú gény kódujúce protektívny antigén pôvodcu. umožňujú rozpoznanie polysacharidových epitopov T-dependentným spôsobom. sú účinnejšie než nekonjugované polysacharidové vakcíny. sú účinnejšie než bežné atenuované vakcíny. sú určené najmä pre podanie deťom. využívajú sa v prevencii niektorých bakteriálnych meningitíd a pneumónií.

Živé oslabené mikroorganizmy obsahuje vakcína. toxoidová. atenuovaná. subjednotková. proti tuberkulóze (BCG). proti morbilám, mumpsu a rubeole (MMR). proti diftérii, tetanu a pertussis (DiTePer). proti hepatitíde B a kliešťovej encefalitíde. proti varicelle, žltej zimnici a japonskej encefalitíde. proti papilomavírusovej infekcii. proti rotavírusovej infekcii (Rotarix).

Ochrana pred tetanom navodená očkovaním spočíva v: tvorbe špecifických protilátok, ktoré inaktivujú tetanospazmín. indukcii špecifickej bunkovej imunity. tvorbe protilátok, ktoré opsonizujú Clostridium tetani. tvorbe špecifických protilátok, ktoré inaktivujú tetanolyzín. tvorbe špecifických antitoxických IgG protilátok. podaní troch dávok antitetanickej vakcíny deťom v prvom roku života. navodení imunitných mechanizmov brániacim germinácii Clostridium tetani v rane. indukcii dlhodobej antitoxickej imunity u očkovaného. indukcii sIgA protilátok tetanickým anatoxínom. preočkovanie tetanickým anatoxínom sa v dospelosti opakuje každých 15 rokov.

V SR sa pravidelne očkujú deti proti: poliomyelitíde. rotavírusovej hnačke. hepatitíde B. osýpkam. rubeole. vírusovej parotitíde. hepatitíde A. chrípke. kliešťovej encefalitíde. ovčím kiahňam.

Označte správne dvojice (vakcína – jej použitie). vakcína proti tetanu a diftérii – pravidelná vakcinácia dospelých aj detí. vakcína proti kliešťovej encefalitíde – pravidelná vakcinácia dospelých aj detí. vakcína proti žltej zimnici – povinná vakcína pre endemické oblasti. vakcína proti HBV a papilomavírusom – prevencia karcinómu. vakcína proti hepatitíde C – voliteľná vakcinácia detí. vakcína proti HIV, malárii a HCV – naše zbožné želanie. vakcína proti pneumokokom – vakcinácia detí a seniorov. vakcína proti rotavírusom – voliteľná vakcinácia malých detí. vakcína proti mumpsu, morbilám a rubeole – vakcinácia gravidných žien. vakcína proti besnote – pravidelná vakcinácia agresívnych ľudí.

Imunomodulátory mikrobiálneho pôvodu. obsahujú molekuly stimulujúce imunitu cez vzorkové receptory. patria k nim komerčné prípravky aj autovakcíny. aktivujú mechanizmy prirodzenej imunity a podporujú adaptívnu imunitu. podávajú sa perorálne alebo lokálne na respiračné sliznice. stimulujú imunitu iba na sliznici, s ktorou prišli do kontaktu. podávajú sa pravidelne, dlhodobo a opakovane. môžu sa podať všetkým pacientom, bez ohľadu na vyjadrenie imunológa. nemôžu sa kombinovať s antibiotickou liečbou. používajú sa pri terapii a prevencii opakovaných a chronických infekcií. preventívne podanie pri astme, CHOCHP a perzistentnej rinosinusitíde nie je vhodné.

Autovakcíny. obsahujú inaktivovaný kmeň z ložiska infekcie pacienta. pripravujú sa individuálne pre každého pacienta. sú veľmi drahé a veľmi náročné na prípravu. pred podaním autovakcíny nie je potrebné žiadne vyšetrenie pacienta. obvykle sa podávajú perorálne. po opakovanom podaní vzniká voči nim rezistencia. pomáhajú pri ťažko liečiteľných kožných infekciách. pomáhajú pri infekciách vyvolaných polyrezistentnými baktériami. sú vhodné pri liečbe chronických a opakovaných respiračných a urogenitálnych infekcií. môžu narušiť rovnováhu mikrobioty slizníc.

Medzi typické terapeutické imunomodulátory mikrobiálneho pôvodu patria. Urovaxom (odporúčaný pri chronických a opakovaných močových infekciách). terapeutické fágové koktejly. vakcíny proti detským vírusovým chorobám. Imudon (odporúčaný pri infekciách dutiny ústnej a dýchacích ciest). individuálne pripravované autovakcíny. Bronchovaxom (odporúčaný pri chronických a opakovaných infekciách DC). prebiotiká, probiotiká a symbiotiká. mikrobiálne antigény určené na hyposenzibilizáciu. toxoidové vakcíny proti tetanu a diftérii. puzdrové subjednotkové vakcíny proti pneumokokom a meningokokom.

Pasívna imunizácia (podanie protilátok proti pôvodcovi ochorenia) sa musí aplikovať pri. tetane. záškrte. botulizme. besnote. novorodeneckej sepse. ťažkej chrípke. bakteriálnej meningitíde. cholere. cerebrálnej malárii. invazívnej kandidóze.

Report abuse
Chistes IA