Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONAnatomie - páteř, HK, DK

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Anatomie - páteř, HK, DK

Description:
páteř, HK, DK

Author:
Paní anatomie
(Other tests from this author)

Creation Date:
06/11/2021

Category:
Others

Number of questions: 120
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
A. femoralis profunda je možno bezpečně stlačit nad tříselným vazem není možno bezpečně stlačit pod tříselným vazem na vnitřní straně stehna.
Akromioklavikulární kloub nejlépe charakterizuje acromiokl. kloub je kloub jednoduchý neobsahuje intraartikulární disk, laterální konec klíční kosti je připojen k akromiu z laterální strany acromiokl. kloub je kloub jednoduchý neobsahuje intraartikulární disk, mediální konec klíční kosti je připojen k akromiu z laterální strany acromiokl. kloub je kloub složený obahuje intraartikulární disk, laterální konec klíční kosti je připojen k akromiu z laterální strany acromiokl. kloub je kloub jednoduchý plochý laterální konec klíční kostise připojuje k akromiu z mediální strany.
Arteria dorsalis pedis je na dorsu nohy je pokračováním a. fibularis posterior je pokračováním a. tibialis anterior je pokračováním a. fibularis anterior je pokračováním a. tibialis posterior.
Arteria radialis a arteria ulnaris na ruce tvoří dva dorsální oblouky - arcus dorsalis superficialis, arcus dorsalis profundus tvoří dva palmární oblouky - arcus palmaris superficialis, arcus palmaris profundus jejich teritoria jsou na ruce oddělena, radiální tepna zásobuje dorsum, ulnární tepna zásobuje palmu jejich teritoria jsou na ruce oddělena, radiální tepna zásobuje palmu, ulnární tepna zásobuje dorsum.
Atlantoaxiální spojení je tvořen kondyly okcipitální kosti a horními kloubními plochami axis, jde o kloub elipsoidní je tvořen kondyly okcipitální kosti a horními kloubními plochami atlasu, jde o kloub cylindrický je tvořen kondyly okcipitální kosti a horními kloubními plochami axis, jde o kloub elipsoidní je spojení mezi prvním a druhým krčním obratlem, kdy dens axis tvoří čep, kterým prochází osa otáčení.
Atlantookcipitální kloub je tvořen kondyly okcipitální kosti a dens axis, jde o kloub kolový je tvořen kondyly okcipitální kosti a horními kloubními plochami axis, jde o kloub elipsoidní je tvořen kondyly okcipitální kosti a horními kloubními plochami atlasu, jde o kloub elipsoidní je tvořen kondyly okcipitální kosti a horními kloubními plochami atlasu, jde o kloub cylindrický.
Atlas je prvním krčním obratlem, je tvořen předním a zadním obloukem, obsahuje dvě foramina transversaria, kterými prochází a. carotis je druhým krčním obratlem, je tvořen předním a zadním obloukem, obsahuje dvě foramina transversaria, kterými prochází aa. vertebrales je druhým krčním obratlem, na jeho tělo navazuje dnes axis, obsahuje dvě foramina transversaria, kterými prochází aa vertebrales je prvním krčním obratlem, je tvořen předním a zadním obloukem, obsahuje dvě foramina transversaria, kterými prochází aa. vertebrales.
Axila je anatomický prostor, kterým probíhají dorsálně v. axillaris, ventrálně a. axillaris, kolem níž jsou uložen fasciculi plexus brachialis medialis, anterior a posterior, ze kterých se distálně konstituují nervy mezi něž patří n. radialis, n. medianus, n. ulnaris je anatomický prostor, kterým probíhají ventrálně v. axillaris, dorsálněji a. axillaris, kolem níž jsou uloženy fasciculi plexus brachialis medialis, anterior a posterior, ze kterých se distálně konstituují nervy mezi něž patří n. brachialis, n. medianus, n. ulnaris je anatomický prostor, kterým probíhají dorsálně v. axillaris, ventrálně a. axillaris, kolem níž jsou uloženy fasciculi plexus brachialis medialis, lateralis a posterior, ze kterých se distálně konstituují nervy, mezi něž patří n. radialis, n. medianus, n. ulnaris je anatomický prostor, kterým probíhají ventrálně v. axillaris, dorsálněji a. axillaris, kolem níž jsou uloženy fasciculi plexus brachialis medialis, lateralis a posterior, ze kterých se distálně konstituují nervy, mezi něž patří n. radialis, n. medianus, n. ulnaris.
Axis je druhým krčním obratlem, je tvořen předním a zadním obloukem, obsahuje dvě foramina transversaria, kterými prochází aa. vertebrales je druhým krčním obratlem, na jeho tělo navazuje dens axis, obsahuje dvě foramina transversaria, kterými prochází aa vertebrales je prvním krčním obratlem, je tvořen tělem, na nějž navazuje dnes a dále obloukem, obsahuje dvě foramina transversaria, kterými prochází a. carotis je prvním krčním obratlem, je tvořen předním a zadním obloukem, obsahuje dvě foramina transversaria, kterými prochází aa. vertebrales.
Bederní obratle a jejich spojení vystihuje nejlépe mají velmi strmý odstup processus spinosus kaudálně, intervertebrální jsou velmi strmé neumožňují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu těla jsou symetrická, intervertebrální disky jsou vmezeřeny do intervertebrálních kloubů , intervertberální klouby jsou relativně strmé a dovolují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu, processus spinosi jsou rozvětvené mají mohutná těla, intervertebrální klouby maní prohnuté kloubní plochy, neumožňují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu, do jisté míry umožnují rotaci v kloubech a tím naklánění mezi obratli do ventrální flexe a dorsální flexe mají tělo širší v příčné ose než v dlouhé ose, obsahují přídatký processus uncinatus, který vychází z laterálního okraje horní části těla, a tvoří přídatný unkovertebrální synoviální kloub, intervertebrální klouby umožňují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu.
Bílá a šedá hmota medulla spinalis je nejlépe charakterizována šedá hmota obsahuje především somata neuronů a je v míše uložena periferně, zatímco bílá hmota obsahuje především výběžky neuronů a je uložena centrálně šedá hmota obsahuje především somata neuronů a je v míše uložena centrálně, zatímco bílá hmota obsahuje především výběžky neuronů a je uložena periferně bílá hmota obsahuje především somata neuronů a je v míše uložena periferně, zatímco šedá hmota obsahuje především výběžky neuronů a je uložena centrálně bílá hmota obsahuje především somata neuronů a je v míše uložena centrálně, zatímco šedá hmota obsahuje především výběžky neuronů a je uložena periferně.
Bursy ramenního kloubu charakterizuje nejlépe bursa subacromialis komunikuje s bursa subdeltoidea, jsou propojeny s prostorem ramenního kloubu, a jsou uloženy při horním a horním zevním okraji ramenního kloubu zevně od capsula articularis bursa subacromialis komunikuje s bursa subdeltoidea, nejsou jsou propojeny s prostorem ramenního kloubu, a jsou uloženy při horním a předním okraji ramenního kloubu zevně od capsula articularis bursa subacromialis komunikuje s bursa subdeltoidea, nejsou propojeny s prostorem ramenního kloubu a jsou uloženy při horním a horním zevním okraji ramenního kloubu zevně od capsula articularis bursa subacromialis komunikuje s bursa subscapularis, jsou propojeny s prostorem ramenního kloubu, a jsou uloženy při horním a horním zevním okraji ramenního kloubu zevně od capsula articularis.
Canalis carpalis charakterizuje prostor na palmární straně zápěstí obsahuje pod retinaculem šlachy m. flexor digitorum profundus, m. flexor digitorum superficialis, n. ulnaris prostor na palmární straně zápěstí obsahuje pod retinaculem šlachy m. flexor digitorum profundus, m. flexor digitorum superficialis, n. medianus prostor na palmární straně zápěstí obsahuje pod retinaculem šlachy m. flexor digitorum profundus, m. flexor digitorum superficialis, a. radialis prostor na palmární straně zápěstí obsahuje pod retinaculem šlachy m. flexor digitorum profundus, m. flexor digitorum superficialis, m. palmaris longus, n. medianus.
Canalis tarsalis charakterizuje nejlépe jde o prostor uložený na plantární straně tarsu a obsahuje následující struktury pot retinaculum flexorum - m. flexor digitorum longus, n. medianus, n. tibialis je uložen podobně jako cévy mimo canalis tarsalis jde o prostor uložený na mediální straně tarsu a obsahuje následující struktury ve směru předo-zadním šlachy m. tibialis posterior, m.flexor digitorum longus, a. a v. tibialis posterior, n. tibialis a šlacha m. flexor hallucis longus jde o prostor uložený na laterální straně tarsu a obsahuje následující struktury ve směru předo-zadním šlachy m. tibialis posterior, m. flexor digitorum longus, a. a v. tibialis posterior, n. tibialis a šlacha m. flexor hallucis longus jde o prostor uložený na mediální straně tarsu a obsahuje následující struktury ve směru předo-zadním šlachy m. fibularis longus, v. sphena magna, n. tibialis a šlacha m. flexor hallucis longus.
Distální část femuru nejlépe vystihuje následující formulace kloubní plocha krytá hyalinní chrupavkou je uložena ventrálně, kde ji tvoří facies patellae, dále se stáčí dorsálně na spodní a zadní plochu kloubního konce femuru, kde v prostoru fossa intercondylaris chrupavčitý kryt plynule navazuje na facies patellaris kloubní styčnou plochu distálního femuru s tibií tvoří epicondylus medialis a epicondylus lateralis, na oblast condylus lateralis se upínají flexory stehna, nad oblast condylus medialis se upínají adduktory stehna kloubní styčnou plochu distálního femuru s fibulou tvoří condylus medialis a condylus lateralis, na oblast epicondylus lateralis se upínají flexory stehna, nad oblast epicondylus medialis se upínají adduktory stehna kloubní plocha krytá hyalinní chrupavkou je uložena ventrálně, kde ji tvoří facies patellae, dále se stáčí dorsálně na spodní a zadní plochu kloubního konce femuru, kde v prostoru fossa intercondylaris chrupavčitý kryt není.
Distální konec fibuly tvoří malleolus medialis, facies articularis malleoli se přikládá k mediální části kladky talu tvoří caput fibulae, facies articularis se přikládá k mediální části kladky talu tvoří malleolus medialis, facies articularis malleoli se přikládá k mediální části kladky calcaneu tvoří malleolus lateralis, facies articularis malleoli se přikládá k laterální části kladky talu.
Distální konec tibie nejlépe vystihuje následující formulace na distální části tibie je mediálně incissura fibularis, distální kloubní plochou je facies articularis inferior pro calcaneus - ta pokračuje laterálně na facies articularis malleoli na distální části tibie je laterálně incissura tibiae distální kloubní plochou je facies articularis inferior pro calcaneus - ta pokračuje mediálně na facies articularis malleoli na distální části tibie je laterálně incissura fibularis, distální kloubní plochou je facies articularis inferior pro talus - ta pokračuje mediálně na facies articularis malleoli na distální části tibie je mediálně incissura fibularis, distální kloubní plochou je facies articularis inferior pro talus - ta pokračuje laterálně na facies articularis malleoli.
Distální radioulnární kloub nejlépe vystihuje následující formulace při pronaci incissura ulnaris obíhá kolem distální části ulny směrem dorsálním a laterálním při pronaci incissura ulnaris obíhá kolem distální části ulny směrem ventrálním a mediálním při pronaci incissura ulnaris obíhá kolem distální části radia směrem dorsálním a laterálním při pronaci incissura ulnaris obíhá kolem distální části radia směrem ventrálním a mediálním.
Eminentia carpi radialis je tvořena os scaphoideum a os trapezium os trapezium a os scaphoideum os triquetrum, os pisiforme os pisiforme a os hamatum.
Foramen ischiadicum majus a minus odděluje mezi sebou ligamentum sacrotuberale, v foramen ischiadicum minus probíhá m. piriformis, v foramen ischiadicum majus probíhá m. obturatorius internus odděluje mezi sebou ligamentum sacrotuberale, v foramen ischiadicum minus probíhá m. obturatorius internus, v foramen ischiadicum majus probíhá m. piriformis odděluje mezi sebou ligamentum sacrospinosum, v foramen ischiadicum minus probíhá m. obturatorius internus, v foramen ischiadicum majus probíhá m. piriformis odděluje mezi sebou ligamentum sacrospinosum, v foramen ischiadicum minus probíhá m. piriformis, v foramen ischiadicum majus probíhá m. obturatorius internus.
Foramen obturatum charakterizuje nejlépe formulace foramen obturatum je otvor mezi pánevní kosti a sakrem, kterým probíhá jednak m. obturatorius externus, navnitř pak m. obturatorius internus foramen obturatum je otvor v pánevní kosti, kterým probíhají m. obturatorius externus, dále m. obturatorius internus a m. piriformis, m. piriformis rozděluje foramen obturatum na foramen suprapiriforme a infrapiriforme foramen obturatum je otvor v pánevní kosti, který je kromě canalis obturatorius uzavřen membrana obturatoria, zevně z membrany začíná m. obturatorius externus, navnitř m. obturatorius internus foramen obturatum je otvor mezi pánevní kosti a sakrem, který je kromě canalis obturatorius uzavřen membrana obturatoria, zevně z membrany začíná m. obturatorius externus, navnitř m. obturatorius internus.
Foramen suprapiriforme a infrapiriforme obsahují ve foramen suprapiriforme vasa glutea superiores a nervus glutealis superior, ve foramen infrapiriforme, nervus ischiadicus, a vasa gluteae inferiores, dále n. glutaeus inferior ve foramen suprapiriforme vasa glutea, nervus ischiadicus a nervus glutealis superior, ve foramen infrapiriforme, a vasa obturatoria, dále n. glutaeus inferior ve foramen suprapiriforme vasa glutea superiores, nervus ischiadicus a nervus gluealis superior, ve foramen infrapiriforme vasa gluteae inferiores, dále n. glutaeus inferior ve foramen suprapiriforme probíhají glutea superiores a nervus femoralis, ve foramen infrapiriforme, nervus ischiadicus, a vasa gluteae inferiores, dále n. glutaeus inferior .
Ganglion spinale je uloženo na na radix anterior a obsahuje motorické neurony na radix posterior a obsahuje motorické neurony na radix posterior a obsahuje senzitivní neurony radix anterior a obsahuje senzitivní neurony.
Hrudní obratle a jejich spojení vystihuje nejlépe mají mohutná těla, intervertebrální klouby maní prohnuté kloubní plochy, neumožňují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu, do jisté míry umožnují rotaci v kloubech a tím naklánění mezi obratli do ventrální flexe a dorsální flexe mají tělo širší v příčné ose než v dlouhé ose, obsahují přídatný processus uncinatus, který vychází z laterálního okraje horní části těla, a tvoří přídatný unkovertebrální synoviální kloub, intervertebrální klouby umožňují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu těla jsou symetrická, intervertebrální disky jsou vmezeřeny do intervertebrálních kloubů , intervertberální klouby jsou relativně strmé a dovolují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu, processus spinosi jsou rozvětvené mají velmi strmý odstup processus spinosus kaudálně, intervertebrální klouby jsou velmi strmé a prakticky neumožňují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu.
Humeroulnární kloub a humeroradiální kloub nejlépe vystihuje následující formulace humeroulnární a humeroradiální kloub tvoří funkční celek, kdy intraartikulárně kloub stabilizují kolaterální vazy humeroradiální a humeroulnární kloub tvoří funkční celek, kdy kloub je zevně stabilizován ligamentum annulare humeroulnární a humeroradiální kloub tvoří funkční celek, kdy zevně mediálně a zevně laterálně je kloub stabilizován kolaterálními vazy humeroradiální a humeroulnární klouby nemají společný synoviální intraartikulární prostor, jsou funkčně odděleny a nejsou stabilizovány zevně vazy.
Interspinózní vazy a supraspinózní vaz charakteruje nejlépe interspinózní vazy spojují processus spinosi mezi sebou, nejdelší jsou v bederní oblasti, spupraspinózní vaz spojuje mezi sebou jen bederní a hrudní obratle ligamentum spinosum je jedno uloženo mezi laminami obratlových oblouků, jedno je uloženo vpravo, druhé vlevo, jejich nažloutklá barva je dána vysokým obsahem tukové tkáně, dovolují proto zvětšování prostoru mezi spinózními výběžky v předklonu interspinozní vazy spojují apexy spinózních výběžků, supraspinózní vaz odpovídá ligamentum nuchae ligamentum interspinosum je uloženo mezi spinózními výběžky, nažloutká barva je dána vysokým obsahem elastických vláken, ligamenta umožňuji zvětšování prostoru mezi laminami v předklonu, ligamentum supraspinosum přechází na krku v ligamentum nuchae.
Intervertebrální foramen je tvořeno jde o místo komunikace mezi canalis spinalis a zevním prostorem mimo páteř, je ohraničeno intervertebrálním diskem, kraniálně pediklem horního obratle, dorsálně žlutými vazy a kaudálně pediklem dolního obratle jde o místo komunikace mezi canalis spinalis a zevním prostorem mimo páteř, je ohraničeno vepředu obratlovým tělem a diskem, kraniálně pediklem horního obratle, dorsálně interverterbrálním kloubem a kaudálně pediklem dolního obratle obsahuje durální vak a v něm pak další obaly a míchu, přední okraj je tvořen obratlovým tělem nebo interverterbálním diskem, dorsálně a laterálně je ohraničeno obloukem obratle nebo žlutými vazy obsahuje durální vak a v něm pak další obaly a míchu, přední okraj je tvořen obratlovým tělem nebo interverterbálním diskem, dorsálně a laterálně je ohraničeno obloukem obratle a podélnými vazy.
Jamka kyčelního kloubu je tvořena kloubní styčnou plochou je elipsoidní facies ovalis, dolní okraj jamky obsahuje zářez incissura glenoidalis, po obvodu je jamka obkroužena prstencem z vazivové chrupavky labrum glenoidale kloubní styčnou plochou je poloměsíčitá facies lunata, centrálně je vkleslina fossa acetabuli, dolní okraj jamky obsahuje zářez incissura acetabuli, po obvodu je jamka obkroužena prstencem z vazivové chrupavky labrum acetabuli kloubní styčnou plochou je poloměsíčitá facies lunata, centrálně je vkleslina fossa ischii, dolní okraj jamky obsahuje zářez incissura glenoidalis, po obvodu je jamka obkroužena prstencem z vazivové chrupavky labrum glenoidale kloubní styčnou plochou je elipsoidní facies ovalis, dolní okraj jamky obsahuje zářez incissura acetabuli, po obvodu je jamka obkroužena prstencem z vazivové chrupavky labrum acetabuli.
Karpometakarpální klouby nejlépe vystihuje následující formulace distální řada kostí karpu tvoří s bazemi prvního až pátého metakarpu tuhý kloub, enartrhosis hlavičky metakarpů se spojují s proximální řadou karpálních kostí pomocí kladkových kloubů s vodící hranou a vodícím žlábkem distální řada kostí karpu s bazemi druhého až pátého metakarpu tvoří tuhý kloub, amphiarthrosis hlavičky metakarpů se spojují s distální řadou karpálních kostí a tvoří tuhý kloub, amphiarthrosis.
Kde je možné hmatat proc styloideus ulnae dorsálně v místě loketního kloubu na zevním okraji zápěstí v kubitální jamce na vnitřním okraji zápěstí.
Kloub horní hlezenní nejlépe vystihuje následující formulace mezi tibií a talem je kloub sedlový horní hlezenní kloub obsahuje nitrokloubní vazy hlavici kloubu tvoří caput tali trochlea talu se z větší části přikládá k tibii, jen malá část laterálně se přikládá k fibule.
Klouby interfalangeální nejlépe vystihuje následující formulace Jedná se o sedlový kloub, ligamenta colateralia jej zesilují na mediální a laterální straně Jedná se kladkový kloub, kdy proximálněji uložený článek má vodící hranu, článek uložený distálněji má vodící žlábek Jedná se kladkový kloub, kdy distálněji uložený článek má vodící hranu, článek uložený proximálněji má vodící žlábek Jedná se o kulový kloub, ligamenta colateralia jej zesilují na mediální a laterální straně.
Klouby nártu nejlépe vystihuje následující formulace Lisfrancův kloub je uložen proximáněji než Chopatův a je tvořen proximálně talem a calcaneem, distálně os naviculare a os cuboideum Lisfrancův kloub je uložen distálněji než Chopartův a je tvořen proximálně talem a calcaneem, distálně os naviculare a os cuboideum Chopartův kloub je uložen proximálněji než Lisfrancův je tvořen proximálně talem a calcaneem, distálně os naviculare a os cuboideum Chopartův kloub je uložen distálněji než Lisfrancův a je tvořen proximálně talem a calcaneem, distálně os naviculare a os cuboideum.
Klouby zápěstí nejlépe vystihuje následující formulace Mezi os triquetrum a I. metakarpem je sedlovitý kloub, kloub dvouosý Spojení mezi proximální řadou a řadou distální kostí karpu se nazývá Chopartův kloub Caput ossis capitati zapadá do konkávního prostoru tvořeného distálními okraji os lunatum a os scaphoideum Spojení mezi proximální řadou a řadou distální kostí karpu se nazývá Lisfrancův kloub.
Kolenní kloub nejlépe vystihuje následující formulace kolenní kloub je zpevněn nitrokoubním vazem ligamentum capitis femoris Ligamentum collaterale mediale spojuje femur s fibulou, ligamentum collaterale laterale spojuje femur s tibií kolenní kloub je kloubem složeným, obsahuje dva menisky a nitrokloubní ligamenta Kloub kolenní je kloub kladkový, kladkou kloubu je patella.
Kolodiafyzární úhel a anteverse krčku dosahuje hodnot normální hodnoty kolodiafyzálního úhlu (úhlu mezi osou diafýzy a osou krčku femuru) se pohybují v rozmězí 120- 135 stupňů, menší úhel odpovídá coxa vara, větší úhel coxa valga. Anteverze krčku odpovídá přibližně 15 stupňům, jde o úhel mezi krčkem femuru a frontální rovinou normální hodnoty kolodiafyzálního úhlu (úhlu mezi osou diafýzy a osou krčku femuru) se pohybují v rozmězí 120- 135 stupňů. Anteverze krčku odpovídá přibližně 15 stupňům, jde o úhel mezi krčkem femuru a frontální rovinou, menší úhel odpovídá coxa vara, větší úhel coxa valga. normální hodnoty kolodiafyzálního úhlu (úhlu mezi osou diafýzy a osou krčku femuru) se pohybují v rozmězí 20 - 35 stupňů, menší úhel odpovídá coxa vara, větší úhel coxa valga. Anteverze krčku odpovídá přibližně 150 stupňům, jde o úhel mezi krčkem femuru a frontální rovinou normální hodnoty kolodiafyzálního úhlu (úhlu mezi osou diafýzy a osou krčku femuru) se pohybují v rozmězí 120- 135 stupňů, menší úhel odpovídá coxa valga, větší úhel coxa vara. Anteverze krčku odpovídá přibližně 15 stupňům, jde o úhel mezi krčkem femuru a frontální rovinou.
Krční obratle a jejich spojení vystihuje nejlépe těla jsou symetrická, intervertebrální disky jsou vmezeřeny do intervertebrálních kloubů , intervertebrální klouby jsou relativně strmé a dovolují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu, processus spinosi jsou rozvětvené mají tělo širší v příčné ose než v dlouhé ose, obsahují přídatný processus uncinatus, který vychází z laterálního okraje horní části těla, a tvoří přídatný unkovertebrální synoviální kloub, intervertebrální klouby umožňují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu mají mohutná těla, intervertebrální klouby maní prohnuté kloubní plochy, neumožňují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu, do jisté míry umožnují rotaci v kloubech a tím naklánění mezi obratli do ventrální flexe a dorsální flexe mají velmi strmý odstup processus spinosus kaudálně, intervertebrální jsou velmi strmé neumožňují posun kloubních ploch mezi sebou dopředu a dozadu.
Která formulace je správná kloub mezi os trapezium a bazí prvního metatarsu je kloub dvouosý sedlový kloub mezi os trapezium a bazí prvního metakarpu je kloub dvouosý sedlový kloub mezi os trapezoideum a bazí prvního metakarpu je kloub trojosý sedlový kloub mezi prvním metakarpem a proximálním článkem palce je kloub dvouosý sedlový.
Která formulace odpovídá skutečnosti suprapatelární bursa, správněji recessus, je uložena pod šlachou m. quadriceps femoris, komunikuje s kloubním prostorem, bursa infrapatellaris profunda je uložena pod ligamentum patellae a od kloubního prostoru je oddělena corpus adiposum (Hoffovým tělesem) suprapatelární bursa, správněji recessus, je uložena pod šlachou m. quadriceps femoris, komunikuje s kloubním prostorem, bursa infrapatellaris profunda, další recessus, je uložena pod ligamentum patellae a komunikuje s kloubním prostorem suprapatelární bursa, správněji recessus, je uložena pod šlachou m. biceps femoris, komunikuje s kloubním prostorem, bursa infrapatellaris profunda je uložena pod ligamentum patellae a od kloubního prostoru je oddělena corpus adiposum (Hoffovým tělesem) suprapatelární bursa, je uložena pod ligamentum patellae, nekomunikuje s kloubním prostorem, bursa infrapatellaris profunda je uložena podšlachou m. quadriceps femoris a komunikuje s nitrokloubím prostorem.
Lacuna musculorum je charakterizována jedná se o prostor uložený pod ligamentum inguinale nad horním okrajem os pubis laterálně, obsahuje m. piriformis, n. ischiadicus jedná se o prostor uložený pod ligamentum inguinale nad horním okrajem os pubis laterálně, obsahuje m. iliacus, m. psoas major, n. iliacus jedná se o prostor uložený pod ligamentum inguinale nad horním okrajem os pubis mediálně, obsahuje m. iliacus a n. iliacus jedná se o prostor uložený pod ligamentum inguinale nad horním okrajem os pubis laterálně, obsahuje m. iliacus, m. psoas major, n. femoralis.
Lacuna vasorum je charakterizována jedná se o prostor uložený pod ligamentum inguinale nad horním okrajem os pubis laterálně, obsahuje a. femoralis, v. femoralis a lymfatické cévy a uzliny. jedná se o prostor uložený pod ligamentum inguinale nad horním okrajem os pubis mediálně, obsahuje a. femoralis, v. femoralis a lymfatické cévy a uzliny. jedná se o prostor uložený pod ligamentum inguinale nad horním okrajem os pubis laterálně, obsahuje a. femoralis, v. femoralis, n. femoralis a lymfatické cévy a uzliny jedná se o prostor uložený pod ligamentum inguinale nad horním okrajem os pubis mediálně, obsahuje a. femoralis, v. femoralis, n. femoralis a lymfatické cévy a uzliny.
Ligamenta flava charakterizuje nejlépe ligamentum flavum je jedno uloženo mezi spinózními výběžky, jejich nažloutká barva je dána vysokým obsahem elastických vláken, ligamenta flava umožňuji zvětšování prostoru mezi laminami v předklonu jedno ligamentum flavum je uloženo před obratlovým tělem, druhé za obratlovým tělem, jejich nažloutká barva je dána vysokým obsahem elastických vláken, ligamenta flava umožňuji zvětšování prostoru mezi oblouky v předklonu ligamentum flavum je jedno uloženo mezi laminami obratlových oblouků, jedno je uloženo vpravo, druhé vlevo, jejich nažloutká barva je dána vysokým obsahem elastických vláken, ligamenta flava umožňuji zvětšování prostoru mezi oblouky v předklonu ligamentum flavum je jedno uloženo mezi laminami obratlových oblouků, jedno je uloženo vpravo, druhé vlevo, jejich nažloutká barva je dána vysokým obsahem tukové tkáně, dovolují proto zvětšování prostoru mezi oblouky v předklonu.
Ligamentum longitudinale anterius charakterizuje nejlépe ligamentum longitudinale anterius je uloženo ve frontální rovině, přikládá se k obratlovým obloukům ligamentum longitudinale anterius je uloženo v sagitálníí rovině, spojuje processus spinosi a fixuje je k sobě ligamentum longitudinale anterius je uloženo ve frontální rovině, přikládá se k přední straně obratlových těl a interverterbálníách disků, pevněji je fixováno v oblastech kde kříží iobratlová těla ligamentum longitudinale anterius je uloženo ve frontální rovině, přikládá se k zadní straně obratlových těl a interverterbálních disků, pevněji je fixováno v oblastech kde kříží intervertebrální disky.
Ligamentum longitudinale posterius charakteriuje nejlépe ligamentum longitudinale posterius je uloženo ve frontální rovině, přikládá se k zadní straně obratlových těl a interverterbrálních disků, pevněji je fixováno v oblastech, kde kříží intervertebrální disky ligamentum longitudinale posterius je uloženo ve frontální rovině, přikládá se k obratlovým obloukům ligamentum longitudinale posterius je uloženo ve frontální rovině, přikládá se k zadní straně obratlových těl a interverterbrálních disků, pevněji je fixováno v oblastech, kde kříží obratlová těla ligamentum longitudinale posterius je uloženo v sagitální rovině, spojuje processus spinosi a fixuje je k sobě.
Loketní kloub nejlépe vystihuje následující formulace Loketní kloub je jednoduchý, protože neobsahuje discus nebo meniscus Kloub humeroulnární je kloub kladkový, kloub humeroradiální je kloub kulový, kloub proximální radioulnární je kloub kolový Loketní kloub je kloubem složeným, protože je tvořen spojením tří kostí, kloubem humeroulnárním, kloubem humeroradiálním a kloubem distálním radioulnárním Kloub humeroulnární je kloub kolový, kloub humeroradiální je kloub kulový, kloub proximální radioulnární je kloub kladkový.
Membrana interosea cruris je syndesmoza mezi tibií mediálně a fibulou laterálně. Otvorem v její horní části prochází dopředu a. fibularis a dále n. fibularis profundus je syndesmoza mezi tibií mediálně a fibulou laterálně. Otvorem v její horní části prochází dopředu a. tibialis anterior a dále n. fibularis profundus je syndesmóza mezi tibií mediálně a fibulou laterálně. otvorem v její horní části prochází dorsálně a. fibularis a dále n. fibularis profundus. je synchondróza mezi tibií mediálně a fibulou laterálně. otvorem v její horní části prochází dopředu a. tibialis anterior a dále n. fibularis profundus.
Membrána interossea nejlépe vystihuje následující formulace membrana interossea je syndesmóza mezi diafýzami a proximálními metafýzami ulny a radia a umožňuje provedení pronace membrana interossea je syndesmóza mezi diafýzami a distálními metafýzami ulny a radia a umožňuje provedení pronace membrana interossea je synchondróza mezi diafýzami a distálními metafýzami ulny a radia a umožňuje provedení pronace membrana interossea je synostóza mezi diafýzami a proximálními metafýzami ulny a radia a umožňuje provedení pronace.
Menisky v kolením kloubu charakterizuje nejlépe jedná se o dvě poloměsíčitá ligamenta, která jsou vpředu spojena dalším ligamentum transversum genus, jedno je uloženo mediálně, druhé je uloženo laterálně jedná se o dva poloměsíčité útvary z vazivové chrupavky, které jsou vpředu spojeny ligamentum transversum genus, jeden je uložen mediálně, druhý je uložen laterálně jedná se o dva diskovité útvary z vazivové chrupavky, které jsou vpředu spojeny synchondrozou, jsou uloženy podél předního, laterálního a mediálního okraje styčné kloubní plochy tibie a femuru jedná se o dva poloměsíčité útvary z hyalinní chrupavky, které jsou vpředu spojeny ligamentum transversum genus, jeden je uložen mediálně, druhý je uložen laterálně.
Meziobratlovou ploténku vystihuje nejlépe discus intervertebralis je tvořen anulus fibrosus, elastickým vazem , dále gelatinózníní hmotou nucleus pulposus, která je dobře stlačitelná discus intervertebralis je tvořen ligamntum annulare, vazivvou chrupavkou, dále gelatinózníní hmotou nucleus pulposus, která je prakticky nestlačitelná discus intervertebralis je tvořen anulus fibrosus, vazivovou chrupavkou, dále gelatinózníní hmotou nucleus pulposus, která je prakticky nestlačitelná discus intervertebralis je tvořen prstencem nucleus pulposus, dále gelatinózníní hmotou anulus fibrosus, která je prakticky nestlačitelná.
Na distálním radiu se nachází incissura ulnae do které se přikládá konvexní kloubní plocha ulny circumferentia radii, kloubní plocha kolového radioulnárního kloubu capitulum radii s konvexní kloubní plochou pro capitulum humeri capitulum radii s konkávní kloubní plochou pro capitulum humer.
Nejvíce laterální částí metatarsů je tuberositas osssis metatarsi quinti, na kterou se upíná šlachou m. fibularis longus tuberositas osssis metatarsi primi, na kterou se upíná šlachou m. fibularis brevis tuberositas osssis metatarsi quinti, na kterou se upíná šlachou m. fibularis brevis tuberositas osssis metatarsi primi, na kterou se upíná šlachou m. fibularis longus.
nervus axillaris inervuje m. deltoideus ventrální flexorovou skupinu paže flexorovou skupinu předloktí dorsální skupinu extenzorů na předloktí.
Nervus femoralis inervuje m. quadriceps femoris mediální skupinu svalů stehna s výjimkou části m. adductor magnus dorsální flexorovou skupinu stehna ventrální skupinu bérce.
Nervus ischiadicus inervuje ventrální skupinu bérce dorsální flexorovou skupinu stehna mediální skupinu svalů stehna s části výjimkou m. adductor magnus m. quadriceps femoris.
Nervus medianus inervuje hypothenar m. deltoideus thenar ventrální flexorovou skupinu paže.
Nervus musculocutaneus inervuje m. deltoideus ventrální flexorovou skupinu paže dorsální skupinu extenzorů na předloktí flexorovou skupinu předloktí.
Nervus obturatorius inervuje mediální skupinu svalů stehna s výjimkou části m. adductor magnus dorsální flexorovou skupinu stehna ventrální skupinu bérce m. quadriceps femoris.
Nervus radialis inervuje flexorovou skupinu předloktí m. deltoideus ventrální flexorovou skupinu paže dorsální skupinu extenzorů na předloktí.
Nervus spinalis charakterizuje nejlépe nervus spinalis dorsalis odstupuje z míchy a vede motorická vlákna, nervus spinalis ventralis odstupuje z míchy a vede senzitivní vlákna nervus spinalis ventralis odstupuje z míchy a vede motorická vlákna, nervus spinalis dorsalis odstupuje z míchy a vede senzitivní vlákna nervus spinalis vzniká spojením radix dorsalis a radix ventralis a končí oddělením ramus ventralis a ramus dorsalis nervus spinalis vzniká spojením ramus ventralis a ramus dorsalis a končí oddělením radix ventralis a radix dorsalis.
Nervus tibialis inervuje dorsální flexorovou skupinu stehna m. quadriceps femoris m. gastrocnemius a m. soleus mediální skupinu svalů stehna s výjimkou části m. adductor magnus.
Nervus ulnaris inervuje dorsální extenzorovou skupinu paže m. oponens pollicis m. deltoideus m. opponens digiti minimi.
Olecranon vystihuje nejlépe násleudjící formulace jde o mohutný výběžek ulny, na který se dorsálně upíná m. triceps brachii jde o mohutný výběžek ulny, na který se ventrálně upíná m. biceps brachii jde o mohutný výběžek spinae scapulae, upíná se na něj m. deltoideus je kloubní výběžek distálního humeru, který s e kloubí s trochleou ulnae.
Os cuboideum má kloubní spojení s I. a II. metatarsem, s os cuneiforme mediale, os naviculare a s calcaneem s V. a IV. Metatarsem, s os cuneiforme mediale, os naviculare a s talem s I. a II. metatarsem s os cuneiforme laterale, os naviculare a s calcaneem s V. a IV. metatarsem, s os cuneiforme laterale, os naviculare a s calcaneem.
Os naviculare nejlépe vytihuje následující formulace konkávní kloubní plocha distálně naléhá na caput tali, proximálně kloubní plocha naléhá na ossa cuneiformia, laterálně je uložená koubní plocha pro os cuboideum konkávní kloubní plocha proximálně naléhá na caput tali, distálně kloubní plocha naléhá na ossa cuneiformia, laterálně je uložená koubní plocha pro os cuboideum konkávní kloubní plocha distálně naléhá na caput tali, proximálně kloubní plocha naléhá na ossa cuboidea, laterálně je uložená koubní plocha pro os cuneiforme konkávní kloubní plocha proximálně naléhá na caput tali, distálně kloubní plocha naléhá na os cuboideum, laterálně je uložená koubní plocha pro ossa cuneiformia.
Os pisiforme je sezamská kůstka, která je uložena ve šlaše m. flexor pollicis longus je sezamská kůstka, uložena je v šlaše m. extensor carpi ulnaris je sezamská kůstka, která je uložena ve šlaše m. adductor policis je sezamská kůstka, která je uložena v šlaše m. extensor carpi radialis.
Osifikace pánevní kosti probíhá ze třech hlavních částí, kdy v oblasti acetabula je vytvořena ypsilon struktura, která odpovídá místu artikulace částí os coxae - os ilium, os ischium a os pubis. Kost pánevní má několik apofýz, kdy poslední se uzavírá apofýza cristae ilii, často kolem dvacátého roku života ze třech hlavních částí, kdy v oblasti acetabula je vytvořena ypsilon struktura, která odpovídá místu styku částí os coxae - os ilium, os ischium a os pubis. Kost pánevní má několik apofýz, kdy jako první se uzavírá apofýza cristae ilii, uzavřena je pravidelně do 14. roku života ze třech hlavních částí, kdy v oblasti acetabula je vytvořena ypsilon struktura, která odpovídá místu synchondrózy částí os coxae - os ilium, os ischium a os pubis. Kost pánevní má několik apofýz, kdy poslední se uzavírá apofýza cristae ilii, často kolem dvacátého roku života ze třech hlavních částí, kdy v oblasti acetabula je vytvořena ypsilon struktura, která odpovídá místu styku částí os coxae - os ilium, os ischium a os pubis. Kost pánevní má několik apofýz, kdy poslední se uzavírá apofýza spina iliaca anterior superior, často kolem dvacátého roku života.
Ossa cuneiformia jsou dvě kosti distální řady tarsu, které jsou uloženy mezi os naviculare a I. a II. metatarsem, za I. metatarsem je os cuneiforme laterale za II. metatarsem je os cuneiforme mediale dvě kosti distální řady tarsu, které jsou uloženy mezi os naviculare a I. a II. metatarsem, za I. metatarsem je os cuneiforme mediale, za II. metatarsem je os cuneiforme laterale tři kosti distální řady tarsu, které jsou uloženy mezi os naviculare a I. až III. metatarsem, za I. metatarsem je os cuneiforme laterale za II. metatarsem je os cuneiforme intermedium, a za III. metatarsem os cuneiforme mediale tři kosti distální řady tarsu, které jsou uloženy mezi os naviculare a I. až III. metatarsem, za I. metatarsem je os cuneiforme mediale, za II. metatarsem je os cuneiforme intermedium, a za III. metatarsem os cuneiforme laterale.
Palmární aponeuróza je zesílená vazivová struktura, která je uložena v oblasti zápěstí a příčně překrývá karpální tunel, pod ní jsou uloženy šlachy extenzorů je trojúhelníkovitá struktura kondenzované vazivové tkáně na plosce nohy, do které se upíná m. palmaris longus a m. palmaris brevis je trojúhelníkovitá struktura kondenzované vazivové tkáně na dlani ruky, do které se upíná m. palmaris longus a m. palmaris brevis je zesílená vazivová struktura, která je uložena v oblasti zápěstí a příčně překrývá karpální tunel, pod ní jsou uloženy šlachy flexorů.
Pánevní kost nejlépe vystihuje formulace os coxae je u dospělého jedince tvořena synostózou os ilium, os ischium, os pubis. Os coxae je spojena s os sacrum kloubem tuhým (amphiarthrosis), s femurem kloubem kulovým omezeným (enarthrosis), s druhostrannou pánevní kostí je spojena synchondrózou os coxae je u dospělého jedince tvořena synchondrózou os ilium, os ischium, os pubis. Os coxae je spojena s os sacrum kloubem tuhým (amphiarthrosis), s femurem kloubem kulovým omezeným (enarthrosis), s druhostrannou pánevní kostí je spojena kloubem složeným, do nejž je vmezeřen discus os coxae je u dospělého jedince tvořena synostózou os ilium, os ischium, os pubis. Os coxae je spojena s os sacrum kloubem tuhým (amphiarthrosis), s femurem kloubem kulovým omezeným (enarthrosis), s druhostrannou pánevní kostí je spojena syndesmózou os ilium je u dospělého jedince tvořena synostózou os coxae, os ischium, os pubis. Os coxae je spojena s os sacrum kloubem tuhým (amphiarthrosis), s femurem kloubem kulovým omezeným (enarthrosis), s druhostrannou pánevní kostí je spojena synchondrózou.
Plantární aponeurozu charakterizuje nejlépe jde o trojúhelníkovitou strukturu z kondenzované vazivové tkáně, která obsahuje svazky podélné a příčné, rozepíná se mezi vnitřní plochou patní kosti a metatarsofalangeálními klouby, v hloubce pod ní jsou uloženy m. plantaris brevis a m. quadratus plantae jde o trojúhelníkovitou strukturu z kondenzované vazivové tkáně, která obsahuje svazky podélné svazky šlach m. plantaris longus k I. až V. prstu, v hloubce pod ní jsou uloženy m. plantaris brevis a m. quadratus plantae jde o trojúhelníkovitou strukturu z kondenzované vazivové tkáně, která obsahuje svazky podélné a příčné, upíná se do ní m. plantaris longus, v hloubce pod ní jsou uloženy m. plantaris brevis a m. quadratus plantae jde o trojúhelníkovitou strukturu z kondenzované vazivové tkáně, která obsahuje svazky podélné a příčné, upíná se do ní m. plantaris longus,v ní jsou uloženy m. plantaris brevis a m. quadratus plantae.
Pleny v kanále páteřním charakterizuje nejlépe dura mater je oddělena od kostěného kanálu páteřního epidurálním prostorem, kde je řídké vazivo a tuková tkáň, mezi dura mater a arachnoideou je široký subarachnoidální prostor vyplněný mozkomíšním mokem, pia mater těsně naléhá navnitř na arachnoideu a pokrývá míchu dura mater je oddělena od kostěného kanálu páteřního epidurálním prostorem, srůstá s periostem obratlů, mezi arachnoideou a pia mater je široký subarachnoidální prostor vyplněný mozkomíšním mokem dura mater je oddělena od kostěného kanálu páteřního epidurálním prostorem, kde je řídké vazivo a tuková tkáň, mezi arachnoideou a pia mater je široký subarachnoidální prostor vyplněný mozkomíšním mokem dura mater je oddělena od kostěného kanálu páteřního epidurálním prostorem, kde je řídké vazivo a tuková tkáň, mezi arachnoideou a pia mater je tenký subarachnoidální prostor vyplněný mozkomíšním mokem.
Podélná klenba podélná klenba je podporována tahem aponeurosis plantaris a tahem svalů m. plantaris revis a m. quadratus plantae, má vyšší mediální oblouk a nižší a kratší laterální oblouk podélná klenba je podporována tahem aponeurosis plantaris a tahem m. fiularis longus, má vyšší mediální oblouk a nižší a kratší laterální oblouk podélná klenba je podporována tahem aponeurosis plantaris a tahem svalů m. plantaris longus a m. plantaris brevis, má vyšší mediální oblouk a nižší a kratší laterální oblouk podélná klenba je podporována tahem aponeurosis plantaris a tahem svalů m. plantaris longus a m. plantaris brevis, má vyšší laterální oblouk a nižší a kratší mediální oblouk.
Popis calcaneu nejlépe vystihuje následující formulace calcaneus má celkem čtyři kloubní plochy, pro tibii, pro fibulu, pro talus, pro os cuboideum na zadní horní okraj tuber calcanei se upíná tendo calcanei calcaneus patří mezi nepravidelné kosti calcaneus má celkem čtyři kloubní plochy, dvě pro talus a dvě pro os cuboideum.
Popis části tibie nejlépe vystihuje následující formulace mezi dvěma kloubními plochami condylus medialis a lateralis je uložena eminentia intercondyllaris mediální okraj diafýzy tibie navazuje na membrána interossea distální konec tibie tvoří zevní kotník tuberositas tibiae je uložena na dorsální ploše tibie a upíná se na ni m. popliteus.
Popis diafýzy humeru vystihuje Na laterální straně těla je patrná drsnatina, tuberositas deltoidea, místo úponu m. deltoideus. Distálně od ní je patrný šikmo mediolaterálně běžící žlábek, sulcus nervi ulnaris. Na laterální straně těla je patrná drsnatina, tuberositas deltoidea, místo úponu m. deltoideus. Distálně od ní je patrný šikmo mediolaterálně běžící žlábek, sulcus nervi radialis. Na laterální straně těla je patrná drsnatina, tuberositas bicipitalis, místo úponu m. biceps brachii. Distálně od ní je patrný šikmo mediolaterálně běžící žlábek, sulcus nervi radialis. Na mediální straně těla je patrná drsnatina, tuberositas deltoidea, místo úponu m. deltoideus. Proximálně od ní je patrný šikmo mediolaterálně běžící žlábek, sulcus nervi radialis.
Popis distálního humeru vystihuje nejlépe následující formulace mediálně je přítomno tuberculum minus, laterálně tuberculum majus dorsomediálně je sulcus nervi ulnaris laterálně je uložena trochlea humeri, mediálně capitulum humeri a dorsomediálně sulcus nervi mediani mediálně je uloženo tuberculum ulnare, uprostřed olecranon a laterálně tuberculum radiale mediálně je uložena trochlea humeri, laterálně je uloženo capitulum humeri a dorsomediálně sulcus nervi ulnaris.
Popis fibuly nejlépe vystihuje následující formulace na caput fibulae se upíná m. sartorius fibula svým laterálním okrajem v oblasti diafýzy navazuje na membrána interossea distální část fibuly je spojena s calcaneem fibulokalkaneálním kloubem distální konec fibuly tvoří zevní kotní.
popis proximálního humeru nejlépe vystihuje následující formulace mezi tuberculum majus a tuberculum minus je sulcus intertubercularis chirurgický krček humeru probíhá mezi facies articularis humeri a tuberculum majus a tuberculum minus mezi tuberculum majus a tuberculum minus je přítomen sulcus nervi radialis na vrcholu facies articularis capitis humeri je přítomna fovea capitis humeri.
Popis proximálního humeru vystihuje od tuberculum majus a od tuberculum minus sbíhají distálně crista tuberculi majoris et minoris vymezující sulcus intertubercularis, ve kterém je uložena šlacha dlouhé hlavy m. biceps brachii. od tuberculum majus a od tuberculum minus sbíhají distálně crista tuberculi majoris et minoris vymezující sulcus intertubercularis, ve kterém je uložen nervus medianus od trochanter major a od trochanter minor sbíhají crista trochanteri majoris et minoris vymezující sulcus nervi radialis, ve kterém běží nervus radialis a vasa brachialia profunda od trochanter major a od trochanter minor sbíhají crista trochanteri majoris et minoris vymezující sulcus nervi radialis, ve kterém běží šlacha dlouhé hlavy m. biceps brachii.
Popis proximáního femuru vystihuje nejlépe následující formulace Hlavice femuru je sférická, na její kloubní ploše je fovea capitis femoris, na něj se upíná šlacha m. biceps femoris Mezi trochanterickým masivem a artrikulační plochou hlavice femuru se nachází collum femoris Kloubní plocha hlavice femuru je nazývána condylus femoris Na laterálním okraji proximální metafýzy femuru se nachází trochanter minor.
Popis proximáního femuru vystihuje nejlépe následující formulace mezi trochanter major a trochanter minor je uložen sulcus intertrochantericus, crista intertubercularis probíhá na dorsální straně meri trochantery, linea intertrochanterica probíhá ventrálně mezi trochantery tuberculum majus je uloženo laterálně, jeho vrchol je kraniálněji, než vrchol mediálně uloženého tuberculum minus, crista intertubercularis probíhá na dorsální straně mezi tuberculy, linea intertubercularis probíhá ventrálně mezi tuberkuly tuberculum majus je uloženo laterálně, jeho vrchol je kraniálněji, než vrchol mediálně uloženého tuberculum minus, mezi tuberculum majus a tuberculum minus je sulcus intertubercularis trochanter major je uložen laterálně, jeho vrchol je kraniálněji, než vrchol mediálně uloženého trochanter minor, crista intertrochanterica probíhá na dorsální straně mezi trochantery, linea intertrochanterica probíhá ventrálně mezi trochantery.
Popis radia nejlépe vystihuje následující formulace tuberositas radii je uložena distálně na ventrální ploše radia circumferentia articularis radii je kloubní plocha radia, která se přikládá k incissura radialis proximální metafýza radia má delší obvod než distální metafýza radia capitulum radii je tvořen sférickou konvexní plochou pro humeroulnární kloub.
Popis scapuly nejlépe vystihuje následující formulace artikulační plocha pro claviculu je uložena na processus coracoideus acromion je pokračováním laterální části spina scapulae spina scapulae odděluje fossa suprascapularis a fossa infrascapularis spina scapulae je hřeben, který je uložen na ventrální ploše scapuly.
Popis tibie nejlépe vystihuje tibie je dlouhá kost bérce, která je uložena laterálně, proximálně se rozšiřuje v condylus medialis a lateralis, distálně se opět rozšičuje a vybíhá v malleoluslateralis tibie je dlouhá kost bérce, která je uložena mediálně, proximálně se rozšiřuje v condylus medialis a lateralis, distálně se opět rozšiřuje a vybíhá v malleolus medialis. Na proximálním konci tibie jsou dvě rozšíření s kloubními plochami eminentia medialis a lateralis, mezi nimi je přítomen condylus tibiae proximalis, který není krytý hyalinní chrupavkou. Na proximálním konci tibie jsou dvě rozšíření s kloubními plochami, condylus medialis a lateralis, mezi nimi je přítomna fossa itercondylaris, která není krytýá hyalinní chrupavkou.
Popis ulny nejlépe vystihuje následující formulace processus styloideus ulnae tvoří laterální okraj zápěstí acromion je mohutný hrbol na dorsální části ulny, upíná se na něj m. triceps brachii processus styloideus ulnae tvoří laterální okraj zápěstí processus coronoideus je uložen na proximální části ulny ventrálně.
Popisu talu nejvíce odpovídá formulace trochlea talu je nejvíce proximálně uložená část kosti collum tali odděluje processus posterior tali talus je největší z karpálních kostí caput tali je nejvíce proximálně uložená část kosti.
Přední a zadní kořeny míšní zadní kořeny míšní jsou dostředivé vedou informace senzitivní, přední kořeny míšní jsou odstředivé a vedou motorická vlákna přední kořeny míšní jsou dostředivé vedou informace motorické, zadní kořeny míšní jsou odstředivé a vedou senzitivní vlákna přední kořeny míšní jsou dostředivé vedou informace motorické, zadní kořeny míšní jsou odstředivé a vedou senzitivní vlákna přední kořeny míšní jsou dostředivé vedou informace senzitivní, zadní kořeny míšní jsou odstředivé a vedou motorická vlákna.
Příčná klenba je dána vzájemným zaklíněním talu a calcaneu a je podporována tahem m. fibularis longus, jehož šlacha prochází plantou a upíná se na os cuneiforme laterale a pátý metatars vzájemným zaklíněním ossa cuneiformia a je podporována tahem m. fibularis longus, jehož šlacha prochází plantou a upíná se na os cuneiforme mediale a první metatars vzájemným zaklíněním talu a calcaneu a je podporována tahem m. plantaris longus, jehož šlacha prochází plantou a upíná se na os cuneiforme mediale a první metatars vzájemným zaklíněním ossa cuneiformia a je podporována tahem m. fibularis longus, jehož šlacha prochází plantou a upíná se na os cuneiforme latrale a pátý metatars.
Pro čtvrté žebro platí facies articularis capitis costae rozděluje crista capitis costae žebro se připojuje se současně ke dvěma obratlovým tělům, chrupavka se připojuje ke corpus sterni je široké a krátké, na horní ploše drsnatiny pro úpon m. scalenus posterior a m. serratus anterior. jedná se o nepravé žebro, připojuje se chrupavkou k předcházejícímu žebru, současně nemá tuberculum costae a nepřipojuje se k processus transversarius nemá facies articularis costae rozdělené hranou - crista capitis costae připojuje se k jedinému obratlovému tělu.
Pro hákovitý výběžek scapuly, který je vychází z lopatky z ventrální strany, platí processus coracoideus, začínají se na něm caput breve m. bicipitis brachii, m. coracobrachialis a upíná se na něj m. pectoralis minor processus acromialis, začínají se na něm caput breve m. bicipitis brachii, m. coracobrachialis a upíná se na něj m. pectoralis major processus coracoideus, začínají se na něm caput longum m. bicipitis brachii, m. coracobrachialis a upíná se na něj m. pectoralis minor processus coronoideus, začínají se na něm caput breve m. bicipitis brachii, m. coracobrachialis a upíná se na něj m. pectoralis minor.
Pro klíční kost platí extremitas sternalis a extremitas acromialis osifikují endesmálně, corpus claviculae osifikuje enchondrálně celá kost ossifikuje endesmálně - včetně extremitas acromialis a extremitas sternalis celá kost ossifikuje enchondrálně - včetně extremitas acromialis a extremitas sternalis extremitas sternalis a extremitas acromialis ossifikují enchondrálně, corpus claviculae ossifikuje endesmálně.
Pro klíční kost platí mediální dvě třetiny kosti jsou konvexní ventrálně, zevní třetina je konvexní dorsálně mediální dvě třetiny jsou konvexní dorsálně, zevní třetina je konvexní ventrálně celá kost vytváří oblouk otočený konvexitou ventrálně celá kost tvoří oblouk otočený konvexitou dorsálně.
Pro kosti carpu platí proximální řadu tvoří od laterálního okraje: os scaphoideum, os lunatum, os triquetrum, os pisiforme, distální řadu tvoří od mediálního okraje směrem laterálním: os hamatum, os capitatum, os trapezoideum, os trapezium proximální řadu tvoří od laterálního okraje: os lunatum, os scaphoideum, os triquetrum, os pisiforme, distální řadu tvoří od mediálního okraje směrem laterálním: os hamatum, os capitatum, os trapezoideum, os trapezium distální řadu tvoří od laterálního okraje: os scaphoideum, os lunatum, os triquetrum, os pisiforme, proximální řadu tvoří od mediálního okraje směrem laterálním: os hamatum, os capitatum, os trapezoideum, os trapezium distální řadu tvoří od laterálního okraje: os scaphoideum, os lunatum, os triquetrum, os pisiforme, proximáoní řadu tvoří od mediálního okraje směrem laterálním: os capitatum, os trapezium, os trapezoideum, os hamatum.
Pro sternum je správné tvrzení pravá žebra se všechna připojují prostřednictvím chrupavky ke corpus sterni sternum se dělí na caput sterni, manubrium sterni, corpus sterni a processus xiphoideus k manubriu sterna se připojuje clavicula a costa prima mezi manubriem a corpus sterni je přítomna syndesmóza.
Processus coronoideus na horní končetině je zobákovitý výběřek lopatky, na který se upíná m. biceps brachii, krátká hlava je hákovitý výběžek proximální ulny, který je uložen dorsálně, je podmíněn mohutným úponem m. triceps brachii je hákovitý výběžek proximální ulny, který je uložen ventrálně, distálně je uložena tuberositas ulnae, úpon m. brachialis je zobákovitý výběřek lopatky, na který se upíná m. biceps brachii, dlouhá hlava hlava.
První žebro, costa prima, je široké a krátké, na horní ploše drsnatiny pro úpon m. scalenus posterior a m. serratus anterior. připojuje se k němu chrupavkou následující druhé a třetí žebro je málo zakřivené, má jen krátkou chrupavku a nemá tuberculum costae je široké, krátké, na jeho horním okraji je otisk podklíčkové tepny ohraničený drsnatinami pro úpon m. scalenus anterior a m. scalenus medius .
Radiokarpální kloub je tvořen přímým kontaktem radiem, os triquetrum, os scaphoideum nepřímým kontaktem mezi radiem, os lunatum a os triquetrum prostřednictvím intraartikulárního disku nepřímým kontaktem mezi radiem, os lunatum a os scaphoideum prostřednictvím intraartikulárního disku přímým kontaktem mezi radiem, os scaphoideum, os lunatum.
Radioulnární proximální kloub nejlépe vystihuje následující formulace proximální radioulnární kloub je kloub kolový, který je tvořen na straně radia circumferentia articularis a na straně ulny incissura radii, zevně je stabilizován pomocí ligamentum annulare proximální radioulnární kloub je kloub kulový, který je tvořen na straně radia circumferentia articularis a na straně ulny incissura radii, zevně je stabilizován pomocí ligamentum annulare proximální radioulnární kloub je kloub kolový, který je tvořen na straně radia circumferentia articularis a na straně ulny incissura ulnae, zevně je stabilizován pomocí ligamentum collaterale proximální radioulnární kloub je kloub kulový, který je tvořen na straně radia circumferentia articularis a na straně ulny incissura radii, zevně je stabilizován pomocí ligamentum collaterale.
Ramenní kloub vystihuje nejlépe ramenní kloub je zpevněn šlachou caput longum m. bicipitis brachii, která se upíná na tuberculum infraglenoidale ramenní kloub je kloub kulový, jelikož jamka kryje větší část kloubní plochy humeru, jde o typ kulového kloubu nazývaný enarthrosis ramenní kloub je kloub kulový volný, jeho jamkou je fossa glenoidalis, po jejímž obvodu je zvětšena styčná kloubní plocha chrupavčitým labrum glenoidale ramenní kloub je zpevněn šlachou caput longum m. bicipitis brachii, která se upíná na processus coracoideus.
Regio cubiti charakterizuje dorsálně za humeroradiálním kloubem prochází n. medianus, ventrálně před humeroulnárním kloubem prochází n. radialis, dorsálně za laterálním epikondylem humeru v sulcus nervi radialis prochází n. radialis ventrálně před humeroradiálním kloubem prochází n. medianus, ventrálně před humeroulnárním kloubem prochází n. radialis, dorsálně za mediálním epikondylem humeru v sulcus nervi ulnaris prochází n. ulnaris dorsálně za humeroradiálním kloubem prochází n. radialis, ventrálně před humeroulnárním kloubem prochází n. medianus, dorsálně za mediálním epikondylem humeru v sulcus nervi ulnaris prochází n. ulnaris ventrálně před humeroradiálním kloubem prochází n. radialis, ventrálně před humeroulnárním kloubem prochází n. medianus, dorsálně za mediálním epikondylem humeru v sulcus nervi ulnaris prochází n. ulnaris.
Retinaculum flexorum je trojúhelníkovitá struktura kondenzované vazivové tkáně na plosce nohy, do které se upíná m. palmaris longus a m. palmaris brevis je trojúhelníkovitá struktura kondenzované vazivové tkáně na dlani ruky, do které se upíná m. palmaris longus a m. palmaris brevis je zesílená vazivová struktura, která je uložena v oblasti zápěstí a příčně překrývá karpální tunel, pod ní jsou uloženy šlachy flexorů je zesílená vazivová struktura, která je uložena v oblasti zápěstí a příčně překrývá karpální tunel, pod ní jsou uloženy šlachy extenzorů.
Sacrum a coccygeum vystihuje nejlépe os sacrum je syndesmózou pěti křížových obratlů, obsahuje čtyři páry foramina sacralia ventrálně a čtyři páry foramina sacralia dorsálně, ke křížové kosti se kaudálně připojuje os coccygeum tvořené třemi až čtyřmi segmenty os sacrum je synostózou pěti křížových obratlů, obsahuje pět párů foramina sacralia ventrálně a pět párů foramina sacralia dorsálně, ke křížové kosti se kaudálně připojuje os coccygeum tvořené třemi až čtyřmi segmenty os sacrum je synchondrózou pěti křížových obratlů, obsahuje pět párů foramina sacralia ventrálně a pět párů foramina sacralia dorsálně, ke křížové kosti se kaudálně připojuje os coccygeum tvořené třemi až čtyřmi segmenty typická os sacrum je synostózou pěti křížových obratlů, obsahuje čtyři páry foramina sacralia ventrálně a čtyři páry foramina sacralia dorsálně, ke křížové kosti se kaudálně připojuje os coccygeum tvořené třemi až čtyřmi segmenty.
Spojení ulny a karpu je tvořeno přímým kontaktem ulnou, os triquetrum, os scaphoideum nepřímým kontaktem mezi ulnou, os lunatum a os scaphoideum prostřednictvím intraartikulárního disku nepřímým kontaktem mezi ulnou, os lunatum a os triquetrum prostřednictvím intraartikulárního disku kontaktem mezi ulnou, os lunatum a os triquetrum prostřednictvím intraartikulárního disku.
Správná formulace zní mezi circumferentia capitis femoris a incissura acetabuli probíhá ligamentum femoris , obsahuje a. circumflexa femoris, větev arteria obturatoria, která zásobuje malou část proximální epifýzy femuru mezi fovea capitis femoris a incissura acetabuli probíhá tendo m. biceps femoris, obsahuje a. capitis femoris, větev arteria femoralis profunda, která zásobuje malou část proximální epifýzy femuru mezi fovea capitis femoris a incissura acetabuli probíhá ligamentum capitis femoris, obsahuje a. capitis femoris, větev arteria obturatoria, která zásobuje malou část proximální epifýzy femuru mezi circumferentia capitis femoris a incissura acetabuli probíhá tendo m. biceps femoris , obsahuje a. capitis femoris, větev arteria obturatoria, která zásobuje celou proximální epifýzu femuru.
Správná formulace zní m. iliacus a m. psoas procházejí přes lacuna musculorum a jsou v ní doprovázeny nervus femoralis m. iliacus a m. psoas procházejí přes foramen ischiiadicum majus a jsou v něm doprovázeny nervus ischiadicus m. iliacus a m. psoas procházejí přes foramen obturatum a jsou v něm doprovázeny nervus obturatorius m. iliacus a m. psoas procházejí přes foramen ischiiadicum minus a jsou v něm doprovázeny nervus ischiadicus.
Sternoklavikulární kloub nejlépe charakterizuje následující formulace sternoklavikulární kloub je kloub jednoduchý, mediální konec klíční kosti se připojuje ke corpus sterni sternoklavikulární kloub je kloub jednoduchý, mediální konec klíční kosti se připojuje k manubriu sterni sternoklavikulrání kloub je kloub složený obsahuje intraartikulární disk a mediální konec klíční kosti se připokuje k e corpus sterni sternoklavikulární kloub je kloub složený a obsahuje intraartikulární disk, mediální konec klíční kosti se připokuje k manubriu sterni.
Subtalární kloub vystihuje nejlépe následující formulace jedná se o skloubení mezi talem a calcaneem mediálně, kdy laterálně od kloubu probíhá ligamentum talocalaneale interosseum jedná se o skloubení mezi talem a calcaneem laterálně, kdy mediálně od kloubu probíhá ligamentum talocalaneale interosseum jedná se o skloubení mezi talem a calcaneem , kdy středem kloubu probíhá ligamentum talocalaneale interosseum jedná se o skloubení mezi talem a calcaneem mediálně, kdy mediálně od kloubu probíhá ligamentum talocalaneale interosseum.
Svaly hřbetu charakterizuje nejlépe formulace vlastní svaly hřbetu začínají nebo se upínají na výběžcích obratlů, případně žeber, os ilium nebo na lebce inervovány jsou rami ventrales spinálního nervu, naproti tomu svaly přídatné se upínají na apendikulární skelet a inervovány jsou z rami dorsales spinálního nervu přídatné svaly hřbetu začínají nebo se upínají na výběžcích obratlů, případně žeber, os ilium nebo na lebce inervovány jsou rami dorsales spinálního nervu, naproti tomu svaly hřebtu vlastní se upínají na paendikulární skelet a inervovány jsou z rami ventrales spinálního nervu vlastní svaly hřbetu začínají nebo se upínají na výběžcích obratlů, případně žeber, os ilium nebo na lebce inervovány jsou rami dorsales spinálního nervu, naproti tomu svaly přídatné se upínají na apendikulární skelet a inervovány jsou z rami ventrales spinálního nervu vlastní svaly hřbetu začínají nebo se upínají na výběžcích obratlů, případně žeber, os ilium nebo na lebce inervovány jsou ze zadních míšních kořenů, naproti tomu svaly přídatné se upínají na apendikulární skelet a inervovány jsou z předních míšních kořenů.
Synchondróza pánevní je charakterizována uzavírá pánevní kruh dorsálně, jde o spojení dvou ossa pubes, jehož součástí je ploténka z vazivové chrupavky uzavírá pánevní kruh ventrálně, jde o spojení dvou ossa pubes prostřednictvím ploténky z vazivové chrupavky uzavírá pánevní kruh ventrálně, jde o kloub, který tvoří dvě ossa pubes, jehož součástí je artikulární disk z vazivové chrupavky uzavírá pánevní kruh ventrálně, jde o spojení dvou ossa ischii prostřednictvím ploténky z vazivové chrupavky.
Tuberositas tibiae je mohutná drsnatina na přední ploše tibie, na kterou se upíná šlacha m. biceps femoris, kterou je přenesena do oblasti kolenního kloubu síla kontrakce tohoto svalu mohutná drsnatina na zadní ploše tibie, na které začíná m. gastrocnemius, kterým je přenesena do oblasti kolenního kloubu síla kontrakce dorsální skupiny svalů bérce mohutná drsnatina na přední ploše tibie, na kterou se upíná ligamentum patellae, kterým je přenesena do oblasti kolenního kloubu síla kontrakce m. qudriceps femoris mohutná drsnatina na zadní ploše tibie, na kterou se upíná ligamentum patellae, kterým je přenesena do oblasti kolenního kloubu síla kontrakce m. qudriceps femoris.
U novorozence je proximální část femuru tvořena v oblasti epifýzy výhradně chrupavkou, osifikační jádro se vytváří až v kojeneckém věku, úhel kolodiafyzární dosahuje výrazně většího úhlu, než v dospělosti, úhel je kolem 150 st. vořena v oblasti epifýzy výhradně chrupavkou, osifikační jádro se vytváří až v kojeneckém věku, úhel kolodiafyzární dosahuje u novorozence 120-135 st. v oblasti epifýzy tvořena zčásti chrupavkou a současně je přítomno osifikační jádro, úhel kolodiafyzární dosahuje výrazně menšího úhlu, než v dospělosti, úhel je kolem 150 st. v oblasti epifýzy tvořena kostí, zůstává otevřená růstová chrupavka, úhel kolodiafyzární dosahuje výrazně většího úhlu, než v dospělosti, úhel je kolem 150 st.
V které oblasti je možno palpovat arteria radialis v sulcus bicipitalis medialis na radiální straně zápěstí na palmární straně u V. metakarpu na malíkové hraně zápěstí dorsálně v jamce na dorsální straně zápěstí proximálně od sedlového kloubu palce ruky.
V které oblasti je možno palpovat arteria tibialis posterior za mediálním kotníkem na dorsu nohy tibiálně za laterálním kotníkem na planta pedis proti calcaneu.
V které oblasti je možno stlačit arteria brachialis v axile v sulcus bicipitalis lateralis na radiální straně zápěstí v sulcus bicipitalis medialis.
V které oblasti je možno stlačit arteria femoralis nad tříselným vazem pod tříselným vazem na vnitřní straně stehna proti podkolenní jamce.
Vazy kolenního kloubu jsou následující ligamentum patellae, ligamentum colaterale mediale a colaterale laterale jsou uloženy zevně kloubního prostoru, uvnitř kloubního prostoru jsou ligamentum cruciatum anterius, ligamentum cruciatum posterius, ligamentum transversum genus ligamentum colaterale mediale , colaterale laterale a ligamentum transversum genus jsou uloženy zevně kloubního prostoru, uvnitř kloubního prostoru jsou ligamentum cruciatum anterius, ligamentum cruciatum posterius a ligamnetum patellae ligamentum patellae, ligamentum transversum genus, ligamentum colaterale mediale a colaterale laterale jsou uloženy zevně kloubního prostoru, uvnitř kloubního prostoru jsou ligamentum cruciatum anterius, ligamentum cruciatum posterius ligamentum colaterale mediale a colaterale laterale jsou uloženy zevně kloubního prostoru, uvnitř kloubního prostoru jsou ligamentum patellae, ligamentum cruciatum anterius, ligamentum cruciatum posterius.
Vena basilica vzniká na radiální straně ruky na paži se stává hlavní hlubokou žilou a pokračuje podél brachiální tepny proximálně na paži zanořuje se pod klíční kostí do hloubky a vlévá se do axilární žíly na předloktí se jedná o hlavní hlubokou žílu.
Vena cephalica se zanořuje pod klíční kost do hloubky a vlévá se do podklíčkové žíly na paži se stává hlavní hlubokou žilou a pokračuje podél brachiální tepny proximálně na paži vzniká na ulnární straně ruky na předloktí probíhá v podkoží, na paži jde o hlavní hlubokou žílu.
Vena saphena magna vzniká na laterální straně nohy jedná se o hlubokou žílu, která doprovází a. femoralis a může být zdvojena na bérci probíhá v podkoží, pak se zanořuje a vlévá do hlubokého systému vlévá se pod úrovní tříselného vazu do hlubokého systému žilního, jinak je v celém svém průběhu povrchovou žilou.
Vena saphena parva vzniká na laterální části nohy a probíhá za laterálním kotníkem vzniká na mediální straně nohy a probíhá před mediálním kotníkem vzniká na laterální straně nohy a probíhá před laterálním kotníkem vzniká na mediální straně nohy a probíhá za mediálním kotníkem.
Report abuse Consent Terms of use