option
Questions
ayuda
daypo
search.php

arytmie

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
arytmie

Description:
patfyz lfuk

Creation Date: 2024/11/27

Category: Others

Number of questions: 21

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Pri fibrilácii predsiení hrozí vznik embólie do periférie, pretože: pacient je dehydratovaný, lebo nepije. tvoria sa tromby v dolných končatinách. tvoria sa tromby v arteria pulmonalis. tvoria sa tromby v ušku ľavej predsiene. tvoria sa tromby v strednom ušku. fibrilácia sa spája s mitrálnou stenózou.

Najčastejšou príčinou fibrilácie predsiení je: hypertenzia, hypertrofia ľavej komory a zlyhanie srdca. hypertyreóza a mitrálna insuficiencia. mitrálna stenóza a Cushingov syndróm. Addisonova choroba. infarkt myokardu a náhla smrť. emočný stres.

komorová tachykardia je vyvolaná mechanizmom: dlhého QT-intervalu. AV blokádou III. stupňa. sick sinus syndrómu. dlhého PQ-intervalu. re-entry, patologickej automacie alebo triggering mechanizmom. iónového dysbalansu, hlavne hypokaliémiou.

AV blokáda III. stupňa sa klinicky manifestuje: ako sick sinus syndróm. tachykardiou. stenokardiami. bradykardiou a bezvedomím. fibriláciou predsiení. dlhým PQ-intervalom.

V súvislosti s fibriláciou predsiení hrozí: vznik pľúcnej a artériovej hypertenzie. embólia do arteriálneho a venózneho systému. vznik trombu v ušku v ľavej predsieni s následnou pľúcnou embóliou. embólia do mozgových artérií. vznik hemodynamicky závažnej tachyarytmie. vznik flutteru predsiení.

bradyarytmia: predstavuje krátke srdce. je charakterizovaná zvýšenou frekvenciou srdca. je charakterizovaná zníženou frekvenciou srdca. je charakterizovaná nesínusovým rytmom. je vždy patologická. je synonymom brachykardie.

Bradykardia: je príjemné citové a emočné rozpoloženie. je to príjemný pocit uspokojenia pri srdci. jej dosiahnutie by malo byť cieľom liečby každého kardiovaskulárneho ochorenia. dochádza pri nej k zvýšenému srdcovému výdaju. môže byť kompenzovaná kontrakciou pľúcnych žil za súčasnej dilatácie pľúcnych artérií. môže byť kompenzovaná kontrakciou pľúcnych artérií za súčasnej dilatácie pľúcnych žíl.

sínusový uzol: tvorí vlny sínusovej frekvencie. má tvar obrátenej sínusoidy. je lokalizovaný v sinus cavernosus. predstavuje záložný pacemaker srdca. je lokalizovaný v oblasti AV spojenia. predstavuje primárny pacemaker srdca.

Atrioventrikulárny uzol: tvorí vlny sínusovej frekvencie. má tvar obrátenej sínusoidy. je lokalizovaný v sinus cavernosus. predstavuje záložný pacemaker srdca. je lokalizovaný v oblasti AV spojenia. predstavuje primárny pacemaker srdca.

tvorba vzruchov v sínusovom uzle: prebieha na podklade skorej alebo neskorej následnej depolarizácie (tzv. trigger mechanizmus). prebieha na podklade vzniku prepotenciálu alebo spontánnej diastolickej depolarizácie. je náhodne nepravidelná. je ovplyvnená ako sympatickým, tak aj parasympatickým nervovým systémom. je priamym dôsledkom inervácie sínusového uzla vláknami n. vagus. nemá žiadny zmysel.

spontánna diastolická depolarizácia: je možná vďaka priepustnosti membrány buniek sínusového uzla pre katióny. je možná vďaka priepustnosti membrány buniek sínusového uzla pre anióny. je podporená vysokovýkonnou Na+/K+-ATPázy v bunkách sínusového uzla. je podporená slabšou aktivitou Na+/K+-ATPázy v bunkách sínusového uzla. umožňuje správnu repolarizáciu pracovného myokardu. vedie k dosiahnutiu prahového potenciálu.

Normálna srdcová frekvencia: je nepravidelne nepredpovedateľná. je absolútne nedôležitá. je cez 120 úderov za minútu. je pod 60 úderov za minútu. umožňuje vznik a ústup finančnej krízy. spôsobuje infarkt myokard.

Na vzniku bradyarytmií sa môže podieľať: porucha tvorby vzruchu. porucha vedenia vzruchu. zvýšená excitabilita pracovného myokardu. reentry mechanizmus. trigger mechanizmus. posunutie objemovo-tlakovej krivky doprava.

Sick-sinus syndróm: je charakterizovaný pretrvávajúcou tachykardiou. môže sa prejavovať striedaním bradykardií, tachykardií aj zástav sínusového uzla. typická preň je výrazná hrotnatá vlna P. typická preň je predĺžená dvojvrcholová vlna P. môže sa spájať s tromboembolickým rizikom. je najčastejšou príčinou náhlej kardiálnej smrti.

Sick-sinus syndróm môže sprevádzať obraz: ukladania amyloidu v uzle a okolitom tkanive. väzivová jazva v hrote srdca. výrazná strata nodálnych buniek. hypoplázia alebo atrofie sínusového uzla. idiopatické postihnutie sínusového uzla. idiotické postihnutie mozgovej kôry.

atrioventrikulárna blokáda 1. stupňa: prejavuje sa postupným predlžovaním intervalu PQ. prejavuje sa konštantným predĺžením intervalu PQ. prejavuje sa absenciou niektorých QRS komplexov po predchádzajúcej vlne P. je charakterizovaná premenlivým intervalom PQ. komory a predsiene tepú nezávisle od seba. frekvencia komôr je nižšia ako frekvencia predsiení.

Atrioventrikulárna blokáda 2. stupňa Mobitz I: prejavuje sa postupným predlžovaním intervalu PQ. prejavuje sa konštantným predĺžením intervalu PQ. prejavuje sa absenciou niektorých QRS komplexov po predchádzajúcej vlne P. je charakterizovaná premenlivým intervalom PQ. komory a predsiene tepú nezávisle od seba. frekvencia komôr je nižšia ako frekvencia predsiení.

Atrioventrikulárna blokáda 2. stupňa Mobitz II: prejavuje sa postupným predlžovaním intervalu PQ. prejavuje sa konštantným predĺžením intervalu PQ. prejavuje sa absenciou niektorých QRS komplexov po predchádzajúcej vlne P. je charakterizovaná premenlivým intervalom PQ. komory a predsiene tepú nezávisle od seba. frekvencia komôr je nižšia ako frekvencia predsiení.

Atrioventrikulárna blokáda 3. stupňa: prejavuje sa postupným predlžovaním intervalu PQ. prejavuje sa konštantným predĺžením intervalu PQ. prejavuje sa absenciou niektorých QRS komplexov po predchádzajúcej vlne P. je charakterizovaná premenlivým intervalom PQ. komory a predsiene tepú nezávisle od seba. frekvencia komôr je nižšia ako frekvencia predsiení.

Atrioventrikulárna disociácia pri komorovej tachykardii: prejavuje sa postupným predlžovaním intervalu PQ. prejavuje sa konštantným predĺžením intervalu PQ. prejavuje sa absenciou niektorých QRS komplexov po predchádzajúcej vlne P. je charakterizovaná premenlivým intervalom PQ. komory a predsiene tepú nezávisle od seba. frekvencia komôr je nižšia ako frekvencia predsiení.

Hypersenzitivita karotického sínusu: prejavuje sa bradykardiami. podkladom je zvýšená kardioinhibičná odpoveď. spúšťačom môže byť masáž karotického sínusu. spúšťačom môže byť masáž chodidiel. spúšťačom môže byť pohyb hlavy. môže spôsobovať až asystóliu.

Report abuse