option
Questions
ayuda
daypo
search.php

B 950-1000

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
B 950-1000

Description:
testing

Creation Date: 2021/05/03

Category: Others

Number of questions: 50

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

951. Na trávení sacharidov v tenkom čreve človeka sa zúčastňuje: pepsín. disacharidázy. amyláza. lipáza. ptyalín. trypsín. žlčové kyseliny. pepsinogén.

952. Podľa čoho rozdeľujeme ľudí do krvných skupín: podľa prítomnosti aglutinínov. podľa prítomnosti aglutinogénov. podľa rýchlosti sedimentácie červených krviniek. podľa prítomnosti špecifických antigénov červených krviniek. podľa prítomnosti trombocytov na povrchu erytrocytov. podľa prítomnosti aglutinínov na povrchu erytrocytov. podľa prítomnosti aglutinogénov v krvnej plazme. podľa prítomnosti trombocytov na povrchu trombocytov.

953. Ako sa nazývajú vlastné svetlocitlivé bunky u človeka: tyčinky. čapíky a žltá škvrna. tyčinky a čapíky. ústredná jamka sietnice. čapíky. cievovkové bunky. plamienkové bunky. sklovcové bunky.

954. Za normálnych okolností je minimálna plocha mozgovej kôry u človeka: 120 cm2. 1020 cm2. 220 cm2. 320 cm2. 1020 cm2. 1820 cm2. 2220 cm2. 22220 cm2.

955. Aký obraz pozorovaného predmetu sa premieta na sietnicu ľudského oka: neostrý. zmenšený. prevrátený. zväčšený. ostrý. približný. imaginárny. matný.

956. Pot človeka obsahuje: vodu. NaCl. močovinu. kyselinu propiónovú. erytrocyty. mastné kyseliny. glykogén. kožný maz.

957. Človek (Homo sapiens) patrí medzi: stavovce. stavovce a cicavce. vajcorodce. placentovce. cicavce. Vertebrata. mäsožravce. vačkovce.

958. Medzi dedičné patria u človeka znaky: psychické. funkčné. morfologické. fyzikálne. somatické. biochemické. imunologické. geografické.

959. Koža dospelého človeka: má plochu 1,1 až 1,5 m2. tvorí tepelnú izoláciu. má plochu asi 1,6 až 1,8 m2. zabraňuje vniknutiu mikroorganizmov. pohlcuje ultrafialové lúče. má aj vylučovaciu funkciu. umožňuje vstrebávanie potravy. uľahčuje vniknutie mikroorganizmov.

960. Nadobličky človeka: sa skladajú z púzdra a jadra. sú párové žľazy uložené na hornom póle obličiek. tvoria hormóny, ktoré vylučujú do obličiek. sa skladajú z kôry a drene. tvoria hormóny, ktoré vylučujú do krvi. sú párové žľazy uložené na dolnom póle obličiek. tvorí ich kortex a dreň. tvoria hormóny, napr. tyroxín.

961. Základnou funkčnou a stavebnou jednotkou ľudskej obličky je: glomerulus. nefrón. lievikovité kalíšteky. dreň obličiek. nefros. metanefros. neurón. kôra a dreň.

962. Malý krvný obeh končí: v pravej predsieni. v ľavej predsieni. v pravej komore. v ľavej komore. v pľúcach. pľúcnymi žilami. pľúcnicou. aortou.

963. Biele krvinky sa vyskytujú: v krvi. miazge. slezine. tkanivách. v erytrocytoch. v červených krvinkách. v trombocytoch. vo fibrinogéne.

964. Ktorý hormón produkujú semenníky u človeka: progesterón. luteinizačný hormón. folikulostimulačný hormón. testosterón. parathormón. aldosterón. kortizol. petaktín.

965. Pri nedostatku ktorého vitamínu vzniká rohovatenie epitelov, vysychanie rohovky a spojoviek a šeroslepota: C. D. A. PP. retinol. kobalamín. axeroftol. niacín.

966. Nedostatočným prívodom určitých vitamínov môže vzniknúť: šeroslepota. beri - beri. spavá choroba. skorbut. perniciózna anémia. esenciálna hypertenzia. krivica. malária.

967. K vitamínom rozpusteným v tukoch patrí: pyridoxin. kobalamín. axeroftol. retinol. tiamín. vitamín A. vitamín C. vitamín E.

968. Hospodárenie s minerálnymi látkami riadi: adrenalín. aldosterón. inzulín. noradrenalín. mineralokortikoidy. testosterón. glukokortikoidy. tyroxín.

969. Nedostatok inzulínu spôsobuje: diabetes mellitus. žalúdočný vred. infarkt. cukrovku. tuberkulózu. poruchu metabolizmu cukrov. zvýšenie hladiny glukózy v krvi. kretenizmus.

970. Kôra nadobličiek človeka produkuje: kortizol. adrenalín. parathormón. aldosterón. glukokortikoidy. mineralokortikoidy. noradrenalín. tyroxín.

971. Aké činitele ovplyvňujú rýchlosť prúdenia krvi v cievach: tlak krvi. objem krvi. viskozita krvi. vnútorný priemer ciev. celková svetlosť príslušnej časti riečišťa. elektrokardiogram. cípovité chlopne. polmesiačikové chlopne.

972. Ako sa nazýva zmena napätia svalu bez jeho skrátenia: kinetická práca. statická práca. svalový tonus. mechanická práca. pohybová práca. polohová práca. svalové napätie. rovnovážna práca.

973. K hlavným obdobiam života človeka po narodení patrí: dospievanie. novorodenecké. detské. starnutie. dospelosť. dojčenské. smrť. embryonálne.

974. Najväčší a najdôležitejší podiel sušiny krvnej plazmy tvoria: mastné kyseliny. enzýmy. plazmatické bielkoviny. glukóza. bielkoviny produkované v pečeni. anorganické látky. sacharóza. glykogén.

975. Ktoré zlúčeniny negatívne ovplyvňujú ľudské zdravie: zlúčeniny arzénu. zlúčeniny olova. dusičnany. vitamíny. pesticídy. chloridy. zlúčeniny stroncia. priemyselné hnojivá.

976. Trávenia bielkovín v tenkom čreve človeka sa zúčastňuje: trypsín. amyláza. peptidáza. lipáza. žlčové kyseliny. pepsín. HCl. fibrinogén.

977. K hlavným súčastiam žalúdkovej šťavy človeka patrí: pepsín. trypsín. kyselina chlorovodíková. lipáza. HCl. hlien. mucín. ptyalín.

978. Minútový srdcový objem je: množstvo krvi, ktoré za 1 minútu pretečie pľúcami. stály, nezávislý od telesnej námahy. vzťah svalovej činnosti k frekvencii srdcovej činnosti. množstvo krvi prečerpanej srdcom za 1 minútu. frekvencia srdcovej činnosti. závislý od telesnej námahy. objem krvi, ktoré srdce vytlačí za jednu systolu. minútový srdcový výdaj, ktorý sa môže podľa potrieb organizmu značne zvýšiť.

979. Krvná plazma obsahuje: glukózu. aminokyseliny a mastné kyseliny. vitamíny a enzýmy. hydrogénuhličitany. vodu. chlorid sodný. glykogén. ribozómy.

980. Priemerný minútový dychový objem dospelého človeka v kľude je: 2 - 3 litre vzduchu. 4 - 5 litrov vzduchu. 7 - 9 litrov vzduchu. 10 - 11 litrov vzduchu. menší ako vitálna kapacita. rovnaký ako vitálna kapacita. väčší ako vitálna kapacita. rovnaký ako pri námahe.

981. Približný počet neurónov v mozgovej kôra človeka je: 1 miliarda. 2 miliardy. 4 miliardy. 5 miliárd. 8 miliárd. 10 miliárd. 14 miliárd. 25 miliárd.

982. U človeka sa na vdychu podieľajú najmä: bránica. bránica a vonkajšie medzirebrové svaly. vonkajšie medzirebrové svaly. mimické svaly. vnútorné medzirebrové svaly. brušný lis. svaly hrtana. svaly jazyka.

983. Čo je riziková gravidita: tehotenstvo, kde hrozí potratenie zárodku. podnet k umelému prerušeniu gravidity. neželané tehotenstvo. tehotenstvo, vyžadujúce špeciálnu starostlivosť. gravidita, u ktorej je riziko postihnutia dieťaťa 5%. gravidita, u ktorej možno predpokladať ohrozenie matky alebo plodu. gravidita, po neželanom počatí. dôsledok zanedbanej výchovy k rodičovstvu.

984. Aké chlopne sú medzi predsieňami a komorami srdca: polmesiačikovité chlopne. komorové chlopne. blanité cípovité chlopne. dvojcípa v ľavom a trojcípa chlopňa v pravom srdci. dvojcípa v pravom a trojcípa chlopňa v ľavom srdci. predsieňové chlopne. žiadne. kostené cípovité chlopne.

985. Základnou stavebnou a funkčnou jednotkou obličky je: nefrídiový kanálik. nefros. nefrón. plamienková bunka. Malpighiho rúrka. pulzujúca vakuola. protonefrídie. metanefrídie.

986. Dôležitým dejom pri zastavení krvácania je: osmotická lýza krviniek. činnosť bielych krviniek. činnosť krvných doštičiek. diapedéza. zúženie cievy v poranenom mieste. premena fibrinogénu na fibrín. premena fibrínu na fibrinogén. činnosť trombocytov.

987. Zakladateľom učenia o vyššej nervovej činnosti je: W. Smith. I.P.Pavlov. J.Grimm. J.E.Purkyně. T.Schwann. B.Fox. M.Bean. F.Mullder.

988. Vitamín K: podporuje vstrebávanie kalcia. zvyšuje odolnosť proti infekciám. je dôležitý pre metabolizmus cukrov. podieľa sa na zrážanlivosti krvi. je tvorený baktériami v hrubom čreve človeka. pri jeho nedostatku vzniká krvácanie do tkanív a dutín. je nepostrádateľný pre tvorbu rodopsínu. je nepostrádateľný pre tvorbu protrombínu.

989. Aké funkcie má v organizme človeka pečeň: zúčastňuje sa na tvorbe amyláz. pri metabolizme živín je zásobárňou železa a vitamínov. detoxikačnú úlohu. zúčastňuje sa produkcie trypsínu. je zásobárňou glykogénu. vytvárajú sa tu niektoré látky nevyhnutné pre zrážanie krvi. spracováva sa tu veľká časť živín vstrebaných v tenkom čreve. spracováva sa tu veľká časť živín vstrebaných v hrubom čreve.

990. Ľudské oko vníma svetelné vlnenie: v rozsahu vlnových dĺžok 250 - 360 nm. v rozsahu vlnových dĺžok 400 - 700 nm. v rozsahu vlnových dĺžok 750 - 850 nm. v rozsahu vlnových dĺžok len pod 500 nm. príslušnej vlnovej dĺžky, ktoré po prechode rohovkou, šošovkou a sklovcom dopadá na sietnicu. príslušnej vlnovej dĺžky, ktoré po prechode dúhovkou, šošovkou a sklovcom dopadá na rohovku. príslušnej vlnovej dĺžky, ktoré po prechode rohovkou, šošovkou a sklovcom dopadá na dúhovku. príslušnej vlnovej dĺžky, ktoré po prechode rohovkou, šošovkou a sklovcom dopadá na bielko.

991. Pallium: je podlôžko. je talamus. je biela mozgová hmota. je súčasť predného mozgu. je mozgová kôra. tvorí plášť predného mozgu. vytvára bazálne gangliá predného mozgu. tvorí hemisféru mozočka.

992. Čo tvorí vnútro hemisfér predného mozgu: sivá hmota. gangliové bunky. biela hmota. mozgová kôra. pallium. mozgové závity. hmota skladajúca sa z nervových vlákien. hmota skladajúca sa z tiel nervových buniek.

993. Svalový snopec tvorí približne: 10 až 100 vláken. 150 až 200 vláken. 200 až 450 vláken. 150 až 500 vláken. 100 až 1000 vláken. 300 až 400 vláken. 400 až 500 vláken. 500 až 600 vláken.

994. K svalom tváre patrí: vretenný sval. napínač širokej pokrývky. veľký jarmový sval. spánkový sval. smiechový sval. pílový predný sval. predný píšťalový sval. malý jarmový sval.

995. Ktorá časť mozgu je sídlom riadenia činnosti vnútorných orgánov: talamus. hypotalamus. pallium. bazálne ganglia. mozoček. podlôžko. lôžko. most.

996. Ktorý sval hornej končatiny je naťahovač: trojhlavý sval ramena. m. biceps. len dvojhlavý sval ramena. všetky svaly predlaktia. ohýbač ruky. lichobežníkový sval. predný píšťalový sval. m. triceps.

997. Diastola je: stav nečinnosti srdca. napĺňanie srdca krvou. vytlačenie krvi stiahnutím svaloviny srdca. fáza činnosti srdca. súčasť srdcového cyklu. napĺňanie cievneho systému krvou. zmrštenie pravej komory srdca. zmrštenie ľavej komory srdca.

998. Ktorý sval hornej končatiny je ohýbač: m. triceps. trojhlavý sval ramena. dvojhlavý sval ramena. m. biceps. ohýbač nohy. lichobežníkový sval. predný píšťalový sval. dlhý priťahovač.

999. Svaly podľa mikroskopickej stavby a funkčných rozdielov rozlišujeme: hladké. pozdĺžne. priečne pruhované. srdcový sval. kombinované. priečne - pozdĺžne. pozdĺžne pruhované. priečne hladké.

1000. Akým spôsobom sa uskutočňuje spojenie kostí: voľne. pevne. kĺbovo. pomocou okostice. súvisle. epitelom. kĺbovým mazom. kostnou dreňou.

Report abuse
Chistes IA