option
Questions
ayuda
daypo
search.php

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ON Biologia 252-450 Тварини

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Biologia 252-450 Тварини

Description:
Biologia 252-450 Тварини

Author:
AVATAR
Elizaveta
Other tests from this author

Creation Date: 11/01/2025

Category: Others

Number of questions: 48
Share the Test:
New CommentNuevo Comentario
No comments about this test.
Content:
252.Procesom gastrulácie vznikajú zárodočné vrstvy označované ako: endoderm, ektoderm a mezoderm ektoderm a endoderm endoderm, mezenchým a ektoderm blastocél a mezenchým endoderm, ektoderm a célom blastocél a célom mezenchým a mezoderm mezenchým a célom.
253. Mezodermového pôvodu: je pokožka je srdce je tráviaca sústava je obehová sústava sú zmyslové bunky je nervová sústava je kostra stavovcov sú svaly.
254.Ektodermového pôvodu je: pokožka nervová sústava pečeň kostra stavovcov cievna sústava vonkajšia kostra článkonožcov šrsť cicavcov predna časť traviacej rúry .
255.Endodermového pôvodu je: pokožka nervová sústava pečeň kostra článkonožcov cievna sústava vonkajšia kostra článkonožcov tenke črevo koncová časť tráviacej rúry.
256.Homologické orgány sú: také, ktoré majú rovnaký fylogenetický pôvod, i keď ich funkcia a tvar môžu byť rozdielne rôzneho fylogenetického pôvodu, i keď pri recentných zástupcoch môžu mať podobný tvar a plniť rovnakú funkciu napr. modifikácie končatín cicavcov napr. šupiny plazov a perie vtákov napr. krídla vtákov a hmyzu napr. krídla vtákov a ľudské ruky napr. pľúcne vaky ulitníkov a pľúca stavovcov rôzneho fylogenetického pôvodu a pri recentných zástupcoch plnia rozdielnu funkciu.
257.Analogické orgány sú: také, ktoré majú rovnaký fylogenetický pôvod, i keď ich funkcia a tvar môžu byť rozdielne napr. modifikácie končatín cicavcov napr. krídla vtákov a hmyzu rôzneho fylogenetického pôvodu, i keď pri recentných zástupcoch môžu mať podobný tvar a plniť rovnakú funkciu napr. šupiny plazov a perie vtákov napr. krídla vtákov a ľudské ruky napr. pľúcne vaky pavúkov a pľúca stavovcov rôzneho fylogenetického pôvodu a pri recentných zástupcoch plnia rozdielnu funkciu.
258.Hlavnými zásobnými látkami živočíšnych buniek sú: bielkoviny tuky škrob polysacharidy enzýmy glykogén celulóza integumenty nortuber.
259.Homeostáza je: stálosť vnútorného prostredia organizmu zabežpečovana činnosťou regulačných mechanizmov porucha zražania krvi obranný mechanizmus nervova regulacia podobnosť orgánov vykonávajúcich rovnakú funkciu nerozlíšena pohlavnosť ovplyvňovana vonkajším prostredím.
260. Medzi výstelkové tkanivá patrí: krycí epitel väzivo resorpčný epitel chrupka zmyslový epitel kutikula žľazový epitel obrvený epitel.
261. žľazový epitel: obsahuje bunky špecializované na sekréciu pokrýva povrch tela živočíchov pokrýva povrch kostí je funkčným základom žliaz obsahuje bunky schopné meniť vonkajšie podněty na nervový vzruch je tvorený bezjadrovými bunkami má podpornú funkciu má resorpčnú funkci.
262.Epitelové tkanivá: majú typické vrstevnaté uloženie buniek nemajú vlastné cievne zásobovanie majú vlastné cievne zásobovanie sú tvorené malými bunkami s veľkým množstvom medzibunkovej hmoty majú schopnosť obnovy po poškodení obsahujú mineralizovanú medzibunkovú hmotu môžu zabezpečovať príjem a vylučovanie látok môžu mať ochrannú funkciu.
263.Derivátom p pokožky cicavcov sú: ostne šupiny rýb kopytá pri vajcorodcoch perie kožné žľazy chitínová kutikula pelikula anorganické schránky.
264.Morfologickou a funkčnou jednotkou hladkého svalu je: viacjadrové svalové vlákno svalové vlákno tvorené jednou bunkou svalová bunka s aspoň piatimi jadrami myofibrila myozín aktín intermediárny filament aktinomyozín.
265. K spojivám patria: epitely, kosti, tkanivá svalové a nervové väzivo, tkanivá chrupkové a kostné kosti, väzivo, tkanivá krvné väzivo a kostné tkanivo epitely, väzivo, tkanivá chrupkové väzivo, tkanivá svalové a kostné resorpčný epitel a okostica chrupka a kutikula.
266.Nervové tkanivo tvoria: gliove bunky nervové bunky neuróny zmyslové bunky bunky zabezpečujúce výživu neurónov mnohojadrové bunky bezjadrové, vysoko špecializované bunky vakuolizované bunky.
267. Vnútorné oplodnenie: je charakteristické pre všetky stavovce znamená vývin jedinca z neoplodneného vajíčka sa vyskytuje u väčšiny rýb znamená, že k fertilizácii dochádza vo vnútri tela samičky, napr. u vtákov a cicavcov znamená oplodnenie vajíčka mimo tela matky v chránenom uzavretom prostredí nastáva pri živočíchoch spravidla po kopulácii je typické pre väčšinu suchozemských živočíchov je charakteristické pre ryby a obojživelníky.
268. Vonkajšie oplodnenie: je typické pre väčšinu vodných živočíchov je charakteristické pre všetky stavovce je charakteristické pre najjednoduchšie bezstavovce znamená, že k fertilizácii dochádza vo vnútri tela samičky, napr. u vtákov a cicavcov znamená, že vajíčko sa vyvíja bez účasti spermie, napr. u niektorých druhov rýb je typické pre väčšinu suchozemských živočíchov sa spravidla vyskytuje u živočíchov so zníženou pohyblivost'ou je typické pre dvoch jedincov, ktorí si navzájom vymieňajú spermie.
269.Samčie gaméty živočíchov: sa tvoria v pohlavných žľazách - semenníkoch sú produkované už počas embryonálneho vývinu majú hlavičku, ktorá je temer celá tvorená haploidným jadrom sú spravidla pohyblivé spermatozoidy sú veľké plazmatické bunky majú spravidla bičík a diploidné bunkové jadro obsahujú zásobu živín, potrebných pre vývin zygoty pri niektorých druhoch sú schopné partenogenetického vývinu.
270.Nepohlavné rozmnožovanie: predstavuje vývin nového jedinca zo somatických buniek rodičovského organizmu je časté pri gonochoristoch je typický spôsob rozmnožovania jednobunkovcov je typický spôsob rozmnožovania hermafroditov je také, pri ktorom je potomstvo geneticky identické s rodičovským organizmom je také, pri ktorom sa potomstvo geneticky líši od rodičovského organizmu je partenogenéza je označované ako vegetatívne.
271.Célom je: prvotná telová dutina druhotná telová dutina vznikajúca v štádiu blastuly druhotná telová dutina obklopená endodermom druhotná telová dutina uzavretá mezodermom prvotná telová dutina uzavretá ektodermom prvotná telová dutina obklopená mezodermom telová dutina medzi ektodermom a mezodermom telová dutina medzi mezodermom a endodermom.
272.Hermafroditizmus: znamená rozlíšenosť pohlavia znamená diferencovanú pohlavnosť znamená obojpohlavnost znamená vývoj samičích i samčích gonád u toho istého jedinca znamená bezpohlavnosť sa vyskytuje pri paraziticky žijúcich organizmoch sa vyskytuje pri ulitníkoch je častý pri ploskavcoch.
273.Gonochorizmus znamená: obojpohlavnosť odlišnosť jedincov v primárnych pohlavných znakoch bezpohlavnosť že samčí a samičí jedinci sú oddeleného pohlavia vývoj samčích i samičích gonád u toho istého jedinca diferencovanú pohlavnosť odlišnosť jedincov v sekundárnych pohlavných znakoch hermafroditizmus.
274.Sexuálny dimorfizmus je: odlíšenie jedincov gonádami i d'alšími morfologicko-funkčnými vlastnosť'ami podobnosť jedincov odlíšeného pohlavia rozdielnosť jedincov v primárnych i sekundárnych pohlavných znakoch tvorba rozdielnych pohlavných buniek odlišnosť jedincov len v gonádach a gamétach pozorovateľný pri gonochoristoch pozorovateľný pri hermafroditoch typický pre pásomnice.
275.Partenogenéza je: vývin oplodneného vajíčka vývin neoplodneného vajíčka vývin jedinca zo somatickej bunky vonkajšie oplodnenie vývin vajíčka bez oplodnenia vývin jedinca zo somatického tkaniva oplodnenie vajíčka viacerými spermiami vnútorné oplodnenie.
276.Oogamia je: vývin jedinca z neoplodneného vajíčka typická pre jednobunkové živočíchy splývanie pohyblivého vajíčka s nepohyblivou spermiou prechodne spájanie dvoch vajíčok splynutie nepohyblivého vajíčka s pohyblivou spermiou kopulácia konjugácia typická pre mnohobunkové živočíchy.
276.Oogamia je: vývin jedinca z neoplodneného vajíčka typická pre jednobunkové živočíchy splývanie pohyblivého vajíčka s nepohyblivou spermiou prechodne spájanie dvoch vajíčok splynutie nepohyblivého vajíčka s pohyblivou spermiou kopulácia konjugácia typická pre mnohobunkové živočíchy.
278. Vajcoživorodé živočíchy: sú napr. vtáky kladú oplodnené vajíčka sú také, ktorých oplodnené vajíčka sa vyvíjajú v tele samice a obaly vajíčok pukajú pri kladení sú niektoré obojživelniky kladú neoplodnené vajíčka sú gonochoristi sú niektoré klepietkavce sú také, ktorých oplodnenie nastáva mimotelovo.
279.Označte správnu odpoved': samičie gaméty majú hlavičku, krček a bičík vajíčko cicavcov obsahuje málo žĺtka vajíčka obojživelnikov majú rôsolovité obaly vajíčka obrúčkavcov majú rôsolovité obaly vajíčko vtákov je obalené bielkom, papierovitými blanami a škrupinou vajíčko cicavcov obsahuje veľa žĺtka vajíčka hlavonožcov majú malé množstvo živín u obrúčkavcov bielkovinové obaly obklopujú viacero vajíčok dohromady.
280.Ontogenéza mnohobunkových živočíchov: začína oplodnenim a konči smrt'ou jedinca začína oplodnenim a končí produkciou vlastného potomstva geneticky riadeny process má embryonálnu a postembryonálnu etapu začína oplodnenim a končí narodením alebo vyliahnutím jedinca zahŕňa procesy rybyliahnutim jedinca a končí smrt'ou zahŕňa procesy ryhovania vajíčka zahŕňa proces pohlavného dospievania.
281.Počas embryonálneho vývinu prebieha: gastrulácia brázdenie neoplodneného vajíčka pri partenogenéze brázdenie oplodneného vajíčka brázdenie spermatozoidu pri partenogenéze organogenéza diferenciácia zárodočných vrstiev diferenciácia buniek delenie oplodneného vajíčka pri partenogenéze.
282.Spermatozoidy: sú pohyblivé samčie gaméty sú pohyblivé samičie gaméty väčšiny živočíchov majú diferencovanú hlavičku, krček a bičík sú diploidné bunky sú haploidné bunky majú hlavičku, obsahujúcu genetickú informáciu majú hlavičku, obsahujúce zásobné látky potrebné pre výživu sú nepohyblivé samčie gaméty hermafroditov.
283.Samičie gaméty živočíchov: sa tvoria v ováriách sú haploidné sú diploidné sú vždy nepohyblivé môžu byť schopné aktívneho pohybu sa pri niektorých druhoch živočíchov môžu vyvíjať aj bez oplodnenia obsahujú živiny potrebné pre vývin po oplodnení vznikajú mitotickým delením somatických buniek.
284. Vajíčka živočíchov: sú samičie gaméty sú pohyblivé bunky sú haploidné vznikajú meiotickým delením z diploidných buniek sú vždy chránené papierovitými blanami obsahujú jadro a zásobné látky sa tvoria v semenníkoch pri druhoch s mimotelovým vývinom obsahujú veľké množstvo žĺtka.
285.Schránky jednobunkovcov: plnia funkciu pohybovej organely obsahujú uhličitan vápenatý obsahujú oxid kremičitý obsahujú celulózu majú ochrannú funkciu obsahujú bielkoviny a lipidy vznikajú mineralizáciou plazmatickej membrány nahrádzajú plazmatickú bunkovú membránu.
286. Pokožka živočíchov: môže byť tvorená viacvrstvovým epitelom vznikla diferenciáciou z mezodermu môže obsahovať krycie bunky je povrchová vrstva tela jednobunkovcov vznikla diferenciáciou z ektodermu môže byť tvorená obrveným epitelom článkonožcov môže byť chránená nebunkovou vrstvou - pelikulou hubiek je mezodermového pôvodu.
287. V koži stavovcov sa môžu nachádzať žľazy: potné a pachové mazové a slizové mliečne a pohlavné jedové a slizové mazové a mliečne jedové a slinné pigmentové a tukové potné a pohlavné.
288. Koža cicavcov pozostáva z: a viacvrstvového zrohovatelého epitelu vrstvy zamše a podkožného väziva ochrannej povrchovej vrstvy - kutikuly derivátov pokožky, napr. peria pokožky, ktorá je mezodermového pôvodu vrstvy zamše, ktorá je mezodermového pôvodu pokožky a zamše, ktoré sú ektodermového pôvodu mnohojadrových zrohovatelých buniek.
289.Na povrchu kosti s výnimkou kĺbových plôch je: okostica väzivová blana epitelová ochranná vrstva hubové kostné tkanivo kostná dreň chrupka mineralizovaná chrupka glykokalyx.
290.Kostru trupu stavovcov tvorí: chrbtica a kostra hrudníka s rebrami columna vertebralis a kostra hrudníka s rebrami chrbtica s lebkou kostra hrudníka a horných končatín spojivové tkanivo - kosť, chrupka a väzivo spojivové tkanivo - kosť, väzivo a svaly chorda dorsalis chrbtica a chrbtové svaly.
291.Základom vnútornej kostry stavovcov z fylogenetického hľadiska je: chorda dorsalis chrbtová struna chrbtica endodermového pôvodu lebka a kostra hrudníka spojivové tkanivo ektodermového pôvodu modifikovaná vonkajšia kostra povrazec vakuolizovaných buniek mezodermu chorda dorsalis endodermového pôvodu.
292. Väzivo: je typ podporného tkaniva obsahuje množstvo medzibunkovej hmoty s kolagénovými a elastickými vláknami tvorí napríklad medzistavcové platničky tvorí napr. sľachy a puzdrá orgánov vypĺňa priestor medzi orgánmi zabezpečuje pevnosť kostí je základom kostry drsnokožcov je tvorené bunkami s vysokým obsahom minerálnych látok.
293. Povrch tela článkonožcov tvorí: kutikula súvislá nebunková vrstva chitínová kutikula spongín, ktorý môže byť inkrustovaný oxidom kremičitým pelikula pigmentované bunky pokožka tvorená viacvrstvovým epitelom pokožka tvorená jednovrstvovým epitelom.
294.Celú: tvárová a mozgová časť lebky chrbtica a kostra hrudníka s rebrami kostra lebky, kostra trupu, kostra horných a dolných končatín tvárová a mozgová časť lebky, kostra trupu, kostra horných a dolnýc končatín kostra lebky, chrbtica, kostra hrudníka s rebrami, kostra horných a dolných končatín kostra trupu, kostra horných a dolných končatín kostra lebky, kostra horných a dolných končatin kostra lebky, kostra trupu, kosti predných a zadných končatin.
295.Jednobunkové organizmy sa pohybujú pomocou: panôžok bičíkov brv svalov mikrotubulárnych štruktúr intermediárnych filamentov pohybovej vakuoly kožnosvalového vaku.
296. Kinéza je: zrýchlenie pohybovej aktivity vzhľadom na určitý podnet zmena smeru pohybu vzhľadom na určitý podnet spomalenie pohybovej aktivity vzhľadom na určitý podnet zmena trvania bunkového cyklu jednobunkovcov obdobie zníženej aktivity organizmu v nepriaznivých podmienkach kontrakcia myofibril v svalovom vlákne šírenie vzruchu spôsob pohlavného rozmnožovania nálevníkov.
297. Podľa chemického zloženia, štruktúry a spôsobu stahovania kostrové svalové vlákna červené, rýchlo vytvárajúce veľký kyslíkový dlh biele, schopné rýchlej kontrakcie biele, schopné pomalšej kontrakcie červené, schopné pomalšej kontrakcie biele, prispôsobené na vytrvalú prácu biele, rýchlo vytvárajúce veľký kyslíkový dlh červené, schopné rýchlej kontrakcie červené, prispôsobené na vytrvalú prácu.
298.Pomalé svalové vlákna kostrových svalov: sú viac prispôsobené na vytrvalostnú prácu obsahujú menej myoglobinu sa unavia rýchlejšie obsahujú viac myoglobinu sa nazývajú červené svalové vlákna prevažujú napr. v lietacích svaloch vtákov sú tvorené jednojadrovými bunkami, sú tvorené bezjadrovými bunkami.
299.Hladké svalové tkanivo: je tvorené mnohojadrovými svalovými vláknami tvorí pohybový aparát mnohých nižších bezstavovcov tvorí kostrové svaly stavovcov tvorí steny vnútorných orgánov stavovcov obsahuje veľké množstvo kolagénových vláken je schopné kontrakcie аичччччччччччч авчипппппппппп.
Report abuse